I I Nieuw-benoemde Marine-officieren door Commandant Zeemacht beëdigd De beëdigden Oud-redder Klaas Bijl overleden Tegeltableau in Koninklijk Instituut aan Commandant overgedragen Wij fotograferen WERNERCRONE Predikbeurten O. S. en O. begon het seizoen met welverzorgde cabaretavond De regen hield het Ankerpark leeg Plechtigheid in de Marinecantine HCSC-nieuws Rede Vice-Admiraal J. J. L. Willinge Waardevol geschenk van „Onze Vloot" Suggestief kunstwerk van Alex Asperslagh Tussen Haaks en Kuitje Watervogels ontvangt Koedijk Spoorweg-collecte Het „Stedelijk9' presenteert zich aan de burgerij Ook *s Zaterdagmiddags Kinderfoto's - Familiegroepen - Bruidsfoto's Ds Gravemeijer spreekt voor Ned. Herv. Gemeente Scheepvaartberichten Marinecantine bewijst nuttige diensten Verbouwing kazerne Uit het politierapport De volgende officieren werden gistermiddag beëdigd: De adelborsten der eerste klas se: L. C. Baron van Boetzelaer, C. J. van Westenbrugge, A. de Bruine, F. L. M. Prinsen, R. J. Claasen, J. Burlage, R. H. Berts, J. J. Binnendijk, Z. W. Mouton, H. van der Vliet, H. A. Rijks, A. C. van Strien, F. Bussemaker, A. K. Robbe, G. M. A. Brummer, W. Baart de. la Faille, J. A. Kus- ters, J. H. van Rede, Jhr J. L. von Schmidt auf Altenstadt, J. A. van der Schraaf, P. K. van der Kaay, A. E. J. Buss, W Storm van Leeuwen, J. J. Koster, J. H. Boeastra, J. C. M. Q. Hofland, V. F. T. Plas, C. J. de Valk, A. van Grondelle, H. T. de Moulin, J. A. Jetses, H. R. van der Steur, A. M. Goossens, P. Oosthout, J. W. P. Hoeke, A. I. M. Kamps, G. A. B. Lamsvelt, P. van Staveren. J. M. A. Hasselman. De adelborsten-vlieger der eer ste klasse: B. Weeke, M. Roosjen, F. Koops, W. de Kluizenaar, P. Dekker ,J. P. van der Oort. De adelborsten van de techni sche dienst der eerste klasse: C. L. van Hoboken, T. P. J M. Stoltz, F. K. Haselhoff, M. J. Bo- gers, C. O. O. Timmer, F. Deyker- hoff, J. H. Adriaanse, W H. de Meer, J. van den Broek. De adelborst van administratie der eerste klasse: T. J. Höppener. J. van de Lagemaat, A. W de Wild. W. Kruidenier, J. van Strijen, W. iSimmer, R. Herma- nus, J. C. Hoogerduijn. J. Ritse- ma, R. A. Varekamp, H. B. Cas- endijk. Het eerste elftal on..ang morgen middag EVC 1. Het krachtsverschil tussen beide ploegen is altijd gering geweest en HCSC zal ook nu terdege moeten aanpakken om de punten thuis te houden. Daar echter het elftal we derom met twee invallers uitkomt is de kans om zich van de eerste neder laag te herstellen niet zo heel groot De wedstrijd wordt gespeeld op het WGW-terrein en vangt aan om half vijf. Om kwart vóór drie speelt het twee óe elftal op hetzelfde terrein tegen BOL I uit- Broek op Langendijk Het derde, vierde en adsp. B-elftal vertrekken om kwart over twee van garage Moorman om op bezoek te gaan bij resp. Opperdoes I, Dindua 3 en BKC b. Ten slotte gaf de Commandant Zee macht een korte, duidelijke toelichting op de inhoud van de bekende eeds formule: „Ik zweer trouw aan de Ko ningin, gehoorzaamheid aan de wetten, en onderwerping aan de krijgstucht". De beëdiging. Na het openen van de ban las de ad judant van de C.Z.M., de luitenant ter zee der 2e klasse S. J. Reinalda, het Koninklijk Besluit voor, behelzende de benoeming der nieuwe officieren. Stuk voor stuk legden dezen in handen van TJE beëdiging der nieuw-benoemde officieren van de Koninklijke Marine heeft wel enigszins aan luister ingeboet, doordat de plechtigheid wegens het on