Met „Debo" ter visvangst Tweekamp H.A.V.-West-Friesland op Zondag 27 Augustus In September wordt het achtste leerjaar weer ingevoerd Agenda voor de Dinsdagavond te houden raadsvergadering Bommel en Spoel speelden een partij van negen zetten De gevraagde springbak wordt al gemaakt Sportliefhebbers wacht goed programma De HAV-athleten voor de dualmeet HAV-pIceg Zondag te Amsierdam HAV-dames ingedeeld Veertig jaar getrouwd Bedrag van f 1864 voor nieuw materiaal Totale kosten vragen crediet van f 2 64 Tocht ouden van dagen op Woensdag 23 Augustus Tussen Haaks en Kuitje Urk KVH-meisjes kampioen in basketbaltournooi Een stukje van Nieuwediep Tournooi om hei schaakkampioenschap De Waard had niet te Twintigtal punten ter behandeling Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Concours van tweemaal drie kwartier Texel veel tijd DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 De Helderse Athletiek Vereniging schijnt nu eenmaal altijd voor verrassingen te willen zorgen. Gelukkig zijn het steeds aangename verrassingen, die net sportieve peil in Den Helder slechte ten goede kunnen komen. Hoewel men aanvankelijk van plan was dit jaar in het geheel geen atletiekwedstrijden te organiseren, zal Nieuwediep er toch nog één beleven, en wel op Zondag 27 Au gustus, als de HAV en een athletiekploeg van West-Friesland elkaar aan de Meeuwenstraat in een tweekamp ontmoeten. Voor deze dualmeet werd na onder ling overleg besloten het volgende pro gramma, dat ongeveer twee en een halt uur in beslag zal nemen, samen te stellen; Heren: 100 m., 400 m., 3000 m., vér en hoogspringen, hink-stap-sprong (in Den Helder voor het eerst in wedstrijd verband), discus- en speerwerpen, kogelstoten, 4x100 meter estafette en Zweedse estafette (400, 300, 200 en 100 meter) Dames: 100 meter, vér- en hoogsprin gen, kogelstoten, discuswerpen en 4x100 meter estafette. Meisjes a: 80 meter, vèrspringen en kogelstoten. Meisjes b: 80 meter en hoogspringen; meisjes a en b: 4x80 meter estafette. Jongens a: 100 meter, 800 m., kogel stoten en hoogspringen. Jongens b: 80 meter, vèrspringen; jongens a en b; 4x100 meter estafette. Aan elk nummer nemen van beide ploegen drie athleten deel. Naar de prestaties worden de punten als volgt behaald: nummer één krijgt zes pun ten, nummer twee krijgt vijf punten, enzovoorts. Het ligt In de bedoeling deze. dual meet jaarlijks te houden. Voor de win nende ploeg is dan ook een wisselbeker b schikbaar gesteld. Het volgende jaar gaan de HAV-ers bij de West-Friezen op bezoek, dat is reeds afgesproken. Over de kansen van onze stadgenoten valt momenteel weinig te zeggen. In de ploeg van West-Friesland zullen waar schijnlijk enkele prominente athleten uitkomen, als Bobeldijk van MFC (Me- demblik) op de 3000 meter, en Swier- stra van Hollandia (Hoorn) op de 100 meter. Voor de lange afstand heeft de Helderse Athletiek Vereniging haar hoop gevestigd op Paul Verra. Men verwacht, dat hij Bobeldijk de over winning niet cadeau zal geven. Zoals men wellicht weet, had de HAV op het veld aan de Meeuwen straat niet de beschikking over een springbak. Men heeft daarom de ge meente verzocht er één aan te leggen, die zowel voor vér- als hoogspringen te gebruiken is. Thans vernamen wij, dat de gemeente er geen gras over heeft laten groeien. Men is al druk be zig de gevraagde springbak aan te leg gen. Om half vijf, misschien vijf uur, zul len de wedstrijden afgelopen zijn. Vóór die tijd verwacht men een groot aantal belangstellenden een hele serie goede nummers voor te zetten. Na afloop van de wedstrijden wordt In „Formosa" tijdens een soirée-dan- sante de wisselbeker