Koninklijke triomftocht door Zeeuwse land Geen verandering in stakingen te Amsterdam Britten aanvaarden nog geen Europese federatie Vriendschap met Nederland doch niet ten koste van Nieuw Guinea De Wieringermeer Maandag 20 jaar Groie blijdschap onder de bevolking Piet Hein aan de grond Revanchewedstrijden wereldkampioen schappen Een oude bokaal Duitse militairen eisen eerherstel'' Werkgevers houden voet bij stuk KERKELIJK NIEUWS Dan maar zonder Engeland zegt Reynaud Nog acht dagen wachten De situatie aan hei Koreaanse froni Gesprek mei President Sukarno Volgend Jaar televisie Studioruimte blijkt nog een probleem Geen productenfondsen voor appels en peren Amerikaanse staalindustrie vergroot productievermogen KLM redsier in de nood ZATERDAG 19 AUGUSTUS 19S0 Koningin Juliana en Prins Bernhard brengen op het ogenblik een bezoek aan Zeeland. Gisteren hebben zij het gebied van deze provincie betreden. Allerwege zijn zy uitermate hartelyk ontvangen. Alom waa de bevolking uitgestroomd om de hoge gasten te begroeten. Kleine en grote geschenken» vriendelijke woorden en blijde toejuichingen hebben de Koningin en de Prins op hun tocht vergezeld. Nadat zij met de koninklijke trein van Soestdijk naar Bergen op Zoom waren gereisd, reden de Koningin en de Prins 's morgens om elf uur over de brug over de Eendracht, die Tho- len met de vaste wal verbindt. Het eerst mocht het stadje Tholen het Ko ninklijke paar begroeten. De burge meesters der verschillende gemeenten op het eiland en de leden van de Thoolse raad werden aan de Koningin voorgesteld, bloemen en geschenken werden aangeboden en na een kort onderhoud met de verschillende aan wezigen reed het gezelschap door de versierde straten van de stad naar Oud-Vossemeer. Het oponthoud hier was slechts kort. Onmiddellijk daarna ging de stoet door naar St. Annaland. Daar arriveerde het gezelschap pre cies om half twaalf. Een peuter van nog geen twee jaar bood hier op het schoolplein de Koningin bloemen aan. Als 't u blieft, majesteit, zei het kleine ding onberispelijk. De Koningin boog zich over het kindje heen, dat onbe vangen haar knuistje in de hand van de vreemde mevrouw voor har legde. Er was een chocolademodel van de dorpsmolen, en nog een schilderij van het zelfde instrument en er was een opgetogen bevolking. Toen volgde een van de mooiste mo menten van de dag: de overtocht naar Schouwen-Duiveland aan boord van de Piet Hein. Het witte jacht werd ge ëscorteerd door wel dertig schepen van de visservloot van Bruinisse, ge- pavoiseerd en het eerbetoon brengend, dat alleen vorsten en admiraals ten deel valt. Op de plecht van de sche pen stonden de vissersvrouwen met hun kinderen. Op Schouwen-Duiveland weer de ontmoetingen met de verschillende ge meentebesturen en de geschenken en de uitbundige toejuichingen, die in Zierikzee, waar geheel Schouwen was saamgestroomd, wel. een hoogtepunt bereikten. De hele stad was feestelijk versierd. Er waren poppen in Zeeuws costuum voor de prinsesjes, er werden oude volksdansen vertoond. Van Zierikzee voer de Piet Hein met de hoge bezoekers aan boord naar Kortgene op Noord-Beveland. In net zicht van de haven liep het jacht op een bank. Daardoor ontstond enig )p- onthoud, zodat de ontvangst hier kor ter moest zijn. Toch hebben de Ko ningin en de Prins nog kennis ge maakt met de pachters van het Kroon domein, die hier wonen. Via Veere is de Piet Hein tenslotte naar Middelburg gevaren, waar het schip om kwart voor acht aankwam. Duizenden