Een stuk Hollands landschap in het hart van Australië Weinigen kennen hei Kanalen-land Rotterdamse havenstaking voorbij Duits overleg over deelname aan de vorming van een Europees leger Moh. Natsir kabinetsformateur Canadese dame in Den Haag bestolen Plaatsvervangers te Londen bijeen Klassiek Natuur schiep de irrigatie-werken Weer een Thürings minister uitgeweken Werkloosheid in 1949 zeer gering Ook in A msferdam wordt het v/erk hervat Meningsverschil met Sukarno opgelost Poliiie siaaf voor een raadsel Adenauer polsf Dr. Kurf Schuhmact.er Besloten vergadering van Britse Labour-leiders VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST Weer vogelpest te Barneveld Turkije richt xich tot de VN Conferentie in Lucknow over het Stille Oceaan^gebied Zweden publiceert- geheime oorlogsdocumenten Te Surabaja ontsnapten honderd gevangenen Zware slag voor Duitse smokkelbende KERKELIJK NIEUWS (Van onze correspondent te Brisbane). EEN HOLLANDSE BOERENJONGEN, die in deze maanden Augustus en Sep- tember van Brisbane uit in oostelijke richting zou vliegen, zou daar in het hart van Australië ongeveer waar de staten Queensland, Nieuw Zuid-Wales en Zuid-Australie aan elkaar grenzen de schok van zijn leven krijgen. Na uren boven het typisch grijs-bruine Australische land van eucalyptusbomen te hebben gevlogen, zou hij waarschijnlijk wat slaperig worden en insuffen. Wan neer hij dan na zijn dutje zou ontwaken en zich de ogen uitwrijven, zou zijn hart van schrik een slag overslaan. „Ik heb alleen maar gedroomd, dat lk in Australië ben", zou hjj denken. „Ik vlieg boven Holland, want zo ziet alleen Holland er uit JUT AAR dan zou hij toch gauw merken, dat hij niet boven Holland was. Want ook al zag hij beneden zich een land zo groen als Holland, doorsneden door duizenden vaarten en stroompjes met koeien, koeien en nog eens koei en in het hoge, sappige gras, hij zou tevergeefs uitkijken naar windmolens, kerktorens, dorpjes, wegen of spoor lijnen. Want wat hij zou zien, zou er uit zien als Holland zonder de tekens van menselijk leven een stuk land als tussen Edam en Monnikendam, maar dan4 millioen hectaren groot! Dit is een van de wonderlijkste stukken van het enorme Australische werelddeel een stuk waarvan wei nig Australiërs behalve de zegge en schrijve 350 mensen, die deze 4 mil lioen hectaren bewonen, iets weten, doch waarop thans de aandacht ge vestigd is door de activiteiten van Australie's liberale minister voor Na tionale Ontwikkeling, R. G. Casey, de wat van Anthony Eden weg hebbende staatsman, die steeds maar door het onvoleindigde werelddeel trekt, om nieuwe stukken open te leggen. Want zijn werk is, Australië bewoonbaar te maken voor tenminste 20 millioen mensen en om van dit onvoltooide werelddeel een rijk stuk aarde te ma ken, dat „af" is. Dit wonderlijk stuk land een stuk land, dat men wel onder de na tuurwonderen mag rekenen is het zogenaamde „Kanalen-Land". Het is wellicht het enige stuk land ter we reld, waar de natuur, zonder de nulp van mensenhanden, een enorm irri gatie-schema heeft gebouwd. Want al deze duizenden stroompjes en kana len zijn door de natuur gemaakt en geen mens heeft er ooit een spade in de grond gestoken. Gras van halve meter liet Kanalen-Land, ongeveer viermaal zo groot als heel Nederland, wordt gevormd door vier grote rivieren, de BuIIoo, de Barcoo, de Diamantina en de Georgina rivieren. Gemiddeld drie maal in de 4 tot 5 jaar treden deze ri vieren, vooral in Augustus en Septem ber, buiten hun oevers en stuwen hun water in de duizenden stroompjes en kanalen van dit absoluut vlakke stuk land. Dan schiet er het Hollands-groe ne gras op tot haast een halve meter hoogte genoeg gras, om 800.000 stuks vee zich rond en vet te doen eten. Maar in dit „Kanalen-Land" zijn geen 800.000 