Veel zon, weinig wind en toch spanning Raymonde Vergauwen versloeg Lies Bonnier en Jannie de Groot DËBRALINE Demonstraties na moord op Lahaut EEN GAVE HUID DE ALKMAARDERMEERWEEK De „Trewes" kreeg averij bij start Van Wijk snelste Drakenzeiler HOOFDPUNT <- Tjebbes derde achter Jarty en Larrson Het Radioprogramma Poloteam verpletterde Zwitsers zevental De Paus veroordeelt de moderne filosofieën Postdienst per helicopter in Belgie TOESTAND PELLENAERS IS VERBETERD Vruchteloze zitting van de Veiligheidsraad Omroepverenigingen nemen strijdkrachten programma over Verbolgen jager schoot op meisjes HET CHINESE BEELDJE -xxxx- Vijf millioen gulden voor de economische ontwikkeling Amerikaanse luchtmacht in Engeiand? Natsir aangewezen als kabinetsformateur Een Canadees, plan voor „gratis" wapenleverantie De zaak-Bertha Herïogh KERKELIJK NIEUWS DINSDAG 22 AUGUSTUS 1950 (Van onze speciale verslaggever). pE DERDE DAG va,n de Alkmaardermeerweck is een rustige dag geworden. Veel zon en weinig wind waren oorzaak dat verscheidene wedstrijden welis waar spannend, doch geenszins spectaculair genoemd konden worden. Vooral tijdens de laatste wedstrijd tussen de Valken, die deze dag tweemaal tegen elkaar in het „strijdperk" geroepen werden, was er zeer weinig wind. Op het moment, dat het startsein werd gegeven ging het nog, maar toen deze anders zo snelle vaartuigen op de gele en zwarte korf kwamen aandrijven, stond er slechts een luchtje wind. De „Accipiter" van Lichtenouwer had enkele tientallen meters voorsprong op Kirkenier en Scherpel gekregen en langzaam dobberde de Aegirman op de overwinning af. Kirkenier en Scherpel hadden slechts oog Voor elkaar en voor de windrichting. De bemanningen van beide vaartuigen bielden heel voorzichtig de punten van de ballonfok in hun handen om maar ioveel mogelijk wind te vangen. Centimeter voor centimeter gleden de vaar tuigen op de finish af met een onderling verschil van nog geen halve meter Enkele meters voor de finish verkreeg Kirkenier een enigszins gunstiger positie g^tgeen hem ten slotte de tweede plaats opleverde. TN DE EERSTE Valkenwedstrijd van Maandag had Scherpel genoegen moe ten nemen met een vijfde plaats en was Kirkenier als eerste geëindigd. Siep van der Meer kwam als tweede door, zodat ,,'t Spul" zijn achterstand vrijwel had weggewerkt. Het was jammer dat Van der Meer voor de start van de tweede race niet tijdig genoeg had gekeken welke baan moest worden gezeild, zodat hij, toen het startsein klonk, in volko men verkeerde positie lag. Door dit misverstand ontstond er enige verwar ring bij de start waardoor de „Trewes" van de Alkmaarder werd aangevaren en enige averij opliep. Het is een geluk voor Van der Meer dat de deelnemers aan de Valkenklasse vijf wedstrijden moeten varen, waarvan zij de vier beste prestaties voor het eindklassement mogen uitkiezen, zodat hij nog een zeer goede kans heeft om in het totaal klassement op de tweede plaats te ko men. Het is namelijk nu reeds vrij ze ker dat Kirkenier de hoofdprijs zal winnen. Geen verrassing bjj O.