Wat biedt U wel voor een olifant? <54(x, tintte mr H! Duits protest tegen Nederland Maarschalk Smuts overleden HET CHINESE BEELDJE Het Radioprogramma Achter de schermen van een dierentuin Uitbreiding levende have alleen door ruilhandel „Nooit zullen wij hei zelfkanigebied afstaan" Nog drie Britse divisies naar Duitsland? Kees Pellenaers buiten gevaar Protestantse kloosterorde voor vrouwen gesticht Aan de zijde der geallieerden Levert Engeland belangrijke instrumenten aan Rusland? 1 ayaJiMwbCL MALAN: Duitsland vormde muur tegen communisme „Kortenaer" via Australië en N. Guinea naar huis KERKELIJK NIEUWS De opbouw der Westerse strijdkrachten (Van onze speciale verslaggever). QNOPVALLEND staat een hoge gr(jze vogel tussen het struikgewas aan de rand van een donker slootje, waarin hier en daar eenden dartel spar telen. Het slootje ligt verscholen tussen de loof- en dennebomen, die het Dierenpark Wassenaar tot een heeriyk plekje natuur maken. De grote, egaaJ;g^ T0g7 18 .de Abu Markub betekent vader van de schoen, ln het Nederlands schoensnavelooievaar afkomstig uit het gebied van de bovenloop van de Njjl. Het ls geen mooie vogel; zjjn dikke, schoenvormlge snavel heeft zelfs iets wanstaltigs. Maar het ls wel een zeldzame Hl) ls uniek in Nederland en waarschj)nlj)k zelfs in Europa. Het kan ztfn, dat er hier en daar nog een schoensnavelooievaar voorkomt, in geen enkel dierenpark beschikt men over drie exemplaren, zoals in Wassenaar. heeft er vjjf gehad; twee er van zjjn doorverkocht naar Ame rika. Deze vogels vormen een kost baar bezit voor een dierentuin. Het vervoer per K.L.M. van Egypte naar Nederland kostte alleen al ƒ3200. 20 deelde de directeur, met wie wy een gesprek hadden over de aanschaf fing van vreemde dieren, ons mede. Wü wilden namelijk wel eens weten, welke mogelijkheden er voor dieren tuinen bestaan aan hun levende have te komen. Vóór de oorlog leverde de aankoop van vreemde dieren weinig moeilijk heden op. Er waren enige grote hande laren in dieren o.a. Hagenbeek bij wie men zijn bestellingen gemakke lijk kon plaatsen en die dan prompt zorgden voor de levering. Na de oorlog is de situatie sterk veranderd. Geen en kel dierenpark had in 1945 zijn collectie meer in tact. Men moest weer leerzaam gaan opbouwen, wat de oorlog ver woest had. Doch op het ogenblik zijn de verzamelingen in ons land Artis in Amsterdam, Blijdorp in Rotterdam, het Dierenpark in Wassenaar, Ouwe hands Dierenpark in Rhenen, Burgers Dierenpark in Arnhem, Het Noorder dierenpark in Emmen, het Tilburgs Dierenpark, Avifauna in Alphen (uit sluitend vogels) en de Dressuurschool van Klant in Valkenburg (L) al weer volop het aankijken waard. Gehavend bezit. In sommige tuinen was van de ver schillende soorten slechts één exem plaar overgebleven. Deviezen werden voor de aankoop niet beschikbaar ge steld. Slechts in enkele gevallen kon men wel deviezen krijgen, doch dan moesten de van elders betrokken die ren weer met winst naar het buitenland verkocht worden. Deze regeling heeft het niettemin mogelijk gemaakt enkele dieren hier in het land te houden. Ook zonden buitenlandse tuinen, instellingen en privé-personen wel geschenken aan onze Nederlandse dierentuinen. Het voornaamste middel om de ver zamelingen uit te breiden is thans de ruilhandel. Daarvoor trekken de be heerders van de Dierenparken zelf naar andere landen en voor de rest doen zij hun zaken schriftelijk af. Dat er daar bij heel wat komt kijken, bewijst het aantal brieven, dat bijvoorbeeld in het Dierenpark Wassenaar in 1949 binnen kwam, namelijk ruim 6000, waarvan ongeveer de helft uit het buitenland. Het spreekt vanzelf, dat ook een on noemelijk aantal brieven verzonden moest worden. Men correspondeert over de ruil en de aankoop van dieren met alle