Chicago s eerste jaarbeurs werd succes tegen wil en dank Tiny Ellen won eerste prijs bij het „Popzoenen" in Julianadorp Epilepsie Nieuws van het eiland Texel Nederland kwam er De betrekkelijkheid van marktanalyses goed voor de dag Hembrugponten tijdelijk buiten dienst gesteld Scheepvaartberichten Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom VAN MARSDIEP TOT IJ Sport- en Volksfeesten weer achter de rug De studiebeurzen van Indonesische studenten Rusland en de Zuidpool Medische Rubriek Katgooien bij fraai zomerweer Weer volksfeesten te Den Hoorn Strijd om de man en de vrouw te Den Hoorn Urk De week op de visafslag Visserijbesommingen IJmuiden WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1950 (Van onze correspondent in Amerika) pHlCAGO, Augustus De vraag is ol men het als het spreekwoordelijk geluk van de beginneling moet ken' schetsen, of dat er andere doorslagge' vende oorzaken zijn, waardoor de eer ste internationale jaarbeurs, die ooit in de V.S. is gehouden, ten slotte als een succes is geëindigd. Wat het antwoord eok moge zijn: de organisatoren (wier kennis van de problemen van een der gelijke tentoonstelling uiterst beperkt is gebleken) hebben de wind mee ge had. Men heeft deze jaarbeurs opgezet sis een „stunt" om in de slappe zomer tijd de hotels te Chicago kunstmatig te vullen: de tegenwerking van bepaalde plaatselijke instanties was daarbij zo groot dat men het avontuur moest be ginnen met een beginkapitaaltje van nauwelijks 70.000. Volgens „Bartjes" had het avontuur derhalve in ieder op zicht als een faillissement moeten eindigen. Dit is niet 't geval geweest. De organisatoren komen met de schrik vrij; hetgeen hen zozeer heeft verbaasd, dat zij het volgend jaar zij het dan in September dit experiment wil len herhalen. Of zij dan opnieuw op de deelneming van 48 landen kunnen re kenen, staat nog te bezien. Vele lan den immers inclusief de Belgische zakenwereld hebben maar magere resultaten geboekt. De oorzaak daarvan is voornamelijk het (alleszins gerecht vaardigde) wantrouwen, waarmee men deze onderneming had tegemoet gezien. Men meende, dat het hier een „morele verplichting" gold tegenover E.C.A.1, om, als tegenprestatie tegenover de gulle dollarsteun, een inzending te stu ren naar 'n markt, waarvan men nage noeg geen verwachtingen koesterde. Vandaar dat de Belgen b.v. een keurige en artistieke reeks stands hadden opge steld, maar dat er nauwelijks Belgische zakenlieden aanwezig waren, om hun eigen belangen te behartigen. Nederland zette beste beentje voor De Nederlandse deelnemers hadden daar anders over gedacht. Men had ook hier weinig illusies over mogelijke re sultaten gekoesterd. Men had zich ech ter op het standpunt gesteld „als we toch meedoen, kunnen we evenzeer trachten goed mee te doen". Voqral de genen, die zich op dit principe baseer den, Nederlanders, Duitsers, Zweden en Japanners, die hier allen sterk ver tegenwoordigd waren, is de omzet aan zienlijk meegevallen. Deze beurs had daarbij de verdienste, dat men van de beginne af de toegang voor het publiek had beperkt tot en kele uren per week. De zakenlieden hadden du$ ruimschoots tijd en ruimte voor besprekingen met hun potentiële afnemers. Velen van deze kopers waren voornamelijk gezien de huidige tijdsomstandigheden bereid, om van buitenlandse producenten behoorlijke kwanta af te nemen. Er dreigt immers een schaarste van verbruiksgoederen in Amerika en men wil de voorraden van niet aan bederf onderhevige levens middelen wel iets uitbreiden. Dat was een van de voornaamste oorzaken, waarom er ondanks de berekenin gen van „Bartjes" in Chicago zaken werden gedaan. Daarmee is nog geenszins gezegd, dat dit soort jaarbeurzen voor de door Eu ropese fabrikanten in Amerika te be strijken markt ideaal