15 ONZE JEUGD VERWILDERD? Oostenrijk in het hoogseizoen De nationale kwaal Nieuws van het eiland Texel De EVC in actie Besommingen IJmuiden Vervolg Stadsnieuws Tussen Haaks en Kuitje Petten Petten begonnen met een 1-0 nederlaag Callantsoog Callantsoog stelde teleur Scheepvaartberichten Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Reis door „Neppotanie" Vreemdelingen worden wetenschappelijk geplukt In vrijwel onbekende streken is het goedkoop Julianadorp JVC startte best Zi'w ijpe Burgerlijke Stand Texel-Vrone 3-1 Anna Paulowna Breezand Onze Bridgerubriek Japan breidt rijst- en tarwe- teelt uit (sioi) ».<ANNEER wij nu de tekortkomingen van de tegenwoordige jeugd aan een onderzoek onderwerpen, onthouden wij ons van elke vergelijking met hoe het vroeger was. Maar er is nog iets waar van wij ons moeten onthouden. Wij mo gen niet generaliseren. „De jeugd" is een te algemeen begrip, dat de werke lijkheid niet dekt. Er zijn allerlei soor ten van jeugd. En in die soorten onder scheiden wij weer Individuen. Welke jeugd bedoelen wij, als wij spreken van „verwilderde jeugd"? Waarop slaat deze aanduiding? Op het jonge volk uit de stad of op het jonge volk van het plat teland? Zijn er niet in iedere provincie bepaalde plekken berucht om de onver togenheid van de bevolking? En geldt hetzelfde niet van bepaalde stadswij ken? Is er op elke school niet een vaak nis ar heel klein clubje dat in de gaten loopt, omdat het bij iedere gelegenheid haantje de voorste is? Mag men een hele schoolklas of een heel studentencorps beoordelen naar die paar belhamels? Er wordt op een zekere school gestolen, Een achterbuurt in de hoofdstad wordt onveilig gemaakt door een stel boefjes In een dorp aan de grenzen zijn enkele opgeschoten jongens op smokkelen be trapt. Eén kantoormeisje is er stiekum met een schuinsmarcheerder vandoor gegaan. En nu schudt het publiek het hoofd over de verwilderde jeugd. Hier mee bewijst het, dat „één rotte appel in den mande heel het gave fruit te schan de maakt". Maar het fruit is ondanks die enkele rotte appel gaaf en gezond gebleven. Alleeen is het zijn reputatie kv ijt geraakt. Ten onrechte 1 Doch doe er maar eens wat aan, als je eenmaal de schijn tegen je hebt! Het enige wat men kan doen om aan dit onrechtvaar dig oordeel een einde te maken is: er steeds weer op hameren, dat men de uitzondering niet mag beschouwen als de vertegenwoordiging van het geheel. Wil men zich een oordeel aanmatigen over het gedrag van de Nederlandse jeugd in het algemeen, dan moet men zich bepalen tot hetgeen niet bij wijze van uitzondering pleegt te geschieden, maar als een typerend verschijnsel over al in het oog valt. En dan is er één fout, waaraan de jeügd in Nederland zich in erger mate dan de jeugd in andere landen chuldig maakt. Dat is de typisch-Nederlandse onhoffelijk heid. Deze treft de buitenlander bij alle rangen en standen, in alle steden en dorpen, in elke straat en in elke wijk van ons vaderland. Wij Nederlanders zijn niet bepaald een elegant volk. Het is onze verlegen heid, onze angst om op te vallen door wat men voor aanstellerij kan aan zien, die ons tot lompheid ver leidt. Wij schikken ons moeilijk in ge woonten, waardoor wij de schijn op ons zouden laden van onze onafhan kelijkheid afstand te doen en slaafs