-jollen. LIET IS vrijwel onmogelijk dat zich bij de Olympiajollen, ten aanzien van de eerste plaats, nog verrassingen kun nen voordoen. B. Willems zeilde zijn Magneet voor de 3e maal als 1ste door de finish. Bij de B-jollen bleek Glipper weer de snelste. De Zaankanter Ouwe hand gaat vermoedelijk met zijn „Claes Compaen" de tweede plaats in nemen, dank zij de tweede plaats die hij gisteren bezette. Th. J. van Tol van ZVU won gisteren de dagprijs in de Vrijheidsklasse. Hij had tijdens het weekeinde echter te veel achterstand op Barbary Ape gekregen om nog een kans voor de hoofdprijs te maken. Zoals was te verwachten was de strijd in de 16 kwadraats weer een aangele genheid tussen de leden van de Zaansé Onderlinge. J. Swart werd voor de derde maal winnaar en kan morgen practisch op zijn lauweren rusten. Keyzer doet het slecht. DIJ DE twaalfvoetsjollen A zou J. Keyzer nóg met succes een aanval op de eerste plaats van Zegers hebben kunnen wagen, als de Bergenaar giste ren een eerste plaats had bezet. Zegers was echter ongenaakbaar en zeilde zijn „Tecumce" regelrecht naar de over winning, terwijl Keyzer als zevende eindigde. De Zaankanters Verkade en Vergunst gaan zo goed als zeker met de eerste en tweede prijs in de klasse 12 voets- jollen B strjjken. De meeste spanning heerst thans nog bij de twaalf kwadraats, waar Kraan, Visser en Lokin elkaar weinig ontlopen, dank zij een Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. overwinning van laatstgenoemde in de wedstrijden van gisteren. De Draken. JEGEN DE verwachting in behaalde Van Wijk in de Drakenklasse in de tweede wedstrijd van gisteren een ge makkelijke overwinning. Tot op de helft van de wedstrijd lag Boersma, die de eerste race had gewonnen, in iets gunstiger positie, doch toen de Draken met volle zeilen voorzover de matige wind dit toeliet op de finish afste venden, was ,,'t Hondsbosch" van Boersma in geen velden of wegen te zien. De Alkmaarder had zelfs nog Ver- duyn en Klomp moeten laten passeren. De uitslagen van gisteren waren: De uitslagen. 12 m2-klasse a: 1 Sirius 2, ir. J. W. Lokin (W.V. Amsterdam); 2 Spotvogel, W. Guldemond (de Kaag)3 Aeolus 3, G. Visser (HND) 12 m2-klasse b: 1 Overijer, D van Zanen (HND) Vrij- heidsklasse a: 1 Th. J. v. Tol (ZWVU); 2 Ssst, J. Visser (HWH). Valkklasse a: 1 't Spul, H. C. Kirke nier (ARZV); 2 Accipieter, C. Lichte nouwer (Aegir). Drakenklasse a: 1. Puzel 2, Van Wijk De Kaag; 2 't Hondsbosch, J. W. Boersma (ARZV); 3 Kortenaer, H. Verduyn (De Kaag). Olympiajollen a: 1 Magneet, B. W. Wil lems (De Schinkel); 2 Flossie, H. Lesage (WSV de Schinkel); 3 All Weather, Jac F. Slap (De Kaag). Olympiajollen b: 1 Glipper, H. J. Bak ker (De Koenen); 2 Claes Compaen, J. Ouwehand (ZZV). 16 m2-eenheids- klasse: 1 Argus 2, J. W. Swart (ZO); 2 Swallow 2, J. Bakker Dz (ZO); 3 Hollands Roem, J. Roem Jr. (ZO). 12 voet jollenklasse a: 1 Tecumseh, A Zegers (de Koenen); 2 Mistral, B. P. Hageman (De Kaag); 3 Fit, B. J. Ko lenbrander (Loosdrecht). 12 voets jollenklasse b: 1 Pinkeltje, A. H. Ver kade ZZV); 2 p. Vergunst (ZZV); 3 Zeepaardje, mej. J. Brinkman (HJC). Tornadoklasse: 1 E. G. v. d. Stadt (ZZV); 2 Orse Plunt, mej. v. d. Giesen (ZZV) Totaal-klassement na derde dag. Olympiajollen a: 1 Magneet, B. Wil lems 58 pt; 2 All Weather, J. Stap 36 pt; 3 Witte Raaf, H. Willems, 22 pt. Olympiajollen b: 1 Glipper, H. Bak ker 67 pt.; 2 Claes Compean, J. Ouwe hand 45 pt; o Sobak, Blatter 30 pt. Valkenklasse a: 1 't Spul, H. Kirke nier 77 pt; 2 Mieke, Scherpel 67 pt; 3 232, C. Groot 65 pt; 4 Trewes, S. v. d. Meer 63 pt. 12 voetsjollen klasse 3 1 Pinkeltje, A. H. Verkade 77 pt; 2 205, Vergunst 61 pt; 3 Wildzang II, S. Kramer, 52 pt. 16 m2-Eenheidsklasse a: 1 Argus, J. Swart 82 pt; 2 Hollands Roem, J. Roem 54 pt; 3 Esperance, J. Doorgeest 42 pt; 4 Zuid West II, J. v. d. Smit 42 pt. 16 