Prinses Wilhelmina zeventig jaar Het is feest vandaag Pohang blijft nog het brandpunt Philips maakte een uiterst lichte toonopnemer Compagnie of bataljon naar Korea? KSS?**12 -mssts ïS" Argument dat buiten beschouwing moet blijven Vier leden Volkspolitie in West-Berlijn gearresteerd Majoor Den Ouden: goede keus Noordkoreaanse krijgsgevangenen goed behandeld Nieuw Chinees protest bij de Veiligheidsraad Acheson waarschuwt de Chinese communisten NIEUWE LENING VOOR JOEGOSLAVIË De Westduitse politie wordt gereorganiseerd Ook geschikt voor langspeelplaten Spoorwegstaking in Canada is geëindigd schrijver van de 90ste Psalm het uit- Zii is stort ren van 00rl°g en ballingschap te veel drukt, de leeftijd der sterkt bereik! vafvriiwm/ rC V6rVUUen Haar krachten hadden gevergd' De leeftijd der sterken Hwr stort ri^r i genomen ver- Toen nam onze Koningin het besluit naar het Uchaam Maar als'wli Haar a t T V°rStin' maar v00ral dat Haar ongetwijfeld zeer zwaar ge leven aan ons geêstesoo? laten Landsmoeder. Waren er nationale vallen moet zijn, maar waaruit weer hiipaan is dan ofooni it ti rampen geweest, een der eerste die de duidelijk haar geestelijke kracht sprak, leven niet eewee!? hit lo ganse feteisterde streken bezocht en de ge- Zij besloot afstand te doen van de re- itlrko oon swlo n 7Cn Va" e6n tr°?en bevolking moed insprak en gering. Vrijwillig, niet gedwongen. w inno Ti 3?r 5?, mec*e de noden lenigde, was Koningin Nog eenmaal zagen wij Haar bij de sler^mo est ziin 'IJ rte,1S V^ll?almi"a- Hier toonde Zij een Harer troonsoverdracht en hoorden Haar stem, h ff ]aar: *oen edelste karaktertrekken: mee lijden vast, schijnbaar onbewogen. Nog een- o zwaro t ree t met ,de lijdenden' Dèt g°ld ook in per- maal stond Zij voor Haar volk in on- d a e Koningskroon, toen soonlyke noden. Stonden bij officiële gebroken geestelijke Kracht, ondanks "eds torsentde bezoeken niet altijd op het program- het feit, dat de lichaamskrachten sterk zware hermelijnen Koningsmantel, ma bezoeken aan ziekenhuizen en an- verminderd waren. Met een luid, en- Konmgskroon en Koningsmantel, d« dere instellingen van geestelijk of thousiast: „Leve de Koningin!", wij symbolen van geweldig zware verant- lichamelijk misdeelden? heeft Zii zend op Haar opvolgster eindigde de woordelijkheid en dan op zo'n jeug- daar door woord en daad getroost en Koninklijke loopbaan van deze Sterke dige leeftijd. Maar Haar vijftig rege- gesterkt. En wie zal tellen het aantal Vrouw, deze Landsmoeder in de volle nngsjaren hebben wel heel duidelijk bezoeken in alle eenvoud en stilte ge- des woords. doen zien, dat die zware taak niet te ijracht in particuliere huizen aan vaak Haar leven is dienen geweest, om zwaar is geweest, dat Zij sterk ge- heel eenvoudigen? danks het feit, dat Zij geroepen was tot weest is onder de moeilijke omstandig- Zij is sterk geweest in Haar strijden heersen. Heersen door dienen. Daar- heden, waaraan Haar regeringsperiode voor recht en gerechtigheid. Hoe diep door heeft Zij kunnen zijn de Sterke, zo rijk is geweest. was zij geschokt, toen bruut geweld Nie* wie heerst i4 sterk, maar wie Wij behoeven slechts te denken aan alle recht en gerechtigheid met voeten dient. Zij kende en betrachtte het het feit, dat in die periode twee we- trad en toen ook Haar land betrokken woord van Haar Heer: „Ik ben niet reldoorlogen vielen, waarin Konink- werd in de grote wereldbrand. gekomen om gediend te worden, maar rijken en Keizerrijken hebben gewan- om te dienen". Te dienen, d.w.z. Haar keld op hun grondvesten en ook zijn leven te stellen in dienst van Haar ondergaan, toen, naar een bekende yp/AT LIGGEN ze nog dicht achter volk- Hat heeft Zij gedaan tijdens