uitgereikt. Hieronder volgen de namen van de athleten die in de dualmeet tegen West- Friesland op Zondag 27 Augustus de kleuren van de Helderse Athletiek Ver eniging zullen verdedigen. Dames: 100 meter: R. Wynja, T. de Bont en H. Koek—Van Straten; ver springen: Tl. Duin, T. de Bont en C. Bot; hoogspringen: M. Zomer, H. Duin en T. de Bont; discuswerpen: M. Zo mer, C. Bot en B. Orijnus; kogelstoten: C. Bot, A. van Bruinesse en R. Wynja. Heren: 100 meter: C. Pieterse, L. Wiedenhoff en J. G. Vermeer; 400 meter: R. J. de Boer, P. Verra en R. C. Pieterse; 3000 meter: P. Verra, P. Rol en P. Groot; verspringen: M. R. van Essen, J. G. Vermeer en A. K. van der Wal; hoogspringen: J. G. Vermeer, W. H. Huitinga en M. R. van Essen; kogel stoten: H. A. Enklaar Jr., J. Hessink en M. R. van Essen; discuswerpen: H. A. Enklaar Jr., J. Bakker en J. Hessink; speerwerpen: W. H. Huitinga, J. Hes sink en A. Lagerwey; hink-stap-spron: A. Lagerwey, W, H. Huitinga en R. J. de Boer. Meisjes a: 80 meter: J, Kwast, A. Monsma en M. Brouwer; verspringen: A Monsma, J. Bakker en M. Brouwer; kogelstoten: H. Steyn, A. Monsma en C 't Hart. Meisjes b: 80 meter: M. Bronder, N. Groot en C. 't Hart; hoogspringen: J. Bakker, A. van Essen en A. Wiedenhoff. Jongens a: 100 meter: H. Wiedenhoff, K. Lastdrager en J. Mobach; hoogsprin gen: J. Mobach, S Huitinga en K. Last drager; kogelstoten: J. Mobach, H. Wiedenhoff en P. Deyman; 800 meter: V Weistra, H. Weenink en H. Kok. Jongens b: 80 meter: W. K. Erf- mann, J. Winter en" H. Wiedenhoff; verspringen: F. Deyman, W. K. Erf mann en J. W. Winter. Zondag neemt de Helderse Athle tiek Vereniging te Amsterdam deel aan regionale athletiek wedstrijden van „De Meteoor" De H.A.V.-ploeg bestaat uit de heren P. Verra (800 m). J. Vermeer (verspringen, hoogsprin gen en 100 m), M. van Essen (hoog springen en kogelstoten) en A. van eer Wal (100 m., hoorspringen en ver springen), en de dames C. Bot (discus werpen, verspringen en kogelstoten) en H. Duin (verspringen en 100 m.) De HAV-handbalsters zijn voor de nieuwe competitie ingedeeld bij: Bato I (Haarlem, DWS I (A'dam), Gita I (Haarlem), Nieuwe Niedorp I, OSS I (Zandvoort), Rood-Zwart I (Kromme nie) en Tonegido I (Wieringen). Uitge zonderd de elftallen van DWS en Bato ontmoeten de HAV-dames weer goede bekenden. In Den Helder wordt vandaag wel licht op verscheidene plaatsen feest ge vierd. Eén van die feesten heeft als middelpunt het echtpaar S. v. d. Kooy- Steers, dat veertig jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. Van deze veertig jaren vertoefde de bruid er vele in Nieuwediep. De bruidegom zwierf meestal over de golven, over zeeën en oceanen, als bootsman. Hij is evenwel al lang in veilige haven teruggekeerd, al is zijn stand plaats ook niet zijn geliefde Nieuwediep. Maar wat niet is, dat komt misschien nog wel... In elk geval worden de feestdagen wél in Den Helder doorge bracht, in oude, vertrouwde omgeving, bij kind en kleinkinderen en een reeks van oude bekenden, die pa en moeke niet hebben vergeten. PIET HEIN VERTREKT MORGEN Hr. Ms. „Piet Hein", die, zoals be kend een reis om de wereld gaat ma ken, vertrekt vanavond om 18 uur van de Parkhaven te Rotterdam naar West-Indie. Zoals bekend is, werd de leerplicht in de bezettingstijd met een jaar verlengd en daardoor gebracht op acht jaar. De openbare school voor het centraal zevende leerjaar werd dientengevolge gewijzigd in een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs (centraal zevende en achtste leerjaar). Dit achtste leerjaar heeft weinig succes mogen boeken. Dit was geen wonder, daar het, wegens zijn af komst, noch bij het onderwijzend