De Provence, ideaal vacantie-oord i Met een vrachtboot naar de Oostzee (4) I Onveiligheid in Surabaja noopt tot bijzondere maatregelen 11 Cl r De zon beheersi de levensgewoonten De olijven groeien, ook al slaapt de Fransman Djokja is gedegradeerd De bevolking is teleurgesteld Geen oplossing voor het geschil-Kasjmir Volksstemming over Formosa? hl i Een les voor de „doordraaiers" Ondergrondse brand in Londen Aardbevingen in India eisen vijftig doden Langzaam keert de rust in de stad ten Huizen worden zwaar vergrendeld Onze Damrubriek u9 Nieuwe Liberale regering in Griekenland gevormd Een wandeling door Malmö J DINSDAG 23 AUGUSTUS J950 (Van onze correspondent te Parijs) Er is hier één oppermachtig; heerser, naar wie iedereen luistert, naar ,e iedereen zich schikt en die het leven in heel dit grote land naar zijn onbarm hartige wetten organiseert. Niemand zou het durven wagen tegen deze eerscr in opstand te komen en wee het gebeente van hem, die zicli niet naar de wetten van deze macht zou willen schikken. Die macht is de zon. Wij logeren namelijk mds een dag of veertien in een van die nog bijna middeleeuwse dorpen van Zuid-Frankrijk, waar het leven zo heel anders is dan in Nederland, dat men ,ch er iedere dag weer over verwondert. Dat dorp, bestaande uit een honderd al scheefgezakte huizen, om een wonderlijk oud kerkje op een heuvel gebouw cvindt zich op ongeveer zeventig kilometer van de Middellandse Zee. Van -eveer honderd huizen zijn er misschien een goede vijftig bewoond, de an - zijn zo oud, zo vervallen, dat ze onbewoonbaar zijn geworden. Zo zijn hele aatjes met alleen verlaten huizen, die ondanks de brandende zon, er triest en een beetje troosteloos uitzien. Ja, die zon. Ik zit dit stukje te schrijven op een helling, te midden ;;n de zilveren olijfbomen. De lucht is onwezenlijk blauw en er is geen zucht je wind. De thermometer staat boven "de 30 graden en ofschoon ik kilometers in het rond kan kijken, zie ik geen mens. Het heeft hier in deze streek in geen vier maanden geregend en met uitzondering van de glooiende wijn gaarden is alles verbrand. Het gras is op de velden hooi geworden. De vijgen bomen, die wat de droogte betreft toch voor geen kleintje vervaard zijn, heb- fc?n een gedeelte van hun grote bladen moeten loslaten, de grond is gebarsten en ziet roodbruin en iedere dag vindt men honderden dode krekels langs de weg, die gewoon uitgedroogd zijn. Afwijkende dagindeling En toch is dat voor de Provence eigenlijk niets bijzonders. Men is er hier aan gewend, dat het 's zomers niet regent en dat de zon iedere dag in al haar hevigheid schijnt. Heel het leven heeft zich daarbij aangepast. Men staat vroeg op, werkt een beetje tot een uur of elf, daarna wordt er gegeten en des middags gaat men naar bed. Wie hier woont, is verplicht zijn dag zo in te delen. Hij moet de gehele dag de blin den voor zijn ramen gesloten houden en niemand vindt het vreemd, dat de kinderen hier meer dan twee maan den zomervacantie hebben, hoewel ze daarvoor en daarna toch alleen maar 's morgens naar school gaan. Ja, die zon, die men in het vroege voorjaar natuurlijk gaarne ziet, omdat men dan vaak al in Januari buiten kan eten, maar die men 's zomers toch liefst ook vacantie zou geven, heeft zo'n in vloed op de mensen van deze streek gehad, dat zij geheel andere opvattin gen hebben dan wij. Men vindt hier over het algemeen, dat men het beste zo min mogelijk kan werken. Die felle zon maakt het werk buiten gedurende meer dan de helft van het jaar zo zwaar, dat iedereen poogt zo min mo gelijk te doen. Ook de grond past zich daar bij aan. Koeien, die men iedere dag moet melken, kan men hier na tuurlijk niet houden. Neen, dan zijn die olijfbomen, die men