de mode na te volgen. Wij verwarren stoerheid met onvriendelijk doen, fier heid met norse dwarsdrijverij, manne lijkheid met een opzettelijk op zij duwen#van onze zachte en tedere ge voelens. Een flinke Hollandse jongen schaamt zich voc een beleefdheidsbe tuiging, voor een hoffelijk gebaar voor een compliment of een groet. Zijn ideaal is de blanke pit die zich onder de ruwe bolster verbergt. Hij munt uit i:i allerlei spelen en sporten maar verzuimt de wellevend heidskunst. Dit is al een oude kwaal en stellig zijn de verschijnselen vroeger onaan genamer geweest dan thans, nu zowel De algemene raad van de Eenheids vakcentrale heeft de leden van deze organisatie opgewekt, met alle mid delen te verzekeren, dat de loonsver hoging van vijf procent voor alle werkers zal gelden, dat de pensioenen, kinderbijslagen, de nooduitkering- Drees en alle andere sociale uitkerin gen eveneens met ten minste 2.10 worden verhoogd en dat geen enkele verslechtering door verhoging van arbeidstempo of verlenging van de werkweek tot stand komt. Voorts is besloten, een actie te ontketenen tegen die huurverhoging, tegen iedere be lastingverhoging, voor vermindering der militaire uitgaven en voor verla ging der ondernemerswinsten. IJMUIDEN De besommingen van Maandag waren: trawlers: IJM 42 f 14800, 43 f 18600, 20 f 19500, ROT 46 f 10900; loggers: IJM 53 f 1410, KW 51 I' 3980. 69 f 4040, 59 f 3000, 124 f 5840, 7 f 15600, 89 f 5200, 94 f 860, 37 f 5250; kustvissers: KW 53 f 1190, 77 f 890, BU 33 f 2260, IJM 228 f 1180. Prijzen per kg: heilbot 2.40—2.10; gr. tong 3.50—3; grm. tong 2.75—2.40, kim. tong 1.65— 1-52, kl. tong I 1.56—1.36, kl. tong II 1.27—1.21, tarbot I 2—1.92; prijzen per 50 kg.: tongschar 52, gr. schol 5850, grm. schol 6051, kim. schol 5547, kl- schol I 4640, kl. schol II 4024, schar 2220, v. haring 19.5011.30, ma kreel 27.50—13, gr. schelvis 58.50, grm. schelvis 59—55.50, kim. schelvis 57—44, kl schelvis I 47—42, kl. schelvis IX 35— 29, wijting 2918, gr. gul 47—33, mid. gul 44—30, kl. gul 36—28; prijzen per 125 kg.: gr. kabeljauw 17098, gr. kool- vis zw. 67—61, gr. leng 74. De aanvoer bedroeg 8140 kisten, waarvan 5810 kis ten haring. VISSERIJBERICHT. URK, 11 Sept. Dooi 54 vaartuigen werd aangevoerd: 5466 p. kuilpaling, Prijs f 0.74—f 0.77; 302 p. snoekbaars f 0.35; 41 p. rode baars f 0.26 per pond en 246 bak Neet, prijs f 2.87 per bak. de school als het ruilverkeer met het buitenland de ogen voor dit gebrek hebben doen opengaan. Toch is er één speciaal-moderne factor, die omge. keerd dit aloude gebrek vrij spel geeft, omdat hij er een verontscnuldi- ging. voor aan de hand doet. Dat is ae onjuiste opvatting van het begrip de mocratie. De geëmancipeerde arbeider de geëmancipeerde vrouw, het ge- emancipeerde kind menen hun ver worven zelfstandigheid niet beter te kunnen- uitdrukken dan door een hou ding van „wie doet me wat?!" In een revue-rijmpje uit het begin dezer eeuw is deze saboterende hou- ding aardig onder woorden gebracht in de bekende regel: „Diender, diender, als je 't me gebiedt, Dan doe ik het lekker niet!" En nu gaat het met deze nationale fout als met de overige gebreken waaraan de jeugd zich schuldig maakt; door het intense openbare leven van tegenwoordig zijn de gevolgen zoveel noodlottiger dan in het rustige