oorden van de wereld: met Chili, met Australië, met Canada, met Brits- Indie, enz. „Ik ben gauwer klaar als ik de landen noem, waarmede wij niet corresponderen", zei ons de directeur. „Dat zijn Afghanistan, Perzie, Japan, China en enkele kleine Zuid- en Mid den-Amerikaanse republiekjes. Maar overigens: „U kunt het haast zo gek niet bedenken, of we hebben er brief wisseling mee". In Oost-Afrika- drijft men handel in vreemde dieren. Men levert daar ech ter alleen aan erkende dierentuinen. De vangst is gelimiteerd en staat volko men onder de controle van de regering. In India wonen ook verscheidene handelaren. In Zuid-Amerika heeft men voornamelijk relaties met vangers. Ook is er een Europese markt. Zij wordt gevormd door de dierenparken zelf, die de dieren ruilen, die in hun tuinen geboren zijn. Wanneer een Nederlands dierenpark elders dieren wil bestellen, stuurt het een lijstje van wat het heeft aan te bie den. De beesten worden in geld ge waardeerd en dan kan men meestal wel tot overeenstemming komen. Het komt voor, dat men één dier ruilt tegen tien of honderd andere. Zo heeft het Dierenpark Wassenaar eens hyena's ge ruild voo. een assortiment vogels en wasbeertjes, of rode kardinalen tegen papegaaien en kanaries. Een vogeltje van 500. De prijzen, die besteed worden, lopen uiteraard zeer uiteen. Zo kost de goed koopste vogel f 1.de duurste onge veer f 5000. Een olifant kost tien a twaalf duizend guldenDe giraffen zijn zeer kostbaar, voornamelijk door het vervoer, want zij nemen op een «chip veel ruimte in beslag en de speciale verzorgers, die voor deze die ren meereizen, verhogen de prijs aan merkelijk. Ook het vervoer van de olifanten is een kostbare geschiedenis. Wanneer de prijs geen rol speelt, doordat het buitenland enkele dieren wil schenken, dan nog staat men dik wijls voor moeilijkheden. Zo wilde de Canadese regering anderhalf jaar ge leden aan het Dierenpark Wassenaar een paar bisons ten geschenke aanbie den. Zij konden niet geaccepteerd wor den, doordat er geen deviezen waren Voor het vervoer en voor de verdere bijkomende kosten Niet alleen de waarde van sommige dieren is zeer hoog, ook met het onder houd zijn vaak hoge bedragen gemoeid Het is merkwaardig te zien welke grote hoeveelheden groenten, vlees, verse rivier- en zeevis, bananen, sinaasappe len en zaden men moet inslaan om alles in het leven te houden. Vooral de zee leeuwen zijn dure kostgangers; zij eten per dag 12 kg verse zeevis per hoofd. Wassenaar beschikt over de grootste vogelverzameling ook wat het aantal soorten betreft die in een dierentuin bjj elkaar gebracht is. Er zijn zeer zeldzame exemplaren onder. De direc teur is jaren geleden privé begonnen een verzameling aan te leggen; dat was een liefhebberij van hem. Hij had toen by zijn huis een collectie van wereld vermaardheid, waaronder exemplaren, die nog nimmer in ons land geïmpor teerd waren. Deze verzameling telde byvoorbeeld acht verschillende soorten paradijsvo gels, dat is bijna de helft van het aan tal soorten in totaal namelijk zeven den die ooit in Europa ingevoerd zijn. Gedurende de oorlog is daarvan veel verloren gegaan, maar de collectie is thans weer sterk aangegroeid. De verzameling bevat enkele vogels, die afkomstig zün van de heer Blaauw op Gooilust en nu ongeveer twaalf jaar het dierenpark verrijken. Sommige van deze vogels werden cir ca 47 jaar geleden door de heer Blaauw geïmporteerd, een bewijs dus, dat by goede behandeling, voeding en huis vesting vogels in een dierentuin een respectabele leeftijd kunnen bereiken. De heer Blaauw was een wereldver maard kweker van zeldzame vogels en dieren en verschillende in de natuur vrijwel uitgestorven soorten werden in zijn grote park gekweekt om later weer in natuur-reservaten uitgezet