Zal rood-China zich onafhankelijk maken van de Sowjetunie? Met een vrachtboot naar de Oostzee (6) Hebben de Doopsgezinden nog een taak in deze wereld? Helderse Volksuniversiteit komt met een uitstekend programma Spada Geweldige vloedgolf van Russische propaganda stuit op verzet Tot in de kleinste gehuchten Hoorn kreeg een nieuw carillon Noordhollandse Gemeente-dag te Koog a.d. Zaan Getuigenis moet in het middelpunt komen Australisch minister in Den Haag aangekomen Auto-ongeluk eiste dode en drie gewonden Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Openingsavond op Woensdag 13 Sept. tr hem eclnd kwamen we Een kort bezoek aan de Deense hoofdstad Oud-Lombokstrijder wil afdeling oprichten Tussen Haaks en Kuifje Evers won te Koog aan de Zaan Urk Burgerlijke Stand MAAMUAG ÜS AUuOB'l'US ïaöo (Van onze correspondent te Hongkong) pfONKONG, Augustus Het IJzeren Gordtfn, dat ongetwijfeld straks ook China van de Westerse wereld zal gaan afsluiten, Is nog op een grote gier opengelaten. Uit Hongkong is het nog steeds mogelijk over te steken naar China. Weliswaar z(jn er slechts weinigen, die daaraan denken, omdat Zjj de betrekkelUke veiligheid van het Britse Kroondomein prefereren boven bet operatieterrein van volgelingen Mao's, die juist in het Kantonse zeer actief zijn, doch vrijwel dagelijks kan men in de overbevolkte stad, die stee- vast iedere week ten minste eenmaal in een paniek- en vertrekstemming leeft, personen aantreffen, die juist zijn teruggekeerd uit rood-China. Met iedere mailboot komen er rode kranten binnen van het continent en dé Chi- pese radio geeft ten overvloede dagelijks honderden uitzendingen in onge veer duizend dialecten. Voor een deel zijn deze in Hongkong goed te beluis teren. Zo kan men zich een beeld construeren van het huidige China. films gedraaid. Het bioscoopbezoek is schrikbarend afgenomen. Hoe zeer de propaganda van bovenaf wordt geredigeerd, blijkt o.a. uit het feit, dat India en Pakistan de enige niet-eommunistische landen zijn, waar op geen critiek wordt uitgeoefend. Millioenen Chinezen kunnen lezen noch schrijven, weten niet, wat een radio is en hebben nog nimmer zo'n dinj. gezien. Om deze mensen te win nen voor het communisme heeft Mao zijn apostelen de bergen ingezonden en thans kan men zeggen, dat in vrijwel iedere nederzetting minstens één com munist is gevestigd, die de rode pro paganda met een versterker over de vredige gemeenschap spuit. Verzet onder studenten Heeft de communistische propaganda enerzijds de wind in de zeilen, omdat de doorsnee Chinees anti-Amerikaans en anti-Brits is en een groot deel van het volk leeft in de overtuiging, dat de MET MEEST opmerkelijke (zeer zeker getuigend voor de Russische orga nisatietalenten) is, dat het spinneweb der rode propaganda zich thans reeds uitstrekt tot in de kleinste nederzet tingen. De steden en grotere centra bereikt men via pers en radio. De le zingen en nieuwsberichten zijn uiterst eenzijdig. Al op 3 Augustus vertelde men, dat de Amerikanen zich in Zuid- Korea aan het inschepen waren voor de aftocht. Later gaf men te kennen, dat de huidige gevechten nog slechts ge leverd werden door Amerikaanse zelf moordpatrouilles, die de aftocht moes ten dekken. De grootste boosdoeners ter wereld wonen in Amerika. De Chi nese ellende, de Chinese armoe, de Chi nese hongersnoden, de Chinese cor ruptie moeten uitsluitend worden ge zien als een erfenis van het Brits-Ame rikaanse bewind. Amerika dankt zijn rijkdom aan China. Het is bevreesd het huidige levenspeil niet te kunnen handhaven, nu men niet meer kan put ten uit de Chinese rijkdom. Vandaar dat de Amerikanen heroverings-pogin- gen zullen ondernemen, waarvan de „aanval" op Korea er één is. In Japan pogen de Amerikanen het volk murw te maken met „democra tische opvoeding", waarvan roof, over val, diefstal, verkrachting, zwarte markt en oplichting de meest