uitdrukking uit de tijd van de eerstt VV Qns die jaretij die ook vQor Qnze Haar regering en dat doet Zij nog, nu wereldoorlog, de kronen van Keizers Koningin Wilhelmina de allerzwaarste Zij zich heeft teruggetrokken in de en Koningen over de straatstenen roi- zjjn geWeest van Haar leven Hoe st'lte van Haar persoonlijk leven. Ook de";. Ui heeft Zij zich de Sterke getoond, toen nu n°S laat z« telkenS zien en horen Wie zal ook slechts bij benadering zij die geweldige beslissing moest ne- welke de geestelijke kracht is, waar- kunnen beseffen, wat er toen aan men Haar innig geliefd Land en Volk uit Zij geleefd heeft en nóg leeft. In geestelijke kracht gevergd werd van tijdelijk te moeten verlaten en als Bal- klaar en krachtig getuigenis richt Zij een Vrouw, die zelf een Kroon droeg? ling tg moeten vertoeven op vreemde zich tot de wereld, tot in kleinere Alleen de waarlijk Sterke, de geeste- bodem. Wat is die beslissing door velen kring vergaderden, vooral ook tot jon- lijk Sterke, kon d;t alles doormaken toen verkeerd beoordeeld en wat is 't gere mensen en getuigt van Haar en in ongebroken kracht staande blij-' later gebleken de enig juiste geweest enigs troost in leven en in sterven, ven. Hoe bemoedigend klonken Haar te zijn want juist daard00r kon zy koninklijke woorden in die tijden van Haar krachten blijven wijden aan de beproeving en zorg tot Haar vaak zo belangen van Haar zo zwaar beproefde 7O IS ZIJ gebleven de Sterke van ontmoedigde volk. Hoeveel kracht Volk. En wie zal zeggen hoevelen daar geest. hebben zwakkeren geput uit de woor- jn den vreemde door Haar hartelijk Zo zien we onze zeer geliefde Prinses den en uit het voorbeeld van deze medeleven gesterkt en bemoedigd zijn Wilhelmina op Haar 70ste verjaardag geestelijk Sterke, die toch ongetwij- vo] te houden in de strijd voor de Hoe lang zullen wij Haar nog bezitten? bevrijding. Het zijn er niet zo velen die de leef- Zij ontving hen persoonlijk die moe- tijd der sterken bereikt hebben en aan dige strijders. Zij richtte zich door Haar wie het vergund is ook die der zeer radio-toespraken telkens tot Haar volk sterken te bereiken. Hoe zouden wij er en wij wisten 't, wij putten er kracht ons in verblijden als dit Prinses Wil- heim van Haar sterkte, 5"* Zij zelve ujt; onze Koningin lijdt met ons mee, helmina mocht ten dqpl vallen! kende het geheim van het paradoxale leeft met ons mee, strijdt met ons mee, Het is onze oprechte wens en bede, woord uit de Bijbel: „Als ik zwak ben bidt met ons mee. Ongebroken was dat God Haar nog moge sparen voor Haar geestelijke Kracht. Ook toen de Koninklijke Familie en voor Haar bleef Zij de Sterke. volk, dat zoveel aan Haar te danken En Zij kwam terug, door Haar volk heeft. Zij heeft in Haar lange leven zo als een Moeder op de handen gedragen, veel licht gebracht in donkere tijden, Oranje en Nederland, tijdelijk geschei- in donkere levens. Moge aan Haar ver- 7IJ IS STERK geweest in het nauw- den, waren weer herenigd en we heb- vuld worden het woord der Schrift, dat gezet vervullen van Haar plicht ben uit de diepste grond van ons hart zegt :„En het zal geschieden ten tijde ah. constitutionele Vorstin. Hoe menig- God gedankt voor die hereniging. des avonds, dat het licht zal zijn". feld ook Haar og nblikken heeft ge kend van teleurstelling en ontmoedi ging. Hoe krachtig klonk Haar ge- loofstaal in een wereld van ongeloof en twijfel. Was dit niet juist het ge dan ben ik machtig?" Voor velen is Zij juist daardoor geweest tot licht baken te midden van zwarte duister nis. Nederland en Nieuw Guinea De Nederlandse leden van de Nieuw- Guinea-commissie, die, stellen, dat over dracht van het bewind over Nieuw- Guinea aan