Sowjet-Unie zou Oost-Duitsland souvereiniteit willen geven Beigie neemt Paul Kort Bestek „Gevaar voor de Wereldvrede'' VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nadat Luxemburg toegang weigerde Nieuw proces in zaak-Bertha Hertogh Vrijdag 25 Aug. 1950 75e Jaargang No. 10882 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulown Russen achten zich niet langer ge bonden door verklaring van Potsdam Openlijlce versterking van de volkspolitie? Geheime bijeenkomst in Bonn Mortier explodeerde Delft in bezit van verborgen schat? Vergadert Kominform te Boekarest? Een dode en een zwaar gewond^ bij botsing Staking te Antwerpen ten einde Wie kent Zr. van As Weerbericht ,,Turk" stelt de buren voor een probleem De pech van zijn leven Koningin bezocht de getroffen gebieden Nederland beschuldigd van Koloniale politiek De kwestie desnoods voor de Ver. Naties BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BXJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Sowjetrussische functionarissen in Oost-Berljjn hebben de leiders van de Oostduitse regering doen weten, dat z(j een drastische wijziging in de Sowjet russische politiek t.a.v. Duitsland kunnen verwachten, zo werd Donderdag in Oostberlijnse politieke kringen onthuld. Deze wijziging zou o.m. het aanbod van „volledige binnenlandse en buitenlandse souvereiniteit" aan de Oostduitse repu bliek en terugroeping van de Sowjetrussische controlecommissie uit Oost- Duitsland inhouden. de vorm zullen aannemen van een „plechtige diplomatieke verklaring van de Sowjetrussische regering", dat door de „schending" van de overeenkomst van Potsdam door de Westerse mo gendheden de Sowjetunie haar vrijheid van handelen in Duitse aangelegenhe den heeft herwonnen. Daarna zou worden overgegaan tot openlijke versterking van de 50.000 man sterke „alarmtroepen" der Volks- politie en haar uitrusting met zware wapens en tanks. Verder zou generaal Tsjoekof, voor zitter van de Sowjetrussische controle commissie in Oost-Berlijn, binnenkort aftreden en een „zuiver militaire func- Deze verzekering zou mondeling foor de Sowjetrussische „ambassadeur" oesjkin, aan Walter Ulbricht, plaats vervangend Oostduitse premier, op een Woensdag gehouden vergadering te Berlijn zijn gegeven. Poesjkin zou Ul bricht en andere leiders van de Oost duitse regering gezegd hebben, dat Stalin en de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Visjinsky, de toestand in Europa „volkomen veran derd en gecompliceerd" achten te zijn door de voorgestelde remilitarisatie van West-Duitsland. „Deze flagrante schending van de verklaring van Potsdam zal het nemen van onmiddellijke en krachtige tegen maatregelen door de Sowjetunie recht vaardigen", aldus Poesjkin. Oostduitse regeringsleiders verwach ten, dat deze maatregelen aanvankelijk Kwam Adenauers voorstel ter sprake? De geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland hebben te Bonn een ge heime bijeenkomst van twee uur ge houden, waar de meesten dergenen (Fe deze besprekingen gewoonlijk bijwo nen, niet werden toegelaten. Geallieerde functionarissen weiger den de veronderstelling te beamen of te ontkennen, dat de Hoge Commissie de kwestie van de veiligheid van W. Duitsland en het voorstel van Ade- nauer tot instelling van „een bescher mende politiemacht" ter bescherming van de Westduitse grens tegen het Oosten en om te kunnen optreden tegen communistische acties had be sproken. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken zal het voorstel van Adenauer tot vorming van een Westduitse poli tiemacht in September besproken wor den op de bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de V. S. te New York, tie" krijgen met de rang van maar schalk van de Sowjetunie. Men is van mening, dat een bekend making van een dergelijke verande ring van de Sowjetrussische politiek t.a.v. Duitsland zeer waarschijnlijk zou worden gedaan kort voor de Oostduit se verkiezingen op 15 October. Drie militairen gedood Gistermorgen is bij militaire schiet oefeningen op de Noorderheide, het schietterrein van de Harskamp, door tot nu toe onbekende oorzaak een mor tier uit elkaar gesprongen. Drie mili tairen werden daarbij gedood. De drie militairen waren afkomstig van het eerste VOC (Vrijwiligers Op- leidings Centrum) te Wezep, waar een opleiding wordt gegeven voor be roepsonderofficier bij de Koninklijke Landmacht. Hun namen zijn sergeant J. M. Musters, wonende te Bergen op Zoom, ongehuwd, cursist J. Klingeman, wonende te Zwijndrecht, ongehuwd en cursist A. J. M. de Laat, wonende te Beverwijk, gehuwd en vader van vier kinderen. Teneinde te voorkomen, dat het van het hotel inderdaad de bepaling tekort aan hotelruimte in Delft nog groter zal worden, heeft de gemeente raad van Delft besloten het pand te kopen, waarin hotel „Wilhelmina" is gevestigd. Het ligt in de bedoeling het hotel te doen exploiteren door een naamloze vennootschap, waarin de ge meente zal deelnemen. De grond, waarop het hotel is ge bouwd, behoorde vroeger toe aan de heer Gijsberti Hodenpijl, die als een zeer vermogend man werd beschouwd. Het eigenaardige was echter, dat na zijn dood vrijwel niets aan geld, juwe len e.d. was te vinden. Er werd verteld, dat hij geld, sieraden enz. had laten be graven op zijn land en wel op de plaats, waar nu hotel „Wilhelmina" staat. Naar wij nu van de zijde van het makelaars kantoor G. J. van Oortmerssen te Delft vernemen, komt in de oude koopacte voor, dat, wanneer de schat mocht wor den gevonden, de ene helft voor de eigenaar van de grond en de andere helft voor de gemeente Delft is. Thans is het hotel eigendom van de gemeente geworden. Mocht men er dus bij verbouwingen in slagen de verbor gen schat te vinden, dan zal zij geheel aan de gemeente ten goede komen. Plan tot vorming van brigade voor Korea Volgens de Weense correspondent van het Britse conservatieve blad „Daily Telegraph" zou te Boekarest een vergadering van de Kominform van militaire aard worden gehouden, ter gelegenheid van de zesde verjaardag van de intocht der Sowjet-troepen in Roemenie. Een Sowjetrussische maarschalk en tal van militaire deskundigen van sta tenleden van de Kominform zouden op deze vergadering aanwezig zijn. De correspondent van het blad ziet hierin een aanwijzing dat belangrijke beslui ten zullen worden genomen, onrfer meer de oprichting van een Komin- formbrigade, die naar Korea zou wor den gezonden. In diplomatieke kringen te Londen wordt de juistheid van dit bericht ontkend. Men beschouwt de Oosteuro- pese leiders, die de herdenkingsfees ten in Roemenie hebben bezocht, als SÏpt vooraanstaand genoeg om een dergelijke belangrijke bijeenkomst bij te wonen. Optsjgte rijkswég BredaEindhoven ter hoogte van het Tilburgse gemeen telijk stadion kwam Donderdag avond een Chevrolet uit Den Haag, waarin de heren T. K. P. en Van U. zaten, in botsing met een Fiat van de Belgen R. A. P. en mevrouw M. G. uit Brussel. De Belg gaf geen voorrang. De Fiat werd geheel gekraakt. Beide inzittenden werden op het wegdek geslingerd. De dame werd op slag gedood. De chauffeur werd levensgevaarlijk gewond. De Chevrolet sloeg enkele malen over de kop, doch de inzitten den kwamen met de schrik vrij. De Belgische vakbonden hebben de staking in de Antwerpse haven afge last. De arbeiders hebben ingestemd met een aantal verbeteringen die neer komen op een verhoging van hun io nen. Het werk zal onmiddellijk wor den hervat. Verwacht wordt, dat de stakingen in de havens van Brussel, Gent, Oostende en Zeebrugge nu ook zullen eindigen. In de zaak Bertha Hertogh is thans te Singapore een nieuwe procedure aan hangig gemaakt. Mr. Schearn zal in samenwerking met het advocatenkan toor Sisson Delay namens de Neder- landse regering en de ouders optreden, aldus heeft mr. Bervoets, voorzitter van het Comité-Bertha Hertogh, medege deeld. Het wil het comité voorkomen, dat de mogelijkheden op een succesvol einde van het proces zich in het bijzon der groeperen rondom de volgende fei ten: Bertha Hertogh is niet 14 jaar, zoals de