stonden langs de kade om het Koninklijk Paar in de Zeeuwse hoofdstad te begroeten en dit aantal werd nog overtroffen toen Koningin en Prins in een gesloten auto naar de wo ning van de Commissaris der Koningin reden. Omstreeks half elf stapte het Konink lijk Paar weer in de auto om een korte maar triomfale tocht door de feestelijk verlichte binnenstad te maken naar het stadhuis pp de Markt, waar een recep tie zou worden gegeven en waar Hare Dinsdag 22 Augustus zullen in het Olympisch Stadion te Amsterdam de revanchewedstrijden van de wereld kampioenschappen te Luik worden ge houden. De deelnemers voor de wed strijd achter grote motoren over 100 km. zijn: Lesueur (Frankrijk) wereld kampioen, Frosio (Italië), Besson (Zwitserland), Seres (Frankrijk) en verder de Nederlanders Pronk, Bakker, De Best en De Ruyter. Voor De Ruyter is dit een debuut achter grote motoren. Achtervolging: Bevilacqua (Italië) wereldkampioen tegen Van Est (Ned.) Sprint voor profs: Harris (Engeland) wereldkampioen, Van Vliet (Ned.) en Derksen (Ned.) Sprint voor amateurs: Verdeun (Fr. Wereldkampioen, Hijzelendoorn (Ned.) en Sacchi (Italië). Het programma wordt verder aange vuld met een wedstrijd achter jocomo- toren voor 10 amateurs en een wedstrijd Voor amateurs over 8 kilometer. Ten slotte zullen alle wereldkam pioenen gehuldigd worden. Toen de Koningin en de Prins op hun tocht door Veere een bezoek aan het prachtige oude stadhuis brachten werden zij daar ontvan gen door de burgemeester, jhr. den Beer Poortugaal, die zijn hoge gasten o.m. wees op een grote ver guld zilveren bokaal, die Maximi- liaan van Bourgondie in 1551 aan Veere schonk. Prins Willem IV dronk in 1751 bij een bezoek aan het stadje de erewijn uit deze beker. Het sprak vanzelf, dat Ko ningin eii Prins nu, ter bezegeling van hun bezoek, een dronk witte Bourgogne uit deze historische bokaal zouden nuttigen. Toen de burgemeester de Ko ningin hiertoe uitnodigde, ant woordde de Koningin lachend: „Gaarne, burgemeester, als het maar niet ad fundum is!" Majesteit tevens het gerestaureerde go tische interieur van dit monumentale geboTiw in gebruik zou stellen. Op de markt hadden zich wel de meeste men sen verzameld om de hoge gasten toe te juichen. Het enthousiasme van de tienduizenden kenden gleen grenzen. Na het verlaten van het stadhuis be gaf men zich direct naar de „Piet Hein" waar de nacht werd doorgebracht. Links: Het moment van aankomst, waarbij de Koningin werd begroet door de commissaris van de Konin gin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Rechts: Na het bezoek aan St. Annaland begaf het gezelschap zich aan boord van een gereedliggende poiitieboot, waarmee zij naar het Koninklijk jacht de ,J>iet Hein" werden ge bracht De „Bruderschaft", een organisatie van oud-officieren van de Duitse Wehrmacht, heeft openbaar eerherstel geëist voor de Duitse soldaat als es sentiële voorwaarde voor de toetre ding van Duitsers tot een nieuwe j Wehrmacht. In het orgaan van deze beweging wordt o.m. gezegd, dat de kwestie van de herbewapenisg van Duitsland binnenkort definitief zal moeten worden geregeld. Niet alleen de „Bruderschaft" rede neert aldus. Het verbond van vroege re leden van de Wehrmac'V, een or ganisatie, die de financiële en wette lijke rechten van het vroegere be- roepspersoneel van de Wehrmacht moet beschermen, laat soortgelijke klanken horen. In een mededelingen blad voor de leiders der organisatie wordt gezegd dat de Duitse oud- beroepsmilitairen