Het Oosten kraakt, 't Westen beeft In de tuinbouw gaat het slecht Verstekeling tegen wil en dank Slaapwandelaars, die wakker schrokken Huiselijke twist had tragisch gevolg Het was feest in de Wieringermeer De wereld in de greep van Sowjet'Rusland b-evaar voor lurkije en Griekenland Zuidafrikaans minister bezoekt Nederland Duitsland behoeft een sterkere politiemacht Vrees dat het voor de zomergewassen zo zal blijven Wat moet er gebeuren? Soldaten redden vlieg tuig door te springen Geldzuivering afgesloten Dronken automobilist oorzaak van ernstig ongeval Panamees schip liep op tr*'jn DINSDAG 12 SEPTEMBER 1950 i. (Van een bijzondere militaire medewerker). JNDIEN oude spreekwoorden ook in de moderne tijd, nog enige waarde be zitten, dan geldt dat zeker voor het aloude: „Het daghet in den Oosten". Maar de betekenis dezer zegswijze is, evenals de wereld der oude geleerden en filosofen, helaas van een geheel andere aard en betekenis geworden dan zü oorspronkelijk was. Inderdaad. „Het daghet in den Oosten. Niet meer voor het oude Rijk van het Christendom, maar voor de antipode van het Kruis. De Sowjetster van de Anti-Christ, de hamer en sikkel van de bolsjewistische wereldrevolutie eens bloedig, thans gluiperig de voren van een nieuw geloof door de aardbodem trekkend worden de wereld rondgedragen onder de symbolische spreuk. „Het daghet in den Oosten". Terwijl in vroeger eeuwen het „daghen" bevrijding betekende, het slaken van knellende ban den, luidt het lichten uit het Oosten thans een periode in van bange vrees, betekent het voor tientallen millioenen na een oorlog van vernietiging en ellende een nieuw tijdvak van nameloos leed en onderdrukking, zoal niet direct lichamelijk, dan toch van leven en werken in een sfeer van geestelijke terreur. Als een wals is het gevaar uit het Oosten aangerukt. Niet onzicht baar of geruisloos, maar met een geweld en met het vertonen van een bru taliteit, welke de Westerse wereld, moe gevochten en gedeeltelijk lam ge beukt in de jaren 19401945, in den beginne apathisch, later met steeds duidelijker wordende vrees aanschouwde T is sinds het régime der Tsaren niet ALLE DISCUSSIES in Lake Success en Straatsburg ten spijt en ondanks een Atlantisch Pact en een Westeuro- pese Unie, rolt de Russische wals, be rekend en koelbloedig uit het Kremlin geleid, met de Sowjetster in top ver der. Heeft het nut en is het reëel om de oorspronkelijk zo latente gelatenheid van het Westen aan een beschouwing te onderwerpen? Is het met het drama van Korea voor ogen nog nodig om te moeten constateren, dat de United Na- tions, onderling door politieke en eco nomische factoren verdeeld, geduren de een maand lang in één persoon de machtige en onbarmhartige Malik hun strategische en politieke mees ter moesten erkennen? Terwijl de wereld siddert en beeft en gebukt gaat onder de angst voor een nieuwe wereldoorlog, beheerste in het lichaam, dat de vrede in de wereld dient te handhaven, één dictator de si tuatie en werden kostbare weken opge offerd terwille van procedure-kwesties. En de wereld, de schijnbaar machtelo ze wereld, berustte in deze sabotage van de vrede. Zo ooit na het ter ziele gaan van de Volkenbond de wereld opnieuw een éclatant échec van een in ternationaal college heeft aanschouwd, dan is dat thans weer overduidelijk het geval geweest, alle uitlatingen, drei gementen, beloften en propaganda van Washington ten spijt. Het is goed en nuttig zich deze harde waarheid reeds dadelijk duidelijk te realiseren. Doch dan ook ten volle, want de emmer dreigt eindelijk over te lopen. Het Oosten is namelijk in volle beweging: het kraakt opzienba rend. En het Westen let wel, het practisch ongewapende Westen beeft, praat en houdt eindeloze con ferenties: te Parijs, te Brussel, te Straatsburg, te Londen en in Den Haag. Wakker geschrokken. Zeker, de openbare mening is wak ker geschud door de gebeurtenissen op Korea, doch een slaapwandelaar heeft altijd geruime tijd nodig om weer tot zijn positieven te komen. Zo is het ook met de Amerikaanse en de Europese slaapwandelaars gesteld. Na de Duitse capitulatie werden in de