„Oubaas Smuts te Pretoria overleden Peking wordt niet gehoord - Kort Bestek Lafhartige moord in Bandung Ontmanteling in de Britse zone wordt gestaakt VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Meubelmaker werd tot spion opgeleid Dinsdag 12 Sept. 1950 75e Jaargang No. 10897 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pavlowns SLIM JANNIE IS DOOD Zuid-Afrika verloor een grote leider Noordkoreaans offensief is weer verlopen Algemeen geëerde figuur „Hij was een licht in de wereld van vrije mensen Turkije legt verkeer met Bulgarije stil Weerbericht Liftkooi stortte omlaag Douane-recherche deed goede vangst Rampokkers schoten administrateur neer Buit: een polshorloge Eisvijf jaar Verplichte verzekering wordt uitgebreid Bossen vliegen IJsland naar In Belgie wordt weer gebruik gemaakt van uitvoervergunningen Acheson Komende Assemblée der V N. zeer belangrijk Soldaten varen thuis Shaw heeft heupfractuur Diverse installaties voor Duitsland behouden TREINRAMP IN OHIO De Staatssecretaris van Oorlog naar Indonesië Prins Bernhard naar Engeland Canadese strijdkrachten op voet van oorlog BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten De Unie van Zuid-Afrika is in de rouw. Veldmaarschalk Jan Christiaai» Smuts, een der grootste staatslieden niet alleen van zijn volk, maar van de hedendaagse wereld, is gisteravond zacht en kalm overleden aan de gevolgen van een in- zin mg in zijn gezondheidstoestand, die zich enige dagen geleden voordeed. In drie oorlogen heeft hij leiding gegeven aan Zuid-Afrika en in twee mede aan het Britse Gemenebest der Naties. Hij heeft in de Boerenoorlog de Engelsen bestreden en was nadien degene, die het vurigst heeft geijverd voor een ver zoening tussen beide volkeren. Ook heeft hij vurig gepleit voor een grotere eenheid tussen de volkeren van Europa. Zijn grote verdiensten voor de wereld zijn door de Nederlandse regering geëerd met het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw en door de Leidse Universiteit met het eredoctoraat in de rechten. SMVTS .Boerenleider. De aanvallen, die de Noordkoreanen na Zondagnacht op verschillende toe gangswegen naar de tijdelijke Zuid- koreaanse hoofdstad Taegoe onderna men, zijn Maandagavond tot patrouille acties verlopen. De Amerikanen hielden stand en verloren geen terrein. Aan alle Koreaanse fronten was het gister avond „rustiger dan het sinds lang ge weest is", aldus een Amerikaanse woordvoerder. Amerikaanse vliegtuigen hebben Ta boe-Dong, de basis voor de Noordko- reaanse aanvallen op de Noordweste lijke hoek van het front, met boordwa- pens, bommen en raketten bsetookt. Ongeveer 3000 Koreanen in Japan hebben zich bij de Koreaanse diploma tieke missie in Tokio gemeld als oor logsvrijwilliger. JONGEN BIJ HET DUIKEN VERONGELUKT. Vrijdagmiddag is in het Zuiderbad te Amsterdam een 18-jarige jongeman op een andere zwemmer gedoken. Hij werd met een verlamming aan armen en benen naar het Wilhelminagasthuis gebracht. Het bleek, dat hij een rug- gewervelfractuur had gekregen. Aan deze verwonding is hij gisteren over leden. Sinds Mei j.1. is Smuts ziek geweest. Hij scheen te lijden aan een nieuwe aanval van ischias, waarvoor hij het bed moest houden, maar tegen het eind van de maand openbaarde zich een be gin van longontsteking. Sindsdien tra den telkens nieuwe inzinkingen op, die hem voortdurend verzwakten. In Aug. werd hij Ket slachtoffer van een griep epidemie. Wel herstelde hij weer, maar aan een nieuwe inzinking heeft hij niet meer het hoofd kunnen bieden. Zijp