Begroting: Spiegel van onze nood Politiemacht beter dan leger Millioenennoia plaatst ons de sombere realiteit voor Een „lauwe" Luc van Dam versloeg Janilli op punten Het gevaar van het enorme tekort Prijsbeheersing thans niet mogelijk KERKELIJK NIEUWS Regeringsnota aan de Tweede Kamer De Wetsontwerpen die op komst zijn Nog f70 millioen ver wacht van buitengewone heffingen 15 millioen gulden voor de werkgelegenheidspolitiek Luchtmillionnairs jubileerden Autobus reed in de sloot Londen op eeir klein pitje Slechts de laatste ronden kregen wedstrijdkleur Gouden koeis reed weer langs Hispano-Suizafabriek naar ons land? W.Berlijnse politiemensen in Sowjet-xöne gearresteerd Een zevental Indonesische kinderen ontvoerd Nederlands Vaasteam toch zonder strafpunten Middenstand richt een dringend adres aan Tweede Kamer De „Munt" krijgt het druk WOENSDAG ZO SEPTEMBER 1950 (Van onze economische medewerker). Vatten wij het beeld van de nieuwe begroting in een paar woorden samen, dan moet ons van het hart, dat de mi litaire uitgaven, de staatsschuld, het oorlogsherstóel, de sociale voorzie ningen en het onderwijs 67 pet. van alle uitgaven eisen; dat ondanks de zware offers aan belastingen er nog een tekort is van f 520 millioen; dat hierdoor inflatoire spanningen, dus prijsopdrijving dreigt; dat uiteindelijk deze gehele begroting op losse schroe ven staat, omdat er in de loop van het jaar nog heel wat meer uitgaven zul len bijkomen, die nu nog niet bekend zijn. Het beeld is somber, zo ge wilt zor gelijk. De minister van Financiën er kent dit ruiterlijk. Sterker, iedere ver dere verhoging der uitgaven is alleen maar verantwoord door een verlaging elders. En hier ligt nu juist de grote moei lijkheid; 18%% van de begrote uitga ven oftewel f 818 millioen dient voor militaire zaken (hierbij komt in de loop van 1951 zeker nog eens f 130 millioen, zoals de minister veronder stelt). In het licht van de internatio nale verplichtingen is bezuiniging hier op onmogelijk. Zestien procent gaat weg voor de rentebetaling en aflossing van de staatsschuld (f 713 millioen). Hierop bezuinigen wil zeggen renteverlaging of uitstel van betaling, hetgeen bij de toch reeds zo in de hoek gedrukte groep van renteniers de grootste weerstand zou oproepen (om van de grote Fond sen, die staatsschuld hebben, maarniet te spreken). Ook de credietwaardig- heid der overheid zou ondergraven worden. Twaalf procent of f 521 millioen is nodig voor Sociale voorzieningen. Wel ke van de twee grote politieke groe pen, P. vd A. en KVP, die samen de meerderheid hebben, durft het aan om hierop te gaan snoeien? Hetzelfde is het met de 9% pet. voor Onderwijs (f 422 millioen). En ten slotte is daar dan nog 11 pet. of f 461 millioen voor oorlogsher stel, voor wederopbouw en vergoeding van geleden schade aan oorlogsslacht offers. Deze begroting is de weerspiegeling van onze nood, van het gevaar dat in ternationaal dreigt. Enorme middelen moeten wij opbrengen om dat gevaar Internationaal en nationaal op te hef fen. Ook nationaal, want de sociale voorzieningen b v. vormen een natuur lijk afweermiddel tegen pauperisme. Zo gezien vormen de uitgaven en de belastingbetaling hiervoor de offers, MINISTER LIEFTINCK niet benijdenswaard die wij gezamenlijk moeten brengen om ons land innerlijk en uiterlijk sterk te maken, waarbij de overheid volgens door haar opgestelde normen de recht vaardigheid wil betrachten. Of ieder onzer het hiermede persoonlijk eens is, hangt er van af, of men dit doel inderdaad al het aan belastingen uit te geven geld waard acht. Dit