Een weg over de Noorse gletschers Koninklijke triomftocht door het Zeeuwse land Moedig sergeant ontvangt posthuum de Militaire Willemsorde Woonschuit had dubbele wand Mislukte roofoverval in zaak te Arnhem Opnieuw enthousiaste ontvangsten allerwegen Oudste Prinsesjes kwamen naar Yerseke Soc lalisten confereren in Frankfort 1664 Vrijwilligers Waarachter zich 20.000 sigaretten bevonden Twee smokkslaars liepen tegen de lamp Zwerftocht door het land der fjorden (slot) Tegenliggers bij een gapende afgrond KERKELIJK NIEUWS Veertigduizend Vlamin gen ter IJzer-bedevaart Aardbeving in India gevolgd door overstroming Molleir nam ontslag, maar keerde terug Nehroe genodigd naar Peking te komen Zesde en grootste juwelen diefstal in Frankrijk MAANDAG 2^AÜGTJBTUSML9M 80-jarige dame werd door twee jongemannen mishandeld Zaterdag ongeveer tijdens het mid daguur werd in Arnhem een roofover val gepleegd, waarvan de ruim 80-ja- rige mevrouw Van Eek die een heren modemagazijn in de Bakkerstraat heeft, het slachtoffer is geworden. Er kwa men twee jongemannen de zaak bin nen, waarvan één een jas paste, die evenwel te wijd was. Zij begaven zich daarna naar een kamer achter de win kel, waar een andere jas werd uitge zocht. Op een gegeven ogenblik wier pen zij dit kledingstuk over het hoofd van mevrouw Van Eek en trachtten zij haar geld af te persen, waarbij zij zich niet ontzagen het slachtoffer te slaan. Gelukkig was de oude dame voor geen kleintje vervaard en de dieven moesten uit angst voor ontdekking ten slotte de vlucht nemen. Voor zover kon worden nagegaan, wordt er niets van waarde vermist. Het koninklijke bezoek aan Middelburg heeft Zaterdagmorgen zijn hoogte punt bereikt tijdens de rondrit, die de Koningin en de Prins in een open, calèche door de binnenstad maakten. Het werd een ware triomftocht. Vele duizenden hebben de koninklijke gasten tijdens hun rit, die begon en eindigde bij de „Piet Hein", toegejuicht. In de pas herstelde Statenzaal werden de voor-l aanstaande figuren uit de provincie aan de Koningin voorgesteld, in de ambts woning van de commissaris der Koningin ontving H.M. de gouverneur van Oost-VIaanderen als vertegenwoordiger van Prins Boudewijn. Toen stapte het gezelschap in de auto's voor de tocht naar Zeeuws-VIaanderen. Zaterdag, de tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Zeeland, maakten Koningin Juliana en Prins Bernhard des ochtends een rijtoer door de hoofdstad van de provincie (rechts). Op de achter grond het Stadhuis van Middel burg, dat ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek weer in ge bruik genomen werd. Later op de dag bezochten Koningin Juliana en Prins Bernhard o.a. Schoon- dijke, waar juist de grote paar denmarkt gehouden werd. Het Koninklijk echtpaar wandelde langs de prachtige Zeeuwse paarden (links). Vïa Oost-Souburg bereikte men Vlissingen, waar eeh bezoek werd ge bracht aan Kinderstad, De veertien jarige burgemeester benoemde de Ho ge Gasten tot ereburger van zijn ambtsgebied. Ook werd de werf De Schelde bezichtigd. Weer volgde een ontvangst op het stadhuis. Te kwart voor twee kwam het Ko ninklijke paar in Breskens (Zeeuws- VIaanderen) aan. Tal van plaatsen werden hier verblijd met een bezoek. In Sas van Gent bezichtigde het gezel schap o.m. de cpiegelglasfabriek. ■Voorts was er een enthousiaste ont vangst in de oude vestingstad Hulst, waar o.m. Belgische autoriteiten hun opwachting kwamen maken. Duizen den waren, hier uit het gehele gebied samengestroomd. Van Perkpolder uit werd de over tocht naar Kruiningen gemaakt Van daar werd omstreeks acht uur Yerseke bereikt, waar de oudste prinsesjes reeds op hun ouders wachtten. Tevo ren waren in Goes de gevallenen uit die gemeente herdacht en had de Ko ningin de nabestaanden bij zich ont vangen en