Nederlands zevental in topvorm Zuidslavie met 6—3 geslagen Minister Mansholt houdt de vinger aan de pols Fanny Blankers-Koen en Wim Slijkhuis plaatsten zich in de finales Anneke zag eens appels hangen Een code voor sociale zekerheid «r»»f Van Feggelen weeronze „goalgetter" Enschedese Boys door Raadsbesluit gedupeerd Het Radioprogramma Willy Lust op het Erepodium Gre de Jongh stelde teleur p\AT FANNY Blankers—Koen zich in de finale voor de 100 meter dames 3US MET ACHTTIEN PERSONEN TE WATER Slechts drie licht gewond Was Rossellini fascist? Nederlanders verdienen dollars in Chicago Herhaling van uitzendingen niet toegestaan De aardappelprijzen Maar stijging valt niet te verwachten Minister Mansholt hielp bij de oogst Bidault dreigde met aftreden HET CHWESE BEELDJE -xxxx- KERKELIJK NIEUWS Vrouwenzendingsdag 1950 Weer landbouwpraatjes VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 [)AT HET NEDERLANDS waterpolozevental de laatste jaren onder de eminente leiding van trainer Frans Kuijper tot een uitstekend team was gegroeid, was reeds bekend voordat de Europese zwemkampioenschappen te Wenen begonnen. Vorig jaar behaalde ons nationaal poloteam een schitterend resultaat door de Coupe d'Italia te winnen. Het zat de Nederlanders in dat tournooi niet tegen en men was toen geneigd om te zeggen dat die overwinning met een tikkeltje geluk tot stand was gekomen. Thans, nu reeds meer dan de helft van de wed strijden voor het Europese kampioenschap in het Weense Praterbad zijn ge speeld, kan zonder overdrijving gezegd worden, dat ons zevental tot de sterkste Europese teams behoort. Achtereenvolgens behaalden de mannen van Cor Braasem overwinningen op Zweden, Frankrijk, Zwitserland en gisteravond op de grootste concurrent Joegoslavië. jyjET NOG TWEE0 wedstrijden te 1 spelen gaat Nederland aan de lei ding met acht punten uit vier wed strijden en het buitengewoon fraaie doelgemidelde van 3811. Zuid-Slavie en Italië nemen met zes punten en uit vier wedstrijden de tweede en derde plaats in en het is dus zeker niet te optimistisch gesproken als wij zeggen dat onze landgenoten een serieuze kans op de titel maken. Zonder twij fel mogen de resterende wedstrijden tegen Italië en Oostenrijk niet onder schat worden, vooral Italië kan nog voor een onaangename verrassing zorgen, maar vast staat dat onze land genoten op één van de eerste plaatsen zullen eindigen. In de wedstrijd tegen Zuid-Slavie nam de Nederlandse goal getter Rudi van Feggelen vier doel punten voor zijn rekening, waaraan Thijs Korenaar en Gerrit Bijlsma ieder nog een doelpunt toevoegden. In deze wedstrijd bereikte de Neder landse ploeg voor het eerst zijn glo rieuze vorm. Daar Italië met 64 van Oostenrijk won en Frankrijk zijn vierde nederlaag, ditmaal tegen Zwe den, boekte is de stand in de halve competitie om het Europese kampi oenschap nu als volgt: Nederland 4 4 0 0 8 3811 Zuid-Slavie 4 3 0 1 6 3820 Italië 43016 3620 Zweden 3 2 0 1 4 206 Oostenrijk 3 1 0 2 2 1520 Frankrijk 4 0 0 4 0 15—35 Zwitserland 4 0 0 4 0 959 Tjcbbes in finale 400 m. Op de 4Ó0 meter vrije slag heren heeft Joris Tjebbes ziclj in de finale gezwommen. In vergelijking met de tijden welke de andere finalisten maakten, is het vrij zeker dat Tjebbes, die bij de 100 meter zo verrassend voor de dag kwam, niet tot de beste drie zal weten door te dringen. De Duitser Lehman noteerde in zijn se- rife, waarin Cabout werd uitgescha keld, de beste tijd. Zijn 4 min. 53.1 sec. was aanmerkelijk beter dan die van Jany. De Fransman had namelijk 4 min. 58.2 sec. nodig. Het is zeer de vraag of de Franse favoriet in staat moet worden geacht de tijd van Leh man te evenaren. De laatste maanden heeft1 Jany