bij honderd duizenden ziet, gemakkelijker. Daar behoeft men niet veel aan te doen en ze geven toch eens in de twee jaar een oogst, die de beurs weer vol maakt. Wijnplukkers. Het mag dan al in geen vier maanden een druppeltje geregend hebben, de grond mag er uitzien als een baksteen, Met het vertrek van president Su- karno en Zijn gezelschap uit Djokjajs Djokjakarta van rgeringszetel tot re- sidentiehoofdplaats geworden onder leiding van zijne hoogheid Paku Alam, aldus verklaarden de uit Djokjakarta in Djakarta gearriveerde autoriteiten, onder wie enkele leden van het ont bonden werkcomité van het KNIP. Djokjakarta heeft volgens Aneta vanaf 3 Januari 1946, op welke dag de zetel van Djakarta naar Djokja werd overgeplaatst, tot het tijdstip van r'e totstandkoming van de eenheidsstaat haar plicht gedaan. Het is dus niet te verwonderen dat thans onder de Djokjase bevolking een zekere gedeprimeerdheid is te consta teren. De verwelkoming van president Sukarno bij zijn recente bezoek was koel te noemen. Om te voorkomen, dat deze gedepri meerdheid niet tot ongewenste daden zal leiden, is het van primair belang, dat de centrale regering spoedig posi tieve stappen neemt betreffende de be stuursvoering van gebieden en inten sivering van controle op de veiligheid. Reeds thans kan men constateren lat ordeverstoringen zich tot het gebied van Djokja en omstreken uitbreiden. Sir Owen Dixon, de bemiddelaar van de V.N. in het geschil-Kasjmir, zal binnenkort India verlaten zonder de oplossing te hebben bereikt waarnaar hij de afgelopen drie maanden heeft gestreefd. Volgens de correspondent van de Times is het een publiek ge heim, dat alle pogingen om de tegen gestelde standpunten van India en Pa kistan met elkaar te verzoenen schip breuk hebben geleden, voornamelijk door de weigering om dé voorwaarden te aanvaarden voor een onpartijdig plebisciet in Kasjmir uitnodiging aan nehroe tegengesproken. Te New Delhi is officieel meege deeld, dat het bericht uit Londen, als zou premier Nehroe door de regering te Peking zijn uitgenodigd tot een be zoek aan China, van alle grond ont bloot is. toch hebben de wijngaarden hun frisse groene kleur behouden. De druiven zijn bijna rijp en straks begint de drui venpluk. Dat is natuurlijk een ver moeiend werk en daarom laat men de arbeidskrachten daarvoor ook uit an dere delen van Frankrijk komen. Trou wens, tijdens de wijnpluk komen er jonge mensen uit alle landen van West- Europa naar de Provence, om door het plukken hun vacantie in dit warme, maar zo wonderlijke mooie land te kunnen bekostigen. Er zijn hier zo veel druiven, dat men rustig een wijngaard in kan stappen om een paar grote tros sen te plukken. Opvallend is, dat de vrouwen hier beslist meer werken dan de mannen. Want ofschoon de huizen zeer primitief zijn, moet het huishou den toch iedere dag weer gedaan wor den en bovendien is de Zuid-Frans man een fameuze lekkerbek, die van een gesoigneerde keuken houdt. Hijzelf doet in de zomermaanden niet veel. Men ziet hem erg veel in de schaduw op een terrasje zitten, de warmte be strijdend met enkele glazen koele „pas tis", daarbij echter altijd zeer druk re denerend. Ook kegelt hij graag. En aan gezien de olijfbomen toch wel groeien zonder dat hij er bij is en aangezien werken beslist ongezond is, kegelt hij veel en de kroegjes hebben het druk. De „pastis", die men hier drinkt, is een anijsdrank, die bijzonder onschuldig smaakt, maar die zo gevaarlijk is, dat de Franse staat hem verboden heeft. Dat neemt niet weg, dat men overal „pastis" kan krijgen, dat de veldwach ter, die met de warmte ook liever niet op de weg is, er toch ook iedere dag een paar gaat pikken en dat de Zuid- ifransen lachend zeggen, dat er niets