te wor den. Nu nog bevolken nakomelingen van de jaren geleden door de heer Blaauw ingevoerde zeer zeldzame Zuid- afrikaanse witstaart gnoes of „wilde- beesten" het buiten Gooilust. Apenootjes en tomaten. Veel dieren worden in de zomer maanden, wanneer veel belangstellen den de dierentuinen bezoeken, met voedsel overladen. Men werpt ze voor al olienoten toe en verder brood, bis cuitjes, appelen, peren en tomaten. Sommige beesten krijgen daardoor al bijna een dagrantsoen. Toch moeten zij de juiste byvoeding hebben. Dat geldt niet in het minst voor de apen, die van het publiek niets te kort komen. In Wassenaar is men trots op zijn ver zameling apen. Men heeft er niet min der dan veertig verschillende soorten, dat is uniek voor ons land. Teneinde de juiste verzorging te kunnen toepassen, beschikt men in de meeste dierenparken over een biblio theek, waarin men van alles omtrent de dieren kan vinden. Ook zyn de boe ken nodig men heeft ze namelijk in allerlei talen om de juiste plaatse lijke namen te weten. Dat is gewenst bij bestellingen, teneinde vergissingen te voorkomen; in sommige overzeese gebiedsdelen worden geheel verschil lende dieren soms met dezelfde bena ming aangeduid. Bovendien houdt men in elk geval in Wassenaar een uit voerig kaartsysteem bij, waarop alle dieren met hun bijzonderheden geno teerd staan. De daarin vermelde gege-1 vens omtrent voedering, gedrag, voort planting, ziekten enz. zijn wetenschap pelijk van betekenis en vormen een bron van waardevolle informatie voor de praktijk. Wie eens achter de schermen van een dierenpark een kijkje neemt, ontdekt, dat de exploitatie daarvan veel zorg en ook veel kosten vereist. Zyn waar dering stijgt erdoor, want het blijkt, dat men zich veel moeite getroost, om de toeschouwers goed verzorgde dieren te tonen en daardoor de belangstelling en ook de liefde voor de levende have der natuur te wekken en te versterken. „Mooi ben ik niet", schijnt deze Abu Markub- of Schoensnavelooievaar uit het gebied van de Boven-Nijl te peinzen. „Maar viel ben ik een zeldzaam en kostbaar beestje met slechts enkele broeders en zusters hier in Neder land. Vandaar, dat de directeur van het Dierenpark, waarin ik nu mijn dagen slijt, voor mijn vervoer en dat van nog een viertal soortgenoten, alleen al f 3200.over had...." In opdracht van de Westduitse kan selier, Adenauer, aldus meldt het West duitse persbureau DPA, heeft de chris- telyk-democratische Eu ndsaf ge vaardig de dr. Karl Mueller Zondag in de Westduitse grensstad Heinzberg tegen „de afstand van het zelfkantgebied aan Nederland" geprotesteerd. „Nooit zullen wij dit gebied of de bewoners ervan opgeven", aldus verklaarde dr. Mueller. Hij protesteerde tegen de „in het af gestane gebied aangewende propagan damethoden, die met de rechten en de vrijheid van een volk onverenigbaar zyn". Er gingen geruchten, aldus Muel ler, dat in het zelfkantgebied een volksstemming gehouden zou worden. Ofschoon wij voor de afscheiding van het gebied met een dergelijke volks stemming zouden hebben ingestemd, moeten wij ons thans met alle midde len daartegen verzetten", zeide Muel ler. Ook uit economisch gezichtspunt De Britse premier, Attlee, zal van daag in het Lagerhuis mededelen, dat Engeland nog minstens drie di visies naar Duitsland zal zenden om zijn strijdkrachten aldaar te verster ken. Eién van de drie divisies zal een pantserdivisie zyn. Op het ogenblik heeft Engeland twee divisies in Duits land. Kees Pellenaars, die tijdens de Ron de van Duitsland op 20 Augustus in botsing kwam met een auto en naar het ziekenhuis te Freiburg moest wor den vervoerd, is thans geheel buiten gevaar. Hij kneusde enkele ribben, brak een arm, vinger en benen alsme de een sleutelbeen. In de komende winter hoopt hy weer aan