in Kapelle hadden de hoge gasten de Franse oorlogsbegraafplaats bezocht en er een krans gelegd. In Yerseke begaf het Koninklijke Gezin zich aan boord van de Piet Hein. Zondag heeft het een boottocht over de Zeeuwse stromen gemaakt. Bij hun afscheid van de provincie Zee land hebben de Koningin en de Prins aan de commissaris der Koningin, ihj. mr. A. F. C. de Casembroot, en de districts commandant van de Rijkspo litie, overste G. H. van Helden, hun grote waardering betuigd voor het geen hun in Zeeland vum ftereid. „Wikkel een vlag om mijn borst en schiet" Zondag is te Frankfort de eerste in ternationale socialistische conferentie in Duitsland sinds 1933 geopend. Ruim 8000 personen woonden deze conferentie bij. Mozer, bestuurslid van de Partij van de Arbeid, hield een rede, waarin hij zeide, dat een aanvallende tegenstan der zich niet afvraagt, of het land, dat hij wil aanvallen, al of niet in de so ciale behoeften voldoende heeft voor zien. De Europese socialisten zijn het over deze kwestie niet eens, aldus Mozer. Sommigen staan een gewapen de verdediging voor, anderen een be wapende neutraliteit. Er moet dus een uniforme, gemeenschappelijke weg ge vonden worden om te verhinderen dat de overwinnaar van de tweede wereld oorlog, de Sowjetunie, de overwinnaar van de derde wereldoorlog wordt Mozer gaf als oplossing aan: „Wij heb ben de vrede lief, doch ons verlangen naar vrede wordt overtroffen door onze vrijheidsliefde". In de registers der Militaire Willems orde zal als Ridder vierde klasse dier orde worden ingeschreven wijlen de sergeant der infanterie (marechaussee) van het opgeheven KNIL H. F. Voss. Voss heeft zich door het bedrijven van uitstekende daden van moed, be leid en trouw in de strijd tegenover de vijand onderscheiden door, aanvanke lijk als krijgsgevangene ondergebracht in een kamp te Lawe Segalagala (Atjeh), in Mei 1943 een request mede te ondertekenen met het verzoek om het besluit, waarbij Indo-Europeanen als Indonesiërs werden aangemerkt en zodoende als „Heiho" ccldaten in dienst van het Japanse leger moesten treden, in te trekken en nader te beslissen dat de Indo-Europeanen als Nederlandse krijgsgevangenen zouden blijven be schouwd en als zodanig zouden worden behandeld. Dit had tot gevolg dat de ondertekenaars van dit request door de daarover gebelgde Japanners werden gevangen gezet. Hij volhardde in zijn weigering om in Japanse dienst te tre den, waarop hij op 28 Mei 1943 naar Kota Tjane werd gevoerd om aldaar ten aanschouwen van al het volk te worden terechtgesteld. Toen ffaarbij een Japans officier on der de indruk van zijn trouw en stand vastigheid hem een laatste gunst toe stond, antwoordde hij luide in het Ma leis, zodat allen het konden horen: „Ja panner, ik wil dat een rood-wit-blauwe vlag om mijn borst wordt gewikkeld en schiet dan maar raak." Toen aan zijn wens gevolg was gegeven en hem was toegestaan nogmaals een wens te doen, deelde hij de Japanners mede, dat zij geen eerlijke soldaten waren, omdat zij hem tot verraad aan zijn Koningin wil den dwingen; dat zij wel meenden de oorlog te hebben gewonen, doch dat de eindoverwinning aan de geallieerden zou zijn en dat, zo lang er nog één Hol lander leefde, zij geen rust in dit land zouden kennen. De Japanners wilden hem vervolgens blinddoeken, dóch Voss wees dit op heldhaftige wijze af met de woorden: „Ik ben een Hollander en durf te sterven". Nadat reeds enige schoten op hem waren gelost, doch hij nog leefde, zei hij luidkkels: „Leve de Koningin", totdat nog een schot een eind aan zijn leven maakte, waarna zijn lijk de volgende morgen in de Alasrivier werd geworpen. H.M. de Koningin heeft de voor zitter van het 12de Internationale Con gres voor Strafrecht- en Gevangenis wezen, de heer Sanford Bates uit New York, benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Tot Zaterdagmiddag twaalf uur heb- men zich 1664 gegadigden aangemeld voor de beide compagnieën, welke de Nederlandse regering overweegt ter beschikking van de Verenigde Naties te stellen in verband met de strijd op Korea. IN SPECIALE POSTZEGELS INDONESIË. Ter gelegenheid van de vijfde ver jaardag van de uitroeping der Indone sische onafhankelijkheid werd op 17 Augustus een speciale serie postzegels van drie waarden uitgegeven. De recherche van de douane te Am sterdam heeft voor de tweede keer in korte tyd een overwinning behaald op de smokkelaars van buitenlandse siga retten. Vrijdagavond arresteerde zl) voor een Amsterdamse nachtclub een man, tlie daar juist 5000 sigaretten wilde af leveren, korte tyd daarna z«n vriendin, die eveneens 5000 sigaretten verborgen hield en in de loop van de Zaterdagoch tend vonden zü in de woonschuit, door dit paar bewoond, nog 'n 20.000 sigaretten en een flinke party Braziliaanse koffie. De recherche had besloten een ge heime controle in te stellen op diverse nachtclubs in Amsterdam, omdat hier in het algemeen de binnengesmokkelde sigaretten aan het publiek werden ver kocht. Zo stonden dan ook enkele re chercheurs voor een club in de binnen- stad. Zij zagen er een man verschij- nen, die nog al opvallend deed en zorg vuldig de omgeving verkende. Hij ver dween weer en kwam kort daarop te rug met een koffertje. Nieuwsgierig ge worden door zijn vreemde handelwijze besloten de rechercheurs eens te kijken wat er in het koffertje zat. Het waren sigaretten, die geen banderollen had den. De man werd gearresteerd, maar weigerde zijn identiteit bekend te ma ken. Hij had ook geen papieren bij zich, zodat aanvankelijk leek, dat de recher cheurs nog niet veel verder gekomen waren. Onder het motto: „Als we hem vasthouden zal wel naar hem gezocht worden" sloten de rechercheurs de man in een cel, waarna zij hun post weer betrokken. De list lukte. Enkele uren Ingang van een van die oude kerkjes uit de tijd van Olav de Heilige. (Van onze corr^pondent in Scandinavië) 200 km. van de kust vandaan, ligt het Derhalve last de chauffeur om het half dorpje Skjolden. Ondanks de afstand is uur een welverdiende pauze van 5 of eb en vloed nog duidelijk waar te ne- io minuten in, die ook door de reizi- men. Al smaakt het water niet meer gers dankbaar wordt aanvaard Hoe- zout, toch is nog een belangrijk percen- wei de weg van jongere datum is, wis- tage uit de Noordzee afkomstig. En dat, op nog geen 12 km. afstand van ijs en ten de Vikingers ook, hoe ze over de rotsblokken moesten komen. Olav de WIE in Zwitserland kind in huis is, ^"ee"w, die eind Juli hoos genoeg lag, Heilige, die omstreeks het jaar 1000 de fï klikt niet 7.0 «...u- ipfren een l,„-„ 0m er een diePe ku,l te graVell. V" oirJPnon mof *timv. „»-, n..,AenJ .-li. kijkt niet zo gauw tegen een berg op, maar wat wy in Noorwegen hebben gezien, ging toch onze voorstelling te beven. Aan het einde van de Sognefjord, graven. Die 12 km. zijn natuurlijk door de lucht gemeten. Lopende doet U er be slist een namiddag over; want het is heidenen met vuur en zwaard uit zijn land dreef en later tot beschermheer van Noorwegen werd verklaard, 1500 m. klimmen. Maar de toerist gekend te heb- o+cf 7 ben. Verschillende keren worden Ned. hervormde kerk: Beroepen te Beetsterzwaag (2e predi- kantsplaats, vacature C. W. Wagenaar): J. Riemstra te Engelum; te Grouw: D. J. Miedema te Tzummarum. Aangenomen naar Bergum: A. Burger, emeritus predikant te Lunteren, die be dankte voor Tolbert; naar Twijzel: G. B. Kruizinga t Nieuwe Schans; naar Vorchten: J. J. Winkel te Hoofdplaat. Bedankt voor Soest (vacature wijlen M. Verkerk): N. den Oudsten te Alk maar. Gereformeerde kerken: Beroepen te Warns: J. v. d. Mije te Loenen a/d Vecht. neemt de bus. De grootste attractie is dan echter niet de klim van het zee niveau naar de wereld der gletschers het zijn de tegenliggers. De weg zelf, moet U weten, is niet veel breder dan de bus en slechts af en toe voorzien van uitwijkplaatsen. Indien nu twee bussen elkaar ontmoeten of, oh onge luk, een buitenlander op de weg ligt, dan rijdt de bekwaamste van de twee chauffeurs een eindje achteruit tot hij weer bij zo'n uitwijkplaats is Het is om je hart vast te houden. De eigenaars van particuliere wagens wachten meestal, tot de bus plaats heeft gemaakt en men hoort hun hart. nog bonzen, wanneer zij langs de bus schuiven. Jc bent het ten slotte niet gewend in een gapende diepte te kijken. Voor fietsers is het wat anders. Die stappen af, om de bus voorbij te laten. Als de remmen goed zijn, kan de fiet sers niets gebeuren. Trouwens, veel Noren trekken fiet send door hun land. Ze nemen, evenals vele autobus-toeristen, hun tent mee Iedere gemeente houdt rekening met deze gasten, die hartelijk welkom zijn en hun opvouwbaar huisje op een uit gezocht mooi plekje mogen bouwen Het kamperen is een noodzakelijkheid geworden, omdat er te weinig hotels zijn Iedereen kan ook niet N.Kr. 15.- üeaoell m„ veel garderobe mee —20.— voor pension per persoon per mee te „i. nemen, want zelfs in luxueuze hotels wij nog aan hem herinnerd. Het belang rijkst is het nog geheel bewaard ge bleven k(/:kje te Lom, zoals alle ker ken in deze buurt geheel van hout opgetrokken en met veel kunstwerken versierd. Interessant is, dat dit kerkje nog altijd dienst doet. Slechts 's win ters blijven de deuren dicht, omdat niemand de koude zou kunnen trotse ren. Zelfs de ingebouwde electrische verwarming mocht niet baten. De Noormannen daarentegen lieten ook in de koudste winter geen verstek gaan Het kleine plaatsje Lom is thans een belangrijk verkeers-centrum Hier ontmoeten elkaar de bussen van de Nordfjord, de Sunnfjord en de Sogne fjord, om dan het laatste stuk naar Ottam de weg te delen. Ottam, eveneens een kleine nederzetting, is van be lang. omdat het aan een van de wei nige spoorlijnen ligt en wel aan het traject Trondheim—Oslo. "In zes uur sporen kunt U op die manier in de hoofdstad vaq Noorwegen zijn. Toekomstige reizigers naar Noorwe gen zouden wij in overweging willen geven van Antwerpen/Rotterdam naar Bergen te varen en ook in Noorwegen zoveel mogelijk met de boot af te leg gen. Het is de minst vermoeiende ma nier van reizen en het goedkoopst U behoeft niet veel garderobe mee later kwam een zenuwachtige vrouw poolshoogte nemen. Ook zij werd geRr. resteerd en toen op haar een recu-tje werd gevonden, dat rechtstreeks leidde naar 'n depót, waar 'n andere koffer eveneens met 5000 sigaretten stond' bleek het duidelijk, dat ook dezé vangst goed was. De vrouw had wel papieren bü zich en het adres, daarop vermeld, bleek een woonschuit in de Amstel te zijn. Deze wer van boven tot beneden onderzocht en ten slotte vond men 'n ingebouwde dubbele wand, die de schuilplaats bleek te zijn voor de reeds gemelde 20.000 sigaretten en de Bra ziliaanse koffie. De man en de vrouw zijn vastgehouden. Het onderzoek wordt voortgezet. Ruim veertigduizend Vlamingen, w.o. vyf ministers en een dertigtal Vlaamse volksvertegenwoordigers, heb. ben Zondag deelgenomen aan de 23ste IJzer-bedevaart naar Dixmuide. De belangstelling was niet zo groot als vorig jaar, hetgeen toe te schryven ia aan de belangstelling, die in 't Vlaam- se land bestond voor het wereldkam» pioenscnap wielrennen In net nabfye Moorslede. Dr. Rombouts, de voorzitter van het Verbond van Vlaamse oud-strijders, stelde de heldenmoed der Vlaamse soldaten, die aan de IJzer sneuvelden in het licht. Hij vergeleek hiermede het ondergronds verzet in de tweede