Wereldsituatie eist waakzaamheid en grotere offers voor onze defensie Prinsjesdag in Den Haag Het regende strafpunten bij de Motorzesdaagse HET CHINESE BEELDJE Het Radioprogramma Rede weinig posiiief over Indonesië grofer industrialisatie in Nederland. Allerwege nieuwe vraagstukken Kleur en fleur in de Residentie Reuzen-inktvissen in het Engelse Kanaal WordtLie niet herkozen? ÉÉN DODE, DRIE GEWON DEN BIJ BOTSING Italië koopt Russisch graan Nederlands Vaasteam op de derde plaats Abnormaal hoge cöte Luc van Dam in de zorgen -xxxx- Sterrit naar Monte Carlo DINSDAG 19 SEPTEMBER 1950 (Vervolg van pagina 1) JN DE EEUWENOUDE verhouding tussen Nederland en Indonesië heeft zich door m^rr^rtS°Verdracht 'en definitieve verandering voltrokken. Deze om mekeer heeft het onvermijdelijk gemaakt, dat tal van feitelijke en persoonlijke verhoudingen werden beëindigd of aan de veranderde toestanden aangepast. In Traoht rtrrSOn? an^lgheden heeft dlt diep en P«nl«k inbegrepen. De regering tracht de gevolgen daarvan zoveel in haar vermogen ligt te verzachten YfJ de overgangstijd hebben tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Voorts houdt het vraagstuk Nieuw-Guinea de beide landen verdeeld. Niettemin mag de hoop worden gekoesterd, dat het belang, dat voor beide staten in een MgeviM^r™ ng ge'egen ,s' op den duur over de moeilijkheden zal doen zichtspunten bijzondere aandacht moe ten worden besteed. Evenzeer is op economisch gebied grote waakzaamheid geboden. Mocht de ontwikkeling dieper en meer omvat tend overheidsingrijpen wenselijk doen zijn, dan zal de regering niet aarzelen hiertoe over te gaan. Na urgent gebleken maatregelen op het gebied van de loon- en prijspolitiek te hebben genomen, heeft de regering over het verder te dezen aanzien te voeren beleid het advies gevraagd van de dit jaar tot stand gekomen sociaal- economische raad. DE EERSTE Unieconferentie, die dit jaar in Djakarta gehouden is, heeft de pra'ctische betekenis van de bijzondere relatie, die tussen beide landen bestaat, in het licht gesteld. De regering hoopt, dat volgende Unieconferenties zich zullen kenmerken door eenzelfde goe de sfeer en even belangrijke practische resultaten als de eerste. De handelsbetrekkingen tussen beide landen ontwikkelen zich bevredigend De regering vertrouwt, dat zij zich in de toekomst in toenemende mate zul len kunnen ontplooien, waarbij de mo gelijkheden, die Nederland als Bene- lux-partner heeft, van invloed kunnen zijn. Suriname en de Antillen. De in Suriname reeds ingevoerde en voor de Nederlandse Antillen spoedig te verwachten interitnregeling geeft in afwachting van de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde aan deze gebie den een belangrijke en zelfstandige po sitie, welke naar de overtuiging der regering de banden met Nederland zal versterken. De samenwerking op eco nomisch en cultureel gebied met Su riname en de Nederlandse Antillen ontwikkelt zich gunstig. De plannen tot verdere ontginning van Suriname's hulpbronnen nemen geleidelijk vaste vorm aan. Enkele projecten zijn reeds in uitvoering. De activiteit, die de landsregering in goede samenwerking met het welvaartsfonds en de stichting voor de machinale landbouw op dit ge bied aan de dag legt, heeft de warme belangstelling en steun van Nederland. Diepe bezorgdheid. HET STEMT tot diepe bezorgdheid, dat zo spoedig na de afloop van de wereldoorlog en zo onmiddellijk vol gende op de beëindiging van het con flict in Indonesië, opnieuw van Neder land grote offers voor de defensie moeten worden gevraagd. Versnelling van de opbouw