Tweede phase van iedere immigrant GASTEN Da mes Meisjes Waar een getrokken kies moet worden vernietigd ANT. BANDT en ZN. Kousenateliers SIII Den Held Adverteert in dit blad Direct na aankomst: naar school OPVOEDING TOT AUSTRALIËR Velen ondervinden schade van hun kortzichtigheid Nu, kan de nieuwkomer met zuiver Engels natuurlijk overal terecht. Doch „terecht kunnen" en „als een van de onzen" beschouwd worden, zjjn twee heel verschillende zaken. Het gebruik van een Australische term maakt, dat de nieuwkomer on middellijk met heel andere ogen wordt aangekeken. H(j toont, dat hjj probeert Australiër te worden. En dat is iets, wat hem hier niet alleen meer vrienden en een betere samenwerking bezorgt, doch dat hem ook materieel te stade komt. Dieven bij tunnelbouw te Velsen Het IVVV zal de Veiligheids raad steunen Problemen van landartsen in Ausiralie's rimboe Interessant onderzoek bij de Austraalnegers DIE honderd blanken zullen allen wel wat aan hun tanden en kiezen wil len laten doen, nu voor het eerst de tandarts in hun eenzaamheid „aan de deur" komt. Hoeveel Austraalnegers voor het eerst van hun leven met de tandarts in aanraking zullen komen, zal helemaal afhangen van de over redingskracht van de tolken om hen uit het bos te lokken naar de vreemde v/agen. Bond van vluchtelingen uit Oost-Duitsland Paard met tong vastgebonden Nederlandse meesters in Engeland gestolen Luxemburg versterkt zijn verdediging Ceylonse vissers in de storm KERKELIJK NIEUWS Kerkstrijd neemt toe in Tsjechoslowakije COMENIUSSCHOOL METWORST ALS PALING Ier DONDERDAG 81 AUGUSTUS 1950 (Van onze correspondent te Sydney). MENSEN, mensen, steeds meer mensen zoeken en vinden, om dit onvol ,e'n. 'g<'e' s.terk overbevolkte v(jfde werelddeel tot een sterke, goed ont- rfa lZ wf naHe to make" binnen de t«d een mensenleven, dat is natuurlek één van de allergrootste zorgen van de Australische roe ring. Alle mogelijke bronnen worden hiertoe aangeboord: Engeland, Neder land, de kampen voor „ontheemden", Malta, Italië en om de lijst van met overbevolking te kampen hebbende gebieden volledig te maken. de laatste tijd ook West-Duitsland. Of alle Australiërs dit nu prettig vinden? Maar 011* zoveel mogelijk mensen binnen te krijgen, is niet het eind van de zorg. Deze mensen moeten ook zo spoedig mogelijk Australiërs worden. En deze „twee de phase vraagt op haar beurt weer veel inspanning en kost weer veel geld. Maar geen Inspanning kan te groot z\jn, om ook dit doei te bereiken, want uit een heterogene verzameling groepen van verschillende nationali- teit, elk met eigen taal en eigen zeden, kan in een democratische samen leving nooit een sterke, bloeiende natie worden gebouwd. Daartoe moeten» de nieuwe en de oude Australiërs één worden. AAN deze taak zijn momenteel, nog geheel afgezien van wat de be trokken groepen er zelf aan doen, niet minder dan 1200 mensen onder leiding van het Australische Departe ment van Immigratie bezig en hier aan besteedt de Australische regering anderhalf millioen gulden per jaar Deze „opvoeding tot Australiër" be gint reeds in Europa in de kampen voor „ontheemden". Zij wordt voort' gezet aan boord der immigranten' schepen en bereikt haar hoogtepunt in Australië zelf. Afgezien van de twee weken durende school, die de nieuwelingen vlak na aankomst in een der vier ontvangst-centra kunnen volgen, zijn er niet minder dan 900 avondscholen, verspreid over het ge hele werelddeel, waaraan door een 13.000 „nieuwe Australiërs" wordt deelgenomen. Zo'n avondschool kan opgericht worden zodra er zes stu denten bijeen zijn. Dan ontvangen 4500 nieuwe Australiërs, die niet in de buurt van zo'n avondschool wonen van de regering schriftelijke cursus sen. 