stuks vee en geen steden en dorpen. Nog niet. Er wonen slechts 350 mensen en het vee, dat die Hol landse boerenjongen daar zag, komt een lange, moeizame weg helemaal van het land aan de Golf van Car- pentaria en van de Barkley Hoog vlakte in Queensland een weg van een 350 kilometer, waarover de kud den een twee maanden doen. De reden hiervoor is, dat dit won derlijke „Kanalen-Land" geen enkele verbinding heeft met „de beschaving". Hetgeen, gezien de geweldige ruimte in dit „lege" werelddeel helemaal niet zo uitzonderlijk is. Er zijn nog zoveel gebieden met ongekende schat ten, welke door de mens nauwelijks zijn aangeraakt. Zo vormt het „Kanalen-Land" mo menteel alleen nog maar een schakel in de jaarlijkse vee-trek. Zodra de overstromingen komen, trekken de drijvers met hun kudden van het land aan de Golf van Carpentaria en van de Barkley Hoogvlakte de weg naar het zuiden. In het „Kanalen-Land" eet het vee zich vet en wordt dan weer verdere gedreven: naar het zui den, naar de vleesfabrieken van Bourke, maar het oosten, naar waar de Queensland spoorwegen beginnen, of naar het zuid-westen, naar de Zuid- australische hoofdstad Adelaïde. Steeds maar weer dezelfde cyclus: vee fok ken, trekken, vee vetmesten, trek ken. Het is nu de bedoeling van de on vermoeibare minister voor Nationale Ontwikkeling, om van dit „Kanalen- Land" wat meer te maken dan een schakel in de cyclus van het trekken de vee. Maar daarvoor is het in de eerste plaats natuurlijk noodzakelijk, dat dit wonderlijke gebied met de rest van het werelddeel verbonden wordt. Spoorwegen zouden natuurlijk ideaal zijn, maar Australië heeft hier voor in het huidige stadium van zijn ontwikkeling niet voldoende arbeids krachten, staal en spoorwegmateriaal. Dus voorlopig moeten het wegen wor den, waarlangs de door dieselmotoren gedreven „wegtreinen" het vetgemes te vee naar het bestaande spoorweg net kunnen brengen. Hierdoor zou niet alleen meer vee van het sappige gras van het „Kanalen-Land" kunnen profiteren, doch het vetgemeste vee zou ook niet weer zoveel aan gewicht verliezen door de lange tocht naar het oosten of het zuiden. Moderne ontdekking. J.JET enige nadeel is, dat de natuur haar irrigatie-werken in het Ka nalen-Land niet 100 pet. „af" neeft gemaakt. Want eens in de 4 of 5 jaar stuwen de rivieren hun overtollig water niet in de duizenden stromen en kanalen en ziet het land er niet net als Holland uit. Het bouwen van waterreservoirs en van dammen in de rivieren kan hierin echter verbe tering brengen. De openlegging van het Kanalen- Land zou natuurlijk ook van de grootste betekenis zijn voor het gehele veefokkende gebied aan de Golf van Carpentaria en op de Barkley Hoog vlakte, want men zou daar veel en veel meer vee gaan fokken, wanneer de weiden van het Kanalen-Land be ter toegankelijk worden. Zonder wei den voor het vetmesten geen slacht vee-fokkerij en zonder slachtvee-fok kerij geen bloeiend, welvarend Kana len-Land. Het werk van de minister voor Na tionale Ontwikkeling en van zijn me dewerkers is fascinerend werk en het wordt door alle mannen met pioniers geest in het bloed dan ook met span ning gevolgd. Natuurlijk niet door de Nederlandse „pioniers", die hier on middellijk achter de toonbanken der grote warenhuizen kruipen, omdat ze op die manier hun handen niet vuil maken, maar van een verdere toevoer van dat soort immigranten kan Austra lië beter gespaard blijven! Het Zijn wonderlijke, onbekende en onontgonnen gebieden als het vreem de Kanalen-Land, die de prikkel in het bloed brengen van die mannen, die willen volgen in het spoor van Australie's nieuwste ontdekkingsreizi ger, minister R. G. Casey De minister van Voedselvoorziening en Bevoorrading van Thüringen, dr. Heinrich Gillessen, is als politiek vluch teling naar West-Berlijn uitgeweken. Uit het zelfde land vluchtte in Aug. van het vorige jaar Georg Grosse, eveneens minister van Voedselvoorzie ning en Bevoorrading. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek constateert, dat in 1949 de werk loosheid in ons land over het algemeen van geringe omvang was. Vele gemeen ten en gebieden vertoonden zeer lage werkloosheidspercentages. Eind Januari j.1. bereikte het totaal aantal geregistreerde werkloze mannen (geheel werklozen, DUW-arbeiders en wachtgelders) een hoekte van 104.000. Dit komt neer op een werkloosheids percentage van nog geen 5 procent. Eind Januari 1949 bedroeg het percen tage nog geen 4 procent. Hierbij moet men bedenken, dat de Januarimaanden altijd onderhevig zijn aan een vrij sterke seizoenwerkloosheid. In Juli 1949 b.v. bedroeg het werkloosheidspercen tage slechts 2 procent. Onder de inge schreven werklozen komt een vrij groot aantal voor, dat in het bedrijfsleven niet of moeilijk plaatsbaar is. Dit aan tal beliep eind Januari j.1. 23 procent van het totaal aantal werkloze mannen. AUSTRALIË EN DE KWESTIE- IRIAN. De Australische ambassade heeft te Djakarta verklaard, dat er geen en kele officiële grond bestaat voor het bericht, dat Australië de kwestie- Irian voorlegt aan de Verenigde Na ties. De Rotterdamse havenstaking was gistermorgen practisch afgelopen, zo deelde de Scheepvaartvereniging Zuid mede. Het overgrote deel der losse ar beiders meldde zich 's morgens aan de aanneembureaux. Dat was een gevolg van een beslissing, die 's morgens op 'n stakingsvergadering in Odeon was ge nomen. Toen werd n.1. b(j stemming uitgemaakt, dat het werk zou worden hervat. Overigens was deze bijeenkomst niet druk bezocht. Ook in Amsterdam is de havensta king bezig ineen te vallen. Meldden zich Maandag reeds enige tientallen arbeiders, gistermorgen was dit getal al gestegen t'ot enige honderden. Ver wacht werd, dat er zich nog meer zou den melden. Het aantal stakers werd gisteren op ongeveer 2000 geschat. De staking in de bouwvakken in Am sterdam ebt eveneens terug. Reeds meldden zich gisteren een groot aan tal georganiseerde arbeiders op de daar toe opengestelde bouwwerken. Ook kwamen er in toenerAende mate aan meldingen binnen van ongeorganiseer den en van lede t van de EVC. Onge organiseerden komen pas aan de beurt, Mohammed Natsir Datuk Sinaro Pand- jang, een van de vooraanstaande figu ren van de Masjumi, is gistermorgen door de president van de Republiek In donesië, ir. Sukarno, ontvangen. Hij heeft de opdracht aanvaard om 'n nieu we regering te vormen. Daarmee is een eind gekomen aan veel onzekerheid. De Masjumi was het met de aanwij zing van Natsir als formateur wel eens. Natsir zelf kon echter maar moeilijk met Sukarno tot een accoord komen over het regeringsprogram. De eerste zwarigheid werd gevormd door het vraagstuk Nieuw Guinea. Natsir stelde als eis, dat het kabinet in dezen de politiek zou bepalen en dat de pre sident zich hier in het openbaar geheel buiten zou houden. Zijn laatste rede heeft n.1. een slechte indruk gemaakt en gevreesd werd, dat Bung Karno door zijn „onbesuisde uitlatingen" de regeringspolitiek zou doorkruisen. Dat betekent overigens niet, dat Nat sir er ten aanzien van Nieuw Guinea Iedere drie kwartier sterft een patiënt aan kanker Iedere drie kwartier overlijdt in ons land een patiënt aan kanker en niet minder dan 18 pet. van de totale sterf te wordt veroorzaakt door deze ge vreesde ziekte, die jaarlijks 14.000 slachtoffers maakt. En nog gaat de stijging voort. Naar een grove schat ting komen per jaar ongeveer 18.000 nieuwe gevallen voor. Voornoemd per centage wordt alleen overtroffen door dat van de hartziekten, dat 20 pet. bedraagt. Was omstreeks de eeuwwis seling tuberculose de grootste kwaal, thans is het de