m2-Eenhe!lsklasse b: 1 Gipsy, B. Roest 79 pt; 2 Windevanck, L. de Koek 44 pt; 3 Snip Snap II, J. de Haas 41 pt. Drakenklasse: 1 Puzzle II, G. v. Wijk 91 pt.; 2 't Hondsbosch, J. Boerma 68 pt; 3 Eska, W. Klomp, 58 pt. 12 m2-klasse a: 1 Mustang, S. Kraan 48 pt; 2 Aeolus III, G. Visser 42 pt; 3 Sirius II, J. Lokin, 36 pt. 12 voetsjollen a: 1 Tecumseh, A. Ze gers 76 pt; 2 Fit, Colenbrander 69 pt; 3 Trixi, J. Huisken, 54 pt; 4 Piraat, J. Keijzer, 54 punten. J^IETTEGENSTAANDE het feit dat de Nederlandse vertegenwoordigsters op de tweede dag van de Europese zwemkampioenschappen geen Europese titel behaalden, zoals velen verwacht zullen hebben, was het gisteren toch een suc cesvolle dag. Lies Bonnier werd op de 200 meter schoolslag tweede achter Raymonde Vergauwen en Jannie de Groot bezette de derde plaats op dit num mer. Jannie moet beslist uit vorm zijn geweest want haar tijd, 3 min. 02.2, was beneden haar gewone doen. De Belgische behaalde de Europese titel in 3 min. 00.1 sec. en Lies Bonnier liet 3 min. 01.8 sec. voor zich af drukken. Geen „den derende" tijden dus als wij nagaan dat op gewone nationale wedstrijden in Nederland, zelfs op zware 50 meter banen, regelmatig beneden de drie minuten wordt gezwommen. Zoals wij hadden verwacht eindigde Joris Tjebbes op de derde plaats in de finale 100 meter vrije slag heren. Alex Jany behaalde de titel in do, naar Europese maatstaven gerekend, fantastische tijd van 57,7 sec. Het is Joris Tjebbes niet gelukt om ook nu weer onder de minuut te zwemmen. Men zal hem daarover echter neit hard vallen, want geen mens had er op gerekend dat een Nederlander op dit nummer in de finale zou komen, Iaat staan één van de ereplaatsen bezetten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 6. 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 Dolf van der Linden. 7.00 Hier is Londen. 7.05 Perry Como zingt. 7.15 Vertier en ple zier. 8.15 Het Avro-Theater-orkest. 8.55 „De keizer van Amerika", hoorspel. 9.20 The Avroleans. 9.55 Buitenlands overzicht. 10.10 „La Somnambula", opera. 11.15 Wereldkam pioenschappen wielrennen. 11.35 Trois Noc turnes. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Beniamino Gigli. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Dit is leven. 7.40 Amuse- ments-orkest. 8.05 Impromptu. 8.12 Trio. 8.45 Actualiteiten. 8.55 Het Omroep-Kamerorkest. 10.00 Concert. 10.40 Bewaar het u toever trouwde pand. 11.15 Licht avondconcert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 1, 6, en 11 uur. - 8.18 Boston Promenade-orkest. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Arturo Benedetti Michelangelo. 9.35 Fernando Gcrmani, orgel. 10.00 Moeilijkheden en moge lijkheden. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Populair Nonstop. 12.00 The Kilima Ila- waiïans. 12.38 Kwartet Jan Corduwener. 1.15 Omroep-Orkest. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Omroep-Kamerorkest. 3.00 Tony Murena en zijn orkest. 3.20 Met Scott naar de Zuidpool. 8.50 Burger en Van Dijl. 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 De Regenboog. 5.00 Wat is de wereld wijd. 5.30 Jazz-programma. 5.45 ringsuitzending. 6.20 Dingen ^ar) de dag. 6.30 H.V.U. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Char les Trenet zingt. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Op de korrel. 8.15 Populair opera-concert. 9.00 „De late roos", hoorspel. 