tijd perk van vroeger. Wie nu uit louter vrijheidsgevoel bij het verkeer tegen de draad ingaat, brengt niet alleen zichzelf maar ook anderen in tevens Aan dê gemeentelijke visafslag werd gedurende de voritre week aan gevoerd: 143 kg bot, 2012 kg garnalen, 5 kg kaan, 48 kg kabeljauw, 69 kg rog, 994 kg schar, 12111 kg schol, 10 kg pieterman, 47 kg poon. 6032 kg tong, 2095 kg wijting, 2 kreeften. De mijnenvegers van het tweede en zesde flottielje zijn eistermorgen weer naar het veegterreln nabij Ter schelling vertrokken. Hr. Ms. landingsboot „LT 6" is gisteren uit Londen teruggekeerd. Het is morgen hoog water om 8.20 en 21.05 uur en laag water om 2.30 en 15.15 uur. De temperatuur van het zeewater was 16.8 graden Celsius. gevaar. En hoevelen saboteren de ver' keersregels alleen uit het bravour gevoel van de „onafhankelijke!!)" Ne derlander. Dit i8 het, wat hen een sigaret doet opsteken speciaal in een niet-rook-coupé; dit is het wat hen er toe dwingt, achteloos anderen van het voetpad te dringen en botweg omver te lopen. Dit is het wat ook de kinde ren verleidt juist die dingen te doen verboden zijn. Ze doen dit niet om' dat ze die dingen zo prettig vinden, maar omdat het helfhaftig staat. Voor zover er van een algemene „verwildering" sprake kan zijn, is zij een uiting van deze typisch-Neder landse kwaal. Maar dan is deze „ver wildering" niet „hedendaags"; zij is er altijd geweest, zolang er Nederlan ders hebben geleefd! C. ALW. FORWARD—HELDER UITGESTELD. De KNVB heeft de voor Zondag 24 September vastgestelde wedstrijd Al- ways ForwardHelder van het pro gramma afgevoerd. PERSONALIA Onze stadgenoot de heer J. Mooy is gisteren door de gemeenteraad van Enkhuizen benoemd tot onderwijzer voor het aldaar in te stellen centraal 7e en 8e leerjaar aan de o.l. school B. VEEMARKT ALKMAAR li Sept. 2 paarden per stuk f 600 *750, 96 vette kqélen-'JoÓj—1050, -29 nuchterfe kalveren 4080. 75 vètte schapen 90130, 174 varkens per kg 1.82—1.89. Het eerste elftal verging het op de eerste competitiedag niet beter, dan het eerder op de dag hun clubgenoten uit de lagere regionen vergaan was. Ook zij moesten met een ijederlaag genoegen nemen, al was deze dan ook do kleinst mógelijke. Spanning is er genoeg geweest en er werd af en toe behoorlijk spel ten beste gegeven. Beide ploegen wogen vrijwel tegen elkaar op, met P. meest al iets meer in de aanval. Het enige doelpunt van de wedstrijd kwam ruim een half uur na het begin van LSVV bij een schermutseling voor de P.- veste, waarbij de bal ten slotte over de doellijn gewerkt werd. Bij Petten was doelman Raven dit maal in goede conditie en ook Geen- sen kan op een prima wedstrijd te rugzien. Kossen raakte geblesseerd en moest gedurende een groot deel van c!e speeltijd op halve kracht spelen wat de doortastendheid van de voor hoede niet bepaald verhoogde. Van der Vlies moest zioh even na de rust wegens een nog niet genezen blessure' laten vervangen, overigens niet on verdienstelijk door Kooy. Bii de gas ten was het vooral de spil die opviel door zijn uitstekend kopwerk. Verdere uitslagen: Petten 3Aarts woud 2 14, Petten aSchagen b 2'7. Voor C is de competitie weinig hoop vol begonnen. Spelende met twee inval ler», moesten zij de eer aan D laten, dat ook al geen daverend voetbal vertoon de. C