zijn. Het is na- tuurlijk niet te ontkennen, dat men op elke jaarbeurs wel iets verkoopt. Voor menig Nederlands fabrikant is een en kele transactie, een goede relatie, in het huidige stadium van de exportbevorde' ring voldoende, om er de moed in te houden. Maar of op de lange duur deel neming aan deze beurzen gerechtvaar digd is, heeft Chicago bepaald nog niet bewezen. Fiasco van marktanalyses. De jaarbeurs te Chicago heeft wel iets anders bewezen: n l. dat regering en fa brikanten uiterst omzichtig moeten om springen met de z.g. „marktanalyses". Verschillende producten, waarnaar hier, volgens de theoretische^ gegevens, vraag had moeten bestaan, „deden" het hele maal niet. Andere, daarentegen, die de Nederlandse zakenlieden in hun vitri nes hadden gelegd tegen beter weten in en waarmee zij elders in het land nog nooit een enkel succes hadden kunnen behalen, bleken plotseling uitermate ge zocht. Prijs-niveaux bleken ook niet al tijd de enige criteria. Amerikaanse inko pers bestelden taf van producten, waar van de prijs aanzienlijk hoger was dan van het Amerikaanse equivalent. Waar om? Er bestaan tal van gissingen voor, lopende van „snobbistische overwegin gen van de Amerikaan, die meent aan prestige te winnen, wanneer zijn bedrijf, over buitenlandse relaties beschikt", tot argumenten van inflatoire aard: men meent, dat het prijsniveau in de komen de maanden zozeer zal stijgen, dat er op vrijwel ieder inkoopsprijs nog wel pa pieren winst kan worden behaald. Dat verschillende van de marktanalyses in de practijk gederailleerd bleken, wil nog niet zeggen, dat dit soort onderzoek alle waarde zou hebben verloren. Er is echter wel reden, om bij de aldus ver kregen cijfers en gegevens rekening te houden met onverwachte grillen van smaak en prijsverschuivingen, die zich ook in de meest normale tijden blijven voordoen. Gedurende een of twee weken in Ocfober In verband met de bouw van nieuwe haven- en remmingwerken zullen de Rijksponten in de maand October on geveer 8 tot 14 dagen niet bij de Hem- brug kunnen varen. Het auto-verkeer van en naar Amsterdam zal via Bui tenhuizen moeten geschieden, waar tij dens de stagnatie bij de Hembrug drie ponten zullen varen. Alleen fietsers en wandelaars zullen tijdens de werkzaamheden aan de ha ven- en remmingwerken bij de Hem brug over het Noordzeekanaal gezet worden, waarvoor de Rijkswaterstaat een motorboot heen en weer zal laten varen. Aagtedijk 21-8 t« Mobile van Lake Charles. Aalsum, 27-8 van Chittagong naar Aden Alblaserdijk 27-8 te Galve- ston van Corpus Christi Almkerk Rot terdam—Buenos Aires 27-8 te Port Said. Alphacca, New YorkBuenos Aires, 28-8 van Port o£ Spain n. Recife. Al- phard, Porto AlegreR'dam, 27-8 v. San tos, 28-8 verw. te Rio de Jan. Amstel- land pass. 37-8 St. Pausrocks, A'damB. Aires. Annenkerk 27-8 te Colombo, R' damSydney. Ariadne, A'damItalië. 26-8 v. R'dam n. Leixtoes. Bennekom 26- 8 v. Puerto Cabelio. 27-8 te Curasao. Blommersdijk 27-8 v. R'dam n. New York. Blijdendijk 26-8 te R'dam van New :York Boissevaln Rio de JaneiroJapan 26-8 te Yokohama Caltex Delft 27-8 van Rastanura naar R'dam Caltex Lelden (t) 27-8 te R'dam van Rastanura. Cele bes. Djakarta-A'dam, pass. 27-8 Gibraltar naar Liverpool. Ceronia (t) 27-8 van Abadan naar Rangoon. Delft 26-8 te Antofagasta. Drente 28-8 v. Colombo te Penang Eemland Buenos AiresA'dam 26-8 van Ilheos, 27-8 verw. Bahia Eng- gano A'dam—Bushire 27-8 te Muscat. Etrema (t) 27-8 v. Las Palmas naar Corl- plto (Venezuela-. Gouwe, 27-8 te Kotka van Zaandam Grootekerk Beira— A'dam 26-8 van Port said naar Alexan- drie Heelsum 27-8 van Mobile naar Charleston Hoogkerk 27-8 van Beira naar Lorenzo Marquez Jaarstroom Da karLe Havre, 26-8 te Le Havre. Ka- merlingh Onnes, DjakartaR'dam, pass. 27 Kp. Bon Klipfontein