10.00 Een groet oan de werkers in de Marsluul-landt-r» lOao Dolf van der Linden en zijn Metropoie-orkes* 10.45 Zang door Dinah Shore. 11.15 Ge varieerd programma. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7 8 en 11 uur. - 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Ochtend bezoek. 9,30 Symphonisch morgtneoncert 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool-recital. 11.30 Muziek bij het werk. 11.55 Piano-concert. 12.33 Orgelconcert. 1.15 Mandolinata concer treert. 1.45 Kamermuziek. 2.15 Promenade' orkest. 3.00 Kamermuziek. 3.45 Vocaal En semble. 4.15 Voor onze meisjes en ionEens 5.00 Omroeporkest. 5.50 Piano-duo. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.130 Mrija- krachten. 7.15 Onder de NCRV-Ieeslamp. 7.30 Melachrino. 7 40 „Vandaag 8.05 Con_ eert. 10.15 Roy Hendcrson. 10.30 Orgel. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Zünchs Tonhalle- orkest. J_JET is welhaast zeker dat Irma Schu- macher of Marie Louise Vaessen een Europese titel zullen behalen. Deze twee Nederlandse meisjes maakten in hun series op de 100 meter borstcrawl de snelste tijden en zij zwommen zó rustig en soepel, dat geen mens er aan twijfelt of de strijd om de titel zal slechts een aangelegenheid zijn tussen de Nederlandse vertegenwoordigsters. Irma Schumacher moest tegen de ver wachting tegen de Deense Greta An- dersen uitkomen. Volgens de berichten zou Greta in Amerika verblijven, doch op hef laatste moment hadden de De nen kans gezien hun Olympische kam pioene op de 100 meter vrije slag over te laten komen. Sinds Londen is de Deense stukken achteruitgegaan. Met veel moeite kon zij beneden de 1 min. 10 sec. komen (in 1 min. 6,3 sec. werd zij Olympisch kampioene) en Irma Schumacher werd dan ook geen mo ment bedreigt. De Rotterdamse tikte in min. 7,2 sec. als eerste aan. W'es Vaessen had precies een seconde meer nodig, maar algemeen was de indruk, dat de Limburgse zich niet volkomen gaf, zodat mag worden aangenomen dat zij vandaag met een betere tijd uit de bus zal komen. Polo-zevental won £)E prestati s van het Zwitserse ze vental blijven wel ver beneden die van de andere deelnemende teams. Met niet minder dan 17—3 verloren de Hel veten van onze landgenoten. Zuidsla- vie bewees zijn kracht door Oostenrijk met 83 te verslaan, zodat de ploegen van Nederlad en Zuidslavie thans met vier punten uit twee wedstrijden in de halve competitie de leiding heb ben genomen. Italië speelde zijn eerste wedstrijd en bracht Frankrijk met maar liefst 116 de tweede nederlaag toe. De mannen van Padou doen het dus wel heel slecht en staan met Zwit serland nog zonder een enkel winst- P"nt op de onder: ,o plaats. De stand is: Nederland Zuid-Slavie Italië Oostenrijk Zweden Frankrijk Zwitserland 26—7 21—6 11—6 11—4 3-4 12—19 7—25 Nieuwe encycliek De nieuwe Encycliek, die Maandag door Paus Pius XII gepubliceerd werd, veroordeelt het polygenisme en het existentialisme. Met polygenisme wor den bedoeld de materialistische (com munistische) theorieën over het ont staan van de mens en de andere leven de wezens. Volgens deze materialisti sche leerstellingen zijn Adam en Eva niet de enige „eerste ouders" van het mensdom geweest. De Encycliek zegt van deze beweringen, dat zij geen enkele wetenschappelijke grondslag hebben en dat hun enige bedoeling is het geloof aan te tasten. De Paus veroordeelt ook de filosofie van het existentialisme, daar deze alles loochent wat absoluut, hecht en onver anderlijk is. Hij voegde er aan toe, dat hij de