gunstige weer niet op het Ankerpark-terrein kon plaats vinden. In de beperkte ruimte van de Marinecantine moest uiteraard veel van het militare vertoon, dat zulk een gebeurtenis altijd een spectaculair karakter geeft, achterwege blijven. In het midden van de zaal waren de te beëdigen officieren in carré opgesteld. Hun familieleden, de officieren en burger-leraren van het Koninklijk Instituut en de «schillende deputaties vulden de zaal tot in de uiterste hoeken. De Mariniers- Khpel, die in kleine bezetting aanwezig was, had op het toneel een plaatsje gevonden. Zo ontbrak het natuurlijke décor van een w|jd exercitie-terrein met de aangetreden detachementen, maar de ernst van het ogenblik werd nochtans sterk gevoeld. Alvorens tot de beëdiging over te gaan, hield de Commandant Zeemacht Nederland, vioe-admiraal J. J. L. Wil linge, een rede waarin hij allereerst de familieleden der nieuw-benoemde offi cieren en de andere genodigden ver welkomde. Daarbij bevond zich ook de burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst, en enige hoofdbestuursleden van „Onze Vloot". Kennis belangrijk. Tot de afgestudeerde Adelborsten zei de vice-admiraal, dat zij nu aan het einde waren gekomen van een drie jarige periode van voorbereiding. Daar bij heeft wellicht bij enkelen het accent gelegen op het verkrijgen van de no dige theoretische en practische kennis. „Dat is begrijpelijk", aldus de vloot voogd, „want de roeping die gij gaat volgen vereist een gedegen theoreti sche ondergrond en .een grote mate van détailkennis. In de practijk moet gij Uw ontwikkeling in dezelfde lijn Voortzet ten, want op zee kan men niet terug vallen op de adviezen van geleerden en evenmin staan daar bibliotheken ter beschikking. Een grondige vakkennis is dus van het hoogste belang". In het vervolg van zijn rede zette vice-admiraal Willinge uiteen, hoe deze kennis moet worden aangewend opdat een goede vloot met een zo groot mo gelijke gevechtswaarde in zee kan wor den gebracht. Daarbij is het van het hoogste belang, dat iedere marine officier een goed leider is. In dit verband gaf de vice-admiraal aan de jonge officieren de volgende raad: „Behandelt uw ondergeschikten zoals gij zelf behandeld wilt worden, en geeft hun een goed voorbeeld!" De mi litaire tucht kan het beste worden ge handhaafd, wanneer de verhouding tus sen meerderen en minderen wordt be paald door eerlijkheid, rechtvaardigheid en gevoel voor de menselijke persoop- lijkheid. vice-admiraal Willinge de eed af. Even als verleden jaar op het Ankerpark- terrein was het carré zodanig opgesteld, dat de éénheid geen ogenblik werd verbroken. Bij de beëdiging ontbraken de nieuwbenoemde officieren, die zich aan boord van Hr. Ms. „Piet Hein" op zee bevinden, en enkelen die door ziekte verhinderd waren. Met een kort persoonlijk woord wenste vice-admiraal de beëdigden ge luk. „Gij maakt thans ten volle deel uit van het officieren-corps der Konink lijke Marine. Gij kunt rekenen op de genegenheid en de vriendschap van dat corps. Het onderlinge vertrouwen, dat een onontbeerlijke voorwaarde is voor een goede Marine, kan bestaan omdat wij allen met hetzelfde ideaal zijn be zield. Bij de vervulling van dat ideaal houden wij ons oog gericht op onze hoogste Landsvrouwe, H.M. de Ko ningin". Na deze woorden van de C.Z.M. speel de de Marinierskapel onder leiding van de kapitein der mariniers Gijsb. Nieuw- land het Wilhelmus. Met een driewerf „Hoezee!" op H.M. de Koningin werd de plechtigheid besloten. Onder aanwezigheid van dev Commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Willinge, en de burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst, is gistermiddag in de hal van het Koninklijk Instituut het tegeltableau ontlfuld, dat een geschenk 'is van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot" en bedoeld is als een blijvende herinnering aan hetgeen de Marine tijdens de laatste wereldoorlog voor ons vaderland deed. Bij de overdracht waren behalve een aantal hoofdbestuursleden van „Onze Vloot" de gehele bemanning van het Koninklijk Instituut en verscheidene marine-officieren aanwezig. Het geheel stond opgesteld in het „Zaaltje". De gewapende wacht van Adelborsten en een groep blazers van de Mariniers kapel waren in de hal aangetreden. Het tegeltableau, dat in de wand links van de entrée naar het Zaaltje is aangebracht, werd door vlaggen aan het oog onttrokken. Voor de ont hulling hield de voorzitter van „Onze Vloot", de heer P. S. van 't Haaff, een toespraak, waarin hij het gedenkteken aan de Commandant van het Konink lijk Instituut overdroeg. De heer Van 't Haaff herinnerde aan het twee jaar geleden in een algemene ledenvergadering van zijn vereniging genomen besluit tot het oprichten van 'een gedenkteken ter ere van de ma rinemannen, die in de tweede wereld oorlog het- offer van hun leven brach ten. Les der historie „Wij hebben allen meegeleefd met de Koninklijke Marine, die getoond heeft oude waarden in ere te hebben gehouden. Wij vergeten snel, maar de herinnering aan een oorlog die zoveel lessen heeft nagelaten mag nimmer vervagen. In ons is het besef versterkt dat Nederland voor de vrijheid van zijn volksbestaan een krachtige ma rine nodig heeft", aldus de voorzitter, die zijn grote waardering uitsprak voor de wijze waarop de heer Alex Asperslagh de bedoeling van „Onze Vloot" in zijn kunstwerk tot uitdruk king heeft gebracht. Dat het tableau een plaats heeft ge kregen in de hal van het Koninklijk Instituut, stemde de heer Van 't Haaff tot grote voldoening. Na het paneel te hebben onthuld, droeg de voorzitter het geschenk aan de Commandant van het Koninklijk Instituut over. De Marinierskapel speelde de hym ne „Abide with me", gevolgd door het Wilhelmus. Namens de hele Konink lijke Marine aanvaardde de kapitein Hr. Ms. „Douwe Aukes" en de mijnenvegers v^n het tweede en zes de flottielje zijn reeds gisteren van het veegterrein teruggekeerd, omdat do bemanningen vandaag aan de beurt zijn voor de legitimatie-foto's De Duitse kustvaarder „Kame raad", met een lading kunstmest on derweg van Rheinsberg (Ruhrgebied'i via Hoek van holland naar Aalborg (Denemarken) Kwam gisteravond in Nieuwediep binnen. De roeireddingboot nr. 10 van de Kon. NZHRM, die te De Koog op Texel gestationneerd was, is door de Dorus Rijkers" van Oudeschild ...ar Den Helder gesleept In verband met de opheffing van het station De Koog krijgt het vaartuig een andere bestem ning. Het heeft voorlop ligplaats g regen in de Binnenhaven. Het is morgen hoog water om 10.15 en 22.50 uur en laag water om 4.25 en 17.00 uur. De temperatuur van het zeewater was 16.3 graden Het eerste elftal van Watervogels, dat Zondag a.s. tegen de nieuweling Koedijk speelt, komt in de volgende 'jpstelling uit: Dirks; H. Beers en C Coster; G. Snijders, J. v. d. Hert en C. Been; J. Grötzinger, W. van Beek hoven. J. Post, H. Meiers en