A'damBeira 27-8 van East Londen naar Durban Larenberg, R'damBagnoli pass. 27-8 Wight. Lawak 27-8 v. Tarakan n. Sura baja Leerdam New YorkR'dam 27-8 te Antwerpen Lekhaven HuelvaRot terdam, pass. 27-8 Caszuets. Lutterkerk 26-8 van Bombay naar KaYaehi Mar ken 27-8 van Suez naar Karachi R'dam Calcutta Mitra t. SingaporeR'dam 27-8 van Suez Molenkerk Brisbane R'dam pass. 27-8 Kp. St. Vincent. Nieuw Amsterdam R'damNew York 27-8 van Southampton. Oranje, DjakartaAm sterdam 27-8 verw. te Singapore Prins Alexander 26-8 van Quebec naar R'dam Prins Frederik Hendrik 27-8 van R'dam naar Chicago. Prins Maurits, Montreal Antwerpen, pass. 26-8 Quebec. Prins Philips Willem 26-8 te Kingston van De- merara Prins Willem 2 27-8 van Genua naar Port Said Prins Willem 5 27-8 te R'dam van Chicago Radja 26-8 van Rio de Janeiro naar Port of Spain Buenos Aires—Vancouver Salawati Djakarta New York 26-8 te Belawan Samarinda 27-8 te Portland van Vancouver Saran- gan HalifaxCalcutta 26-8 van Suez naar Bahrein Soestdijk Djakarta—New York 26-8 te ^pston Stad Arnhem 27-8 te Huelva van Clvitavecchia Stad Breda 28-8 van East Londen, 27-8 verw. Port Elisabeth Stentor 27-8 van Malta te Patras. Straat Malakka 26-8 van Sin gapore Buenos AiresYokohama Straat Soenda, 27-8 te Mauritius Durban— Hongkong. Sunetta (t), Singapore— Berre pas. 26-8 Perim Tero R'dam— Rosario 28-8 te Montevideo Titus 27-8 van Izmir naar Algiers Tsjisadane YokohamaRio de Janeiro 27-8 te Monte video Westerdam 28-8 te R'dam van New York Almdijk, Galveston-Londen, p»ss. 28-8 Bishop Rock. Amstelpark, 28-8 anker Ta~ runa, van Petta. Arundo, A'dam-Montreal, 28-8 pass. Belle Isle. Barendrecht (t) 29-8 van Las Palmas n. Ystanlow. Bengkalis, Djakarta-A'dam, 28-8 van Port Said. Bois- sevain, 28-8 van Yokohama n. Nagoya. Boschfontein, A'dam-Oost-Ajrika, pass. 28-8 Ouessant. Caltex Leiden (t) 28-8 v. R'dam n. Restanura. Corilla (t) Singapore-R'dam. pass. 28-8 Ouessant. Ena (t) 28-8 van Rot terdam n. Yarrow. Farmsum, 28-8 pass. Oland Lulea-Baltimore. Gaasterkerk, 29-8 te Beira van A'dam. Garoet, R'dam-Dja- karta, 28-8 te Aden. Grootekerk, Beira- A'dam, 28-8 van Alexandrie n. Genua. Jaarstroom, 28-8 van Le Havre, 30-8 v.m. te A'dam verw. Jobshaven, 28-8 van Ham- 61. Moeder Woeffie heeft het vleer- jongens zelfs nog een tijdje bewaker in inuisje niet al te vriendelijk te woord Kippendorp zijn geweest?" En daar gestaan, maar.dat is ook geen won- moest het vleermuisje het mee doen. Hij der! Ze vindt het erg vervelend, dat vertelt alles weer precies aan zijn allerlei dieren steeds bij haar aankomen -vriend, Spits de Speurder en die be- cm te vragen of Pim, Pam en Pom iets grijpt ook wel, dat hij nog niet veel ver met de roofovervallen te maken heb- der komt. „Doe jij je best en hou van ben. „De dieren moesten toch beter we- nacht weer een oogje in het zeil", ver ten", heeft moeder tegen het vleermuisje zoekt bij zijn vriendje „Ik zal hier de gemopperd. „Weet je dan niet, dat mijn wacht houden met mijn knuppel". De gemeente Berkhout is in het be zit gekomen van een nieuwe brand spuit O De onbewaakte spoorwegoverw gang aan de Raadhuislaan te Groote broek wordt binnenkort voorzien van een knipperlicht. In een weiland te Velsen zijn acht tien koeien door vergiftiging gestor ven. Men neemt aan, dat de vergifti ging het gevolg is van het omspoelen van een bespuitingsapparaat in een sloot langs de weide Aan de veiling te Castricum werden de eerste spruit jes aangevoerd. Te Assendelft is een driejarig meisje overleden, dat gesnoept had uit een doosje morfine-houdende pillen De tarieven van het gemeente ziekenhui» te Zaandam zulten opnieuw met f 0.50 worden verhoogd Getroffen door de bliksem, zijn te Oostzaan een veestal en twee hooibergen afgebrand Het gemeentebestuur van Zaandam voert