„Ik word als misdadiger beschouwd Beperkte acties in Korea Met een vrachtboot naar de Oostzee (5) Het land tussen Wijk en Egmond Gezondheidsdienst voor Dieren ontmoet onvoldoende begrip Thiessen heeft echter goede hoop Landbouwerszoon gedood BELGIE NEEMT WESTERLING OP Mevr. Westerling onder vond moeilijkheden Radiopiraat veroordeeld Ook boycot op het laden van Sowiet-schepen De havenarbeiders van de New- Yorkse „Longshorèmens Association die kort geleden weigerden goederen uit de Sowjet-Unie te lossen, hebben thans besloten ook geen schepen te laden met goederen, bestemd voor de Sowjet-Unie of landen, welke nauw met haar verbonden zijn. Het eerste schip, waarop dit besluit betrekking heeft, is een schip van de „Moore- Cormack Lines" met Gdynia (Polen) tot bestemming. Een jaar gevangenis wegens mishandeling van politieke delinquenten Twee woningen afgebrand Russen hebben nieuw type machinegeweer Bouwwerken weer open voor allen In haven 1750 man „zonder" Gisteren rustigste dag sinds weken Luchtmanoeuvres boven West-Europa Langs Noordhollands strand Ook hier best seizoen Enkele flitsen uit het leven van alle dag Instelling die van groot belang is voor de veeteelt Er wordt veel en belang- rijk werk gedaan Brandstichting kostte meisje het leven Amerika roept weer nieuwe reservisten op Gestolen juwelen zijn nu weer teruggevonden VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 ii (Vervolg van pagina 1) ^Jog onwetend van het laatste besluit van de Belgische regering en voordat hy zyn vergeefse autotrip naar de Luxemburgse grens aanving, stond een be drukte Westerling enkele journalisten te woord. In antwoord pp een des betreffende vraag antwoordde hy, dat hy nog niet naar Nederland wenst terug te keren. „Ik heb thans de indruk, dat ik als misdadiger word beschouwd en ik als een speelbal van het ene land naar het andere zal worden gezonden". Westerling zeide verder, dat qgidanks het feit, dat er geen aanhoudingsbevel tegen hem was uitgevaardigd, hy zelfs-niet vry was om koffie? te drinken. Overi gens had hy niets dan lof over de ondervonden behandeling van de zyde der Belgische recherche. gering om Indonesië een plezier fe doen en de goede betrekkingen te be vorderen, Westerling uitgeleverd. Te genover het recht stond een grote poli tieke intrige. Maar tijdens de tweede procesdag had de rechter het spel reeds geheel door." Mevrouw Westerling Het onderhoud met de pers werd af gebroken door de komst van mevrouw Yvonne Fernanda Westerling-Fournier, die met het vliegtuig uit Djakarta ar riveerde. Zij werd onder het felle licht der blitzlampen door de heer Thiessen allerhartelijkst begroet. -Mevrouw Wes terling verklaarde slechts uit de kran ten, die zij in Genève gekocht had, te weten, wat zich de laatste dagen met haar man had afgespeeld. Op een vraag of zij commentaar wil de geven op het achterbiyven van haar drie kinderen, de negenjarige Jacque- line, de vijf-jarige Johnny en de twee jarige Zenia, zei zij: „Liever niet, want misschien zouden daar moeiiykhedën uit kunnen voortkomen. Ik weet dat mijn kinderen goed zijn en myn ouders voor hen zullen zorgen. Ik ben dan ook in het geheel niet bezorgd". Mevrouw Westerling vertelde enorm veel moeilijkheden te hebben onder vonden alvorens zij uit Djakarta mocht vertrekken. „Sedert het ogenblik, dat mijn man naar Singapore ging, ben ik er over doende geweest, maar men hield maar aan en ontnam mij mijn be wegingsvrijheid, omdat men mij wilde verhoren in verband met Zijn daden. Ik heb echter nimmer contact met hem gehad gedurende de periode, die aan /~im kwart over vijf stapte John Thies- sen, de vriend en adviseur van