katholieke theologen en filoso fen niet verbieden wil om de door hem veroordeelde systemen te bestuderen, daar ook in onjuiste theorieën vaak waardevolle elementen voorkomen. Hij wees echter tevens op het gevaar dat gelegen is in het bestuderen van die theorieën. Ook wees de Paus erop, hoe gevaarlijk het is voor de katholiek in de broederlijke strijd van het geza menlijk Christendom tegen het atheïsme te veel van zijn katholieke leerstellin gen en richtlijnen prijs te geven. Maandag is onder grote belangstel ling te Brussel de eerste postdienst per helicopter op het vasteland geopend. Het hefschroefvliegtuig, dat een laadvermogen heeft van 235 kg, start te op een klein plein te Brussel. Het vliegt met een gemiddelde snelheid van 100 km per uur het kringtraject Brussel, Libramont, Luik, Tongeren, Maaseik, Hasselt, Beringen, Turnhout, Antwerpen, Brussel. De nieuwe postdienst heeft vooral ten doel het postverkeer in de Arden nen en in de Kempen,streken die over het algemen moeilijk te bedienen zijn over land, te verbeteren. Tijdens de wedstrijden in het Olympisch Stadion te Stockholm heeft de Amerikaan Jymmy Fuchs het wereldrecord kogelstoten op zijn naam gebracht, door een stoot te maken van 17.91 meter. Kees Pellenaers die zoals gemeld Zondag tegen een Amerikaanse auto opbotste tijdens de achtste etappe van de Ronde van Duitsland, is volgens de doctoren zeer vooruitgegaan. Hij wordt verpleegd in een zieken huis te Freiburg, waar geconstateerd is, dat zijn rechter onderam op en kele plaatsen is gebroken. Bovendi-m heeft hij fracturen opgelopen aan zijn schouderblad en sleutelbeen. e ENGELSE LEAGUE. Maandag zijn in Engeland voor ie eerste divisie van de Engelse League nog de volgende voetbalwedstrijden ge speeld: Aston Villa—Sunderland 3—1, BlackpoolBurnley 12, Sheffield WednesdayPortsmouth 21. Wederom een verdachte in arrest In de nacht van Maandag op Dins dag is een man gearresteerd, die waar schijnlijk weer weet van de moord op de leider der Belgische communisten, Lahaut. Deze moord is nog steeds oor zaak van veel onrust. Ongeveer tweeduizend communisti sche demonstranten waren Maandag avond bijeen op het hoofdplein van Luik om uiting te geven aan hun ver bolgenheid over de moord op de Bel gische communistische leider Julien Lahaut. Men riep „Leve de republiek" en sprekers spoorden aan tot „strijd voor de stichting van een volksrepu bliek". De moordenaars van Lahaut werden gebrandmerkt als „Leopoldis- ten, royalisten en reactionnairen". De betogers werden tenslotte opgewekt om de „petitie van Stockholm" te teke nen. Incidenten hebben zich niet voor gedaan. Maandag hebben fabrieksarbeiders te Rome een half uur het werk neer gelegd ten teken van rouw om de dood van Lahaut. Ook arbeiders te Milaan volgen dit voorbeeld. A.F.P. meldt uit Berlijn, dat de bond van de vrije Duitse vakvereni gingen in de Russische zone een tele gram van rouwbeklag aan het hoofd bestuur van de Belgische communisti sche partij heeft gezonden. De socia listische eenheidspartij heeft een der gelijk telegram aan de Belgische com munisten gezonden, ondertekend door Wilhelm Pieck en Otto Grotewohl. zonder puistjes, vetwormpjes en I andere huidaandoeningen krijgt U door het beroemde huidgenees- middel met „dieptewerking" heldere vloeistof, geen gaas geen pi eisters.geen vlekken De Veiligheidsraad is Maandagavond door de Russische gedelegeerde Malik bijeengeroepen in besloten zitting. Op nieuw is de