De Republiek Indonesia heeft geen recht op Nieuw-Guinea Kort Bestek Vijand blijft op Pohang beuken Brand verwoestte eeuwenoude koepelkerk te Willemstad Tumult in de Staten van Suriname Truman zwaait MacArthur lof toe VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Woensdag 30 Aug. 1950 75e Jaargang No. 10886 Oagblad voor Den Helder. Koegras, iexel, Wleringen en Anna Paulowtw MINISTER SPENDERIN DEN HAAG: Geografische en rasbanden ontbreken De bevolking moet onafhankelijk worden Geen Chinese troepen in Noord-Korea? Oud-minister tekent voor Korea Nederland deed geen beloften Romeo en Julia'' op Kreta Schade wordt op f1 millioen geschat Politieke verdeeldheid leidt tot excessen Voor zijn leiding van de campagne in Korea Zware hagelbui teisterde Groessen Weerbericht Hoe vond U Nederland? Het Engelse prinsenkind heet Anne Toenadering tussen Tito en het Westen? Kobalt vervangt radium bij kankerbestrijding Bijeenkomst ministers van Atlantisch Pact Luchtballons bestrijden elkaar boven Nederland BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK nu (out TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bq vooruitbetaling, plus incassokosten IJE Australische regering is niet van oordeel, dat Indonesië enig geldig recht heeft op Nederlands Nieuw Guinea, welks toekomst van vitaal belang is voor het Australische volk, aldus verklaarde gistermiddag de Australische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Percy C. Spender, nadat hy hierover bespre kingen met onze premier, dr. W. Drees, en de ministers Stikker en Van Maar- seveen had gevoerd, en dit standpunt ook aan de Indonesische hoge commissaris, de heer Mohammed Roem, had medegedeeld. h« heeft uiteengezet, dat Nieuw Guinea noch aardrijkskundig, noch volkenkundig een deel van Indonesië is en dat het een kans moet hebben, om een staat van onafhankelijkheid te bereiken. ^ANNEER men Nieuw Guinea al tot een geografisch gebied wil reke nen, dan behoort men het onder te brengen in dat deel van de wereld, dat men het best kan aanduiden als de Australische continentale groep, al dus minister Spender. De bevolking van Nieuw Guinea is, aldus vatte hij zijn argumenten voor deze stelling sa men, hetzelfde volk als de bewoners van Australisch Nieuw Guinea en Au stralisch Papoea. Daarom behoren al deze mensen tot een en hetzelfde ras. Zij hebben allen nagenoeg dezelfde graad van sociale ontwikkeling en alle gewoonten en tradities. Daarom is het Nederlandse deel van het eiland een De havenstad Pohang vormt nog steeds een der grote brandpunten van de gevechten in Korea. Nadat de Noordelijken de Zuidkoreanen ten Zuidwesten van de stad 5 km. hadden teruggeslagen, richtten zjj daar een wegversperring op. Deze hindernis dreigde de bevoorrading van de verdedigers van Pohang af te snjjden. Amerikaanse infanterie en tanks hebben de versperring echter gisteren opgeruimd. Zuidkoreaanse infanteristen proberen Noordelijke posities op de heuvels, van waaruit zjj de weg bestrijken, te liquideren. Van morgen begonnen de Noordelijken een nieuwe aanval op Pohang. De tweede Amerikaanse infanterie divisie heeft drie pogingen van de vijand om in de nacht in kleine boten ten Westen van Jongsan de Naktong over te steken afgeslagen. De Zuidkoreaanse marinepatrouil les, die Maandag ten Noordwesten van Tondjong aan de Zuidkust tussen Tsjondjoe en Masan landden, verras ten de Noordelijken zozeer, dat deze de strijd tegen elkaar aanbonden en 60 eigen manschappen doodden. De mariniers leden geen verliezen. Zuid koreaanse vlooteenheden brachten ten Zuiden van Mokpo twee met man schappen geladen vijandelijke schepen tot zinken. Door de verenigde lucht macht werden Dinsdag 512 vluchten uitgevoerd. Het Amerikaanse leger heeft geen enkel bericht ontvangen, waaruit zou biyken, dat de Chinese communisten troepen concentreren in Noord-Korea. De minister van landsverdediging van nationalistisch China verklaarde Maan dag op