tegenpartij beweert, doch li jaar, hetgeen uit de inmiddels naar Singapore overgemaakte stukken onom stotelijk blijkt; Bertha beschikt als Nederlandse niet over de vereiste toe stemming tot een huwlijk en ten derde: Bertha is katholiek gedoopt, hetgeen blijkt uit het doopbewijs. Met de nieuwe procedure is de zaak thans op het hoogste niveau gebracht. Ook H. M. de Koningin is benaderd en heeft blijk gegeven zich ten zeerste voor de zaak-Bertha Hertogh te interesseren, zo verklaarde mr. Bervoets. In een memorandum stelt het comité vast, dat het er alle schijn van heelt dat de officiële Nederlandse instanties gelaakt moeten worden wegens gebrek aan inzicht en prevoir in het jaar, dat de zaak -Bertha Hertogh nu reeds in be handeling is. Het is in hoge mate onbe vredigend, aldus het comité, dat in hoger beroep moet worden vastgesteld, dat in eerste instantie blijkbaar op stun telige wijze de zaak is voorbereid en be recht. Het comité heeft thans echter de overtuiging, dat het ministerie van Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid- West. Dezelfde of iets lagere tem peratuur dan gisteren. Zaterdag: Zon op 5.41, onder 19.42. Maan op 19.39, onder 3.41. buitenlandse zaken als het ware dag en nacht met deze zaak doende is en de consul-generaal te Singapore zijn ge hele persoon er voor heeft ingezet. Men is tevreden over de financiële belang stelling van het Nederlandse volk en hoopt dat deze niet zal verslappen. Bo vendien wordt een beroep gedaan op iedereen om mede te helpen aan de op poring van het adres van verpleegster Van As, die eind 1942 moeder Hertogh bi- de geboorte van haar zesde kind eeft bijgestaan. John Thiessen, de vriend van Wester ling, weigerde gisteravond op Schiphol mededelingen over de zaak te doen vóór hij de ouders van Bertha gespro ken had. Wel zeide hij, dat Bertha zon der veel moeite naar Nederland te brengen zou zijn. JJE AANKOMST van Raymond Westerling op het vliegveld Meisbroek bij Brus sel heeft de Belgische regering gisteren voor het zoveelste probleem gesteld. Nadat de „Turk" aanvankelijk was medegedeeld, dat hjj bij verblijf in Belgie geïnterneerd zou worden, werd aan het einde van de dag besloten Westerling toestemming te geven voor onbepaalde tijd in Belgie te blijven, indien de ex- KNIL-kapitein een document ondertekent waarin hjj verklaart zich van elke politieke activiteit te onthouden en te voorkomen dat zijn houding aanleiding zou kunnen zijn voor relletjes. Aan deze beslissing is een dag van besprekingen en onderhandelingen vooraf gegaan, tijdens welke Westerling zelfs naar de Luxemburgse grens werd gebracht om daar echter eveneens het bordje „Ver boden Toegang" te vinden. Hij keerde vervolgens terug naar Brussel, alwaar hij het heuglijke nieuws vernam. Thiessen begaf zich daarop naar het Spaanse legatie teneinde een visum voor Spanje te verkrijgen. Deze poging faalde echter. WESTERLING zag er opgewekt en zelfverzekerd uit, toen hij op Meis broek de journalisten te woord stond en vertelde, dat hij er weinig voor voelde naar Nederland te gaan, doch hij desge vraagd bereid zou zijn dienst te nemen in een Nederlands corps voor Korea. Hij kreeg echter een schok, toen een verslaggever hem mededeelde, dat zijn vrouw onderweg was naar Europa, doch dat zijn kinderen Indonesië niet hadden mogen verlaten. „U vertelt mij hier verschrikkelijk nieuws" zei hij. „Tot nu toe heb ik geen kinderen bevochten. Het schijnt dat men dit in Indonesië wel doet". Wes- terlings stemming daalde sindsdien met sprongen. De Belgische Veiligheids dienst deelde mede, dat hij, indien hij bij onze Zuiderburen wenste te blijven, zou worden geïnterneerd. Aangezien de kapitein hiervoor niets voelde, heeft-hij de Belgen te kennen gegeven, later op de dag te zullen vertrekken. Hij had als reisdoel Zwitserland of Italië voor ogen. Zijn vriend en adviseur John Ondertussen vormde de kwestie-Wes terling stof voor een meningsverschil tussen het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken en dat van