en versterking in het bijzonder van de strijdkrachten te land en in de lucht is ter hand geno men. Hetgeen op dit gebied verder zal dienen te worden gedaan, verkrijgt vorm en inhoud door voortdurend overleg met de landen, met welke Ne derland in het Noord-Atlantisch ver drag is verbonden. Naast de steun, welke andere landen ons willen geven, heeft Nederland eigen prestaties te vergroten. Zowel bij de defensie als bij orde handhaving en bij de burgerlijke ver dediging zal vrijwillige medewerking van grote betekenis kunnen zijn. Met dankbaarheid gedenk Ik hoevelen hun militaire dienst overzee met inzet van hun gehele persoon hebben verricht, en ook thans nog gedurende de laatste en wellicht zwaarste periode van hun verblijf in Indonesië vervullen. Met eerbied stel Ik vast, hoevelen be reid bleken om als vrijwilligers deel te nemen aan het Nederlandse aandeel in de strijdmacht der Verenigde Naties in Korea. De regering weet zich door de wilskracht der natie gesterkt in haar streven om Nederland zijn plaats te doen innemen in de kring der landen, die zich doelbewust opmaken om de kans op het behoud van de vrede te vergroten door de zekerheid te schep pen, dat een aanval gezamenlijk zou worden weerstaan. De gang van zaken in de wereld stelt Nederland ook op economisch, sociaal en financieel gebied voor nieuwe vraagstukken. Behalve aan de noodzaak tot opvoering der nationale weerbaar heid is daarbij vooral te denken aan de sterke stijging der prijzen van vele grondstoffen op de wereldmarkt, een stijging, waartegen Nederland alleen niets vermag en die voor ons land een bijzonder ongunstige uitwerking heeft, omdat het zelf zo weinig grondstoffen voortbrengt. Onder deze omstandigheden eist het te volgen beleid hernieuwde nauwge zette overweging. Geen belastingverlaging. Een herziening van de rangorde in dringendheid der uitgaven op het ge bied der overheidswerkzaamheid, met iijbegrip van die der lagere overheden, zal onvermijdelijk zijn. Een verdere verlaging van de belastingdruk zal om gelijke oorzaak voorshands niet in vooruitzicht kunnen worden gesteld. De handhaving van het monetaire evenwicht, in de laatste jaren bevor derd door de Marshallhulp, zal onder de gewijzigde omstandigheden moei lijker worden. Het is echter een gebie dende eis, dat dit evenwicht wordt be waard, zowel als voorwaarde voor het herstel van het nog steeds ontbreken de evenwicht in de betalingsbalans, als omdat een stijgend prijspeil noodlottige gevolgen medebrengt voor het levens niveau van een groot deel van ons volk. In verband daarmede zal ook in de financiële politiek aan sociale ge Bevordering van industrialisatie. Ter bereiking van een doeltreffende maatschappelijke organisatie is het van groot .belang, dat lichamen, als bedoeld in de wet op de bedrijfsorganisatie, tot stand komen. De regering zal de be drijfsorganisatie zoveel mogelijk bevor deren, mede door bij de nieuwe wette lijke maatregelen, waar mogelijk, be voegdheden aan bedrijfslichamen toe te kennen. De bevordering van de in dustrialisatie, die tot nog toe niet on bevredigend verloopt, blijft een kern punt van de economische politiek. Ook op verdere verhoging van de produc tiviteit van landbouw en visserij blijft het streven der regering gericht. De werkgelegenheid bleef zich in het algemeen, in aanmerking genomen het grote aantal gedemobiliseerden, dat geplaatst moest worden, gunstig ont wikkelen. Waar zich in enkele gebieden van ons land met veelal eenzijdige be- staansbronnen regionale structurele werkloosheid begon af te tekenen, wer den