wielerwed strijden te kunnen deelnemen. bezien was de afscheiding niet te ver dedigen, daar Nederland zyn economi sche behoefte door grotere uitvoer naar Duitsland zou kunnen overbrug gen. Duitsland was wel bereid voor het aan Nederland aangedane onrecht schadevergoeding te geven, doch in an nexatie zou van Duitse zijde niet toe gestemd worden. De „Landrat" van het district Heinz berg, Peter Pilates, verklaarde te ho pen, dat „staatkundig en historisch be grip Nederland spoedig de gemaakte fout zullen doen inzien en het begane onrecht doen herstellen". In Lund in Zweden is een protestant se nonnenorde gesticht, de zogenaamde Birgittenorde. De nonnen worden in Engeland in protestantse kloosters op geleid en moet endoor 'n gelofte afleg gen. Deze gelofte is evenwel niet bin dend voor het gehele leven. De nonnen, die tot de Anglicaanse kerk behoren, willen zogenaamde retraitehuizen op richten voor overspannen en zenuwzie ke mensen. (Vervolg van pagina 1) In 1907 werd hij colonial secretary van Transvaal. Hij had toen te maken met immigratievraagstukken en kwam daardoor tegenover Gandhi te staan, die als advocaat in Natal werkzaam was. In de eerste regering van de Unie van Zuid-Afrika, in 1910, werd hij minister van binnenlandse zaken en mijnwezen. Tijdens de eerste wereldoorlog leidde hy een expeditie tegen Duits-Zuidwest- Afrika en de campagne in Oost-Afrika. In 1917 werd hij minister in het oor logskabinet van Lloyd George. Hij liep toen reeds met plannen voor een Vol kenbond rond. Het Verdrag van Ver- sailles was hem een teleurstelling. Van 1919 tot 1924 was hij premier van de Unie. Het was een zeer moei lijke tijd, waarin tal van problemen aan de orde kwamen. Smuts werd bij de Het Britse ministerie van Bevoor rading stelt een onderzoek in naar het exporteren van wetenschappelijke in strumenten van militaire waarde uit Londen naar de Sowjetunie en de Oosteuropese landen. De „Cambridge Instruments Com- pany" te Londen heeft de regering medegedeeld, dat de Sowjetunie vol gens de lopende contracten dezelfde instrumenten kan bestellen, als die, welke naar het Instituut voor Atoom onderzoek te Harwell zijn gezonden. Zaterdag werd de Griekse coali tieregering van Venizelos ten val ge bracht. Na besprekingen, die geduren de het gehele weekend zyn gevoerd, is er een nieuwe coalitie tot stand ge komen, omvattende liberalen, populis ten en socialisten. Venizelos is weer premier. OEKRAINSE DELEGATIE ONDER ANDERE LEIDING Radio-Moskou heeft bekend ge maakt, dat de vice-voorzitter van de Raad van ministers van de Oekrainse Sowjetrepubliek, Baranovsky. is be noemd tot leider van de Oekrainse delegatie naar de Algemene Vergade ring der V.N. Bij vorige zittingen stond de Oekrainse delegatie onder leiding van Manoeilsky. Voor een klassehaard. KONINKLIJKE HMBDENFABBIEK Hilversum verkiezingen van 1924 verslagen en bleef toen een tijdlang op het tweede plan. Herzog nam de leiding van de staat over en hield die tot 1939. Toen bracht het uitbreken van de tweede wereldoorlog een regeringscrisis te weeg, die eindigde met een coalitie tus sen Smuts en Herzog; Zuid-Afrika koos vervolgens de zijde van de geallieerden. Onverwijld werd alles in het werk ge steld om Zuid-Afrika op voet van oor log te Brengen. In 1940 aanvaardde Smuts het opperbevel over de strijd krachten der Unie. De titel veldmaarschalk viel hem in 1941 ten deel, maar Smuts heeft deze nooit willen voeren. Het jaar daarop werd hij opnieuw opgenomen in het Britse oorlogskabinet en in 1945 kwam hij aan het hoofd van de Afrikaanse delegatie naar San Francisco, ter bij woning van de stichting der Verenigde Naties. Opnieuw verliet Smuts het po litieke toneel in 1948, toen zijn partij door de nationalisten van dr. Malan werd verslagen. Bijzondere