personeel, noch bij de ouders populair was. Daarbij kwam, dat het zonder behoorlijke voorbereiding, zonder rekening te houden met de bijzondere eisen die aan dit onderwijs moeten worden gesteld, aan ons volk werd opgedrongen. Het behoeft geen nader betoog, dat, alvorens belangrijke veranderingen in het onderwijs tot stand kunnen worden gebracht, aan de desbetreffende onder wijzers de gelegenheid moet worden geboden zich voor de nieuwe taak te bekwamen en dat de leerstof en de inrichting der lokalen aan het onder wijs moeten zijn aangepast. In feite kwam het onderwijs in het achtste leerjaar slechts neer op een herhaling van het in vorige jaren geleerde. In 1947 werd de achtjarige leerplicht voorlopig tot een zevenjarige terug gebracht. Voorlopig, want de regering was geenszins blind voor de waarde die het achtste leerjaar voor het volks kind kan hebben. Dit onderwijs kan dienstbaar zijn aan „een ontplooiing van de zelfactivitèit der leerlingen, een verbreding van alles wat de leerling in het dagelijks leven te stade komt, of het bijbrengen van practische kennis, waarbij dus de vakken vrouwelijke handwerken en huishoudkunde voor meisjes en het vak handenarbeid voor jongens op de voorgrond staan." Daar om werd de verlenging van de leer plicht opgeschort tot 1 Januari 1950. Verwacht werd, dat een tijdvak van drie jaren voldoende zou zijn om de voorgenomen wijziging van het lager onderwijs te kunnen invoeren. Dit jaar heeft een nieuwe wet de in uitzicht gestelde vernieuwing van het Leerplan van het zevende en achtste leerjaar gebracht. Met ingang van 1 September 1950 zal de openbare school voor voortgezet gewoon lager onder wijs weer uit twee klassen bestaan. Zo als blijkt uit een schrijven van het hoofd van de lagere school voor voort gezet lager onderwijs te Den Helder aan B. en W., zullen met het oog daar op vrij veel leerboekjes, materialen en gereedschappen voor handenarbeid no dig zijn. Er zal voor dit doel een cre diet nodig zijn van rond 1864.-. Het college van B. en W. heeft het oordeel ingewonnen van de inspecteur van het lager onderwijs. Deze acht de outillage van de school thans zeer on voldoende. Aanschaffing van het door De tocht voor Ouden van Dagen, waarover wij reeds uitvoerig hebben geschreven, zal dit jaar op Woensdag 23 Augustus worden gehouden. De start werd bepaald op half acht van de Prins Hendriklaan af. Wij twijfelen er niet aan, of de Helderse oudjes hebben een heerlijke dag! Het is morgen hoog water om 10 'jQ en 23.05 uur, en laag water om 4.40 en 17.20 uur. De temperatuur van het zee water was 18.9 graden Celsius. het schoolhoofd verlangde materiaal zal een veel ruimere gelegenheid bie den het onderwijs op vruchtdragende wijze te geven. De inspecteur is dan ook van oordeel dat de bovenbedoelde uitgaaf volkomen verantwoord is. Voorts heeft het hoofd der school er de aandacht op gevestigd dat in de school een aantal boekjes aanwezig is, dat in de oude spelling staat. Dat een dergelijke toestand ongewenst is, heeft de raad destijds al erkend door be schikbaarstelling van een extra-crediet van f 21.600, voor de vervanging van in oude spelling gedrukte boekjes van de scholen voor lager onderwiis te Den Helder. Vervanging van de verouderde boekjes van het voortgezet gewoon la ger onderwijs vergt een uitgaaf van f 700.-. De kosten kunnen over vijf jaar worden verdeeld. B. en W. stellen de raad thans voor een bedrag van f 2564.