Stad en Omgeving DE FILMS VAN DEZE WEEK Moedig marine-officier ontving Verzetsster Oost-Azie 1942-45 Vier nieuwe fregatten krijgen naam van zeevaarders uit zeventiende eeuw J. M. Koning schaakkampioen in de eerste klasse Wethouder Steenlage: DANK AAN ALLEN! SPORT Liz. 1 H. van de Wall maakte deel uit van de Spijkerploegin Siam Morele steun voor zijn mede-gevangenen Beiaardconcerten ter ere van Prinses Wilhelmina Helders Fanfarecorps geeft concert te Huisduinen Nieuwbouw Sluisdijkstraat hoek Basstraat IN HET KORT Enkele historische Geslaagd voor diploma Ziekenverpleging A bijzonderheden Eervolle tweede plaats voor P. W. van Dijk Tweede zeepkistenrace op 17 September Tussen Haaks en Kuitje Ons postduivennieuws Feestelijk concert in het Julianapark Het noodweer van Maandag Competitie-programma KNVB Ook politievoefbal gaat weer rollen Nieuwe ULO kan morgen worden bezichtigd TIVOLI „De weg naar Rio" DE WITTE: „De gevaarlijke leeftijd" Lichtschepen op sleeptouw T.E.S.O. had het druk Wieringen Vuurwerk tot besluit van de Flora-feesten Snoekbaars liet zich moeilijk verschalken Oud-directeur Zeevaart school overleden WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1950 Gistermiddag heeft de commandant van de Marinekazerne Den Haag de „Vcr- zetster Oost-Azie 1942—'45" uitgereikt aan de luitenant ter zee van admini stratie der eerste klasse J. H. van de Wali. Deze zeldzame onderscheiding werd hem toegekend op grond van de wijze, waarop hij zich als krijgsgevangene door geestkracht, karaktervastheid en gemeenschapszin verdienstelijk heeft gemaakt tijdens de Japanse bezettingsperiode. Met toestemming van de Japanners konden de krijgsgevangenen een enke le maal levensmiddelen in de dichtst bijzijnde kampong kopen. Van de Wall stelde zich voor deze tochten steeds geheel vrijwillig beschikbaar. Over tientallen kilometers sjouwde hij blootsvoets de onmogelijkste zware vrachten, ten einde toch maar zoveel mogelijk voedsel het kamp binnen te brengen. Altijd getuigden zijn flinke en tact volle handelingen tegenover de vij and van een persoonlijke moed, het geen niet heeft nagelaten indruk te maken op een ieder, die met hem in aanraking kwam. Bij de capitulatie van Japan in Augustus 1945 bevond hij zich in het kamp te Na Kom Niok, waar voor hem de bevrijding kwam. Na de capitulatie van het KNIL in 1942 geraakte de luitenant ter zee 2e klasse J. H. vd Wall in Pasirian op Oost-Java in Japanse krijgsgevangen schap. Na een verblijf in Malang en Singapore, werd hij, deel uitmakend van een groep van ongeveer 400 krijgs gevangenen, einde Januari 1943 naar Siam overgebracht. Begin Februari '43 arriveerde deze groep in het basis kamp Taroa en begon nog diezelfde dag haar werkzaamheden aan de spoor baan, waarbij zij al spoedig met de naam van „spijkerploeg" werd aange merkt. Aanvankelijk deed luitenant ter zee van de Wall dienst als keukenofficier. Doch in Juni 1943 werd hij afgelost en ingedeeld als leider over een groep werkers, waarbij hij als bemiddelaar tussen de krijgsgevangenen en de Ja panners optrad. Ondanks het vele en zware werk, het slechte en onvoldoen de eten wist Van de Wall door zijn nimmer aflatende opgewektheid de moed onder de gevangenen er in te houden. Meermalen kwam het voor dat één van de gevangenen, die te ziek was om te