overwinnings roes, misschien begrijpelijk, doch daar om niet minder roekeloos, legers ge demobiliseerd, vloten als oud roest aan een ketting gelegd, militaire uit rustingstukken voor een appel en een ei aan de burgerbevolking van Europa verkocht, terwijl thans de in slaap ge vallen overwinnaars met schrik bemer ken, dat 't „in den Oosten daghet" en gevaarlijk rommelt, y IJF JAREN zijn verlopen, sinds Hit- Ier ten onder ging en de wereld de hoop koesterde een lange tijd van vre de te zullen genieten. Volkomen te recht werd toen overal ter wereld be gonnen aan de nationale opbouw; men ling willen verkondigen, dat Grieken land, ondanks de geboden Amerikaan- veranderd. Integendeel. Stalin is in ge dachten wellicht, doch in de practjjk zeer zeker, groter imperialist en bedrei ger van de vrede geweest dan zijn tsa ristische voorgangers. Het verschil is slechts, dat het ideaal van een Groot Rusland thans versluierd aan de wereld wordt gepredikt onder de proletarische leus van de volksdemocratie. En terwijl de overwinnaars van Duitsland en Japan uitsliepen van de vermoeienissen, hebben zij één ding verwaarloosd te erkennen, n.1. dat alle dictaturen in wezen gebouwd zijn op een ideaal, zij het dan in democratische ogen een vals of fout ideaal. Zo had Nazi-Duitsland zijn ideaal van de we deropstanding van het Duitse volk en droomde Japan van de absolute beheer sing van het Verre Oosten. En Stalin behield zijn ideaal van de wereldrevo lutie en Groot-Rusland. Duitsland en Japan werden weggevaagd: Rusland behoorde echter bij de overwinnaars en werd zodoende gevaarlijker dan Duits land en Japan ooit geweest waren. Zoals vóór 1940 velen geloofden en voorspelden, dat Hitiers bewind zich zonder oorlog zou overleven, zo heb ben tallozen voorspeld en verkon digen dat nog steeds) dat de Russische dictatuur zonder oorlog aan haar eigen ziekten ten onder zal gaan en geleide lijk zal veranderen in een verburger lijkt en milder systeem, dat de norma le democratie zal benaderen. Het zou een kardinale fout zijn deze theorie zelfs maar een ogenblik ernstig in beschouwing te nemen, omdat elke dictatuur op 'n critiek moment expan sie naar buiten nodig heeft om zich in wendig staande te kunnen houden. Zij die deze waarheid thans nog niet er kennen, kunnen gevoegelijk tot de mentale wegbereiders van de derde we reldoorlog gerekend worden. Rusland levert van het wezen der dictatuur misschien een nog sprekender bewijs dan het ter ziele gegane Nazi Duitsland. De lompe leuze der volks democratie werd om te beginnen op hoorbare en voelbare wijze ten uit voer gebracht in de Baltische Staten en op de Balkan, het centrum van eeuwige onrust in Europa. Roemenie, Bulgarije, Albanië en Joegoslavië ge nieten thans „vrijwillig" de zegeningen van het systeem der volksdemocra tieën, want ondanks de raadselachtige houding van Tito is het duidelijk, dat Joegaslavie als volwaardig democra tisch partner der Westeuropese lan den heeft afgedaan. Het zal, hoe de kaarten uiteindelijk ook op tafel ko men te liggen, altijd een onbetrouw bare partner blijken te zijn in het grote politieke spel. Griekenland en Turkije. Militair bezien betekent de slaafse onderwerping van de Balkanlanden aan de Russische militaire machine de di recte en voortdurende bedreiging van Griekenland en Turkije. Geen mens ter wereld zal in volle ernst nog de stel- was alom de oorlog moe en toonde zich beu van het brute geweld. Idealisten overstroomden de wereld evenals in de periode vóór 1940, toen het geen man en geen cent" opgeld deed weer met hun domme en voor de mas sa verleidelijke propaganda voor de eeuwige vrede. Geleerden en weten schappelijke werkers, ook hier in Ne derland, lieten zich weer achter de leu ze spannen, dat kunst en wetenschap internationaal zijn, geen grenzen ken nen en ijzeren gordijnen niet bestaan De spionnage-processen in Canada, En geland en Amerika hebben inmiddels bewezen hoe diep en hoe gevaarlijk de aartsvijand van alle Westerse cultuur Rusland reeds was doorgedron gen in het heiligste der heiligen. En de slaperige ogen werden, zij het moei zaam, open gewreven. Men