nam kort na het begin de leiding, welke teniet ging toen één der C backs in eigen doel schoot. D scoorde daarop nog tweemaal en met 1—3 ging de rust in. Na de rust speelde C met een geheel gewijzigd elftal, hetgeen wel beter vol deed, doch de voorhoede bleef schotloos Toch kon C nog een keer doel punten. Ondanks hard werken, bleef de stand tot het einde 23. De scheids rechter had geen moeilijke taak ei leidde rustig. C II speelde met 10 man tegen Zee macht II te Den Helder. Ook zij moest de eer aan de gastheren laten. Met 5—0 ging C roemloos ten onder. De ad- spiranten ontvingen HRC c op eigen veld. Met 91 moesten zij de vlag strij ken voor de Helderse jeugd. DAMESHANDBAL HVC I speelde op eigen veld haar eerste wedstrijd tegen haar oude tegen standsters JHC II. Dit is een aardige wedstrijd geworden met H. als de ge lukkigste. Voor en na dte rust scoorde H een doelpunt. Eindstand 20. Aardijk, 9-9 vu Taropico naar Mobile Abbekerk, Freanantle—R'dafn, 10-9 van Co- ioinbo naar Aden AkkrumcUjk, A'dam—Beira, 11-9 te Port Elisabeth Aldabi, Buenos Aires —R'dam, pass. 10-9 Finisterre Almkerk, R' dam—Brisbane, 9-9 van Colombo naar Fre- mantle Altair, R'dam—Porto Alegre, 9-9 van Rio Grande, 10-9 te Porto Alegre Am- stèlkerk, A'dam—W.~Afrika, 10-9 te Lagos Amstelstad, A'dam—Makassar, pass. 9-9 Geylon Galtex, Delft (t), Ras Tanura—R'dam, pass. 10-9 Kaap Bon Caltex The Hague (t), R' dam—Ras Tanura, 9-9 in Suezkanaal Cla- vélla Punta Cardon—Piraeus pass. 10-9 Tunis Coryda (t), 10-9 van Yokohama te Hongkong Cottica, 10-9 van Paramaribo naar Demerara. Danae, A'dam—Italië, pass. 10-9 Ouessant Eendracht, Algiers—Hamburg, pass. 10-9 Ouessant Engg'ano, A'dam—Bushire, 9 van Damman naar Koweit Gaasterkerk, 9 van Tanga naar Zanzibar Grootekerk, Bëira—A'dam, 10-9 van Le Havre Hera, Barahona—Antwerpen, pass. 9-9 Flores Hoog kerk, 10-9 van East Londen, 11-9 v.m. te Pórt Elisabeth verwacht Jagersfontein, Dar es "Salaam—A'dam, pass. 10-9 Straat Messina, .11-9 te Genua verwacht Java, A'dam— Balik Papan, 9-9 dwars Perim naar Colombo /ohan van Oldenbameveldt, A'dam—Austra lië, pass. 9-9 Gibraltar - Kota Inten, Tarakan Djakarta, 9-9 te Semarang 72. Terwijl de wolf en zijn echtge- niet bang! „Wat doe je hier zo laat op noten even uitrusten van de zware de weg? Hoe heb je het hart nog weg te last die zij te dragen hebben, horen ze lopen? Weet je dan niet, dat we ja voetstappen op de weg. Het is de kip, Zondag voor de soep nodig hebben?* die onbewust van het gevaar dat haar De kip is zo verstijfd van angst, dat ztt dreigt, de weg komt aflopen. „Wie geen antwoord kan geven. „Spreek op zou dat nu zijn, zo laat op de weg?" vraagt mevr. de Wolf. „Sst vrouw" zegt buldert de wolf en zwaait met een stok. „I-i-ik b-b-ben niet ontsnapt", de wolf. „Het is beter, dat we niet ge- zegt de kip. „Ze hebben mij er uitgela- zien worden, hou je dus stil!" Maar ten!" „Wie ze?" roept de wolf weer. dan zien ze plotseling een kip de bocht omkomen en meteen springt de wolf te voorschijn. Voor kippen is hij moest gaan!" „Wel Pim, Pam en Pom natuurlijk! Ze zeiden, dat ik maar gauw naar huis Het eerste elftal van1 JVC is tegen veler verwachting in met een over winning gestart in Heerhugowaard. In een spannende en sportieve strijd behaalde JVC een 54 zege. Hugo Boys nam