onderhandelingen met een groot bui tenlands bedrijf over de verkoop van de voormalige rijstpellerij „De Phenix". De te Alkmaar gehouden tentoon stelling van aquaria is door ruim 5500 personen bezocht burg te Rotterdam. Kertosono, 28-8 van Haiphong naar Surabaja. Larenberg, R'dam- Bagnoli, pass. 28-8 Ouessant. Lawak, 29-8 van Tarakan te Surabaja. Lekhaven, 29-8 te R'd&m van Huelva. Madoera, Surabaje- A'dam, 28-8 van Belawan n. Aden. Mentor, 28-8 van Istanboel n. Oran. Mitra, Singa pore-R'dam, 28-8 van Port Said. Molen- kerk, Brisbane-R'dam, pass. 28-3 Finisterre. Mijdrecht (t) Buenos Aires-Barry, 28-8 v. St. Vincent. Nieuw Amsterdam, R'dam-New- York, 28-8 375 mijl West van Scilly. Noor- dam, 28-8 te New-York van Bremen. Omaia (t) 29-8 van Colombo te Surabaja. Oranje, Djakarta-A'dam, 28-8 van Singapore, 29-8 verw. rede van Belawan. Prins Fre derik Hendrik, R'dam-Chicago, pass. 28-8 Lizard. Prins Johan Willem Friso, R'dam- Montreal, pass. 28-8 Scilly. Ridderkerk 29-8 to Tanga verwacht van Mombassa. Roepat 28-8 van Djakarta naar Belawan. Rijn 28-8 te Sundsvall van R'dam. Stad Alkmaar 28-8 te Luïea van Emden. Stad Breda, 28-8 van Port Elizabeth naar Kaapstad. Talisse, Djakarta-A'dam, 29-8 pass. Gibraltar naar Liverpool. Tankhaven 3 (t) 28-8 van Sura baja n. Sungeigerong. Temate 28-8 van Rangoon naar Belawan, Calcutta-Indonesie. Tibia, 28-8 van Koweit naar Abadan. Vul- canus, 28-8 van R'dam naar Piraeus. Wel tevreden, 28-8 van Surabaja naar Semarang. Willem Ruys, Djakarta-R'dam, pass. 28-8 Burlings. Adinda (t) 25-8 van Julo Sambu naar Saig'on. Amstelveen 25-8 te Cristo- bal van Catagena. Berlage, Kaapstad-Pepel- Neder|,nd, 26-8 van Port Elizabeth. Came- ronia (t) Djakarta-A'dam, 28-8 mijl Zuidwest punt van Kreta. ïndrapoera 30-8 16 u. van R'dam n. Djakarta. Jagersfontein 26-8 van Tanga n. Mombassa. Polydorus 26-8 te New-York van Boston. Salatiga, Basrah- Pacifickust 24-8 te Los Angeles. Sibajak verm. 7-9 te Surabaja van Sydney. Som- melsdijk 26-8 te Vera Cruz. Weltevreden 29-8 8 u. verw. te Semarang van Surabaja. Wieldrecht (t) 25-8 van Lorenzo Marquez te Beira. Almdijk, Galveston-Londen, pass. 29-8 Wight. Altair, R'dam-Porto Alegre, 28-8 van Recife naar Bahia. Alwaki, New-York - Buenos Aires, 28-8 van Santos. Amstelstad, A'dam-Makassar, 29-8 van Djeddah n. Aden. Atlas, 28-8 te Barcelona van Oran. Bloemfontein, Beira-A'dam, 29-8 te Genua. Edam, 28-8 te Charleston, Gooiland, A'dam-Buenos Aires, 28-8 van Porto Alegre. Hercules 28-8 van Calamata n. Catania. Kelbergén, pass. 29-8 Beachyhead van Bona- R'dam. Loosdrecht, 29-8 van Bombay n. Colombo, van R'dam-Calcutta. Maasland, 28-8 300 mijl Zuidwest Lissabon, van Mon- tevidea-A'dam. Noordwijk, 28-8 van N.- York n. Cuba (Antilla). Orion 28-8 van Telaviv n. Izmir. Prins Philips Willem, 28-8 van Kingston n. Puerto Cortez. Prins Willem van Oranje 27-8 van-y^uebec n. Mon treal, Salland 28-8 te "uenos Aires. Vulcanus 29-8 te A'dam van R'dam. De sport- en volksfeesten te Julianadorp konden dit jaar vrijwel geheel bij gunstig weer worden gehouden. Alleen bij het scheiden van de markt, de laatste uren van de laatste avond, werd de vreugde buitenshuis door een hevige en langdurige onweersbui gestoord. De voornaamste feestelijkheden waren toen al achter de rug. Tlny Ellen had haar eerste prijs in het „Popzoenen te pakken en de heer J. Oost de lauwertak en het diploma, dat hij in de étalagewedstrijd had gewonnen. Er was athletiek beoefend, gevoetbald en gehandbald en op de laatste middag had de paardensport de belangstelling van velen getrokken. bij het katgooien verscheidene vaatjes, Aan ongeveer tweehonderd studen ten, die een beurs hebben van de voormalige Indonesische regering, is onlangs door de Republiek Indonesia medegedeeld, dat de studiebeurzen