voorzieningen getroffen om deze gebieden aantrekkelijker te maken voor industrievestiging. Op dit gebied zijn reeds enkele resultaten van betekenis bereikt. De sterke bevolkingsgroei en de be perktheid van de beschikbare grond blijven krachtige bevordering der emi gratie eisen. Voorstellen tot het voortzetten- van landaanwinning en inpoldering zullen worden gedaan. Nu de liquidatie van de gevolgen van oorlog en bezetting steeds verder voort schrijdt. kan meer dan in v*rige jaren aandacht en enegie worden gewijd aan de aanpassing van ons recht aan de ont wikkeling der maatschappelijke ver houdingen. Op cultureel gebied zal het beleid gedragen blijven door de overtuiging, dat kunsten en wetenscHfeppen van hoge waarde zijn voor ons volk. Aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd een nota betreffende het geheel van onderwijsvoorzieningen, die voor de toekomst van onze jeugd en met het oog op de behoeften onzer maatschappij wenselijk zijn. De verdere uitwerking van het door het Kabinet bij zijn optreden ontwik kelde program van wetgeving en be stuur, waarvan reeds verscheidene pun ten werden verwezenlijkt, zal voortgang hebben. In de memoriën van toelich ting bij de begrotingshoofdstukken worden daaromtrent nadere medede lingen gedaan. Veel zal daardoor ook in het nieuwe zittingsjaar van uw werkkracht worden gevraagd. Vast staat, dat een grote krachtsin spanning van heel ons volk nodig zal zjjn om aan de gewijzigde verhoudingen het hoofd te bieden. Uit hetgeen moge lijk is gebleken in de vijf jaar, waarin Nederland zich uit de diepste ellende omhoog heeft gewerkt, mag het ver trouwen worden geput, dat onze volks kracht ook tegen deze verzwaarde taak opgewassen zal blijken te zjjn. De regering harerzijds zal het moge lijke doen om een redelijk evenwicht te bevorderen tussen de eisen, gesteld voor de medewerking aan de collectieve veiligheid, en het economische, sociale en culturele welzijn van ons volk. Met de bede, dat God ons allen in onze arbeid moge sterken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. Den Haag beleefde vandaag weer Prinsjesdag een herfstige, winde rige weliswaar, maar een, waarop het Oranjezonnetje toch niet hele maal verstek liet gaan. Er was veel drukte er was kleur en fleur: de kleur van de verschillende uniformen der garderegimenten, die de afzet tingen verzorgden, de fleur van de tallozen, die waren uitgegaan om de Koningin te zien en toe te juichen en iets te ondergaan van de blijde sfeer van dit jaarlijks weerkerende hoog tepunt in ons politieke en nationale bestaan. Al vroeg was op te merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Op vele plaatsen waren mensen, die maar vast een goed plaatsje innamen, om toch maar niets te missen van het fraaie schouwspel, dat zich enkele uren later aan hen zou voordoen: de tocht van de Koningin in de Gouden Koets. Langs de gehele route, die de Koningin zou volgen, hadden om half een de verschillende eenheden hun plaatsen ingenomen: de Jagers, de Marine, de Nationale Reserve, de Luchtvaarttroepen, de Marechaussee, het VHK en de Marine, alle waren vertegenwoordigd. Op het Malieveld stond een batterij van vier stukken, die minuutschoten begon af te ge ven op het moment, dat HM' het Pa leis Noordeinde verliet om zich naar de Ridderzaal te begeven. Om een uur viel het eerste mi nuutschot. De Koningin en de Prins der Nederlanden verlieten het paleis' in een stoet, die als altijd een groots schouwspel opleverde. Voorop een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard, dan een detachement der