's Zaterdags en 's Zondags zendt de Australian Broadcasting Commis- sion over 29 zenders door het gehele werelddeel programma's uit, voor de uitspraak van het Engels, zoals het in Australië gesproken wordt en iedere maand ontvangen 12.000 nieuwkomers, die naar deze radio-cursussen luiste ren aanvullende boekjes. Verder geeft de Australische rege ring verschillende tijdschriften uit, zoals de „Nieuwe Australiër" en „De Goede Buur", waaruit de nieuwko mers eveneens het nodige kunnen putten, om hun kennis van taal en zeden van het nieuwe vaderland en zijn volk te vervolmaken. Het werk van de hiermede bezig zijnde 1200 mensen wordt aangevuld door particulier initiatief en door de verschillende groepen van buitenlan ders zelf. ^Zo heeft de Italiaanse ver eniging in Australië speciale scholen opgericht, om Italiaanse nieuwkomers te helpen zo spoedig mogelijk Austra liërs te worden. Al met al zijn er dus duizenden mensen hiermee bezig en worden er millioenen voor dit werk uitgegeven. Kortzichtige immigranten HANKBAAR werk is dit zeker niet altijd, want onder welhaast alle nationaliteiten bevinden zich groepen van mensen, die het eenvoudig ver tikken de taal behoorlijk te leren of zich zo snel mogelijk aan te passen. Wat hiervan ook de oorzaak mag zijn: domheid, kortzichtigheid, laksheid of stomweg onwil, fout is en blijft het zeker. En het is niet alleen het nieu we vaderland, dat hiervan schade on dervindt, doch in de eerste plaats de kortzichtige nieuwkomer zelf. Volgens officiële gegevens mag men aannemen, dat ongeveer 50 pet. van de sinds de laatste oorlog binnenge komen stroom nieuwkomers redelijk v/el „ver-australist" is. Gezien al het werk, alle tijd en al het geld, dat aan dit proces besteed wordt is zulks niet helemaal bevredigend. Een andere oorzaak, die experts op dit gebied opgegeven is. dat vele Eu ropese immigranten er nooit aan ge wend zijn geweest te leven in een land, waar uitsluitend een taal gespro ken wordt. In alle hoofdsteden van Europa kan men zowat met een half dozijn talen terecht, hetgeen het le ren van een vreemde taal niet aan moedigt, Daarnaast zijn de Europese nationale culturen zo oud. en zo vast verankerd, dat het velen moeilijk valt hiervan los te komen. Dit geldt niet alleen voor Europe anen van het vasteland, doch zij het in mindere mate ook voor de Engelse nieuwkomers. Engeland en Australië zijn in de afgelopen ander halve eeuw verschillende landen ge worden. De Australiër behoort tot een nieuwe nationaliteit met eigen zeden, ook al zijn die dan in vele gevallen op Engelse zeden gegrondvest, een eigen manier van leven en een eigen taal. Want ook al leert het kind hier op schooi natuurlijk zuiver Engels, het Engels, dat gesproken wordt, heeft toch een uitgesproken „eigenheid" ge kregen. Zo staat de nieuwkomer met zijn Engels uit Engeland of uit school boekjes raar te kijken, wanneer hij woorden hoort als „fair dinke" (echt waar, of echt), bonzer (eerste klas, sheila (meisje) of „cobber" (vriend). Want de Amerikanen mogen een heel aantal vreemde en nieuwe woorden aan het oude Engels hebben toege voegd, de Australiërs zijn hierin ware meesters geweest. Een der onzen Een aardig voorbeeld hoe kortzich tig sommige nieuwkomers zijn en ja ren lang blijven, kwam ik enige da gen geleden tegen. Een Oostenrijkse nieuwe Australiër, die hier twaalf jaar geleden aankwam, ligt nu al bijna al die tijd met de beheerders van het flat-gebouw, waar hij woont, over hoop over de gasleiding. Tot wanhoop gedreven, barstte hij met een dik ac cent tegen mij uit: „En als ik nu maar een biertje met die vlerken .ging drinken, dan had ik het zo voor el kaar". Mijn opmerking Van: „Maar idioot, daar heb je nu toch al twaalf jaar de tijd voor gehad", ging volko men langs hem heen. Wetend, dat hij het met een bièrtje gedagn kon krij gen, bleef hij het toch zonder biertje proberen, omdat men daar „thuis" ook geen biertje voor behoeft te ko pen. Wat deze vriend en met hem zovele anderen vergeten, is dat van het ogen blik af, dat zij hun eerste eucalyptus boom zien het vijfde werelddeel „thuis" geworden is. 