justitie. Eerstgenoemde minister verklaarde: „Waar maakt men al die drukte om? Westerling heeft een geldig paspoort, uitgegeven door de Nederlandse consul te Singapore. Hij kan gaan en staan waar hij wil". De minister van justitie was het niet met hem eens: „Ik be schouw Westerling als een ongewenste vreemdeling. Ik behoef geen uitleg van mijn besluit te geven". Ten slotte kwam minister-president Pholien er aan te pas, die met de minister van justitie Moyersoen overeen kwam, dat Wester ling onder de hierboven gemelde voor waarden mocht blijven. Eerst zou men echter nog de Luxemburgse regering verzoeken of deze geneigd was Wester ling te adopteren. In afwachting daar van steldé men de „Turk" reeds op transport naar de Luxemburgse grens. Het Groot Hertogdom haastte zich ech ter mede te delen, dat Westerling het rén van de sterkste argumenten vóór het ingrijpen der V.N. in Korea komt van de Amerikaanse landloper (daar hobo geheten), die ter toelichting op iiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiitiiiitiiii man, die voor de rechtbank in Little Rock (Arkansas) toegaf dat zij de heer Fred Friedburger met een geweer in z'n been had geschoten, doch zich on- het besluit van de Landlopersbond de moest kosten. Toen de vroede vaderen e^ogelijk kon herinneren waarom eigen- USA te steunen bij het bevechten van vernamen, dat dit ongeveer 250.000 dol- aggressoren, verklaarde: „In Rusland kan je geen landloper zijn! Q Van de lar zou zijn, accepteerden zij haastiglijk het aanbod van 3500 dollar van een andere zijde hebben patriarch Alexis plaatsgenoot-baggeraar. van Moskou en de Synode der Russisch Orthodoxe kerk bij de Veiligheidsraad een protest ingediend tegen de „Ame rikaanse aggressie in Korea en 't bar baarse bombardement op vrouwen en kinderen". O Eenmaal op dit gebied verzeild geraakt berichten wij u meteen even dat de Grieks-Orthodoxe kerk m Finland besloten heeft niet tot erken ning van bovengenoemde patriarch over te gaan, doch te blijven onder het gezag van de patriarch van Constanti- nopel. n En dan gaan we meteen even door naar Israël om de 400.000 immi granten, die sinds de Joodse staat twee jaar geleden werd gesticht, daar aan kwamen, een hartelijk „welkom thuis te wensen en moed bij de vreedzame verovering van de woestijn. <->ver zand gesproken: De raad van Palaski i de staat New York vroeg aan de genie van het Amerikaanse leger wat het uitbaggeren van het kanaal tussen „Big Sandy Pond" en het Ontariomeer yerder kunnen wij onze geachte cliëntèle nog vergasten op het ge- uigenis van mejuffrouw Dorothy Till- 'Vtf§TERLINKE LUCHTMANOEUVl<E Eén vogel in de hand is beter dan tien in de lucht. lijk. En als derde bericht in deze trits Americana melden wij u het over lijden van de heer Frank Philips, pre sident van de „Philips Petroleum Com- pany". In de jaren '28 werd zijn vermo gen op 40 millioen dollar geschat. Als die Amsterdamse oberkellner in een Rotterdamse bar daar 130 gulden voor gehad had, had (...tsie, neemt u me niet kwalijk) in ieder geval dan had de kastelein op verzoek van die kellner de politie niet behoeven op te bellen. Toen de rechercheurs versche nen vertelde de Amsterdammer name lijk; dat hij met 130 gulden van zijn baas op stap was en nu berouw had gekregen. Op het hoofdbureau kwam de man weer bij zijn positieven. Ten slotte kondigen wij twee bezoekers aan: De chef van het Japanse huisvestings bureau Goro Ito is naar Amsterdam vertrokken ter bijwoning van de con ferentie over stedebouwkunde, die daar op 27 Augustus begint; en uit Canada vertrokken een vliegkampschip en twee orpedojagers voor een beleefdheidsbe zoek aan Europa, waarbij ook Neder land op het programma staat. betreden van het Luxemburgse grond gebied werd geweigerd. Be wagen, waarin Westerling en twee rechercheurs gezeten waren, keerde daarop terug naar Brussel. (Zie verder elders in dit nummer). Er is één journalist in Belgie, die zich de dag van gisteren zijn hele leven lang met enige spijt zal blij ven herinneren. Hij