Kon. Marechaussee, een compagnie Grenadiers en de Kon. Mil. Kapel en ten slotte een compagnie Rijkspolitie te paard. Dan volgden rjtuigen met hoge hofdignitarissen en ten slotte de Gouden Koets, waarna de stoet werd gesloten door een compagnie Rijkspolitie te paard. Duizenden juichten de Koningin op haar tocht naar de Ridderzaal toe. In de Ridderzaal was een sobere versiering aangebracht. Velen had den zich hier reeds vroegtijdig ver zameld. Deputaties van Nieuw- Guinea, Suriname en de Nederlandse Antillen, leden van het KNIL en' Ambonnese militairen, vlag- en op- perofficieren, leden van rechterlijke en bestuurscolleges, hoge ambtenaren en vertegenwoordigers van kerkge nootschappen woonden de plechtig heid bij, alsmede de leden van de Staten-Generaal. Zodra de komst van de Koningin was aangekondigd, rezen alle aan wezigen van hun zetels op. De com missie van in- en uitgeleide geleidde de vorstelijke personen naar d» troon. Zodra HM had plaats geno men, sprak zij de Troonrede uit. Na de rede weerklonk een leve de Ko ningin, dat door de aanwezigen werd overgenomen. De commissie deed ver volgens de vorstelijke personen uit geleide, waarna de verenigde verga dering der Staten-Generaal werd ge sloten. Deze zomer zijn aan de Zuidkust van Engeland ongewoon grote aantallen octopussen (soort inkt vis), soms bijna een meter groot, aangetrojfen. De kreeften- en krabbenvisserij ondervindt van deze zeemonsters grote schade en men vraagt zich af, of de octopus- plaag, zoals Engeland die in 1900 meegemaakt heeft, zich zal her halen. Van de andere kant ver klaren deskundigen, dat het aan tal octopussen dit jaar wel groter was dan anders doch dat er geen aanwijzingen zijn voor een „plaag" van uitzonderlijke omvang. Het nadeel, dat octopussen aanbrengen bestaat niet alleen hierindat zij kreeften en krabben verslinden doch ook, dat fuiken, waar 'n oc topus aan geweest is, door de kreef ten en krabben worden gemeden. Russen zouden tegen hem zijn Het mandaat van Trygve Lie als secretaris-generaal der VN loopt in Februari af. Hij zal zich waarschijnlijk herkiesbaar stellen, maar te vrezen is, dat de herverkiezing zal worden ge blokkeerd door een Russisch veto, we gens de scherpe critiek, die Lie heeft geleverd op Russische functionarissen. Er moet rekening worden gehouden met een „secretarisloos" tijdvak bij de VN, aangezien waarschijnlijk moeilijk overeenstemming zal kunnen worden bereikt over een eventuele Russiche candidaat. Gistermiddag is op de Rijksweg EdeUtrecht bij De Klomp een on geval gebeurd waarbij een dode te be treuren viel en drie personen zwaar gewond werden. Twee zware tankwagens moesten stoppen voor een rechts van de weg geparkeerde volkswagen. De eerste tankwagen kwam normaal tot stil stand, doch de tweede schoot langs de eerste heen en kwarh dwars op de weg te staan. Een Citroën, bestuurd door de 47- jarige heer H. Merkelbach uit Ooster beek, die uit tegenovergestelde rich ting naderde, botste tegen de tank auto op. Beide voertuigen kwamen daarop tegen een boom terecht, waar bij de personenauto volkomen werd vernield. De bestuurder van de Citroën werd op slag gedood, drie andere inzitten den, de dames Pogge en Denaart uit Apeldoorn en de heer Denaart uit Arnhem werden «zwaar gewond. Italië heeft een contract gesloten voor de invoer van 200.000 ton Sowjet-tarwe en andere broodgranen tegen „iets meer dan de wereldprijs". Italië wil voorra den voedingsmiddelen opbouwen en te vens van de Sowjetunie betaling ver krijgen voor de machines en andere goe deren, die zij uit Italië heeft betrokken. Het