West-Duitsland wil d een Europees leger eelnemen in Westerling verblijft in Brussel Kort Bestek Onze jagers deden goed werk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Drie jongens en oude man slachtoffers van onbewaakte overwegen te Dordt Vijftien jaar oude moord opgehelderd Zaterdag 26 Aug. 1950 75e Jaargang No. 10883 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel. Wieringen en Anna Paufowns Onder een gemeenschappelijk gezag Communisten bijeen in Oost-Berlijn Opnieuw tien milliard voor Amerika's defensie Onderzoek van kwestie- Formosa is ons welkom Zesjarig knaapje werd aangerand Knapen zagen de trein niet komen Ruimer credietvoor land en tuinbouw Weerbericht Minister van Molukken doorbrak R. I. S. - blokkade Truman vordert de spoorwegen Vijandelijke vliegende forten kregen geen kans Ex-kapitein verlangt naar rust Aanbod van Radio afgeslagen Sir James Robb kwam inspecteren Proces-Bertha Hertogh 4 Sept, in kort geding Parachute met verstand Meningsverschil tussen M U.Z. en arbeiders OORLOGSMISDADIGERS VRIJ GELATEN Vrouw vergiftigde in 1935 haar echtgenoot BUREAU: Koningstraat 7$S80 Den Helder N Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p m.m Kleine advertenties U.Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand f 1.50 bij vooruitbetaling plus incassokosten Dr. Heinrich von Brentano, het hoofd van de Duitse delegatie by de Europese Assemblee, heeft te Straatsburg verklaard, dat West-Duitsland bereid is deel te nemen in een Europees leger onder gemeenschappelijk politiek gezag. Op een persconferentie zei Von Brentano, dat de Westduitse republiek tegen herbewa pening is maar het als haar recht en haar plicht ziet deel te nemen aan de defensie van Europa. „Wy kwamen naar Straatsburg, zei hy, om nationale denk beelden door Europese te vervangen. Van de vorming van een Duits leger onder Duits bevel kan geen sprake zyn. Wij zouden niet weten, wat wy er mee zou den moeten doen. Maar wy zyn bereid onze economische krachten en zonodig ook onze mankracht ter beschikking te stellen van een Europees leger onder een gezamenlijk politiek gezag". Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden is Vrijdag ervan in ken nis gesteld, dat president Truman het Congres misschien opnieuw 10 milliard dollar voor de Amerikaanse defensie zal vragen. De Amerikaansa begroting voor defensie van dit jaar zou daarmee tot ongeveer 35 miliard dollar stijgen. De Oostduitse premier Otto Grote- wohl verklaarde Vrijdag by de opening van het congres van het „Duitse Natio nale Front", dat het „nationale verzet" tegen de westelijke geallieerden in West-Duitsland „van dag tot dag en van uur tot wur groeit". In zijn toespraak tot ongeveer 7000 personen, onder wie meer dan 1000 communisten uit West- Duitsland, in Oost-Berlijn, zeide Gro- tewohl dat „de beste Duitse patriotten hun vastbeslotenheid zullen tonen door de oorlog van het nationale verzet te beginnen en dit verzet te leiden". Hij sprak de hoop uit, dat „dit nationale congres er in zal slagen het passende antwoord aan de Anglo-imperialistische oorlogsstokers te geven". „De propaganda van de Westerse mo gendheden, dat wij een invasie van West-Duitsland in de zin hebben, is een leugen", aldus GrotewohL „Wij hebben vrede nodig om ons economisch vijfja renplan te volvoeren, maar dit is niet naar de zin van de Amerikaanse oor logshitsers". De roep „Ami (Yankee ga naar huis)" zou in West-Duitsland zo luid worden, dat de Amerikanen ge dwongen zouden worden naar „hun gouden westen" terug te keren. Vóór de openingsvergadering van het congres werd een parade gehouden van twee uur langs de „Under den Linden" Austirt tot V.N. De voornaamste Amerikaanse afge vaardigde bij de V.N., Warren Austin, heeft in een brief aan Trygve Lie secretaris-generaal der V.N., verklaard dat de V.S. een onderzoek ter plaatse naar de kwestie-Formosa door de V.N zouden toejuichen, „opdat de beschul digingen van aggressie tegen een in tegraal deel van Chinees grondgebied geuit door communistisch China, zou w-orden weerlegd". Austin ontkende in zyii brief, dat Formosa