Reddy hielp politie in Noord-Holland Zweedse ontdekking veroorzaakte sensatie EEN SPEURHOND IN ACTIE Duitse herder is prima spoorzoeker Een internationaal liberaal congres te Stuttgart Boerderijbrand door spelen met vuur Graziani (ex-onderkoning van Abessinie) in vrijheid Rood China protesteert tegen grensschending Oostduitse mijnwerkers krijgen uniformen Meisji isje van zevenfien jaar stichtte branden Voorzichtiger bestrijding van pseudo-vogelpest Ook boycot van Tsjechische goederen in New York Texel Helder 2 en 4 op bezoek bij „Texel" Van sleutelbloem toi reuzenkonijn (1) Zij berust op wat anderen reeds vonden Over cellen en chromosomen *YSTEf* Inschrijving van Leerlingen Modevakschool „MOVA" VOLSLAGEN NAAISTERS LEERLING-NAAISTER UW OMZET VE DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 Uf^yvanheede TT^Te ET'* met d' Holland bij haar veelomvattende teak a2£teert in Noord- die kan spreken of feiten combineert rin/ h h- 8:6611 vvonderh°nd, die kunnen leiden tot aanhouding van f6' politie aanwijzingen, waardevolle voorwerpen T^fnen«JSJ?u°f Waard00, „en. Reeds verscheidene dEqEChEerhet ^7" ^Sgevon- van Reddy en zijn baas te wijten dat zii vonrEE® °?lettendheid samenleving verwijderd konden worden Deze speurhond h!lft ^rC" ï"1 de soms moet hij maar eenmaal per week ontreden d h t 6611 leven; voor, dat hij twee keer ^gg^JaZ wordt he*komt herhaaldelijk geoefend, zoals w« dezer dagen b« het buiten Wnburg'VHelloo^m In het kleine witte portiershuis van Njj- enburg was in de loop van de nacht in gebroken, zo werd al thans verondersteld. De inbreker had het huis door het raam verlaten en was daar na het bos ingelopen. Dit was nu net een karweitje voor Reddy en spoedig waren r- wachtmeester Van de Brink en zijn trouwe viervoeter ter plaat se, om te trachten 't mysterie tot een op- lossing te brengen. Reddy werd direct v aangelijnd om zo spoedig mogelijk de plaats te kunnen ver laten waar het vele publiek het onderzoek bemoeilijkte. Het eer ste pad ging voor spoedig. Reddy had 't spoor te pakken en met zijn uiterst scher pe neus vlak boven de grond liep hij zo snel voort, dat de bege leider haast in draf moest meelopen. Bij de eerste zijweg be gonnen echter de moeilijkheden; de ver dachte had een vals spoor gelegd, er woei een ongunstige wind en ook het zoele weer was oor zaak, dat de hond het spoor bijster raakte. Over doen. De wachtmeester ging terug naar het huis en liet de hond zich concentreren, waarna het tweetal opnieuw op stap ging. Weer m®n er van Rijkswege toe overgegaan raakte Reddy bij de wegsplitsing in gebruik te maken van de speur- en de war en voor een derde maal moest ®urveillancehonden, zo vertelde de worden teruggegaan naar het huls ^an Brink. Vooral de sur- waar 's nachts ingebroken was. veillancehonden bewijzen goede dien- Toen kreeg de hond er echter zin in. ™n; men. zou ze het verlengstuk van De oren gespitst, de brede volle staart 6 ?or' "et: 00£ en neus van de achter zich en de neus vlak boven de P0lltieman kunnen noemen. Ze wjjzen grond liep hij snel over het pad, sloeg ze °P kleinigheden, die men bij het bij de splitsing links af en vervolgens onderzoek gauw over het hoofd zou rechts af. Hij kwam onderweg drie Z1®n' J de mens beslaat het slijm- soortgenoten en een poes tegen, doch es ln de neusholte, waar de reuk hij nam zelfs niet de moeite er naar zenuwen eindigen, ruim twee vierkan- - te centimeter. De neusholte van een te kijken. Binnen tien minuten bracht hij zijn baas door het bos heen bij een aan de