steeds om en .nabij de vijf minuten gezwommen en insiders zijn dan ook van mening dat Lehman of Marjan Stipetic, die gisteren 4 min. 53.9 sec. voor zich liet afdrukken, met de titel zal gaan strijken. In de finale zullen voorts nog uitkomen de Zweed Ostrand. de broer van Marjan Stipe tic. Mislav en de Fransman Boiteux. Het torenspringen, waaraan geen en kele Nederlandse deelneemster heeft deel genomen, werd gewonnen door de Frangaice Nicole Pelissard. Alma Staudinger werkte zich met een fan tastische laatsfe sprong op naar de tweede plaats en de Deense kampioene Birte Christophersen werd dorde. Na veel strijd was Enschedese Boys het afgelopen seizoen kampioen van het Oosten geworden en zou dus deel nemen aan de competitie om het lands kampioenschap. Het bestuur van En schedese Boys meende daarom, dat het noodzakelijk was de accomodatie van' haar terrein te verbeteren, daar men ter-echt verwachtte, dat de publieke belangstelling zo groot zou worden dat de beschikbare tribunes hiervoor ontoereikend waren. De vereniging kon zelf de lasten niet geheel dragen en daarom werd met B. en W. van En schede gesproken. De raad van deze stad besloot de vereniging tegemoet te komen, een tegemoetkoming welke de gemeente niets zou kosten. Er werd namelijk de afspraak gemaakt, dat1 de gemeente de helft van de te ontvangen vermakelijkheidsbelasting voor de kampioenswedstrijden aan Enschedese Boys zou laten. Gedeputeerde Staten van Overijsel konden echter met dit voorstel niet accoord gaan en nu stel len B. en W. van Enschede de raad vbor het besluit in te trekken. Voor Enschedese Boys betekent deze gang van zaken een aanzienlijke schadepost. VAN VLIET KLOPT HARRIS TE MILAAN Bij wedstrijden pp de Vigorellibaan te Milaan heeft Arie van Vliet het sprintnummer gewonnen vóór de we reldkampioen Hands en de Italiaan Astolfi. HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara feliciteert. 6.50 The Pieds Pipers zingen. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 André Kostelanetz. 7.30 Als gemeente bijéén. 8.05 Boeken. 8.10 Klein koor Kamerorkest. 8.25 Gelovige idealisten. 9.00 Men vraagt.en wij draaien. 9.35 Emmy. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Zing nog eens dat ouwe trouwe wijsje. 10.40 Avond- wijding. 11.15 Pianö-concert. PIILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Vocaal Ensemble. 6.15 Het CBM-kwartier. 6.30 Voor de Strijd krachten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 Van daag. 7.55 Edinburgh International Festival. 8.30 Welke naam krijgt ons kind? 8.50 Edin burgh Festival. 9.20 Eerste indrukken van het Edinburgh Festival. 9.30 Sans Souci. 10.00 Nederlands Vocaal-Kwartet. 10.15 Gram.muziek 10.30 Les Beatitudes. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Van de ene melodie in de andere. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Orkest van Paul Weston. 8.45 Gram.platen. 9i00 Phil- liarmonia-orkest. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders. 11.30 Max Reg'er. 12.00 Gevar. muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Piano en orgel. 1.15 Bel Canto. 2.00 Nieuwe! koers. 2.20 Accordeola. 2.50 The Mills Bro thers. 3.00 Van boek tot boek. 3.15 Radio Philharmonisch-orkest. 4.00 Lezing. 4.15 Frans programma. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Topsongs van Augustus. 5.30 Op de Disselwagen. 6.15 Mannenkoor. 6.35 Muziekvereniging „Palvu". 7.00 Artistieke staadkaart. 7.30 Mensen in Amerika. 7.45 Passepartout. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Malando. 8.45 Luchtkastelen. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Stradiva- sextet. 10.30 De Papalag'i. 10.45 De fluiste rende harmonica. 