'n Schandelijke toestand is aan het licht gekomen op het terrein van de in 1941 begonnen tunnelbouw te Vel sen. Sedert het werk hier in 1943 werd gestaakt, is dit terrein vergeten ge bied geworden, vooral sinds de bewa hing is opgeheven. Van dit laatste heeft de lieve jeugd geprofiteerd door in de materiaalloods ernstige vernie lingen aan te richten, waarbij kost bare materialen zijn verloren gegaan De situatie doet thang denken aan de toestanden in de Duitse bunkers, kort na de bevrijding, waar ook alles was gestolen of vernield. Ongetwijfeld is hier sprakevan grove nalatigheid van de zijde van de Rijkswaterstaat. Een en ander is aan het licht geko men, toen men dezer dagen van het terrein een hoeveelheid van maar liefst 25.000 kg betonijzer vanaf het terrein naar elders wilde vervoeren. De partij bleek niet meer aanwezig: gestolen! De Waterstaat heeft bij de politie aangifte gedaan van deze diefstal. Het „Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen", dat vijftig millioen leden uit vijftig landen telt, heeft in een telegram aan de secretaris generaal der V.N., bestemd voor dé Veiligheidsraad, verklaard, dat de Ver. Naties op de standvastige steun van het Verbond kunnen rekenen „in alle maatregelen, nodig' om aggressie terug te werpen". Het Verbond is vastbesloten „de van totalitaire zijde ingegeven pogingen om de inspanningen der V.N. tegen de ag gressie in Korea te verijdelen, te ont maskeren en te niet te doen". (Van onze correspondent te Sydney). ^OJUIST is een tot een rijdende tandarts-kamer omgebouwde leger „blitz" wagen van de stad Darwin aan de noordkust van Australië vertrokken voor een tocht van niet minder dan 5000 kilometer door de wildernis van de noordelijke gebieden. Het doel van deze tocht is het uitgebreidste tandheel kundige onderzoek, dat ooit in de Australische wildernis werd gedaan. Op deze heel lange tocht zullen de mobiele tandartsen met hun assistenten slechts1000 mensen ontmoeten, namelijk honderd blanke Australiërs, die op de zeer ver uiteenliggende „boerderijen" in dit gebied wonen (wan neer men tenminste een vee-„station" een boerderij kan noemen) en 900 Austraalnegers, die daar nog geheel wild in de natuur leven als in de dagen, voordat de blanke man het vijfde wereldeel ontdekte. Dit zal de eerste maal zijn, dat deze in de wildernis levende wilde noma den de genoegens van een vals gebit zullen kunnen smaken. Mannen en vrouwen, die voor jaren aangewezen zijn geweest op zachte larven en an dere zachte kost kunnen wanneer ze uit het bos gelokt kunnen worden weer een fijne vette slang of een heer lijke hagedissen bout „a la tartare" kunnen genieten. De tandartsen mogen op hun lange tocht dan wel heel weinig mensen ontmoeten, maar zij zullen zich tegen over geheel nieuwe problemen gesteld zien. Eén daarvan is, dat zij van de Austraalnegers uitgetrokken rotte kie zen zorgvuldig zullen moeten verme tigen, aangezien zij anders een aardige kans maken om. ontketenen. stam-oorlogen te MlmMMM „«yAo-n nipt luist bijtijds hadden besloten in te Wanneer enkele penvriend datgrende Doesburger molen kwijt ge- grijpen, dan was Ede zijn u t standaardmolen is n.l. niet