kenteke nende voorbeelden zijn. Zodra het Ja panse volk murw is geslagen, kan het dienen, om de Amerikaanse aanval op het Chinese volk te dekken, doch het zegevierende en voorspoed brengende communisme met Mao en Stalin aan het hoofd zullen China verdedigen en er zal vrede en voorspoed komen in het rijk der 450.000.000. Over enige ja ren zal er woonruimte, werk en voed sel zijn voor iedere Chinees. Ook Engeland heeft het verkorven. Hongkong blijft een Britse dolk op de borst van China. Londen is het Euro pese filiaal van Washington. Londen is mede verantwoordelijk voor de Chi nese ellende. Voorts ageert de rode radio- en pers- propaganda voornamelijk tegen Zuid- Afrika en Australië (verbod Commu nistische Partij en blanken-politiek). Nederland krijgt meermalen een veeg uit de pan en werd tijdens een uitzen ding einde Juli het meest imperialis tisch georiënteerde land van West-Eu ropa genoemd, waar de arbeider ge knecht is en in grote armoede leeft. Tijdens stakingen in het mijngebied van Nederland zou het tot ernstige on lusten zijn gekomen. De politie en de soldaten van de Koningin zouden het vuur hebben geopend op de proteste rende arbeidersmassa. V I Alleen Russische en Chinese films. Het is haast vanzelfsprekend, dat ook de bioscopen verbolsjewiseerd zijn. Er draaien nog uitsluitend Russische en Chinese films. Het journaal is zeer eenzijdig. Evenals de Duitsers zulks tij dens de tweede wereldoorlog ook in ons land deden is het thans het Chi nese volk verboden om tijdens het journaal de voorstelling te verlaten. Er worden vele cultuur- en politieke toekomst nimmer moeilijker kan zijn dan het verleden, zodat men het ook wel eens met de communisten kan pro beren, anderzijds loopt de op Moskou gerichte propaganda vast op een muur van onverzettelijkheid, vooral in de kringen van studenten, omdat men Rusland evenzeer van imperialisme be ticht als Amerika en Engeland. In al lerijl naar China gezonden Russische hoogleraren hebben aan de Universi teiten reeds onaangename ervaringen moeten verwerken. Zo liep b.v. veertig procent der aanwezige studenten uit de collegezaal weg, toen een der Russische hoogleraren zijn toespraak begon over de historisch-vriendschappelijke be trekkingen tussen China en Rusland. Hieronder moeten zich eveneens com munistische studenten hebben bevon den. In Hongkong meent men, dat indien het communisme zich in China kan handhaven, vroeg of laat ook dit re giem zich zal losscheuren van Moskou, omdat het anders zich zelf ter dood veroordeelt. Opmerkelijk is ook, dat studenten tal van voordelen en finan ciële tegemoetkomingen kunnen krij gen, indien ze zich in Moskou verder willen laten bekwamen. Nochtans is de belangstelling voor deze uitzending slechts gering. Tal van communistische studenten uit Peping hebben geweigerd naar Moskou te gaan, omdat h.i. China reeds voldoen de Westerse injecties had ontvangen. De gebeurtenissen zijn nog te vers om een prognose te stellen, maar over twee dingen is men het te Hongkong vrijwel unaniem eens: buitengewone invloeden uitgesloten zal China voor lopig communistisch blijven, doch de mannen en vrouwen, op wie dit regiem morgen moet steunen, zijn onafhanke lijk, niet Moskovitisch gezind en voelen in eerste instantie nationalistiseh. Een Chinees Tito-isme behoort tot de waar schijnlijkheden van straks. Zaterdag was voor Hoorn een dag van importantie, omdat het nieuwe carillon, dat opgehangen is in de toren van de Grote Kerk, aan de gemeente in gebruik werd overgedragen. Om twee uur was er een bijeenkomst in de raadzaal, waar de voorzitter van de vereniging „Het Carillon", de heer J C. Kerkmeyer, een rede hield waarin bij de geschiedenis van de klokkenspe len, die Hoorn in de loop der eeuwen heeft bezeten, releveerde. Het eerste carillon werd aangebracht in 1532; het omvatte tien klokken en kon alleen mechanisch bespeeld wor den. Dit klokkenspel