de leiding, maar nog vóór de rust had JVC een 2—1 voorsprong. Na de hervatting wisten de gastheren de stand op 43 te brengen. Het laat ste kwartier echter was JVC in de meerderheid en de beloning bleef niet uit: door twee doelpunten werd de einduitslag 54 voor JVC. Het tweede elftal speelde thuis te gen ZAP 6 en won met 30, terwijl de adspiranten de punten met Winkel deelden C3—3). Minder goed waren de resultaten van de handbalafdeling. JHC I slaag de erin althans een punt te verove ren door een 22 gelijk spel tegen Zwaluwen I. maar JHC 2 verloor met 30 van Callantsoog I en JHC a met 10 van Zwaluwen. Geboren: Nicolaas Aloysius Maria, z. van Johannes Mak en C. M. Groot; Ja- cob Jan, zoon van N. Wiersma en A. A. van der Vliet. Overleden: Aafje Beek, 85 jaar, wed. van Klaas Zeeman. De eerste competitiewedstrijd voor Texel is er één geweest die maar spoe dig vergeten dient -te worden. Aan bei de zijden werd heel slecht gespeeld. Vrone beschikt over elf hardwerkende spelers, maar van voetballen hadden ze geen kaas gegeten. Wij hopen van gan ser harte dat Texel door deze omstan digheid niet in haar spel kon komen, want anders zien we de competitie som ber in. Na veel heen en weer getrap nam Texel spoedig het spel in handen, én had, bij de rust een voorsprong van 2-0, Vermelden we nog, dat de pittige Vro- ne-keeper kort voor de rust werd uit geschakeld door een botsing. Gevreesd werd dat zijn arm gebroken was, maar bii nader onderzoek bleek deze ge-! kneusd te zijn. Na de rust ontplopide Vrone een spel van lange trappen. Hiertegen wist Texel geen wapen te hanteren en liet zich in sluiten. Toen Vrone het enige tegen punt scoorde, gingen de ogen der Texel- spelers open. De backs met de stopper gingen naar voren en zij wisten het spel te verplaatsen naar de' Vrone- helft, hetgeen een dofelpunt tot gevolg had, zodat deze wedstrijd eindigde in een 3—1 overwinning voor de thuis club. UIT HET ZAKENLEVEN De Kamer van Koophandel te Alkmaar heeft aan de heer D. de Jong vergunning verleend tot uitoefening van een brood- en banketbakkersbedrijf te Den Burg in het perceel Kogerstraat 44 en aan de heer E. Medema tot uitoefening van een klein handel in tabak in het perceel Kerkstraat 16 te Oosterend. MARKTBERICHT DEN BURG, 11 Sept. 1980. Aange voerd werden 90 lammeren van 40—50 45 schapen van 85—100; 20 rammen van 90 —175; 18 graskalveren van 275320; 17 pinken van 380—425; 4 koeien van 750- 900 en 32 biggen van 5575,. NIEUWE SCHOOL GEDEELTELIJK IN GEBRUIK Een lokaal van de nieuwe openbare la gere school te Den Burg is Maandag in gebruik genomen, omdat voor bedoelde klas geen sch-oolruimte meer beschikbaar was. Het tot dusverre gebruikte St. Jahs- 'huis in de Molenstraat moet worden ge bruikt voor het kleuteronderwijs. De ver wachting is. dat de nieuwe school begin November geheel in gebruik kan worden genomen. DE ROBBEN BOFFEN. Op 1 September is de jacht op rob ben weer opengesteld. Het domein van deze dieren is alleen bereikbaar met een boot. Ömdat de Vliehors en het omliggende gebied door de militaire luchtmacht tot oefenterrein zijn geko zen, mogen daar, volgens de Texelse Co.urant, thans geen particuliere boten vaten, zodat van jacht op robben nu geen sprake kan zijn. TWEE DAGEN FEEST TE DEN HOORN Te Den Hoorn worden op 12 en 