zo gezond is als juist die pastis. Rijke grond en rijk volk. Nu moet men hieruit niet de gevolg trekking maken dat de Provengaal lui is. Men heeft zich gewoon aange past aan zijn klimaat. Bovendien is de grond, ondanks de droogte, zo overda dig rijk, dat al de boeren, ondanks het feit, dat zij de helft minder werken dan huri Nederlandse collega's over het al gemeen goed in hun geld zitten. Na tuurlijk, zij klagen, dat ze maar 30 cent voor een kilo druiven en 5 cent voor een kilo tomaten krijgen, maar zij heb ben toch allemaal hun autootje en hun bankrekeningen mogen er zijn. Daarbij is er zo verschrikelijk veel grond en zijn er zo betrekkelijk weinig bewo ners, dat iedere boerenzoon er zeker van kan zijn volop grond te kunnen krijgen, terwijl er toch nog kilometers en kilometers grond onbebouwd zijn. Dit verklaart waarschijnlijk ook het feit, dat het leven hier zo verbazend goedkoop is. We zitten hier toch maar tachtig kilometer van Marseille, maar inen geeft hier minder dan de helft uit dan aan de Cöte d'Azur of in Parijs. Voor één gulden vijftig cent eet men uitbundig lekker en voor vijf en vijftig cent heeft men een liter landwijn, waar bij men zijn tong inslikt. Hierdoor is de Provence voor hen, die tegen de warmte kunnen, een ideaal vacantie- oord. Binnenkort zal mischien een Ame rikaans voorstel voor het houden van een volksstemming, onder toezicht vai1 de Verenigde Naties, over de toe komst van Formosa worden gedaan. Hiermede zou dan beoogd worden de Britse en Amerikaanse politiek ten aanzien van het Verre Oosten nader tot elkaar te brengen en het gevaar van een botsing tussen Amerikaanse en Chinees-communistische strijdkrach ten af te wenden. mosselen van de wadden voor zeeuwse exporteurs. De Zeeuwse mosselconservenfabrie- ken en -exporteurs hebben toestem ming gekregen om tot 20 pet., van hun weekbestellingen voor mosselen te plaatsen bij een mosselhandelaar te Harlingen. Deze zal daarop dan mos selen leveren, die van de Wadden af komstig zijn. In het Marine-gebouw te Washington wordt op het ogenblik de derde bijeenkomst gehouden van het comité van chefs van staven van het Noord- Atlantisch Pact. Bij het begin der besprekingen v.l.n.r. de vertegenwoor digers van Belg-ie, Frankrijk, Nederland, Canada, V.S., Engeland, Noor wegen, IJsland, Portugal en Denemarken. NIEUW. SN HERBOUW VAN WONINGEN at.tj! x laoo 1^ GESCHAT TEKORT 250 000 WONINGEN E '/r -'/> (Van onze correspondent) Ook in Australië kent men het „doordraaien" van groenten en vruch ten. Niet zozeer, omdat men hier vaak, zoals in Nederland, een te grote toe voer heeft, maar meer omdat men ge zien de grote afstanden vaak te kam pen heeft met bederf door weer en onvoorzien oponthoud tijdens het transport. Maar toch staat ook de Australische kwekers zogezegd het „doordraaien" vaak nader dan het lachen, wanneer zij de prijzen op de veiling vernemen. Zo moet het ook vruchtenkweker Harry Batt uit de provinciestad Gos~ ford zijn vergaan. De goede huisvrou wen van Gosford zagen namelijk tot hun verbazing Harry iedere honderd meter een kist sinaasappelen van zijn wagen halen en aan de kant van de weg zetten. Toen zij eens gingen kijken, vonden zij bij iedere kist een briefje met de woorden: „Ga je gang, moeder, neem er maar wat mee voor de kinderen". „Voor deze kist krijg ik toch maar S pennies (ongeveer 40 cent) schoon op de markt, en helpen jullie me nu maar om van de last af te komen". De goede huisvrouwen en de jeugd van Gosford lieten zich geen twee maal smeken! Met tassen en manden gewapend gingen zij Harry's kisten te. lijf- Tegen journalisten zei Harry: „Ik geef ze liever aan de vrouwen en de kinderen, dan dat ik er de kleinhande laren rijk mee ga maken Gistermorgen