toelating van de Noordko- reaanse afgevaardigden tot de bespre kingen behandeld. De Raad kon niet tot overeenstemming komen. De meeste tijd van de zitting, die een klein uur duurde, is trouwens in beslag genomen door een rede van Malik. Sir Benegal Rau, de gedelegeerde van India, heeft aan de zes niet-leden van de Veiligheidsraad een ontwerp resolutie laten zien. Men gelooft, dat deze zonder uitzondering hun persoon lijke goedkeuring aan de beginselen van het ontwerp hebben gehecht en beloofd, dat zij deze resolutie aan hun regeringen zouden opzenden. Van de permanente leden zou Frankrijk vóór het voorstel zijn. Indien de andere per manente leden zich van stemming zou den onthouden, zou aanneming ervan al verzekerd zijn. Dan zou er een mo gelijkheid zijn, om een einde te maken aan de oorlog in Korea. Reeds geruime tijd zijn er onderhan delingen gaande tussen vertegenwoor digers van de omroepverenigingen en van de militaire voorlichtingsdiensten, waarbij wordt nagegaan, of, en in wel ke vorm, de verzorging van het radio programma der Nederlandse Strijd krachten zou kunnen worden overge dragen aan de omroepverenigingen. Reeds is op de belangrijkste punten overeenstemming bereikt. Wanneer de minister van Oorlog en Marine aan de voorgestelde regeling zijn goedkeuring hecht, zullen de Omroepvereningen een Strijdkrachtenprogramma gaan verzor gen, dat is ingesteld op de huidige op bouw van de Nederlandse Weermacht. Zaterdag heeft een verbolgen een denjager van een schiethut uit op een aantal meisjes geschoten met een jachtgeweer. Hij had de meisjes ver zocht weg te gaan omdat het wild veriaagd werd en toen zij aan dit verzoek geen gehoor gaven schoot hij met hagel in hun richting. Vier van de dertien meisjes werden getroffen, e e n zo ernstig dat operatief ingrijpen nodig bleek. De jager is gearresteerd. Dooi Y n GAY 36) „Julie kan niet liegen", zei Steve. „Ik zou het direct weten als ze loog. Houo dus op met dat misselijke geklets". Parker sprak langzaam: Mijn vriend de journalist denkt dat Ceiia Hollis iets van je wist dat ze chantage op je kwam plegen. En jij stond haar te woord". HU schrok van de uitdrukking op Ste- ve's gezicht. „Kijk me niet zo aan, Steve: Ik zeg dat niet. Ik vertel alleen maar wat mijn vriend de journalist denkt, dat is files." Juile dacht: Dit kan onmogelijk werke- lUkheid zUn. Het is een nachtmerrie. Steve sprak boos,.Ik weet niet wat je van plan bent, Parker, maar wat het ook is. je laat het maarl Ik wil niet dat je Julie overstuur maakt. De hele kwes tie is deze Jufrouw Cartwright liet deze oplichtster, die zich voordeed als een aar dig besshaafd meisje, dat naar een ka mer zodüt, in Julie's flat. Julie was daar woedend over en rende naar mij om hulp Ik beloofde met haar hospita te zullen praten en we gingen met ons drieën naar de kamer. Het meisje was er niet meer Dat is de hele geschiedenis. En probeer niet om er meer van te maken". Het dienstertje onderbrak hen met te vragen: „Hebt u beiden al iets besteld? Julie vroeg zich af hoeveel het meisje kon hebben gehoord. Ze stamelde dat ze graag een sla'tje en wat thee wilde heb ben. Parker bestelde een uitsmijter. Het dienstertje ging weer weg. Parker had nog een bom in petto „De politie is op het ogenblik in Julie's kamer aan het snuffelen. Dat telefoneerde mtjn vriend de verslaggever me zo Juist. Nou moet je eens horen, Julie. Ais je werke- lUk ergens bü betrokken bent, dan kun je beter direct die