contract dekt bijna 10% van de jaarlijkse invoer aan graan van Italië. Men verwacht, dat de verscheping bin nen enkele maanden zal geschieden. De eerste dag van de Internationale Motorzesdaagse in Wales heeft ten ge volge van het zeer slechte weer nu reeds een grote slachting onder de deelnemers veroorzaakt. Hoewel ook de Nederlandse rijders er niet zonder kleerscheuren afkwamen, staat ons Vaasteam-A met Zweden en Ierland nog op de derde plaats, na Engeland A en B ieder met 0 punten, tengevolge van 1 opgelopen strafpunt door een val- partqtje, waarbij onze rtjder Rozen berg buiten zijn schuld betrokken was. Knijnenburg en Roest, de overige rij ders van het A-team, bleven strafpunt- vrij. De Italianen reden over het alge meen zeer slecht, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat het Vaasteam-B met 300 strafpunten kansloos is en het A-team één uitvaller telt, waardoor het 100 straf punten incasseerde. Ook het Oosten rijkse Vaasteam is uitgevallen wegens ziekte van een der rijders. Het Nederlandse Vaasteam-B liep ruim 50 strafpunten op o.a. tengevolge van machinepech van Bestebreurtje, terwijl ook Jan Haaker enige strafpun ten kreeg. De derde man, Cees van Rijssel, wist zijn strafregister blanco te houden. Het Jawa-merkenteam hèeft weinig kans deze zesdaagse succesvol te be ëindigen, daar de machine van v. d. Brom niet kan meekomen en Pellikaan technische moeilijkheden heeft. Evert Bos rijdt een zeer regelmatige wed strijd en valt op door zijn prima stijl. Het KNMV-clubteam kreeg ruim 38 strafpunten: Het tempo was voor Ph. Haaker kennelijk te hoog, terwijl Moe ke door even van de route af te gera ken 6 strafpunten kreeg. Jan Flinter man eindigde deze dag strafpuntvrij. Het Veenendaalse clubteam staat er beter voor. Olie 0 strafpunten, Waayen- berg 1 en Honders 6. Van de individuele rijders is alleen P. Zoontjens met zijn passagier Chr. de Loos nog met pl.m. 30 strafpunten in de strijd. Herman Zuur moest na een Bij draverijen is een cöte van hon derd of zelfs een paar honderd gulden geen bijzonderheid meer. De cöte wel ke gisteren in Medemblik bij de korte- baandraverijen werd uitbetaald slaat echter alle records op dit gebied. De outsider Eduard Anvil won per onge luk de course, hetgeen zijn baas f 750 opleverde en de optimist, die vertrou wen in hem had gesteld een cöte van, schrik niet, vijfhonderdachttien gul den. Op verzoek van de Amsterdamse promotor De Graaf heeft gisteren de president van de Rotterdamse recht bank een civiele zaak behandeld. De Graaf had verzocht hedenavond be slag te leggen op de recettes van de wedstrijd Van DamJanilli, omdat Van Dam destijds in een andere pro cedure veroordeeld is tot vergoeding van f 12.000 aan deze promotor en dit bedrag nog niet betaald heeft. De pre sident wees echter dit verzoek van de hand. Op last van de Oostduitse regering zal het 200 jaar oude Berliner Schloss worden vernietigd om plaats te maken voor een „Rood Plein", waar demon straties zullen worden gehouden. Een gebouw, grenzend aan het Schluss is reeds gesneuveld. Wolken rook en stof verhieven zich ten hemel nadat een vleugel van het Schloss werd opgeblazen. Door MYRA GAY 59) Juüe dacht: Wel, hij is niets meer dan één grote bonk spieren! Hij heeft geen hersens in dat knappe hoofd! Een ogenblik raakte ze haar angst voor hem kwijt. Toen bedacht ze dat dwazen aansprakelijk zijn voor de helft van alle misdaden ter wereld* Tegelijk kwam er een andere gedachte bil haar op. Zou hij haar dit alles ver tellen als hij niet van plan was haar te doden? Hij zou zich toch zeker anders