gezondheid was te zeer geschokt. Smuts bracht de dag gisteren temid den van zijn gezin door. Na het avond maal begaf hij zich naar zijn kamer, waar hij kort daarop in het bijzijn van „Oma" Smuts en leden van zijn familie de geest gaf. Kort geleden trok hij zich uit het politieke leven terug, maar nog dezer dagen gaf hij de wens te kennen, zijn werkzaamheden te hervatten. De doktoren verboden hem dit echter. Smuts heeft geen deel meer genomen aan de verkiezingscampagne in Zuid west-Afrika, waar zijn grote rivaal Malan, de leider der nationalistische partij, kortelings een grote meerderheid behaalde. Op voorstel van Malan heeft de afdeling Transvaal van de nationa listische partij haar congres te Pretoria verdaagd ten teken van rouw. Smuts' levensloop. Smuts is op 24 Mei 1870 op de boer: derij Sovenplaats geboren als zoon van een Calvinistische boer uit Malmsbury, vijftig kilometer ten Noorden van Kaapstad. Hij was een afstammeling uit een Franse Hugenotenfamilie. Hij door liep het college in Stellenbosch en stu deerde later in Cambridge in de rech ten. Op 28-jarige leeftijd werd hij door Paul Kruger benoemd tot procureur- generaal in de staat Transvaal. De jonge advocaat raakte in de poli tiek verzeild en was aanvankelijk een felle aanhanger van Cecil Rhodes. Na de beruchte Jameson-raid koos hij de zijde van Paul Kruger. Hij voerde een felle anti-Britse campagne. Toen de Boerenoorlog uitbrak, streed hij mee in het Boerenleger. Al spoedig was hij Koning George van Engeland heeft de weduwe van Smuts tele grafisch meegedeeld, dat het be richt van de dood van generaal Smuts hem en zijn. echtgenote met diepe droefheid heeft ver vuld en dat dit overlijden hen als een persoonlijk verlies heeft ge troffen. „In vrede en in oorlog was zijn raad en zijn vriendschap van onschatbare waarde voor mijn vader en voor mijzelf. De kracht van zijn geest heeft de wijsheid van het gehele mensen ras verrijkt", aldus dit telegram. Minister-president Attlee ver klaarde: „De wereld zal over hem rouwen. Hij had de ware op rechtheid des harten, die overal het ware kenmerk van een groot mens vormt. Met zijn verscheiden is een licht in de wereld van vrije mensen uitgegaan". een der erkende grote militaire leiders. Toen de strijd eenmaal beslecht was heeft hij vurig geijverd voor zelfbestuur voor Transvaal. Ook voerde hij samen met Louis Botha actie voor de samen werking van Boeren en Engelsen, en voor de tweetaligheid van het middel-* baar onderwijs. (Zie vervolg pag. 3) Inzake bombardement in Mandsjoerije De Veiligheidsraad heeft Maandag uitgemaakt, dat het communistische China niet zal worden uitgenodigd om deel te nemen aan het debat over zijn klacht, dat Amerikaanse vliegtui gen Mandsjoerije hebben gebombar deerd. Een Russische resolutie, om een Chinese vertegenwoordiger toe te la ten, is met zes tegen drie stemmen en twee onthoudingen verworpen. Enge land, Frankrijk en Rusland waren onder de voorstemmers, Amerika stemde tegen. De meerderheid was niet groot genoeg, om aanneming te verzekeren. Sir Gladwyn Jebb, die als voorzit ter van de Raad optrad, vestigde de aandacht op een telegram van Tsjoe En Lai, de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, waarin werd ge- Alle verkeer tussen Turkije en Bul garije is de laatste drie dagen op last van de Turkse regering stilgelegd. Men gelooft, dat deze maatregel is genomen om de immigratie van Mo hammedanen uit Bulgarije, die de laatste tijd in volkomen berooide staat ten getale van 100 of 200 per dag Turkije