is in 1600 verbe terd en in 1670 vervangen door een beiaard gegoten door de beroemde gie ter Pierre Hemony. Het bestond uit 32 klokken en het was voorzien van een speeltrommel en een klavier. Dit mooie sPel ging verloren in 1838, toen de kerk afbrandde. In 1939 kreeg Hoorn op nieuw een carillon, maar men had er niet lang plezier van, want in 1943 werd het door de Duitsers weggehaald. Men liet echter de moed niet zakken, want na de bevrijding werd weer een actie ing -teld om gelden te verzamelen, die goed slaagde. Het nieuwe carillon om vat 42 klokken en is vervaardigd door de Fa. Van Bergen te Heiligerlee. Namens de gemeente aanvaardde burgemeester Canneman het klokken spel met grote dankbaarheid. Na de Plechtigheid gaf de Mechelse beiaardier Staf Nees een prachtig concert. zin en later hun welstand. De Doopsge zinden hebben later de wereld leren kennen door de Radio, pers en film. In wezen was het zich onttrekken aan de wereld on-christelijk, hoe goed ook be doeld. Als Gemeente en persoonlijk zullen we in deze wereld moeten ge tuigen van ons geestelijk bezit. En hierin schieten wij tekort. Spr. sloot zich zelf niet uit, want wanneer hij op een Geref. Bondsdag had moeten spre ken over het geestelijk bezit van de Doopsgezinden, zou dit éëri zéér zware opgave voor hem zijn geweest. Het zelfde zou het geval zijn in een bijeen komst van buiten-kerkelijken. „Dit sa menzijn zal het uitgangspunt moeten Bij helder weer is Kopenhagen van Malmö af te zien en toen kapitein Christiaans vertelde, dat de overtocht met de veerboot nog geen drie gulden koste was ons besluit snel genomen. Hoewel er een straffe wind stond en de hemel totaal bewolkt was gingen we de laatste hele dag, dat de Gouwe in Malmö lag, in alle vroegte op stap. Een dagretour kopen voor 3.85 kr. ging gemakkelijk genoeg. Met onze pas sen hadden we meer moeite, omdat mijn medepassagiers en ik er geen stempel van de douane in hadden staan. Wel was deze bij onze aankomst in Malmö aan boord geweest, maar omdat ïinis- Talrjjke leden van de Doopsgezinde Gemeenten in Noord-Holland, behou dens die uit het Gooi, waren gisteren in Koog aan de Zaan bijeengekomen voor de jaarlijkse gemeente-dag. Een dag, waarop zij zich hebben bezonnen op de vraag, of zij in deze wereld nog èen taak te vervullen hebben, maar te vens een dag, zoals mej. da. Leidstra voorgangster van de Doopsgezinde Ge meente te Beemster, het zeide: „waar op men de broederen zag, God dankte en weer moed greep." Deze Doopsgezinde Gemeentedag werd gistermorgen met een gezamen lijke dienst in de Vermaning te Koog aan de Zaan, waar vooraf door mej. da. Leidstra een kort woord van wel kom werd gesproken. „Op deze dag, die een buitengewone dag is, voelen wij ons meer dan anders Doopsgezinde Christenen", aldus spreekster, die hoop te, dat de Noordhollandse bezoekers (sters) zich voor elkander, maar boven al voor God zouden openstellen, opdat Gcd iets moois zou geven. Ds. E. H. Boer, Doopsgezind Predi kant te Koog aan de Zaan sprak hier na over 1 Cor. 13 vers 13 „En nu blijft geloof, hoop en liefde, deze drie, doch de meeste van deze is de liefde." In zijn predikatie wees ds. Boer op het gevaar van het „knusse" in een Doops gezinde Gemeente, welke zich isoleert, maar ook op de taak van ieder lid der gemeente, om zijn geloofs-getuigenis uit te spreken. „We zijn zo vaak slech te Evangelisten", aldus spr., die er op wees, dat bij een ieder persoonlijk het geloof, de hoop en de liefde de drijf veer moet zijn. De reorganisatie en kerkelijke opbouw in de Ned. Her vormde Kerk, met zoveel gedruis aan gekondigd, zal eerst bij de leden weer klank moeten vinden en zich niet mo gen beperken tot de kopstukken, wil er iets van terecht te komen. Het gaat er om, dat een ieder leeft uit het ge loof tot God, zijn hoop stelt op God en liefde tracht tot de naaste. Na deze kerkdienst werden de be