Poos en Slagter opnieuw voor Zuid-Londenaren trekken naar de hopvelden van Kent En weer wordt verteld van het leed.... Labour verlaat Europese Parlementaire Unie Wie zag de meteoor? Zevenmijls-laarzen Coördinatie-College voor openbare werken De 100ste Finse school Nederland eert Maria Montessori Opnieuw inleverings- plichtvan gerst Elf Londense gasbedrijven liggen thans stil Dreigt er voedseltekort in Joegoslavië? Nederlanders baggeren in Melbou Oostduitse auto's in West- Berlijnin beslag genomen PTT-ambfenaar ging buifen zijn boekje Motorrijder maakt een dodelijke val Frans garnizoen in Indo- China omsingeld Een nuttig einde van de zomervacantie P' ezier De oorlogslachtoffers vragen hogere uitkering Zwitserland wil 550 tanks aankopen Plannen voor een Europees „standaard"-wegennet Vermist IJslands vliegtuig werd gevonden KERKELIJK NIEUWS DINSDAG 19 SEPTEMBER 1950 Bruut optreden lag niet in mijn lijn'' De Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank hield gisteren de eerste van een zestal zittingen, wel ke gewijd zullen worden aan een nieu we behandeling van de zaak tegen de Hagenaar L. A. Poos en M. Slagter, die er o.a. van worden beschuldigd van Maart 1941 tot September 1944 dienst te hebben gedaan bij de documentatie dienst in Den Haag, welke dienst poli tieke tegenstand, spionnage en sabotage bestreed. Zij zouden hebben medege werkt aan het „England Spiel" en vele personen hebben gearresteerd. Tegen beiden werd op 14 October 1948 de doodstraf geëist. De Raad van Cassatie verwees de zaak naar de Bijzondere Strafkamer te Amsterdam, omdat „in de bewijsvoe ring een klein foutje school", zo ver telde gistermorgen de verdediger van S .Tijdens de zes zittingen, die steeds op Maandag zullen worden gehouden, is men van plan ongeveer tachtig getui gen te horen. Als eerste getuige vertelde de 76- jarige Jhr. W. Roell, oud-commandant van het veldleger, hoe hij tijdens zijn gevangenschap contact kreeg met Jhr. Schimmelpenninck', die hem vertelde door Poos en Slagter tijdens een ver hoor ernstig te zijn mishandeld. Jhr. S. liet zijn rug zien, die er „afschuwelijk uitzag". De verdachten zeiden bij de arrestatie van Jhr. S. te zijn geweest, hetgeen geschiedde door dr. Wolff en Schreieder. De volgende getuigen wa ren weduwen van illegale strijders, die reeds in begin 1941 door verdachten waren gearresteerd. Enkelen van hen werden later gefusilleerd. Daarna las de president, mr. B. de Gaay Fortman, De Britse Labour-af ge vaardigde Hu ghes is afgetreden als vice-president van de Europese Parlementaire Unie, die haar irierde congres Maandag be gonnen in in de Duitse stad Konstanz (Baden), en heeft aan graaf Couden- hove-Kalergi, de secretaris-generaal van de Unie, schriftelijk medegedeeld, dat de Labourleden van het Britse par lement niet meer bij de Unie aange sloten wensen te blijven. Als reden geeft Hughes op, dat hij vierkant tegen het door Churchill te Straatsburg gedane voorstel tot oprich ting van een Europees leger en tot her- militairisering van Duitsland is. Waar dit voorstel klaarblijkelijk bij de an dere leden van de Unie instemming vond, aldus Hughes, zou zijn lidmaat schap tot misverstanden kunnen leiden. Ruim tweehonderd afgevaardigden uit tien Europ ese landen waren bij de ope ning van het Congres aanwezig. Graaf C'oudenhove-Kalergi belichtte de toestard in Europa en verklaarde o.m., dat een vereniging van Frankrijk, Duitsland, Italië, Benelux en het Saar- gebied de burgers