bereid zijn, bij te dragen tot de verdediging van West- Europa, doch dat. „onteerd" als zij zijn het hun thans niet mogelijk is, in een Duits leger te dienen. De „Bruderschaft" onderhoudt een staf voor het maken van plannen en heeft haar eigen geheime dienst. Zij zou gedetailleerde plannen hebben ontworpen voor de organisatie van een toekomstig Duits leger of een Duits contingent in een Westeuropees verdedigingsstelsel. Geïmporteerde Belgische jenever mag in Nederland uitsluitend onder het merk en het etiket van de Belgische leverancier worden verkocht. Veel verandering vertoonde het beeld van de stakingen in Amsterdam gisteren niet. De havenstaking had zich iets uitgebreid, doordat een aan tal vaste arbeiders nu ook het werk neerlegde. Er vertrokken echter geen schepen naar andere havens. De bouwvakstaking en die van de straten makers vertoonden geen wijziging. Hoewel het over het algemeen rus tig is in de hoofdstad, heeft de politie Donderdagavond toch weer moeten optreden tegen een groep van vijfhon derd stakers, die in de Hembrügstraat werkwilligen opwachtten. De stakers moesten met de blanke sabel worden uiteengedreven. De Bond van Nederlands Overheids personeel, aangesloten bij de EVC, Zoals een moeder trots is op haar eerstgeborene, zo was Nederland in 1930 trots op zijn Wieringermeer, want dit was de eerste Zuiderzeepolder, wel ke was drooggelegd. En wat Neerlands trots in 1930 was, is het 20 jaar latei- in 1950 nog. Wie van ons, die de Wie ringermeer heeft gezien, heeft niet een diep ontzag in zich gevoeld bij de gedachte, dat dit alles eens zee is ge weest en dat „wij" Nederlanders dat werk volbracht hebben. En zo strekt ziche achter de stoere zeedijk, als net kind in moeders armen, het aan de zee ontworstelde land uit met zijn dorpen Middenmeer, Wieringerwerf en Sloot- dorp (zie kaart), als getuige van wat mensenhand vermag. Een mensenhand die toch ook voor dit werk 23 millioen gulden moest offeren als zijnde de los prijs aan de zee voor de ontrukking van zijn grond, waarop wij nu boer derijen vinden van 20 tot 100 hectare. En vergeten wij niet de „nieren" van het nieuwe land, de gemalen Lely en Leemans (zie kaart), die er dag »n nacht voor waken, dat onze grootste vijanden vriend, het water niet weer zijn oude bezit in zijn macht neemt. Bijna was dit gelukt toen de Duitsers in 1945 de Wieringermeer on der water lieten lopen, nadat de onge veer 7000 inwoners waren geëvacueerd Maar 3 maanden na de bevrijding werd reeds met vaste hand aan de wederdrooglegging van de polder be gonnen en werden er 600 millioen M3 water vermeerderd met enkele tic- duizenden M3 regen-water verwerkt Toen lag „onze" Wieringermeu weer droog, zodat op 11 Dec. 1945 d polder, hoewel zwaar gehavend, wo Neerlands „grond" gebied was. Nu, in Augustus 1950 ligt daar in Noord-Holland die polder, waarvan wij, bij het zien ervan kunnen zeggen: daar werd iets groots verricht. Van 09 September zullen in ver band met het binnenhalen van cie oogst, de officiële festiviteiten worden gevierd inplaats van op 21 Augustus, welke dag als „Polderdag" elk jaar zal worden herdacht. De feesten, wel ke op 6 September in Slootdorp door de Commissaris van de Koningin zul len worden geopend, omvatten o.a. een „Carel Briels"-openluchtspel, hippische sporten en een sterrit voor auto's motoren. en Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te BergentheimR. C. A. van Voorst Vader, predikant in algemene dienst te Middelburg; te