Sport in 't kort De eerste Britse troepen zijn nu in Korea geland Besluiten tijdens Russische boycot genomen „onwettig" Prijsbeheersing dient op korte termijn weer te worden ingevoerd «Gaan jullie in die rokjes vechten?" Optimisme bij de Amerikanen Het Radioprogramma Superforten bombardeer den vijandelijke staalfabriek Natslr had nog geen succes I. G. Farben-concern wordt ontbonden STAKING TE FRANKFORT Regeringsverklaring RIS na 18 September Malik in de Veiligheidsraad: Formosa op voorlopige agenda Een conflict bij Blauw-Wit Renners naar Zuid-Amerika N.V.V. demonstreert tegen communisme KERKELIJK NIEUWS' Hef Noordhollarids elftal voor 6 September Voor zekere categoriën inkomensaanpassing r~ ARDENFABRIEK axViMn/Ci HET CHINESE BEELDJE xxxx Canadese luchtmacht wordt versterkt Wettelijke regeling gewenst voor rechtskundig adviseur Hongaarse staatssecretaris werd ontslagen V DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 (Van onze oorlogscorrespondent Ward Price) •TAEGOE, ZONDAG De eerste Britse troepen, die ln Korea geland zijn, zitten hier vanavond opgewekt geïnstalleerd als gasten van het vooruitgeschoven Hoofdkwartier van het Amerikaanse Aohtste Leger, nadat zij met gejuich be groet waren door de Amerikaanse soldaten. Ik was met hen naar Taegoe gevlo gen en had het hartelijke welkom gadegeslagen, dat zU ontvingen van generaal Walton Walker en zUn stafofficieren. De eerste kleine groep Britten in Taegoe, bestaat uit brigade-generaal B. A. Coad, de bataljonscommandant van het Schotse Argyll and Sutherland Highlanders Regiment en van het Engelse Mlddelsex Regiment, met hun brigadestaven, verbindingsonderdelen en genie. Hun taak Is, om de aankomst hier aan het front voor te bereiden van de hoofd macht van de Britse troepen, die over twee dagen verwacht wordt. (Deze troe pen twee bataljons zijn intussen van een Engels vllegkampschip ln Zuid- Korea geland. Het zijn de eerste nlet-Amerikaanse grondstrijdkrachten, die ln Korea arriveerden. Red.) Opvallend is inmiddels de grote mate van zelfvertrouwen die thans on der de Amerikanen in Taegoe heerst, vergeleken met enige weken geleden, toen ik voor het laatst in deze stad was. De grote Amerikaanse verster kingen, die per vliegtuig over de Stille Zuidzee zijn aangevoerd, hebben de Amerikaanse divisies weer allemaal op volle sterkte teruggebracht. Een divi sie telt zelfs achttien duizend man. Grote hoeveelheden nieuwe tanks zijn nu aangekomen en algemeen is men van oordeel, dat men de huidige linie zal kunnen houden, zelfs indien bij een laatste grote aanvalspoging de vijand er in zou slagen, om tijdelijk enige kleine successen tot stand te brengen, zoals gisteren gebeurde toen Kigye, ten Westen van_ Pohang door de.Amerika nen moesten worden vrijgegeven. Het Noordkoreaanse artillerie-vuur wordt opmerkelijk zwakker en steeds minder accuraat en alles wijst er op, dat de vijandelijke „glansperiode" voorbij is. Generaal Walker was jutst op een lnspectievlucht over de Pohang-sector van het front, toen Luchtmaarschalk Bouchier, de Britse hoofd-liason offi cier en Brigade-Generaal Coad, van morgen in Taegoe landden. Toen Ge neraal Walker terugkeerde van zijn vlucht over het front, deelde hij zijn Britse bezoekers mee, dat hij twee Britse bataljons voorlopig als reserve troepen wil gebruiken. Zij zullen niet in de gevechtslinie ingezet worden, voordat al hun eigen transport ook aangekomen is en voordat «zij tijd ge had hebben om vertrouwd te raken met de nieuwste Amerikaanse wape nen, o.a. de 3.5 inch bazookas, waar mee zij hier uitgerust zullen worden. Generaal Walker verzekerde de Britse Brigade-Generaal, dat zijn mannen evenveel artillerie en tanks ter be schikking zullen krijgen, wanneer