van deze landen on geëvenaarde voorspoed zou kunnen verzekeren. Het Atlantische Pact had het tot stand komen van een dergelijke federatie i;eer vergemakkelijkt. Donderdagavond is omstreeks tien minuten voor tien boven ons land een heldere jpeteoor waargenomen. Het is wetenschappelijk van groot belang, dat zo veel mogelijk gegevens over deze meteoor worden verzameld. Daarom wordt ieder die het verschijnsel heeft gezien, verzocht te berichten wat hij heeft waargenomen. Van betekenis zijn met name de volgende gegevens: Het tijdstip, waarop de meteoor zichtbaar was; de duur van het verschijnsel; de plaats aan de hemel, waar de meteoor uitdoofde, en zo mogelijk meer punten van de baan; de helderheid en de grootte. De waarnemingen dienen een opga ve te bevatten van naam en adres van de waarnemer, benevens van de plaats van waarneming. Ze dienen te worden gezonden aan het adres: Werkgroep meteoren, sterrenwacht, Utrecht. een zeer groot aantal schriftelijke ge tuigenverklaringen voor. „Poos en Slagter arresteerden mijn man. Hij overleed in kamp Ravens- brück door hartzwakte". Mijn zoon Joop moest even met Poos en Slagter mee. Hij kwam niet terug. Hij verbleef in een groot aantal concentratiekam pen. Na de oorlog kwam hij als een wrak terug. In 1946 is mijn zoon aah de gevolgen van zijn gevangenschap overleden". „Bij de arrestatie van mijn man heeft Slagter zich bruut ggdragen". President: „Natuurlijk ontkent u dit, Slagter?" S.: „Het is zo jammer, mijnheer de president, dat er nooit omschreven wordt, waaruit dit brute optreden be stond. Het lag niet in mijn lijn, ook vroeger niet als politiebeambte bruut op te treden". Aan het einde van de middag werd de zitting geschorst tot 25 September. Het nieuwe station der Ned. Spoorwegen te Vlissingen is thans ge heel in gebruik genomen. De Franse minister van Handel en Industrie, houvel, heeft in het ten toonstellingspark bij de Porte van Versailles een leertentoonstelling geopend. De bezoekers kunnen bij meer dan 600 stands de meest extra, vagante lederwerken bewonderen. Lachend toont een PaHsienne een product van haar firma. De minister van Sociale Zaken heeft, te dezen handelende in overeenstem ming met enkele zijner ambtgenoten een beschikking uitgevaardigd tot in stelling van een Coördinatiecollege voor Openbare Werken. De instelling van dit college is een nieuw bewijs, dat het de regering ernst is met haar plannen om langdurige werkloosheid actief te be strijden. Zoals de naam aangeeft, beoogt het uitsluitend de werkzaamheden te coör dineren van alle ministeries, die met de voorbereiding, de financiering en de uitvoering van openbare werken be moeienis hebben. Daartoe zullen hoofd ambtenaren van deze ministeries regel matig bijeenkomen, teneinde gezamen lijk na te gaan, in welke gedeelten van het land de uitvoering van openbare werken ter bestrijding van werkloos heid nodig is, welke soort van werken in elk geval het meest in aanmerking komt, hoe de financiering moet wor den geregeld, e.d. Tevens zal het colle ge bevorderen, dat overal in den lande een voldoende voorraad openbare wer ken aanwezig is om zo nodig onmid dellijk te worden uitgevoerd. Man lag (na ruzie met kost baas) dood op straat In de nacht van Zondag op Maan dag deelden burgers aan de politie te Arnhem mede, dat een man in zeer spaarzame kleding op straat lag. Bij onderzoek trof men terplaatse inder daad een man aan, die een verwonding bij de mond had. De GGD kon slechts de dood con