erkende plotseling het gevaar, alsof dat nog ontdekt had moeten worden! Versluierd ideaal. EL,K„ nuchter beoordelaar van de po litiek en van de strategische situatie in het Verre Oosten en in Europa zag reeds lang vóór de figuren van Fuchs en zijn trawanten in volle gestalte als verachtelijke boemannen aan de we reld werden getoond, dat Rusland het internationale spel beheerste. Om de doodeenvoudige reden, dat het geen le gers naar huis zond, althans niet in die mate als de geallieerden dat deden, dat het de oorlogsindustrie niet liqui deerde en bepaald geen aanstalten maakte het oud-Russische ideaal: Azie onder Russische invloed, op de zolder der vergetelheid te deponeren. De kern van het Russische probleem Een zeer tragisch einde nam een huiselijke twist Zondagavond in het gezin van een 48-jarige los-werkman te Amsterdam. De man had ruzie ge kregen met -wee van zijn schoolgaan deren. Eén van hen sloeg hij daarbij met een stoel. Zijn 19-jarige zoon kwam tussenbeide, waarop de man 'n stuk hout pakte om ook deze jongen te lijf te gaan. De zoon greep hem echter vast en drukte hem op een le dikant, dat in de kamer stond. Plot seling bleek de man te zijn overleden. De opwinding bleek voor hem hij was een ernstige hartpatiënt te veel te zijn geweest. De politie heeft de 19-jarige jonge man na een verhoor en na overleg met de officier van justitie ontslagen van vervolging. Hem treft geen enkele schuld. De Zuidafrikaanse minister van ver keer. Paul Sauer. is gisteren per vlieg tuig uit Londen op Schiphol aangeko men. Hij werd hier verwelkomd door minister Spitzen en prof. dr. Bosman, de Zuidafrikaanse gezant. Minister Sauer, die eigenlijk met vacantie hier is. zal ook Den Haag en verschillende andere steden bezoeken. Vanuit Ne derland zal hij naar Parijs vertrekken. IMMiiiiiiiiiuiiiiiia yyu HEBBEN één van onze 1 meest bevoegde militaire j deskundigen bereid gevonden, 1 voor onze lezers een uiteenzet- 1 ting te geven over de huidige 1 militaire verhoudingen in deze I van angst vervulde wereld. 1 Zjjn beschouwingen die wjj j in een drietal artikelen pubii- ceren zjjn alles behalve op- f wekkend, maar zjj hebben het f voordeel zeer realistisch, waar heidsgetrouw en in hoge mate f deskundig te zjjn. Het eerste artikel drukken vvjj hiernevens af; het houdt j zich bezig met de algemene as- pecten van de Russische doel stellingen en met de dreiging, die daaruit met name voor Griekenland en Turkjje kan ontstaan. se hulp, ook maar een ogenblik opge wassen zal zjjn tegen de onder Russi sche supervisie staande oorlogsmachine der gezamenlijke overige Balkanlan den. Dit betekent, dat de kusten der Middellandse- en Egeïsche zeeën op 'n door Rusland te bepalen ogenblik kun nen worden bezet en afgesneden van het overige deel van Europa. Door een bezetting van Griekenland sluit zich uit het Westen automatisch de tang om Turkije, het tweede in hoge mate door Rusland bedreigde land. dat misschien zelfs de zwakste schakel is in de ketting, wqlke een doordringen van Rusland naar het Oosten zou moeten verhinderen. Euro pees Turkije is, evenals Griekenland, zó kwetsbaar, dat het moeilijk schijnt om te veronderstellen, dat de weg naar de Dardanellen, door wie dan ook, over land zou kunnen worden versperd, zelfs al neemt men in aan merking, dat gedurende de laatste ja ren met Amerikaanse hulp ijverig aan de modernisering der Turkse defensie is gewerkt. Het zou lichtvaardig zijn in het tijdvak der huidige politieke spannngen te veronderstellen, dat Rusland 't ideaal van het beheer der Dardanellen ook maar een ogenblik zou loslaten. Schuman te New York Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, is te New York aangekomen. Hij zal de bespre kingen van de ministers van buiten landse zaken der Westelijke grote drie bijwonen. Bij zijn aankomst verklaar de hij tot de aanwezige journalisten, dat Duitsland een grotere politiemacht diende te hebben om de binnenlandse veiligheid te verzekeren en tegen de „vijfde colonne" te kunnen optreden. De beveiliging van West-Duitsland tegen aanvallen van buiten af achtte Schuman een aangelegenheid