Besoyen en te Ernst (toezegging)M. Verwey te Melis sand: te Garijp (toezegging): J. H. Bogers te Morra; te Maarsen (vacature P. Moe renhout) P. Holst te Woerden. Be dankt voor Sliedrecht (3e predikants plaats) C. A. van Harten te Delft. Chr. Gereformeerde Kerken. Tweetal te Harlingen: C. J. Ph. So- bering te Apeldoorn en J. van Dijken te Aalten. Bedankt voor Assen: M. Drayer te Drachten. heeft medegedeeld, dat op een verga dering van bestratingspersoneel in Zaandam is besloten, tenminste twee procent van het weekloon ter beschik king van de Amsterdamse straatma kers en hun handlangers te stellen. Zowel in Rotterdam als in Amster dam hebben de werkgevers in de ha venbedrijven ter kennis van de sta kers gebracht, dat in geen geval zal worden afgeweken van de huidige ar beidsvoorwaarden en van de door de regering gestelde verplichtingen ten aanzien van de loonpolitiek, ook al zou een langdurig conflict hiervan het gevolg zijn. Raad van Europa Er is thans geen enkele reilen meer om aan te nemen, dat de Britse Con servatieven zullen ingaan tegen het standpunt van de Labourregering, dat Engeland buiten een Europese federa tie dient te blijven. Duncan Sandys, de schoonzoon van Churchill, heeft gisteren nadrukkelijk verklaard, dat Engeland weliswaar vorming van zulk een federatie zou steunen, maar haar bleef weigeren te aanvaarden als voor waarde voor het lidmaatschap van de Raad van Europa. Tevoren had de Franse socialist André Philip verklaard, dat de andere landen met hun plannen voor een nauwer samengaan dienden voort te gaan, ook als Engeland bleef weige ren, eraan deel te nemen. Ook de Fransman Reynaud drong aan op de vorming van een Europees parlement en hij noemde Churchill als Europees minister van Oorlog welke functie deze zal weigeren te aanvaarden. Daarentegen drong zijn landgenoot, de socialist Mollet, aan op matiging in de plannen, evenals Bidault. Dezer dagen trok 's morgens de jeugd van het Gelderse plaatsje Hengelo, na een flinke vacantie naar school. Pope lend van ongeduld wachtte zij op het schoolplein, niet alleen uit leergierig heid, maar ook uit nieuwsgierigheid naar de verbeteringen die tijdens de vacantie in de school zouden zijn aan gebracht. Maar de bel ging niet. De oorzaak was: de werklieden wa ren nog niet klaar met het herstel van de vloeren. Het hoofd van de school, dat zich in verbinding stelde met de gemeentelijke autoriteiten, kreeg de opdracht de kinderen maar weer een week naar huis te sturen. Tot vreugd- van de jeugd natuurlijk. (Vervolg van pag. 1) ,Ook dit schilderij stelt jeugd voor," zeide hij, „ónze jeugd. Het zijn de kop pen van een aantal pemudas die in de guerrillastrijd zijn gevallen. Ik wou u op dit ene gezicht wijzen. Het is dat van een jongen die ik gekend heb, een doodgewone boerenjongen uit de dessa. Van politiek begreep hij niet veel, be halve dan dat hij moest vechten voor de vrijheid. En van het soldatenvak dat men hem leerde, had hij in hoofdzaak begrepen, dat hij nooit, en onder geen enkele omstandigheid, zijn wapens los mocht laten. Men lachte hem wel ee'ns uit, omdat hij zelfs nog in de slaap zijn geweer krampachtig vasthield. Ook in de dood liet hij zijn geweer niet los. De Hollandse soldaten, die de opdracht hadden geen wapens in handen der guerrilla's te laten, konden het niet uit zijn verstijfde handen rukken. Dus von den wij zijn lijk later terug met afge hakte handen..." „Maar geloof me", zei de president terwijl hij weer ging