stateren. Het slachtoffer bleek de 46- jarige glasblazer F. J. H. te zijn. De man heeft met een zekere Van E„ bij wie hij al jaren in de kost was, een woordenwisseling gehad, waarbij Van E. hem een slag in het gezicht toe bracht ën hem daarna vermoedelijk van de trap gooide. Van E. is gearres teerd. Maandag 25 September zal 's-Herto- genbosch in de nieuwe woonwijk Deuteren de 100ste Finse school (ge heel uit hout opgetrokken school) in Nederland plechtig worden geopend. Aan mevrouw Maria Montessori, de tachtigjarige baanbreekster voor de opvoeding van de jeugd, is gisteren op het stadhuis van Amsterdam door de secretaris-generaal van het departe ment van O. K. en W„ mr. H. J. Rei- nink, namens H.M. de Koningin de onderscheiding Officier in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. In de geheel gevulde auls van de Amster damse Universiteit werd mevrouw Montessori het eredoctoraat aangebo den. In een korte toespraak gewaagde de rector-magnificus, prof, dr. M. Valkhoff, van het vele, dat ons land op het gebied van het onderwijs aan deze eminente Italiaanse verschuldigd is. Naar schatting, zo zeide hij, bezoe ken 33.000 leerlingen in Nederland de 160 Montessorischolen. Er zijn kleuter scholen, lagere scholen en zelfs lycea, waar Montessori-onderwijs gegeven wordt. Men heeft zich wel eens afge vraagd. waarom er geen Montessori- universiteiten zijn. Het antwoord daar op luidt, dat elke universiteit, die haar naam waardig is, een Montessori- universiteit moet zijn! Ook aan oud-minister G. Bölkestein werd het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte aan de Amsterdamse Universiteit verleend. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten, dat voor de oogst 1951 weer een inleve ringsplicht voor gerst zal gelden, dit om te voorkomen, dat te veel gerst wordt verbouwd. Deze verplichting zal over het algemeen 2500 kg per ha be dragen, welke hoeveelheid de overheid tegen een gemiddelde richtprijs van f 22 per 100 kg zal overnemen. Om dezelfde reden is bepaald dat voor tar we van de oogst 1951 voor de teler een gemiddelde richtprijs van f 24.25 zal gelden. Ten slotte kondigt minister Mansholt een nadere regeling aan ter beïnvloeding van het teeltpeil voor rogge en haver indien de uitzaai van deze gewassen een te grote omvang zou gaan aannemen. De Londenaren zijn gisteren gewaar schuwd, dat de gasdruk vandaag zal worden verminderd indien een staking van 1000 man personeel zal voortduren. De stakers zelf verwachten vandaag nog steeds het werk niet te zullen her vatten. De staking, die Vrijdag begon, breidde zich in het gebied van Londen snel uit. De stakers eisen loonsverho ging. Elf gasbedrijven zijn bij de sta king betrokken. Volgens de stakers doet geen communistische invloed zich gelden. HOGE POST VOOR JONG GENERAAL. Naar wij vernemen is de generaal- majoor ir. D. H. G. Brethouwer, chef van de technische dienst, benoemd tot directeur materieel landmacht. Bij de fievrijding nog kapitein, klom hij daar na snel op en onderscheidde zich in het. bijzonder bij de opbouw en orga nisatie van de technische diensten van het leger. Hij staat bekend als een uit nemend organisator en als een door tastend en deskundig officier. Deze winter zal in Joegoslavië een erge voedselnood heersen, zo de Wes telijke mogendheden mrarschalk Tito niet helpen. „De voedselnood zal zo erg zijn, dat Tito's positie zal gevaar lopen", zo schrijft de Daily Telegraph dienaangaande. Deze toestand vindt zijn oorzaak in de slechte oogst van dit jaar ingevolge de ongehoorde droogte en in de politiek van de Joe goslavische regering, welke er in be staat „veeleer zware machines dan levensmiddelen en verbruiksgoederen in te voeren". Daarenboven zouden er werkkrach ten te kort zijn in de landbouw ten gevolge van de overplaatsing van een <rroot aantal arbeiders naar de in dustrie. De Westberlijnse politie heeft Maan dag een convooi van acht Oostduitse vrachtauto!