vermelding verdient nog het bezoek, dat hij in October 1946 aan ons land heeft gebracht. Smuts heeft bij herhaling in woord en geschrift van zyn politieke en zede lijke opvattingen getuigd. Duitsland vormde in het verleden muur tegen het communisme, adus dr. Malan, de Zuidafrikaanse nationalisti sche eerste minister, gisteren in een rede op het Transvaalse Congres van de Nationalistische Partij. Na de oor log is het land echter van beide kanten beroofd van zyn hulpbronnen. Malan noemde het een gelukkig feit, dat de Westelijke mogendheden thans een an dere houding tegenover Duitsland aan nemen. Malan waarschuwde Engeland zijn neus niet in Zuidafrikaanse aan gelegenheden te steken. Zuidafrika is niet langer een Britse kolonie. Het is een souverein, onafhankelijk land. Wij steken onze neus ook niet in Britse zaken. Mocht er een oorlog tussen de com munistische en anti-communistische krachten uitbreken, dan zal de gehele blanke bevolking van Zuid-Afrika vol gens de premier, op enkele uitzonde ringen na, zich aaneensluiten tegen het communisme. Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer", onder bevel van luitenant ter zee F. L. Ca- pel, na haar bezoek aan Nieuw-Guinea op de terugreis naar Nederland in de maand October een of meer Australi sche en Nieuwzeelandse havens zal bezoeken, en vervolgens langs de kort ste route zal thuisvaren. Door 1WYRA GAT XXXX 54) Iedereen kreeg een hartelijk applaus. Vooral Parker Haines. Julie kreeg een ovatie. Blijkbaar had ze vrienden onder het publiek. Bill Bardman sprak: „Wel mensen, onthoudt nu goed wat ik heb gezegd. Als er nog gehoest moet worden kan dat nu nog gebeuren. Niet applaudis seren voor het einde van de voorstel ling, alstublieft." Hij keek op de klok aan de muur. „Nog dertig seconden, dan zitten we in de aether." Die laatste dertig seconden, voordat de microfoons werden aangesloten, waren altijd zenuwslopend. Iedereen kuchte nog eens voor het laatst, schoof heen en weer, gichelde en fluisterde. Bill Bardman nam zyn plaats by zyn eigen microfoon, geheel rechts op het toneel, in. De rest van de troep verza melde zich om een centrale microfoon die boven het toneel hing. De geluids technici hingen over hun lange tafel en wachtten. Julie stond voor de microfoon van de solisten. Sam Harmon en zyn twee aardige helpstertjes namen hun plaat sen in de glazen cel links op het toneel in De mannen van de contröle zaten gespannen voor hun schakelbord. De tweede wijzer van de klok vervolgde zijn weg naar tien uur. Parker Haines sloeg zyn arm om Ju lie heen en drukte haar even tegen zich aan. „Het spyt me dat ik vanmid dag zo'n ploert was, Julie. Ik weet ze ker, dat je een reuzen succes zult heb ben!" fluisterde hy. Sam Harmon trok afschuwelijke grimassen tegen hem van achter zyn glazen wand. Sam's hand zweefde in de lucht, gereed om het startsein te ge ven. Les Nichols had de koptelefoon aan en luisterde intensief, terwijl hy aan allerlei ingewikkelde knoppen draaide, op het schakelbord voor hem De tweede wyzer gaf een klik. Tien uur! De snerpende gil van een spook teweeggebracht door een geluidtech nicus by de microfoon achter het to neel, weerklonk. Het orkest zette de muziek in van de „Danse Macabre", die deze voorstelling zou begeleiden. Bill Bardman gaf met klinkende stem een korte inleiding, terwyi het orkest op de achtergrond spookachtige muziek ten beste gaf. De voorstelling begon. Wat Julie betreft, ze was helemaal weg. Ze was zo gespannen en zenuw achtig dat ze niet meer 't gevoel had Julie Page te zijn. Inplaats daarvan werd ze Lorinda, die angstig temidden van allerlei gruwelijkheden ronddool de. Merkwaardiger wyze was Julie bij de repetitie zo ingespannen bezig ge weest met haar wachtwoorden en de juiste manier om haar tekst