FormosS, dat 270.000 Chinese communistische soldaten in Noord-Ko rea en Mandsjoerije worden gereed ge houden. Vorige week was te Washing ton meegedeeld, dat twee Chinese com munistische legers zich ophielden in Mandsjoerije nabij de Koreaanse grens. De 48-jarige oud-minister van lands verdediging Henri Moreau de Melen heeft zich aangemeld voor het Belgi sche vrijwilligerscorps, dat in de loop van November naar Korea zal ver trekken. Moreau de Melen is reserve kapitein. tsjechoslowaaks gezantschap in noord-korea Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft besloten te Fenjan, in Noord-Korea, een gezantschap te openen. Het ambtsgebied van het gezantschap zal zich over „het gehele Koreaanse grondgebied" uit strekken. Van officiële zyde wordt mede gedeeld ter voorkoming van het verder post vatten van onjuiste meningen op dit punt dat de Nederlandse regering nimmer be loofd heeft het geschil met betrek king tot Nederlands Nieuw-Guinea op te lossen buiten inmenging van derden. Deshetreffende berichten zijn volkomen uit de lucht ge grepen. integraal deel van het gehele gebied. Bovendien zyn land en volk van Nieuw Guinea noch geografisch noch naar ras een deel van Indonesië en is er ook geen enkele verwantschap met enige volksgroep in Indonesië vast te stellen. Wanneer dus de souvereiniteit over dit volk door de ene regering aan de andere zou worden overgedragen, dan zou het enige verschil zijn, dat het on der het bewind van een andere mo gendheid zou komen. Het zou niet on der het bestuur van het eigen volk staan. De toekomst van het volk van Nieuw Guinea zou deze moeten zijn, dat het in politiek opzicht eens zichzelf kan zijn. Zover is het nu nog niet. Het feit, dat het eens deel is geweest van de Nederlandse koloniën is geen argument voor zijn opneming in de republiek Indonesië. Van belang voor Australie's veiligheid De ervaring heeft geleerd, zo ver volgde minister Spender, van welke enorme strategische betekenis Nieuw Guinea voor Australië is. Het commu nisme heeft thans nog geen vaste voet in Australisch Nieuw Guinea gekregen. Het is het vaste voornemen van de Australische regering, naar vermogen te verzekeren, dat het er ook geen voet aan de grond zal krijgen. Australië heeft geen andere motieven of wen sen dan de belangen van de inheemse bevolking, en zijn eigen veiligheid, die ook de hare is. ïfret interne dingen van andere landen wil het zich niet be moeien. De toekomst van Nederlands Nieuw Guinea raakt echter niet slechts de binnenlandse aangelegenheden van een ander land, zij gaat-direct de inheemse bevolking van dit gebied aan, die zich over haar eigen lot nog niet kan uit spreken. Zij heeft voorts iets te doen met de belangrijke overwegingen ten aanzien van de .veiligheid van Australië. De minister zeide ten slotte, dat Op het eiland Kreta speelt zich een moderne „Romeo en Julia"-geschiede- nxs af, die reeds tot afkondiging uit voorzorg van de staat van beleg op het eiland heeft geleid en een grote macht van militairen en gendarmes in het geweer heeft gebracht. De Romeo van deze romance, Constantine Kefa- loghannis geheten, heeft met de 22- jarige Thassoula Petrakao Petrako- ghiorghis, uit een familie die met de zijne sedert lang een vete heeft, een vjijkplaats gezocht in de bergen, waar zij thans door de soldaten en gendar mes worden ingetrokken. Tot afkondi ging van de staat van beleg werd over gegaan, omdat naar aanleiding van de schaking een oplaaien van de vijande lijkheden tussen beide families en bei derzijdse politieke partijgangers werd gevreesd. Een tweehonderdtal gewa pende bergbewoners heeft aangeboden de jongelieden onder hun bescherming te nemen. Constantine heeft reeds ge poogd een klooster te bereiken om huwelijksinzegening te verkrijgen. Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat de gelieven over zee zullen ontkomen. Soldeerbout weer de oorzaak? De uit de jaren 15961609 daterende koepelkerk te Willemstad, het eerste kerkgebouw in ons land dat voor dï Protestantse eredienst gebruikt werd, is gisteravond door brand totaal ver woest. Naar vermoed wordt, is de oor zaak het onverantwoordelijk gebruik van een soldeerbout bij een kleine dakreparatie. De gehele inventaris, waarbij de fraai gebeeldhouwde preek stoel, schepen- en officiersbanken, or gel en lichtkroon, die alle, evenals de kerk zelf, op de monumentenlijst voorkwamen, ging verloren. De schade wordt op een millioen gulden geschat. De brand brak om vijf uur uit op de bovenste zolder. Door de felle wind werd het vuur in weinige minuten aangewakkerd tot een niet te blussen vuurzee. De brandweer uit Willem stad kreeg versterking van de brand weren uit Breda, Roosendaal, Fijnaart en Klundert en met niet minder dan De Staten van Suriname zijn Maan dagavond bijeengeweest. Deze open bare vergadering is in een tomeloos tumult geëindigd. Aan twee leden, die een scheldpartij tegen de voorzitter op touw zetten, werd het woord ontno men. Het publiek begon vechtpartij, toen het een interruptie verkeerd ver stond en een der leden weigerde de leiding van de voorzitter te aanvaar den. Aan'lêiding tot de herrie was het feit., dat een aantal leden van de Staten uit Pleister op de wonde Zaterdag heeft een zware hagelbui de omgeving van Groessen in de Ach terhoek geteisterd. Ongeveer twee honderd tuindersbedrijven werden ge troffen, waarvan er een aantal totaal werd verwoest. De schade loopt in de duizenden. Er is een hulpcomité opgericht, dat een inzamelingsactie zal houden. Verwachting, geldig tot heden avond: Langs de Waddenkust aan vankelijk nog vrij krachtige, ove rigens meest matige wind tussen Zuidwest en West. Wisselend be wolkt met voornamelij.. in het Westen van het land enkele ver spreide buien. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. DONDERDAG- Zon op 5.49; onder 19.31. Maan op 20.32; onder 10.14. President Truman heeft Dinsdag aan generaal MacArthur een verklaring over de Amerikaanse politiek inzake Korea gezonden en hem tevens lof toege zwaaid voor de wijze, waarop hij de campagne in Korea leidt. De president heeft afschriften bügesloten van een brief, die hij op 27 Augustus aan de Amerikaanse gedelegeerde bij de VN, Warren Austin, heeft gestuurd, alsmede een copie van de brief, die Austin een paar dagen tevoren aan 5 Trygve Lie deed toekomen. Ik vertrouw, zo voegt Truman hieraan toe, dat gij zult begrij- pen, waarom intrekking van uw bood- schap over Formosa aan de Bond van Oudstrijders noodzakelijk was. Truman verklaart voorts zeer tevre den te zijn over het verslag, dat gene raal Collins, chef van de generale staf, en admiraal Sherman, chef van de vlootoperaties, hem hetiben uitgebracht de Nationale Partij Suriname zijn ge- Australie een belangrijke rol heeft ge- freden na de motie van wantrouwen, speeld bij de. vrijwording van Indone- dV deze tegen de heer Lichtveld had sie. Het wenst, dat een gelijke kans aangenomen. De heer Pengel, een der wordt gegeven aan de bevolkir van overgebleven leden dezer partij m de Nieuw Guinea. Staten, ontketende al dadelijk bij de opening van de vergadering enige on rust, toen hij voorstelde, bij de inge komen stukken debat toe te staan. Hij deed dat zo, dat de voorzitter, de heer Van der Schroeff, hem tot de orde moest roepen, waarop de heer Pengel deze toevoegde: Een individu als u kan mij niet tot de orde roepen. U is schaamteloos. van hun besprekingen met MacArthur in Tokio. Volgens een mededeling van het Witte Huis heeft Truman op het ogen blik de tekst van een radiorede over internationale kwesties, de strijd op Korea en de controle-maatregelen, die hij in het binnenland nodig acht, in voorbereiding. Er is nog niet bepaald, wanneer deze rede zal worden uitge sproken. In de komende weken zal aan alle Amerikaanse touristen, die met de Hol- land-Amerika-Lijn naar huis varen, 'n enquête-formulier uitgereikt worden, waarin op een