zoekersisters) ontvangen door hun ge loofsgenoten te Koog aan de Zaan en Zaandijk, terwijl anderen aan een ge meenschappelijke koffietafel in „De Waakzaamheid" aanzaten. Vervolgens werden het Molenmuseum en de molen „Het Pink" te Koog aan de Zaan en de Zaanlandse Oudheidkamer te Zaan dijk bezichtigd. Een taak Ook gistermiddag was het kerkge bouw van de Doopsgezinde Gemeente van Koog aan de Zaan weer geheel ge vuld met Noordhollanders, die thans kwamen om te luisteren naai het be toog van ds. C. P. Hoekema uit Haar lem. „Men heeft mij gevraagd te spre ken over het onderwerp: „De toekomst van de Noordhollandse gemeenten", aldus ds. Hoekema. „Maar dit heb ik geweigerd, omdat Noord Holland niet voldoende ken." Spr. wilde daarom de vraag behandelen: „Kunnen onze ge meenten haar taak in de wereld nog vervullen?" Spr. schetste de wereld ontwikkeling, om vervolgens tot de conclusie te komen, dat West-Europa een „oudje" wordt, dat leeft van de steun. Vervolgens schetste spr. de po sitie van de Doopsgezinde Gemeenten in het verleden Zij voelden zich in hun kleine wereldje één, eerst tegen de macht van de Roomse kerk en later tegen de Calvinistische Kerk Zi.i voel den zich de ware gemeente van Chris tus, vandaar hun angst voor de grote wereld, vandaar hun eenvoud, spaar- Kwesiie-Nieuw Guinea in bespreking De Australische minister van buiten landse zaken, Percy D. Spender, is Za terdagmiddag' op het vliegveld Ypen- burg' bö Den Haag aangekomen. De heer en mevrouw Spender reisden met de Dakota van de Britse hoge commis saris in Duitsland. De minister ver klaarde, onze premier, dr. Drees, en de ministers Stikker en Van Maarseveen te zullen ontmoeten. Daarom wilde hij over zijn plannen of over mogelijke onderhandelingen niets loslaten. Voor zijn inzicht inzake Nieuw-Gui- nea verwees hij naar reeds eerder door hem afgelegde verklaringen. Deze ko men hierop neer, dat de aanspraken van Indonesië op Westelijk Nieuw- Guinea niet kunnen worden aanvaard. Bij het bepalen van de status van het gebied moeten de belangen van de in heemse bevolking voorop staan. De besprekingen met de Nederlandse ministers zouden hedenmorgen begin nen en morgen worden voortgezet. Mi nister Spender ontweek de vraag, of hij ook Indonesische autoriteiten, zoals de hoge commissaris mr. Rum, in Den Haag zou ontmoeten. Politieke waarne mers houden zulk een bijeenkomst overigens wel voor waarschijnlijk. Op de rijksweg nabij Ermelo is Zater dagavond een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een volkswagen, komende uit de richting Zwolle, week bij het passeren van een zijweg uit voor een motorrijder. De bestuurder van de auto, de heer J. Kooyman uit Dordrecht, verloor door deze plotse manoeuvre waarschijnlijk de macht over het stuur en reed in volle vaart tegen een boom. Hij zelf werd zwaar gewond, zijn naast hem zittende moeder werd op slag gedood. De schoonmoeder van de heer K. liep evenals de achterin in de wagen zit tende schoonzuster verwondingen op. Nog twee inzittende kinderen van 7 en 4 jaar kwamen met de schrik wij. Zij werden allen overgebracht naar het ziekenhuis te Ermelo. De motorrijder kreeg geen enkel letsel. zijn voor de komende tijd", aldus spr. „Het getuigende zal bij ieder persoon lijk op de voorgrond moeten staan. On ze Gemeenten moeten midden in de wereld staan. Onze gemeenten zullen in deze wereld moeten getuigen van de kracht van het geloof." Mej. dra. Leidstra uit de Beemster sprak tenslotte nog 'n kort woord, daar bij het woord van de Apostel Paulus uit de Handelingen der Apostelen als kerngedachte nemend: „En Paulus de broederen ziende, dankte God en greep moed...." 59. En zo heeft Spits de Speurder een helper gekregen, die 's avonds over Dierendorp heen en weer vliegt om te rapporteren, wie er van de be woners 's avonds naar buiten gaat. Spits zelf houdt nog steeds de wacht in Kippendorp. De Haan is wanhopig, omdat