- beschikbaar te stellen. AANLEG VAN NIEUWE STRAAT EN EEN SINGEL Op Vrijdag 1 September zullen door B. en W. in het openbaar worden aanbesteed het maken van een riole ring, het aanleggen van enige straten, alsmede het graven van een singel met bijkomende werken in het uit breidingsplan ten Noorden en ten Oosten van Urk. URK, 26 Aug. 1950. Door 80 vaartui gen werd aangevoerd; 14.123 pond kuil- paling 0,660,86; 568 pond snoekbaars 0,38 0,40; 214 pond rode baars 0,68; 416 bak ken nest, 2,43 per bak. Wegens het ruwe weer was er geen aanvoer van lijnaal. Van het openlucht-basketbaltournooi kregen wij nog de volgende uitslagen binnen: afd. 3 (dames): WSOVCito 07; HAVHermes 97; afd. 2 (he ren): WSOVOpenbare Werken 8—10; afd. 3 (dames): KVH 1KVH 2 26—4; KVH 2—Hermes 7—15; afd. 1: KVH 1— HAV 1 17—9; KVH 2—WSOV 10—12; afd. 3: HAV 1—KVH 1 9—17; HCSC— Helder 810; Pro PatriaDBC 100 (reglementair wegens niet opkomen); afd. 2: HCSC—WSOV 2 25—3; afd. 4: HermesPro Patria 810; KVHF AC 89; afd. 1: Helder-r-Hermes 2514. In de afdeling 4 (meisjes) werd het team van KVH kampioen. De meisjes wonnen alle wedstrijden, behalve de laatste, de ontmoeting tegen FAC. In de afdeling 1 heeft KVH 1 de beste papieren. Dit team moet nog slechts één wedstrijd spelen en wel te gen Helder 1, dat veel zwakker is. In de afdeling 2 eindigden Zeemacht 2 en Openbare Werken gelijk. Uit vijf wedstrijden werden acht punten be haald. De laatste wedstrijd van beide ploegen (dat is nota bene de wedstrijd Zeemacht 2Openbare Werken) moet nog worden vastgesteld. Deze moet dus de beslissing brengen. Van de afdeling 3 valt heel weinig te zeggen, daar hier nog zes wedstrij den moeten worden gespeeld. In de week van 6 t.e.m. 12 Aug hebben zich hier ter stede twee ge vallen van de besmettelijke ziekte (malaria) voorgedaan. IN NIEUWEDIEP weer- klinkt weer het „Harry Lime Theme". Zeer tot ongenoegen van hen die er lingen uit het instrument zich eindelijk van bevrijd wisten, die zich niet lan- ger lieten strikken door de vloed van snaartril lingen uit tiet instrument van Anton Karos. Maar nu is het weer zover want wie de pakkende melodie van de mysteri euze Harry Lime of de bewonderenswaardige Café Mozart Waltz" in zij omgeving vermoedt, krijgt het opnieuw te pakken. Of gelooft men soms niet, dat er mensen zijn die „The thlrd man" al meer dan vijf keer hebben gezien Toch is het zo. Onder onze kennissen zijn er, die in Amsterdam woonden toen De derde man" kwam. Zij gingen deze „Carol Reed" zien, kwamen on der zijn bekoring en gin gen de volgende avond weer. Zij gingen die week driemaal naar „The third man" en gister avond zijn ze wéér ge weest, nu in de Wite- bioscoop in Den Helder. En onder het eten gister middag bespotten zij zichzelf: „We achtervol gen Hary Lime overal al ging 'ie naar Lutje broek". Ze vonden de film ditmaal beter dan alle voorgaande keren. Zo blijft het beroemde „Theme" (en niet ten on rechte) in zwang. Tevreden mensenger staan. „Mijns inziens, wijze wordt ontsierd". Want er schijnen daar in de Gasstraat vee\ vroeger dan noodzakelijk is w.c.- en vuilnisemmers buiten te worden gezet En als ze dan geledigd zijn, beweert de bewoner van de Gasstraatblijven ze vaak een uur of la«. ALLE MENSEN niet zijn wediep. We weten er al les van. Op 24 Juli werd een stadgenoot door een agent van politie bezocht. Deze kwam hem vertel len, dat wat gras voor een heg om zijn moes tuin, gelegen naast zijn woningbinnen twee da gen moest worden ver wijderd. Dit gras, aldus de agent, ontsierde het stadsschoon. Maar de stadgenoot die het aan ging, een bewoner van de Gasstraot, vindt dat er erger dingen gebeuren. Dat hij het gras moest weghalen, dat vond hij helemaal niet erg, schreef hij ons. Integendeel, hij heeft het zelfs toege juicht! „Maar, geachte redactie", schreef hij, „het wil mij voorkomen dat reeds