Westerling, in het vliegtuig naar Am sterdam, om zoals hij bij vertrek van Meisbroek verklaarde, een aantal Ne derlandse politieke persoonlijkheden te ontmoeten „teneinde Westerlings te rugkeer naar Nederland te regelen". Bu zijn aankomst op Schiphol sprak de heer Thiessen groot en joviaal de hoop uit, dat Westerling op 31 Au gustus zijn verjaardag in Neder land zal kunnen zijn. Westerling is met opzet niet naar Nederland gekomen, aldus zijn vriend. „'Niet om zijn hachje te redden, maar omdat hij er van over tuigd was, dat zijn komst de Neder landse regering in moeilijkheden zou brengen en er nog te veel scherpe kan ten aan het Indonesische probleem zijn om deze moeilijkheden thans wenselijk te achten. De heer Thiessen zal intus sen in Nederland pogingen in het werk stellen om de toelating van Westerling mogelijk te maken. Hij zal hiertoe on der meer een verzoek richten tot H M. de Koningin. In tegenstelling tot de verklaring, die Westerling zou hebben afgelegd in Brussel, deelde de heer' Thiessen mede, dat hij twee telegrammen heeft ge zonden aan de Ver. Naties en Mac Arthur met het aanbod om een inter nationaal vrijwilligerscorps te vormen ter bescherming van de rechten van de mens. Deze telegrammen zouden beantwoord zijn en zelfs zou een spe ciale koerier in Singapore met Wester ling contact hebbln opgenomen. In het bijzonder in Amerika is de belangstel ling voor dit plan niet te onderschat ten, aldus de h rr Thiessen. Ook vele oud-strijdmakkers hadden Westerling telegrafisch hun diensten aangeboden. Geen passage per KLM DIJNA een uur lang vertelde de heer Thiessen van de belevenissen van Westerling en hemzelf, zowel in - Sin gapore als tydens de reis naar Europa. Passage per KLM was niet toegestaan. De consul in Singapore had dienover eenkomstig instructies. Over het proces zeide Westerlings vriend nog: „Als ze maar een kansje hadden gezien, dan hadden de Britten, gesteund door een bepaalde groep in de Nederlandse re- Dinsdag is het opsporingsambtena ren van de P.T.T. velukt te Vrooms- hoop een der vele geheime zenders, die geregeld in Twente in de lucht zijn, te ontdekken. Reeds Woensdagmorgen werd de zaak van deze zgn. „radio piraat" door de Almelose rechtbank behandeld. De eigenaar van de zender was een 22-jarige fabrieksarbeider P.. die al zijn spaarcentjes aan zijn lief hebberij besteedde en alleen gramo- foonmuziek de aether ingestuurd had. De opsporingsambtenaren hebben het in Vroomshoop niet gemakkelijk ge had. Nadat zij door middel van peilin gen de zender opgespoord hadden werden zij in de woning van P. niet bijlen bedreigd. Conform de eis werd P. tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Hij verspeelde bovendien zijn apparaten, waarvan een deel was gehuurd. De rechtbank te Groningen heeft de vroegere commanuant van het ..raf- kamp in de Carel Coenraadpolder bij Finsterwolde, die in de eerste jaren na de bevrijding politieke delinquenten had mishandeld, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Drie bewakers kregen resp. een, twee en drie maan den gevangenistraf. Een defect kooktoestel veroorzaakte Donderdag brand in de woning van de heer H. Molema in de Tolhuisgang te Groningen. Het vuur greep snel om zich heen en kreeg ook vat op het naastgelegen huis, bewoond door mej. B. Bel. Beide woningen gingen ver loren. Een kindje van 2i/j jaar, dat in een kinderwagen lag te slapen, kreeg brandwonden en moest naar het zie kenhuis worden overgebracht. Volgens recente bericftten van de Amerikaanse inlichtingendienst heb ben de Sowjetrussen een machinege weer ontwikkeld, dat zowel via een Rechtstreekse electrische leiding als radiografisch bediend