Chinees grondgebied is en zei, dat het Amerikaanse optreden ten aanzien van Foromosa een „onpartij dige neutraliserende actie" is en dat er vrede op Formosa zou zijn, „tenzij iemand zijn toevlucht tot de wapens zoekt". Donderdagmiddag omstreeks vier uur is het zesjarige zoontje van de familie W. Rook te Vollenhove door een tot nu toe onbekende man aangerand. Het jongetje werd meegelokt toen de man hem vroeg „even met de fiets te hel pen". Het knaapje kwam later geheel ontdaan thuis. De politie heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld, maar heeft nog geen resultaten bereikt. De operaiie-Cupola Drie jongens en een oude man zyn gistermiddag het slachtoffer gewor den van twee onbewaakte overwegen te Dordrecht. Te twee uur werden de 13-jarige Jacobus Lelieveld, de 12- jarige Anton Lagerwey en de 12-jarige Jacobus Wilhelmus Eckhardt, allen uit Dordrecht, op de onbewaakte overweg in de Oudendijk door een diesel- electrische trein gegrepen en hoogst ernstig gewond. Drie uur later werd een 70-jarige man op de onbewaakte overweg over de Buitendijk door een trein gedood. De drie knapen reden per fiets uit de richting Dubbeldam toen de juist uit Dordrecht naar Eindhoven ver trokken trein de overweg naderde. Waarborgfonds van 25 millioen Naar wij vernemen, zal met instem ming van de E.C.A. f 25 millioen be schikbaar worden gesteld uit de Mar shallhulp ter oprichting van een waar borgfonds voor boeren, en land- en tuinbouwbedrijven. In een dezer dagen gehouden be spreking met de directeuren-afgevaar digden van de Boerenleenbanken is besloten dit waarborgfonds te splitsen in f 20 millioen voor de landbouw en f 5 millioen voor de tuinbouw. De Boerenleenbanken hebben zich daar tegenover verplicht de credietverle- ning aan de land- en tuinbouwers op gemakkelijker voorwaarden dan ge bruikelijk is te regelen. De bedoeling is, dat op deze wijze aan boeren en tuinders de gelegenheid wordt gebo den over credieten te beschikken, die voor hun bedrijfsvoering nodig zijn en die anders niet op normale wijze door de Boerenleenbanken zouden kunnen worden verleend, omdat de credietnemers niet in staat zijn daar voor de nodige waarborgen te: ver strekken. Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: In de loop van de dag weer toenemende bewolking met later kans op regen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperatuur dan gis teren. Zondag: Zon op 5.42, onder 19.40. Maan op 20.03, ondei 6.27. Maandag: Zon op 5.44. onder 19.38. Maan op 19.52, onder 5.06 (v.m.) Vermoedelijk hebben de jongens door een vlak bij de overgang staand schuurtje de trein niet zien naderen. De wagenvoerder bracht de trein zo snel mogelijk tot stilstand, doch kon niet verhinderen, dat de fietsen van de knapen over een groot aantal me ters werden meegesleurd. Zij werden totaal vernield. De jongens zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis overge bracht. Nog een ongeluk Amper drie uur na dit ongeluk werd op de onbewaakte overweg op de grens van de Dordtse Biesbos de 70-jarige landbouwer A. in 't Veld door een trein gegrepen en gedood. De oude man stond met zijn zoon voor de onbewaakte overweg te wachten tot een goederentrein zou zijn gepas seerd. Toen de trein voorbij was, stap te de zoon op de fiets en reed alvast de overweg over. In de verte zag hij de trein uit Breda aankomen. Hij waarschuwde zijn vader, doch deze bevond zich al vlak voor de rails. De oude man kon zich helaas niet meer in veiligheid brengen. De trein greep hem en slingerde hem circa 30 meter weg. De minister van Voedselvoorziening en Bevoorrading van de republiek Zuid-Molukken, de heer Lokollo, is er in geslaagd de blokkade van de R.I.S. rond Ambon te doorbreken. Na een avontuurlijke tocht door de Indische archipel heeft hij Singapore weten te bereiken, vanwaar hij naar Nederland is doorgevlogen. De heer Lokollo, die thans in Den Haag vertoeft, is naar Nederland gekomen om namens de republiek Zuid-Molukken toelichting te geven op het voorstel tot het doen houden van een driehoeksconferentie tussen Nederland, de R.I.S. en de repu