gedurende en kele jaren, althans in deze straat en in omlig gende straten, het stads beeld op veel ergerlijker geachte redactie", schrijft de Gasstrater„een zeer onhygiënische toestand die, naar ik meen, in strijd is met de bestaan de voorschriften", £N NU DE LEEUW nog. Heel wat Nieuwedie- pers hebben het tehuis van onze Marva's in de Hoofdgracht gemist. Maar nu ligt dat schip er toch weer, nadat het op de Werf een goede beurt heeft gehad. Dinsdagmid dag zijn de Marva's er weer ingetrokken. De vreemde lege plek aan de Hoofdgracht bestaat niet meer. Er melden zich steeds meer mensen die zich op de één of andere manier verdienstelijk hebben ge maakt na het auto-onge val op de Rijksweg. Thans is gebleken, dat ook de sergeants-vlieg tuigmaker A. Groenhard en J. A. Rutten bij het reddingwerk aanwezig waren. Op Dinsdagavond 22 Augustus om acht uur zal de gemeenteraad van Den Helder ten raadhuize bijeenkomen voor het behandelen van een uit één en twintig punten bestaande agenda. Bij de ingekomen stukken twee en twintig in getal bevindt zich onder meer een schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende de mededeling, dat zij zich kunnen verenigen met het raadsbesluit van 23 Mei betreffende de aanleg van twee sportvelden, een noodveld aan de Sportlaan en een permanent veld bij de Pasteurstraat. een extra crediet groot f 2.564,ten behoeve van de openbare school voor voortgezet lager onderwijs. Hierover Nu het tournooi om het schaakkampioenschap van Den Helder tot het ver leden behoort, zijn wij in de gelegenheid enkele indrukken te geven van een aantal aantrekkelijke ronden uit deze strijd, die de heer K. Geus de titel bracht In de eerste ronde moest K. Geus genoegen nemen met de tweede plaats, daar hij zelf remise speelde en Bommel zegevierde. In de tweede ronde veroverde K. Geus evenwel de eerste plaats door een overwinning op zijn concurrent. Deze partij analyseerden wij in ons nummer van gisteren. Bij de ingekomen stukken zijn voorts berichten van de heren P. G Jense, S. van Amersfoort, W. Jongerius, W. J. Kleinveld en ir. B. de Jong, dat zij hun benoeming tot leraar respectieve lijk aan de Handelsavondschool, idem, gemeentelijk lyceum, handelsavond school en gemeentelijk lyceum, aan vaarden. Bij de vele voorstellen van B. en W. bevindt zich dat tot het verlenen van Moeder Woeffie ontzettend roept luidkeels om hulp. Waar zijn de blij, dat haar kinderen niets met de bewakers? Maar. kippendiefstallen uitstaande hebben, maar ze vindt hen toch nog te jong om als nachtwaker op te treden. En er zijn geen be wakers en de Haan, die ook al ge waarschuwd is, kijkt zeer ernstig. „Ik begrijp het niet", mompelt hij. „Waar dus heeft Kippendorp deze nacht geen om hebben die detectives, Pienter, bewakers gehad! Maarmet welke Paraat en Potig mij nu vannacht in gevolgenDe volgende ochtend is het hele dorp weer In rep en roer. De kip, die dienst heeft bij de eier-bank de steek gelaten? Een ramp is bet! Maar, ze zijn nog niet gelukkig als ik hen weer onder de ogen krijg!" Een paar weken geleden werd een mededeling aan het publicatiebord van Drukkerij De Boer aangeslagen, waarin iedereen werd uitgenodigd om op 16 Augustus deel te nemen aan het grote hengelconcours, dat om half zeven 's avonds aan het Noordhollands Kanaal zou worden gehouden. En dus togen wij Kanaalwaarts, om te zien hoe onze collega's het er zouden afbrengen. Broederlijk en zusterlijk stonden er een-en-twintig naast elkaar te vissen, terwijl een minstens evengroot aantal hengelloze collega's goede raad stond te geven. Niet alleen de zetters, drukkers en binders probeerden een der vele fraaie