Indonesië strijdig zou zijn met de belangen van de bevolking van dat gebied, voegen aan hun motive ring nog toe, dat daarbij is overwogen, dat in dat geval alleen het onderwijs, in hoofdzaak van zending en missie, zou kunnen blijven functionneren. De Ne derlandse leden geven echter als hun mening te kennen, dat het nog de vraag zou zijn, of een Islamitisch land als In donesië ook daartoe wel bereid zou zijn. Van officiële zijde wordt hierover nog gemeld, dat uitsluitend de opvat ting der betrokken commissieleden wordt weergegeven. De regering daar entegen deelt deze opvatting niet. Zij is van oordeel, dat de godsdienstige aangelegenheden niet in dit staatkundig en volkenrechtelijk vraagstuk beho ren te worden betrokken en meent, dat dit argument buiten discussie moet worden gehouden. Uit het contact dat de regering in deze met zending en missie heeft gehad, is gebleken, dat het standpunt der regering in deze kringen volledige instemming heeft. iiiiiiiiiiiiiiiinii De Westberlijnse politie heeft vier leden van de Oostduitse volkspolitie gearresteerd, die in een open politie auto door de Franse sector van Ber lijn reden. Zij waren gewapend met pistolen en karabijnen. De Oostduitse politiemannen verklaarden de weg verloren te hebben. Reeds eerder veroordeelde een Ame rikaans militair gerechtshof acht leden van de volkspolitie „wegens het on wettig dragen van wapens". De acht reden in een vrachtauto door West- Berlijn. Vandaag is er feest in het Hollands gezin En vreugde, bij armen en rijken, Want onze Prinses Wilhelmina mocht thans De leeftijd der sterken bereiken. En wordt deze dag niet uitbundig gevierd Met feesten en luide fanfare, Tóch gaan onze wensen en beden thans uit Naar Haar, die vandaag mag verjaren. Haar weg was geen pad over rozen alleen, Haar jeugd niet een jeugd als de onze, Maar wéar Zij verscheen door de loop van de tijd, Daar kwam en daar zag en verwon ze, Verwon Zij een plaats in het hart van haar volk Door trouw en bereidheid tot daden, Zij was een Vorstin, die haar volk heeft geschraagd Op lichte en donkere paden. En nóg wijst zij ouden en jongen de weg Door 't somber getij van dit leven, Getuigt van de Enige Naam die de mens Tot heil op deez' aard is gegeven. Zij leeft met haar volk, dat Zij vijftig jaar lang In wijsheid en trouw mocht regeren. Zij is wat zij was, onze „Moeder de% Lands", Zo zullen wij Haar blijven eren. Prinses Wilhelmina thans zeventig jaar; Komt, steekt nu de vlaggen naar buiten! Plukt al het oranje, dat bloeit in uw tuin En zet het spontaan voor de ruiten. Prinses Wilhelmina thans zeventig jaar, Wij bidden of God Haar nog jaren Voor 't Vorstelijk Huis en voor land en voor volk, In vrêe en gezondheid wil sparen. JABSON. Reuters correspondent Roy Mac- Artney seint uit Korea, dat een Noor delijk keur-bataljon een bres gesla gen heeft in de Zuidkoreaanse linie ten noorden van Pohang. Achter deze speerpunt zou minstens één Noorde lijke divisie klaar staan om een offen sief te beginnen langs de kustweg naar Poesan. Ongeveer 16 km naar het noord-westen weerden Zuidkore aanse troepen, die uit Kigje werden Ministerraad wil eerst neuzen tellen (Van onze militaire medewerker). 