binnenkwamen, stop te zetten. Vorige week overleed te Ngero ds. Mas Drija Mestaka, de eerste vol ledig bevoegde Javaanse predikant en de oudste in dienstjaren. Verwachting, geldig tot heden avond: Half tot zwaar bewolkt, met vooral in de Noordelijke helft van het land plaatselijk enkele buien. Krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind tussen Zuid- West en Noord-West. In het Zui den lagere, elders iets lagere emr>»r»t.uren dan gisteren. Woensdag: Zon op 6.10, onder 19.01, Maan op 7.46, onder 19.22. óreigd met negatie van alle beslissin gen van de Raad inzake deze kwestie, wanneer geen vertegenwoordiger van de regering te Peking mocht worden toegelaten. De nationalistische gede legeerde Tsjiang kantte zich heftig tegen inwilliging van het verzoek. De Rus Malik bleek van oordeel, dat het Handvest de verplichting bevatte, om beide partijen in het geschil te horen. Andere voorstanders zetten eveneens hun sta 'punt uiteen. Warren Austin, de Amerikaanse gedelegeerde, zag het Russische voorstel als een poging, om de Chinese communisten in de Raad te smokkelen en was dus tegen. BOITARD EN FREDERIKSEN NAAR HUIS. Het secretariaat van de ballonrace heeft van de passagier van Boitard, de Zweed Coles Frederiksen, uit Odense (Den.) een telegram ontvangen, dat hij gister in Kopenhagen zou aankomen. Boitard werd volgens datzelfde tele gram Maandag in Parijs verwacht. Eén dode, één gewonde Maandagmiddag bevonden zich in de nieuwbouw van het warenhuis van Vroom en Dreesmann te Rotterdam twee werklieden in een liftkooi, die 9 meter hoog in de koker hing. Door tot nu toe onbekende oorzaak raakte de kooi plotseling van haar steunpunten los en viel als een blok naar beneden. De 34-jarige monteur C. F. uit Breda werd hierbij op slag gedood. De 23- jarige A. J. van H., eveneens uit Bre da, werd ernstig gewond. De douanerecherche te Amsterdam is er enkele dagen geleden in geslaagd een flinke partij gesmokkelde horloges te achterhalen. Bij de gebruikelijke controles trof men bij een winkelier buiten de gemeente enkele horloges van duistere herkomst aan. De leverancier der horloges was spoedig bekend. Toe» men de man aanhield bleek hij niet minder dan 80 horloges (tot een waarde van 4000 gulden) onder zijn kleren ver borgen te hebben. Bovendien hield hij thuis een volledige boekhouding bij, waaruit ook bleek, dat in de afgelopen zes weken ruim 800 horloges, elk ter waarde van 50 a 60 gulden, clandestien waren ingevoerd en verhandeld. De man is gearresteerd. In koelen bloede is dezer dagen in zijn woning te Bandung de 53-jarige administrateur van de Bank Repu- blik Indoneeia, de heer F. W. Nejj- hoff, die nog deze maand naar Neder land zou terugkeren, door rampokkers vermoord. De bedrijvers van de mis daad namen onmiddellijk de vlucht en zijn nog niet achterhaald. Omstreeks half negen 's avonds werd aan het raam van de eetkamer geklopt In de kamer bevonden zich de heer N. en diens vrouw. De heer N menende dat het visite was, open de de voordeur. De drie rampokkers drongen direct de woning binnen. Op lawaai in de gang verscheen ook me vrouw N. Zij zag drie personen, twee in uniform en één in burger, die haar man met een revolver bedreigden. Zij werden door de aanvallers naar de slaapkamer gedrongen, waar even iater de beide dochters en de schoon zoon, die zich in een ander deel van het huis bevonden, ook werden bin nengebracht. De man in burger gaf de bevelen. nergens is het medische probleem zo groot als in het dichtbevolkte Zuid-Azie. De bevolking heeft er te kampen