® met opleggers in beslag genomen en zes zwaarbewapende le den van de Oostduitse „Volkspolitie", die het convooi bewaakten, gearres teerd. Dit gebeurde in de Amerikaan se sector toen het convooi zich naar de Oostduitse sector begaf. Het West- duitse persbureau DPA meldt, dat het convooi van Merseburg kwam en in Oost-Berlijn vlees zou halen. Vermoe delijk is het per vergissing in de Wes telijke sectoren verzeild geraakt. De gemeente-politie te Apeldoorn heeft in samenwerking met de postale recherche de 53-jarige ambtenaar van de posterijen G. A. A. V, aangehou den, werkzaam op het bijkantoor het Loo. V. wordt verdacht van oneerlijke handelingen ten nadele van het publiek dat hij aan het loket bediende. De zaak is aan het rollen gebracht door iemand die bij het storten van een bedrag vol gens V. f 100 tekort kwam en daarop de politie alarmeerde. Gisteravond gebeurde op de rijks weg naar Rotterdam te Delft een on geval, waarbij de 45-jarige H. G. uit Bergschenhoek werd gedood. De man reed op een motorfiets en kwam zo danig te vallen, dat de dood onmid dellijk intrad. De politie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van de val, aangezien er op dat ogenblik geen verkeer was. waardoor de man kan feijn aangereden. Franse parachutisten strijden zij aan zij met een omsingeld Frans garnizoen te Dong Khe aan de Chinees-Indochi- nese grens tegen een ongekend sterke strijdmacht van Vietminh-guerillero's. De parachutisten werden Zondag neer gelaten ter versterking van een paar honderd man te Dong Khe gelegerde Fransen, die 36 uur belegerd werden door een strijdmacht van naar schat ting 5.000 tot 8.000 man. Volgens een later bericht zou het garnizoen zich hebben overgegeven. (Van onze correspondent te Londen) £)E GROTE jaarlijkse uittocht van Zuid-Londen naar de hopvelden van Kent is weer begonnen. Per trein, autobus, per paard en zelfs per kin derwagen, beladen met voedsel, potten en pannen en dekens, zijn tiendui zenden Oost- en Zuid-Londenaren weer onderweg naar de glooiende heuvels in het zuiden waar zij hun jaarlijkse, winstgevende Septembervacantia doorbrengen. Het seizoen voor het plukken van de hop, een kernbestanddeel van het Engelse bier, dat het zijn typisch zoete smaak verleent, begint onge veer op de helft van September en duurt ruim twee weken. Gedurende deze tijd zijn de anders zo rustige heuvels van Kent, ten zuiden van Londen, ver anderd in het drukke geroezemoes van één onafzienbaar groot kampement. Hard WPrké»n e»n vppl gezin van vier of vÜf personen alle l ldru wernen en veel grotere kinderen plukken mee heeft aan het einde van het seizoen niet yOOR VELE duizenden Zuid-Londen- alleen een gezonde vacantie gehad, maar gaat ongeveer ƒ250.rijker se families is het hopplukken een "aar huis ?an toe" ziJ kwam> na af- lucratieve traditie geworden, die ruim van al de onkosten voor voedsel honderd jaar geleden tot stand kwam. en r®is;ete'1 13 goedkoop, voor Eigenaardig genoeg zijn het altijd de- e blokhutten hoeven de