B. Dirks Ue aanvang is elf uur. Het tweede elftal speelt 's middags half drie in Schagen tegen Schagen 2. ter zee F. H. M. van Straelen het waardevolle geschenk. Iti welgekozen bewoordingen be vestigde de Commandant van het Ko ninklijk Instituut, dat de oude marine tradities zijn blijven voortleven. „De Ruyter, Van Speyk, Karei Doorman: drie namen, één begrip. Moge dit ge denkteken voor de ouderen een me mento en voor de jongeren een aan sporing zijn," aldus de kolonel. „Laten we hopen, dat ons volk de lessen der geschiedenis ter harte zal nemen. Wanneer de Marine werd ver waarloosd, ging het slecht met ons land. Mocht het ooit komen tot een derde wereldoorlog, dan zullen de sleutels der overwinning gezocht moe ten worden op de eindeloze uitge strektheid der wereldzeeën". Het tableau Het tableau, dat inderdaad zeer sug gestief van opzet en uitvoering is, be staat uit marmorite glastegels, waarop de heer Asperslagh in bruine, blauwe en okerkleurige grisaille en emaille- verven de voorstelling in brandschil dering heeft aangebracht. Men ziet een indrukwekkende Nederlandse Leeuw zich teweer stellen tegten een reus achtige driekoppige adelaar, symboli serende Duitsland, Italië en Japan. De okerkleurige dieren zijn geplaatst te gen een fond van bruin en blauw, dat wordt beheerst door Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" met vurend geschut in volle zee. In de bewogen lucht zijn de woorden geschilderd: „Nederland dankt zijn Koninklijke Marine 19401945". De traditioneel geworden spoorweg collecte, die telkenjare wordt gehou den om en nabij de herdenkingsdaturo van de Spoorwegstaking 1944, zal mor gen ook op het Station Den Helder de aandacht (en de offervaardigheid) van de reizigers vragen. De opbrengst van deze collecte, die wordt georgam seerd door de Spoorweg-t.b.c.-verèni- gmg, komt geheel ten goede aan de bestrijding der tuberculose onder hét N.S.-personeel en de gezinnen daar van. Het bestuur van het „Stedelijk Mu ziekkorps" heeft, natuurlijk met dè volle instemming van alle leden, het initiatief genomen tot een aantal pe riodieke rondgangen door de stad. Het is de bedoeling, dat de bebouwde kom wijk voor wijk wordt afgewerkt. De muzikanten, die gekleed zullen zijn in hun nieuwe uniformen, willen op deze wijze heel de bevolking van Den Helder bedanken voor de spontaan verleende bijdragen voor het uniform fonds. Voor de eerste rondgang, die morgenavond wordt gehouden, is de keuze gevallen op het Zuidoostelijke deel van de stad. Het korps marcheert om zes uur af in de Jonkerstraat en volgt dan de route: Spoorgracht, Bin nenhaven, Baasingrachlt Ruyghweg, Visstraat, Vijzelstraat, Brouwerstraat, Nieuwstraat, Hartenstraat, Stakman Bossestraait, Ooievaarstraat, Lijster straat, Burgemeester Houwingsmgel, Reigerstraat, Van der Duin van Maas- damstraat, Jonkerstraat. Aan het roemruchte corps der Hel- derse oud-redders is Woensdagavond onverwacht ontvallen de 71-jarige heer Klaas B|jl. Toen hjj zich 's mor gens naar z|jn dochter op Tuindorp wilde begeven, werd h|j op de Ruygh weg onwel en moest naar het zieken huis worden overgebracht. Zonder bij kennis te zijn gekomen is h|j daar 's avonds overleden. Klaas Bijl behoorde tot de oude garde, tot de mannen, die met Janus Kuiper c.s. hebben gevaren en de tijd van de roeireddingboot hebben mee gemaakt. In de zorgvuldig bijgehou den annalen van de KNZHRM staan zijn daden geboekstaafd: zes-en-ne- gentig