van de bezettende mogendheden. „Wij be schikken niet over voldoende middelen om de Westelijke geallieerden en de Duitsers tegelijk te bewapenen", ver klaarde hij. Op een vraag, of de Duit se industrie verlof diende te krijgen om wapenen te produceren, antwoordde Schuman, dat de Duitse wapenin dustrie geheel ontmanteld is en dat het niet mogelijk is haar spoedig we der op te bouwen. Hij was van me ning, dat Duitsland grondstoffen en staal voor het herbewapeningsprogram kan leveren. De eendaagse treinverbinding us- sen Djakarta en Surabaja v.v. zal eind deze maand weer worden ingesteld. De toestand in de tuinbouw bijjft onveranderd slecht. De enige uitzon dering vormt vermoedelijk de bloem kool, waarvan de prijzen goed blijven, maar door dit ene artikel is het niet mogelijk te kunnen spreken van een bevredigende gang van zaken. Door de zuurkoolfabrieken wordt nog weinig witte kool opgenomen en van dit artikel draait naar taxatie on geveer 80% door. Bij de rode en de gele kool, die bestemd zijn voor con sumptie, is de toestand iets beter, maar ook hier blijft circa 60% onverkocht. Evenzo is het bij de bonen. Nu dateert de minder goede gang van zaken natuurlijk nog sedert vrij kort. De vorige zomer was droog en schraal in geheel Europa en eerst toen de producten van de tegenwoordige, bij uitstek groeizame zomer begonnen los te komen, kregen we de terugslag. Dat was ongeveer in Juli. Wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat een en ander ten aanzien van de win- terproducten niets zegt, dan zou men kunnen neigen tot de opvatting, dat alles misschien nog wel meevalt. Im- Zeventiendaagse oceaantrip van Amsterdamse architect De 36-jarige Amsterdamse architect A. W. heeft wel een zeer bijzonder en langdurig avontuur beleefd. Hij was op 25 Augustus naar „Rotterdam Ahoy" gegaan en zag tijdens zijn rondwandeling de „Nieuw Amster dam" liggen. Hij herinnerde zich nog dat hij bij het ontwerpen van een der salons had medegewerkt en toog toen naar de Wilhelminakade, waar goedgezinde geesten hem aan boord hielpen. Hij wist echter blijkbaar niets van het op handen zijnde vertrek, liep wat door de ingewanden van het zee kasteel te dwalen en kwam op een gegeven ogenblik tot de zonderlinge gewaarwording dat het schipaan 't varen was. Weinig op z'n gemak in formeerde hij naar de eerste aanleg plaats en toen Le Havre genoemd werd, voelde hij zich wat geruster. Eenmaal daar aan land, zou hij wel verder zien. Hij had evenwel geen pa pieren bij zich en werd daarom in Le Havre geweigerd. Hetzelfde lot onder ging hem in Southampton en toen dan eindelijk de grote sprong over de Oceaan naar New York begon, was hij wel genoodzaakt zich bij de gezagvoer der te melden. Deze liet hem werken vcor de kost. In New-Yorlc heeft hij 36 minuten lang het silhouet van de New Yorkse skyscrapers gezien. Toen werd hij alweer retour gezonden met de „Noordam" en kreeg daar de baan van glazenspoeler. Vanmorgen is hij te Rotterdam weergekeerd en door de rivierpolitie van boord gehaald en ver- hoord. Na opgemaakt procesverbaal is hij vrij gelaten, binnen 17 dagen uit en thuis van New York. TENTEN- DORP DE POLPER. C7AR.EL- BRielS EN Zi) ICWAtJEN NAA&. W DB fJEBR Ersl K-ECEN MAAR.T vRüCHTSa,RE land EEN UIT ZE-ER, ZBER VEcEsy •z-MNE EXCELLENTIE, tJlN- MW^HöLT WOONDE. DE EECSTE CPVOEC'Nö Bi) V/20U1NEN KNIELDEN 'N 05 FOLDeR -- - -- IN) We&lNNER/Nf? - mers een slechte periode van enkel maanden behoeft geen al te groot pe simisme te wekken. Voor wat de winterproducten he treft, zij hier terloops vermeld, dat d" prijzen daarvan voor een goed deel sa* menhangen met het weer. Wanneer wè vroege en strenge vorst krijgen, dan zijn deze winterproducten „koning" e° dan behoeven er omtrent de opbrengst weinig zorgen te zijn. Het verontrustende bij een en an der is echter, dat de vrees gewettigd schijnt, dat de tegenwoordige toestand ten aanzien van de zomergewassen wel eens de normale zou kunnen blijken te zijn. Gedurende de oorlog heeft men zich overal in het buitenland toege. legd op uitbreiding van de eigen teelt" terwijl daarnaast ook bij ons het areaal