zijn kippen met staking dreigen en hij niet meer weet hoe hij de zaak moet oplossen. Maar Spits spreekt hem moed in. „Laat U de zaak nu nog deze week aan mij over", zegt hij. „Ik heb nu een hulpje en U zult zien, dat wij de dader te pakken krijgen". Nu de hulp van Spits doet zijn best en gelukkig de eerstvolgende nachten is het rustig. Maar dan op een avond is er weer ingebroken in Kippendorp en op diezelfde avond heeft de vleer muis gezien dat Pim, Pam en Pom hun huis verlieten. Geen wonder, de drie hondjes hadden hun oppasavond bij de baby-wolfjes. Het bestuur van de Helderse Volksuniversiteit zond ons het programma,} dat voor het aanstaande seizoen is opgesteld. Reeds bjj vluchtige kennis neming daarvan blijkt, dat men wederom geslaagd is in het engageren van) een aantal vooraanstaande kunstenaars en deskundigen op verschillend ge bied, die een serie interessante en deskundigen op verschillend gebied, die) een serie interessante en leerzame avonden waarborgen. lezingen door dr. C. van Rijsinge over „Het Nederlandse Landschap". Op Vrij dag 1 December vertelt dr. A. F. J. over de „Omgang met dieren". De Vrij dag daarop wordt in Casino een film over Zuid-Afrika vertoond. Op Dins dag 12 December houdt de bekende vlieger-schrijver A. Viruly een lezing. Een week later volgt het optreden van de voordrachtkunstenares mevr. Geor- gette Hagendoorn. Het nieuwe jaar zal voor de V.U. op 9 Januari beginnen met een dansavond, te verzorgen door het Scapinoballet." Op Vrijdag 12 Januari volgt een lezing door mevr. dra. P. Cla- rijs over „Het zien van schilderijen". De twee daaropvolgende Vrijdagen geeft de heer J. W. van Vendeloo een „Inleiding tot de dramatische kunst". Op Woensdag 81 Januari concerteert het Haags Symphonie-orkest o.l.v. Sam Swaap. Dp de Dinsdagavonden 6 en 18 Februari spreekt mr. H. R. Nord over „De Verenigde Staten van Europa". Een toneelvoorstelling door „Comedia" volgt op Maandag 19 Februari. Twee lezingen over „De dichtkunst tussen 1900 en 1950" worden op de Vrijdagen 23 Februari en 2 Maart gehouden door dr. A. Saalborn. Op Maandag 12 Maart geven de harpiste Phia Berghout en dn fluitist Hüb'èrt Barwahser een' concert in de Nieuwe kerk. Het seizoen wordt besloten met een toneelvoorstelling in. Tivoli, te geven door het Amsterdams Toneelgezelschap op Dinsdag 10 April. Voorts zal bij voldoende deelneming gedurende een twintigtal weken een cursus Engels worden gegeven door de heer W. J. Kleinveld. De reeks V.U.-avonden wordt op Woensdag 13 September geopend met een opvoering van Shakespeare's „Leer om leer" (Measure for measure). Op Dinsdagavond 19 September volgs een causerie door prof. dr. M. Beek over „Het Zionisme". Op Vrijdag 22 Septem ber houdt de heer J. v. d. Walle de eerste lezing van een serie van vijf over West-Indie. Cruys Voorberg spreekt op 26 September over *t heden en de toekomst van de toneelspeel kunst in Nederland. Nel Oosthout geeft op Vrijdag 6 Ootober (de dag waarop de V.U. vijf jaar bestaat) een voor- draoht van „De krljtkring". Op Dins dag 10 October houdt dr. J. M. Rom- bouts de eerste serie van drie lezingen met als onderwerp „Wij leven in een grote tijd". De directeur van het KNMI, prof dr. W. Bleeker, klapt op Vrijdag 3 November „Uit de weerkeu- ken van het KNMI te De Bilt". Over sooiale toestanden en voorzieningen in Amerika vertelt op Dinsdag 7 Novem ber ir. C. Boot. Mevrouw Lin Jaldati en dr. Eberhard Rebling (goede be kenden van verleden jaar) treden op Dinsdag 14 November in Casino op. Dan volgen (op 21 en 28 November) i fi- elke eerd een wer- iten- stbe- l be- r de ndse :t de wij als werkend passagier op de mony sterrol stonden waren onze passen niet opgevraagd. Na enig heen en weer ge praat voor het loket van de pascontröle, met een hele rij van wachtende reizi gers achter ons konden wij ten slotte doorlopen en maakte een ambtenaar de zaak verder