is dus afhankelijk van ieders levens- en we reldbeschouwing. Het tekort. Los hiervan staat echter het gevaar, dat deze begroting ons monetaire evenwicht dreigt te verstoren. Er is een tekort van f 520 millioen. Dit kan alleen opgevangen worden door kort lopende leningen, die in de practjjk een stijging van de geldcirculatie be tekenen en dus een stijging der prij zen. Bovendien zal de grote bewape ning veel goederen opeisen, die anders voor ons normale gebruik dienen. Tegenover onze (door loonsverhoging nog gestegen) koopkracht staan dus minder goederen, hetgeen ook weer tot prijsstijging kan leiden. Het monetaire evenwicht wordt dan verbroken. En dit evenwicht is alleen te herstellen door geld uit de circu latie te tappen (dus door belasting verhoging) en anderzijds door prijs- beheersing en in het ergste geval door distributie. De overheid moet deze gevaren keren en ook nog weerstand bieden aan ver zoeken om hulp in de vorm van extra subsidies, loonsverhogingen enz., ver zoeken, die alleszins begrijpelijk zijn, doch die de tekorten nog groter zullen maken. Het is geen benijdenswaardige taak in deze tijd in de zetel eens minister te zitten! Tekort van 117 millioen Hogere defensieuitgaven nog niet bekend (Vervolg van pagina 1) Het is de regering nog niet moge lijk zich reeds op dit moment een con crete voorstelling te maken van het bedrag dat met de verhoging der de fensie-uitgaven zal zijn gemoeid, maar de gedachten gaan vooralsnog in de richting van een verhoging met 10 a 15 pet. van het thans voor de beide militaire departementen uitgetrokken totaalbedrag (f 859 millioen). In ver band hiermede kan thans ook nog niet worden aangegeven welke beperkin gen deze verhoogde militaire krachts inspanning op ander terrein met zicb zal brengen. Ten einde de beschouwingen in de millioenennota over de financiële toe stand van 's Rijks financiën te plaat- ren in het ruimer verband van de ont wikkeling der Nederlandse economie besluit de minister van Financiën de nota met enige opmerkingen over die ontwikkeling en brengt daarbij in het kort enkele vraagstukken en moei lijkheden ter sprake, die momenteel fn het beleid van de regering de bij zondere aandacht vragen. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat, alhoewel zich tijdens de afgelo pen jaren, in grote lijnen gezien, een duidelijk economisch herstel heeft voltrokken, dit feit er niet toe mag leiden, dat men de grote moeilijkhe den, waarvoor ons land in economisch opzicht nog steeds staat, uit het oog zou verliezen. In dit verband wijst de minister op de grote zorg, die de be talingsbalans nog altijd vereist. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Cu- lemborg D. Wagenaar te Beetster- zwaag. Beroepen te Noorden P. West- land cand. te Huizen N.-H. Geref. Kerk. Beroepen te Dronrijp en te Tzum J. Wilschut cand. te Rot terdam. Art. 31 K. O. Beroepen te Utrecht N. W. C. H. Lindeboom te Kampen. Bedankt voor Roodeschool en voor Zuidlaren E. Stam te Ermelo. Be dankt voor Twijzel, J. vd Haagen te Ulrum. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Artesia (Californië) C. Smits te Driebergen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ederveen H. Ligtenberg te Rotterdam W. Bapt Gemeente. Aangenomen naar Utrecht H. vd Werf te Tweede Ex- loërmond. De ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en Economische Zaken hebben de Tweede Kamer een uitvoerige nota omtrent de prijspolitiek aangeboden, waarin wordt uiteengezet dat op het ogenblik geen algemene prijsbeheersing kan worden ingevoerd, niettegenstaande het feit, dat de prijzen van verschillende artikelen zeker nog zullen stijgen. De stijging van de prijzen der grond stoffen op de wereldmarkt in verband met de huidige internationale toestand zal zonder twijfel invloed hebben op het binnenlandse prijspeil, aldus de nota. Gevaar dat deze prijsontwikke ling een inflationistisch karakter gaat aannemen, bestaat er, zoals de omstan digheden thans zijn, volgens de me^ ning der ministers niet. Aan een alge mene goederenschaarste is een eind gekomen. De productie ontwikkelt zich gunstig en de invoermogelijkheden zijn aanzienlijk verruimd. Het monetaire evenwicht is hersteld. Door de welvaartsverschuiving van grondstoffen-importerende landen naar grondstoffen-producerende landen is ons land mede de dupe geworden. Dit zal een vermindering van het nationale in komen met zich brengen, hetgeen tot uitdrukking komt in een stijging van het prijsniveau, die niet geheel door een stijging van geldinkomens mag worden gevolgd, wil men# de werking van de inflatiespiraal vermijden. De vermindering van het reeële nationale inkomen kan alleen worden teniet ge daan door toeneming der productie. Het stelsel van totale directe prijs beheersing kan op dit moment niet doeltreffend zijn. De huidige vrijma king van het internationale handels verkeer en autonome algehele prijsbe heersing in nationaal verband zijn niet Van enkele gedurende het zo juist begonnen zittingsjaar van de Staten- Generaal aan de volksvertegenwoordi ging aan te bieden wetsontwerp en eventuele wijzigingen van bestaande wetten geeft het hoofdstuk „Binnen landse Zaken" van de Rijksbegroting 1951 een kort overzicht. Een herzie- ningsontwerp voor de Zondagswet zal spoedig aan de ministerraad worden voorgelegd. Aan een voorontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen der Gemeentewet betreffende de in- comptabiliteiten wordt de laatste hand gelegd. De voorprocedure inzake een wijziging van de Begrafeniswet maakt voortgang. Het ligt in de bedoeling om het aanhangig gemaakte wetsontwerp- Leesbibliotheken door een nieuw ont werp te vervangen. Een wetsontwerp tot herziening van de Woonruimte wet 1947 zal binnenkort kunnen worden in gediend. Het ontwerp van een nieuwe Kieswet hoopt de minister omstreeks de jaarwisseling de Tweede Kamer aan te kunnen bieden. Een herziening van het politieamb- tenarenreglement en het politie-tucht- reglement bevindt zich in een verge vorderd stadium van voorbereiding. De organisatie van de burgerlijke verde diging vordert gestadig. Voorts ligt een revisie van het Algemeen Rijksambte narenreglement en het Arbeidsovereen- komstenbesluit in de bedoeling van de minister. Voor 1951 mag een opbrengst aan buitengewone heffingen worden ver wacht van f 70.000.000, nl. f 50.000.000 voor vermogenaamvasbelasting en f 20.000.000 voor de vermogenshcffing ineens, aldus de Rijksbegroting 195L verenigbaar. Zodra echter inflationisti- sche spanningen van algemeen karakter zouden ontstaan zou toch tot weder invoering van een algehele directe prijsbeheersing moeten worden overge gaan. Liberalisatie van de internatio nale handel zou dan ongedaan moeten worden gemaakt. Om al deze redenen acht de regering thans een prijsstop geen goed uitgangspunt voor de nu te voeren prijspolitiek. Tegen hamsteren, etc. zal met kracht worden opgetreden. CCD zal sterker worden ingeschakeld, de prijzencom- missies kunnen weer worden ingesteld. De nota kondigt het reeds in wording zijnde wetsvoorstel aan, waarbij de z.g. ondernemersafspraken met betrek king tot de prijzen voor een bepaalde tijd