geleidelijk is uitgebreid. Wanneer We nu een zomer hebben als verleden jaar waarin bijna nergens iets wilde groei en, dan is de vraag naar onze produc ten groot genoeg. Zulke zomers zijn echter uitzondering, gemiddeld komen er een achttal in een eeuw voor. Ook wanneer we aannemen, dat de tegenwoordige zomer overal uitmunt door groeizaamheid, dan is dit vermoe- delijk echter niet voldoende om ieder pessimisme ten aanzien van de toe komst de kop in te drukken. Een belangrijke vraag Wat moet er gebeuren? De vraag is gemakkelijk gesteld, maar het antwoord moeilijk te geven'. In de regel wordt, wanneer de kwes tie. wordt aangesneden, de blik op Den Haag gevestigd; de minister moet hel- pen. Menigeen in tuinderskringen is er van overtuigd, dat het daarvan op de duur zal moeten komen. Misschien in de vorm van steun aan de verschil lende fondsen, waarop de laatste tijd, ten gevolge van het doordraaien van tal van producten, een heel sterk be roep is gedaan. Het bezwaar, dat daaraan is verbon den, is echter dit, dat in zulk een ge val de overheid zich stellig ook zal gaan bemoeien met de teelt en dat de kans op beperking daarvan groot is. Dit betekent echter, dat een deel van de grond voor andere doeleinden zal moeten worden gebruikt. Welke ech ter? Wanneer het zo heel gemakkelijk was in deze een oplossing te vinden, dan kan men er zeker van zijn, dat door de tuinders zelf al het een en ander was ondernomen. Ze zien ech ter zelf geen mogelijkheid. Dat is de reden, waarom men zich eerst in het alleruiterste geval tot de minister zal wenden. Wanneer de toestand zich echter blijft toespitsen, dan is er nau welijks twijfel aan of het zal er toe komen. Vier jonge Amerikaanse soldaten zijn Zondag uit een volgeladen trans portvliegtuig gesprongen om het voor verongelukken te behoeden en kwa men met hun parachutes ongedeerd beneden, aldus melden de Italiaanse bladen. Eén van de twee motoren van het toestel, dat dertig volledig uitge ruste soldaten voor de manoeuvres in West-Duitsland aan boord had, sloeg af kort na 't opstijgen van het vlieg veld van Udine, waarop de bevel voerend officier degenen, die het dichtst bij de nooduitgang waren, be vel gaf te springen. De aangewezenen, die alleen nog maar de theorie van het parachutespringen hadden gehad,; lootten er om, wie het eerst zou gaan. Houders van geblokkeerde tegoeden worden eraan herinnerd," dat de op 21 October 1950 nog resterende geblok keerde tegoeden zullen worden overge boekt naar een renteloze rekening bij het agentschap van het Ministerie van Financiën, te Amsterdam. Zij dienen daarom voorzover zij dit nog niet heb ben gedaan, alsnog bij de ontvanger der Directe Belastingen machtiging te vragen tot omzetting van hun geblok keerde rekening in een optierekening. De optierekeningen moeten vóór 1Ü November worden gebruikt voor een inschrijving op investerings- of beleg gingscertificaten of het openen (in 't algemeen tot ƒ3500) van een beleg gingsrekening. Gisteravond is op de Muiderstraatwcg tussen Muiden en Diemen een ernstig ongeluk gebeurd, dat zeer goed is afge lopen. Een automobilist komende uit Amsterdam zigzagde met grote snelheid over de weg, reed een hem tegemoet komende auto op de linkerweghelft aan en sloeg enkele malen over de kop. Beide auto's werden zwaar beschadigd, maar de inzittenden kregen nauwelijks letsel. Het politie-onderzoek wees uit, dat de bestuurder van de auto, die de aanrijding had veroorzaakt, zeer veel sterke drank had gebruikt. Maandagmorgen om vier uur is het Panamese schip Sparto bij boei ET dwars voor Ameland op een mijn gelo pen. Het was met stukgoed geladen onderweg van Hamburg naar Amster dam. Het schip heeft betrekkelijk wei nig schade opgelopen en heeft op eigen kracht de reis naar Amsterdam kunnen voortzetten. De Nederlandse sleepboot Holland en de Duitse sleper Seefalke zijn uitgevaren om assistentie te verle nen en blijven in de buurt. De Sparto is in 1943 gebouwd en heeft de naam Joost van den Vondel gedra gen. Het vertrok op 3 September voor zijn eerste reis onder Panamese vlag-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4