11.15 Populair programma. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.30 Con cert. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Mu ziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Omroep-Kamerkoor. 12.03 Metropole-orkest. 1.20 Promenade-orkest. 2.00 Musicerende di lettanten. 2.25 Letteren en kunsten. 3.00 Amu- sements-orkest. 3.45 Hobo-recital. 4.10 Orkest Will Glahé. 4.30 Dc schoonheid van het Gre goriaans. 5.00 De Wigwam. 6.00 Piano-assor timent. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijdkrachten. 7.25 Reginald Dixon, orgel. 7.35 Minstrelen. 8.05 Gram.platen, 8.15 1 Licht baken. 8.43 Steek eens op, heren! 9.00 L'opera Fransais. 9.45 Reportage Europese athletiekkampioenschappen. 9.55 Weekend serenade. 10.35 Commentaar uit de Benelux. 10.45 Avondgebed. 11.20 Kamermuziek van Mqzart. UET EERSTE definitieve resultaat dat de Nederlandse ploeg op de^ Europese athletiekkampioenschappen te Brussel behaalde, is een tweede plaats bij het verspringen dames. Het Zaanse meisje Willy Lust verbeterde daarbij haar per soonlijk record. Haar sprong van 5 meter 63 cm was voldoende om haar Finse concurrente Osterdahl met zes centimeter te kloppen, maar lang niet toereikend om de Russin Bogdanova te bedreigen. Deze sprong precies 19 centimeter verder dan Willy en werd daarmede onbedreigd winnares op dit nummer. Voor Rus land betekende de overwinning van Bogdanova de vierde Europese titel. Op de eerste twee dagen van de Europese kampioenschappen heeft voorts Frankrijk twee, Engeland, Zwitserland en Tsjechoslowakije ieder één titel veroverd. j zeer slechte tijden werden genoteerd en zou plaatsen hadden wij zonder meer verwacht. Haar tijd van 11.7 sec. was aanmerkelijk beter dan die van de andere deelneemsters op dit nummer, waarvan het Engelse meisje Foulds met 12.2 sec. het dichtst in de buurt ,van onze landgenote kwam. Teleur stellend was echter dat Xenia Stadt de Jongh (vierde in haar serie) en Gré de Jongh (derde), weliswaar met mi- ïiem verschil, werden uitgeschakeld. Gré finishte in 12.5 sec. gelijk met miss Hay, die tweede werd geklas seerd. Fanny Blankers zal nu alleen de Nederlandse driekleur in de finale moeten verdedigen tegen Foulds (gr. Br.), Doukhovitch (USSR), Hay (Gr. Br.), Totschenova (USSR) en Aitelli (Fr.) die in hun series resp. 12.2, 12.3, 12.5, 12.4 en 12.5 liepen. JN ZIJN serie op de 1500 meter kwam Wim Slijkhuis uit tegen de Frans man El Mabrouk, waarvan onze land genoot twee weken geleden, tijdens de internationale driekamp in Enge land, moest verliezen. Ook nu weer ging El Mabrouk als eerste door de finish, doch men mag aannemen dat Slijkhuis zuiver voor zijn plaats in de finale liep. hetgeen overigens ook wel uit zijn tijd, 4 min. 2.6 sec., blijkt. De Fransman had 0.0 sec. minder nodig. In de andere series werden aanmer kelijk betere tijden genoteerd. Zelfs Harting, die in de tweede serie op de vijfde plaats eindigde en daardoor werd uitgeschakeld liep gemakkelijk binen de vier minuten. Ook de series voor de 5000 meter werden spelender wijs afgewerkt. Geen enkele favoriet was genoodzaakt zich volkomen te geven waardoor in de eerste plaats in de tweede plaats van spanning vrij wel geen sprake was. Zatopek, Ma- kela, Reiff, Theys, Mimoun, De Man en Posti plaatsten zich in de finale, welke Zaterdag zal worden verlopen. rYE NEDERLANDER Buijs kwam op de 400 meter horden met zijn 55.6 sec. te kort om zich van een plaats in de finale te verzekeren. Zo lang hij niet goed is voor een tijd rond de 54 sec., zal Buijs in internationaal gezel-» schap geen rol van betekenis kunnen vervullen. Gezien het feit, dat hij eerst sinds kort de 400 meter loopt, is er nog alle hoof). De Fransen