kunnen worden opgeschort. Voor de eerste maal is in het hoofd stuk „Onvoorziene Uitgaven" van de Rijksbegroting 1951 een post van f 15 millioen opgenomen ten laste van een artikel „Kosten werkgelegenheidspoli tiek". Dit moet worden gezien als een uitvloeisel van het streven der rege ring de werkloosheid door daartoe ge- eigende middelen binnen verantwoor de grenzen te houden. Hierbij wordt, indien de noodzaak zich zou voordoen, gedacht aan het uitvoeren van open bare werken. KLM-commodore J. J. Moll zal Vrij dag zijn 51ste na-oorlogse retourvlucht naar Indonesië aanvangen. Deze oudste Indie-vlieger van de KLM, die dezer dagen van zijn jubileumvlucht (de vijftigste retourvlucht na de oorlog) op Schiphol terugkeerde, heeft reeds van October 1928 af deze belangrijke KLM-route met vele verschillende vliegtuigtypen gevlogen. Een andere hichtmillionnair van de KLM, hoofd steward op de AmsterdamNew York route Th. C. Kras is Maandag op Schip hol teruggekeerd van zijn 100ste re tourvlucht op de lijn AmsterdamNew York. De heer Kras was een van de eerste lucht-stewards ter wereld. Hij is reeds sinds 1987 als zodanig in dienst van de KLM en heeft sedertdien vrij wel alle routes bevlogen. Een autobus van de „Twee Provinciën", komende van Krimpen a/d IJssel, is op de viersprong te Bergambacht door het breken van één der veren van de weg geraakt en in een brede sloot ge reden. Van de twaalf inzittenden werd de 63-jarige mevrouw de weduwe Van der Woudede Jong uit Berkenwoude met een ernstige hoofdwond en schram- mm naar een ziekenhuis te Gou.da ver voerd. Een der andere inzittenden, een ongeveer 70-jarige" juffrouw, die geen letsel had bekomen, was dermate ge schrokken, dat zij by omwonenden te bed moest worden gebracht. De ove rigen kwamen met de schrik vrij. Dinsdagavond brandden in Londen naar schatting slechts 15.000 van de 50.000 straatlantaarns tengevolge van de staking van 1300 man technisch perso neel bij 16 gasfabrieken, waardoor de druk van het gas sterk verminderd werd. De staking begon Vrijdag, toen 600 personeelsleden in vijf gasfabrieken 4% penny per uur loonsverhoging eis ten. Luc van Dam heeft zich van al het iawaai dat aan zUn gevecht tegen de Italiaan Janilli vooraf ging niets aan getrokken. Voor ruim 8000 bezoekers heeft de Rotterdammer zjjn technische capaciteiten op duidelijke wijze gede monstreerd en het resultaat was dat hy met een ruime puntenvoorsprong tot winnaar werd uitgeroepen. Het is geen groots gevecht geworden. In de eerste ronden vonden slechts zeer wei nig serieuse slagwisselingen plaats. Pas in de laatste ronden kreeg de wedstrijd wat kleur toen de boksers, met het einde in zicht, hun activiteit opvoerden. Een Luc van Dam, op deze manier boksende, zal weinig of geen kans hebben ooit een Europese titel te kunnen bemachtigen. De mogelijkheid bestaat natuurlijk dat hij niet al zijn troeven op tafel wilde gooien. Vrij ze ker mag Immers worden aangenomen dat mogelijke tegenstanders van onze landgenoot het gevecht hebben ge volgd, of laten volgen, om daar later profijt van te kunnen trekken. De eerste twee ronden verliepen zonder dat wij ook maar één treffer konden noteren. Het bleef bij schijn bewegingen en plaagstootjes, waarbij Van Dam over het algemeen het ini tiatief had. De stevige Janilli, een halve kop kleiner dan de Nederlander, durfde het kennelijk nog niet op een slagenwisseling aan te laten komen. Hij bleef voortdurend op afstand en kon hij Van Dam niet meer ontlopen dan zocht hij zijn toevlucht in hangen, zodat de Franse scheidsrechter Sche- mann meermalen