niet zo volledig in haar macht stellen door vrolijk toe te geven dat hij het jade beeldje had gestolen en bovendien de ontdekking van een moord had voor komen door het dode meisje een paar straten ver te dragen. De slanke snelle wagen zoemde nu een bochtige weg naar de Twin Peaks op. Ze vonden een plek om de wagen te parkeren. Julie dacht, misschien kan ik nu ontsnappen- Maar ze was te ultge- PUKip zei hees. „Bekijk dat uitzicht eens, wil je? Het is schitterend." Dat was het. Julie hield haar adem in toen ze de twinkelende lichtjes zag, die nog exra helder ichenen door de frisse, koele lucht. Vanaf de top van de Twin Peaks was het alsof de huizen voor el kaar stonden, zo dicht waren ze opeen gepakt. De Marktstraat was een breed donker, slingerend lint geworden, dat was afgezet door glinsterende spelde- knopjes licht. De andere straten die zich verspreidden zagen eruit als de vang armen van een reusachtige poliep die de hele stad omvatte. Het gebouw van de veerdienst onder aan de Marktstraat zag er eenzaam en verlaten uit. Alsof het de drukte en het geroezemoes miste van de dagen toen de veerboten het enige communicatiemiddel waren tussen de oevers van de Baal en passages op ieder uur van de dag en de nacnt elkaar verdrongen bij het veer- gebouw. De brug tussen San Francisco en Oak- land scheen geborduurd met lichtjes. Merkwaardig gele lichtjes. Blijkbaar had Kip de richting van haar blik gevolgd, want hij zei, „Die gele de brug afzetten, doen me altijd denken aan de gedrappeerde voile op een dames hoed". Voiles op een dameshoed! Dat verplaatste Julie meteen weer V de angst om het vermoorde meisje. Rustig sprak ze, terwijl ze het Boos aardige Vrouwtje te voorschijn haalde en het zorgvuldig ontdeed van de zakdoek die ze eromheen had gewikkeld. .Hier is je jaden beeldje, Kip. Ik hoop het nooit weer te zien. Vijftig .duizend gulden aan ongeluk, zou ik zeggen." Tot haar verwondering nam hij het beeldje en boog zich voorover om het in de lichten van zijn dasboard te bekij ken. Zijn vingers gleden onderzoekend over het kleine figuurtje. „Het kan op de een of andere manier open, ik wou dat ik wist hoel" Hij beef de en zij was bang dat hij het kostbare ding zou laten vallen. Hij ging voort: „Daarom wilden wij het jaden beeldje hebben, zie Je. Het heeft er gens een opgerold velletje rijstpapier in zich verborgen. Een paar zendelingen hebben het erin gestopt in de mening dat de traditie dat het ongeluk aan brengt, de Chinezen van dat beeldje at zou houden." Hij onderbrak zichzelf door te zeggen: „Verdomd! Ik moet dal papiertje hebben. Dat kan het verschil tussen geluk en ongeluk voor Quong LI en mij betekenen." Julie vergat haar angst. „Hoe dat zo?" vroeg ze ademloos. „Misschien heb je het gerucht in de stad wel eens geheord dat Quong Li geen echte Chinese is, maar de dochter ls van een Amerikaanse zendeling, die door dezelfde pest stierf, waarbij de kinde ren van Quong om het leven kwamen. Nou, ik geloof dat dat waar is. Quong Li wil niet met me trouwen als ze Chinese is. Ze heeft geen vertrouwen in ge mengde huwelijken. Dus dit is onze enige kans. Door een fortuin aan detectives uit te geven is ze er achter gekomen, waar haar geboortebewijs was verstopt in het witte stukje jade, dat het Boosaardige Vrouwtje wordt genoemd. Meneer Low ontdekte, dat we er achteraan zaten en kocht het. Hij heeft het al die maanden in zijn safe in Oakland opgeborgen, ter wijl Quong Li en ik langzaam maar zeker stapelgek dreigden te worden". „O", zei Julie. Dat gesprek over de aan bidding der voorouders door meneer