kan worden door manschappen, die honderden meters verwijderd zijn. Op deze wijze zou de bemanning, welke thans voor één ma chinegeweer nodig is, twaalf machine geweren kunnen bedienen terwyi zij elders in betrekkelijke veiligheid ver scholen zit. De uitsluiting ie Amsterdam Het actiecomité van werkgevers en Uniebonden in het bouwbedrijf in Am sterdam heeft met ingang van van daag de bouwwerken weer opengesteld voor alle werknemers. De stakingsac tie van de EVC wordt veroordeeld en het vertrouwen wordt uitgesproken, dat thans een periode van rust in het bouwbedrijf zal intreden. Het actie-co mité zal paraat blyven. In de Amsterdamse havens hadden gistermorgen 1750 arbeiders het werk nog niet hervat. Deze mensen worden als ontslagen beschouwd, doch de EVC beschouwt zulks als een rancunemaat regel en heeft daarom het voortduren van de staking geproclameerd. Er zijn thans acties op beperkte schaal gaande, die ten doel hebben, de Noordkoreanen, die naar Poesan willen doordringen, uit hun slèutelstellingen te verdrijven. Met name de Australi sche en Amerikaanse gevechtsvliegtui gen zijn daarbij zeer actief. Gisteren hebben zy herhaalde malen punten aangevallen, vanwaar men Noordeiyke aanvallen kon verwachten. Overigens was het gisteren de rustigste dag sinds weken. In de sector van Taegoe zijn Ameri kanen en Zuid-Koreanen in Noord westelijke richting op de Noordkorea nen losgetrokken. Zij werden daarbij gesteund door tanks en mobiele kanon nen. Een sterke Noordelijke eenheid, die ten Noorden van Taegoe door de Zuidelijke linies was heengedrongen, werd in bedwang gehouden. Bij het Noordelijke bruggenhoofd over de 'Naktong bij Hjongpoe,, twintig kilome ter ten Zuiden van Taegoe, is het rus tig. De Zuidelijken maakten vorderin gen langs de kust. Zij werden gesteund door scheepsgeschut. Britse comman do-eenheden hebben voorts een nieu- we aanval op de haven van Intsjon on- Bandung vooraf ging. Ik kon dus nie- 'dernomen. Er werd een radiostation mand wijzer - maken". Mevrouw Wes terling zal gaan logeren bij de familie Thiessen en zeide absoluut geen toe komstplannen te hebben: „Ik wacht er maar op tot mijn man naar Nederland zal kunnen komen en dan zullen wij wel verder zien". vernjeld. Militaire deskundigen laten zich met voorzichtig optimisme over de toestand in Korea uit. Het feit, dat het front der V.N. stand heeft gehouden en dat zelfs aanvallen mogelijk waren, spreekt boekdelen, meent men. Naar schatting houden de partijen in het conflict elkaar thans ongeveer in evenwicht. De Amerikanen hebben {hans 70.000 man in Korea, de Zuide lijken 90.000. De Noordelijken, die met 200.000 man zijn begonnen, hebben er naar schatting 50.000 verloren. Het mo reel bij de Noordelijken schijnt slecht te zijn. Hun soldaten, hebben gebrek aan voedsel als gevolg van de zware geallieerde bombardementen. Het aan tal overlopers neemt dan ook steeds toe. Bliksem in schrikdraad In de buurtschap Overberg bij Vee- nendaal sloeg de bliksem in een schrik draad, juist toen een pink met deze onder zwakstroom staande afrastering in aanraking kwam. Het dier werd on middellijk gedood. De 21-jarige landbouwerszoon Willem Hardeman wilde het cadaver even la ter weghalen, doch ook hij raattfe de schrikdraad en was op slag dood. Men vermoedt, dat op dat ogenblik wederom de bliksem in de afrastering sloeg. HET OUDE VISSERSDORPJE Eg- mond aan Zee heeft zich langzamer hand ontwikkeld tot een badplaats, die er zijn mag. VUfenzeventig pro cent van de bevolking vindt heden ten dage een broodwinning in het tou risme, de overigen houden zich nog op met de visvangst, een van de oud ste beroepen ter wereld. Het