met pest- en typhus- epidemieën, aanvallen van malaria en geslachtsziekten. Het kinder sterftecijfer loopt in de millioenen. Ter bestrijding van deze ziekten heeft de Wereldgezondheids-Orga nisatie (W.H.O.) medische ploegen naar de Zuidaziatische landen gezonden. Een arts tijdens het onderzoek. Tegen de 31-jarige Soester meubel maker A. Bos heeft de Officier van Justitie bü de Bijz. Strafkamer van de Amsterdamse arrondissementsrecht bank, mr. L. J. M. W. Drabbe, bij ver stek een gevangenisstraf voor de tijd van vijf jaar zonder aftrek van het voorarrest geëist. Het strafregister van deze verdachte vermeldde vele veroordelingen voor gewone delicten. De meubelmaker was volgens zijn eigen schriftelijke verkla ring in Februari 1945 in Duitse dienst getreden en wel bij een organisatie in Gorssel, die zich belastte met de oplei ding van spionnage-agenten. Tevoren bevond hij zioh wegens clandestiene slachtingen en veediefstallen in het kamp Ommen. Twee getuigen, een rechercheur uit Amersfoort en de inspecteur van poli tie, J. Haverlag, thans te Alkmaar, ver telden dat de verdachte in Maart 1945 in Amersfoort was gearresteerd. Zij ontdekten, dat hij Duitse papieren bij zich droeg en hij bekende vrijwel di rect. In zijn requisitoir zeide mr. Drabbe, De Ziekenfondsen De minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de indiening is te verwachten van een wetsontwerp, dat de strekking heeft, de kring dergenen, die onder de verplichte verzekering voor de zieken fondsen vallen, uit te breiden. De voqr bereidingen hiervan bevinden zich in een vergevorderd stadium. Hierdoor wordt dan één der urgente en belang rijkste onderwerpen, die samenhangen met de nieuwe regeling van het zieken fondswezen, alvast geregeld. dat het bij verdachte bij een opleiding in Duitse dienst gebleven is. De officier geloofde niet, dat deze verdachte enige politieke overtuiging had. In de tien jaar tussen 1940 en 1950 was de ver dachte wegens gewone delicten volgens de officier 7% jaar gedetineerd geweest. Mr. Drabbe achtte het aspect voor de periode tussen 1950 en 1960 weinig beter en besloot ten slotte met een eis van vijf jaar zonder aftrek. Mr. Drab be vroeg onmiddellijke gevangenne ming en .ontzetting uit alle rechten. De bijzondere strafkamer zal op 25 Septem ber a.s. in deze zaak uitspraak doen. Enige duizenden jaren geleden was IJsland bezaaid met bossen. Deze zijn in de loop der tijden geheel verdwe nen tengevolge van de klimatologische omstandigheden op het eiland. IJs landse en Noorse deskundigen hebben rond de Poolcirkel een nieuw soort denneboom gekweekt, die beter be stand is tegen het ruwe klimaat. In 1949 werden ongeveer" 100.000 kleine dennebomen van de kwekerijen in Noord-Noorwegen door de lucht naar IJsland vervoerd, waar ze Onmiddel lijk geplant werden. Dit experiment heeft dermate goede resultaten opge leverd, dat het dh jaar werd voort gezet. In de afgelopen maanden trans porteerden vliegtuigen van de Scan- dinavian Airlines System 280.000 den- neboompjes naar Reykjavik. Op deze wijze zal het mogelijk blijken IJsland zijn bossen terug te geven. Eén der rampokkers nam de heer N. diens polshorloge af. De burger ge lastte de kasten te openen. Dit werd geweigerd. De burger probeerde de heer des huizes van diens sleutels te beroven. Daarop ontstond een worste ling, waarbij de aanvaller zijn slacht offer achterover op het bed duwde. Van dichtbij loste hij een schot op hem. De kogel trof de heer N. in de hartstreek. Hij overleed vrijwel on middellijk. Zijn