in orde. Nog even terug om een mooi stempel te halen en we konden aan boord van de Oresund-boot. De overtocht duurde een kleine twee uur en van de harde wind merkten we niets, daar de boot met de kop op de golven lag. Het was mogelijk om voor anderhal ve Zweedse kroon een pakje Raleigh of Camel te kopen en Zweeds geld kon aan boord tegen Deens ingewisseld worden. Voor 11.40 Zweedse kronen kreeg je 15 Deense kronen. Andersom ging echter niet. Denemaken is bezet geweest en Zweden niet. Toen we Kopenhagen naderden klaarde de lucht op en de zon bescheen de forten met hun dreigende kanon nen, die de haveningang bewaakten. Weldra konden we van boord en nadat we enige tijd hadden gewacht voor de douane konden we door de pascontröle. Maar niet dan nadat er even gepraat was over de aantekening van de Zweedse douane. „Wanneer doeken ze nu eens al die grenzen op", konden we niet na laten te verzuchten. Het eerste wat we deden was een kaart van de stad kopen en vervolgens zochten we een reisbureau op, waar we folders vroegen. Het reisbureau uitkomende zagen we een Nederlands nummerbord op een auto. De inzitten den bleken kennissen van de twee jon gens te zijn waar wij samen mee uit waren. Ze vonden Kopenhagen prachtig en raadden ons aan om vooral het .eiland" met de Beurs en de parle mentsgebouwen te gaan zien. Gelukkig was het niet ver. Het paleis Christiansborg, waar de Deense Rijks dag zetelt, is een massaal gebouw. Vier verdiepingen hoog, met grote ramen en naar de stijl te oordelen in de zeven tiende eeuw gebouwd, beheerst het met z'n mooie toren de hele omgeving. Even verderop staat de Beurs. Langgerekt, twee verdieningen hoog en van eigen- baksteen met Jun de voorzijde peren dak valt laar de toren ikker gedraaide aandacht. f igenaardige to- de een omloop )n we niet te Dp Francp andere Deense lsc l lausc >eger dagen ge in hebben. De 23-jarige brug aan. Goed geteld" 3K>'l-gRïwd^.-die_. breed en be hoorlijk lang. Het middenstuk kan op klappen. Bogen of iets van dien aard heeft de Knippelsbro niet en de afwer king is zeer mooi. Over de hele brug leuning ligt 'n band van roestvrij staal. Langs het kanaal loopt aan weerskan ten nog een weg onder de brug door. Het brugdek wordt hier gesteund door blank metalen cylindervormige zuilen. Op een bank bij de brug bekeken we eens de kaarten en folders. Wij kwamen tot de ontdeking, dat om twaalf uur de wacht voor het koninklijk paleis zou worden afgelost en dat schouwspel wilden we niet missen. Amalienborg is een complex van vier paleizen, die om een groot plein lig gen, dat de vorm van een achthoek heeft. Het hele complex is van lichte steen in Rococo-stijl gebouwd en da teert uit de 18e eeuw. Op het plein ko men vier straten uit. Een straat gaat onder de colonnade door, die twee pa leizen met elkaar verbindt. Midden op het plein staat een ruiterstandbeeld van een zekere Enrico Quinto. Voor de gebouwen stonden in het geheel vier* soldaten van de Konink lijke Lijfgarde op post. Een grote beren muts, blauwzwarte tuniek met witte uitmonstering en een blauwe broek met brede witte bies Een geweer met bajo net en een sabel vormen de bewape ning. In groot tenue is de lijfgarde nog veel mooier, omdat ze dan een rode tuniek draagt. Toen het kwart vóór twaalf sloeg, be gonnen de soldaten te schilderen. Even later kwamen er van onder de colon nade acht garde-soldaten gemarcheerd die zich aan de rand van het plein, oi^l van de doorgang opstelden. De vier op en neer ijsberende schildwachten kwamen nu tot rust. Om het ruiterstandbeeld stonden al heel wat mensen en we hoorden nog veel Nederlands spreken. Een nieuws gierige automobilist was het plein op gereden en was van plan z|n wagen daar zolang te parkeren. Een politie- inspecteur kwam aangelopen. Hij sa lueerde heel beleefd voor de kennelijk in overtreding zijnde heer en zei op een heel vriendelijke toon iets wat we