oefentochten maakte hij mee, dertig maal trotseerde hij de gevaren van een reddingpoging. Bij elf schip breuken hebben mede aan hem en-tachtig mensen het leven te dan ken. En er waren zware tochten bij Misschien zeggen de namen „Alkford" G922), „Alesta" (1923), „Eugenia" en „Salento" (1928) en „Menja" (1935) de oudere lezers iets? Voor zijn hulp bij de schipbreuk van de „Perdreau" kreeg Klaas Bijl een zilveren medail le van de Franse regering en de En gelse koning schonk hem eveneens een zilveren medaille voor zijn optreden tijdens de ramp met de „Shonga". Daarnaast bezat de overledene medail les van H M. Koningin Wilhelmina en van onze reddingmaatschappij. Op 7 Januari 1938 was voor Klaas Bijl de t|jd gekomen om afscheid te nemen van de „Dorus Rijkers". Voor zijn werk werd hij toen, gelijk met zijn zwager Willem de Boer, gehul digd. We herinneren ons nog, hoe tij dens de afscheidsavond schipper Coen Bot vertelde, dat de zwagers vóór hun afscheid nog „zo graag een storrem- pie" hadden willen meemaken. Het was de laatste jaren zo, stil geweest.... Na in Ewijcksluis geëvacueerd te zijn geweest genoot Bijl met zijn vrouw in Nieuwediep van een wel verdiende rust. Maar de belangstelling ALLE DAGEN van de nog vitale man ging altijd vat naar het reddingwezen en de zee, &Z zozeer met zijn leven verbonden •en geweest. Hij zal Zaterdagmiddag om half één naar zijn laatste rustplaats op de AA, gemene Begraafplaats te Huisdwna- worden gebracht. 's morgens van 10-12 uur 's middags van 2-6 uur Zelh voor een behoorlijke pasfoto is het adres KONINGSTRAAT 29 DEN HELDER: Ned. Herv. Gem., Nte». we kerk, Weststraat, 10,30 uur ds K. H Gravemeijer; Palmstraat, 10 uur geJ dienst; 19 uur de heer E. Wanders; Huk. duinen, 19 uur ds J. Borghardt. Gere] formeerde kerk, Bethelkerk, 9 uur e» 10.45 uur, ds Ch. Hr Swen; 17 uur ds j Hartkamp; Rehobothkerk, 10 uur a, Hartkamp; 27 uur ds Swen. Gereforrrï kerk art. 31, Nieuwe kerk. Weststraat 8,45 en 17 uur dienst. Christ. Gereform! kerk. Steengracht, 10 uur en 17 uur eand! W. Spijker van Zwolle. Oud Gereform kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur, leesdienit Gereformeerde gemeente, Janzendwar,. straat, 10 en 17 uur dienst; Dinsdag 193» uur ds J. van Dijk, Ned. Herv. predt. kant te Gameren. Luth. Kerk. Wezen, straat. 10,30 en 17 uur. dr J. A. Stellwaa. Baptisten-gemeente. Weststraat, 12 uut Zondagsschool, 16 uur ds F. G. J. Hof. huls. Oud-Kah. kerk. Middenweg, 19 uur H. Mis. pastoor Verheij. Evang». lisatie, Vijzelstraat, 10 uur en 19,30 U(B samenkomst; 12 uur en 14,30 uur Zon» dagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkringi Donderdag 19,30 uur vrouwenkrans; Za. terdag 20 uur openluchtsamenkomst Vis. buurt; 21 uur bidstond. JULIANADORP: Ned. Herv. Gem., 19 uur ds Salm. Gereform. kerk. gebouw Pniël. 10 uur leesdienst; 14,30 uur ds Hartkamp. Op Zaterdag 16 September, dat is dm morgen, wordt in het gebouw Palmstraat een gemeente-avond van de Nederlands Hervormde Gemeente gehouden. Waar- schljnlyk zal deze avond in bredere Kling belangstelling vinden, omdat als spreke» hoopt op te treden de algemeen gedele geerde der Ned. Herv. Kerk. ds K. H. B. Gravemeijer. Deze zeer bekende predi.' kant was één der leidende figuren van het protestantse verzet in Nederland tij dens de tweede oorlog. Onder zijn leiding wordt er thans naar gestreefd de Her vormde Kerk tot een „getuigende en we», kende kerk" te maken. Hierover