plukkers zelfde families, uit dezelfde arbeiders- geen huur te betalen en het gebruik wijken ten zuiden van de Theems, die va.n ^e gemeenschappelijke keukens is deze traditie van vader op zoon voort- V11-'- J maken de blokhutten al rli rnn f ViiGnnUU- „1 t. rmi zetten. Elk jaar opnieuw trekken zij naar hun „eigen" hopvelden, waar zjj al hun oude kennissen weer begroeten en voor twee weken hun intrek nemen in dezelfde houten blokhutten, die zij direct huiselijk, door al hun familie portretten tijdelijk aan de muur te hangen en bijna nergens ontbreken de kanariekooi en de radio. De hopplukkers, die als hele gezin jaar op jaar gebruiken. Deze loodsen nen naast elkaar werken, rissen de hop staan overal verspreid in groene mas sa der vier ft vijf meter hoge hopplan- met de grootste behendigheid van hun lange groene staken en mikken ten en worden door de plukkers als zf *n een grote vierkante linnen zak, hun ,,privé"-zomerbungalows be- c"e tussen verplaatsbare palen wordt schouwd. Feitelijk behoren zij aan de opgehangen. Vier maal per dag wor- eigenaren van de hopvelden, die voor ^en a' de duizenden zakken geïnspec- het merendeel uit de grote brouwe- teerd en gewogen, veelal door Zuid- rijen bestaan. In totaal zijn er in Londense onderwijzers,, die deze laat- Kent niet minder dan 150 van deze ste twee weken van de zomervacantie enorme kampementen. Sedert de oor- die hier tot eind September duuiï log staan zij alle onder het toezicht benutten om extra geld te verdie- van het ministerie van Gezondheid, nen- Deze „hopwegers" noteren de dat voor grote gemeenschappelijke door elke familie geplukte hoeveel- kookplaatsen en een behoorlijke wa- heden in een kasboek, terwijl de pluk- ter- en sanitaire zorggedragen. Een goed loon. De lonen, die de plukkers ontvan gen, variëren van jaar tot jaar, maar zijn gemiddeld vier shillings (ƒ2. voorziening heeft hers zelf ook van dag tot dag hun inkomsten bijhouden, gewoonlijk in schoolschriften! Drogen van de liop. De inhoud van de linnen zakken wordt dan naar de zgn. „oast hou- per kubieke meter geplukte hop. Een ses" gebracht. Dit zjjn eeuwenoude, kegelvormige gebouwen, die wat grootte en vorm betreft het meeste doen denken aan korenmolens zonder wieken. Zij vormen het meest karak teristieke onderdeel van het Kentse landschap en staan overal verspreid als pionnen op een golvend groen schaakbord. In deze traditionele, in rode en grij ze stenen opgetrokken „oast houses", wordt de hop acht uur lang gedroogd, eerst drie uur bij een temperatuur van 140 graden Fahr. en dan vijf uur bij 160 graden. Daarna schiet ze door 'n lange trechter naar beneden, waar ze in grote juten balen geperst wordt. Elke baal bevat ongeveer 75 kilo hop en wordt zo volgeperst, dat hij even hard aanvoelt als zakken cement. De bijna bedwelmend zoete lucht van de drogende hop hangt deze we ken over geheel Kent. Elke avond, wanneer het leger hopplukkers, dat uit ongeveer 25.000 personen bestaat, zijn dagtaak achter de rug heeft, schaart men zich om ettelijke hon derden grote kampvuren, waar ge zongen en gedanst wordt en amateur toneelopvoeringen en concerten ten beste worden gegeven. Het hoogte punt van de feestelijkheden wordt tij dens de week-ends bereikt, wanneer honderden vrienden familieleden van de plukkers hen uit Londen voor een dagje komen opzoeken. Dit, uiteraard onder het voorwendsel om met het plukken te helpen ,maar feitelijk alleen maar om aan de uitbundige avond feesten te kunnen