prijzen te bemachtigen, maar ook de jongste leerling en de directeur, de bedrijfsleider en de juffrouw die U altijd zo prettig helpt als U een ad vertentie wilt plaatsen. Allemaal wa ren zij voorzien van wormen en deeg present. Het opmeten van de vangst was een zaak van vertrouwen, en wie had men daarvoor beter kunnen uitkiezen dan de heer Dienaar, die er ook in zijn dagelijkse werk voor moet zorgen dat het papier de juiste afmetingen krijgt. Van een meterlange duimstok voorzien rende hij langs de kanaalkant om op iedere uitroep „hebbe" present te zijn. Er werd tweemaal drie kwartier ge vist. Niemand verveelde zich, het was prachtig weer, en waar zovele typogra fen bijeen zijn daar heerst altijd een prettige stemming. De heer A. de Vries, in de hengel sportwereld van Den Helder geen on bekende, wist met een vangst van vier beslag te leggen op de eerste prijs. Maar ja, hij is aan het viswater lang niet onbekend en het verhaal gaat dat wanneer hij er met de hengel op uit trekt, de vissen hem van huis komen halen. Onze tekenaar, die om techni sche redenen zijn tekeningen veelal vergroot moet afleveren ving de groot ste vis, terwijl mevrouw Blokker, de echtgenote van één van onze collega's, absoluut niet meer wilde var.gen dan haar man, zodat zij voor het kleinste visje een enorme zak versgebrande pinda's in ontvangst mocht nemen. Er waren nog veel meer prijzen. De wordt elders in dit nummer enigszins uitvoeriger geschreven. Verder is er een voorstel om B. en W. machtiging te verlenen tot het aan gaan van een nieuwe overeenkomst voor de levering van electrische stroom voor de kustverlichting. Dan is er een voorstel tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de tarieven voor het le veren van electrische stroom, een voor stel tot het beschikbaarstellen van cre- dieten ten behoeve van de uitvoering van riolerings-, water- en lichtleidin- gen, en het aanbrengen van straatver lichting in het plan „Groot Den Helder 2", een voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de uitbe taling van het door de gemeente ver schuldigde architectenhonorarium in verband met het ontwerpen van een plan voor de bouw van „Welschen"- woningen, die geen doorgang kan vin den, een voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de aankoop van twintig ijzeren ledikanten voor de lighallen in de „Donkere Duinen", een voorstel tot benoeming van een vakon derwijzeres in de lichamelijke oefe ning aan de U.L.O. 1, een voorstel tot benoeming van een vakonderwijzeres in de lichamelijke oefening aan de U.L.O 2, en een voorstel tot benoeming van twee onderwijzeressen aan de school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Hector Treubstraat. Aangevuld met andere voorstellen weer een uitgebrei de agenda. de ACHT EN ZESTIG DEELNEMERS AAN BRIDGE-DRIVE Voor de derde keer organiseerde VVV een bridge-drive voor de badgasten, deze keer in het badhotel te De Koog. De belangstelling hiervoor was buitenge woon groot. Er waren 68 deelnemers, waaronder zeven en dertig toeristen. De eerste drie winnaars van de drie groe pen zijn; Groep A: 1. de heer en mevr. Riemstra 74 p.j 2. Ten Cate— Koningsveld 66 p.; 3. de heer en mevr Steenhuis 64'/i p. Groep A-B: 1. mevr Elburg—de heer Frautig 68 p.; 2. he ren Muiselingv. d. Meer 64 p.; 3. heren Ten Hooi—B. Mulder 63'/* p. Groep B: 1. de heer en mevr. Brleks 76p.; 2. he ren Petrie—Dankonen 58'/* p. en 3. de heer en mevr. Bruin 58 p. VUURTOREN ALS BELVEDERE Op 24 Maart J.l. werd de vuurtoren te De Cocksdorp weer ln gebruik genomen. Sedertdien bestaat er gelegenheid om de tweede tot en met de vijfde prijs wa- toren te bekllmm<m en op deze wijze te ren voor de gelukkigen, die drit vis- ,van het schitterend panorama, sen hadden gevangen, zodat de leren me hebben "meer T °°„™ntr0lt' Tot nu Blokker, Van Balen Blanken, Ko,ger, toren beklommen mervoor "af dol Koning en mevrouw Blokker iedei op wel animo, zowel bij de badgasten als de hun beurt een prijs mochten uitkiezen, Maar ook zij die twee of zelfs naar één exemplaar hadden bemachtigd, gin gen niet met lege handen naar huis. Texelaars. EIERVEILING Gedurende de week van 7 tot 12 Aug aan cl c> Alnix.