zal mor» gen zijn toespraak over „De kerk naar binnen en naar buiten" geïnspireerd zijn. Zondag leidt ds Gravemeyer de mor gendienst in de Nieuwe Kerk aan d« Weststraat. KANTONNTERSWONING WORDT HERBOUWD Vanwege de Rijkswaterstaat zal op Vrijdag 6 October te Haarlem aan- besteding worden gehouden van het wederopbouwen van een kantonniers- woning te Petten. Akrumdijk, A'dam—Beira, 13-9 van East Londen, 14-9 te Durban verwacht Alamak, Basrali—R'dam, pass. 13-9 Kaap Bon A1-' cyone, Buenos Aires-R'dam, pass. 13-9 St. Pauls Rocks -Alkaid, 13-9 van Emden naar Lulea - Berlage, Kaapstad-Pepel-Nederland, 13-9 van Freetown naar Dakar Bomeo, 14-9 te Falcmbang - Caltex Delft (t), Ras Tanura —R'dam, pass. 13-9 Kaap Roea Caltex The Hague (t), R'dam-Ras Tanura, pass. 13-9 Perim - Cajtex Utrecht (t), R'dam-Ras Tanura, pass. 13-9 Daedalusrifs - Cleodora. Miri-Sucz, pass. 13-9 Sabang - Diemerdijk, R'dam-Van- couver, pass. 13-9 Mona Eiland'— Edam, New Ïork-K'dam, pass. 13-9 Scilly - Eemland, Buenos Aires—A'dam, pass. 13-9 Finisterre Elmina, 13-9 van Lobito naar Porto Amboin Heclsum, Charleston—Le Havre pass. 13-9 Scillies Hera, Barahona—Antwerpen, 13-9 300 mijl west van Scillies Indrapoera, R1'- dnm—Djakarta, 13-9 van Suez naar Aden Jupiter, 13-9 van Bevroeth naar Izmir - Kei- bergen, R'dam—Bagnoli, pass. 13-9 Kaap St Vincent Kertosono, 14-9 van Semarang naar Tcgal - Klipfontein, 14-9 van Lorenzo Mar- quez to Durban Kota Gede, New Cork- Djakarta, pass. 13-9 Kaap St Vincent - Leer dam, R'dam—New York, pass. 13-9 Scillies Limburg, 13-9 van Kaapstad naar Port Eliza- beth - Lutterkerk. Calcutta-R'dam, 13-9 van Suez naar Port Said - Maashaven, R'dam- Buenos Aires, pass. 13-9 Finisterre Maaskerk, 13-9 van Accrn, 14-9 tc Takoradi verwacht - Madoera, Surabuja-A'dam, 14-9 te Suez - Modjokcrto, Djakarta-R'dam. pass. 13-9 Fi nisterre - Nigerstroom 13-9 van Freetown to Monrovia - Oranje, Djakarta-A'dam pass. 13-9 Burlings - Perna (t), 18-9 van ïripdN weer worden ingericht als gezellig onderkomen voor ruim vierhonderd feestavond-bezoekers. Het is allemaal gelukt. De eerste klanten, die kort na zevenen binnen kwamen, zouden verbaasd hebben ge staan wanneer zij drie uur tevoren ook in de cantine waren geweest. Wij kunnen ons voorstellen, dat geen der vierhonderd en dertig bezoekers enig idee heeft gehad van de snelle ge daante-verwisseling. Hun aandacht was gevestigd op het toneeldoek, dat weldra zou opengaan. Hoe hoog de verwachtingen voor deze eerste avond gespannen waren, bleek uit de hausse in toegangskaar ten. Het heeft bij O.S. en O. storm ge lopen, maar de grens was gauw be reikt. Anders zou het aantal bezoekers zeker het drievoudige hebben bedra gen. Degenen, die moesten worden teleur gesteld, zullen inmiddels wel hebben vernomen, welk een bijzonder pretti ge en welverzorgde avond zij hebben gemist. De O.S en O.-showboat, die overigens deze zomer maar een kort stondige dokbeurt heeft gehad, is op haar eerste reis in het nieuwe seizoen zeer succesvol geweest. De passagiers hebben een uitermate vlotte en ple zierige reis gehad. Om even acht uur gaf de luitenant ter zee der le klasse U. F. van Veen na een geestig en veelbelovend speech- je het commando „Alles los voor en achter" Toen het scheepje tegen half twaalf weer netjes afgemeerd lag. kon de heer Van Veen met een gerust hart verklaren, dat hij geen woord teveel had gezegd. Inderdaad zal het moei lijk zijn om in de komende maanden