dorp met zijn kind&tehuizen en hotels heeft tengevolge van de oorlog zwaar te lijden gehad; in totaal zijn er nu ongeveer achthonderd bedden min der beschikbaar dan vóór de oorlog. Het heeft dringend nieuwe hotels no dig, want dit seizoen moest weer een aantal adspirant-badgasten worden af gewezen, daar er geen plaats meer voor hen was. Ook hier is het las zaak vroeg uw huisje of kamers te be spreken. Het waren vooral buitenland se gasten, die geweigerd moesten wor den, Belgen, Zwitsers en Zweden, om dat zy meestal Iaat en op „de bonne fooi" hierheen komen. Deze belang stelling voor Egmond aan Zee is ook uit de Baltische landen, ishet gera den de fiets op slot te zetten. Op verscheiden plaatsen in de stad, VI. Eén van de dingen waar je in Zwe den eerst aan wennen moet, i» het linkse verkeer. By het douanegebouw tje bij de aanlegplaats van dé veer boot op Kopenhagen staat ook een voornamelijk bij fietsenwinkels en re waarschuwing voor de arriverende parateurs staat een bordje met „Fri vreemdelingen. Geregeld denk je by je luft", waar een uit de muur te voor- zelf van een links rijdende auto: schijn komende rubberslang hangt. „Maar nu zit je finaal op de verkeer- Iedere fietser kan er gratis en zon de helft van de weg vader." Vooral der enige inspanning zelf z'n banden bij het oversteken op kruispunten is oppompen, het dan uitkijken. Aan je neus is niet te zien, dat je een vreemdeling bent. i In Zweden is alles wat met het ver keer te maken heeft, zoals waarschu- schuwingsborden, vluchtheuvels en verkeerszuilen, overheersend geel ge schilderd. De politie-agenten hebben keurige donkere uniformen aan. Een tuniek met een ry koperen knopen, een lange broek en een mooie platte pet. In plaats van een sabel hebben ze een soort rechte degen opzy. De tram conducteurs en bus- en taxichauffeurs dragen allen platte witte petten en t behoorliik costuum f 110 we zagen heel veel jongens met rode blauwe wollen puntmutsen met achter en ze verdwenen niet. Maar de levensonderhoud in Zweden of zelfs laatste tijd met de vele vluchtelinge# maar in Malmö. Óp onze wandelingen -langs de eta lages noteerden we voor de aardig heid de pryzen van enkele artikelen. De Zweedse Kroon op 75 ct. stellen kwamen we tót de volgende uitkom herenschoenen (molières) tussen kwastjes lopen. Studenten zyn ken- f 20-- en Maar voor een gul- 'baar Ïn wftte mutsen, die vee. weg den of tw£C warmer ook nog mak hebben van petten, waar de klep van verwijderd is. Fietsen zie je in Malmö veel. Alle maal sportmodellen in vrolijke kleuren gespoten. Een zVvarte fiets is een zeld zaamheid. Veel fietsen hebben kelyke opengewerkte schoenen te krygen. Damesschoenen ongeveer 2J met flinke variaties in prys en kwa liteit. Overhemden 12.japonnen imprimé 16.damesbadpakken van 9.— tot 18.—, nylons 7.85. De ctnnrifcnrd Die is tussen de wielen P™js van Amerikaanse sigaretten ligi standfcar Solex of bil tussen de 2y? en 3 kr. Raleigh ƒ2.25, aangebrac p.pvq] }S Gelegenheid North State 1.95. Zweedse sigaret- motorfietsen het geval is. Gelegenheid g daalder per pakje komt. De sigaret ten worden veel in automaten ver kocht. Deze hangen meestal by zaken, die behalve tabak, ook -nog geïllus treerde tijdschriften en vaak prent briefkaarten en souvenirs verkopen. Natuurlijk geven deze prijzen geen tot fietsen stallen is er genoeg. Overal zijn geel geschilderde beugels, waai het voorwiel in geschoven kan wor den. Zij zyn bevestigd tegen <}e muur van grote gebouwen of aan lage hek jes by de plantsoenen. Stallen kost niets, maar er wordt ook niet op de fietsen gepast. Vroeger lieten de men hun karretjes zo maar onbeheerd betrouwbare indruk van