70ALS MEN kon verwachten, heeft de Ministerraad geen beslissing kunnen nemen inzake de vraag, of er een com pagnie dan wel een bataljon landstrijd krachten naar Korea zal worden gezon den, als antwoord op het dringend appèl van de U.N.O. Het staat wel vast, dat het grote aantal aanmeldingen ook voor de militaire autoriteiten een verrassing is geweest. Immers de inschrijving werd 14 dagen geleden opengesteld in verband met de vorming van één com pagnie landstrijdkrachten en één com pagnie mariniers. Blijft men zich thans hiertoe bepalen, dan zullen zonder twij fel vele honderden vrijwilligers moe ten worden teleurgesteld. Aan de andere kant kan men geen be slissing nemen tot het uitzenden van een bataljon, indien men geen zeker heid heeft omtrent het aantal militai ren, dat de toets van keuring en selec tie zal doorstaan. Zoals men weet, hebben zich op het ogenblik ruim 2200 vrijwilligers ge meld. Daar men bij de Marine reeds bij de eerste aanmelding een scherpere se lectie heeft toegepast dan 'bij de Land macht, is de verhouding Landmacht- Marine ongeveer 1700500. Inmiddels zijn ook de 1700 vrijwilli gers voor de landstrijdkrachten nader bekeken. Uit het medisch archief heeft men hun vroegere keuringsresultaten opgediept en op grond daarvan zijn er reeds een kleine honderd afgevoerd. Omdat zij te kort in werkelijke dienst bleken te zijn geweest (de minimum eis is één jaar) zijn er bijna tweehon derd afgeschreven. Ook hebben enkele jongelieden zich bedacht, en te kennen gegeven, dat ze toch maar liever thuis blijven. Overigens is dit aantal merk waardig gering: tot dusverre 14, dus nog niet één procent. Voegt men daar nog bij degenen, die te oud geacht worden om mee te gaan, of die om andere redenen niet in aan merking komen vóór uitzending, dan komt men tot een totaal van ruim 400, dat reeds nu afgeschreven moest wor den. Vandaag wordt met de keu ring begonnen, elke dag 150 man, die eerst aan het Nassauplein in Den Haag doorgelicht en daarna in de Nieuwe Alexanderkazerne aan de van Alke- madelaan verder onderzocht worden Men kan aannemen, dat ook hier ver- scheidenen te licht bevonden zullen worden. Tegelijkertijd is weer een an dere afdeling van het Ministerie van Oorlog bezig met het onderzoek naar de politieke en politiële antecedenten van de vrijwilligers. Keuring en selectie zullen °nfy.e" een week in beslag nemen Het HJKi ons wel waarschijnlijk, dat van e oor spronkelijke 1700 vrijwilligers ten slotte de helft om welke reden dan ook met uitgezonden zal worden. Dan resteert dus een totaal van 850 man, veel te veel voor één compagnie, nèt iets te weinig voor een bataljon, dat 900 k 1000 man telt. Maar als het met de keuring en de selectie een beetje meevalt, zou het ba taljon precies gevormd kunnen wor den. Men kan zich nu indenken, dat de Ministerraad, alvorens een beslissing te nemen, even heeft willen wachten, tot de neuzen definitief geteld zijn. TNTUSSEN gaat de majoor M. P. A. den Ouden, die naar men weet, belast is met de organisatie van één compag nie Landstrijdkrachten, rustig verder met zijn werk. De chef van de Gene rale Staf heeft met deze hoofdofficier wel een zeer gelukkige keuze gedaan. Majoor den Ouden heeft vele jaren als K.N.I.L. officier in Indonesië gediend, commandeerde na 1945 het eerste O.V. W.-bataljon Jagers en kwam daarna bij het Regiment Speciale Troepen als commandant van de opleidingsschool der parachutisten, (de befaamde rode baretten). Hij is juist de 40 gepas seerd, een fors gebouwd, rustig, ver trouwenwekkend man, een goed aan voerder. „Zo'n vent", zeggen de jagers en Para's, die onder hem gediend hebben en zij steken met het bekende manuaal de duim omhoog. Mocht de regering het gelukkige be sluit nemen, een bataljon uit te zen den, dan zou het ons zeer verheugen, indien de majoor Den Ouden met het commando werd belast. NRD-KOR. DIV 13e NRD-KOR 0IV. W NRD-KOR. DIV. #T$jilgok yfTegoe# Hjongpoeng Kjongjoe.. Tsjangnjong Pjongjong 4 Van het front in Korea wordt gemeld, dat het aantal Noordkoreaanse krijgs gevangenen kortgeleden sterk is toe genomen. Op 15 Augustus bevonden zich 573 noordelijke krijgsgevangenen in de achterhoede, doch 28 Augustus 1.577. De