rukten Londense brand weerlieden met speciale kleding en zuurstofmaskers uit om een onder grondse brand in het hartje van de stad te bestrijden. Er was namelijk brand uitgebroken in de ondergrondse gas- en electriciteits- en telefoonlei dingen. Vlammen laaiden op uit straat- putten en brandweerlieden trachtten zich in de nauwe gangen door de rook een weg te banen naar de haard, ter wijl anderen de straat openhakten om rook te laten ontsnappen. De brand woedde in de Queen Victoriastreet. Verstikkende dampen drongen de om liggende gebouwen binnen en het kan toorpersoneel zocht kuchend en naar lucht happend een goed heenkomen. De brandweer wist het vuur na vier te bedwingen. Volgens de laatste gegevens zijn 50 personen tengevolge van de aardbe vingen in Oostelijk India om het 1 - ven gekomen. Ongeveer 50.000 stuks vee vond de dood. Grote schade werd aangericht aan velden met thee, aardappelen en jute. In Boven-Assam verkeert de bevol king nog in grote vrees voor nieuve aardbevingen en overstromingen. (Van onze correspondent in Surabaja). De voortdurende angst, dat men op een bepaalde dag of nacht „bezoek kan krijgen, heeft de Surabajase bur ger er toe gebracht zijn huis van nok tot drempel te grendelen. Op de meest vernuftige wijze zijn de auto's, verze kerd tegen diefstal. Het avondlijke stadsleven speelt zich af in de helver lichte straten. Moet men noodzakelijk door een straat zonder verlichting, dan versnelt men automatisch zijn pas of trapt iets harder door, maar altijd met een vrij snel kloppend hart. Toch is het leven in Surabaja de laatste tijd zeer veel geregelder ge worden. Er rijden geen vrachtauto's vol wil de geüniformeerde mannen met drei gende stenguns en geweren door ae stad. Er komen geen Wild-Westcrea- ties voor, waarbij op de plaats des on- heils wegen worden afgezet, waren huizen of importfirma's worden leeg geroofd en er passant enkele voorbij gangers neergeschoten. Tenminste niet in die frequentie, dat men op een och tend achter een ice cream zo'n span nend schouwspel beleeft. Alleen ne Mobile Brigade kwam drie maal voor bij. De politiemannen hingen vrij lus teloos oo de wagen en zagen er me, uit of ze zojuist uit een vuurgevecht waren gekomen. Neen, bepaald wad en ruw is de aanblik van de stad niet. Integendeel! Op Gemblongan trapt de bètjak-fietser (hètjak is fauteuil op wielen) in het zweet zijns aanschijns een welgedane dame voort, de employe van de importfirma haast zich in de dienst-auto naar een klant. De poh- tie-negara-agent regelt flegmatiek het verkeer en wij vinden de portie ijs een hele hap. Nergens is een spoor van enige spanning of beklemming op te mer- Probleem 91 (oplossing). Stand: Zwart 8 schijven op: 8, 9, 16, 17, -*u, 24, 30, 35. Wit 8 schijven op: 26, 27, 29 32, 39, 44, 48 en 50. Oplossing: 1. 27-21 (16X38): 2. 4843 (38X40); 3. 26-21 (24X44); 4. 21X45 (H. 6 sch.). Zwart kan nu 4449 of 3540. Op 44—49 volgen 5044 en 45X34. Op 35—40 volgt 50—39 en wint. En nu nog even het volgende heel oude maar weinig bekende eindstandje: Zwart twee dammen op 1 en 30 en schijf op 35. Wit drie dammen op 17, 42 en 50 en een schijf op 16. Zwart was aan zet en speel de 1—6, wit 16—11, zwart 30—2 en nu won wit door: a. als zwart slaat 2X30 volgt 1739, de zwarte dam op 7 moet slaan naar 44 en 50X25 wint. (Zw. 3540, wit 25—39, zw. 40—45, wit 39—50). b. Als zw. slaat 2X16, wit 30—2, zwart 6X22, wit 50 Xll, zwart 16X7 en wit 2X16. Ter oplossing voor ditmaal: Probleem 92 van A. A. Polman ken. Misschien is Ijet eigenaardig de welgedane dame op haar tas t zit i employe zelf chauffeurt en alle fi J trnruwinn «/iir-i irart cIa+ov. j;_ lid. valt in Surabaja niet meer op. voorzien zijn van sloten, die aan'lu^ deleeuwse ketenen doen denken im 7//._ /77Z//. 