zijn ingetrokken en dat zij op 12 Sep tember naar hun vaderland moeten terugkeren. De heer Weiter (KNP), van oordeel, dat de Nederlandse re gering die destijds staatsrechtelijk verantwoordelijk was voor de toe kenning dezer beurzen zedelijk ge houden is, ze ten laste van het Ko ninkrijk voort *te zetten, heeft nu aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd, of de minister bereid is. op korte termijn de daarvoor noodzakelijke maatrege len te treffen. Het Argentijnse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Sowjetunie een antwoord doen toekomen op haar nota van 7 Juni en elke Sowjetrussische aan spraak op het deelnemen aan bespre kingen over Zuidpoolgebieden „onaan vaardbaar" genoemd. Op 7 Juni zond de Sowjetunie aan de V. S., Engeland, Frankrijk, Noorwe gen, Argentinië, Australië en Nw.-Zee land nota's waarin 'n internationale over eenkomst over 't Zuidpoolgebied werd voorgesteld. De souvereiniteit in enke le Zuidpoolgebieden vormt namelijk een geschilpunt. De Sowjetunie ver klaarde in deze nota's, dat zjj geen re geling zou erkennen, waarin zij niet werd gekend. Er bestaan enige ziekten, die wij weliswaar niet volkomen kunnen gene zen, maar waarbij wij door het voor schrijven van een juiste hygiënische leefwijze en door het geven van be paalde geneesmiddelen toch buitenge woon veel kunnen verbeteren. Eén van deze ziekten is de „epilepsie", door het publiek met de naam „toevallen" aan geduid. Het is een merkwaardige ziek te, waar wij eigenlijk nog maar weinig van af weten, ondanks het feit, dat er gedurende de laatste tientallen van ja ren enorm veel op dit gebied onder zocht en bestudeerd is. Wij nemen aan, dat zich hierbij de een of andere, gif tige stof in het lichaam ophoopt, wel ke daarbij op de schors van de grote hersenen inwerkt. Deze inwerking openbaart zich in de eerste plaats door voorbijgaande acute stoornissen. Dit zijn de z.g. toevallen, welke met stoor nis van het bewustzijn en heftige al gemene krampen gepaard gaan. Is de werking langdurig en intensief, dan kunnen zich ten slotte zeer bepaalde karakterafwijkingen en zelfs een de mentie ontwikkelen. En speciaal daar om is de juiste behandeling en een vol ledig lichamelijk onderzoek van de epi- lepsiepatiënten van zo groot belang, niet alleen wat betreft hun zenuwstel sel, maar ook wat betreft de werking van al hun lichaamsorganen. Want iedere nor male persoon kan op een abnormale en sterke prikkel met een epilepti sche aanval rea geren. Alleen zijn er mensen, die reeds op een nor- REGERING DER V.S. EIST SCHADE LOOSSTELLING RAMP „BENEVO- LENCE" De Amerikaanse regering heeft de scheepvaartmaatschappij Luckenbach, eigenares van het vrachtschip dat in aanvaring is geweest met het gezon ken hospitaalschip „Benevolenceeen Proces aangedaan. De regering eist 64 millioen dollar schadevergoeding en de inbeslagneming van het vrachtschip ..Mary Luckenbach" male prikkel met een dergelijke aan val reageren en weer anderen, die deze krijgen in antwoord op een prik kel die zelfs in zijn grootste sterkste bij een normaal persoon geen aanval zou kunnen opwekken. En dit geldt niet alleen voor mensen! Want zelfs primitieve wezens zoals amphibien en vogels hebben epileptische aanvallen. Men zal dus moeten opletten of er geen darmparasieten bestaan, terwijl nauwkeurig onderzoek door een oog- en oorspecialist plaats moeten hebben. Ook zal men zich van de levensge woonten van de patiënt op de hoogte stellen, wat hij gewoon is te drinken, te roken, enz. Men moet van zijn sexuele leven volkomen op de hoogte zijn. Dit onderzoek kan met nauwkeu rig genoeg geschieden, want telkens weer ontdekt men daarbij de een ol andere merkwaardige bij: onderheid, krachtens welke men dan speciale voorschriften zal kunnen geven. Ook komen er bij