Noordkoreaanse krijgsgevangenen worden goed behandeld. In een omras terd kampement, beschenen door schijn werpers en dag en nacht bewaakt door wachters, diezich met een machine geweer op een toren bevinden, slapen zij op stromatrassen, terwijl zieken of ge wonden een krib krijgen. Penicilline en andere dure geneesmiddelen worden zoveel als nodig is toegediend. De krijgsgevangenen, die vaak blootsvoets zijn, krijgen schoenen en wie in lom pen is gekleed een uniform. Ten gevolge van het werk van mis sionarissen in Noord-Korea is ongeveer 7 of 8 pet. der krijgsgevangenen Chris ten aldus een schatting van een Ame rikaanse bewaker Nog geen krijgsge vangene heeft getracht te ontvluchten Onder de Noordkoreanen wordt een toenemend streven waargenomen om de Geneefse bepalingen na te komen Nadat aanvankelijk goed-gedocumen- teerde berichten waren ontvangen over wrede behandeling van Amerikaanse krijgsgevangenen, hebben de Noord koreanen verleden week de eerste lijst van 50 zich in hun handen bevindende Amerikanen aan het Internationale Rode Kruis doen toekomen. Volgens een te Londen ontvangen bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China" hebben Amerikaanse vliegtuigen „van de aanvallende strijd krachten der VS in Korea wederom het gebied van communistisch China geschonden, waarbij Chinese inwoners gedood en gewond werden". In ver band hiermee heeft Tsjou en Lai, de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, Malik, voorzit ter van de Veiligheidsraad, een nieuw telegram gestuurd. In een ander telegram, aan Trygve Lie, wordt de Veiligheidsraad ver zocht „onmiddellijk doeltreffende maat regelen" te nemen om „de Amerikaans; aanvallende strijdkrachten in Korea af te houden van uitbreiding van hua aanval en het onmiddellijk terugtrek ken van de Korea binnenvallende Amerikaanse strijdkrachten te be werkstelligen". De Ver. Naties moeten beslissen of haar strijdkrachten de 38ste breedte graad moeten overschrijden, zo zeide de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, Woens dag op een persconferentie. Hij ver klaarde voorts nadrukkelijk, dat de V.S. geen aggressieve bedoelingen heb ben ten aanzien van het vasteland van China of Formosa. Acheson verklaarde, dat de V.S. in woord en daad hun uiterste best doen om de Chinese communisten er van af te houden verwikkeld te raken in de Koreaanse strijd. De V.S. laten uit komen, dat er voor de Chinese com munisten geen reden is aan de strijd deel te nemen, daar noch de V.S. noch iemand anders op vijandelijke wijze over het Chinese vasteland spreekt. Hij waarschuwde de Chinese commu nisten echter, dat het een daad van aggressie zou betekenen, indien iemand zich bij de Noordkoreanen zou aan sluiten. verdreven, 2.5 km ten zuiden van de plaats gisteren felle aanvallen der Noordelijken af bij het invallen van de duisternis. In een vlootcommuniqué wordt ge zegd, dat schepen aan de oostkust Dinsdag de Zuidkoreaanse troepenten noorden van Pohang nauwe steun verleenden. Waarnemers aan de kust leidden het vuur van de schepen naar vijf troepenconcentraties. De Noorde lijken werden met zware verliezen uiteengeslagen. Aan de westkust beletten Britse schepen pogingen der Noordelijken om voorraden en manschappen over zee te vervoeren. De Verenigde Staten zullen een nieu we lening van vijftien millioen dollar aan Joegoslavië toestaan, aldu# een mededeling van Acheson. Reeds eerder heeft dit land twee leningen, elk van twintig millioen dollar, gekregen. Acheson zei nog niet te weten, of Joe goslavië zowel om militaire als om economische hulp had gevraagd, maar hij voegde er aan toe, dat hij de hou ding van dit land ten aanzien van deze kwesties begrijpt. De premiers van de elf Westduitse deelstaten zijn te Königstein (Taunus) bijeengekomen. Zij hebben besloten in te gaan op het verzoek van de Bonds regering inzake de reorganisatie van de politie. De premiers hebben beslo ten: 1) de 10.000 man van de mobiele politie, waarvan de oprichting door de hoge geallieerde commissie is toege staan, voor noodgevallen ter beschik king te stellen van de federale minister van Binnenlandse Zaken. 