wereldoorlog. Op de vraag of Vlaan deren op de aanwezigen mocht reke nen, werd met luid applaus en ja-ge roep geantwoord. De voorzitter van het bedevaart-co mité, prof. Fransen bracht hulde aan Koning Leopold. „Een ernstig onrecht werd onze geliefde vorst aangedaan en dit hoofdzakelijk omdat hij de eer ste koning van Belgie was, die Vlaan deren heeft begrepen zo riep hy uit. „Als deze beproefde vader ons vraagt op zyn zoon onze aanhankelijkheid en onze trouw over te dragen dan zullen wij diezelfde genegenheid voor de Konin- lyke Prins Boudewijn betonen". De plechtigheid, die in de grootste kalmte en zonder een enkel incident verliep, werd besloten met het zingen van de „Vlaamse Leeuw". Sommigen hieven het „Wilhelmus" aan, doch dit lied werd door de luidsprekers over stemd. Na de aardbeving van Dinsdag wor- uen verscnuienae aeien van tatiia ihzns geteisterd door overstromingen. Reeds zün verscheidene personen door het instorten van huizen om het leven gekomen. De vissers aan de oevers van de Brahmapoetra, die uit het Himalaja- gebergte komt, behoeven zich slechts te bukken om een record-visvangst te maken. De gezwollen rivier, wier bed ding door de aardbeving werd aange tast, heeft een zure doordringende geur en de vissen trachtten uit het water te ontkomen. In Opper-Assam zijn duizenden hectare aan oogst ver nield en duizenden huizen in het bovendal van de Brahmapoetra zijn in gestort. In Assam zijn twintig doden gevallen. Het rijzende water in een zijrivier bedreigt het gebied van Pa- sighat, 500 km. ten Noordoosten van Gauhati, waar ongeveer 300.000 men sen wonen. dag neertellen, ook als is meer dan overvloedig. het eten Je bent het ten slotte niet gewend in een gapende diepte te kijken. Reeds sedert eeuwen. pE WEG over de gletschers bestaat eigenlijk uitsluitend uit bochten kunt U 's avonds zonder das versche nen. Aan „koude drukte" wordt niet gedaan. Vergeet U echter uw regenjas niet. Voor kampeerders zouden wij geen mooier plekje in Europa weten te vinden. Het heeft er Zaterdag lange tijd naar uitgezien, dat Guy Mollet, voor zitter van de Franse socialistische par tij, zijn post als rapporteur van de commissie voor algemene zaken der Europese Assemblee te Straatsburg zou neerleggen uit protest tegen de hou ding der acht Engelse Labour-afge- vaardigden. Deze gedelegeerden had den zich Vrijdagavond van stemming over het rapport der commissie ont houden. Mollet diende daarop zyn ont slag in, doch stelde zich later op aan dringen van Spaak en Bidault weer beschikbaar. Callaghan gaf hem na mens de Labour-afge vaardigden de verzekering, dat hij en zijn collega's hun best zouden doen het rapport van de commissie bij de Labour-partij in gang te doen vinden. Pandit Nehroe is uitgenodigd voor ee> bezoek aan Peking. De eerste mi nister, die waarschijnlijk de Indiase afvaardiging naar de algemene verga dering der V.N. zal leiden, heeft nog geen besluit genomen of hy aan de in vitatie gevolg zal geven. Volgens Reuter is de uitnodiging uitgegaan van mevrouw Soen Jat Sen de weduwe van de stichter van de Chi nese Republiek. Uit het huis van de Parüse juwelier Ben Sitnon zyn Zaterdag juwelen ter waarde van 23 millioen francs gestolen. Dit is de zesde en grootste juwclendief- stal in Frankryk van de afgelopen tien dagen. De juwelier was met vacantie. De Parijse politie heeft inmiddels de arrestatie bekend gemaakt van een ben de juwelen- en kledingdieven. Deze bende zou vorig jaar goederen ter waar de van 15 millioen francs hebben Se' stolen. Gisteren sloegen de juwelendieven opnieuw hun slag. Toen de arts Euge- ne Larrue Zondagavond in zijn w0" hing te Nice terugkeerde, constateer de hij, dat twee millioen francs aan juwelen en geld gestolen waren.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4