voor te lezen, dat ze slechts weinig aandacht aan het stuk zelf had besteed. Maar nu was Julie, in de donkere zaal met alleen de schijnwerpers op de gezichten van de spelers gericht en de angstaanjagende stormen en regen vlagen die de geluidstechnici teweeg brachten, gevangen door haar eigen spel en daardoor meegesleept. Pas toen ze het laatste vel papier geluidloos op de grond had laten glijden en het pakkende stuk ten einde was, kwam ze tot de werkelijkheid terug. Ze had de beste voorstelling van haar hele loopbaan gegeven! Ze knipperde met haar ogen toen er een storm van onverwacht applaus over haar heen donderde. Er was niets me chanisch of kunstmatigs aan dat ap plaus. Het vertolkte de duidelijke by- vai voor een bepaalde actrice, Julie Page. Terwijl Bill Bardman zijn slotwoord sprak en het programma voor de vol gende week aankondigde, ging het ap plaus door. Voor de eerste maal keek Julie naar het publiek. In de voorste rijen, die gereserveerd waren voor hen die speciale plaatsbewijzen hadden, stonden Kip Kirk en zyn vader. Marvin Kirk, als gekken te klappen. Quong Li Su was er ook, met Marcia, maar Ju lie zag Nick niet. Steve kon ze ook niet ontdekken. Ze keek naar de logeplaat sen. Daar was hij ook niet. Parker Haines, die Julie eerder had geholpen dan gehinderd in haar spel, kuste haar stevig. Julie voelde die kus helemaal niet, maar ze glimlachte hem mechanisch toe. Het publiek vond dit prachtig. Ze klapten luider dan ooit. Het orkest speelde luid het motief Klokken weerklonken De uitzending was voor bij. Ze waren uit de aether weg. (Wordt vervolgd' Het kwade is gemakkelijk aan te leren, het goede moeilijk. (Chinees Spreekwoord) Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Wijk bij Heusden: J. Wieman te Hoog-Blokland; te Monniken dam H. J. J. Keizer te St. Laurens. Be roepbaarstelling: Ds. Ph. Hilhorst Stationsweg 3, Oosterbeek, stelt zich be roepbaar. Bedankt voor Eerbeek: A. D. Bakker te Nijland. Gereformeerde Kerken. Aangenomen naar StapfaonM» Rouwveen: A. J. Noordewier te Weste^ bork. Bedankt voor Vroomshooft vac. H. J. Lamberts Heersink: A. A. v. d* Hoorn te Gramsbergen. Christ. Gereformeerde Kerken. Tweetal te Zwijndrecht: H. W. Eer- land te Lisse en J. G. van Minnen te Huizen. Beroepen te 's Gravenha- ge-Oost: G. H. Polman, oud-missionnair predikant, woonachtig te Zwijndrecht. Bedankt voor AssenJ. H. Velema te Bunschoten; voor Harlingen: C. J. Ph. Sobering, legerpredikant te Apeldoorn. Baptisten Gemeente. Aangenomen naar ApeldoornD. Slort te Almelo. De defensie-organisatie van de Wes telijke Unie blijkt zeer tevreden te zyn over de resultaten, die de proefne mingen met nieuwe wapens in Belgie en Groot-Brittannië opgeleverd heb ben. Vooral een nieuwe Amerikaans» raketwerper en een licht Frans anti tankwapen trokken de aandacht. Vol gens deskundigen zijn de mogelijkhe den voor de infanterie om zich in de strijd van antitankwapens etc. te be dienen buitengewoon toegenomen en is de vuurkracht van het landleger over het algemeen aanzienlijk verbe terd. Men heeft zich nu een standaar disatie van de bewapening voor de landen van het Atlantisch Pact ten doel gesteld. dU prachtig Sola-couvert, winkelwaard f. 3.05 met een garantie voor Uw leven want het is feest bij „M A R G RIE T"« Margriet, het frisse blad van deze tijd telt nu 64 bladrijden en geeft met haar royaal formaat méér dein ieder ander damesblad. Laat U dus deze feestgave niet ontgaan en vul onderstaande bon In. Pï|TJl if Stuur mij het Sola-couvert Uk*** en schrijf mij in als abonné. Ik betaal p.w. 25'ct. p. kwart, f3.25 doorhalen wat niet verlangd wordt co oo NAAM: STRAAT: PLAATS: Z Plak deze bon op een briefkaart van 6ct. en adresseer deze aanMargriet" Postbus 244, Amsterdam. Vergeet vooral niet 25 ct. extra te plakken naast de postzegel van 6 ct. voor porto en verpakkingskosten VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich (piano) 6.30 Ontwikkeling van de techniek (RVU). 