13 Sep tember volksfeesten gehouden. Het ge meentebestuur heeft besloten aan de openbare lagere school te Den Hoorn vrij af ,te geven. ZAP GING GOED VAN START. BSV kan niet bogen, op een gelukkige start in deze competitie: met 0—7 moes ten de Bergenaren hun meerderen er kennen in de mannen van Anna Pau lowna. ZAP toonde 'n homogene ploeg te zijn met de rechtsbinnen als uit blinker. Bij BSV, dat met drie inval lers in het veld kwam "was het verband zoek. Met de rust moest Wiideboer uitval len, die werd vervangen door L. Varro. Doof de gewijzigde opstelling die hierop volgde, scheen het wat beter te zullen gaan, de aanvallen werden gevaarlijker, maar de Bergenaren wis ten het vijandelijke doel niet te berei ken. In de laatste minuut viel P. Blok land nog uit wegens een voetblessure. WEDVLUCHT VAN VERDER". .ALTIJD De Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Moh. Roem, heeft een bezoek ge bracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. De H. C. en zijn echtoenote drinken bij en der sétewfe een fcojjje thee. Bij de wedvlucht, die „Altijd Verder" Zondag hield, werden de duiven om 8 uur 10 te Duffel in vrijheid gesteld. Zij hadden een afstand van 202 km te vliegen en de eerste duif kwam om 11 uur 13 aan. Prijzen en, punten behaalden: A. W. de Koek 1 en 9 met 300 punten; W. Blaauboer 2—6—7—8—18-20—21—22 met 310 punten; A. Liefhebber 3512 —1416—24—2627 met 310 punten; Gebr. Janssen 4 met 155 punten; C. Ökkerse 10—15 met 225 punten; G. Nieuwenhui2en 11—13'met 230 punten; H. van Dalen 1923 met 140 punten; A. v. d. Zee 17 met 90 punten; S. Brom mer 28 met 35 punten; J. Blaauboer 25 met 50 punten. LOOS ALARM Gealarmeerd voor brand rukte de spuit uit naar het bedrijf van de heer S. de G. aan de Meerweg. Men kon echter, daar aangekomen, dadelijk weer rechtsomkeert maken, omdat Inmiddels was ontdekt dat de rookontwikkeling die was waarge nomen en tot de brandmelding aanleiding gaf, was te wijten aan een sorteermachi- ne, die na het gebruik onder stroom was blijven staan. Verbreking van de stroom wae voldoende om verder onheil te voor komen. (Van onze correspondent te Weenen). Wij houden van dit land, wij houden van Neppotanie, niet alleen om zijn sneeuwtoppen, zijn smaragdgroene meren, zijn meisjes in „Dirndl"-jürk- jes en het Edelweiss op eenzame hoog ten. Wij houden van Neppotanie, om dat zelfs de schurkenstreken hier charmant zijn, omdat het in zijn non chalance beminnelijk en vrolijk en in zijn onbeholpenheid roerend is. Vroe ger zei men: ,,tu felix Austria nu- »e" (gelukkig Oostenrijk, trouw!. Kaar als er niets meer te trouwen valt, dan staat de deur open voor ver wildering. Er wordt gefluisterd, dat de Roemenen een regeringsdelegatie naar Wenen hebben gezonden, om de corruptie in Oostenrijk te bestuderen, maar dat is boosaardige laster. Wjj hebben die hele delegatie niet gezien. Wij zijn door dit schone land Oos tenrijk her- en derwaarts gereisd, dit land, dat in de korte maanden van het hoogseizoen Neppotanië (met nadruk op do eerste lettergreep) genoemd mag worden. Wat ze daar met je do»n, noe men zij in hun dialect „wurzen", in goed Hollands afzetten, of in minder goed Hollands „neppen". Genept wor den of je laten neppen behoort tot de vacantievreugden in Oostenrijk. Nep pen is een hartstocht, die