'M ..M W6 VM Zwart 9 schijven op: 6, 8, 9, 13, 20, 23, 29, 30, 34. Wit 9 schijven op: 16, 27, 32, 38, 40, 43. 45, 48, 49. Wit speelt en wint. Gemiddeld worden er per dag is 40 diefstallen gepleegd, maar mJiot is de helft dezelfde dag nog opgefal voornamelijk kruimeldiefstallen °St: De grote rampokpartijen, Waai,,,, vuurwapens gebruikt worden, kom nog voor, maar niet in die mate T in de tijd van de thans overgepiaata. Militaire Gouverneur Kolonel Sun kono en de plaatselijke Militaire Com mandant majoor Djarot. Als men "h" krantenberichten nauwkeurig Voi? wordt Surabaja langzaam, zeer iana' zaam een normale, rustige stad De afsluiting van een Europees hui in de krokodillenstad is een verm->|S ding op zich zelf waard. Overal wör'. den de normale afsluitmogelijkheden van slot en sleutel bijgestaan door knippen, grendels, overvallen, hangslo. ten en balken. Extra afsluitingen. De huisvader in Nederland mag zich gelukkig prijzen met de eenvoudige deur-raam-gas-licht en kachelcontröle' Wij brengen hier voor het naar bed gaan een balk achter de deuren aan sluiten de extra grendels met hangslo! ten, waarvan de sleutels altijd zoek zijn, verzekeren de zogenaamde „niet gewapende ramen" (vensters zonder tralies) met een houten luik enhangss per slot op elke deurkruk een conser- venblikje of een fles. Dit laatste om de ongenode gasten met enig lawaai te verrassen, als zij de fatale kruk bewe gen. In verschillende huizen worden oa zonsondergang de bijgebouwen leeg. geruimd. Gasstellen, potten, pannen, strijkplanken, teilen, enz. enz. verhui! zen voor de nacht naar het hoofdge bouw. In Surabaja leeft men in de voort durende wetenschap, dat op een dag „het bezoek" kan komen. De berichten spreken lange tijd van „bezoeken" in de buurt of misschien in een andere wijk. Maar men moet zich er steeds rekenschap van geven, dat ook een maal de slag in eigen huis wordt ge slagen. Dus 's nachts zijn de vruchten die uit bomen vallen, katten, die verliefd doen en na een bui de van de blade ren druppelende regen een ware :b- sessie. Door uitgebreide maatregelen, die de laatste tijd van overheidswege wor den genomen en door de afsluitings woede van de burgers, wordt het de onverlaten buitengewoon moeilijk ge- maakt.De Mobiele Brigade, die dagen nacht door de stad patrouilleert, heeft reeds bijzondere successen geboekt. Het Militaire Bestuur stelt nieuwe, scherpere maatregelen in het vooruit zicht, maar nog steeds leeft men in de stad gelaten onder het motto: „Nou ja. als ze mij bezoeken, heb ik pech gehad". Een nieuw geheel uit liberalen be staand Grieks kabinet is Maandag avond door Koning Paul beëdigd. Premier is Sophocles Venizelos, die tevens de portefeuilles van Buiten landse Zaken, landsverdediging en Binnenlandse Zaken beheert. De liberale ministers vormen een kernkabinet, dat Venizelos, zoals hij heeft meegedeeld, zal trachten te ver breden tot een coalitie bij terugkeer van de sociaaldemocratische leider George Papandreoe uit de Verenigde Staten. Venizelos verklaarde, dat hij zich reeds van de steun der populis ten heeft verzekerd. Malmö, gelegen aan de Sont, tegen over Kopenhagen, is met 185.000 inwo ners de derde stad van Zweden. Hoe wel de naam Malö (samengesteld uit „malm", hetgeen oorspronkelijk zahd betekende en uit dat voortkwam uit oudere vormen, die eiland of bank betekenden) reeds in de twaalfde eeuw genoemd wordt, maakt de stad geen oude indruk. Integendeel, brede straten met bomen aan weerszijden, grote hui zenblokken van vier en meer verdie pingen en prachtige parken geven de stad een modern en ruim aanzien. Hoewel rijk aan gebeurtenissen en interessant genoeg, is de geschiedenis van Malmö voor de niet-Scandinaviërs