^iiii Er werd afgesproken om het negdS eierveilln* ,e Den Burg eens over te doen. middeidé kUnnT^TrdV welke een middelde kiloprijs opbrachten van 2,40. Na de tweede ronde bleef K. Geus op de ranglijst steeds boven Bommel. De eerste plaats bezette hij echter niet. Die was voor de heer J. Smit, de grote verrassing van dit tournooi. Smit, die eigenlijk in de eerste klasse speelt, deed als „invaller" mee bij de hoofd klassespelers om het kampioenschap van Den Helder. En Smit bewees daar te kunnen meekomen. Hij behaalde precies vijftig procent! Het is voor deze schaker ongetwijfeld een grote voldoe ning, dat hij kampioen Geus in de vijfde ronde remise wist af te dwingen. Deze ronde had trouwens een sensa tioneel verloop. A. C. Spoel verloor na een, voor deze klasse, ongewoon korte partij van J. P. Bommel. Deze won namelijk in negen zetten. Dat minia tuur-partijtje laten wij nu volgen: Damegambiet Wit: Spoel; zwart: Bommel. 1. d4, d5; 2. c4, e6; 3. Pc3, Pf6; 4. Lg5, c5. Een nieuwe zet. 5. cd5:, cd4:; 6. Dd4:, Le7; 7. Pf3, ed5:; 8. Lf6:, Lf6:; 9. Dd5:??, Lc3:! Wit geeft op. Zijn dame gaat verloren. In de laatste ronde van het tournooi deed zich nog een aardig moment voor. Dat was in de partij tussen K. J. de Waard en W. J. Geus. Eerstgenoemde moest dezelfde avond nog ergens heen. Hij begreep, dat hij vlug moest spe len. In een razendsnel tempo werd ge start. Geus werd meegesleept, speelde eveneens vlug, maar nam meteen twee pionnen mee. Alles werd afgeruild, op de koning en enkele pionnen na. Geus behaalde dame, en op een gegeven mo ment was de stand als volgt: wit (K. J. de Waard): Kb8, a8, c4 en c2; zwart (W. J. Geus): Kb6, Dg7. In deze stel ling was zwart aan zet. Het was dui delijk, dat dh8 of Df8 mat geeft. Geus had in de partij evenwel blijkbaar zo veel plezier, dat hij eerst Dc4: speelde. De Waard zette a7, om met a8 dame te behalen. Geus speelde echter Dc2, De Waard a8D, waarna eerstgenoemde met Dc7 zijn tegenstander mat zette. Geus gaf te kennen, dat hij eerst al zijn pionnen wilde terug hebben! Hier volgt thans een standje, dat aangeeft hoe de resultaten waren na de eerste helft van het tournooi, en na de tweede helft, met het totaal aantal punten: le helft 2e helft totaal 1 K. Geus 4 4 8 2 J. P. Bommel 3'/i 4 7'/i 3 W. J. Geus 2 4 6 4 S. Smit 3'/« l'/i 5 5 A. C. Spoel 2 1 3 K. J. de Waard 0 Door dit resultaat kreeg K. Geus nu voor de derde maal de „Zilveren Ko ning" in ziin bezit. VISAESLAG OUDESCHILD In de week van 7 tot 12 Aug. werd aan de visafslag te Oudeschild aange voerd: 6162 kg garnalen, 4 kg geep, 8 kg kaan, 27 kg kabeljauw, 16 kg makreel. 62 kg rog, 58 kg schar, 7989 kg schol, 14 kg kommeraal, 80 kg poon: 786 kg tarbot, 3895 kg tong, 1346 kg wijting, 1 kreeft. 3 kg zalm, 4281 kg vispuf. VERZOEK VAN INDONESIË INZAKE WESTERLING VERWORPEN Het Opperste Gerechtshof te Singa pore heeft heden het verzoek tot urt" stel van deportatie van Westerling, dat door de Indonesische regeringwaS ingediend, verworpen en de kosten van het geding aan de Indonesische regering toegewezen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2