de kosten van By de kruidenierswinkels staan vaak koffiemolens voor de ruiten. Van ko per of keurig verchroomd, staan ze met vliegwielen van meer dan een halve meter middellijk in batterijen van soms vijf bij elkaar. Evenals in Nederlandss in Zweden de koffie nog op de bon, al is er wel vrije verkoop. Maar dan moet de koffie een gulden of zes per pond kosten. Wat nog meer niet vrij is in Zwe den, is verkoop van alcoholica. Óm de één of andere reden is het land enigs zins difoog gelegd. Alleen bier is vry te koop en mag thuis gedronken wor den. Wijn en sterke drank is alleen te krijgen in restaurants en moet by het maal genuttigd worden. De practjjk is echter, dat men een maaltijd be stelt, de twee toegestane borrels drinkt en naar het volgende restau rant gaat. Dat er op deze manier heel wat eten verspild wordt is duidelijk Volgens de verordening mag er geen wijn of sterke drank worden verkocht vóór twaalf uur 's middags. Van twaalf de tot drie uur is een kleine hoeveelheid, na drieën een grotere toegestaan. De grotere hoeveelheid wordt echter al leen aan mannelijke gasten verstrekt. Voor lichte wijn gelden geen speciale verordeningen en de „latgrog", een mengsel van 25 cc. sterke drank met tenminste 200 cc. water of een niet- alcoholhoudende drank, kan zonder maaltijd verstrekt worden. Ons verblijf was te kort om alles te kunnen ziert wat het mooie Malmö te bieden heeft. Graag hadden we ook wat meer van Skone, Zwedens Zui delijkste provincie gezien. Skone wordt immers het kastelenland van Zweden genoemd en naar de foto's bij de reis- bureaux te oordelen is het een mach tig mooi land met meren, rivieren en watervallen waar je niet gauw uitge keken raakt. Naarmate de agrarische organisatie zich ontwikkelde, is het aantal instan ties, dat een taak in het belang van de boer heeft te vervullen, toegenomen, zo zelfs, dat sommige boeren de kluts wel eens kwijt raken. Ze weten, dat voor het één of andere doel geld moet worden afgedragen, doch wat ze er vóór terugkrijgen I» hun niet duideiyk. op zijn bedrijf in de laatste tien jaar nauwkeurig kan worden nagegaan. Laboratoriumonderzoek. De strijd tegen de t.b.c. maakte la boratoriumonderzoek noodzakelijk. De veehouder, die de hulp van de dieren arts inroept, merkt daarvan wel niet veel, maar de arts zou het zonder 't laboratorium van de dienst, dat tot een provinciale centrale is uitgegroeid, niet kunnen stellen. Het aantal spu- tummonsters, dat moet worden onder zocht, is zo groot, dat tal van leken krachten moesten worden ingescha keld, om ze alle te kunnen verwer ken. In de afgelopen winter waren 't er niet minder dan 25.000. Voorts wijdt men zich aan melk- en bloedonderzoek. Tegelijk met de t.b.c. bestrijdt men ook andere besmette lijke veeziekten, met name de besmet telijke uierontsteking, die wordt ver oorzaakt door streptococcen, het be smettelijk verwerpen van kalveren ofaqiA op U8 (Sung-snijoqy Sz op) foetus, die leidt tot het moeilyk drachtig worden van koeien. Wanneer koeien maar niet drachtig willen worden, ontstaan er uiteraard massa's bezwaren en nadelen. Men haalt er dan de dierenarts by. Vele veehouders kunnen echter niet begrij pen, dat deze, om iets te kunnen doen, zeker moet weten, wat het dier man keert. Daarvoor dient 't laboratorium onderzoek, dat uitsluitend kan wor den uitgevoerd aan het laboratorium van de Gezondheidsdienst voor Die ren te Alkmaar. Het Noorden heeft meer begrip. Voor deze kwestie bestaat in het Noorden van de provincie meer begrip dan in het Zuiden. Daar wordt in het bijzonder de melkerij beoefend. Is een koe afgemolken, dan wordt ze vetge- weid en voor de slacht verkocht. Aan de