moest ingrijpen. Pas in de derde ronde kwamen en kele linkse en rechtse directen van Van Dam goed door, maar steeds ver zuimde hij door te gaan en dan begon het spelletje van een rondedans met een tikje hier, een tikje daar van vo ren af aan. Het slot was dan weer, dat Janilli tegen de touwen of in een hoek terecht kwam, maar even vele malen Generaal Halder: Ex-krijgsgevangenen zouden weien waarvoor zij vechten JUe voormalige Duitse generaal Franz Halder, die in 1942 wegens een geschil met Hitier aftrad, heeft ver klaard, dat een „sterke Duitse politie macht, die gereed is voor de strijd, op het ogenblik practischer is dan een leger. Het gevaar van een invasie uit het Oosten kan weliswaar niet geheel worden bezworen, doch kan aanzien lijk worden verminderd door een poli tiemacht, die gereed is tot terugslaan bij elke communistische aanval". „Verdedigingsmaatregelen, gericht tegen de communistische infiltratie en agitatie" achtte Halder „een doeltref- ënde belemmering van de Russische strategische doeleinden". Na het uitspreken van de troonrede in de Ridderzaal tijdens de opening van de Staten-Generaal,verlaat de Koningin het gebouw QPNIEUW beleefde Den Haag het sprookje van de derde Dinsdag in Septemberhet sprookje van Prinsjesdag. Duizen den toeschouwers namen plaats langs de route van het Paleis aan het Noord einde naar het Binnen hof en zagen weer de kleurrijke stoet met de door acht zwarte paar den bespannen gouden koets, waarin het Ko ninklijk Paar had plaats genomen. Het weer was wat somber, maar toch vielen zo nu en dan wat milde zonnestralen over de vlaggende binnenstad. Vermakelijk waren de tafereeltjes, die zich af speelden, terwijl de men sen trachtten achter ha gen van tien of meer rijen toch een plaatsje te veroveren om de konink lijke stoet te kunnen zien. Er werden gewel dige zaken gedaan in „wrak hout". Niet al leen oude tonnen, plan kiertjes of stevige kisten, doch ook sinaasappel- kisten, die als kleine tri bunes fungeerden, brach ten in huur tussen de f 1 en de f 5 op. Kleine klap stoeltjes, waarop men an ders voor geen geld zou willen gaan zitten, gin gen voor f 2 van de hand De animo voor al deze verhoginkjes uit wrak hout was zó groot, dat een slimme jongen op de ge dachte kwam een par tijtje sinaasappelkisten door midden te za gen en de beide wrakke helften met een paar kruisiatjes te verstevi gen. Deze voetstukken brachten eveneens f 1 op, zodat hij een goede dag maakte. Vanzelfsprekend gaven al deze geïmpro viseerde tribunetjes de nodige consternatie wan neer er een in elkaar zakte, want dan gingen er onherroepelijk meer. Het voorlezen van de Troonrede door H.M. de Koningin vorderde pre cies sestien minuten. Hare Majesteit was ge kleed in lange grijs-witte jurk met opgeweven rose rozen met takjes en blaadjes. Zij droeg een zwart hoedje met reigers veren en voile. Over dit gewaad droeg de Konin gin het lint van de Orde van de Nederlandse Leeuw, waarvan zij grootmeesteres is. De Prins was gekleed in ad miraalsuniform. Tijdens de rijtoer, die 's middags door de residentie werd gehouden, droeg H.M bovendien een zilvermink bontjasje. De enige treurige noot Op deze feestelijke dag vormde een ongeval, dat plaats bad bij de saluut- batterij. Tijdens het la den ontplofte een projec tiel in de loop. Drie be dienende militairen van de Artillerieschool in Bre da werden niet levensge vaarlijk gewond. Zij zijn opgenomen in het mili taire hospitaal in Den Haag. „Een krachtige politiemacht, in hoofdzaak gerecruteerd uit krijgsge vangenen, uit de Russische kampen zyn