zitten, „diezelfde jongen haatte de Hollanders niet en hij zou zijn geweer losgelaten hebben en zijn handen naar de hunne hebben uit gestrekt, wanneer die handen hem ge- eikt waren om hem de vrijheid te engen. Ook ik ben geen vijand van Holland: ik meen het eerlijk met de samenwerking, waarvan ik het grote nut en belang zie. Ik verheug me over het langzamerhand afsterven van de ressentimenten aan beide kanten. Maar juist daarom vind ik 't zo tragisch dat thans al die sentimenten opnieuw wak ker dreigen te worden". „U bedoelt?" vroeg ik. Nieuw-Guinea? „Ik bedoel de kwestie van Nieuw- Guinea. Een kwestie, waarin de Hol landers, wanneer ze aan hun standpunt vasthouden, ons gehéle volk blijvend tegenover zich zullen vinden...." „Uw gehele volk... misschien", zei ik, „maar hoe staat het met het volk van Nieuw-Guinea zelf?" „Het volk in de binnenlanden", zei de president, „bestaat grotendeels rit analfabeten, die geen enkele reden hebben de Hollanders dankbaar te zijn, omdat de Hollanders nog nooit iets voor hen deden. Maar de mensen aan de kust, van wie, wat u misschien niet wist, een groter percentage alfabeet is. dan hier op Java, zijn voor 80 pet. -e- publikeinen. En waarom maakt u tus sen hen en ons een onderscheid, dat de Nederlandse regering zelf, toen zij no" de macht had, vroeger nooit gemaa'- heeft? Er was toch nooit sprake ^an een „Nederlands Australië", naast bv. een' „Nederlands Indonesië" maar al leen van een eenheidsstaat die „Neder lands Oost-Indie" heette! Ik spreek ru nog niet eens van 't grote belang, dat wij, met onze sterk toenemende be volking,! bij dit gebied hebben voor toekomstige transmignatie. Ik spreek van ons recht. Recht op het gehéle ge bied dat steeds een samenhangend ge heel was. Of wil Nederland met alle geweld toch een „koloniale" mogend heid blijven? Begrijpt u dan niet dat een „koloniaal" Nederlands leger, met militaire en maritieme steunpunten zo vlak bij ons, door ons steeds als een gevaar beschouwd zal worden? Dat we de mogelijkheid zien van allerlei stokebranden als Westerling c.s. die zich op de kust van Nieuw-Guinea kunnen vestigen om vandaar uit te blijven intrigeren?" Is de meerderheid van uw volk, zo vervolgde Sukarno nu even vast be sloten Nieuw-Guinea voor zich op te eisen als w|j, die in de gezamenlijke vergadering van RIS en Rï-mlnisters tot de revolutionnaire daad besloten, in onze constitutie te schrijven: „Het grondgebied der republiek bestaat iit het gehéle gebied dat eens tot Neder lands Oost-Indie behoorde, inclusief Nieuw Guinea?" Dan is een nieuw con flict onvermijdelijk. Laat het Nedrlandse volk zelf deze laatste barrière uit de weg ruimen, die de vriendschap en samenwerking tus sen ons nog bedreigt en in de weg staat Een vriendschap, waarop, dat wil ik nog eens uitdrukkelijk herha 'en, ik zelf hoge prijs Toen Spaak het rapport van de po litieke commissie in stemming wilde brengen, waarin een aantal richtlijnen voor de vergroting van de betekenis van de Raad waren belichaamd, gaven verschillende afgevaardigden uiting aan hun bezwaren tegen het rapport. Het werd aangenomen n^et 94 tegen 0 stemmen en 12 onthoudingen. De La- bourleden onthielden zich, alsmede twee Ierse en twee Franse leden. (Vervolg van pag. 1) Voor de oplossing van het studio- vraagstuk dienden zich twee oplos singen aan: een grote garage in de Spoorstraat in Hilversum en de Cine- tone-studio's, waar vroeger Neder landse films werden gemaakt, in Dui- vendrecht bij Amsterdam. Door