zij in actie gaan, als de Amerikaansetroe pen. De Britten zullen ook dezelfde Amerikaanse rantsoenen ontvangen en hun eigen rantsoenen, die ze meege bracht hebben, als reserve kunnen houden. Britöe gewonden zullen in Ameri kaanse hospitalen worden opgenomen. Voorts zei Generaal Walker dat hij de Britse troepen zoveel mogelijk bij elkaar zou houden, tenzij het door on voorziene omstandigheden nodig moest blijken hen ijl onafhankelijke onderdelen te splitsen. Hij hoopte, dat, wanneer de Australische troepen zul len arriveren, deze en de Britse troe pen langzamerhand in een gecombi neerde divisie zouden kunnen worden opgebouwd. Voorlopig zullen de eerste twee Britse bataljons even buiten Tae- goé gestationneerd worden, waar ook een Amerikaanse reserve-divisie gele gerd is. „Ik ben er trots op Britse troenen onder mijn commando te hebben", zei de Amerikaanse Generaal. Zodra bij vernomen had, dat de eerste Britten in Poesan waren aangeland, had hij uit Taegoe naar de haven opgebeld en hun commandanten met staven en technici verzocht, om onmiddellijk naar de frontliniestad Taegoe- door te vliegen. In een half uur tijds had hij ervoor gezorgd, dat er twee grote transportvliegtuigen voor hen gereed stonden, daar Generaal Walker geen tijd wilde verliezen om overleg te Die gen met de Britse officieren. Deze laatsten zijn nu zolang bij hun Ame rikaanse collega's in Taegoe inge kwartierd, totdat hun eigen kwartie ren gereed zullen zijn. Doedelzakspelers naar het front. De Amerikanen op het vliegveld te Taegoe, maar vooral de burgerbevol king van de stad keek zich de ogen uit naar de Schotse kilts (rokjes) van de officieren van het Argyll en Suther land regiment en op het vliegvel gingen er vrolijke kreten op van: „Gaan jullie in die rokjes vechten?" Maar vooral de bevolking van Tae goe zal nog wel veel gekker kijken, wanneer de hoofdmacht van dit re„ - ment over enkele dagen zal aankome want daar zit een volledige band van de doedelzakken niet naar Korea mee- Jes. Men was eerst van plan Se™ee* de doedelzakken niet mee naar Korea te nemen en in Hongkong achter te laten, maar er ging toen zon storm van protest onder het regiment op. dat men maar haastig toestemming leende om de doedelzakband mee zenden. ver te VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 meter. Nieuwsbe richten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur; 7,18 gr.muz.; 8.18 orgelspel; 8,50 voor de vrouw. 8.00 gr.muz.; (9.30—9,35 waterstanden); 10.00 paedagoglsche causerie; 10.05 mor genwijding; 10.20 voor de vrouw; li oo gr.muz.; 12.00 Hawaiian muz.; 12.30 me dedelingen; 12.33 voor het platteland; 12.38 gr.muz.; 12.55 kalender; 1.15 Omroepor kest; 1.50 gr.muz.; 2.00 „gesproken por tret"; 2.15 Kamerorkest; 3.00 kinderkoor; 8,20 voor de kinderen; 3.50 gr.muz.; 4.00 voor de Jeugd; 4.30 Voor de zieken; 5.00 voor de kinderen; 5.30 gr.muz.; 5.45 Re- geringsuitz.; 6.15 Vara-varia; 6.20 „De Europese raad in Straatsburg"; 6.25 Actu aliteiten of gr.muz.; 6.30 Radio Volks Un 7.00 „De taak van de vrouw in de drank- atrijd", causerie; 7.15 pianoduo; 7.30 Voor de jeugd; 8.05 politiek commentaar; 8.15 lichte muz.; 8.35 „Gouden bruiloft" hoor spel; 10.05 trio; 10.30 gr.muz.; 11.15—12 gr.muz. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsbericrten om 7, 8, 1. 7, 8 en 11 uur. 7.15 ochtend gymnastiek; 7,30 gr.muz.; 7.45 een woord voor de dag; 8.15 gewijde muz.; 8.45 gr muz.; 9.00 voor de zieken; 9.30 gr.muz.; 10.30 morgendienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 blaaskwintet en piano; 12.00 gr.muz.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Metropole-or- kest; 1.15 amusementsmuz.? 