in staat de weest. De eigenaar van dez storm in het voorjaar van 1949 zijn nodige reparaties }en ™**ieren 0p deze foto ziet U in welk een desolate C toestand de molen (nog) verkeert. deze erg talrijk) Macht over anderen. De nog geheel als nomaden levende Austraalnegers menen namelijk, dat men door het bezit van een tand of kies van een ander macht over die persoon heeft» Men kan dan alle mo gelijke vervloekingen over die per soon uitspreken, natuurlijk wanneer men hem of haar vijandig gezind is en de vroegere eigenaar hierdoor ernstig ziek maken of zelfs doden. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat verwanten en stam-genoten de getroffen persoon gaan wreken en de stam-oorlog is aan de gang. Dit telt niet alleen voor tanden en kiezen, maar ook voor andere delen van het lichaam, zoals nagels en haar In het wild levende Austraalnegers zullen daarom wel oppassen hun haar door iemand anders dan door een zeer vertrouwd vriend te laten knippen Hiermede hebben de reizende tand artsen echter natuurlijk niets te ma ken. Hun probleem is uitgetrokken kiezen afdoende te vernietigen. Een ander vraagstuk is het verstrek ken van valse gebitten. Zij mogen deze namelijk alleen maar verstrekken aan die Austraalnegers, die bekend staan in hun omgeving als „goede huisva ders". Er zijn onder dit volkje ook figuren, die rustig hun valse gebit zcuden gaan zitten vergokken en daar voor maakt de rijdende tandartswin kei natuurlijk geen tocht van 5000 kilometer door de wildernlis. Deze „new deal" voor de Austraal negers in de wildernissen van noor delijk Australië is slechts een onder deel van de grotere aandacht, die men hier op allerlei gebied aan dit zolang verwaarloosde volkje gaat besteden Gemakkelijk is zoiets natuurlijk niet cmdat de Austraalneger verder van de Europese levensopvatting afstaan dan wellicht enig ander volk ter aarde Te gauw betekent net contact met de zegeningen van de civilisatie de on dergang voor deze door de duizenden jaren heen geïsoleerd gebleven wilden Het is wonderlijk, hoeveel men de laatste tijd ontdekt over dit volk, ook al heeft men er reeds anderhalve eeuw ccr.tact mee gehad. Zo heeft een an dere expeditie kort geleden de nodigt gegevens meegebracht uit de wilder I nis over de muziek van de Austraa. negers een rr.uziek die uiterst fusci- nerend is en die nu men er eenmaal neer wat weet zeker verder 'n- 'oed zal uitoefenen op de ontwikke 'ng van de muziek in het vijfde verelddeel. De muziek der nomaden. Met muziek is hier bijna uitsluitend zang bedoeld, want rmiziekinstrumen ten kent dit volk nauwelijks. Men w de maat slaan met een willekeurig eind hout. maar afgezien hiervan ken de Austraalneger alleen de „didjeridu' Vluchtelingen uit de Sowjetrussische zone, die zich thans ia Wesb-Duitsland bevinden, hebben een eigen vereniging opgericht „om het land uit zijn apathie te wekken" en het volk te doen besef fen „wat het betekent in Oost-Duits land te leven". In een door de bond uitgegeven manifest heet het, dat „twintig millioen Duitsers in de Sow jetrussische Zone hun laatste "hoop op het Westen hebben gevestigd" en „da gelijks honderden mensen al hun bezit tingen in de steek laten en, gedreven door honger, ellende en wanhoop, de wijk nemen naar West-Duitsland". De vereniging zal haar eigen persor gaan oprichten. Het bestuur bestaat uit 37 vooraanstaande Duitsers uit de Sow jetrussische zone. t Op het ogenblik is de ANWB bezig langs de verkeerswegen ongeveer 400 blauwe borden met wit binnenvierkant, waarin een telefoonhoorn is afge beeld, te plaatsen. Dit zijn de onlangs in Genève ontworpen internationale borden, die op een telefoonpost duiden. Het