kanker, en deze vijand van onze volksgezondheid kan alleen dan afdoende worden bestreden, als het een nationale zaak wordt. Op 31 Augustus de verjaardag van Prinses Wilhelmina zal ten bate van de kankerbestrijding een grote landelijke collecte gehouden worden. De Haagse politie staat op het ogen blik voor een groot raadsel. Een Cana dese dame, die op het ogenblik de cur sussen aan de Academie voor Inter nationaal Recht völgt, mevrouw Tay, heeft n.1. aangifte gedaan van de dief stal van een aantal kostbare sieraden, welker waarde vermoedelijk in de tien duizenden loopt. Ook miste zij een ju- welendoos en drie bankbiljetten van honderd gitlden. Bij onderzoek is de juwelendoos te ruggevonden onder het hoofdkussen van het hotelbed in een kamer, die tij delijk in gebruik was genomen. De gast, die deze kamer had gebruikt, vertrok 's morgens in de vroegte, en had zijn rekening de avond te voren voldaan. Hij heeft echter naar alle waarschijn lijkheid niets met de diefstal te maken. De kostbare inhoud van de doos was verdwenen. Men vond er echter voor werpen in, die niet aan mevrouw Tay behoorden, zo b.v. een huishoudboekje. Mevrouw Tay had de deur van haar kamer niet afgesloten, voordat zij zich ter ruste begaf. Zij had een slaappoeder ingenomen en sliep daardoor zeer vast, zodat zij niet heeft bemerkt, dat een onbekende haar kamer binnendrong. De gestolen juwelen lagen voorzover zij zich kan herinneren op een tafeltje, 's Morgens bij het ontwaken miste zij haar kleinodiën. Zij sprak hierover eerst met het personeel en later pas met de directie. De dame vertoeft op het ogen blik buitenslands. Haar zoon heeft me degedeeld, dat de juwelen verzekerd zijn. andere opvattingen op na zou houden dan zijn president. De formateur zou overwegen, Mo hammed Rum, thans hoge commissaris in Den Haag, aan te zoeken voor de functie van minister van buitenlandse zaken. Sjahrir is tot dusverre niet be reid gebleken, een zetel, in het kabi net te aanvaarden. Hij meent, dat hij vrij moet zijn, om de politiek van het gehele kabinet te aanvaarden. Voor deze opvatting heeft hij de formateur nog niet kunnen winnen. Dr. Heinrich von Brentano (chr. dein. partij), Herman Schaeffer (vrije dem. partij) en dr. Mühlenfeld (Duit se partij), afgevaardigden bij de Raad van Europa, zijn in allerijl uit Straats burg te Bonn teruggekeerd. Zij hebben Dinsdagochtend met kanselier Ade nauer overleg gepleegd over de vei ligheid van de Bondsrepubliek en de deelneming van Duitsland aen een eventueel Europees leger. Na afloop van deze bijeenkomst heeft Von Brentano de pers herinnerd aan het feit, dat West Duitsland zich bereid verklaard heeft Duitse contin genten ter beschikking te stellen voor de gemeenschappelijke verdediging van Europa, maar dan op de volgen de voorwaarden: behandeling van de Bondsrepubliek op gelijke voet met de overige mogendheden, toekenning van de vereiste financiële middelen en de garantie, dat de Duitsers niet alleen zullen moeten zorgen voor de infan terie voor het Europese leger. De Defensie van het Noordatlantisch gebied De twaalf plaatsvervangers van bet Noord-Atlantisch Pact zijn te Londen onder voorzitterschap van de Ameri kaan Charles Spofford hun tweede serie besprekingen over de defensie begonnen. In de loop van de zitting zal ver moedelijk een nieuw Frans memoran dum worden ingediend met voorstel len ter financiering van de bewape ningsprogramma's der twaalf landen en aangaande de instelling van een op perbevel voor de Westelijke strijd krachten. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat men begonnen is met het werk aan de plannen „ter versnelling van een algehele defensieve verster- De Britse premier, Clement Attlcc, heeft de 24 „sleutelmannen" van de Labour partij voor heden tot een beslo ten vergadering bijeengeroepen teneinde hun hulp te verkrijgen voor het Britse streven naar herbewapening. Attlee zal e^n uiteenzetting geven van het recente memorandum over de defensie-politiek. Hierin wordt onder meer gezegd, dat Engeland „in beginsel" bereid is de de fensieuitgaven over de volgende drie jaar tot een totaal van 3.400.000.000 Pond Sterling te verhogen. Met betrekking tot de vrijstelling van de dienstplicht wegens broeder- dienst voor de lichting 1951 wordt be kend gemaakt dat de vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, dienen of gediend hebben bij de landmacht, de zeemacht of bij de over zeese krijgsmacht. Dienst als vrijwilli ger bij de nationale reserve of als vrij williger bij de reserve-grensbewaking blijft echter als broederdienst buiten aanmerking. Wèl wordt als broeder- dienst beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren te werk is gesteld bij een burgerlijke tak van staatsdienst. Het aanvragen van vrijstelling moet geschieden bij de burgemeester van de gemeente van inschrijving en wel vóór 10 Sep tember 1950. Ontstaat het recht eerst na 9 September 1950, dan moet de aan vraag binnen veertien dagen na het ontstaan worden gedaan. Gisteren is in een buurtschap onder de gemeente Barneveld een geval van pseudo-vogelpest vastgesteld. Een ge deelte van de uit duizend kippen be staande pluimveestapel werd vernie tigd. Het beeld van de ziekte heeft zich hier gewijzigd. Thans lijden de kippen aan ernstige verlammingen. Tevens werd een geval van vermoedelijke pseudo-vogelpest vastgesteld in de buurtschap Kallenbroek. Barneveld heeft de maatregelen nog niet verscherpt, maar wel zal de po litie er streng op toezien, dat de nog bestaande voorschriften, zoals het op- hokgebod stipt worden uitgevoerd. Zoals bekend heeft de Bulgaarse re gering onlangs in een aan Turkije ge zonden nota verklaard dat de twee honderdvijftigduizend in Bulgarije wo nende Turken binnen drie maanden moesten worden gerepatrieerd. In verband hiermede heeft Turkije nu besloten zich om steun tot de V. N. te wenden. king van het Noordatlantische ge bied". Naar verluidt was een der belang rijkste punten, welke ter sprake kwa men, de mogelijkheid tot het verlenen van compensatie aan landen, welker handelsbalans met de V. S. ongunstig beïnvloed zou worden door het ver anderen van de productie van fabrie ken voor goederen ten behoeve van de dollarverdienende export, in die van goederen voor de bewapening. Voorts werd de benoeming van en secretaris generaal besproken. Later in de middag had Adenauer een onderhoud met dr. Kurt Schu- macher, de leider van de Westduitse sociaal-democraten. Men gelooft, dat Adenauer zal pogen de tegenkanting van sociaal-democratische zijde tegen elke maatregel tot remilitarisatie in West-Duitsland te overwinnen. Van 3 tot 15 October wordt te Luck now (India) een conferentie gehouden over de betrekkingen met het gebied van de Stille Oceaan. Afgevaardigden van de nationale raden van het insti tuut voor betrekkingen met dit gebied uit de Ver. Staten, Engeland, Canada, Frankrijk, Nederland, de Sowjetunie, China, Japan, de Philippijnen, Austra lië, Nieuw-Zeeland en Pakistan zijn uitgenodigd. Waarnemers uit Indone sië, Thailand en Birma zullen de con ferentie waarschijnlijk eveneens bijwo nen. Organen der V.N., zoals Ecafe, Ho, Fao en Unesco worden als gast verwacht. Het totaal aantal afgevaar digden zal ongeveer 150 bedragen. Het Zweedse hooggerechtshof is Dinsdag overgegaan tot publicatie van geheime oorlogsdocumenten over het in beslag nemen van vier Zweedse tor pedojagers door de Britse vloot. De Zweedse commandant, die met zijn schepen bij de Faroer-eilanden lag, werd in Juni 1940 door een Britse commandant gesommeerd zijn schepen binnen drie uur over te geven, of ze