keerde gister morgen met een vliegtuig van de SABENA naar Brussel terug van een vacantieverblijf in Athene. Toen hij op vaderlandse bodem voet zette, zag hij tot zijn grote verbazing vele welbekende gezich ten. Collega's uit binnen- en bui tenland wachtten het toestel op, waarmee hij was thuisgekomen. Reeds zette onze penneslaaf zijn gezicht in de voor deze hulde ver eiste plooi, toen hij ontdekte, dat er zich niemand wat van hem aan trok. Wat ejr aan de hand was? Wel, met dezelfde machine arri veerde ook Westerling. Zonder het te vermoeden had de journa list van Athene af met hem sa- mengereisd. Pas in Brussel ont dekte hij, dat hij de kans van zijn leven had gemist...,-* Ex-kapitein Westerling wordt door twee gendarmes weggeleid van het vliegveld Meisbroek. Kroondomein heeft een millioen schade H.M. de Koningin heeft Donderdag middag een bezoek gebracht aan het door de windhoos getroffen Kootwijk. Ongeveer een half uur onderhield zij zich met de heer Brouwer en diens bij na 80-jarige moeder, die in de verniel de boerderij woonden. Belangstellend informeerde zij naar de toedracht van de ramp en ook in 't bijzonder hoe de oude moeder zich daarna gevoeld had. H.M. de Koningin was vergezeld van de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet en enkele van hun vriendinne tjes. Bij haar vertrek naar het even eens getroffen Kroondomein bij Hoog- Soeren, deponeerde H.M. een gift in de collectebus. Volgens Dr. ten Cate, van het KNMI in De Bildt is de grootste schade aan gericht op gronden, die het persoonlijk bezit zijn van Prinses Wilhelmina. Naar raming zijn daar 460 ha bos ver woest. De houtschade wordt geschat op een millioen gulden. Naar schatting heeft de windhoos in Ooststellingwerf een schade van 75.000 aangericht. v Indonesisch rapport over Nieuw-Guinea „De toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea zou te allen tijde de wereldvrede en de internationale orde in gevaar kunnen brengen", zo heet het in een rapport, dat Donderdagavond door de Indonesische leden van de Nieuw-Guineacommis- sie is uitgegeven. Volgens het rapport zjjn de Indonesische leden van de com missie er echter van overtuigd, dat het vraagstuk op vreedzame wijze kan wor den geregeld. Het rapport beschuldigt de Nederlanders er van een koloniale politiek gevoerd te hebben, welke slechts de Nederlandse belangen diende en voorts van verwaarlozing van hun plicht om de bevolking van Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen. tatie. De inlijving van het gebied bij Indonesië zou politiek gezien hetzelfde betekenen als een vereniging van West- en Oost-Duitsland of van Noord en Zuid-Korea, De onafhankelijkheidsverklaring van president Sukarno en premier Hattain Augustus 1945 had betrekking op het gehele gebied van Nederlands-Oost- Indie. De Nederlandse regering had beloofd 't vraagstuk zonder inroeping van de hulp van „welke derde party ook" op te lossen, zo wordt er aan toe gevoegd. Verder had Nederland oe- loofd. dat indien de souvereiniteit over Nederlands N.-Guinea ooit zou wor den overgedragen aan een andere par tij, deze partij alleen Indonesië zou zijn. Het rapport besluit met de opmer king, dat de Indonesische leden van de commissie „openhartig en vriend schappelijk" met de Nederlandse leden hebben samengewerkt. De Indonesische commissieleden ver werpen de gedachte om Nederlands Nieuw-Guinea onder een condominium of een internationaal trustbeheer te stellen. In het rapport wordt verklaard, dat indien Indonesië en Nederland er niet in slagen de kwestie binnen de in de RTC-overeenkomst vastgestelde termijn tot een oplossing te brengen, zij bij ue V. N. aanhangig kan worden gemaakt. Indien tegen 27 December 1950 geen vreedzame oplossing zou worden oe- reikt, zou Nederland niet langer net recht hebben de status van Neder lands Nieuw-Guinea te bepalen. Indonesië, aldus het rapport, wil Nederlands Nieinv-Guineaautonomie verlenen en het bevrijden van exploi-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1