Kennemerstraatweg staand huis, waar de dader van de inbraak moest wonen. De „verdachte" ontken de echter en voor de tweede maal moest Reddy er aan te pas komen om te bewijzen, dat degeen, die hij had aangewezen, inderdaad de gezochte was. De natuur komt boven. In optocht ging het naar de Meer weg, waar een sorteerproef zou moe ten aantonen, dat de viervoeter zich niet vergist had. Vjjf willekeurige personen, waaronder de verdachte, ga ven enkele voorwerpen af, die naast elkaar op de weg gelegd werden. De heer Van de Brink liet de hond aan een in het bos gevonden inbrekers werktuig ruiken, waarna hij hem be val uit de op de weg liggende verzame ling zakmessen, sleutelbossen etc. het voorwerp te pakken waaraan dezelfde reuk zat als aan het gevonden voor werp, Even aarzelde de hond, doch toen bleek de natuur te sterk te zijn Hij liep de uitstalling op de weg voor bfl en verdween in een klein bosje op enkele tientallen meters afstand. Nog geen seconde later schoot daar een klein hondje uit, dat, verscholen tus sen het groen op „veilige" afstand naar de mensen had zitten kijken, doch die er geen rekening mee gehouden had, dat de speurhond hem tegen wind in op grote afstand had kunnen ruiken. Succes. Reddy werd tot de orde geroepen en na het incident werd de proef voort gezet. De hond rook aan het inbre kerswerktuig en pakte uit de verza meling voorwerpen, die op de weg lag, direct het mes van de „verdachte". Tot drie maal toe werd de proef met «en ander voorwerp herhaald en steeds weer wees Reddy dezelfde man als de dader van de inbraak aan. Nu er zoveel aanwijzingen tegen deze ver dachte waren, besloot de wachtmees ter hem voor nader onderzoek mee te nemen. Reddy volgde de beide man nen en toen de arrestant tijdens het transport iets liet vallen, was de hond er direct bij en bracht het verloren voorwerp aan zjjn baas Wat anders practiscn 110011 vuur- regering eri ue uu „ji™.... komt, gebeurde nu. Toen er even niet overeenkomst gesloten zijn, waarbij h~ wordt bepaald, dat de exploitatie van alle uraniumvindplaatsen op Ts.i echo speurhond Reddy in het bos bij Nijen- burg hadden wij een onderhoud met de geleider, de wachtmeester H. van de Brink uit Heiloo. Ongeveer een dertig jaar geleden is te centimeter. De neusholte van een hond is als een labyrinth en het slijm vlies, dat daar ligt beslaat een opper vlakte ter grootte van een derde van het gehele lichaam. Honden kunnen bovendien zeer goed plaats bepalen. Als zij in de verte een geluid horen, weten zij op een halve meter nauw keurig waar het vandaan komt. Voor het speurderswerk maakt men meestal gebruik van herders, die worden af gericht aan de Rijksspeurhondenschool te Waalsdorp. Ons land telt momen teel 35 speurhondgeleiders, die even eens in Waalsdorp werden opgeleid Als een geleider een nieuwe hond no dig heeft, moet hij terug naar de school, tot hij en zjjn kameraad één zijn. Hij begrijpt dan ieder teken, dat de viervoeter geeft en aan het einde van de cursus doen ze tezamen examen. Evenals ieder mens een andere vin gerafdruk heeft, zijn er waarschijnlijk ook geen twee mensen, die een gelijke uitstraling hebben. Dat de hond spe ciaal op deze geur 'let, kan men goed zien als er een harde zijwaardse wind staat. Het dier loopt dan soms wel vijf-en-zeventig centimeter naast het voetspoor. Hoe verser het spoor is, hoe beter, doch Reddy is er wel eens in geslaagd een spoor te volgen, dat ze ventien uur oud was. Dit is echter alleen mogelijk onder zeer gunstige omstandigheden. Het komt bij vermis sing