vrouw en de anderen moesten hierbij machteloos toezien. De daders namen daarop de vlucht na nog een kogel de kamer te hebben ingezonden, die niemand raakte. Hun buit bestond slechts uit dat ene pols horloge De BelgischLuxemburgse econo mische commissie heeft besloten voor bepaalde producten opnieuw het stel sel der uitvoervergunning toe te pas sen. Tot de producten, die opnieuw aan het systeem der uitvoervergun ning worden onderworpen, behoren o.a. zeep, lucifers, textielvezels, ijzer en staal in platen en staven, rubber en gelooide huiden. Aan deze producten bestond de laatste weken als gevolg van hamsteren en speculatie een ze ker gebrek op de Belgische markten. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, ver klaarde Maandagavond bij zijn aan komst te New York uit Washington voor de bijeenkomsten van de Wester se Grote Drie en de landen van het Atlantisch Pact, er van overtuigd te zijn, dat „onze openhartige besprekin gen zullen leiden tot overeenstem ming over practische besluiten, die zullen bijdragen tot het bewaren van ae vrede". Acheson zeide er de na druk op te willen leggen, dat de be sprekingen van deze week zullen wor den gevolgd door wat de belangrijk ste zitting zal blijken van de algeme ne vergadering der V.N Fr was geen sprake van dat een kleine groep mo gendheden „besluiten" nam en deze aan de afgevaardigden van andere landen meedeelde. „Goya" van Djakarta naar Amster dam, 9 Sept. te Aden. „Ranchi" (troepen plus gezinnen) van Djakarta naar Amsterdam, 9 Sept. 'te Aden. De Ierse schrijver George Bernard Shaw is Zondag in de tuin van zijn wo ning gevallen. Hij liep daarbij 'n heup fractuur op. Gisteren is hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij een ope ratie heeft ondergaan. Medegedeeld werd, dat de operatie goed is verlopen. Een der artsen zeide te verwachten, dat Shaw niet langer dan een week in het ziekenhuis zou worden gehouden. rjE ATOOMBOM blijft de schrik der mensheid. In de staat New York zijn plannen bekend gemaakt voor de eva cuatie van gewonden en daklozen in geval van een atoombomaanval. God een boom, klom naar beneden en lllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllll Detroit heeft een verordening, waarbij bepaald is, dat een brood niet minder dan 15 en niet zwaarder dan 17 ons Elson mag wegen. De brave bakker werd kreeS ®en boete, omdat het gewicht verhoede, dat deze plannen ooit uitge- door7en" wlaThond^in^de'Wnen ge- v^n zijn brood te hoog was welk von- beten ms met kan begrijpen. De grijze generaal Jonathan Wainwright ontving voerd zullen moeten worden. Een kostbaar miniatuur van Rafael, dat twee jaar geleden te Rome werd gestolen, is door de Romeinse politie teruggevon een cheque van Uncle Sam, groot 1210 dollar voor elke dag welke hij in Ja den. De dief werd gepakt toen hp het jN SANFORD kwam een Ford 1925, £ans® krijgsgevangenschap had door ge- kunstwerkje poogde te verkopen. O De Britse Labour-partij heeft de zieltjes met de 81-jarige Henry McLaulin bracht. „Ik zal het gebruiken om mijn inkomsten-belasting te betalen", aldus geteld. Attlee heet, ti.716.M7 £t..»de B*'™- "M"'!» volgelingen. O Henry Bn.lv Die nnw, Fordj.s toch. P h.~ dZ Mercury op zijn zwarte limousine zette, bekeek hij de wrakken en zei: „Ik hoop. dat uw ouders niet al te streng zijn. Vertel ze maar, dat het de schuld van die andere knul was". De café houder Isemile Campbell in Orange (Texas) werd gearresteerd op beschul diging van zijn vrouw, dat hij dron ken was en het bier tegen halve prijs verkocht. Wij zijn nog nooit zo'n Schle miel tegen gekomen. 