bliek Zuid-Molukken. President Truman heeft Vrijdag de vordering, op Zondag a.s., bevolen van de spoorwegen in de V.S., teneinde een spoorwegstaking in het gehele land af te wenden. De staking, die voor Maandag was uitgeroepen, zou het gehele spoor wegverkeer hebben stilgelegd. De minister voor het leger is van Zondag 22.00 uur (Ned. tijd) af belast met het beheer der spoorwegen. In aansluiting op Tru- mans vordering hebben de vakbonden van spoorwegmannen, die de staking hadden uitgeroepen, deze afgelast. De vakbonden verklaarden, dat zy „gaarne" voor de regering zouden werken. Zij hebben steeds op vordering aangedrongen, omdat zij met de eigenaren niet tot een accoord konden komen. Drie vliegende forten, die een aanval op Leeuwarden wilden inzetten, waren gistermiddag even na twaalf uur, het begin van de operatie Cupola, de eerste eenheden, die probeerden, Nederlands grondgebied binnen te vliegen. In oorlogs- tyd zouden ze dit waarschijnlyk niet eens hebben bereikt, want op een radar scherm ergens in Nederland waren ze al opgepikt toen ze nog boven Duitsland zaten. Zo kon het gebeuren, dat er zich ergens in de buurt van Hamburg een vuurgevecht ontwikkelde tussen de forten en enige Meteors uit Leeuwarden. verwekten „scramble" op Gilze Rijen, waar Engelse Vampire-jagers stonden te popelen van ongeduld. Bij Eindho ven was het te derden male raak. De film zal wel moeten uitmaken, wat er zoal is gebeurd. Het radarnet heeft by deze oefe ning zijn nut en zijn kwaliteit bewe zen. Helemaal afdoende is het uiter aard niet. Vliegers, die de kunst van het „huisje-beestje-boompje-vliegen" verstaan, kunnen zich vrij aardig aan de tastende golven van de radar ont trekken en zo bij verrassing ergens komen binnenvallen. Wanneer een toe stel niet hoger zit dan pl.m. 100 meter, wordt het pas zichtbaar, wanneer het een dertig kilometer van het radar station verwijderd is. De oefening is de eerste dag voor treffelijk en zonder incidenten verlo pen Bijna was er een ongeluk gebeurd, toen een Sea-otter van de MLD tegen alle bevelen en verboden in op Valken burg landde op het moment dat vier Spitfires opstegen, maar de bestuur ders van de Spits slaagden er in, de tegenligger te vermijden. De oefening staat onder leiding van Sir James Robb, de Britse „Air- chiefmarshall", die gisteren allerlei on derdelen heeft bezocht en onderwyl met grote tevredenheid de prestaties van zijn mannen volgde. Ook Fontaine- bleau, het Westeuropese hoofdkwartier, was tevreden. Westerling heeft zyn verblyfplaats in Belgie niet lang geheim kunnen hou den. In de loop van gisteren werd de journalisten door een indiscretie van de Veiligheidsdienst bekend, dat hij in een hotel by het Noordstation te Brussel logeerde en van dat ogenblik af was het met de rust van Westerling, die naar hy beweerde sedert Dinsdag niet heeft geslapen, gedaan. Gedurende de gehele middag was het een gaan en komen van Belgische en buitenlandse journalisten in het kleine kamertje van hotel Royal Nord, waar Westerling hen in pyama ontving. Naar Westerling aan de correspondent van het ANP verklaarde, zal hij naar een ander hotel vertrekken en zal hij er ditmaal beter voor waken, dat zijn adres niet bekend wordt. Westerling verwacht, dat zijn vrouw dezer dagen naar Brussel zal komen en hij sprak tegenover de pers de wens uit, hem voorlopig met rust te laten. „Ik heb in geen tien jaar rust gehad", zo zeide hij, „en ik heb die thans hard nodig. De rust in de gevangenis te Sin- igapore was een andere dan ik wenste". Westerling verklaarde, dat radio Hil versum hem verschillende keren heeft Verzocht voor de radio te spreken. Hij heeft dit aanbod echter niet geaccep teerd, omdat hij meent dat dit onder de gegeven omstandigheden ongewenst is en hij zich in Belgie niet met poli tiek mag bemoeien. Westerling verklaarde Vrijdag bereid te zijn, te strijden met de troepen van de V.N. op Korea. Hij zeide verder te verwachten, binnenkort naar de V.S. te gaan. In antwoord op vragen zeide Wester ling: „Op het ogenblik is de wereld verdeeld, de democratieën aan de ene kant en de communisten