van een persoon vaak voor, dat het gehele gezin en zelfs het gehele dorp gaat zoeken, waardoor het werk van de speurhond, die achteraf moet optreden, zeer bemoeilijkt wordt. In dien er is ingebroken is het de bur gers steeds aan te raden overal af te blijven en zo min mogelijk in de buurt van eventuele sporen te komen. Dit zal het politie-onderzoek in het alge meen zeer bevorderen. Het is te be grijpen, dat de heer Van de Brink, die als lid van de K.N.P.V. zelf honden heeft afgericht, grote ervaring heeft gekregen in de omgang met deze die ren. Hij verstaat ieder teken, dat de hond tijdens het opsporingswerk geeft, al blijven teleurstellingen hem niet be spaard. „Reddy" komt zelden of nooit in huis en beloningen in de vorm van koekjes en suikertjes kent deze poli tiehond ook niet. Voor een klopje op de rug en een paar vriendelijke woor den van baas is het dier echter zeer erkentelijk. De resultaten van deze levenswijze zijn goed waarneembaar. Hoewel Red dy reeds zeven jaar oud is, heeft hij nog een prachtig gebit en reageert hij zeer snel. Hij assisteert zijn baas in het gehele arrondissement Alkmaar, van Castricum tot Texel, doch het ge beurt ook vaak, dat de politie zijn hulp in andere delen des lands inroept. Men heeft met speurhonden reeds opmerkelijke successen behaald. Zo gebeurde het onlangs in Den Haag, dat een dame in de trein van haar geld beroofd werd. De vermoedelijke dader werd aangehouden, doch men kon geen zekerheid krijgen. Men haalde er toen een speurhond bij, die het geld zou sorteren. Het vermoeden bleek juist te zijn, want direct wees de hond aan, dat het stapeltje bankbiljetten, dat de verdachte bij zich had, afkomstig was uit het tasje van de bestolen dame Voor de dader bleef er toen weinig anders over dan te bekennen. Opium. Men kan de honden ook specialise ren. Zo heeft opperwachtmeester Bouma, hoofd van de speurhonden- school in Den Haag, een viervoeter die direct reageert als er opium in de buurt is. Deze verdovende stof vindt de hond overal terug, zelfs achter hoog hangende schilderijen. Dit tot schrik van sommige schepelingen, die wel bijzonder slim te werk moeten gaan, willen ze voorkomen, dat de hond de smokkelaar vindt. Reddy is niet gespecialiseerd. Zijn baas en hjj treden overal op waar hun hulp gewenst is en ze leveren een be langrijk aandeel bij de bestrijding van de criminaliteit in ons gewest. Te Stuttgart is een internationaal liberaal congres gehouden, waaraan 125 afgevaardigden uit 25 landen deelna men. Er zijn verschillende resoluties aangenomen, w.o. één, die een snelle vereniging van Europa voor de verde diging van zijn cultuur aanbeveelt. Toen reeds meer dan de helft van de afgevaardigden de vergadering had ver iaten, is nog een Turks voorstel aan genomen, volgens hetwelk de vergade ring de onverwijlde opneming van de Duitse natie in het gezin van vrije en souvereine landen als een souvereine en gelijkwaardige deelgenoot diende te overwegen. De uitslag van de stemming was 15 tegen 12 bij 25 onthoudingen. Britten en Scandinaviers stemden tegen. Maandagmiddag om vier uur is te Kortgene bij de heer C. Vogelaar door het in brand raken van enkele stro- mijten een grote landbouwschuur af gebrand. De tarweoogst is verloren gegaan, evenals de gerst en het vlas. De schade bedr; egt f 18.000. Waar schijnlijk hebben kinderen door het spelen met vuur de brand veroorzaakt. TSJECHOSLOWAAKSE URANIUM- MIJNEN ONDER SOWJETRUSSISCH BEHEER? Volgens de algemene secretaris van de „Raad van vrij Tsjecho-Slowakije", attI1 ^JJ" "aa°- iRehak, zou tussen de Tsjechoslowaakse at anders practlsch nooit voor- I regering en de Sowjetunie een geheime >mt, gebeurde nu. Toen er even niet7iin waarbii werd opgelet, nam de arrestant de be "en en verdween in het dichte kreu clJlc Pelhout. „Zoek Reddy!" De hond slowaaks grondgebied ex-territoriaal ®Pr<)ng over een schutting van 1.75 onder Sowjetrussisch bestuur wordt Meter en schoot als een pijl uit de boog gebracht. Het thans bij de mijnen werk hog in. Even later verkondigde een zame personeel zou door de Russen u d geblaf, dat de ontvluehtlngspogiug worden overgenomen en door hen even- li een poging gebleven was. Reddy tueel naar Rusland gezonden kunnen ™ad de man gevonden en het was deze worden, met geraden een stap te verzetten yóor de heer Van de Brink hem toe Het Frans—Duitse handelsve stemming daartoe gaf. drag van 10 Februari 1950 is tot 31 Na het succesvol optreden van de October verlengd. Ex-maarschalk Rodolfo Graziani, de laatste minister van Defensie van Mussolini en ex-onderkoning van Abessynie, is Dinsdagmorgen vroeg uit het ziekenhuis van de militaire ge vangenis van Rome vrijgelaten. Gra ziani was wegens collaboratie met de Duitsers tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch kreeg bijna 14 jaar kwijtgescholden door amnestie en an dere maatregelen. Naar verluidt wil Graziani ongeacht zijn vrijlating beroep aantekenen te gen zijn vonnis.... De minister van buitenlandse zaken van communistisch China, Tsjoe En Lai. heeft bij de Verenigde Staten geprotes teerd tegen een schending van het Chi nese luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen. Deze zouden boven de Chi nese over van de Jaloe, de rivier die de grens vormt tussen Mandsjoerije en Korea, hebben gevlogen. Ook zouden zij de stad Antsoe hebben beschoten, waarbij drie doden en negentien ge wonden vielen. Een afschrift van het protest is naar Malik gezonden, met het verzoek, de kwestie bij de Verenigde Naties aanhangig te maken. Van Amerikaanse zijde is 'ontkend, dat Amerikaanse vliegtuigen boven Mandsjoerije zouden hebben gevlogen. Alle m nwerkers in de Sowjetrussi- sche zone zullen zwarte uniformen moe ten dragen met verschillende kente kenen op de mouwen of revers ter aan duiding van de aard van hun werk zaamheden Er zullen medailles worden uitgereikt voor bijzondere prestaties. TREINBOTSING IN PENSYLVANIE Te Connelsville (Pennsylvanie), 100 km ten Oosten van Pittsburgh, iin twee personentreinen uit Baltimor 'n Ohio op elkaar gereden. Minstens 50 personen werden gewond. De Vughtse recherche heeft een 17- jarig meisje gearresteerd, dat ervan verdacht wordt de laatste tijd verschei dene branden te hebben gesticht. In het Vughtse villapark brandde j.1. Za terdagavond tijdens onweer en storm een schuur af. Het woonhuis der fami lie De Jong daarnaast gelegen bleef ter nauwernood gespaard. Bij onderzoek bleek, dat het laatst het meisje, dat als dienstbode in het huis werkte, in de schuur vertoefd had. Toen zij het vorige jaar dienstbode was bij een familie in Den Bosch, brak op een en dezelfde dag driemaal brand uit in het huis waar zij diende. De recherche combineerde deze fei ten en na verhoor heeft de dienstbode bekend, zonder echter een verklaring van haar gedrag te geven. Zij is ter beschikking gesteld ven de officier van justitie. Vorige week werd bericht, dat te Barneveld wederom een tweetal ge vallen van pseudo-vogelpest was vast gesteld. Op advies van de inspecteur van de veeartsenijkundige dienst is op een bedrijf een