2.00 gr.muz.; 3-00 strijkkwartet; 3.30 fluit en piano; 4.00 vocaal ensemble; 4.15 voor de jeugd; 5.00 kamermuz.; 5.30 gr.muzT; 5.40 Afrikaanse Volksmuz.6.00 Kerkkoor; 6.30 voor de Strijdkrachten; 7.15 boekbespreking; 7.30 gr.muz.; 7.40 Radiokrant;; 8.05 gr.muz.: 8.35 BBC Schots orkest; 9.20 „Canada, aen groot en goed land", vraaggesprekken met immigranten: 9,40 gr.muz.; 10.00 om roepkoor en solisten; 10,45 Avondoverden- klng; 1145—12 gr.muz. De strijd om Pohang en het daarbij gelegen vliegveld duurt onverminderd voort. Ten noorden van Taegoe wer den patrouille-aanvallen der Noorde lijken afgeslagen. Langs het gehele Naktong-front zetten de Noordelijken hun pogingen om de rivier over te steken voort. Ongeveer de helft van de manschappen, die een poging on dernamen, werd door de Amerikaan se artillerie weggemaaid. Amerikaanse superforten hebben Maandag 600 bom men van een halve ton op een der modernste staalfabrieken van Noord- Korea te Songjin, geworpen. Er wer den reusachtige ontploffingen waar genomen. De Indonesische kablntsformateur, Moh. Natsir, is er na een week van beraadslagingen nog niet in geslaagd, het eerste kabinet van de Indonesische eenheidsstaat samen, te stellen. Nadat Natsir Zondagavond bespre kingen had gevoerd met de aftredende ministerpresident, Moh. Hatts, heeft hij Maandag voor de eerste maal over leg gepleegd met de Partal Naslonal Indonsia om de mogelijkheid van sa menwerking met deze groep te onder zoeken. De PNI en de Masjumi, de Mohammedaanse partij, waarvan Nat sir lid is, zijn de twee grootste politieke groeperingen in Indonesië. Over het politieke programma zou volgens Radio-Indonesie al overeen stemming zijn bereikt. De geallieerde hoge commissie heeft een wet gepubliceerd, waardoor de ont binding wordt bezegeld van een van de machtigste Industriële ondernemingen ter wereld, de I.G. Farben-comblnatie. Er aal een Duitse „Uquldatiecommissie" worden benoemd, die het I. G. Farben- concern dat meer dan 200 maatschap pijen omvat zal moeten ontbinden. De geallieerden hebben alle activa na de oorlog gevorderd. De activa van het concern zullen worden verdeeld onder een zodanig groot aantal economische gezonde en onafhankelijke maatschappijen, dat verspreiding van het eigendom en be vordering van de concurrentie in de Duitse chemische en verwante indus trieën verzekerd zullen zijn. Trans acties in effecten van de I. G. Farben zijn verboden. Een gemeenschappelijk BritseAme rikaanse en Franse contróle-groep zal de wet ten uitvoer brengen. In het gebied van Frankfort zijn gis teren 20.000 bouwvakarbeiders in sta king gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis inzake 14 procent loons verhoging. De staking is uitgeroepen door de niet-communistische vakbond. Aneta verneemt in parlements- kringen te Djakarta, dat de nieuwe regering haar regeringsverklaring sal afleggen, nadat het parlement weer in zitting bijeenkomt omstreeks 18 Sep tember. Het reces duurt van 26 Aug. tot en met 17 September. Jacob Malik, de Russische voorzit ter van de Veiligheidsraad, heeft de kwestie-Formosa geplaatst op de voor lopige agenda vn de bijeenkomsten van de Raad, welke vandaag worden gehouden. Het Koreaanse conflict vormt het andere punt van de voor lopige agenda. Ook gisteravond kwam de Veiligheidsraad, zij het in besloten zitting, bijeen. Er werd beraadslaagd over het jaarverslag, dat volgende maand door de Raad bij de Algemene Vergadering zal worden Ingediend. Malik heeft op deze bijeenkomst ver klaard, dat hij niet voor het jaarver slag zou stemmen, indien niet alle be sluiten, die tijdens de boycot van de Raad door de Sowjetunie genomen zijn, er uit werden gelaten- Naar verluidt, verklaarde Malik te genover de leden, dat sinds zijn af wezigheid op 13 Januari tot aan het begin van