deelnemen. Tijdens het laatste week-end van 't seizoen wordt het allergrootste feest gehouden. Dan wordt n.I. de „Hop- koningln van Kent" gekozen. Dit jaar zullen er niet minder dan tweeduizend schone pluksters om deze titel slag leveren. Favoriet is een 2S-jarigc blon de huisvrouw uit Brixton, Zuid-Lon den, die met haar drie maanden oude baby nu al onofficieel de scepter zwaait in het grootste van de 150 hopkampen in Kent, n.1. het kamp te Paddock Wood, bjj Beltring, waar de millioenenbrouwerij Whitbread enige duizenden hectaren hopvelden heeft. Dit kampement heeft, behalve hon derden moderne blokhutten, zelfs zijn eigen, door de brouwerij verstrekte houten seizoenwinkels, een „soclai club", een klein houten hospitaal, een bibliotheek en een kerkje. Een Nederlandse firma is belast met de baggerwerkzaamheden in de haven van Melbourne, waarvoor deze firma een contract heeft aangegaan. De werkzaamheden omvatten het wegbaggeren van 510.000 m3 slib op de plaats van de geprojecteerde dokken aan de riviermond in de haven van Melbourne. Op de foto boven: Nederlandse sleepboten met het baggermateriaal in de haven van Melbourne. Inzet links: Jacob den Hartog, één der Nederlandse arbeiders, wie het werk in Australië opperbest bevalt. Inzet rechts: Cor- nelis Klein uit Sliedrecht, schipper. Cornelis ziet voor de toekomst in Australië goede mogelijkheden, hij blijft dan ook. Wel zal hij proberen zijn meisje zo gauw mogelijk naar zijn nieuwe vaderland te laten overkomen. Onder: Nog een Sliedrechtenaar, Kuindert Ruis, die opzichter is bij de bag gerwerkzaamheden, tezamen met Willem de Vroom uit Haarlem. In een telegram aan de Ministerraad heeft het hoofdbestuur van de Vereni ging van Ex-politieke Gevangenen (uit de bezettingstijd) opnieuw aangedron gen op een toekennen van een vijf pro cents verhoging op de pensioenen en uitkeringen, welke worden verstrekt via de Stichting '40'45 aan de nagela ten betrekkingen der gevallen verzets strijders en allen die daarmede gelijk zijn. Zij hebben nog steeds de 5 pet van de eerste loonsverhoging, waarom des tijds was verzocht, niet ontvangen. Nu men opnieuw overgaat om alom tot uit kering van loonsverhoging over te gaan, dringt het bestuur er met klem op aan niet alleen voor de eerste, maar ook voor de tweede 5 pet op korte ter mijn een gunstige beslissing te nemen, „daar de toestand van de betrokkenen onhoudbaar is geworden". Zwitserland is van plan 550 middel zware tanks aan te kopen, zo moge lijk van Engeland of de V.S., voor een bedrag van bijna 500 millioen franc, zo is officieel te Bern bekend ge maakt. Kolonel De Muralt, bevelhebber van de mobiele troepen, verklaarde dat de regering overwoog of zij de tanks in het buitenland zou kopen of deze in licentie in Zwitserland zelf zou laten vervaardigen. Volgens de kolonel heeft Zwitserland op het ogenblik 150 lichte tanks, die in Tsjechoslowakije zijn gekocht. Voor de tegenwoordige politiek van „gewapende neutraliteit" besteedt Zwitserland een derde van zijn natio nale uitgaven. Frankrijk, Luxemburg en Engeland hebben te Genève een beginselverkla ring getekend voor ondersteuning van plannen tot het vormen van een „standaard"-wegennet in Europa van bijna 49.000 kilometer lengte. Men verwacht, dat binnenkort verschillen de andere landen, waaronder Neder- 'and en Belgie, deze verklaring even eens zullen ondertekenen, die wordt beschouwd als een eerste stap naar de verwerkelijking van een groots plan, dat ongeveer 