werken, door de Japanners werd afgeranseld. Van de Wall kwam steeds voor deze mensen op, hetgeen hem slaag en straf bezorgde. Juli-Augustus 1943 passeerde de „spijkerploeg" het krijgsgevangen kamp .Toetjie". Vooral met betrekking tot het voedsel was de toestand hier uitermate slecht. Van de Wall waagde daarom een poging met enkele rug zakken, gevuld met vruchten, melk in blik en andere versterkende middelen het kamp binnen te gaan. Hierbij werd hij echter door de Koreaanse bewa kers ontdekt en op de gebruikelijke wijze meedogenloos afgestraft. Van de Wall had toen de ongelooflijke moed de vijand wijs te maken, dat zijn voed- selleveranties in opdracht van de kampcommandant (een Japanse luite nant) was geschied. Om zich van de waarheid hiervan te overtuigen belden de Koreanen deze Japanse luitenant op. Volkomen onverklaarbaar werd Van de Wall na het telefoongesprek op de meest voorkomende wijze be handeld. Het voedsel werd aan de krijgsgevangenen uitgereikt en Van de Wall herkreeg zijn vrijheid. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wilhelmina geeft de stads- beiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, mor gen op het carillon van het Redding monument een drietal concerten. De heer Dito zal ten gehore brengen: Eerste bespeling (8.8.30 uur): 1 „Wilhelmus", Valerius; 2 „Vlaggelied", W. Smits; 3 „Wij leven vrij, wijleven blij", J. W. Wilms; 4 „Een liedje van de zee", mr. J. J. Viotta; 5 ,Wien Neêr- lands Bloed", J. W. Wilms. Tweede bespeling (1213 uur): 1 „Wilhelmus", Valerius; 2 „Kent gij het land", mr. J. J. Viotta; 3 „Merck toch hoe sterck", Valerius; 4 „Wilt heden nu treden", Vale.ius; 5. „Bede voor het Vaderland", Valerius; 6 „Naar zee", mr. J. J. Viotta; 7 „Wien Neêrlands Bloed", J. W. Wilms. Avondconcert (89 uur): 1 „Wilhel mus", Valerius; 2 „Voor gouden klan ken uit bronzen monden", Tj. Joh. Dito; 3 a „De reddingboot", mr. J. J. Viotta, b „De zilvervloot", W. H. de Groot, c „Hollands vlag", J. P. J. Wierts; 4 „Thema uit het le pianoconcert", P. I. Tschaikowsky; 5 „Andante Cantabile", Jef Denijn; 6 .„Varia"; 7 „Allegro" Scheppers; 8 „Wien Neêrlands Bloed", ,T. W. Willems. Morgenavond van acht tot half tien geeft het Helders Fanfarecorps onder leiding van de heer H. B. Schenkels een openluchtconcert bij het kerkje te Huisduinen, naar wij hopen onder gun stiger weersomstandigheden dan ver leden week, toen „Winnubst" op dezelf de plaats concerteerde. Het programma, dat door het Helders Fanfarecorps zal worden uitgevoerd, ziet er als volgt uit: 1. Wilhelmus; 2. Helden der zee, mars, A. J. Hartman; 3. Amphion, ouverture, M. J. Cerfoa- taine; 4. Avanti, mars, C. J. N. Cori; 5. Freisc&ütz, ouverture, N. J. H. Kes- sels ;6. Mont la Ville, mars, H. Chail- let; 7. Roselinde, ouverture, H. Lure- man; 8. Holland jubelt, mars, arr. Adr. J .Maas. Binnen afzienbare tjjd zal de open plek aan de Sluisdijkstraat, op de hoek van de Basstraat, weer worden be bouwd. Ter plaatse is grond gereser veerd voor de heren J. de Beurs Pzn., R. Kwast en W. Laan, voor de herbouw van woon-winkelhuizen. Eerstgenoemde kan de noodzakelijke bouwvergunning reeds spoedig tegemoet zien. Bij deze herbouw, die een onderdeel vormt van het kleine Wederopbouwplan B (één der plannen A t/m M. die door de Raad op 2n Juli 1947 werden aan