aan de andere. Als de democratieën haar deuren slui ten voor iemand, wat moet hij dan doen? Hy zal. instinctief een toevlucht zoeken bij de communisten". Westerling zeide verder, dat Indonesië een strategisch centrum was, dat het zuidelijk gebied van de Stille Oceaan beheerste. „Als daar Sowjetrussische lucht-, land- en zeebases gevestigd zou den zijn, zou de Zuid-pacific verloren zijn. Daar gaat het naar toe. Korea is slechts een afleidingsmanoeuvre". SIR JAMES ROBB .tevreden leider. Aangezien er niet echt geschoten werd, doch hoogstens met de filmca mera, konden de reuzen rustig door vliegen en zelfs een verrassende aanval op het Leeuwarder vliegveld doen. Een van hen kwam met de snelheid van een langzaam verkeerstoestel boven het terrein hij had de remkleppen uitstaan en kon zo de radarman mis leiden maar ontpopte zich toen in zijn ware gedaante. De anderen deden evenzo. Zij vlogen rustig door in de rich ting van Arnhem, maar waren intus sen gesignaleerd. Daardoor kregen ze nabij Deelen hun tweede proefje van de vuurkracht van een Nederlands es kader, ditmaal van een groep Spitfires van Valkenburg. Ze trokken door en JN het Amerikaanse plaatsje Green- field vond onlangs 'n (onvrijwillige) reprise van „Suzanna in het bad" "plaats. Een wel geproportioneerde huisvrouw die pas in een nieuwe flat was getrokken werd namelijk door een buurvrouw gewaarschuwd voor het feit dat een aantal mannelijke overburen haai reeds enige dagen bij het nemen van een bad had gadegeslagen. Een onderzoek naar de oorzaak van dit euvel wees uit dat alle badkamerramen van het flatgebouw van z.g. one-way- glas (glas dat slechts in één richting doorzichtig is) waren voorzien. Bij het bouwen was het glas er (per ongeluk?) verkeerd ingezet Over bouwen ge sproken: De bekende Scheve toren van Pisa wordt alsmaar schever en wel twee en driekwart duim per jaar. Men heeft getracht deze neigingen tegen te gaan door cement in de fundamenten te spuiten doch dit heeft weinig effect gehad. En nu we het toch ovet to rens hebben: Wist u, dat Nederland thans weer 65 bespeelbare carillons rijk is, terwyl er op de gehele overige we reld slechts 40 van deze muziekinstru menten bestaan? We zijn dus met recht het land van de „zingende torens!" Voor hen, die menen dat er hier toch niet genoeg muziek in zit, zij nog ge meld, dat de vroegere „Monarch of Bermuda", een schip dat luxe-reizen tussen New-York en Bermuda maakte, thans tot emigrantenschip is omge bouwd en door de Britse en Australi sche regeringen gemeenschappelijk ge ëxploiteerd zal worden. Het schip dat nu „New Australia" geheten is kan o.m. °P e6n zwembad, een kin- minipuil derspeelkamer, een dansvloer en een bioscoop bogen. Y^e blijven nog even in de muzikale sfeer om u te berichten, dat een stationskruier in Stirling (Schotland) bijzander verguld is met een pond biljet, dat twee handtekeningen draagt, n.1 van de hoofdkassier van de Bank van Engeland en van Bing Crosby, die zijn krabbel er op zette als dank voor de zorg waarmede zijn golfsticks en z'n bagage waren behandeld. Wij per soonlijk hadden liever twéé biljetten met èèn handtekening, maar tja, sma ken verschillen. Dezelfde verzuch ting zal ongetwijfeld door velen onder onze geachte cliëntèle geslaakt worden als zij vernemen, dat in Engeland than' de tekst van 't Mattheus-Evangelie in de vorm van 'n geïllustreerd dagblad tegen sixpence (25 cent) per exempliar Ook ik werd eens uit Landsberg vrijgelaten. in de verkoop gebracht wordt Als derde bericht van de overkant van de Noordzee vertellen wij u dat een Engel se geestelijke aan de „National Trust" (wy zouden zeggen „Vereniging tot behoud van natuurschoon") een groot stuk land in het beroemde merendis- trict cadeau heeft gedaan. Dit gebied, met de huizen die er op staan, zal door de vereniging voor het publiek worden opengesteld. yan het festivalfront: Op de Farnbo- rough-show, waarover wij u onlangs berichtten, zal een nieuw Brits vlieg tuigtype, dat speciaal voor de jacht op onderzeeërs is gebouwd, voor het eerst in het openbaar getoond worden. Een staalbouw-ondernemer