dertigtal kippen vernietigd. De overige kippen, welke niet met de zieke dieren in contact zijn geweest, blijven voorlopig ge spaard in de hoop, dat zij van de ge vreesde ziekte vrij zullen blijven. DR. SETIABUDI OVERLEDEN Te Bandung i6 op 71-jarige leeftijd dr. Setiabudi (zijn Nederlandse naam was Douwes Dekker), die ijverde voor de onafhankelijkheid van Indonesië, overleden. In de republikeinse tijd nam hij een Indonesische naam en het Indonesisehe staatsburgerschap aan. De 92-jarige koning van Zweden vierde dezer dagen een merkwaar dig jubileum. Het is n.l. 75 jaar geleden dat hij zijn officiers-certi ficaat van het Koninklijke Zweed se Garde Regiment ontving. Bij die gelegenheid werd deze foto gemaakt Newyorkse havenarbeiders, die on langs weigerden zendingen uit de Sowjetunie te behandelen, hebben thans ook geweigerd goederen uit Tsjeehoslowakije te lossen. Deze goe deren bevinden zich aan boord van het Noorse vrachtschip Black Gull, dat uit Rotterdam in New York is binnenge lopen. Helder II en IV waren de gasten van de S.V. Texel, resp. als tegen stander van Texel I en II. De wedstrijd in de morgenuren tus sen Helder IV en Texel II liet ons zeer weinig fraais zien. Texel nam zeer spoedig een 2O-voorsprong, maar deze ging in de loop van da wedstrijd te niet. De Helderploeg werd winnaar met 43. 'g Middags speelden Helder II en Texel I. Dit is een heel aardige wed strijd geweest, tot het moment dat Texel een 10-voorsprong had, onge veer een half uur voor tijd. De krachtsverhouding in 't veld was zo, dat Helder wel enigszins sterker was. Zij speelde echter veel te kort, en was zodoende voor het doel niet ge vaarlijk. Texel verkreeg de leiding uit een prima door Neyens genomen vrije schop op ongeveer 20 meter. De Texel-voorhoede was sinds verleden week weer gewijzigd, maar ook de nieuvfre samenstelling kon ons niet bekoren; er zit totaal geen verband in. Verdienstelijk speelde adspirant Bakker op de linksbinnenplaats, hij was lang de slechtste niet. De wedstrijd was een kwartier oud. na de rust toen Helder door een goed doelpunt gelijk maakte, spoedig ge volgd door een prachtig tweede doel punt. Texel speelde toen een verlo ren wedstrijd. Het uithoudingsver mogen speelde toen een grote rol. Helder gooide er nog een schepje op, en wist nog een doelpunt te maken, zodat de wedstrijd met 31 door Helder n werd gewonnen. Zondag krijgt Texel I bezoek van een combinatie uit de eerste twee elftallen van K.F.C. Er is onlangs enige sensatie veroorzaakt door het bericht, dat drie Zweed se geleerden, de heren Haquist, Bane en Meiander, erin zijn geslaagd, door toevoeging van een chemisch preparaat aan het sperma van konijnen een nieuw ras langoren te fokken, dat aanzienlijk grotere dieren omvat dan de tot dusverre bekende rassen. Reeds zag men in de geest het perspectief van een nieuw geslacht van menselijke reuzen, op soortgelijke wijze verwekt. Inderdaad is dat een lichtelijk verbijsterend vooruitzicht. Overigens dient men bij een ontdekking als deze de zaken in het juiste verband te bezien en er rekening mee te houden, dat het hier gaat om de practische toepassing van een beginsel, dat andere geleerden a.1 bij bepaalde Insecten en plantensoor ten hadden opgespoord en in de practijk toegepast. noemt. Deze liggen door- Om duidelijk te maken, wat er aan de hand is, moeten we noodzakelijk eerst een enkele bijzonderheid ver tellen over de uitgangspunten voor al dit wetenschappelijke werk. Want zoals altijd in de natuurwetenschap wordt er niet in het