door geweld te laten nemen. Daar de Zweedse commandant geen toestemming kreeg met zijn regering overleg te plegen, besloot hij de torpe dojagers onder protest uit te leveren. Na scherpe Zweedse protesten gaven de Engelsen de schepen later terug. Maandagavond vond in het Rijksmuseum te Amsterdam de ontvangst plaats van de congressisten aan het wereldcongres Pax Romana, door de regering en de stad Amsterdam. Hierbij was ook Z.K.H. Prins Bernhard tegenwoordig. Van links naar rechts: Burgemeester mr. Am. J. d'Ailly, Z.K.H. Prins Bernhard, Z.Exc. Minister Rutten en de voorzitter van het congres, de heer R. Millot wanneer alle leden van de Uniebonden aan het werk zijn gezet. Ongeorgani seerden zijn er ruim vierduizend. Voorshands zullen leden van de EVC niet voor plaatsing in aanmerking ko men. De EVC had in de nacht van Maan dag op Dinsdag een vergadering be legd van het personeel van de trr n. Er werd een delegatie benoemd, die hedenmorgen een aantal eisen aan de wethouder van arbeidszaken, de heer Franke, -ou overhandigen. Er werden gistermorgen moeilijkheden gevreesd, weshalve bepaalde wagens onder poli- tiegeleide uitreden. Er hebben zich echter geen ongeregeldheden voorge daan. Reeds meer dan een maand staken de havenarbeiders in Antwerpen, Gent en Ostende. Reeds ontstaan hierdoor grote moeilijkheden in het achterland. Besprekingen op regeringsplan hebben tot dusverre niets opgelevrd. Vrijdagavond zijn ruim honderd ge vangenen grotendeels militairen uit de gevangenis Kalisosok te Sura baja losgebroken. Aanvankelijk slaag den twintig gevangenen, die allen in één kamer opgesloten zaten, er in uit te breken door een list te gebruiken. Hierna overmeesterden zij de binnen- wacht en maakten zij in hun afdeling alle andere gevangenen vrij. Niet alle gevangenen in deze afdeling, waarin slechts militairen opgesloten zaten, maakten echter van deze gelegenheid gebruik. Voordat de hoofdwacht kon worden gewaarschuwd stonden de ge vangenen reeds bij de hoofdpoort, sommigen van hen voorzien van wa pens, die zij op de binnenwacht had den buitgemaakt. Ook de hoofdwacht werd overrompeld, waarop de ruim honderd gevangenen buiten de poort wisten te komen met medeneming van achttien karabijnen en drie revol vers. Zij werden zowel door het per soneel der gevangenis als door een in de nabijheid gelegen Apri-post be schoten doch wisten, voor zover be kend, ongedeerd te ontkomen. Later werden in de omgeving van de ge vangenis nog wat schoten gehoord. Enkelen van de vluchtelingen zijn Zaterdagmorgen weer gevat. Aan de beruchte „Rabatz"-smokkel- bende aan de Nederlands-Duitse grens bij Aken is in de nacht van Maandag op Dinsdag door de Duitse grenswacht een gevoelige slag toegebracht doorde arrestatie van 31 van haar leden. De vorige week had de Duitse grensbewa king reeds meer dan twintig leden ge arresteerd. Twintig van hen stonden te Aken terecht. Er werden gevangenis straffen opgelegd tot vier maanden en geldboeten tot 300 mark. De Rabatz-bende is bijna op militaire leest geschoeid en heeft zelfs een eigen lied. "gOALS de meeste historische rudi menten karig in aantal zijn, zo zijn de herinneringen aan de jaren mijner klassieke opleiding nu niet direct wereldschokkend. Maar nu ik vaak op een 20ste eeuwse fiets naar het strand freewheel, voel ik mij soms als een soldaat onder Xenophon, wiens man nen zo gulzig „Thalassa" of „Thalatta" moeten geroepen hebben. Ach, dan wil men op zo'n klassiek ogenblik de vreugde der kennis niet alleen soupe ren, zodat ik de kinderen vertel: „Heel lang geleden trok een generaal met zijn soldaten door een land. Ze kwa men van„Korea" vult een de* zonen prompt in, maar op zoiets let ik dan maar niet. „Ze kwamen van een strozk, die aan de zee was gelegen en toen ze al zoveel omzwervingen te land hadden gemaakt, dat ze het moe waren, zagen ze plotseling ,Pe tankvallen", zegt de jongste, want die vindt hij het mooiste van het hele strand. „Nee", zeg ik, ,,ze zagen plotse ling de zee en toen riepen ze...