fokkerij wordt niet gedaan en daar door hechten do veehouders aan de strijd tegen het besmettelijk verwer pen en de onvruchtbaarheid niet zo veel betekenis. Bovendien staan de •veehouders in het Noorden dichter bij de agrarische organisaties. Weliswaar wordt in het Zuiden de melk reeds veel zindelijker behandeld dan vroeger gewoonlijk het geval was, maar toch kan het nog gebeuren, dat een controleur van de Gezondheids dienst, die het jaarlijkse onderzoek komt instellen, „het erf niet opkomt". Het is wel duidelijk, dat boeren, die zich zo gedragen, in feite hun eigen belang niet inzien. Niemand verbaast er zich over, dat juist zij in hun on verstand het felst tegen de dienst ageren. Het werk gaat door. Ondanks de tegenkanting van deze lieden gaat het werk van de Gezond heidsdienst toch door. De Nederlandse veestapel moet t.b.c.-vrij worden gemaakt. Dat is een kwestie van zijn of niet zijn. Te verwachten is, dat de G.G.D.'s in de grote steden eerlang de eis zullen stellen, dat» melk van t.b.c.-vry vee wordt geleverd. De Ge zondheidsdienst voor Dieren is hierop voorbereid. Hij werkt reeds in de rich ting, die eenmaal stellig zal moeten worden ingeslagen en wil de veehou der zoveel mogelijk behulpzaam zijn. De veehouder zal echter bereid moeten zijn, van zijn diensten gebruik te ma ken. Dit nu is in nog slechts onvol doende mate het geval. Eén van de instellingen, waarvoor dit geldt, is de Gezondheidsdienst voor Dieren. Deze heeft misschien Jiet na deel, dat hy niet dikwijls op de voor grond treedt. Hy verzet echter een massa werk, dat noodzakelijk moet gebeuren, wil Nederland zijn plaats als veeteeltland en als zuivelproducent behouden. Het is vanzelfsprekend, dat een vee houder prys stelt op het bezit van een gezonde veestapel. Men zou dus mo gen verwachten, dat een Gezondiybids- dienst voor Dieren allerwege waar dering zou ondervinden. Zo echter is het allerminst. Vooral veehouders, die weinig contact met hun organisatie hebben, zien het nut ervan nauwelijks in en er zijn er, die de dienst beschou wen als een van de talloze overbodige uitingen van overheidsbemoeiing. Daarom heeft de dienst een cam pagne op touw gezet, teneinde de boe ren het grote nut van zijn bestaan te doordringen. De t.bx.-bestryding. De voornaamste taak van de gezond heidsdienst is op het ogenblik de be strijding van de t.b.c. onder het rund vee. Deze ziekte werpt door haar veelvuldig voorkomen een blaam op onze veehouderij, omdat Nederland hierin ver achter staat bij landen als Denemarken eni de .Verenigde Staten. Reeds wordt gewerkt aan de provin ciale „sector" van het landelijke plan, dat dienaangaande is te verwachten. Intussen is nu reeds een veertigtal veeartsen doorlopend in de weer met onderzoekingen e.d. De gegevens, wejke ze verzamelen, worden door de diénst verwerkt. Van elke veehouder in de provincie wordt een map aange houden, waarin het verloop der ziekte wel te verklaren. Er is een'groot hel der strand en de prachtige omgeving verlokt de badgasterr weldra tot lange duinwandelingen. Voor het betreden van de duinen heeft men een wandel - kaart van het V.V.V. nodig, die voor een zeer luttel bedrag verkrijgbaar <s. Interessant is er de Prins Hendrik- ltichting, het tehuis voor oude zee lieden, en het verrezen Troelstra-oord aan de Boulevard. Een bezoek aan de vuurtoren is ook zeer de moeite waard, yooral als de verlichting ontstoken wordt. Het plaatselijk V. V. V. doet veel voor de gasten. Dit jaar was er reeds verscheidene malen -vuurwerk, wielerwedstrijden en zeepkistenraces werden gehouden, om de strandfeesten niet te vergeten. Er zijn reddingde monstraties van de N. H. Z. R. M. ge