Augustus een aantal „on wettige besluiten" is genomen. Alle belangrijke besluiten moeten met een parigheid van stemmen door de vijf grote mogendheden worden genomen met communistisch China als de wet tige Chinese vertegenwoordiging, al dus Malik. Ernest Gross (V.S.) stelde voor, dat de Raad een apart rapport opstelt over zijn besprekingen inzake de Ko reaanse oorlog, bevattende de woor delijke verslagen van alle raadsBijeen- komsten. De Raad zal wederom bij eenkomen, vermoedelijk in de eerste week van September, om de behande ling van het rapport voort te zetten. Kasjmir en Korea zijn de belangrijk ste geschilpunten. Op 1 September wordt Malik als voorzitter van de Veiligheidsraad op gevolgd door de Engelse afgevaardig de Sir Gladwyn Jebb. Deze deelnemer aan de Internationale Springwedstrijden, welke te Aken werden gehouden, liep een groot aantal strafpunten op toen hij in plaats van over, dwars dóór een muur sprong. De fotograaf daarentegen maakte een goede beurt In verband met een conflict tussen het Blauw Wit-bestuur en tien van de elf eerste elftal spelers, die geschorst zijn, heeft Blauw Wit de wedstrijden tegen Vitpsse ter gelegenheid van de opening van het Anrhemse Sportpark afgezegd. De Nederlandse zwemster Willy van Rijsel is Maandagmiddag getrouwd met de Britse zwemcoach Edward Temme. Tijdens het criterium te Rappers- wil ls te 23-jarige Luxemburgse wiel renner Keilen door een zonnesteek ge troffen. Zonder bij kennis te zfljn ge komen, is hij 's avonds overleden. In het F.I.D.E.-tournooi te Dubrov- nik verloren de Nederlandse schakers met 2%1)^ van Belgie. Euwie, speel de remise met O'Kelly, evenals Van Scheltinga met Dukleblum en Prins met Vos. Kramer verloor van Tibot. Coppi, Bartali, Koblet en Kübler gaan in de winter naar Zuid-Amerika, waar ze starten zullen in Argentinië, Brazilië, Chili en Paraguay. De Deense voetbalploeg heeft met 21 van Finland gewonnen. De rust stand was 10 voor Denemarken. Voor de Engelse League werden Maandag de volgende wedstrijden ge speeld :Stoke City—Huddersfield Town 0—1; Tottenham HBolton Wanderers 42 ;Wolverhampton W.Derby Coun- ty 23. Onze Europese kampioen op de 1500 m. Wim Slijkhuis zal op 10 Sep tember in Helsinki starten. In de geheel gevulde Apollohal H Amsterdam hield het NVV gisteren de eerste van een reeks van vijf demort- statieve vergaderingen in verband met de aggressle in Korea. De eerste spre ker de heerH. Oosterhuis, noemdq Korea een teken aan de wand. Vijf jaar voert de Sowjetunie thans de koude oorlog door vijfde colonne's, de communistische partijen en de vak- centralen. Deze laatsten moeten sta kingen organiseren ter ondermijning van de economische ontwikkeling en het stichten van geestelijke verwilde- rihg. Sedert 1946 heeft de EVC .in ons land ruim 170 grote en kleine sta kingen geproclameerd, die alle reeds bij de opzet mislukten. De heer Oos terhuis zeide, dat nog te weinig lan den daadwerkelijke steun geven aan het besluit van de Veiligheidsraad om trent de verdediging van Korea. Aan de huidige waanzin is een einde te ma ken als wij ons geestelijk, sociaal, eco nomisch en militair zo sterk mogelijk maken, aldus de spreker. Ook de tweede spreker de heer E. A. Vermeer; lid van de Tweede Ka mer voor de P. vd A., noemde Korea een laatste waarschuwing aan de vrije wereld. Hij besprak ook de z.g. vredes oproep van Stockholm. Hij leverde critiek op het standpunt van prof. dr. Jan Romein, die van mening is, dat men de oproep niet mag veroordelen. Hij noemde deze uitlating misdadig en zeide, dat hiertegen, in verband met het feit, dat „deze man studenten moet doceren" krachtig stelling moet wor den genomen. Aan het slot van de vergadering werd een resolutie aangenomen, waar in een beroep wordt gedaan op de de mocratische volkeren zich niet te la ten afschrikken door de terreur der communisten, maar de strijd aan te binden voor een wereld van veilig heid, vrijheid en vrede. RUSTAN EFFENDI TE DJAKARTA. De communistenleider tevens voor malig Tweede Kamerlid Rustan Effen- di is uit midden-Java te Djakarta ge arriveerd voor politieke oriëtatie. Rustan Effendi bracht reeds een be zoek aan het parlement. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Grevelduin-KapelleJ. C. Stelwage te Wezep. Beroepbaar- stelling: Ds. J. Wiersma, legerpredi- kant te Groningen. Bedankt voor Ëlburg: C. van Dop te Ameiden en Tien hoven. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Antwerpein: A. G. Barkey Wolf, emeritus pred. te 's Gra- venhage, die dit beroep ook aannam. Chr. Gereformeerde Kerkers. Beroepen te Harlingen: C. J. Ph. Sobering te Apeldoorn. Evangelisch Lutherse Kerk. Ds. W. F. Jensen, res. legler-predikant, heeft zich op verzoek, der li.'gerautoritei- ten beschikbaar gesteld voor het werk onder de militairen op Nieuw Guinea. Ds. L. 'V. Steinhart, die sinids 1947 werk zaam is onder de Niassers op Sumatra, heeft van zijn kerkeraad Jiet dringende verzoek ontvangen, dit najaar nog niet naar Nederland terug te keren. Het Noordhollands elftal, dat Woens dag 6 September ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan vain de Wieringer- meer een jubileumwedstrijd tegen EDO speelt, is als volgt samengesteld: Jaket (ZFC); Kuyper (ZFC) en Kabel (ZFC); Breeuwer (WFC), Feemstra (ZVV) en Van der Horst (ZVV); M. van Splunter (OSV), Van Oosten (ZAP), Simons (Westfrisia), Stelling (Westfrisia) en Schmicjt (Alcmaria V5ctrix). RESOLUTIE PARTIJ VAN DE ARBEID Voor ten klassehaard: KONINKLIJKE HILVERSUM Op een Zaterdag door het partij bestuur van de Partij van de Arbeid gehouden vergadering, waarop de vraagstukken van loon- en prijspoli tiek, mede in verband met de mili taire uitgaven werden besproken, is een resolutie aangenomen, waarin het partijbestuur als zijn oordeel uit spreekt: Ten eerste, dat een bij het geste gen prijspeil behorende inkomens aanpassing voor de loonarbeiders en de kleine pensioentrekkenden nood zakelijk is en maatschappelijk ver antwoord. Ten tweede, dat opnieuw op korte termijn een prijsbeheersing» moet wor den ingevoerd om de ten gevolge van toonbeweging en internationale prijs stijging te verwachten inflatonaire tendenzen de baas te blijven en ten derde» dat bij een verhoogd uitga- venpeil van de defensie ter wille van de verdediging enerzijds, doch ter wille van het levenspeil van de massa anderzijds, het scherpste toezicht op de doelmatigheid van de besteding van deze gelden geboden is. Deze resolutie was getekend door Koos Vorrink, voorzitter en Frits Al- brecht, alg. secretaris. Ook voldoening. Op genoemde vergadering stelde het partijbestuur wel met voldoening vast, dat blijkt, dat de nationale productie in Nederland geregeld stijgt. Deze stijging was dan ook noodzakelijk om de basis te leggen voor de behoeftebevrediging van de grote massa en om de investe ringen te kunnen doen plaats vinden, nodig voor de toekomstige werkgele genheid en om evenwicht te brengen in de inkomsten en uitgaven ten aanzien van het buitenland. Deze gunstige ontwikkeling, zo stelde Door MYRA GAY gilde en Iedereen lachte uitbun- 42) Julie nam het geldstukje en dacht: Dit zal ik altijd als een talisman be waren. Altijd. De waggelende draak bevond zich nu Ier hoogte van Julle en Steve. Het rode glas vonkte. De rode vuuradem kwam zeer realistisch te voorschijn. De gevorkte tong schoot naar buiten en de draak maakte een speelse sprong recht op Julle af. S Julie gilde en fed< Plotseling klonk een gedempte stem