de epilepsie tal rijke andere toestanden voor, waarbij het niet tot prikkelingsverschijnselen van het motorische gedeelte van de hersenschors komt en dus niet tot de zo welbekende „krampen", maar waar bij wij periodiek alleen maar talrijke psychische verschijnselen zien optre den. Door een nauwkeurig onderzoek zal men dus eventueel een bloedaf- wijking of een hersengezwel of inge wandswormen op het spoor kunnen ko men en er zijn gevallen, dat men een bestaande epilepsie heeft zien verdwij nen na verwijdering van een smeer- prop uit het oo», of een verstandskies of na een blindedarmoperatie. Vinden wij echter niets van dit alles, dan spre ken wij van een echte, „genuine" epi lepsie. Hoe zal men dergelijke patiënten be handelen? Een buitengewoon belang rijk ding is de voeding; de patiënt zal daarbij alle excessen moeten vermij den, geen alcohol en zeer weinig kof- fiq en thee gebruiken. Grote waarde wordt ook toegekend aan het z.g. k e- t o g e n e dieët, een dieët waarbij be paalde afbraakproducten, „ketenen" in de circulatie ontstaan. Dit is te ver krijgen met eén zeer v e t r ij k e voe ding, welke speciaal door kinderen ge woonlijk zonder al te grote tegenzin wordt genomen, wanneer men maar voor een afwisselend menu zorgt en maatregelen neemt, dat het eten warm blijft, zodat het vet niet stolt. De goe de werking van het darmstelsel zal nauwkeurig gecontroleerd moeten wor den. De omgeving van da patiënt zal men moeten wijzen op de voorzorgen, die men nemen moet wanneer een epi leptische aanval optreedt. Speciaal wanneer de patiënt in bad zit. Zelf een auto besturen is natuurlijk ten streng ste verboden! Verder kennen wij een aantal genees middelen, die met groot succes bij deze aandoening worden toegepast. In de eerste plaats de barbituurzuurpraepa- raten, waarvan het bekendste het lu minal is. Dergelijke praeparaten wor den gewoonlijk zeer goed verdragen. De aanvallen worde - minder veelvul dig en minder heftig. Soms zelfs ver dwijnen ze. Een dergelijke behandeling zal gedurende zeer lange tijd voortge zet moeten worden. In de tweede plaats hebben wij de broomzouten. Men geeft hiervan verscheidene grammen per dag. Ook hier zijn dikwijls goede resul taten mee te bereiken, hoewel de pa tiënten er dikwijls erg suf van wor den en maagstoornissen en huidafwij kingen (acnepuisten) er door kunnen optreden. Wanneer eenmaal een epi- lepsie-aanval is opgetreden, komt het er slechts op aan, te zorgen, dat er geen ongelukken gebeuren, dus dat de patiënt zich niet stoot, niet op zijn tong bijt (dus een kurk of zakdoek tussen de tanden stoppen) of stikt doordat de tong naar achter zakt en het strotten hoofd afsluit. Tot slot moet ik er nog op wijzen, dat epilepsie een aandoening is, die in hoge mate erfelij.. is, zodat men aan een lijder aan toevallen het huwelijk altijd zal ontraden. Toch lopen over de' mate van overerfelijkheid de menin gen uiteen. Terwijl sommigen beweren, dat uit een huwelijk van twee epilep- tie de afstammelingen voor 100 pet. aan epilepsie lijden, menen anderen dat dit getal veel lager is. Voor afstammelin gen van een epilepsielijder met een normaal persoon zou dit 10% bedra gen, waarbij dan echter ook nog een aantal psychopaten komen. In ieder geval is de overerfelijkheid van de epi lepsie bewezen. Alleen de getallen, die de verschillende auteurs opgeven, variëren. Gewichtig is het feit, dat men heeft vastgesteld, dat epilepsie ook wel eens uit zichzelf kan genezen, zodat in het vierde geslacht de ziek'niet meer voorkwam. Hierdoor zullen zij, die alle aan epilepsie lijdende personen zpuden willen steriliseren, zeer zeker tot voor zichtigheid worden aangemaand, te meer daar men in de laatste jaren is gaan inzien, dat van het grote aantal personen, dat epileptische aanvallen