zevental vragen, die voorzien zijn van grappige illustraties, antwoord verzocht wordt. Na invul ling worden deze formulieren weer in gezameld. Op deze wijze neemt men steekproeven om een beeld te krijgen van de indrukken die de Amerikaanse touristen in Nederland hebben opge daan Te Londen is officieel bekend ge maakt, dat de baby van Prinses Elisa- beth en de Hertog van Edinburgh Anne Elisabeth Alice Louise zal wor den genoemd. Haar eerste naam, een persoonlijke keus van haar ouders, is die van de beroemde koningin Anne van Engeland en Ierland, die van 1665 tot 1714 regeerde. De tweede naam deelt zjj met haar moeder en haar grootmoeder, koningin Elisabeth. Ali ce is de naam van de moeder van de Hertog van Edinburgh en Louise is de vierde naam van koningin Mary, de grootmoeder van prinses Elisabeth. Het was een verrassing, dat de naam nu bekend werd gemaakt. Verwacht werd, dat dit pas bij de doop zou ge beuren. Datum en plaats van deze plechtigheid zijn nog niet vastgesteld. Lloewel St. Nicolaas nog in het zeer verre verschiet ligt beginnen we vandaag toch met peperkoek. Een Eind- hovense inbreker, die in de nacht van Maandag op Dinsdag z'n slag sloeg in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii rekenmachine zijn inkomen bq elkaar te tellen waardoor hy haar en de kin deren van hun slaap beroofde. Ook in Atlanta kregen de vrouwen gelijk, gurgemeester Oud is een beetje jaloers De rechter besliste daar naar aanlei- op zijn collega die in „Oudt Rotter- ding van een arbeidsconflict dat de de Galileistraat 23 aldaar en daarbij dam" de ambtsketen draagt. Groot- meisjes die hun baantje in een waren- een gouden horloge, een vulpen en een Rotterdam kan namelijk niet meer te- huis zonder meer in de steek gelaten regenjas buitmaakte, vond dit nog niet gen de kleine tentoonstellingstad van hadden, volkomen in hun recht ston- genoeg en zette zijn nachtelijke expe- Ahoy' op: gisteren arriveerde daar n.1. den, daar de werkgever weliswaar het ditie voort op no. 11 in diezelfde straat, de 1 -millioenste bezoeker. Deze bof- recht heeft regels vast te stellen maar Of het nu door het nummer komt of fer, de heer Van Putten uit Tuindorp- niet mag dreigen de zakken van zijn niet, de man was zo tevreden over de Maartensdijk by Utrecht, kreeg met vrouwelijke employé's dicht te naaien inhoud van een portemonnaie en twee Vrouw en zoon (die daarvoor van z'n teneinde diefstallen te voorkomen, spaarpotten, die hij aantrof, dat hij uit werkgever extra vacantie kreeg) van Tn Engeland heeft het ministerie van pure vreugd een grote doos kersenbon- de H.A.L. 'n reis RotterdamNew York 1 Gezondheid (waarschynlijk geschrok bons en een peperkoek soldaat maakte vice versa aangeboden. Is dit een ken van de begroting van de Britse Hoe we dat allemaal weten? Wel, de gelukkig echtpaar, mevrouw Lotta Nationale Gezondheidsdienst die waar- achttienjarige dochter des huizes ont- Rriggs uit Los Angeles kon het zo schijnlijk dit jaar 393.000.000 pond zal dekte Dinsdagmorgen om half zes een slecht met manlief vinden dat zij schei- kosten) een circulaire gestuurd aan al- nieuwe huisgenoot slapend op de bank. ding vroeg en kreeg. Zy baseerde haar ie artsen waarin er op wordt gewezen Zy waarschuwde onmiddellijk haar e;s 0 m op de hinderlijke gewoonte dat poeder, badzout en crème niet meer papa die via de dakgoot naar de buren van haar echtgenoot des nachts op een mogen worden voorgeschreven. Ver- De vergadering werd geschorst om er over te beraadslagen, of men de heer Pengel het woord zou ontnemen. Minister Zaal riep toen, dat men deze heer er met de politie moest laten uit zetten. Het publiek, verstaande, dat de heer Zaal inplaats van heer neger zei, begon toen een robbertje te vechten. Na de hervatting gaf de heer Pengel te verstaan, dat hij geen gehoor zou geven aan een stelletje misdadigers. Daarom werd hem het woord ontno men. Hetzelfde lot trof zijn partijge noot Findlay, die