Low werd plotseling begrijpelijk. Ze zei: „Ik wil wedden dat Li Su geen Chinese is! Maar meneer Low wil niet dat jullie dat ontdekken omdat dan zijn vriend, meneer Quong, geen nakomelin gen heeft om wierook voor hem te bran den en offers te brengen om zijn ziel ln het paradijs te houden. Nu snap ik het. Typisch Chinees omslachtig!" Kip zei: „Nou, ik vrees dat ik dit ver draaide ding zal moeten stuk slaan om dat papiertje eruit te kunnen krijgen. Ik kan niet ontdekken hoe het werkt". Julie greep hem net bijtijds bij zijn arm. Zacht sprak ze: „Geef het mij eens, Kip".. Kip gehoorzaamde zonder protest. Met haar linkerhand morrelde ze stiekum het portier aan haar zijde open. Met haar andere hand stak ze het jade beeldje weer in haar zak. „Ik ga meneer Low zijn eigendom te rugbrengen, Kip", sprak ze zo beslist mogelijk. „Ik zal zorgen dat hij het in jouw tegenwoordigheid openmaakt. Maar je mag niet iets stuksmijten dat duizend jaar oud is en een waarde heeft van minstens vijftigduizend dollar. Dat sta ik niet toe' (Wordt vervolgd i defect aan zijn machine uitvallen, t als P. Bakker, -Wassenaar. Het Engelse Trophy-team staat met 0 strafpunten in deze categorie aan de kop. Daarop volgt Oostenrijk met 33 punten, door één van de vijf rijders opge lopen, terwijl de Italianen onder an dere door 2 uitvallers 269 strafpunten incasseerden, waardoor zij kansloos zijn en zich waarschijnlijk zullen terug trekken. De Engelse deelnemers rijden bij deze typisch Engelse weersomstandigheden, waardoor het parcours glad en modde rig is geworden, met een verbluffend gemak. Onder de deelnemers bevinden zich 3 dames, ,n.l. mevr. Briggs, mej. Hughes en Olga Kevelos. Ondanks deze eerste minder gunstige dag is de stemming in het Nederlandse kamp prima, al zijn de deelnemers het er wel over eens, dat de komende dagen nog zwaarder zullen worden. De Belgische zijspanrijder Van der Schrick is na een botsing met een auto uitgevallen. Hij deed zijn naam eer aan en kwam met de schrik vrij. De zij- spanpassagier liep enige lichte verwon dingen op. Vandaag wordt een dagtraject van 339 km alsmede een nachttraject van 148 km gereden waarvan de route aan merkelijk zwaarder zal zijn. In de maand October bestaat de ge legenheid voor de autosportliefhebber om zich voor de Rally naar Monte Carlo in te schrijven. De inschrijvin gen dienen te geschieden bij de natio nale automobiel clubs in elk land. Deze grootste aller sterritten zal plaats vin den van 23 tot 31 Januari. Voor ieder land is een limiet gesteld voor het aan tal deelnemers en het is verheugend dat Nederland door de Fransen bepaald voor „vol" worden aangezien. Uiteraard hebben de Franse organisatoren be paald dat 't aantal Franse équipes het grootste mag zijn, namelijk 90. Het aantal Nederlandse wagens dat zal mo gen starten bedraagt maar liefst 60, te gen 70 uit Groot-Brittannie, 40 uit Zwe den, 20 uit Italië. Duitsland, Belgie, Denemarken, Spanje, Portugal, Zwit serland en Monaco zullen ieder met 15 deelnemers mogen uitkomen en de Finnen, Noren en Slowaken met 10. De routes zijn zodanig vastgesteld dat de teams na Reims en Parijs verplicht zijn Bourges, Clermont, Ferrand, Le Puy, Valence, Gap, Digne en Grasse te pas seren met als eindpunt Monte Carlo. De gierigaard, die zwemt in het goud, is als een vis die dorst heeft. PETIT-SENN VOOR HEDENAVOND: HILVERSUM I. 402 meter. Nieuw* om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich, pia no. 6,30 De ontwikkeling der techniek. 7.00 De Avroleans. 7.35 Strijktrio. 8.05 Herhaling troonrede. 8.30 Opera. 9.30 De millioenennota. 