met waar digheid, charme en een onnavolgbaar glimlachje wordt uitgeoefend. De lijmroede voor de vreugde en ontspanning zoekende vreemdeling werd door de Staat en zijn premie koersen voor het vreemdelingenver keer gesneden. Amerikanen, Engelsen Zwitsers, Fransen en Italianen leven in Oostenrijk veel goedkoper dan in het eigen land en ook voor Nederlan ders is Oostenrijk een van de goed koopste toeristenlanden. Door het stel sel van premiekoersen worden buiten landse deviezen tegen een zo gunstige koers omgewisseld, dat hierdoor al di reet een prikkel tot gelduitgeven wordt geschapen. Met medewerking van de Staat heeft de hotellerie zich op de kapitaalkrachtige buitenlanders gestort en het „neppen" tot een we tenschap opgevoerd. Men heeft b.v, in een reisbureau in het buitenland een pensionprijs van 50 Schilling (9 10 gulden, voor een goed hotel) afgesproken en constateert bij het oe-, talen van de rekening, dat er per dag nog 30 5 40 Schilling bijkomt. Want daar heeft iemand in Neppotanië een wastoeslag uitgevonden, net alsof er eagens ter wereld hotelkamers zonder beddegoëd verhuurd worden. Iemand anders kwam midden in de zomer op het idee een verwarmings toeslag te berekenen en in het beden ken van allerlei verraderlijke „Kur en badtaxen" was men even vinding rijk als trouwens overal elders. Maar zelfs opruimtarieVen en kosten voor het gebruik van noodzakelijk sanitaire* inrichtingen liggen op de loer om de nietsvermoedende vreemdeling toch vooral het volle pond uit zijn zak te kloppen, dat hem in andere landen zonder speciale premiekoers in het seizoen eveneens wordt afgenomen De geroutineerde superneppers wijzen op hun nieuwe aanschaffingen, op hun inhaalbehoefte (óók aan verdienste) en zeggen, dat het seizoen toch maar zo kort is. dat men slechts drié maan den gelegenheid heeft om zich schade loos te stellen. In Wenen spreekt men van een ..Fiakermanier" als een aap jeskoetsier een dronken klant, thuis brengt en hem dan zoveel afzet, dat hij de volgende dag niet hoeft te rij den. Tegenstelling. In de hotels kan men gemakkelijk in vijf dagen uitgeven wat een Oos tenrijks academicus (die vooral in Oostenrijk erg slechts betaald worden) in een hele maand verdient. In die ho tels wonen dan ook bijna uitsluitend buitenlanders. De gunstige Schilling- koers heeft een buitengewoon hoog percentage van het Westeuropese va- cantiepubliek naar Oostenrijk gelokt Het resultaat hoort men op straat, in de trein, in de schouwburg, waareven- veel Engels en Frans gesproken wordt als Duits. Toch zijn er nog vele kleine dalen en stille meertjes, waar bescheiden hotelletjes, die hun gasten goede waar voor weinig geld bieden, tevergeefs op bezoekers wachten. De grote massa vindt deze plekjes niet, maar mèt bet z.g. „Rugzakverkeer" geven deze eigenlijk aan het vreemdelingenver keer pas de ware betekenis. Neppotanie met zijn lonken naar de portefeuille van in acht-cylinders aan- zoevende Amerikanen is een onse- rieuse schijnwereld, ongezond en hypergevoelig yoór veranderingen in de conjunctuur. In Engelse kranten kon men uit de „brieven van lezers" de reactie op de ze tactiek van „wurzen" constateren. Binnen niet al te lange tijd zal de rei ziger eraan gewend raken, dat de ber gen van de Balkan tot aan het Boden- meer reiken. In