vaard, zal rekening worden gehouden met de toekomstige sanering, zoals ook gebeurd is bij de bouw van Apotheek Beth aan de Spoorstraat, hoek Spui straat. Het verloop van de Basstraat moet enigszins worden gewijzigd, wat veran deringen in de riolering en de ligging van gas-, water- en electriciteitsgelei- dingen noodzakelijk maakt. De kosten, ten, daaraan verbonden, worden ge raamd op f 5750. Voor dit bedrag vra gen B. en W. thans aan de Raad een crediet. Candidaat De Waal te Apeldoorn heeft voor het beroep, dat op hem was uitgebracht door de Chr. Geref. kerk alhier, bedankt. Onze stadgenote mej. D. van der Wal, leerlinge van mej. H. Steinhorst, Ruyghweg 201, slaagde te Amsterdam voor het diploma Cóstumière. De vorige week werd. in aanwezig heid van de regeringsgedelegerden dr Heeres en dr Kerssenmakers, in het gemeente-ziekenhuis het eindexamen afgenomen voor het diploma Ziekenver pleging A. Van de zeven candidaten slaagden de dames K. Bei ne, E. C. Brouwer, A. van Dijk, W. J. M. van Dijk en J. A. de Kok en de heer J. van der-Z waag. Zoals gemeld zullen de vier Ameri kaanse fregatten, die binnenkort aan de Koninklijke Marine worden overgedra gen, de namen „Dubois", „Van Ewijck", De Zeeuw" en „Van Zijll" ontvangen. Zo men weet varen de „Van Amstel" en „De Bitter" reeds enige weken in Nederlandse dienst. Hier volgen enkele bijzonderheden over de zeventiende-eeuwse zeevaar ders, naar wie de nog over te dragen fregatten zijn genoemd: Eland Dubois was kapitein ter zee bij de Admiraliteit van de Maas. Hij vocht mede in de verschillende grote slagen die in het jaar 1666 plaats vonden en tijdens de tocht naar Chatham wist hij zich bijzonder te onderscheiden. In 1672 sloeg hij, toen hij met zijn schip een rijke Smyrnavloot escorteerde, een aan val af van een geheel Brits eskander. In het daarop volgende jaar streed hij onder admiraal de Ruyter in de slagen bij Schconeveld en Kijkduin. Onder Cornelis Tromp maakte hij een tocht naar de Westkust van Frankrijk en Spanje in 1674. Twee jaar later overleed hij. Willem van Ewijck werd in 1645 ge boren en bereikte reeds op 26-jarige leeftijd de rang van kapitein-luitenant ter zee. In 1672 streed hij onder Van Meeuwen bij Solebay en in Mei van het daarop volgende jaar nam hij als com mandeur van het fregat „Edam" deel aan de expeditie naar de Theems. Hij streed in het smaldeel onder De Ruyter, dat was toegevoegd aan de „Zeven Provinciën", in de slagen bij Schoone- veld in Juni 1673. Hij zeilde in 1674 met het eskader van De Ruyter naar West- Indie en Martinique. In 1683 werd hij bevorderd tot kapitein ter zee en in het daarop volgende jaar commandeerde hij de „Cornelis". Hij sneuvelde op 7 Mei 1686 nabij Lagos als kapitein van een „konvooier", na een aanval van een Frans oorlogsschip te hebben afgesla gen, en kort daarvoor te zijn ontsnapt aan inbeslagneming door zeven Franse oorlogsbodems. Kapitein ter zee Lievens de Zeeuw was in dienst van de Admiraliteit van het Noorderkwartier. In 1673 was hij commandant van de „Wapen van Nas sau" onder Tromp voor Duinkerken. Twee jaar later streed hij bij Duins en in 1642 onderscheidde hij zich in de strijd tegen de Duinkerkers, waarvoor hij een gouden penning verwierf. Het daarop volgende jaar vinden we hem wederom terug bij de strijd tegen de