7.00 Hugo de Groot en zijn orkest. 7.30 Parig vous parle. 7.35 Beroemde violisten als com ponisten. 8.15 Die Rose von Stamboel. 9.15 Ls piano romantique. 9.30 Maria Zamora en haar Z.-Amerikaans orkest. 10.00 Buitenlands overzicht. 10.15 Glen Miller en zijn orkest. 10.30 Deense liederen. 11.15 Kamermuziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en II uur. 6.00 KRO Amusements orkest. 6.20 Sport. 6.3Ó Strijdkrachten. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Dit is leven (lezing). 7.40 Voor jonge mensen. 8.05 De gewone man. 8.12 Residentie-orkest. 9.05 Pierre Rampal, fluit. 9.30 Vioolsonates van Beethoven. 9.55 Actu aliteiten. 10.05 Trio van Brahms. 10.40 Avond gebed, 11.15 Opera's van Mozart. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Concertgebouw orkest. 10.00 Moeilijkheden en mogelijkheden (X), Lastige kleuters". 10.05 Morgen- genwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Popu lair Nonstop. 12.00 Accordeola. 12.38 Frans programma. 1.15 Malando. 1.50 Hamburgkoor en orkest. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Om roeporkest. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Koksmaat Jan van Leeuwen. 3.50 Harry Davidson en zijn orkest. 4.00 Vragen staat u vrij. 4.30 De Regenboog. 5.00 Wat is de wereld wijd. 5.30 Gram.muziek. 5.45 Moessons in Indonesië. 6.25 Ina Verwoerd. 7.00 Christen zijn in deze we reld. 7.15 Kwartet Jan Corduwener. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Op de korrel. 8.15 Dolf van der Linden. 8.50 „De Vervalser", hoorspel. 10.20 Meester-trio. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Joe Loss en zijn orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Ochtend bezoek. 9.30 Tsjaikofski. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano-recital. 11.30 Koninklijke Mili- taire-kapel. 11.15 Iberia. 12.33 Orgelconcert. 1.15 Promenade-orkest. 2.00 Ensemble „Selec ta". 2.45 Oratorium van Johannes Driesier. 4.15 Voor onze jongens en meisjes. 5.00 Radio Cembalo Gezelschap. 5.30 Symphonie. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6.30 Strijd krachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Kunstfoto's. 7.40 „Vandaag". 8.05 Disco actu aliteiten. 8.15 Nederlandse Kamermuziek. 9.10 Stemmen uit Alberta. 9.30 Piano-duo. 9.45 Radio Philharmonisch-orkest. 10.45 Avond overdenking. 11.15 Busch Strijkorkest. 11.50 Joh. Strauss. RADIO-DISTRIBUTIE LIJN III: 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.00 Lux.: Ménage et MuSique (VI). 11.00 VGO: Gram. 12.00 VI. Br.: Zangsterren. 12.32 Or kest Zonnenberg. 1.30 Klassieke muziek. 2.15 BBC Schots orkest. 2.45 Vioolsonaten. 3.15 Gram. 3.45 Concert. 5.10 Fr. Br.: Dansmuziek. 6.00 Voor de soldaten. 6.30 VI. Br: Voor de soldaten. 7.30 Orgel en clavecimbel. 7.50 Feuilleton. 8.00 Omroep-orkest met vioolsolo. 9.00 Actualiteiten. 9.15 Geraldo. 10.15 Fr. Bi.: Jazzmuziek. 11,05 Gram. LIJN IV: 8.10 Concert. 9.10 Gram. 10.00 Orgel. 10.30 Orkest Leader. 11.00 Eng. H.S.: Rendezvous Players. 11.15 Eng. L.P.: BBC Var.-orkest. 11.45 Orkest Geiler. 12.15 VGO: Operette fantasieën. 12.30 Gram. 1.00 Eng. L.P.: Light Orch. 1.45 Fr. Br.: Gram. 2.00 La Fiancée vendue, Opera van Smetana. 4.15 Eng. L.P.: Mrs. Dale's Diary. 4.30 Londen Mozart Players. 5.30 Victor Silvestcr. 6.00 Or kest Leon. 6.30 Orkest Winstonc. 6.45 Fr. Br.: Gram. 7.05 Muziek. 7.20 Strawinsky. 7.30 Eng. L.P.: Your song parade. 8.00 Fr. Br.: Symph.-orkest. 9.15 Gram. 10.15 Geraldo. IJ.00 Danny Levan kwartet. 11.15 Ivor Sta- ney-Ensemble.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3