overeenkomstige ter men gebruikte. Verschillende Statenleden voerden achtereenvolgens het woord, steeds on derbroken door de heren Pengel en Findlay, die het daarbij zo bont maak ten, dat de voorzitter tenleste de ver gadering moest sluiten. Ernest Davies, de Britse onder-minis ter voor buitenlandse zaken, die een reis gemaakt heeft waarop hg onder meer Griekenland, Joegoslavië en Italië heeft bezocht, heeft een bezoek aan maarschalk Tito gebracht. Davies verklaarde, dat zijn bezoek van drie dagen aan Joegoslavië hem de over tuiging had geschonken, dat dit een land met een toekomst was. In diplomatieke kringen is men van mening, dat een verbetering der be trekkingen tussen Joegoslavië en het Westen een resultaat van het bezoek zouden kunnen zijn. Ook is men van oordeel, dat een verbetering van de betrekking tussen Joegoslavië ener zijds en Griekenland en Italië anderzijds met Tito besproken is. kroop en de politie belde. Na 's mans arrestatie reconstrueerde de recherche de misdaad en kwam tot de slotsom dat zijn Lucullus-neigingen de nachte lijke bezoeker onwel hadden doen wor den waardoor hq in Morpheus' en ver volgens in Hermandads armen terecht was gekomen. Wie dus ooit van plan moge zijn op roof uit te gaan onthoude zich van peperkoek met kersenbon bons. O Wie ziek zegt, zegt dokter. Het is echter niet r.adzaam om op Zater dag 2 September in Woerden ziek te worden, want dan collecteren alle plaatselqke artsen voor de kankerbe- strijding. Een voorbeeld, dat wij van ganser harte warm ter navolging aan bevelen. Ik ben in training voor lid van de Staten van Suriname der kunnen wij U uit Groot-Brittannie melden dat daar tussen Januari en April van dit jaar een dikke 371 mil lioen bioscoopkaartjes verkocht zijn te gen de totale som van goed 28 millioen pond. q 'En omdat we nu toch in iet donker zitten besluiten we vandaag met een luidruchtig paar uit Perth Am- boy, een plaatsje in de staat New York, dat tqdens een lange nachtzoen in een portiek van een flat in deze romanti sche bezigheid gestoord werd door een overvalwagen vol politiemannen. Bq nader onderzoek bleek dat de vrouwe- Iqke helft van dit paar de gehele tqd tegen een serie belknoppen had ge leund, weshalve de bewoners de auto riteiten gewaarschuwd hadden. Enige Amerikaanse radiologen, die een kort bezoek aan Nederland ge bracht hebben en onder meer de atoom- proeven op Bikini hebben bijgewoond, deelden mee, dat momenteel in de Ver enigde Staten een nieuwe methode van kankerbestrijding toegepast wordt. Eert holle plastic draad, waarin zich stukjes radio-actief gemaakt kobalt bevinden, wordt in de tumor genaaid. De uitwer king verschilt slechts weinig van een radiumbehandeling; bovendien is de nieuwe werkwijze veel goedkoper. Ne derlandse geleerden hebben verklaard, dat deze methode binnenkort ook in ons land zal worden toegepast. Kobalt is beter handelbaar dan radium. In Ne derland werkte men in de oorlog met radio-actieve fosfor. Het lijdt echter geen twijfel of de radio-actieve kobalt zal in korte tijd de andere middelen verdringen. 15 September te New York Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf bij het Noordatlantisch verdrag aangesloten landen op 15 Sep tember, vóór de opening van de alge mene vergadering der V.N., te New York bijeen zullen komen. TELEFOON-AANDUIDINGEN LANGS DE WEGEN. Blauwe borden met wit binnenvier- kant, waarin een afbeelding van een telefoonhoorn, zoals onlangs te Genève de verkeersaanduiding „telefoonpost" internationaal is vastgesteld,worden thans door de ANWB op ongeveer 400 plaatsen langs het wegennet bij Rode Kruis-posten en particulieren aange bracht. Op al deze adressen zal de mogelijkheid bestaan technische of zo nodig medische en geestelijke hulp per telefoon tn te roepen. 