crescendo te gaan wat het gehalte der programma's betreft. De zeven dames van het gezelschap werden beloond met .alle bloemen van Den Helder" en dat was verdiend. Het is niet ge bruikelijk. anders zouden de manne lijke artisten terecht aanspraak hebben kunnen maken op alle sigaretten van Nieuwediep. Het programma bevatte niet minder dan zes zelfstandige nummers van een klasse, die gevoeglijk grootsteeds kon worden genoemd. De conférencier Pander en zijn rechterhand Fientje Meester kweten zich van hun aandèel met élan Met niet minder plezier werd geluisterd en gekeken naar mr Dood- le. die onvermoeibaar scheen en soms stormen van hilariteit ontketende. Van geheel ander genre was het optreden van Johnny van Zwieten de jongeda me met twee stemmen. Als sopraan zong zij gelijk een lijster en als tenor deed zij voor Martin van Heelsbergen niet onder. Samen voerden zij enige- fraaie opera-duetten uit. met pianobe geleiding van Jan van Dam. Een zeer geslaagd muzikaal show nummer brachten Diana en Doranti met hun xylofoons, marimba, klokken De tijd zal nog eens komen, dat het begrip „Marinecantine" wordt gerang schikt bij de inmiddels klassiek ge worden Haarlemmer olie en de even roemruchte aspirine. De Marinecan tine is overal goed voor. Nu spreken we nog niet eens over de bibliotheek, de biljart-anncx-leeszaal en het dage lijkse bezoek van onze marineman nen. De Marinecantine bewijst nog andere diensten. Zes dagen hebben departementale gezelschappen in de grote zaal hun warme hap genuttigd en thee gedron ken. Alle zes dagen zijn er films ge draaid. Dat was nog niet afgelopen, of de garderobe werd tot fotografisch atelier gepromoveerd. Inmiddels werd een begin gemaakt met de restauratie van het toneel. Die werkzaamheden moesten gisteravond om zeven uur klaar zijn, want de eerste O.S. en O.- voorstel'.ing wilde men graag op tijd laten beginnen. Maar toen bezorgde Pluvius de can- tine-beheerder, de heer J. Muste, en zijn staf nog een onverwacht extraatje: de beëdiging der officieren kon niet plaats vinden op het Ankerpark, dus was men voor deze plechtigheid aan gewezen op de Marinecantine. Metamorfose Om vier uur was deze belangrijke gebeurtenis achter de rug. Men be grijpt, dat er nog het een en ander moest gebeuren voor de klok zeven sloeg. Met man en macht is gewerkt, om het toneel in vredesnaam proviso risch gereed te maken. De zaal moest naat Abadan - Prins Johan Willem Friso, Que- bec—Hamburg, pass. 13-9 Belle Isle Prins Willem III, Montreal—Antwerpen, pass. 13-9 Belle Isle - Ridderkerk, 13-9 van Porto Ame- lia, 14-9 te Mozambique verwacht Roepat, Surabaja—A'dam, 13-9 van Singapore naar Aden - Schie, 13-9 van Guanta, 14-9 te Port of Spain verwacht - Sibajak (convooi Zuider kruis), (tr.), Djakarta-R'dam, 13-9 van Dja karta - Soestdijk, Djakarta-New York,. 13-9 van Baltimore naar New Orleans - Stad Breda, Beira—A'dam, 13-9 van Walvisbaai naar Tene- riffe - Stad Dordrecht, Gibraltar-Vlaardingen, pass. 13-9 Burlings - Waterman, Djakarta- Menaro, 13-9 van Semarang, 14-9 te Surabaja - Westerdam, 13-9 van R'dam te New York - Willem Ruys, R'dam- Djakarta, 13-9 van Southampton naar Port Said - Zuiderkruis (convooi Sibajak), Colombo-R'dam, 13-9 van Djakarta - Zijpenberg, 13-9 van Savonn naar Saffi. Algenib. 