heeft, slechts een kleine groep aan de echte erfelijke epilepsie lijdende is. DR. P. H. VAN DER HOOG De voetbalwedstrijd tussen JVC 1 en een BKC-combinatie werd met 30 door de thuisclub gewonnen, zodat JVC in het bezit kwam van de me daille die door de heer Q. van Nuland beschikbaar was gesteld. Tevoren had JVC 2 met 42 van Watervogels 3 gewonnen en hadden de adspiranten van JVC met 21 het loodje gelegd tegen BKC b- Volksspelen Voor de volksspelen, die na het voet ballen op het programma stonden, be stond ook veel belangstelling. In de kruiwagenrace voor paren moest op de heenreis de heer als kruier fun geren en op de terugreis de dame, na tuurlijk met de partner als passagier. De snelste course werd gereden door C. Groot met mej. I. v. d. Voort, die de eerste prijs behaalden. De tweede prijs was voor S. v. d. Haag met mej Tiny de Vries, en de derde prijs voor G. Groot met mej. Alie Bregman. Het tweede nummer was het altijd zeer attractieve „popzoenen". De deel nemers moesten geblinddoekt een op gedirkte vrouwenfiguur, die ergens In de kring stond opgesteld, opsporen Wie de pop het eerst aanraakte, was winnaar van zijn groep. Tiny Ellen was in deze sport het meest bedreven en veroverde de eerste prijs. De twee' de prijs viel ten deel aan C. Rol. Toen volgde nog een nummer touw trekken voor heren in series van vier. De winnende ploeg bestond uit de he ren C. Rol, J. van Zoonen, J. Nieuw- land en M. Keidel. De tweede prijs was voor het viertal M. v. d. Meer, C. Zwaan, L. van Vegten en P. J- Bakker. Nadat deze volksspelen waren afge werkt kon er volop kermis worden ge vierd. De standhouders en het talrijke publiek profiteerden van het mooie weer op deze tweede avond. Ook op de derde en laatste dag "scheen een stralend zonnetje, zodat hét befaamde „katgooien" onder gunstige omstandig heden kon worden gehouden. Katgooien Reeds om tien uur was Arie present en zijn mannen lieten niet lang op zich wachten, want als er gelegenheid is tot „katgooien", dan zijn zij er als de kippen bij! Arie had gezorgd voor de vaatjes, de knuppels waren voor radig en toen ieder zijn inleggeld had voldaan kon het spel beginnen. Om de beurt wierpen de mannen hun knuppel naar het vaatje, dat aan een touw tussen twee palen was op gehangen. Voor elke hoepel die los geslagen werd, kreeg de werper een beloning. Ten slotte moest de „kat" (een houtje in het vaatje) eraan gel loven. Op deze manier sneuvelden er De Commissie voor de Volksfeesten te Den Hoorn kwam dezer dagen in vergadering bijeen. Er werd een belang rijk besluit genomen, en wel, dat op 12 en 13 September weer volksfeesten zullen worden gehouden. Ongeveer vijf en veertig personen woonden de vergadering bij. Voor het bestuur waren aftredend en niet her kiesbaar de heren A. Bakker, J. Kom- mandeur en A. Hin. In hun plaatsen werden met algemene stemmen ge kozen de heren P. Zijm Hz., F. Zwa nenburg en J. Huisman. De voorzitter de heer A. Smit, en de heer M. Kik kert werden herkozen. Tijdens de rondvraag kwamen de volksfeesten nog ter sprake. Indien het weer meewerkt en de intekenlijs ten goed worden bedacht, dan zullen de beide feestdagen zeker doorgang vinden. GEREF. PREDIKANT BEROEPEN De geref. kerk te Den Burg heeft tot predikant beroepen de heer A. F. Goe dendorp, candidaat te Rotterdam. Te Den Hoorn werd weer de strijd om de man en de vrouw gestreden Men had zich daarbij van de medewer king van het Fanfarecorps D.E.K verzekerd. Hier volgen de uitslagen: De strijd om de vrouw: le prijs I. Kok, 2e prijs J. Kikkert, 3e prijs P. de Wit. De strijd om de man: le prijs W. Wilders. 