ver bouwing zou de garage voor het doel geschikt gemaakt kunnen worden, terwijl men technisch in staat is in de buurt van deze garage een mast op te richten voor de zogenaamde straalzenderverbinding tussen zen der en studio. Eventueel blijkt de deken van Hilversum er geen be zwaar tegen te hebben de St. Vitus- toren in Hilversum voor dit doel te gebruiken. Het Cinetone-complex is technisch uitstekend voor televisie-exploitatie geschikt en zou ook lange tijd daar voor kunnen dienen. Het gebruik van dit complex zou de noodzaak om onmiddellijk grote kapitalen in de televisie te investeren* voorkomen. Om over dit complex te kunnen beschikken, is de medewer king nodig van de filmindustrie. Op een conferentie van bioscoop-exploi tanten ln Par|js is evenwel onlangs een resolutie aangenomen, die elka medewerking van die zijde aan da televisie afwijst. Zouden ook de Ne derlandse bioscoop-exploitanten deze beslissing ten volle aanvaarden, dan zal van de Cinetone-studio's niets kunnen, komen. Het is daarom goed,; dat de Nozema twee Ijzers in het vuur heeft. Het aantal beeldlijnen zal 625 be dragen. De antenne in Lopik is een zogenaamde richtstraler, die de ener gie in een horizontaal vlak bun delt, waardoor een ruim vijfvoudige energieconcentratie wordt verkre gen. Volgens gegevens van de Philips Telecommunicatie Industrie (de N. S. F.) in Hilversum, die de zender ter beschikking stelt is het afge geven vermogen van de beeldzender 5 kw en van de geluidszender 3 kw, terwijl doorv de richtwerking van de voor beeld en geluid gemeenschap pelijke antenne met inachtneming van de energieverliezen op de verbin ding zender-antenne het effectief uit gestraalde vermogen van de beeld zender 20 kw en van de geluidszender 12 kw bedraagt. Wel minimumprijzen vastgesteld Voorlopig, zullen geen producten fondsen voor appels en peren worden gevormd, fruitkwekers zullen dus geen vergoeding ontvangen, indien de appels of peren op de veilingen onverkocht blijven. Wel zijn er minimumprijzen op de veilingen vastgesteld. Deze bedragen voor appels 3 cent per kilogram en voor peren 2 cent. Bene den die prijzen zullen appels en peren niet verkocht worden. Het Centrale Bureau voor de Tuin bouwveilingen is niet tot het instellen van de productenfondsen overgegaan, omdat de toekomst van de afzet, spe ciaal de export op Duitsland, nog vol slagen in het onzekere ligt. Mocht men meer vastheid op dit punt krijgen, dan zal het instellen van productenfondsen opnieuw worden overwogen. Volgens de New-York Times zullen de uitbreidingsplannen, die de Ameri kaanse staalindustrie op stapel heeft staan de capaciteit van de dertien voor naamste ondernemingen voor 1952 met bijna zes millioen ton vergroten. Hier door zullen de V.S. ruim 96 millioen ton ruw staai of 75 millioen ton afge werkte producten per jaar kunnen voortbrengen. De capaciteit zou dan 14.5 millioen ton groter zijn dan de top- productie tijdens de tweede wereldoor log en de capaciteit van alle anders landen tezamen met ruim 17 millioen ton overtreffen. De nieuwe productie zal neerkomen op 625 kg staal per hoofd tegen 585 kg thans. Een kostbare collectie vogels, be stemd voor de diergaarde Blijdorp te Rotterdam geraakte ln Addis Abeba ln nood ten gevolge van gebrek aan geschikt voer. Met het KLM-vliegtuig dat Vrijdagavond van Schiphol naar Caïro vertrok, is nu een baaltje van 25 kg vogel- voer verzonden ter redding van de vogels.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7