Duinkerkers, thans in de blokkadedienst. In 1645 streed hij onder de With in de Sont. In de jaren tussen 1647 en 1650 was hij wederom commandant van de „Wapen van Nassau" als tijdelijk schout bij nacht onder Witte de With, en werd hij uitgezonden op de hulpvloot naar Brazilië. Hij nam deel aan het gevecht voor Bahia en werd daarna door De With uit zijn ambt ontzet. Kapitein ter zee Abraham Ferdinand van Zijll werd omstreeks 1640 geboren Hij behoorde tot de Admiraliteit van Amsterdam en streed ifl 1665 als luite nant op de „Vergulde Son" bij Lowe- stoft. In 1666 streed hij aan boord van de „Muijltromp" in de Vierdaagse Zeeslag en onderscheidde zich in de Tweedaagse Zeeslag bij de afweer van branders. Iq 1667 werd hij benoemd tot commandant van de „Leeuwen" tij dens de tocht naar Chatham. In de ja ren 1672'74 diende hij onder Benckes op de expeditie naar West-Indie en Nieuw-Nederland en twee jaar daar na in het Noorden onder Cornelis Tromp. Hij veroverde een Zweeds schip en streed voorts bij Bornholm en Oland. In 1683 diende hij onder Schepers op de tocht naar Gothenburg. In 1688 was hij commandant van de „Elswoud." op de tocht van Willem III naar Engeland en het daarop volgende jaar nam hij deel aan de verovering van Cork. In 1690 commandeerde hij de „Reijgersberg" bij Bevesier en drie jaar daarna nam hij deel aan de konvooi- dienst onder Van der Goes op de Spaanse kust. In 1699 was hij commandant van een eskader op de Noordzee en in het volgende jaar nam hij als commandant van ,,'t Loo" deel aan de tocht van een smaldeel naar West-Indie, waar hij kort na aankomst overleed. Maandagavond viel na spannende strijd in het tournooi om het schaakkam pioenschap van Den Helder (eerste klasse) de beslissing. J. M. Koning won zun afgebroken partij van Lengers en veroverde daarmede, evenals vorig jaar, titel. Koning stond bij het afbreken reeds beter dan Lengers, maar dat het einae van deze party zó vlug zou komen had niemand verwacht. Hoofdklasse (kampioen): K. Geus 10 partijen, 8 punten; 2. J. Bommel 10 partijen 7punten. Tweede klasse (kampioen): B. Knop- per 8 partijen, 7 punten; 2. J. van Amesfoort 8 partijen 5 punten. Derde klasse (kampioen): Joh. van Amesfoort 10 partijen, 7 punten; 2. C. Buys, 10 partijen 6% punten. Na enkele zetten reeds deed Len gers een minder goede greep, waar door Koning een verrassende matstel- ling kon forceren en direct won. Van Dijk won zijn laatste partij reglemen tair door niet opkomen van Allart, wat eerstgenoemde zeker niet heeft bevre digd. Niettemin werd Van Dijk een zeer goede tweede, met slechts een halve punt achterstand op Koning. Deze beide heren hebben een ware nek-aan-nek-race gevoerd. De kam pioen eindigde met elf punten uit veertien partijen. Van Dijk vergaarde uit hetzelfde aantal partijen tien en een halve punt. En hiermede zijn de schaakkam pioenschappen 1950 weer achter de rug. Wij memoreren nog even, dat de schaaktitels volgend jaar gelijktijdig met de wintercompetitie-wedstrijden worden verspeeld, zodat de winnaar van deze wintercompetitie tevens kam pioen is van Den Helder. Iedereen kan deelnemen, mits men lid is van een schaakvereniging of persoonlijk lid van de KNSB. Voor hen, dus niet- leden van MSC, gelden deze wedstrij- Naar wy vernemen is de datum van de tweede zeepkistenrace, die