moeilijk te volgen. Daar het toch wel aardig is het een en ander te vermel den volgt hier een kort overzichtje. In de veertiende eeuw was Malmö enige tijd Zweeds en verkreeg het de eerste privileges. Vervolgens kwam het als pand voor vijftien jaar aan de Hanze-steden en werd het nagenoeg geheel Duits. Van de vijftiende eeuw tot 1658 was het Deens en daarna weer Zweeds. Tijden van voorspoed werden onderbroken door belegeringen en brandschatting en tenslotte raakte de stad in diep verval. Had Malmö in het begin van de zestiende eeuw ruim 6000 inwoners, twee eeuwen later was de bevolking tot een 300 inwoners terug gelopen. Herstel trad pas in na de eerste helft van de achttiende eeuw, vooral toen in 1775 de haven werd aangelegd. Het is begrijpelijk, dat er onder derge lijke omstandigheden, vooral daar er veel met hout werd gebouwd, weinig uit vroger tijden is overgebleven. Het oude gedeelte van Malmö, Gam- la Staden. hetgeen „Oude Stad" bete kent, ligt dicht bij de haven die zelf wel drie of vier keer de oppervlakte van de binnenstad beslaat. De gracht rond dit gedeelte is eigenlijk het eni ge water dat er te zien is. Hier toert nog een rondvaartboot, die ook langs de havenwerken gaat. In de parken zijn nog grote vijvers, waar vele soor ten watervogels te zien zijn. Binnen de bruggen zijn twee grote pleinen. Het Noordelijk gelegen Stor- torget (het Markt Plein) was oor spronkelijk bedoeld als centrum voor de handel, nu is het grotendeels een parkeerplaats. Aan de Oostzijde staal het grote Stadhuis, daterend uit 1546, hetzelfde jaar waarin ook het plein werd aangelegd. In het midden van Stortorgot prijkt een groot bronzen ruiter-standbeeld van Karei X, Rondom het voetstuk, vanaf deze bronzen Zweedse vorst uit 1650, gezeten op zijn viervoeter, naar de achter het bakstenen Raadhuis op rijzende groene torenspits van Petri- kyrkan (de St. Pieterskerk) is een grasperk met grintpaden aangelegd, 's Morgens als het mooi weer is, we melt het hier van de duiven. Ze zijn zo tam, dat ze rustig het voer voor de voeten van de bezoekers wegpikken. We zagen ze zelfs neerstrijken op de handen van kleine jongens, die voer kwamen strooien. De kerk achter het stadhuis, is on geveer het oudste bouwwerk van Mal mö. Kort na 1300 werd met do bouw begonnen. In Gotische stijl van don kere baksteen opgetrokken en met een groen uitgeslagen koperen dak, maakt de oude St. Pieterskerk van Malmö een statige indruk. Even buiten het drukke verkeer gelegen en aan alle zij den door gebouwen ingesloten droomt dit mooie reliek uit de middeleeuwen van de tijd die minder haast kende dan die van nu. Via Sörgarten, een brede winkel straat, komen we van Stortoget uit op het tweede grote plein, Gustav Adoifs Torg. Dit is nieuwer en eigenlijk het tegenwoordige verkeerscentrum. Van hier vertrekken de groen en cême ge schilderde trams en bussen naar alle richtingen. Het midden van het plein wordt in beslag genomen door een plantsoen dat een basin met een fon tein erin omgeeft. Midden in het bas sin zit een bronzen mannenfiguur met in elke hand een vis, die door de geopende bek en dikke waterstraal om hoog spuit. Een vrouwenfiguur met de handen hoog boven het hoofd gehe ven, laat van de vroege morgen tot de late avond het water uit de fon tein aan haar voeten op zich neer klet teren. Op zo'n warme Zondagavond zitten de burgers van Malmö rustig op de banken rondom het bassin en men wordt het kijken naar de mooie groep met de spuitende vissen niet moe. Het Gustaaf Adolf Plein grenst aan een groot kerkhof, dat de in de Z-O. hoek van Gamla Staden ligt. Binnen de oude stadsgracht, op de geslechte wallen aan de Westzijde van Gamia Staden, ligt Kungsparken en buiten de gracht