dit seizoen heeft Nep potanië in ieder geval Balkanzedcn aangenomen. WIE NIET WAAGT MEEN, ik zal me niet wagen aan de be rekening van het aantal kansen op renonce in een bepaalde kleur. Bridge is per slot van rekening een o n t spanning en in deze rubriek zijn wij er niet op uit te veel Inspanning te eisen. Daarom volsta lk er mee te wijzen op het lelt, dat in het heden te bespreken spel drie der spelers renonce in een kleur hehben. Zeg nu niet meteen dat iets dergelijks ln de practijk nooit voorkomt. Met de hand op het hart kan ik u verzekeren, dat ik iets dergelijks meer dan eens heb meege maakt. Ziehier de kaartverdeling; Sch. H, 9 Ha. Ru. A. V, 10, 8, 4 Kl. A. V, 7, 5, 3, 2 Sch. A. V, B, 6, 5 N Sch. Ha. 10. 8, 7 Ha. A, H. V, B, 9. 5, 4. 3 Ru. B, 7. 6, 5, 3 WO Ru. H, 2 Kl. Kl. H, 8, 5 Z Sch. 10, 8, 7, 4, 3, 2 Ha. 6, 2 Ru. 9 Kl. B. 10, 8, 4 Z. was gever, belde partijen kwetsbaar. Hebt u zelf eerst zoals gebruikelijk het volgens u Juiste eindbod vastge steld? Ziehier dan hoe lk het zag uitbie- den: Z: pas; W: pas; N: 1 Ru; O: 4 Ha. Z'. pas; W 4 Sch; N; 5 Kl; O: 5 Ha. Z: 6 Kl; W; pas; N: pas; O: 6 Ha, waarna rondgepast werd. Alle paren bereikten hetzelfde eindcon- tract, maar slechts twee slaagden er in, dit contract te maken. Laat ik eerst deze twee gelukkige O's op de voet volgen. De eerste Z. die moest uitkomen be sloot terecht Ru 9 te spelen. Uit W werd Ru 3 bljgespeeld, N nam de slag met Aas. Onvervaard speelde O. Ru. Heer bij. En daar zat de arme N. Ru V natrekken, met de kans dat O deze zou introeven. waar door Ru B bij W hoog zou worden? N voelde niervoor niets. Harten kón hij niet aantrekken en Sch (met de Heer achter de Aas) was evenmin aantrekkelijk. Ten slotte Volgde ,zij het aarzelend Kl. Aas, zodat W met troef 7 aan slag kwam. Na eerst op Sch. Aas z n verliezende Ru te hebben opgeruimd, volgde een kleine Sch van W (de Heer viel meteen) zodat O zich geen zorgen meer hoefde te ma ken. De tweede O. die aan één down ont snapte. had dit te danken aan Z. De laatste meende ti.1. dat een uitkomst in Sch. O. in grote moeilijkheden zou bren gen. Het werd éénup. want W kwam met de Aas aan slag en O. trok onmiddellijk een kleine Sch. bij W. na, en troefde de Heer af. „Als W. Ru-boer niet had gehad, zou lk stellig Ru hebben nagetrokken" ver zuchtte de eerste N, na afloop van het spel. Ja, alsWaarom trokken de twee N's, die ik tot slot dit spel zag spelen zich niets aan van het bijspelen van Ru. H. door O? Juist; omdat zij zich realiseer den. dat hun partner, nu W 8 Ru had, hoogstwaarschijnlijk niet meer dan één Ru bezat. Bovendien hadden beide Z's het Kl.-bod gesteund en ook dftt was een aanwijzing om Ru. door te trekken. Japan heeft een tienjarenplan opge steld om de rijst- en tarweoogst te ver groten met ongeveer 20 millioen bushels per jaar. Men wil 46 dammen aanleggen in drie grote rivieren om bijna 2 milli oen acres bouwland te ontwikkelen. Men hoopt, dat in het lopende fiscale 'aar 20 milliard yen voor het plan zul len worden toegewezen. In de jaren 1939 tot 1943 bedroeg de gemiddelde rjjstproductie 312 millioen bushels en de na-oorlogse oogsten wa ren gemiddeld iets groter. De tarwe- productie is ongeveer K van het cijfer voor de rijstproductie.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5