2) Deze mo biele politie te bewapenen en te mo toriseren. 3) De organisatie van de politie in de deelstaten te hervormen en de bevoegdheden van de ministers van Binnenlandse Zaken in de deel staten uit te breiden. 4) De nodige maatregelen te nemen, opdat de politie van een land ter beschikking zou kun nen worden gesteld van een ander land waar een dergelijke maatregel noodzakelijk zou blijken. KNIL-UNIFORM BLIJFT IN ERE De KNIL-uniform, die door de op- heffing van het KNIL thans vervallen is, mag desondanks ingevolge een Koninklijk Besluit gedragen blijven worden door gepensionneerde officie ren en onderluitenants. Van dit recht mag buiten de grenzen van het Ko ninkrijk geen gebruik worden ge maakt De secretaris-generaal der V. N. heeft van de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken een mededeling ont vangen, waarin de Ver. Staten beschul digd worden van „oorlogsmisdaden" in Korea. Een gelijksoortig protest is ont vangen van de premier van Bulgarije. Omwenteling in gramofoonindustrie (Van onze Haagse redacteur) Na vele langdurige proeven is Phi lips er, naar wij vernemen, in ge slaagd uiterst lichte kristaltoonopne- mers te vervaardigen, die een omwen teling in de gramofoonindustrie bete kenen. Hiermee behoren de bezwaren, die men in het algemeen tegen gra- mofoonmuziek aanvoert, o.a. het hin derlijke naaldgeruis, volkomen tot het verleden. Het gewicht van deze nieuwe toon opnemer bedraagt slechts dat van een gewone brief. De naalddruk is terug gebracht tot ongeveer zeven gram, ionder dat gebruik werd gemaakt van contragewichten. De slijtage van pla ten wordt hierdoor tot een minimum beperkt, maar bovendien bezit deze toonopnemer door het geringe ge wicht een opmerkelijke stabiliteit, zo dat de geluidsweergave buitengewoon zuiver en natuurlijk is. Deze nieuwe toonopnemers zijn voorzien van scherp geslepen, uiterst harde saffiernaalden, waarmee een einde is gekomen aan het verwisselen van naalden. Dit betekent het roem loze einde van een 50 jaar oud pro bleem. Binnenkort zullen platen op de Ne derlandse markt verschijnen met veel geringere draaisnelheid dan de nu bekende. Het voordeel van deze mi- crogroef- of langspeelplaten is, dat er geen storende onderbrekingen meer nodig zijn bij het beluisteren van gro tere muziekwerken tengevolge van het verwisselen van platen. De nieu- ste Philips-apparatuur is er op inge richt, dat zowel oude als nieuwe pla ten gespeeld kunnen worden. De toon opnemer is daartoe uitgerust met twee saffiernaalden. Al deze vindingen ko men binnenkort op de jaarbeurs. Het gewicht van deze nieuwe toon opnemer is gelijk aan dat van een brief De spoorwegstaking in Canada, die negen dagen heeft geduurd, is Woens dagavond door de vakverenigingen af gelast. Hedenmorgen reden de treinen weer. De werkhervatting is door de vakverenigingsleiders bevolen, nadat het parlement een noodwet had aange nomen, waarbij de stakers worden ver plicht weer aan het werk te gaan. In verband met de kerkbrand te Willemstad heeft de orgelcommissie van de Nederlands Hervormde Kerk het initiatief genomen een landelijke inzameling te houden met als doel de getroffen gemeente een nieuw orgel aan te bieden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3