niet konden verstaan. Salueerde nog maals en liep weer weg. De auto reed het plein af. Ditzelfde toneeltje her haalde zich nog tweemaal. Klokslag twaalf marcheerde de af los het plein op. Twaalf man en een commandant. Het groepje stelde zich recht tegenover het paleis op. De aanvoerders trokken hun sabels, die fel schitterden in de zon, stonden even stram in de houding, staken hun wa pen weer op, gaven een paar com mando's en beide groepen zetten zich in beweging. Het resultaat van de ma noeuvre was, dat ze van plaats ver wisseld waren. De commandant van de afgeloste wacht liep nu op de an deren toe en verdween met een ge deelte van de aflos in een poort, die op de zuilengang, die de twee paleizen verbond, uitkwam. Even later keerden ze twee aan twee, met z'n zessen terug. Er werd weer halt gemaakt, de voor ste twee maakten rechtsomkeert en nu trokken alle zes hun bajonet en hieven die in de hoogte, waarbij ze iets uit riepen. Vervolgens marcheerden ze het plein over, naar de eerste schildwacht. De voorste twee, die de beide comman danten bleken te zijn, inspecteerden het kleine schilderhuisje waar de sol daat vóór stond en liepen toen weer terug. Een commando en één van de vier soldaten marcheerde naar de schild- waoht, wisselde een paar woorden en nam diens plaats in. Qe afgeloste schildwacht sloot achter aan en ze marcheerden naar de volgende, enzo voort. De schildwacht bij de colonnade werd het laatst afgelost en daarna ver dwenen ze weer door de poort. Buiten konden we het gekletter van geweer kolven op de stenen horen. De solda ten kwamen weer naar buiten en stel den zich op. Om kwart over twaalf marcheerde de afgeloste wacht af. Gedurende de wintermaanden woont de koninklijke familie op Amaliënborg en dan gaat de aflossing van de wacht met nog veel meer ceremonieel ge paard. Dan is er zelfs een heel muziek corps van de Lijfgarde bij. Op ons nuchtere Nederlanders maakt dit schouwspel nog wel indruk, maar we vragen ons af, hoeveel dat grapje zal kosten. Nadat Vrijdag het grote gezelschap Oud-Lombokschrijders een bezoek aan onze stad had gebracht, kwam de heer M. Visser, zelf Oud-Lombokstrijder, op de gedachte ook in Den Helder een afdeling op te richten van het „Lande lijk Comité van Oud-Lombokstrijders". Hij heeft daarvoor in de eerste plaats nodig de adressen van de in Nieuwediep wonende „veteranen". De Oud-Lombokstrijders die dus in een afdeling wensen opgenomen tè worden (en wie wil dat niet!) moeten hun adres bekend maken aan de heer M. Visser, Polderweg 59. Wellicht zul len dan binnenkort ook de Helderse dragers van het Lombokkruis in /het Landelijk Comité verenigd zijn. Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" is vanmorgen voor het maken van sen oefenreis naar de Noordzee vertrok ken. De Zaandamse Wielervereniging „D.T.S." organiseerde gisteren voor de eerste maal de ronde van Koog aan de Zaan voor professionals en onafhan- kelijken over een afstand van 125 km. De uitslag luidt: 1 Piet Evers, Wor- merveer, 3 uur 28 min. 32 sec.; .2. J. Storm Jr., Den Haag; 3. G. Voorting, Haarlem; 4. De Groot, Leiden; 5. Van Beek, Oostzaan; 6. Sprenkeling, Hen gelo; 7. Geerts, Teteringen; 8. Steen bakkers, Den Bosch; 9. Lakeman, Amsterdam; 10. Van As, Rozendaal. Geboren: Trijntje, d. v. Frederik Hakvoort en Jantje Smit, Willemina Fetronella, d. v. Arjen Verhoeff en Klaasje Kramer. Ondertrouwd; Louwe Gnodde en Anna Bod; Reinier Korf en Janne tje Hakvoort. Gehuwd: Ale Jochum de Jong en Marretje Schraal; Harm Mansfeld en Marretje Pasterkamp. HENGELSPORT VIERT HOOGTIJl De laatste tijd lijkt het er op dat Urk een belangrijk centrum wordt voor hengelsportliefhebbers. Zowel aan de Kamperdijk als aan de Lemsterdijk wordt deze sport zeer druk beoefend. En dat niet alleen door de Urker hengelaars, maar vooral door liefhebbers van buiten.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5