rol van Lorlnda vaar wel zeggen, zodat we nog gelegenheid hebben om er iemand anders voor te vin den. Ik vind het niet prettig bU een uit zending te zijn betrokken die mijn repu tatie kan schaden en Steve raasde: „Dus dat is het! Je bent bang voor je hachje I Je bent bang dat Julie vanavond een zenuw-toeval zai krUgen alleen maar omdat een meisje dat haar kamer binnendrong om haar te De- stelen, een paar uur later dood tn de goot werd gevonden! Van alle krankzinnige, idiote dingen die ik ooit van mijn leven heb gehoord is dit wel het toppunt! Nou moet je eens luisteren, Parker Halnes" „Houd je mond, Steve", onderbrak Parker, „daar komt het dienstertje. Als ik te ver ben gegaan, maak ik daarvoor mijn excuses. Maar een mens moet op zijn eigen zaakjes passen, is het niet?" Steve gromde, „Zet maar eens een slot op die kwebbel van jou, vriendje Julie zal prima spelen vanavond, maak je daar maar geen zorgen over." „Als Julie dan tenminste niet in de ge vangenis zit" zei Parker opgewekt. „Houd op rt-t dat gedaas. Parker Je maakt Julie doodsbenauwd Ik zeg je toch dat ze vrij uit gaat. Niemand za) haar hierbij betrekken. Julie is de ver persoonlijking van de „Onschuldige Toe schouwster". „Ik hoop, dat Je gelijk hebt," zei Par ker en zette al zijn charme in werking. „Je weet dat ik erg op je gesteld ben, Julie." Wat Julie betreft kwam dit te laat. Ze haatte Parker Hainesl Ze zei niets, maar ze kon het niet laten hem woedend aan te kijken. Ze vroeg zich af of hij kon llp-lezen. Sommige acteurs konden dat. Als dat zo was, dan wist hij misschien dat ze Steve had verteld, dat ze naar het Golden Gate Park was gegaan. Zou dat Parker Iets zeggen? Ze was er hoe langer hoe meer van overtuigd dat Parker Hal nes hier op een of andere wijze bij wa< betrokken. Waarom deed hy anders zijn best haar bang te maken? Ze kreeg een nieuw denkbeeld. Was Parker Haines eerst naar het Park ge gaan en had hij daar Kip ontmoet? Was dat de reden dat Kip niet was versche nen? Julie begon hoofdpijn te krijgen. Met moeite sleepte ze haar aandacht terug naar Parker en Steve. Ze praatten over voetbal. Ze ontspande een beetje. Maar ze bleef haar tasje stevig vastklemmen want ze bedacht dat het jade beeldje was teruggekeerd. Het Jade beeldje was duizend laar oud en vijftig duizend dollar waard Of mis schien wel honderd duizend! Ze merkte dat Steve tets tegen haar zei Ze glimlachte Iets tevrolijk en knikte, maar vroeg zich af wat hi.1 had gezegd. Steve en Julie aten werktuigelijk Maar Parker at met veel eetlust. Plot seling ontdekte hij dat hij veel te laat was voor een repetitie en rende weg. de rekening aan Steve overlatend. Julie fluisterde: Steve, denk je dat de politie iets zal vinden?" „Stil, Julie!" Hij betaalde de reke ning, liet een dollar liggen voor het dienstertje en nam haar snel mee naar buiten. „Juffrouw Cartwright zal hun het verhaaltje vertellen dat ik je wettige echtgenoot ben. Ze zullen de zaak on derzoeken en uitvinden dat we niet zijn getrouwd. En dat, is niet zo mooi, Juiie Ik begin bang te worden dat ik je een slechte dienst heb bewezen". „Wat doet dat er toe, nu ik ieder ogenblik wegens moord kan worden opgepakt", vond Julie. „Als we van dit alles niets wisten zouden we nu naar huis gaan en de politie vragen: „Hoe zit dat?" Dus dat zullen we nu moeten doen, Julie. Kom mee". Julie haalde diep en angstig adem. „Goed", zei ze kleintjes. „Laten we maar gaan". (Wordt vervolgd! Wat systeem