grootste deel dezer borden staat bij Rode Kruis-posten, andere weer staan bij woningen van particu lieren. Weggebruikers weten nu, dat zij bij deze adressen telefonisch hulp kunnen inroepen. In de uren dat de Wegenwacht niet op de weg is, zal deze nieuwe service zeker goed van pas komen. De Roermondse politierechter ver oordeelde de 19(-jarige landbouwers knecht J. B. te Blerick tot een boete van f 50 subs. 20 dagen hechtenis en 2 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. B. had op 22 Juni j.1. een paard, waarvan de manen geknipt moesten worden, met de tong vastge bonden aan een paal bij de hoefsmid, omdat het dier zo onrustig was. Het paard werd hierdoor nog veel nerweuzer en ging rukken, waardoor het zich een stuk van de tong ter lengte van 15 cm. afscheurde. Onder vreselijke pijnen moest het paard worden afgemaakt. De officier van Justitie, die zeide, dat hem over deze mishandeling verontwaardig de brieven uit vele delen van het land hadden bereikt, hekelde fel de ruw heid waarmee dikwijls met dieren wordt omgesprongen en eiste f 75 subs. 25 dagen en 4 maanden voorwaardelijk Uit „Holmbury House" in Surrey, de woning van de millionnairsweduwe van de bierbrouwerijmagnaat wijlen Arthur Guiness, zijn zes schilderstuk ken van oude meesters gestolen, waar van vijf van Nederlandse meesters. De kostbaarste zijn „Hollands Interieur' van Gabriel Metsu en „Een spelletje tric-trac" van Adriaan van Ostade. Het zesde schilderij is „Fête Cham- petre" van de Franse meester Jean Pater. De doeken, alle klein van for maat, zijn uit de lijst gesneden en kun nen gemakkelijk in een pakje zijn meegenomen. De dieven kwamen Maandagnacht het huis binnen en de diefstal werd Dinsdagmorgen ontdekt. De totale waarde wordt op ruim 90.000 gulden geschat. een uitgehold eind hout, dat feite lijk nauwelijks een muziekinstrument genoemd kan worden. Behalve de liedjes, die een moeder voor haar kind, of een mejsje voor haar geliefdè zingt, omvat de Austraal- neger-muziek hoofdzakelijk schier ein deloze heldenzangen over de geesten dei voorouders en vervlogen tijden zangen, die op de blanke luisteraar een welhaast hypnotische uitwerking heb ben. De wind, de zang 'der vogels en het ruisen van het water spelen natuur lijk een grote rol bij de muziek van dit nomadenvolk, dat dichter bij de natuur gekomen en gebleven is dan enig ander volk in de wereld. De Luxemburgseregering heeft me degedeeld, dat in het kader van de uit breiding der verdediging der bij h$t. 'A'fianfisëh Pact en. hét Pact van Brus sel aangesloten landen ook in Luxem burg de nodige maatregelen zullen worden getroffen. De militaire dienst tijd wordt weer op een jaar gebracht waarna periodieke oproepingen zullen geschieden. De militaire posten op de begroting zullen aanzienlijk worden Verhoogd. Vijftienhonderd Ceylonse vissers, die Maandagavond in hun kano's op zee voeren, zijn door een hevige moesson- storm overvallen. Tot dusverre is de dood van twee hunner vastgesteld. Er worden drie en negentig man vermist, maar de autoriteiten vermoeden, dat zij een toevlucht hebben kunnen vinden ,in afgelegen schuilplaatsen langs de kust en tot in Zuid-India. AMERIKAANSE CRITIEK OP ENGELSE LEVERANTIES AAN SOWJETUNIE. Amerikaanse republikeinse senatoren hebben Engeland beschuldigd van het verschepen van oorlogsmaterialen naar de Sowjetunie en haar bondgenoten Zij Verzochten om stopzetting van dergelijke leveranties en drongen er bij het Congres op aan, dat onmiddel lijk maatregelen worden genomen te gen elk land van het plan-Marshall, dat oorlogsmaterialen naar de Sowjet unie verscheept. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn grote waarderingte kennen gegeven voor de conclusies, waartoe de parle mentaire enquêtecommissie ten aan zien van het Englandspiel is gekomen. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Kesteren (toez.) J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Beroep baarstelling: A. H. C. Jakobs, le- gerpredikant, Bodegraven. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Giessen-Rijswijk: J. Wilschut, candidaat te Rotterdam; te Mil- dam: H. Th. van Bochove, cand. te Fin- sterwolde. Aangenomen naar Hantum: L. F. Stolk, cand. te Amsterdam, die bedankte voor Zijldijk. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Twijzel: J. v. d. Haa- gen te Ulrum; te Roodeschool: C. Stam te Ermelo. Bedankt voor Noord-Ber- gum: J. D. Houtman te O verschild. Gereformeerde Gemeenten. Tweetal te Tholen: F. Mallan te Bruisisse en W. de Wit te Middelburg. Baptisten Gemeente. Beroepen te ApeldoornD. Slort te Almelo. Ds. J. v. d. Giesen overleden. In de ouderdom van 53 jaar is in het Diaconessenhuis te Arnhem overleden Ds. J. v. d. Giesen vlootpredikant, alsook predikant is Alg. Dienst vanwege de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk. De overledene was in 1923 predikant te Oosterhout (Geld.) en trad in 1929 op als vlootpredikant te Vlissingen, welke functie hij bekleedde tot Juni 1940. Na da bevrijding werd hij opnjegw vlootpredi kant en'was speciaal belast met de gees telijke verzorging van het Marinehospi taal te Overveen. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Vrij dagmiddag te drie uur te Schaarsbergen ter aarde worden besteld. Gereformeerde Zendiitgsbond. De algemene vergadering van de Ge reformeerde Zendingsbond zal 20 Sep tember a.s. in het dienstgebouw te Utrecht worden gehouden. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal ds H. Pol uit Wilnis, voorheen zendeling-leraar in To- radja-landen, refereren over: „De zelf standige Toradjakerk en de zending". De aftredende bestuursleden, ds S. van Dorp, ds F. Kijftenbelt en ds J. v. d. Pol zijn herkiesbaar. Het personeel van het Aartsbisdom Praag is verleden week in zijn geheel ontslagen door de centrale dienst voor da erediensten en vervangen door nieuw personeel. Ingevolge deze maatregel is Mgr. Beran thans volledig afgezonderd. Bovendien doet het gerucht de ronde, dat Mgr. Svec, kanunnik van het aarts bisschoppelijk Kapittel van Praag, die in October j.1. werd aangehouden, on langs in gevangenschap is overleden. SOWJET-PROTEST AAN ZWEDEN Op het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken is een nota overhan digd, waarin door Sowjetrusland wordt geprotesteerd tegen „het on wettig arresteren van Willis Vilkans, een Letlander, die op weg was van Engeland naar de Sowjetunie en het geven van misleidende inlichtingen daaromtrent aan de Russische ambas sade. Verwacht wordt, dat Zweden de nota zal verwerpen. NEUTRAAL BIJZ. ONDERWIJS HELDERSE SCHOOLVERENIGING ingang: SPEELPLAATS le Vroonstraat. De LESSEN worden hervat op MAANDAG 4 SEPTEMBER om 9 UUR. Even naar ANT. BANDT en Zn. Die heeft de heerlijkste belegging voor de boterham. Proeft eens zijn en andere GESORTEERDE VLEESWAREN. Alles eigen fabrikaat! Ook in ruime mate SCHAPENVLEES verkrijgbaar. Enniet te vergeten onze heerlijke warme VLEESCROQUETTEN KONli AA AT 15. Voordat U een nieuwe werkkring begint, moet U eens vragen aan de meisjes die reeds jarenlang bij ons werken hoe zij onze ateliers vinden Voor enige en jongere (14-40 jaar) is er een mooie gelegenheid om spoedig een hoog loon te verdienen Alle inlichtingen geeft de Personeelafdeling Janzenstraat 1 Den Helder

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5