aanvan kelijk was bepaald op Zondag 10 Sep tember, nader vastgesteld op Zondag 17 September. Het is niet onwaarschijn lijk dat ook jeugdige coureurs uit Leeuwarden, Franeker en Enschede zullen deelnemen. Helderse jongens, die van de partij willen zijn, kunnen zich nog opgeven bij de secretaris van het voorbereidende comité, de heer J. Boon, Zeeweg 7c, Huisduinen. Hr.. Ms. mijnenvegers „Vlie- stroom", „Westerschelde", „Texel- stroom", „Borndiep" en „Deurloo" en de boeienleggers „Hollands Diep" en „Zuiderdiep" van het zesde flottielje, die juist deze week de veegwerkzaam- aen dan natuurlijk alleen voor de ti- ^eden nabij Terschelling hebben her tel. De leden van MSC leveren name lijk meteen ook strijd voor het club kampioenschap. Schaakliefhebbers kunnen zich nu reeds opgeven. Zij kunnen dit elke Maandagavond doen in het clublokaal van MSC, de bovenzaal van het Chris telijk Militair Tehuis aan de Kanaal- weg. Tot besluit geven wij de namen van de best-geplaatsten uit de schaakstrijd 1950: vat, zijn gisteren wegens het ongun stige weer het Nieuwediep binnen gelopen. De salonboot „Prinses Irene" van rederij Doeksen, die onderweg was van Oudeschild naar Den Oever, heeft gistermorgen korte tijd in de haven gelegen. Het is morgen hoog water om 9.4(1 er, 22.15 uur en laag water om 4.09 en 16.35 uur. De temoeratuur van het zeev-ater was 18.2 graden Celsius. De postduivenvereniging „Het No den" hield zijn laatste vlucht v°N jonge duiven van Marbaham af «2 km). De vogels Werden om half tj gelost, waarna de eerste duif 9,1 14.22.14 uur arriveerde. De prijsw°m naars waren: G. J, Wittenberg i /V A. Rietveld 2 6, J. Fluri 3. P. Dirk- l' W. Pluymers 7 8. 8 Voorts werd door „Het Noorden" e wedvlucht gehouden voor jonge f" oude duiven .van Dordrecht af. y'." deze 128 km lange tocht werden T duiven ook om half tien in vrijheid t> steld. De eerste vogel arriveerde om 11.02.58 uur. De voorlopige prijswin naars zijn: M. Nellestein 1 7 24 34 C. van Reek 2 21, T. J. Kos 3 13 i»\«' G. Buis 4 9 10 16 17 30 31 41, 0. J Wittenberg 5 29 37. P Dirks 6 28 3a' 39 40, A. Rietveld 8 11 14 22, J. rendrecht 12 19, W. Pluymers 15 2<j 26. R. J. Ran 20 23, 36, G. J. de Wit 2- 32, J. Manshanden 42. Bij „Victoria", welke verenigt™ eveneens een wedvlucht van Marbj. ham heeft gehouden, vielen de prm» als volgt: A. Heijblok 1 14 20, 21 24 27 J C. Duinker 2 5 9 26, J. Kramer S j 22, Th. Goessen 4. 25, gebr. Ramler 7 13, B. de Boer 8 16, 17 C. Bruin 11 tj' P. van Rijn 15. J. vd Wal 23, J. Van Gils 19, J. W. Pluimers 10 En de uit. slag van de navlucht voor oude en jonge duiven, met Dordrecht als plaats van lossing, was: A, Heijblok I 7 13 gebr. Ramler 2 13, J. Kramer 3 12, p' Tijdeman 4 19 20 31 32, Joh. P. Horst 5 9 23, A. J. Hubregtsen 6 15 22 25. w, Keizer 8 24 37. B. de Boer 10 30, J. c Duinker 11 33 44 46, A. J. Brunink 14 17 34 35, D. Bregman 16 38 43, J. Rie. mers 21 28 36 4* 41 45, J. Troost 26 2V, J. van Gils 29, C. Bregman 39, L. Post 42 Zaterdag wordt van vier tot vijf uur ingekorfd voor Roosendaal, van zes tot zeven uur worden de klokken gesteld. VISAFSLAG OUDESCHILD In de week van 21—27 Aug. werd aan de visafslag te Oudeschild aangevoerd) 10.652 kg garnalen; 7 kg kabeljauw; 4 kj rog; 32 kg schar; 7893 kg schol; 6 kg ham; 92 kg poon; 659 kg tarbot: 7165 kg tong) 2197 kg wijting; 1 st. kreeft; 743 kg kreu kels. Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van Prinses Wilhelmina geeft de Harmoniekapel „Winnubst", onder leiding van de heer. H. B. Schen kels, morgenavond van acht uur tot half tien een ooneert in het Juliana park. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: Wilhelmus; 1 Amicitia' mars (H. Lureman), 2 Lugdunum- ouverture (G. Allier), 3 Dolores-valse (E. Waldteufel), 4 Oud-Hollandse boe rendansen- (W. J. Siep), 5 Een Neder lands volksfeest (M. v.d. Rovaart), a) Opmars der feestgangers, b) Boeren dans Schotse-drie, c) Krelis en Betje minnespel (piston en trombone), d) Twee violen en hakketonen, e) Schotse vier, algemene springdans, 6 Princess Czardas Selection (Em. Kalman,) 7 In 't Zigeunerkamp-mars (M. Oscheit). Tijdens het zeer zware onweer, dat zich Maandagavond in onze omgeving, maar hoofdzakelijk boven de Noordzee ontlastte, hebben zich te Huisduinen twee lichte gevallen van blikseminslag voorgedaan. Ten huize van de fam. Van H. aan de Duinweg sloeg het radiotoe stel kapot en in één der Oostenrijkse huizen, bewoond door de fam. V., werd een op de vliering staand tafeltje ver nield. Enige pannen van het dak wer den stukgeslagen en ook hier moest de radio het ontgelden. Toen het onweer, dat tegen de windrichting in langzaam Den Helder naderde, op zijn hevigst was, begon het zo hard te regenen, dat de riolering het water hier en daar niet kon ver werken. Er viel gisternacht ruim 31 mm. regen, dat is vier procent van de hoeveelheid die tot nu toe gemiddeld per jaar is gevallen. De buurtveren. LOK/SM heeft een reisje voor de kinderen georgani seerd. Met twee autobussen werd naar Bergen gereden, waar de jeugd zich in de grote speeltuin van -Duinvermaak" bijzonder heeft geamuseerd. QAARNE geven wij aan de wethouder van Sociale Zaken, de heer C. Steen- lage, de gelegenheid om in zijn kwaliteit van voorzitter van het Comité Ontspanning Ouden van Dagen een dankwoord te richten tot al zijn mede werkers bij de organisatie van de zo perfect geslaagde tocht naar Friesland op Woensdag 23 Augustus j.1. gehouden. y^LS VOORZITTER van het Co mité Ontspanning Ouden van Dagen is het mij een behoefte aan allen, die aan het welslagen van het verleden week gehouden uitstapje hebben medegewerkt mijn hartelijke dank te betuigen. Deze dank geldt de individuele gevers en geefsters en de ver enigingen en instellingen,, die door hun bijdragen het uitstapje financieel hebben mogelijk ge maakt; de collectanten en col- lectrices, die zo'n groot aandeel hebben gehad bij de inzameling van de benodigde gelden; de busleiders en -leidsters, de ver pleegsters van het Gemeente ziekenhuis, de politie, de accor- deonnisten en de chauffeurs, die allen op prettige wijze zich van de hun toebedeelde taken hebben gekweten; de muziekkorpsen Winnubst en Helders Fanfare corps, die de terugkomst in de stad tot een glorieuze intocht hebben gemaakt; de pers voor de belangrijke diensten bij de voorbereiding verleend en, last but not least, de Directeur en de ambtenaren van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken, waarvan in het bijzonder moeten worden genoemd de heren Böhmer, Sperling en SimOns. DEN HELDER, 29 Augustus 1950. C. STEENLAGE. De KNVB heeft alsnog de volgende competitiewedstrijden vastgesteld: 29 OCT.: Helder—Zaandijk, Randers Succes, BKCGrasshoppers, Wie- ringerwaard—ZAP, Bergen—Texel. 