binnen in de kop van de draak, die r ep .Julle, pas op! Duik! Een mes! Duik! Automatisch dook Julle diep ln elkaar Er suisde iets langs haar linkeroor, zo dat ze het fluitende geluid kon horen. En een mes boorde zich zonder schade aan te richten ln het dikke karton van hei linkeroor van de draak. Steve S^eep haar vast om haar met zijn lichaam te beschermen en vloekte. De draak waggel de vrolUk v^rder^^^. Steve werkte Julie zo gauw als ht) kon uit de menigte en liet haar met haar rug tegen een gebouw staan om dekking te hebben. „Het heeft geen zin ln deze menigte te gaan onderzoeken waar dat mes vandaan kwam. Temeer, omdat letterlijk ledereen zo'n Chinees hoorntje in de hand heeft" Steve zag er bijzonder grimmig uit. maar Julie voelde zich plotseling opge lucht. Dat verschrikkelijke voorgevoel, dat haar benauwd had was erger geweest dan de werkelijkheid. Ze zei; „Nog meer avonturen" en lachte zenuwachtig. Steve sprak: „Laten we naar dat café gaan". Zijn ogen waren zwart van woe de. Hij dreef Julle haastig voor zich uit en baande zich meedogenloos met zijn el lebogen een doorgang, zoals een voetbal ler doet, die zijn tegenstanders van zien afschudt. Eindelijk bereikten ze het café van Chung Jue Low. Steve liet Julie even ln een van de teakhouten stoelen in de hall zitten. HU boog zich over haar heen. „Nou moet ie eens luisteren, Julle. Ik heb schoon ge noeg van dat verstoppertje spelen Wat voer je toch ln je schild, dat er van alle kanten moordaanslagen op je worden ge- pjéegd?" Julle bracht met veel moeite een mat glimlachje te voorschijn. „Verbeeldt je toch niet van alles!" berispte ze hem. „WaarschUnllJk was dat mes helemaal niet voor mij bestemd". HU fluisterde, terwijl hij zich zo ver over haar .heenboog, dat niemand het kon afluisteren. „Klets! Dat meisje Cella Hol lis werd om zeep gebracht, omdat haar moordenaar haar voor jou aanzag. En nou hebben ze weer een aanslag op je ge pleegd. Door met een mes te gooien on der een menlgtè van feestvierende Chine zen. Julie, lieg me niet langer voor!" Zijn ogen bliksemd'jn. „Wie is het? Wie wil jou doden en waarom?" Julle stame.'We: „Alsjeblieft, Steve! Ik weet hier ook. niets meer van dan jij". In de schaduw, die door de lantaarn bo ven zijn hoofd werd gevormd, leek Ste- ve's gezicht even kwaadaardig als de dul- velsmaskers aan de muur. Hij gaf een zucht die efigenlijk rood had moeten bran den als de adem van de draak, zo woe dend klonlt die. HU snauwde: „Ik geloof, dat je staat te liegen, Juf ie Page! Je weet best waarom dit alles gebeurt. Snap je dan niet hoe gevaarlijk, het is? Al twee mensen hebben geprobeevd je te vermoorden!" Toen Werd Julle ook boos. „En als lk wordt vermoord, dan gaat jouw dierbare tien procent Je neus voorbij, hé? Hindert je dat xo, Steve?" Stev-e telde: „Zeven, acht. negen, tien" Hij kr»ek haar woedend aan. „Ik ben nog steeds, zo razend dat ik je zou kunnen verslfmdert en daarna uitspuwen. Ik zal nog tot twintig tellen". Hij deed dat stil- zwl.1 /;cnd, maar zijn lippen bewogen. Hu teldje heel langzaam. fZindelijk snauwde hij: „Heb je er dan Iets tegen om me het volgende te vertel len? Hoe was het mogelijk dat je dier- b are Chinese vriend Willie Low zag wat er ging gebeuren en Je kon toeroepen om iveg te duiken?" Hij voegde' er koud aan 'toe: „Ik verondersel tenminste dat het ■Willie waB, die Je waarschuwde?" Julie antwoordde waardig: „Ja, Inder daad, het was Willie die me waarschuw de. En het was heel gemakkelijk voor hem om te zien wat er ging gebeuren. De twee mannen die de kop van de Draak dragen kunnen door gaatjes onder do ogen van de draak kijken. -Ze moeten kunnen zien waar ze lopen en of de rode vlammen ver genoeg naar buiten lekken om griezelig te