- „Hoezee!" schreeuwt de middelste, die de boel nooit lang in spanning wil houden. „Toen riepen ze „Thalassa doceer ik met Stoïcynse kalmte, want men heeft een klassieke opvoeding ga- had of niet. Maar nauwelijks heb ik mij een sol daat van Xenophon gevoeld en het grote Griekse woord uitgesproken dc knapen vragen of zij ook een Cola mogen hebben, net als die soldaten.. JANSSEN Prof. Dr. V. Hepp in de ouderdom van 70 jaar te Wolfhezc onverwacht overleden. Prof. Dr. V. Hepp, in leven hoogle raar aan de Vrije Universiteit, was reeds geruime tijd lijdende en reeds en kele maanden niet in staat college te ge ven. Hij had juist tegen 1 September a.s. eervol ontslag verzocht. Valentijn Hepp werd 17 December 1879 te Rotterdam ge boren en studeerde aan de Vrije Univer siteit, waar hij in 1903 candidaat werd. 13 November 1904 aanvaardde hij zijn ambt te Antwerpen. 13 Februari 1914 pro moveerde hij aan de Vrije Universiteit tot Doctor in de Theologie op een dissertatie getiteld: „Het Testamonium Spiritus Sancti". Datzelfde jaar vertrok hij naar Klundert, welke standplaats hij in 1916 met Watergraafsmeer verwisselde. In 1922 volgde zijn benoeming tot Hoog leraar aan de Vrije Universiteit als op volger van H. Bavinck. Na bekomen eme ritaat legde prof. Hepp met zijn predicatie Openbaringen 22 14a en 20 zijn ambt neer en inaugeerde 27 October 1922 met een rede. getiteld „Gereformeerde opolo- giteit". De overledene doceerde dogma tiek. apologitiek, dogma geschiedenis, ethiek, elenctiek en encyclopedie. Prof. Hepp heeft als prediker en als auteur naam gemaakt. In de kracht van zijn leven was hij een gaarne beluisterd kanselredenaar. De laatste jaren beklom hij de preekstoel niet meer. Tal van wer ken zijn van zijn hand verschenen. Prof. Hepp was mede-oprichter van het week blad „Reformatie" en riep later het week blad „Credo" in het leven. In 1924 heeft hij op verschillende plaat sen in Noord-Amerika lezingen gehou den. In 1930 hield hij zijn Stone-lezingen te Princetown, en in 1934 maakte hij een reis naar Zuid-Afrika. Vanwege de Gene rale Synode was Prof. Hepp deputaat voor art. 4 der zendingsorde, voor de uit bouw der belijdenis en voor de liturgie. De in 1949 te Amsterdam gehouden oe- cumennische Geref. Synode werd mede door hem voorbereid. Met Prof. Hepp daalt ten grave een geleerde van formaat, die in de Gen Synode als hij het woord nam altijd groot gezag had. Acht en twintig jaar heeft hij het ambt van hoog leraar aan de Vrije Univorsieit bekleed De begrafenis heeft Donderdagmiddag p aats op de Nieuwe Algemene Begraaf plaats te Oosterbeek. Ncd. Hervormde Kerk. Aangenomen naar Zuidlaren ér. A. C. Broek Roelofs te Woerden. Bedankt voor Kampen, vac. E. I- Nawijn, G. van Andel te Dieren. Be* roepen te Ederveen en te Hoevelaken- J. C. Stelwagen te Wezep, die bedank voor Woudenberg. Bedankt vo Monnikendam: H. H. W. Dickhout Jutrijp-Hommerts. Chr. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Assen: J. H. Velem te Bunschoten. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te 's Gravenpolder: Ligtenberg tb Rotterdam-West. Doopsgezinde Broederschap. Drietal te Barsingerhorn: E. Daai- der te Westzaan, A. J. van Gilsen te Jou re en J. Knots, leger-predikant te B Haag. Giften en legaten. Voor het herstel van kerk en bijf?®" wen ontving de Ned. Herv. Gemeente Nijmegen een gift van 2000, voor a restauratie van de consistoriekamer c voor de Ned. Herv Gemeente te Krui11'"* gen werd door de ambachtsheer gemeente een gift van 1000 ontvang®'

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4