12'/« milliard gulden zou kosten. Van Narvik naar Athene, van Glasgow naar Warschau, van Helsin ki naar Rome of van Lissabon naar Sowjetrussische grenzen zouden de auto's dan kunnen rijden op wegen met een uniform veiligheidssysteem. CONFERENTIE „KERK EN VREDE" Het hoofdbestuur van „Kerk en Vre de" houdt zijn jaarlijkse landelijke conferentie op Zaterdag 30 September en Zondag 1 October in het Indisch In stituut te Amsterdam. Het programma vermeldt als hoofdthema: „Nieuwe vormen van weerbaarheid". Sprekers zijn: ds. J. J. Buskes, dr. J. de Graaf, ds. D. Broers, ds. T. O. Hylkema, mr. A. H Heering en prof. dr. G. J. Heering. Bemanning bleet ongedeerd Een IJslandse Douglas „Skymaster", die sinds Donderdag vermist werd, heeft men thans in het Zuid-Oosten van IJsland gevonden. Alle .zeven le den van de bemanning waren onge deerd. Nadat vier dagen op grote schaal opsporingspogingen waren verricht, zag men het toestel van een vliegtuig uit ondersteboven liggen op een hoog te van ongeveer 2000 meter. De be manning stond naast het vliegtuig en zwaaide. Zij had in de sneeuw de let ters „O.K." geschreven. Reddingploe- gen zijn onderweg. BEZOEK BRITSE MINISTER VAN ARBEID UITGESTELD De Britse minister van arbeid, Geor- ge Isaacs, zou zoals gemeld van 22 tot 26 September een bezoek aan ons land brengen. Dit bezoek is „in verband met de industriële en parlementaire toestand in Engeland" voor onbepaalde tijd uitgesteld. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Aalburg (toezegging), Gonderak, Polsbroek en Vlist en te Waar der: P. Westland, candidaat te Huizen (N.H.); te Amsterdam-W.: E. B. Rijn- ders te Vorden; te Arnemuiden: J. Wie man te Hoog-Blokland; te Brunssum: D.J. Monshouwer te Eersel; te De Hey-Hey- plaat: W. Brinkman te Asperen; te Loe- nen a. d. Vecht: J. Arendsen te Blauw kapel; te Nijkerk (Veluwe): H. J. Ab- ma te Nederhardinxveld; te Vreeswijk: J. Enkelaar te Jaarsveld; te Assen: M. G. Rosbergen te Vlaardingen. Beroep baarstelling: cand. P. Westland te Huizen (N.Hstelt zich beroepbaar. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: de heren J. M. V. d. Berg te Kat wijk aan Zee, J. H. Bockhove te Ensche de, J. Brinkerink te Oost-Voorne, H. Hu- ting te Amsterdam-Oost, F. J. Hefting te Amersfoort, A. Pijnacker Hordijk te Nieuw en St. Joosland, H. J. Tiemen te Gilze Rijen. Aangenomen naar BeesterzwaagJ. Riemstra te Umelen; naar Gorcum: Mr. H. van Ewijck te Stol wijk; naar Wanswerd-Jelsum: F. A. Vonk Noordergraaf te Saaxum. Benoemd tot hulpprediker te Amersfoort: ds E. V. Schafer, oud legerpredikant in Indonesië. Bedankt voor Heerjansdam: E. J- Beker te Voorhout. Christ. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Zwolle: J. H. Velema te Bunschoten. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Rotterdam-Zuid (6e predikantsplaats): F. H. van Andel te Vlaardingen. Aangenomen naar Watergraafsmeer: J. C. Gilhuis te Rotter dam-Zuid. Bedankt voor Water graafsmeer en voor Enschede: G. van An del te Dieren. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Oldenzaal: J. J. van Hoek te Den Ham; te Oud-Loosdrecht: W. van der Lingen te Alkmaar. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Ierseke: C. van Dam te Werkendam. Oud Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Loenen a.d. Vecht: T. de Jong, lerend ouderling te Kralingse- veer. Baptisten Gemeente. Aangenomen naar Arnhem: J- Broertjes te Sneek.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4