boekten op de 'loopnummers meer succes. De fi nale 100 meter heren werd door Bally in 10.7 sec. gewonnen, voor de Italiaan Leccesse en de Rus Soukharev die beiden echter de zelfde tijd als de nieuwe Europese kampioen no teerden. Malie was juist 0.1 sec. sneller op het nummer 110 meter horden heren en verwierf daarmede de titel voor de Zweed Lundberg die in 14.7 sec. door de finish kwam. De Zwitser Arthur Schwab was de snelste snelwandelaar. Resumerende moesten wij tot de conclusie komen dat de resultaten van de Nederlandse ploeg op de Europese kampioenschappen maar zeer schamel zijn. Behoudens het fraaie resultaat van Willy Lust zullen de Nederlandse successen behaald moeten worden door Fanny Blankers- Koen en Wim Slijkhuis, sterren aan de Nederlandse athletiekhemel. waarop wij al reeds te lang hebben moeten teren. In de Beijenkorf te Amsterdam is gistermiddag een brandje uitgebroken in de keuken van de lunchroom op de vierde verdieping. De brandweer, die met groot materiaal uitrukte, bluste het vuur met een straal. De schade is gering. Gistermiddag kwam nabij de Keer sluis te Helmond een autobus van de firma Martens met 18 mgrktkooplie den, die van de markt te Sittard kwa men en naar huis terugkeerden, in het kanaal terecht. Vermoedelijk ten ge volge van een defect aan de remmen kon de chauffeur de bocht bij de brug niet nemen, waardoor hij de bus op 'n langs het Jcanaal lopende zandweg tot stilstand wilde brengen. De bus kwam tijdens deze manoeuvre op de zachte berm van het kanaal en sloeg om, net kanaal in.Direct snelden helpers toe en alle 18 inzittenden en de chauffeur konden worden gered. Drie personen lijepen slechts lichte verwondingen op en werden in het ziekenhuis te Helmond opgenomen. Een Amerikaanse Senaatscommissie heeft medegedeeld, dat de Italiaanse regisseur Roberto Rossellini bekend staat als „een lid van de fascistische partij en een actief nazi-collaborateur". Tijdens de oorlog zou hij in dienst van de S. S. hebben gestaan en was hij de amant van een Duitse nazi-to neelspeelster. Dc Senaat heeft de ver toning van films, gemaakt door com munisten of fascisten, verboden. (Telegrafisch van onze correspondent) Wanneer de definitieve resultaten bekend zullen zijn, zal blijken, dat do Nederlandse deelnemers aan de In ternationale Jaarbeurs te Chicago on geveer 500.000 dollars aan orders ge boekt hebben, hetgeen ver boven het gemiddelde van alle deelnemers is. De totale verkopen van alle 48 landen kunnen "op 20.000.000 dollars geschat worden. De Nederlanders boekten tot dusver definitief 275.000 dollar, terwijl nog over een totaal bedrag van 330.000 dol lar onderhandeld wordt, waarvan het leeuwendeel vrij zeker zal worden ge contracteerd. Frans Vroons heeft onlangs een proces tegen de KRO aanhangig gemaakt, om dat deze omroepvereniging een door haar verzorgde uitzending had opge nomen en nadien herhaald. Het ging om de vraag, of een omroepvereniging het recht heeft, het werk van een re producerend kunstenaar, op band of gramofoonplaat vastgelegd, meer dan eenmaal ten gehore te brengen. De Utrechtse kantonrechter heeft uitge maakt, dat dit niet het geval is en de KRO veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding en tot de kosten van het geding. DOOR DRAAIENDE VLIEGTUIG- PROPELLER GEDOOD Even vóór het vertrek van de KLM- Constellatioru botterdam van het vliegveld Prestwick naar Gander op Dinsdagavond is de 35-jarige Britse radiomonteur J. W. Leitch in een der draaiende propellers gelopen en op slag gedood. Door de klap werd de propel ler zodanig beschadigd, dat het toe stel niet kon vertrekken.. NEDERLANDSE MEISJES IN FRANKRIJK GEARRESTEERD. Twee Nederlandse meisjes gijn ce