teruggekeerd, is op het ogenblik onze beste verdediging. Deze politie mannen weten het best, waarvoor zij vechten". „Voor deze vorm van defensie heb ben wij geen stafofficieren nodig", al dus Halder, die een leger „hoofdzake lijk een instrument van de buitenland se politiek" noemde. Ook was hy van mening, dat cfen betrouwbare mili taire macht niet in minder dan drie tot vier jaar kan worden opgebouwd. Tussen de Nederlandse regering en de Hispano-Suiza-fabrieken te Genève zijn besprekingen gaande over de ves tiging van een fabriek hier te lande. De Zwitserse Hispano-Suiza-fabriek maakt tegenwoordig voornamelijk ma chines voor de metaalverwerkende in dustrie en voor textiel-bedryven. Voorts legt deze Zwitserse fabriek zich toe op de vervaardiging van be paalde soorten oorlogsmateriaal. Han gende de besprekingen kon men ons nog geen details omtrent de vestiging van deze Zwitserse fabriek mededelen. De Oostduitse volkspolitie heeft Dinsdagmiddag een aantal geünifor meerde, maar ongewapende Westber- lijnse politiemannen gearresteerd, fben zij in bussen en trams door de Sow- jetsector gingen, op weg van en naar hun politiebureaux in Westberlyn. Het Oostberlijnse hoofdbureau heeft mee gedeeld, dat de arrestaties waren ver richt als represaille tegen de arresta tie van zes politiemannen uit de Sow- j et-zóne. Het Oostberlijnse hoofdbureau deel de later mee, dat de Westberlijnse po litiemannen „gedeeltelijk bewapend waren". Vrydag zyn zeven kinderen van In donesische landaard door personen in uniform, die over stenguns en een vrachtwagen beschikten, ontvoerd. Een jongen, die, waarschynlyk in verband met het feit, dat zijn vader geen groot losgeld zou kunnen op brengen, werd vrygelaten, kon de po litie te Surabaja inlichten. Deze stelt thans een onderzoek in. DE BRANDKAST BOOD GEEN VOLDOENDE BESCHERMING. Dezer dagen is uit een brandkast in een loods aan de Petroleumhavenweg te Amsterdam een geldkistje ont vreemd, inhoudende ruim 6000. De politie heeft nog geen spoor van de daders weten te vinden. PAUL HOFFMAN NAAR EUROPA Paul Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall, zal 27 Septem ber naar Europa komen om met de leiders van de Marshall-landen be sprekingen te voeren over de „econo mische situatie, die voortvloeit uit de herbewapening van West-Europa". wist de Italiaan, vrywel zonder moei te, te ontsnappen doordat zijn tegen stander zyn aanval niet doorzette. Na de vierde ronde werd Janilli wat ac tiever, hy kreeg meer zelfvertrouwen en Van Dam moest nu soms al zyn krachten inspannen om te voorkomen dat zyn dekking werd doorbroken. Doch ook de Italiaan bleek niet over een gevaarlijke punch te beschikken en zo bleef de Rotterdammer de ring be heersen. Naarmate het gevecht vorderde werd er feller gebokst, om beurten bouw den beiden een aanval op, maar het bleef alles zonder variatie, geen enke le maal gebruikte Van Dam een hoek, slechts één keer kwam een opstoot goed door, maar te zacht. In de negende ronde raakte Janilli twee maal zyn balans kwyt, doch Van: Dam volgde niet en weer kan Janilli zich herstellen. De laatste ronde. Nog kon veel gebeuren, want Van Dam was duidelijk de sterkste van de twee. Er gebeurde echter niets dat voor de laatste gongslag een beslissing kon brengen. Ronden had onze landgenoot geloerd op een opening voor zijn rechtse, twee maal kreeg hy nu de ge legenheid, maar beiden stoten waren te zacht en Janilli incasseerde ze met gemak. Wel kreeg hij een kleine ver wonding onder zijn rechter oog, maar hinder zou hij hiervan niet meer heb ben. Het was tijd. Luc