zyn. Willie Low heeft me dat allemaal jaren geleden eens verteld" „Hoe groot ls je vriend Willie Low?", vroeg Steve. „Groot genoeg om over de hoofden van de mensen heen fe kunnen zien wanneer hU en zijn vriend hoog in de lucht sprin gen om de draak dartele sprongen te la ten maken", vertelde Julle hem triom fantelijk. Ze kon het niet nalaten er aan toe e voegen: „lk zou denkeu dat Je Wil lie Low dankbaar was dat hU het leven van je kostbaarste bezitting heeft gered, Steve Ferris! In laats daarvan doe je alsof Willie bij dit alles betrokken ls!" Steve antwoordde daar niet op. Dat was niet nodig Hij wierp haar slechts een blik toe. Hij vroeg: „Is die Willie Low een aardige kerel?" Julie keek verbaasd. „Een van de bes ten", antwoordde ze zonder aarzelen Steve ging door met zijn vragen: „Wat voor kerel ls hij? Plechtig? Of meer ge neigd om zijn vrienden voor de gek te houden?" Julle sprak: „Steve, kunnen we het on derwerp niet laten rusten. We laten de beroemde yuong LI Su wachten". (Wordt vervolgd) het partijbestuur vast, kon worden be reikt in een atmosfeer van sociale rust, doordat de regering onder medewer king van de organisaties van arbeiders en ondernemers, door een, combinatie van maatregelen op het gebied van loonpolitiek,prijspolitiek, sociale poli tiek en belastingpolitiek, erin slaagde de sociale spanningen binnen beperkte grenzen te houden. De bezorgdheid, die het bestuur tot het stellen van bovengenoemde reso lutie noopte, ontstond echter toen met name sedert de devaluatie, doch met als grondoorzaak het loslaten van een voldoende beheersing van de prijzen en de gespannen internationale toe stand, de ontwikkeling van de tonen ernstig achter bleef bij die van de prijzen, waardoor in het gezicht van de reeële productiestijging onnodige spanningen te voorschijn zijn geroepen. Canada heeft besloten 100 Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen type Mus tang F 51 te kopen in het kader van de nieuwe maatregelen tot verhoging van de gevechtssterkte der Canadese lucht macht. Verder zal een grote order ge tekend worden voor in Canada ge bouwde straalvliegtuigen, die naar schatting „aanzienlijk meer dan" 100 millioen dollar zullen kosten, aldus heeft de Canadese minister van De fensie Brooke Claxton meegedeeld. In een onlangs verschenen beschou wing wijst de commissaris van politie, hoofd van de afdeling zwendel en op lichting van de Amsterdamse politie, er op dat het een dringend publiek belang is, dat aan de activiteit van niet-bonafide rechtskundige, incasso- en detective-bureaux een einde wordt gemaakt. Het zou daartoe aanbeveling verdienen dat de positie van de rechts kundig adviseur bij de wet werd ge regeld. Van een dergelijke wettelijke regeling is de Nederlandse vereniging van rechtskundige adviseurs misschien wel de sterkste voorstander. Zij heeft zich dan ook al tot taak gesteld alle ongerechtigheden, die zij ontmoet, direct ter kennis van de be voegde autoriteiten te brengen. De goede onder de rechtskundige adviseurs zijn meestal gewezen be dienden van advocaten-, notaris- of deurwaarderskantoren, die' zich in de practijk en door zelfstudie bekwaamd hebben en zich dikwijls op een be paald gebied gespecialiseerd hebben. Laszlo Boka, staatssecretaris voor openbaar onderwijs en eredienst in Hongarije, is van zijn ambt ontheven en zal opnieuw de leerstoel voor lite ratuur aan de universiteit van Boeda pest bekleden. Eerder werd een andere staatssecre taris aan het ministerie van openbaar onderwijs vervangen. Deze mutaties schijnen het gevolg te zijn van klach ten van de Arbeiderspartij met be trekking tot „de invloed van burgerij en clerus" in het onderwijs.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3