5 NOV.: Rivalen—Helder, Succes— Purmerend, HSV—BKC, Texel—West friezen, ZAP—RK AFC. 19 NOV.: Helder—De Meer, Succes— Limmen. BKC—De Rijp, Oudesluis— ZAP, Watervogels—Texel. 26 NOV.: VitesseHelder, WW Succes, BKCLimmen, Texel—Wie- ringerwaard. Koedijk—ZAP 3 DEC.: Helder—RK WA, Succes- De Zouaven. Andijk—BKC, ZAP—Vro- ne, Oudesluis—Texel. Het voetbalelftal van de Helderse politie, dat in het vorige seizoen zo uit stekend voor de dag kwam, begint de nieuwe competitie op Dinsdag 16 Sep tember tegen de Zaandamse politie. Deze wedstrijd wordt in Den Helder ge speeld en zal waarschijnlijk om drie uur beginnen. In het Zaandamse elftal ko men onder meer uit Kadt, Kuijper en Jaket, bekende spelers uit ZFC. De nieuwe ULO school aan de Pas teurstraat, waarvan de officiële ope ning morgenmiddag om drie uur wordt yprricht, kan morgenavond tussen ze ven en negen uur door belangstellenden worden bezichtigd. Wanneer Bing Crosby en Bob Hope samen verschijnen, dan is men geneigd te vergeten dat er komiekparen be staan als Stan Laurel en Olivier Har- dy en Abbott en Co'stello. Zo ook weer in de film „Road to Rio", die gister avond tijdens de eerste voorstelling in Tivoli ware lachorkanen heeft ver wekt. Het tweetal raakt voortdurend in moeilijkheden, omdat „Seat" Swee- nely (Bing Crosby) een zwak heeft voor knappe meisjes en bovendien nog al gul is met het geld van zijn vriend „Hot Lips" Barton (Bob Hope). Talrijk zijn de geestige vondsten in deze rolprent, die Bing en Bob in de meest hachelijke situaties brengen en waarom men naar hartelust kan lachen. De beide vrienden zingen en dansen en kele van de bekendste nummers uit hun onuitputtelijke repertoire, en zij ontmaskeren zelfs een intrigerende tante en haar trawanten, die het er om te doen is Lucia (Dorothy Lamour) door middel van hypnose tegen haar wil in het huwelijksbootje te doen stappen. En als we dan nog verklappen dat ook „The Andrew Sisters" van de par tij zijnWie eens recht hartelijk wil lachen moet naar Tivoli. Bing Crosby (met stem en flaporen) en Bob Hope (met neus) zijn er tot en met Donderdagavond. De titel „De gevaarlijke leeftijd" suggereert dat hier sprake is van een jong mensenkind, dat zijn eerste schre den op het pad der liefde zet en dan in moeilijkheden komt. Dat is in de Witte Bioscoop, waar deze film tot en met Donderdagavond draait, toch niet het geval. De charmante Moniea Brooke (gespeeld door Peggy Cum mins) komt namelijk volkomen arge loos in het bezit van de liefste man ter aarde, en zij heeft er nauwelijks Weet van, dat haar Michael (Richard Groe ne) het oog aanvankelijk op haar twee de moeder. Cathy Brooke (Myrna Lov>, had gevestigd. Ook vader Brooke zelf (Roger Livesey) had er geen idéé van, dat Cathy en Michael tedere gevoelens Hr. Ms. sleepboot „Orkaan" is gis teren uit Nieuwediep naar Rotterdam vertrokken om het lichtschip „Ter schellingerbank" op te halen, dat een periodieke onderhoudsbeurt heeft ge had. Wanneer de „Orkaan" dit licht schip naar haar station nabij Ter schelling heeft gebracht, neemt zij op de terugweg het lichtschip „Texel" op voor elkaar koesterden. Hij had net ook zo druk met zijn advoctenpractijk, dat hij