2e prijs J. Huisman, '3e prijs tante Hanna. VISSERIJ BERICHT URK. 29 Augustus. Door 106 vaartui gen werd aangevoerd: 11.822 pond kuil- paling 0,780,85; 177 pond snoekbaars 0.31; 68 pond rode baars 0,34 en 342 bak nest 2,40 per bak. MARKTBERICHT DEN BURG. 28 Aug. 1950. Aange voerd werden: 10 koeien 800—950; 6 pin ken 385480; 15 graskalveren 300350 70 lammeren 40—55; 40 schapen 8595 en 22 biggen 60—75. Meer dan 600 studenten van de R.K. universiteit te Nijmegen zijn Dins dagavond te Rome aangekomen. onder het grootste plezier van de toe schouwers. Ruitersport 's Middags om half twee was „Kunst zin" weer present om met de leden van de ruitersportvereniging „Hol lands Noorden" een rondgang door het dorp te maken en zich daarna naar het oefenterrein van deze vereniging te begeven. Daar volgde een groot aantal belangstellenden de verrichtingen van de ruiters. Onder leiding van hun in structeur, de heer J. Boontjes, voerden zij verschillende oefeningen uit, waar bij bleek dat opk paarden, die dage lijks boerenwerk verrichten, door dres suur tot vrij ingewikkelde prestaties kunnen worden gebracht. Wij zagen het barricadespringen voor eenlingen, twee- vier- en acht tallen er# daarna de fraaie oefening voor achttallen, die onlangs in de Beemster werd uitgevoerd. De daarop volgende springoefeningen over een achttal hindernissen, slaagden niet allemaal, maar oogstten toch veel ap plaus. Als bijzondere attractie volgde het optreden van de heer De Wit uit "t Zand, lid van de rijvereniging „West- Friesland". Hjj demonstreerde enkele staaltjes van dressuur met gewone boerenpaarden, die weinig onderdeden voor dieren uit een circusmanege Etalagewedstrijd Besluiten wij met de uitslag van de étalagewedstrijd, waarbij het publiek als jury heeft gefungeerd: 1. J. Oost, lauwertak en diploma; 2. P. Constant, medaille en diploma; 3. L. van Vegten, medaille en diploma; 4. D. Purmer, eervolle vermelding en diploma; 5. C. van Bodegraven, eervolle vermelding en diploma. De aanvoer van kuilpaling was de afgelopen week slechts middelmatig. Grote vangsten kwamen practisch niet meer voor; gemiddelde vangst per vaar tuig van 60 tot 140 pond per dag. De markt was iets beter gestemd dan de voorgaande week. De noteringen voor kuilpaling waren f 0.76f 1,03 per pond. Een partijtje mooie kuilpaling werd nog voor f 1.29 verkocht. Ook de vang sten der lijnaalvissers waren niet groot, n.1. per vaartuig van 40 tot 100 pond. De noteringen waren in het begin iets beter dan aan het einde der week ge middeld per pond f 0.78f 1.17. De aanvoer van witvis was r.iet groot. Zowel snoekbaars als rode baars vertoonden een daling. Snoekbaars no teerde per pond 2336 cent en rode baars 2455 cent. Aanvoer van andere soorten witvit vond niet plaats. De aanvoer van nest was iets beter. In totaal werd ongeveer 114 ton aange voerd. De prijzen per bak varieerden van f 2.20—f 2 73. De weekbesommingen der kuilvissers varieerden per vaartuig van f 200 tot f 1000 en voor de lijnaalvissers per vaartuig van f 150 tot f 400. Aanvoer van Noordzeevis vond niet plaats. Aangevoerd werd de afgelopen week: 76423 pond kuilpaling; 4843 pond lijnpaling; 2555 pond snoekbaars; 1842 pond rode baars; 72 pond voorn en 228270 pond nest. De totale omzet be droeg ongeveer f 79500. De besommingen van Dinsdag zijn: trawlers; IJm. 99 f 15100, 20 f 14.800, 57 f 13.400; Rott. 15 f 11.900; kustvissers: IJm. 213 f 440; Sch. 17 f 141; Kt 189 f 366. Prijzen per kg.: heilbot 2.052; gr. tong 2.702.35; gr. m. tong 2.252.10 kl. m .tong 1.261.15; kl. tong I 0.86 0.80; kl. tong II 0.84—0.71; tarbot I 1.52—1.06. Prijgen per 50 kg.: gr. schol 5547; gr. m. schol 5248; kl. m. schol 53 37; kl. schol I 35—25; kl. schol II 23— 14; schar 16—9.50; bot 19.50—16.50; verse haring 15.50—10.80; makreel 22—18.50 gr. schelvis 39; gr. m. schelvis 46; kl. m. schelvis 40.50—29.50; kl. schelvis I 31.50 —24.50; kl. schelvis II 23—13'

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5