weest en ook zijn er tafeltenniswed strijden gespeeld. Maar dat mag ook wel: er waren in de drukste dagen zesduizend badgasten tegenover vijfen dertighonderd inwoners. Er zijn drie honderd huizen verhuurd, terwijl over het gehele seizoen ongeveer zestiendui zend gasten de revue zullen passeren. Castricum. CASTRICUM, dat even zuidelijker is gelegen, heeft zich eveneens tot 'n ge zellig badplaats ontwikkeld. De schitte rende omgeving en de gunstige centra le ligging trekken ieder jaar weer een groot aantal gasten. Dit dorp van bloembollen, groenten en aardbeien heeft ook dit seizoen weer best gedaan. Hotels zijn er weinig, maar het grote kampeerterrein lin Bakkum) waar in het midden van het seizoen bijna veertienhonderd tenten stonden en dat zeer mooi is gelegen, trekt ieder jaar meer gegadigden rn was aanzienlijk drukker dan vorig jaar. Het totaal aantal gasten in Castricum bedroeg in de drukste tijd bijna acnt- tienduizend, dat is tweemaal zoveel i is het aantal inwoners. Ook wordt eet dorp' zeer veel bezocht door dagjes mensen, die by mooi weer in grote groepen komen opdagen. Wijk aan Zee. WIJK AAN ZEE is de zuidelijkste badplaats in ons rayon,- Het aardig» dorp, dat in' de vorm van een hoef ijzer om de dorpsweide gebouwd is, was in de drukste tijd eivol, er was geen bed of badkuip onbeslapen. Niet temin blijft het toch een intiem en rustig dorp, waar veel badgasten-stam gasten jaar in jaar uit weer terugko men. De badgelegenheden zijn langs óe zee over enige kilometers verspreid, zodat er genoeg ruimte is en men el kaar niet in de weg behoeft te zitten Bovendien ligt Wijk aan Zee in de nabijheid van de monding van het Noordzee-kanaal, zodat het in- en uit gaan der Oceaanstomers aan de bad gasten een levendig tafereel biedt. Bij een telling op 4 Juli telde men twin tigduizend bezoekers en duizend auto's Het aantal inwoners telt slechts twee duizend. Er worden ongeveer honderd- vijftig gemeubileerde hujzen verhuurd en bovendien zijn er en tweetal kam peerterreinen Reeds in Januari begin nen hier de besprekingen en het was er dit jaar al spoedig volgeboekt. Van vacantiespreiding valt ook hier nog niets te merken, zodat nog steeds eind Juli begin Augustus de toeloop het grootst is. Toch is zoals wij reeds zeiden ook dan Wijk aan Zee rus tig en intiem. Maandagmorgen is in Deldenerbroek (Ovde boerderij van de landbouwer L. P. Hooymans tot de grond toe afge brand. Daarbij is de 25-jarige dochter des huizes omgekomen, de overige le den van het gezin konden zich met moeite in veiligheid brengen. Werd eerst gedacht aan de mogelijkheid van hooibroei of een defect in de electri sche leiding, nadien viel de verden king op de 17-jarige pleegzoon. Deze heeft nu bekend, het hooi in brand te hebben gestoken, voordat hij met zijn pleegvader ging melken. Hij was tot deze afschuwelijke daad overgegaan, omdat hij naar zijn mening te weinig zakgeld kreeg. Het Amerikaanse leger maakt be kend, dat weer 47.000 reservisten zon der rang zullen worden opgeroepen om 10 November in actieve dienst te treden. Reeds .eerder werden 63.000 reservis ten zonder rang en 8.432 reserve-offi cieren tot en met de rang van kapitein opgeroepen. •Dezer dagen zijn een Cadanese dame in een' hotel te Scheveningen juwelen ter waarde van vijtigduizend gulden ont stolen. De buit is thans in Amsterdam achterhaald. Ze was daar voor zestig gul den van de hand gedaan. Men is thans de dief op het spoor. De minister van buitenlandse za ken van Pakistan, Mohammed Zafrullah Khan, zal in de eerste dagèn van Sep tember een onofficieel bezoek aan Ne derland brengen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3