Cathy wel een beetje verwaar loosde. De spanning in de film neemt toe, wanneer Brooke van een ernstige zenuwinzinking moet genezen. Tijdeng de zes maanden, die hij (met dichtge- pleisterde ogen) op Capri moet door- brengen, geeft Cathy hem een liefde rijke verzorging. Als Michael op be zoek komt, moet Monica als zijn aan gebedene fungeren. Dat gaat haar (van nature en spontaan) zo goed af, dat de schijn ten slotte werkelijkheid wordt. De geschiedenis zou pijnloos zijn verlopen (en de film zonder „pro bleem" zijn gebleven) wanneer Brooks niet de lucht had gekregen van Mi- chaels sympathie voor Cathy. Dat geeft aanleiding tot enkele bijzonder span nende en uitstekend gespeelde scènes. Het wordt gelukkig geen „zwoel" ver haal, maar een zeer aanvaardbare sto ry met een happy end bovendien. De N.V. T.E.S.O. heeft het in de maanden Juni en Juli van dit jaar nog drukker gehad dan in dezelfde maanden van 1949. Er werden, volgens de Texelse Crt., ruim 3000 personen meer vervoerd, ruim 6000 meer fietsen en 443 meer auto's. Er werden in genoemde maanden to taal 93.137 personen vervoerd, vorig jaar 89.986. Tevens werden 36.472 rij wielen over het Marsdiep gebracht (vorig jaar 29.858) en bovendien 4507 auto's (vorig jaar Juni en Juli 4064). De commissie van voorbereiding voor de Flora-feesten heeft aan het zeer ge varieerde programma een waardig sluitstuk toegevoegd. Het ligt n.1. in de bedoeling van deze commissie, op de laatste avond een groot vuurwerk af te steken. Voorts zal op de eerste feestdag een muzikale rondgang door de Harmonie- kapel .Apollo" worden gemaakt, waar na een voetbalmatch zal plaats vinden. De Zondag zal door de grote windhon- denrennen in het middelpunt worden ingenomen. Deze rennen zijn zowel voor Wieringen als Noord-Holland een bij- zondere gebeurtenis en zullen zeker veel publiek trekken. Voor haar leden organiseerde het be stuur van de Hengelvereniging i>~® Snoek" een wedstrijd op snoekbaars- sleeptouw naar Den Helder. De „Te- ™r,lja °P„ To m 5 xel" gaat op de Rijkswerf in periodiek I T°6n de voorzltter s m<,r*en? onderhoud. In huize „Westerlicht" te Alkmaar overleed gisteren op ruim 91-jarige leeftijd de heer P. Bossen, oud directeur van de Zeevaartschool te Texel. Aan de school op Texel was hij tien jaar verbonden, daarna werd hii ac- pensionneerd. Daarvóór werkte hij ook aan de zeevaartscholen te Vlie land, Delfzijl en Amsterdam. Vanzijn hand verschenen verschillende beken de werken op zeevaartgebied Vrii dagmorgen om ongeveer 12 uur vindt op Westerveld de crematie plaats. I uur het sein tot inleggen gaf, bcvon j zich een twintigtal leden langs j5 Randkanaal. De snoekbaarzen zich deze morgen niet gemakken) vangen. Slechts drie exemplaren wer den buit gemaakt. De heer H. Bun® ving de grootste vis met een afme» van 48% cm. Hij werd hiermede win naar van de eerste prijs, een bon te» be waarde van f 10. De tweede prys haalde de heer S. Mulder met snoekbaars van 46% cm. (bon ter wa» de van f 5). De heer R. Blaauboer, 0 een snoekbaars van 40 cm. lengte vu> kwam in het bezit van een opvouwba schepnet. Bovendien kreeg hij een vishengel, beschikbaar gesteld v°°r kleinste vis. De prijzen werden m toepasselijk woord door de voorzi de heer Brouwer, uitgereikt.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2