wilde weg ge zocht, maar baseert men zich op fei ten, die sinds lang bekend en nauw keurig onderzocht zijn. Een van die feiten dan is, dat elk levend organisme is opgebouwd uit „cellen". Deze cellen bestaan uit zeer kleine klompjes levende stof, het z.g. protoplasma; men kan ze alleen met het microscoop bekijken en bestude ren. De cellen hebben een bepaalde structuur. Er is een celwand, die het protoplasma omgeeft, en verder vin den we in de cel een onregelmatig ge vormde en met vloeistof gevulde ruimte, die als stofwisselingsorgaan blijkt te dienen. Maar het belangrijk ste en merkwaardigste orgaan in de cel is toch wel de celkern, een bol vormig lichaampje, dat gevuld is met een draderige massa. Het is deze cel kern, waarop de belangstelling van de geleerden zich in de laatste vijftig, zestig jaar heeft gericht. Want daar hoopte men de oplossing te vinden van allerlei mysteriën, waarvoor de ver schijnselen van leven, groei en dood de mens stellen. Hoe wij groeien Men is inderdaad in de loop van de jaren wel iets verder gekomen. Zo weet men, dat een organisme groeit, doordat uit de bestaande cellen nieu we worden gevormd door een inge wikkeld proces, dat men celdeling noemt. Daarbij wordt niet slechts door de bestaande cel heen een nieuwe cel- wand gevormd en een nieuw stofwir- selingsorgaan afgësnoerd. Neen, de hoofdzaak is wel wat zich in de cel kern afspeelt, en dat de inleiding vormt voor de eigenlijke celdeling. Tegen dat de cel tot deling over gaat, vertoont de inhoud van de kern een ingrijpende verandering. De dra derige massa verandert in een aantai licht gebogen staafjes, die men chro mosomen gaans paarsgewijs en de leden van een paar zijn ten naaste bij identiek. Deze chromosomen nu splitsen zieh bij de aanvang van de deling overlangs in tweeën. Daardoor verdubbelt tijdelijk hun aantal. Vervolgens gaan zij uit een in groepen van volkomen gelijke samenstelling en aantal. Elk van de twee groepen legert zich aan een uit einde van de sterk uitgerekte celkern, die daarop in twee afzonderlijke de len uiteengaat. De kerndeling heeft dan haar beslag gekregen. Zij wordt gevolgd door de vorming van een nieuwe celv/and en een nieuw stof wisselingsorgaan. Het aantal chromosomen van een soort dier of plant is steeds constant. Om een enkel voorbeeld te noemen: de vrouw heeft steeds 48 chromoso men, de man steeds 47. In dit ver band dienen we nog een merkwaar dig verschijnsel te noemen. Bij de vorming van eicellen en zaadcellen n.l. verloopt het proces van de deling iets anders dan bij de gewone groei van een organisme. In dit geval n.l. wor den niet de chromosomen zelf gedeeld, doch de exemplaren van elk paar gaan uiteen. Zo vertoont de eicel van de .vrouw steeds 24 cromosomen, de zaad cel van de man 23 of 24 Het geslacht van het kind wordt dus bepaald door de' omstandigheid, of een zaadcel met 23 dan wel een met 24 chromosomen zich versmelt met een eicel. Bij deze versmelting wordt eerst de paars gewijze ligging hersteld, waarna de kern en celdeling en daardoor de ontwikeling van het jonge individu - een aanvang neemt. Dragers van erfelijke eigen- scappen. De vermelding van het hiervóór ge noemde verschijnsel maakt al eniger mate duidelijk, wat er met de chro mosomen aan de hand is. Wanneer één zulk een microscopisch klein staafje het geslacht van een nieuw dierlijk wezen kan bepalen, dan zou het wel eens kunnen zijn, dat de andere chromosomen weer andere eigen schappen vertegenwoordigen, die al leen en uitsluitend het kenmerk vor men van de