9.45 „Wonderkind", hoor spel. 10.10 Buitenlands overzicht. 10.25 De kwintetspelers. 11.15 Boksreportage. 11.30 Dansmuziek. HILVERSUM II, 298 meter. Nieuw» om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Orkest zonder naam. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrach ten. 7.40 „Extase". 8.12 Omroeporkest. 9.15 Actualiteiten. 9.25 De zingende kerk. 10.10 Trio. 10.40 Pater S. Jelsma. 11.15 Opera-concert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 meter. Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Boston Promenade Orkest. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Griller kwartet. 10.00 „Moei lijkheden en mogelijkheden". 10.05 Mor genwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Al» de stofzuiger zwijgt. 11.00 Populair non stop. 12.00 Orgelspel. 12.38 Operette klan ken. 1.15 Malando en zijn tango-rumba orkest. 1.50 Londens symphonie-orkest. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Koksmaat Jan van Leeuwen. 3.50 Will Glahe en zijn orkest. 4.00 Vragen staat vrij. 4.25 „De Regen boog", 5.00 Wat is de wereld wijd. 5.30 Opera-fantasieën. 5,45 Regeringsuitzending 6.20 Dingen van de dag. 6.35 Kwartet Jan Corduwener. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Planoduo. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Op de Korrel. 8.15 Promenade-orkest. 9.00 Vier jaar later, hoorspel. 10.15 The Kilima Ha- walians. 10,45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Lichte dansmuziek. HILVERSUM II, 298 meter. Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te deum Laudamus. 8.45 Lichte gramofoonmuziek. 9.00 Ochtendbezoek. 9.30 Werken van Eduard Lalo. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sonata per Violini siro. 11.30 Ensemble Selecta. 12.00 Cantate. 12.33 Metropole orkest. 1.15 Trio „Fantasia". 1.45 Sextet Johnny Kroon. 2.10 Laskische dansen. 2.30 Nederlandse organisten. 3.10 Kamerorkest. 3.55 Louis Levy en zijn orkest. 4.15 „Voor onze meisjes en jongens". 5.00 Kamermu ziek. 5.30 Pianowerken. 6.00 „Nederlandse koren en korpsen". 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de N.C.R.V. Leeslamp. 7.30 Philharmonisch Orkest. 9.00 „Canada, een groot en goed land". 9.30 Gelders orkest. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.15 „Estrellita". 10.30 Vocael kwartet. 10.45 Avondoverden king. 11.45 Strijkorkest. 11.45 Ballade. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Conc. 9.05 Deuntjes. 10.00 Lux.: Ménage en Misique (VI.) 11,00 VGO: Gram. 12,00 VIBr.: Gram. 12,33 Hans Flower en Gina Madson. 13.15 Klassieke muz. 14.00 Operettemuz. 14.30 Oude muz. 15.00 Conc. 15.45 Symph. ork. 17,10 Fr.Br.t Dansmuz. 18,00 V. d. sold. 18,30 Vl.Br.: V. d. sold. 19,30 Gram. 19.50 Feuilleton. 20.00 Conc. doo r het Omr. ork. m. sol. 21.00 Actt 21,15 Ethnische muz. 22,15 Ro- mant. kamermuz. 22,55 Tussenspel. 23,05 Verz.Pr. LIJN IV: 7.15 Marltza Players. 7,50 Lift up your hearts. 8.10 Conc. 9,10 Verz.pr. 10.00 Charles Smitton (org.) 10,30 „Pieces of Eight". 11.00 Dagboek. 11,15 Mil. ork. 12.00 Eng. H.S.: Gram. 12,25 Henry Hall'» Guest Nigt. 13.00 Eng. L. P.: BBC West of Engl. Light Orch. 13,45 Fr.Br.: Gevar. muz. 14.00 Don Pasquale, Opera v. Donl- zetti. 16,15 Eng. H.S.: Tenor en piano. 16.30 Eng. L.P.: BBC Midi. Light Orch. 17,30 Victor Silvester. 18,00 Org. 18,30 Eng. H.S.: Ens. Hartley. 19,00 Fr.Br.: George Melachrino. 19,30 Eng. L.P.: Verz. pr. 20.00 ^.Fr.Br.Groot Symph. ork. 21.15 Gram. 22,20 Ork. Geraldo. 23,00 Voordr. 23,15 Ork. Slaney.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3