uit Rotter dam kreeg als 160.000ste bezoeker op een radio-tentoonstelling te Dusseldorf een radio cadeau. Een firma in Aalsmeer heeft een nieuwe dahlia, die reeds met getuigenschriften van ver dienste is beloond, met toestemming van de grote Rotterdamse tentoonstel ling Ahoy' gedoopt. Dat het werk in de Rotterdamse haven ondanks expo sitie en stakingen alles behalve stil staat, moge blijken uit het feit, dat het 8000ste schip de Rotterdamse haven dit jaar reeds is binnengelopen. Vorig jaar was het pas op 7 September zo ver. En ten slotte geven wy u de laatste verklaring van het „vliegende schotel"- fenomeen, zoals wij die in het „KLM- nieuws" aantroffen: Een KLM-s+eward wiens voorraadstaat niet klopte heeft toegegeven, dat hy wel eens uit woede een plastic schoteltje naar buiten heeft gesmeten. De nieuwe zaak met betrekking tot Bertha Hertogh zal op 4 September die nen in kort geding en wel met gesloten deuren, tenzij de rechter anders be paalt. Daarna kan de zaak nog in een gewone zitting voorkomen. De luchtmacht van het Amerikaan se leger beschikt thans over een pa rachute ,met ingebouwde hersens". De parachute gaat automatisch op een veilige hoogte open, indien vliegeniers een gevaarlijke sprong verrichten van grote hoogte of uit zeer snel vliegen de straalvliegtuigen. Over het werkschema voor de Z. O. -polder Tussen de directie van de Maatschap pij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken en het voor deze maatschappij in de Oosterpolder werkende baggerperso- neel is verschil van mening ontstaan over de uitvoering van een speciaal ar- beidsschema voor de Zuiderzeewerken. Indertijd is overeengekomen, dat het personeel daar tijdens de zomer twee weken lang 72 uur per week tegen nor maal weekloon werkt en de derde week met doorbetaling van 48 uur naar huis gaat. De MUZ acht dit systeem niet pas send in haar programma, weshalve zij 55 uur per week wil laten werken. Dit is echter door personeel en vakbonden niet aanvaard. In plaats van 55 uur wil len de arbeiders slechts 48 uur per week werken. Dit zou het programma van de maatschappij eveneens in de war brengen. Het geschil zal aan rijksbemiddelaars worden voorgelegd. In stromende regen gingen heden morgen om 7 uur plaatselyke tijd de zware deuren van de gevangenis te Landsberg (Beieren) open en werden negentien voormalige Duitse oorlogs misdadigers vrijgelaten. Friedrich Flick, de 67-jarige voorma lige Duitse staalkoning ging regelrecht af op een grote rode Mercedes, die op hem wachtte, en riep tot de verslag gevers: „Maakt dat je wegkomt, ik wil niets met jullie te doen hebben". Otto Dietrich, de voormalige perschef van Hitier, ontvluchtte de journalisten door hard naar een nabijgelegen park te lopen. Fritz ter Meer, ex-directeur van de I.G. Farbenfabriek, zei alleen verachtelijk: „U had de waarheid over ons gevangenen beter eerder kunnen vertellen. U krijgt geen woord uit mij". Geen der andere vrijgelatenen zei enig woord tegen de journalisten, die hen overstroomden met vragen. Vyftien jaar na het plegen van een moord is deze door nauwkeurig speuren van de Leeuwarder recherche tot op lossing gekomen. Op 15 Juli 1935 overleed te Leeuwar den zekere J W in zyn woning achter de Hoven. Daar de huisdokter afwezig was, werd door diens plaatsvervanger het vereiste attest betreffende de doods oorzaak afgegeven. Het stoffelijk over schot werd daarna op normale wjjze be graven. Zes kinderen uit het gezin zijn thans nog in leven. Een van deze kinde ren, een meisje, is gehuwd met zekere L., die toentertyd gedetineerd was. Tegen deze L. had de weduwe van J. W. wel eens losgelaten, dat de over ledene „naar de andere wereld gehol pen was", maar L. hield dit steeds onder zich. De recherche liet evenwel niet los en toen zy langzamerhand een draad in handen kreeg, werd de weduwe terdege aan de tand gevoeld met het gevolg, d»t zü ten slotte bekende haar man te neb ben vergiftigd. De vrouw is ter n«- schikking van de justitie gesteld en in gesloten in het Huis van Bewaring te Leeuwarden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1