ligt het nog veel grotere Slot parken, zo genoemd naar het kasteel, dat bij de N-W punt van Gamla Sta den is gelegen. Eigenlijk vormen de twee parken één geheel wat ligging betreft. Vanf een platform, met een ballus- trade en een bank van zachte rode steen, dat aan het water lag hadden we een mooi uitzicht op de slotmolen Met een onderbouw van gemetselde natuursteen, een bovenbouw van hee! donker hout met glas-in-lood ruitjes en ronde in een punt toelopende kap, die wat Russisch aandeed, verschilt deze molen nogal van de gewonen Noord hollandse molen zoals wij die kennen. Overal in parken en plantsoenen staan banken. Netjes blank gevernist en wat ons enigszins verbaasde was de toestand waarin deze banken verkeren. Nergens een naam in gekrast en zelfs toen we er speciaal op gingen letten konden we geen vernielde bank aan treffen. De enige keer dat we namen en hart jes zagen, was bij het platform in Kungsparken. Hier konden we zien, dat Ule en Anita, Ingrid en Marianne en Lennart evenals Piet en Annie hun na men wilden vereeuwigen. In de grote vijvers van Slottparken wemelt het van de watervogels. Bij een brede trap aan het water waren de mensen bezig de eendjes te voeren Rustjg waggelden tientallen eenden om de bezoekers heen om dan weer met drie of vier tegelijk, van een paar tre den hoog, het water in te duiken, om een stukje brood te bemachtigen. In een apart gedeelte, met gaas van de rest van de vijver afgesloten, worden een aantal uitheemse watervogels ge houden. Een eindje van de vijver vandaan za gen we op een middag een jjngen rond een boom lopen. Hij hield z'n handen bij elkaar en rammelde ergens mee Opeens kwam er uit de boom een eekhoorntje. De jongen liet nu de ha zelnoten in zijn hand zien en het beestje ging op de achterpootjes zit ten, nam een hazelnoot uit de hand van de jongen, rook er aan en verdween toen met z'n buit in de struiken. Vlakbii zaten n paar Engelse dame* -n bank gezeten, nadat de jongen z'n ha zelnoten kwijt was, het eekhoorntje iM zich op de bank wist te lokken, 't Was buitengewoon aardig om te zien, hoe de kleine Pluimstaart telkens en telkens weer terug kwam, op de bank sprong en netjes op de achterpootjes zittend de hazelnootjes aannam om vervolgens met een grote sprong zich weer uit de voeten te maken. Terwijl we zaten te kijken naar dit aardige toneeltje, wipten een paar vo geltjes dicht gij onze voeten. Hoewel we niets bij ons hadden kwamen ze even latr op onze uitgestoken vinger zitten. Van het kasteel, dat gedeeltelijk lig' ingjesloten tussen Kungsparken en Slotsparken is maar weinig over, slechts 'n rechthoekig eilandje met aan drie zijden aarden wallen en alleen aan de Noordzij nog een gevel, een poort, een brug en twee ronde lage torens op Jj N.-O. en N.-W.-hoek. Omstreeks door een zekere Erik van Pommeren gebouwd heeft het onder anderen ge diend als Munt van het koninkrijk va Denemarken. Later brandde het nes eens af en vervolgens werd het in 15 door de burgerij van Malmö afgebro ken maar kort daarop herbouwd e zwaar versterkt. Na 1800 deed het diens^ als gevangenis. Een grote brand ver nielde in 1870 alles, op de gebouwen en torens aan de voorzijde na, En tege woordig is het een museum. Malmö heeft nog een paar stenen huizen uit de middeleeuwen, maar grauwe gepleisterde muren maken s Riet mooier. Weliswaar heWncn ze trap gevels, maar als je gewend bent a de prachtige oude gevels die in Ned landse steden te zien zijn, loop ie de eerste keer gewoon voorbij zon7{. te zien, dat het oude huizen zijn. Wel het oog vallend is het madonnabeel een nis op de hoek van het huis, w eens Malmö's beroemdste burgemces de Westfaalste Jörgen Koek woonde.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4