Versailles gearresteerd omdat ze geen paspoort hadden. Zij verklaarden, Frankrijk clandestien te zijn binnen gekomen. Zij zijn ter beschikking van de Franse justitie 'gesteld. Hoewel meeste vacanties reeds voorbij zijn, zijn er toch nog tal van mensen die aan zee, in de bossen of op een boerderij van de zon genieten. Op deze foto ziet U Anneke, die met haar ouders op een boerderij logeert. Voordat haar moeder haar kon aankleden, was Anneke al de boomgaard ingelopen, om op haar manier met de appelpluk te helpen. In consumentenkringcn is onlangs nogal geklaagd over de hoge prijzen van de aardappelen. Minister Mansholt is blijkens het antwoord, dat hij heeft gegeven op vragen van het KVP- kamerlid Maenen van mening, dat het daarmee nog zo'n vaart niet loopt. De vroege aardappelen zijn in het begin van de campagne iets duurder geweest dan verleden jaar, omdat er minder van verboriwd waren en omdat er min Minister Mansholt, die enige da gen van zijr vacantie doorbrengt op een jacht in de nabijheid van zijn boerderij in de Wieringer- meer, heeft dezer dagen de vlas oogst in het schip helpen rijden. De minister is het boerenwerk nog niet verleerd, en hij bestuurde met vaardige hand de tractor, waarachter de boog opgeladen vlaswagens. Het voornaamste werk in de Euro pese Assemblée te Straatsburg was Donderdag de aanneming van het voorstel tot 't scheppen van een code voor sociale zekerheid in de Europese landen. Dit voorstel, dat voortvloeit uit het werk van de commissie onder voorzitterschap van onze landgenoot mr. Serrarens, heeft ten doel sociale voorzieningen in diverse landen ge- Door MYRA GAY 39) Ze haalde haar schouders op. „Als je dan per se een damespartij wilt oe- derven ga dan maar mee", „Als ik erbij ben zal het geen dames partij zijn", hielp Steve haar herinne ren. Hij boog zich naar haar over -tri kuste haar even op do lippen. Julie dacht: Ik vind die kussen van Steve te prettig. Ze besloot zo spoedig mogelijk op iemand anders verliefd lo worden, als ze er de kans toe kreeg Om van Steve te gaan houden jou niet deugen voor Julie Page. Toen ze uit het flatgebouw kwamen, zich duidelijk bewust van het feit dat juffrouw Cartwright hen bespiedde vanachter de kier van haar deur, ver heugde Julie er zich in dat de avond zo helder was. Juffrouw Cartwright hield hen aan „Joe-hoe wacht u eens even! Ik hoor de juist dat u vanavond de hoofdrol zult spelen in „Geheimzinnige Trillin gen"! Steve moest lachen. „En u zou meegaan naar de studio, is het niet. juffróuw Cartwright?" „Ja. Dat wou ik juist zeggen. Hoe kon u dat zo raden, meneer Ferris!" Steve zei eenvoudig: „Zulke dingen voel ik. Mijn moeder was een medium". „Toch niet heus!" bracht juffrouw Cartwright met möeite uit. „Ik zal een paar kaarten voor u ach terlaten bij de kassa, juffrouw Cart wright. Geef u naam slechts op en u wordt zo binnengelaten". „O, dank u wel! Ik vind het io Jol om zo'n voorstelling bij te wonen! Nog veel echter dan de comedie. Het is zo spannend te bedenken dat overal men sen aan het luisteren zijn en dat je ei zelf aan meedoet Applaudiseren en zo. bedoel ik". Ze bedankte hen nog steeds toen ze 't trottoir overstaken, dat steil naar be neden liep, zoals de straten in San Fransisco dat doen en de kleine Engel bij de hoek van de straat geparkeerd vonden staan. Steve begon een gesprek ter wille van juffrouw Cartwright. „Ja Julie, gelukkig dat er vanavond geen mist is. Je bent altijd op je best als er publiek is, en als het vanavond was geweest zoals gisteravond, dan zóu je voor lege stoelen hebben moeten spelen" Julie zei opgewekt, „Ja Werkelijk" Ze bedacht, terwijl die afschuwelijke angst weer boven kwam, hoe bang ze was geweest, toen