betreftmen moet zich altijd het recht voorbehou den, de volgende dag om zijn ideeën van heden te lachen. NAPOLEON Marshall-hulp voor Drente De regering van de Verenigde Sta ten heeft haar goedkeuring gehecht aan het gebruik van ruim vijf mil lioen gulden uit de tegenwaardereke- mng van da Marshallhulp voor de fi nanciering van een pian voor de eco nomische ontwikkeling van Zuidoost- Drente. Van dit bedrag zai vier en een halve ton worden besteed als een bijdrage in de mechanisatie van de turfwin- ning en voor een onderzoek naar nieuwe mogelijkheden voor het ver bruik van turf. De rest is bestemd voor de bevordering van de industria lisatie van dit gebied en strekt tot verbetering van de drinkwatervoorzie ning, van wegen, bruggen ei> kanalen. Er worden thans plannen opgesteld voor het beschikbaar maken van bases in Groot Brittannie voor Amerikaanse luchtmachteenheden. De mogelijkheid bestaat, dat de Verenigde Staten meer dan duizend vliegtuigen in Engeland stationneren. Op het ogenblik zijn er een' zeventigtal Amerikaanse bommen werpers in Engeland. President Sukarno heeft Maandag avond Mohammed Natsir van de Mas- jumi (Indonesisch Islamitische Partij) officieel als kabinetsformateur aange wezen. Canada heeft een plan ontworpen om landen van het Noordatlantisch Pact in Europa „gratis" van wapenen te voorzien. Men verwacht dat het plan, dat door het parlement moet worden goedge keurd voordat het kan worden uitge voerd, besproken zal worden op de bijeenkomst van de plaatsvervangers van het Atlantisch Pact, die heden in Londen begint. Canada zou volgens dit plan een gedeelte van zijn geschut, vliegtuigen en andere militaire uitrus ting zonder enige betaling aan West- europese landen overdragen. In '•uil hiervoor zou Canada eventueel enige uitrusting ontvangen van andere lan den van het Atlantisch Pact, vermoe delijk de V. S. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Bruins Slot (AR) betref fende het weder onder de ouderlijke macht brengen van Bertha Hertogh heeft de minister van Buitenlandse Zaken geantwoord, dat hij zal voort gaan al 't mogelijke te doen, ten ein de te bereiken, dat het bedoelde kind wederom met haar ouders wordt ver enigd. VROUWELIJKE HOOFDINGENIEUR BIJ ZUIDERZEEWERKEN Met ingang van 1 September is os- noemd tot hoofdingenieur bij de Zui derzeewerken in vaste dienst ter stand plaats 's-Gravenhage, mej. ir. E. F. van den Ban te Haarlem. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Ridderkerk: H. A. van Slooten te Wierden; te Westerbork, „De Schattenberg" voor arbeid onder gerepa- tneerden, L. A. Snijders, predikant in algemene dienst, Delft, welk beroep is aangenomen. Bedankt voor Mole naarsgraaf: J. v. d. Haar te Neerlang broek. Gereformeerde Kerken. Beroepen te OudegaP. W. v. d. Veen te Broek onder Akkerwoude. Gereformeerde Gemeenten. Tweetal te Ederveen: H. Llgtenberg te Rotterdam-West en Chr. van Dam te Werkendam. Beroepen te Vlaar- dingen: Dr. C. van Steenblok te Gouda. Ds. J. H. Binnema overleden. In de ouderdom van 74 jaar is te Em- men overleden ds J. H. Binnema, emeri tus-predikant der Gereformeerde Kerken. Ds. Binnema, die in 1876 te Terneuzen werd geboren, studeerde te Kampen en werd in 1904 predikan te Arum. Hij dien de de kerk van Kielwindeweer en van 1927 tot aan zijn emeritaat in 1947 die van Emmen. Ds. Binnema heeft zich met name in Drente op verschillend gebied bewogen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3