van Dam had een verdiende puntenoverwinning behaald, maar zo als gezegd, bevredigend was deze zege niet. De moior-zesdaagse Aan het einde van het tweede dag traject staat het Nederlandse Vaas team A met de 2 Engelse teams metO strafpunten aan de kop. Gisteren werd meegedeeld, dat Nederland 1 straf - punt zou hebben opgelopen, doch na een ingediend protest in verband met een onjuiste plaatsing van de eind controle werden de in het laatste ge deelte van de route verkregen straf punten van onze rijders kwijtgeschol den. Daardoor hebben thans van de Nederlanders, Knijnenburg, Roest, Ro zenburg, Flinterman, Olie en Waayen- berg een blanco strafregister. Het Nederlandse Vaasteam-B heeft thans 55 strafpunten en ligt op de 5e plaats. Van Rijssel heeft zijn eerste punt opgelopen, Haaker in totaal 18 en Bestebreurtje 37. De stand van de Vaasteams is als volgt; 1 Nederland A, Engeland A en B ieder 0 Zweden 2. Nederland B 55, Ierland 71, Italië A 283, Italië B 600. Het Nederlandse Jawa-merkenteam telt 1 uitvaller, n.1. vd Brom, waar door dit team vrijwel kansloos is, te meer daar Pellikaan reeds 80 straf punten heeft. In deze Zesdaagse blijkt wel over duidelijk, dat bij de thans heersende weersomstandigheden, de zware ma chines in het voordeel zijn. Dat de Ne derlanders het zwaar te verduren heb ben blijkt o.a. uit het feit, dat Evert Bos door slecht werkende remmen zeer gehandicapt is. Pellikaan door een valpartijtje met een verbogen voor vork rijdt, Moeke door een gebroken gaskabel een half uur oponthoud had, terwijl Jaap Roest moeilijkheden met zijn dynamo heeft en daardoor het nachttraject met een noodverlichting moet rijden. De tweede dagroute was tegen de verwachtingen in niet zwaarder dan die van de eerste dag. Wel ploeterden de rijders onder aanhoudende regen over gladde, modderige bergpaden en kwamen veelal onherkenbaar aan de controles, maar de grootste moeilijk heden, n.1. een drietal waterplassen, werden door routeomlegging omzeild. Voor de bouw van een nieuw kantoor van het Hoge Commissariaat van Nederland te Djakarta is in de Ryksbegroting 1951 f 500.000 uitge trokken De Kon. Ned. Middenstandsbond, de Ned. Christelijke Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond hebben gezamenlijk een uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleidiftg van de memorie van antwoord op het wetsontwerp verho ging en technische wijziging van de omzetbelasting en het wetsontwerp verlaging inkomsten en loonbelasting. De omzetbelasting is in feite een be drijfsbelasting, hoewel zij bedoeld is als consumentenbelasting. Het is in vele gevallen niet mogelijk haar door te berekenen. Daardoor worden de be drijfslasten vergroot, als gevolg waar van een groot deel der middenstands ondernemingen gedoemd is met nega tief resultaat te werken. De midden stand acht het dan ook noodzakeiyk, dat de detailhandel van omzetbelas ting wordt vrygesteld. De voorgestelde vermindering van inkomstenbelasting op middelmatige inkomens wordt onvoldoende geacht. De inkomens uit bedryf of beroep worden zwaarder belast dan gelyke inkomens uit dienstbetrekking. Op een wyziging van deze twee facetten van het wetsontwerp wordt met klem aangedrongen. By het opstellen van de Ryksbegro ting 1951 is rekening gehouden met de aanmaak van f 3.000 000 aan dubbel tjes en f 1.200.000 aan centen, in to taal 150.000.000 stukken! De nog res terende f 7.500.000 aan zilveren kwart, jes, welke destijds in de Ver. Staten werden aangemaakt zullen tot baren worden omgesmolten.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3