11-9 van Rio Grande naar R'dam - Boschfontein, A'dam-Beira, pass. 13-9 Daedalus Rif - Britsum. Baltimore lampa, 11-9 van Hampton Roads Delf'. Manta- Cristobal, pass. 10-9 Panamakanaal General C. C. Ballon, 13-9 v.m. tr Djakarta Goya (tr. en gez.), Djakarta-A'dam. j>ass. 13-9 Daedalus Rif -- Johan van Oldenbarneveldt, A'dam—Australië, pass 13-9 Kreta - Kota Gedè, New York-Djakarta, pass. 14-9 Gibraltar - Lcmbok, 10-9 te San Francisco Mapia, 12-9 van Makassnr naar Banjuwangi Melampus. New York—Makassar, 12-9 tc Penang - Melis- kerk, Yokohama-R'dam. 13-9 van Hongkong naar Manilla Ormonde (burgers), Djakarta- R'dam, 10-9 van Aden Polydorus. 10-9 van Galvestnn te Houston l'rins Philips Willem II, van Houston te New Orleans Salatiga. Basrah—Pacific kust, 9-9 te Portland spel en waterorgel. Hun virtuoziteit bracht de zaal tot enthousiasme. Het accordeon-duo de Rocardi's zorgde voor nog meer afwisseling. De vrouwelijk» Rocardi demonstreerde haar grote le nigheid. trad op als „lady-crooner" ei| gaf een aardig nummertje tap-dance weg. En dan waren daar nog de Os mani's, drie charmante meisjes, die voortreffelijke staaltjes van parterre- acrobatiek demonstreerden. Zo heeft het op deze eerste O. S en O.-avond niet aan gezonde en be schaafde ontspanning ontbroken. De dames en heren in de zaal hebben waar voor hun geld gehad en zullen stellig als goede propagandisten voor de firma O S. en O naar hun haard steden zijn teruggekeerd. Wat dat be treft zou men gerust de eerste steen kunnen leggen voor een nieuwe Ma rinecantine met vijftienhonderd zit plaatsen Gistermiddag is in Den Haag in het open baar aanbesteed de verbouwing van de kazerne van de mijnenveegdienst hier ter stede. Voor deze aanbesteding waren twee-en-twintig in schrijvingen binnengekomen. De kosten van de verbouwing waren door hei Rijk begroot op f 195.700,—. Er was als volgt in geschreven: Fa. Crejf en De Rouw uit Rosmalen met f 237.500,-J Fa. Geerdink, Amsterdam f 237.800,—; Vietet Boerdijk, Den Helder f251.000,-; R. Noppert, Den Helder f251.700,-; F. Fröhlich, Harlin- gen f 245.700,-; Gebr. Tuin, 't Zand f 245.870,-; Th. Pasma, A'dam f 242.826,-1 G B. van Hoek, Delft f252.300,-; Klaas de Klerk, Huisduinen f256.160,-; E. Blok, Rot terdam f 258.000,—; A. de Wilde, Gouda f 258.633,-; H. Korswagen Zn., Leiden f 259.000,-; Fa. H. Reefman, Hengelo f 259.000,-; L. C. Verzijden, Waddinxveen f 259.000,-; A. v. d. Wouw, Den Helder f 260.700,—; J. P. van Os, Den Helde» f 264.000,-; M. den Hertog, Delft f 265.000,-f B Voogd, Delft f 267.600,-; Gebr. Smit, Den Helder f 279.600,-; Fa. de Haan Reek, Alkmaar f 272.950, -; C. van Essen, Den Helder f 281.400.-; Pieter Door, Maartensbrug f 284.000,-. De gunning volgt later. Een kist, die bij de Donkere Dtt" nen aanspoelde, bleek vijftien scherp gestelde handgranaten te bevatten. Een automobilist, die zijn wage® 's nachts op de openbare weg had êe' parkeerd, kwam de volgende morg tol de ontdekking, dat moderne ve dalen de portierknoppen hadden v nield. In de Spoorstraat werd een drie jarig meisje, dat plotseling de st*a overstak, door een auto aan Het kind kwam er met ®en hc hoodwonde nog wonder wel af. HELDER TERRASVOGELS In de wedstrijd tegen Helder zal bet 1 poortse Terrasvogels Zondag uitkomen volgende gewijzigde ploeg: Akkerman; lof en Akkerman Jr.; Röbken. DortmunO' Zaal; Schol, v. d. Linden, Kramer, Goh Het kabinet van de RIS za f, gens een mededeling van n rer, nt Me' Natsir spoedig gaan tol de behandeling van noeming van "n nieuwe Hoge tw missaris in Nederland.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2