ze in die geheimzin nige mistige avond Steve's voetstappen zo meedogenloos op zich had horen toekomen „Ja", herhaalde ze, „Het is fijn dat het helder is". Juist op dat ogenblik kwamen twee mannen als het ware uit de lucht val len. Ze botsten hevig tegen Julie aan toen ze passeerden en wierperi haar haast tegen de grond. „Kijk uit waar je loopt!" snauwde Steve. Een van de belde kerels zei niet een dikke stem. „Neem me niet kwalijk" Julie dacht: hij doet maar alsof. Hij is helemaal niet dronken. Ze keek in haar glanzende avondtasje. Het stond wijd open. Haar vingers voelden erin Er was niets weg. Ze gaf een kreetje en vertelde het aan Steve terwijl ze in de auto stapten. Hij* keek haar recht in de ogen. ,.!k moet niets hebben van al die zonder linge ongelukken die jou overkomen", sprak hij grimmig. Ze huiverde. „Ik ook niet", fluisterde ze kleintjes. Steve liet haar nog eens diep in het tasje graven. „Neen. Er is niets weg", zei ze op vlakke toon. Plotseling wendde ze zich tot Steve „O, Steve, wanneer zou dat nu eens op houden? Ik heb er genoeg van. Ik moet aldoor maar aan dat dode meisje den ken, Steve, ik kan 't niet meer verdra gen Steve sprak scherp, „Houd op, Julie Houd dadelijk op, hoor je?" Tot haar eigen verbazing hield Julie met beven op. „Bedenk dit goed, Julie. Gisteravond was gisteravond. Niets kan dat meer terug brengen. Niets kan haar 'weer tot leven brengen. Vanavond ligt voor ons. Nieuw. Ongebruikt. Dat is het grote wonder van het leven. Je hoeft de dingen nooit twee keer te beleven". Julie trachtte dapper te zijn. „Ja", zei ze langzaam. „Vanavond is anders. Er is geen mist" Ze zei dat op een toon alsof ze hierdoor tegen het Boze werd bcschernid. Ze raakten in nieuwe moeilijkheden toen ze in de buurt van de Chinezen- wijk kwamen. Het was de avond voorafgaande aan het Chinese Nieuw jaar. .De beroemde drakenoptocht was in volle gang en de gehele Chinezen- wijle was stampvol zowel met lieden die geboren warén in, San Francisco als met toeristen van buiten de stad. Ze liepen alleen of in kudde die ge leid werden door stralende, glimla chende gidsen. En de Chinezen zelf met a! hun kinderen waren ook in grote getale opgekomen. „Ik denk dat we beter kunnen stop pen Steve. Wc kunnen de Kleine En ge] in de Stocktonstraat, parkeren" zei Julie. (Wordt vervolgd» Het is dikwijls moeilijk een vraag even dom te beantwoorden als zij gesteld is. OTTO WEISS leidelük tot dezelfde hoogte op te voe ren. De Assemblée heeft de overtui ging uitgesproken, dat daartoe een conventie dient te worden opgesteld door een Europese arbeidsconferentie, die volgens het beginsel van het inter nationaal arbeidsbureau zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van regeringen, arbeiders en werkgevers. In de politieke commissie laaide de strijd om het thema van de Europese verdediging weer op. Nadat enkele dagen geleden Guy Mollet in de sub- commissie met aftreden had gedreigd, volgde Donderdagmiddag Bidault zijn voorbeeld. De strijdvraag was of het domein van de defensie uitdrukkelijk moest worder aangegeven in de motie betreffende de schepping van regio nale en gespecialiseerde autoriteiten. Britse, Scandinavische en Benelux- leden der commissie vonden het niet wenselijk de defensie een domein te noemen. Dank zij een compromis van de Turk Kapani kwam men over het kiitieke punt. Het woord defensie wordt in de resolutie niet langer ge noemd, doch in een afzonderlijke mo tie werd de overtuiging neer gelegd, dat de uitdrukking politiek terrein werd geacht de politieke aspecten van de verdedigingsvraagstukken te omvatten. Duizelingwekkende cijfers De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van* Afge vaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in een be drag van 16.771.084.479 (ruim 16 drie kwart milliard) dollar' voor uitbrei- cung van Amerika's gewapende macht cn voor de bewapening van bevriende landen. In dit bedrag is begrepen: ^35.400.000 dollar voor de luchtmacht, z.648 029.000 dollar voor de marine 3.063.547.000 dollar voor het leger 4.000.000.000 dollar voor wapenhulp aan het buitenland, 260.000.000 dollar voor navorsingswerk op het gebied van de atoomenergie, met inbegrip van de waterstofbom, en 598 637 370 dollar voor het vormen van een voor raad strategische materialen. der per ha uit de grond kwamen. Ook belemmerde het slechte weer het rooien. Export werd aanvankelijk niet, doch later wel toegestaan, maar was van zo weinig betekenis, dat hij geen invloed had op de prijs. De minister houdt overigens de prijzen in de gaten, al acht hij ingrijpen thans niet nooozake- lijk. De georganiseerde "landbouw werkt op het ogenblik een plan uit, dat zal leiden tot stabilisatie van de aardap- pelmarkt. Dit zal alleen worden goed gekeurd wanneer het tevens te hoge prijzen voor de consumptieaardappelen voorkomt. Aangezien het niet mogelijk is, een geheel betrouwbaar beeld te geven van de groot- en kleinhandelsprijzen voor vroege aardappelen, geeft de mi nister alleen een overzicht van het prijsverl-oop aan verschillende grote veilingen en van de ontwikkeling der prijzen in enkele grote steden. Daaruit blijkt, dat de veilir.gprijs op 2 Juni 32— 34 cent per kg was. Deze Was op 1 Augustus ingezakt tot 5% a 6 y, cent. De consumptieprijzen daalden overeen komstig. Op de veilingen is thans weinig aan voer meer, daar de late soorten meest al rechtstreeks van de teler naar de handel gaan. Nfd. Hervormde Kerk. Beroepen te-St. Johannesga: A. D. Meeter te Watergraafsmeer: te Hansweert- Jlslum: T. A. Vonk-Noordegraaf te Saaxum, Aangenomen naar Hoo- geveen: C. J. v. d, Graaf te Nijkerk, die bedankte voor Randwijk: naar Rijswijk (Gelderland)J. J. Visster, cand. te Oegst- geest, die bedankte voor Hurwenen; naar Bergharen (bijz. hulppred.): J.' J. van Oosterzee, era. pred. te Doorn. Beroepbaar: W. Th. van der Windt, pred. in alg. dienst, Slotlaan 22, Rotter dam-Oost. (Van onze- Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal op 28 Sep tember a.s. in „Esplanade" te Utrecht een vrouwenzendingsdag gehouden worden. Mej. Chr. Slotemaker de Bruine, zendelinge met verlof van Oost-Java, zal daar een rede houden over „Wat de Oost-Javaanse Kerk van haar vrouwen verwacht" en Frl. Hil- riegard Spengler, zendelinge met ver lof van de Hotschman-zending, over baar Zendingsarbeid in China. Gere patrieerde zendingsarbeidsters zullen er haar ervaringen vertellen en tenslotte zal de nieuwe zendingsfilm van het Zendingsbureau Oegstgeest „Gaat uit in de Wereld" vertoond worden. De radio uitzendingen in het land* bouwkwartier van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, die gedurende de maand Augustus over de zender Hilversum I waren onderbroken in verband met de oogstwerkzaamheden, zullen met ingang van Maandag 4 September worden hervat. De uitzending is van 1.9.4520.00 uur over de zender Hil versum I. VERZOEK VAN COMMUNISTISCH CHINA AAN DE V. N. Het communistische China heeft de Verenigde Naties verzocht de terug- trekking van de Amerikaanse strijd krachten van Formosa te eisen en *e- v ens te mogen vernemen, wanneer de kwestie van de vertegenwoordiging van China in ck: veiligheidsraad zal worden geregeld. In sommige kringen gelooft men, dat Malik de klacht van communis tisch China over Formosa heden in de zitting van de Veiligheidsraad ter sprake zal brengen

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4