25 stralen werd het blussingswerk verricht. Desondanks kon niets gered worden. Om ongeveer zes uur stortte de toren met twee klokken in de loei ende vuurzee. Pas om half tien kon den twee brandweren, die van Breda en Fijnaart, inrukken. Het zwaarste karwei was toen achter de rug. Het duurde echter nog twee uur, tot half twaalf, voordat de nog in actie geble ven brandweren grotendeels in kon den rukken. Van de prachtige historische kerk zqn alleen de omtrekmuren gevrij waard gebleven. Om de kerk liggen een grasveld en een brede sloot, zodat de brandweer geen water te kort kwam. Ofschoon de omliggende wo ningen op een behoorlijke afstand van de kerk staan, werden toch verschei dene huizen door het vuur bedreigd, doordat door de felle wind de vonken ver weg vlogen. De brandweer wist echter verder onheil te voorkomen. De kerk werd in de oorlog lelijk beschadigd. Onlangs zijn de restaura tiewerkzaamheden, die twee jaar ge duurd hebben, gereed gekomen. Er waren o.a. zeer veel nieuwe zeer fraaie glas-in-lood-ramen aangebracht. Op 7 September a.s. zou de kerk offi cieel in gebruik worden genomen. Aan de goten moest echter nog een en ander gebeuren en de loodgieter die met de desbetreffende werkzaamhe den belast was, heeft gisteren nog aan de kerk gewerkt. Comité van actie Kerkvoogdij en kerkeraad hebben onmiddellijk de hand aan de ploeg geslagen en in de loop van de avond een vergadering belegd, tezamen met het gemeentebestuur, om de herbouw van het kerkgebouw te bespreken. Een comité van actie werd gevormd onder voorzitterschap van de burge meester van Willemstad, de heer C. A van der Hooft. Het ligt in de bedoe ling een grootscheepse landelijke hulp actie te organiseren om de nodige gelden voor de herbouw in te zame len. Zoals gezegd wordt de schade op een millioen gulden geschat. Het ge bouw was echter voor een veel lager bedrag verzekerd. Het comité van ac tie deelt ons mede, dat zij, die giften voor de herbouw willen doen gebruik kunnen maken van postrekening 296436 ten name van de secretaris ontvanger der Ned. Herv. kerk te Willemstad, post Oudemolen. Werd gebouw door Simon Stevin ontworpen De eerste kerkgebouwen der her vorming werden gebouwd in de z.g.n. frontiervestingen en in het gewest Holland. De Ned. Her vormde Kerk te Willemstad was één van die kerken. Deze kerk werd gebouwd als z.g.n. centraal- bouw op regelmatig achthoekig grondplan. Willemstad was in 1583 door Wil lem van Oranje gesticht op de plaats van het dorp Ruygenhil. Prins Maurits gaf later aan de magistraat te kennen dat de kerk te Willemstad in een ronde of achtkantige vorm zou behoren te worden gebouwd. Vermoed wordt dat Simon Stevin de ontwerper van de kerk is geweest. Aan de Zuidzijde van de regel matige achthoek werd gedeelte lijk een zware vierkante toren opgetrokken. Deze toren is niet afgebouwd, vermoedelijk omdat de bodem te slap was. In de jaren 17891791 werden belangrijke herstellingen verricht. Baten voor kankerbestrijding Zaterdag 2 September zal te Amster dam een groots evenement plaatsvin den op het gebied van de ballonsport, zoals in ons land nog nooit is voorgeko men. Er zullen twee verschillende bal lonwedstrijden gehouden worden waar aan een groot aantal ballonnen uit vele landen zal deelnemen. Om vier uur des middags zal er van het terrein aan de Stadionkade gestart worden voor de lange-afstandswedstrijd om de Coupe d' Amsterdam en voor de doellandings- wedstrijd. De deelnemende baHons ko men uit Belgie, Frankrqk, Italië, Cana da, Zwitserland, Verenigde Staten, Zweden en Nederland. Voor de lange- afstandswedstrqd zijn geen grenzen, voor de doellandingswedstrqd zullen de ballonnen binnen de Nederlandse grenzen blqven. In dit laatste geval zal elke ballon op een tevoren afgebakend terrein dienen te landen. De baten van deze dag zullen ter beschikking komen van de kankerbestrqding. STAATS- DODELÏJK ONGELUK IN MIJN HENDRIK In de staatsmijn Hendrik is Dins dagmorgen de 53-jarige gehuwde hou wer O. Oldenburger uit Brunssum door een bedrqfsongeval omgekomen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1