1° omdat een caféhouder niet gauw dronken is; 2° omdat zij in de kennelijke staat nog geen slok water cadeau geven; 3° om dat een vrouw, die haar man om deze reden aanbrengt niet waard is, dat zij de gladde ring draagt. Basta! niets. Thans heeft de General Electric Cy een nieuw aanjaagapparaat gecon strueerd, dat vliegtuigen met zuigermo toren in staat zal stellen zonder onder breking van Chicago naar Londen (de kleinigheid van 6500 k.m.) te vliegen met zware lading. De 21-jarige Y°Mn' da Betbeze uit Albama is tot „Miss America 1951" gekozen. Ze zal vast geen runderknietjes, x-benen en een hazenlip hebben. In Chicago vroeg de rechter aan advocaat Hyman Abrams v/at hij zou doen met de verdachte, als hij rechter was. Hyman antwoordde prompt: „Ik zou hem in de gevangenis zetten". En aldus geschiedde. De pi loot Stanley Henderson sprong uit zijn defecte machine, landde ongedeerd m Deplaatsvervangende Britse hoge commissaris, Christopher Steel, heeft Maandag aan de Westduitse regering medegedeeld, dat de Engelsen in de Britse zone niet tot verdere ontman telingen in verband met de demilita- risatie van Duitsland zullen overgaan. De ontmanteling in de Franse zone is geheel gereed. In de Amerikaanse zone moet nog slechts één installatie voor ongeveer veertig procent ontman teld worden. Ofschoon het niet waarschijnlijk is, dat de krachtens dit besluit van ont manteling vrijgestelde hellingen van Twintig tot vijf-en-twintig militai ren zijn gisterochtend in de vroegte om het leven gekomen tengevolge van een ongeluk met een troepentrein na bij het stadje Coshocton in Oost-Ohio (V.S.) Een personentrein liep op de achterste rijtuigen van een troepen- trein. Vier rijtuigen werden in elkaar geschoven. Vijftig man werden ge wond. P. Kings stoel ts bezet Mr. W. H. Fockema Andraea, staats secretaris van oorlog, is voornemens Zaterdag 16 September a.s. naar Indo nesië te vertrekken. Zijn bezoek aan Indonesië heeft uitsluitend ten doel ter plaatse besprekingen te voeren over de afvoer van de KL en van de bij de KL gedetacheerde militairen Blohm en Voss te Hamburg onmid dellijk weer in gebruik genomen zul len kunnen worden, geloven waarne mers te Londen, dat het besluit om ze niet te ontmantelen, zal zijn voorgelegd aan de conferentie der ministers van Buitenlandsq Zaken der Grote Drie te New York De Amerikaanse delegatie op de conferentie zal waarschijnlijk aandringen op opheffing van op zijn minst enkele van de bestaande beper kingen op de Duitse Scheepsbouw, ook al wordt er op de agenda geen melding van gemaakt. Z.K.H. prins Bernhard is gistermid dag voor een kort bezoek naar Enge land vertrokken. De prins zal zich he den n%gr de De Havillandfabrieken te Hatfield begeven teneinde een vlucht te maken met de nieuwe Cornet, een viermotorig passagiersvliegtuig met straalaandrijving. De Canadese regering heeft het be sluit genomen de strijdkrachten op voet van oorlog te plaatsen. De totale toe gestane sterkte van het staande leger, de marine en de luchtmacht zal thans 81.000 man bedragen. Afgezien van het contingent voor Korea is de sterkte van het Canadese leger nu meer dan 50.000 man De afgelopen twee maanden hebben zich meer dan elfduizend man voor dienstneming bij het leger gemeld. LESVLIEGTUIG MAAKTE NOOD LANDING Een lesvliegtuig van de Rijkslucht vaartschool heeft gistermiddag een noodlanding gemaakt onder Noot dorp. De beide inzittenden bleven daarbij ongedeerd

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1