diersoort „mens". Inderdaad is dat zo. De geleerden zijn het er nu wel over eens, dat de chromosomen moeten worden be schouwd als de dragers van de erfe lijke eigenschappen van het organis me, in welks celkernen zij zijn opge nomen. Deze gedachte is al in 1889 uiteenge zet door onze landgenoot prof. dr. Hugo de Vries, de man, die het eerst de mu tatie-theorie formuleerde. Het heeft echter nog lang geduurd, voor en al eer men, verder op deze weg voort gaande, nieuwe ontdekkingen deed aangaande het wezen van het chromo some. Mutaties. Prof. De Vries had een belangrijke schrede op dit pad gezet, toen hij bij zijn studie van bepaalde soorten sleu telbloemen ontdekte, dat hierbij exem plaren voorkwamen, welker uiterlijke verschijningsvorm afweek van die der ouders. Deze afwijkingen waren niette verklaren langs de weg der overerving. Bovendien bleken zij op zichzelf wel erfelijk te zijn, zodat hier volkomen „vanzelf" een nieuw lid van een be paalde plantenfamilie was ontstaan. Planten, die tot dusverre een bepaalde gemiddelde grootte hadden vertoond, bleken plotseling nakomelingen op te leveren, die aanzienlijk groter of klei ner dan de ouders waren, om een enkel voorbeeld te noemen. Deze sprongs gewijze verandering in de erfelijke eigenschappen van de soort noemde prof. De Vries „Mutatie". Deze mutaties bleken trouwens niet uitsluitend te be staan in het optreden van nieuwe eigenschappen. Er konden ook afwij kende verschijningsvormen optreden, doordat bestaande eigenschappen blij vend verdwenen, of verdenene opnieuw te voorschijn kwamen. Toen deze feiten eenmaal bekend wa ren, stond men voor een aantal vragen. Hoe zat dat nu met die mutaties? Tra den die nu zomaar „vanzelf" op of was er een oorzaak voor te vinden? En als er oorzaken voor waren, zou het dan ook mogelijk zijn, dergelijke wij zigingen in het laboratorium te weeg te brengen? Gesteld, dat dat kon, wat ge beurde er dan precies:' Dat waren de vragen, waarmee men zich sinds de formulering van de mu tatietheorie heeft bezig gehouden. Prof. De Vries zelf sloot al dadelijk de mogelijkheid van concrete oorzaken niet uit. Hij gaf in 1904 het advies, om bij de bestudering van het vraagstuk c"er mutaties de chromosomen ook eens met Röntgen- en radiumstralen te behandelen. Veel leverde dat advies de eerste laren niet op, naar later bleek, omdat men de stralen niet krachtig genoeg had genomen. Het duurde tot 1937, voordat men op deze weg een belangrijke stap verder kwam. De wijze, waarop men zijn in zicht in deze materie belangrijk heeft kunnen verdiepen, levert de stof op voor ons volgende artikel. ste Vroonstr. 73, Den Helder BEGINT HAAR NIEUWE LESSEN Dames en jonge meisjes opleiding voor examens Coupeuse en Costumière Lessen voor eigen gebruik in tekenen, knippen en naaien. U wordt volledig geholpen., bij het maken Uwer kleding. De aanverwante vakken zijn: stofversiering, smockwerk, open randen, enz. Het onderwijs wordt het gehele jaar door gegeven, door ged. Lerares van de Mode-academie Ida de LeeuwVan Rees te Amsterdam. Lesgeld 1. per-twee uur. De beste school hier ter plaatse. Aanmelden van nieuwe leerlingen iedere dag van 78 uur. illlllllllHlililU BIJ GEBR. MEIJER, RUYGHWEG 73, kunnen op de ateliers voor DIRECT geplaatst worden (ongeh.). Salaris volgens col lectieve overeenkomst. Voor de cursus 4 SEPTEMBER zijn nog enkele plaatsen open. Meldt U dus spoedig als Dit bereikt U door regelmatig Uw advertentie te plaatsen in dit dagblad i

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5