Troepen der V.N. vorderen in Seoel Britse soldaten door eigen vliegtuigen aangevallen Drama te Naarden eist twee mensenlevens Nieuw Guinea wenst behoud van het Nederlandse bestuur Adenauer verwacht moeilijke en langdurige besprekingen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Evertsen vocht mee bij Intsjon Het verloop van de prijscontrole Maandag 25 Sept. 1950 75e Jaargang No. 10908 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Snelle opmars in hei Zuiden van Korea Strijd in de hoofdstad is zeer zwaar Noodlottige vergissing eist honderdvijftig slachtoffers Onderzoek gelast tegen rechterlijk ambtenaar fM DRIE DAGEN hiiii§ Besprekingen Westelijke Grote Drie ten einde Politie staat een nog raadsel voor Indonesische regime onaanvaardbaar Nationalistisch China blijft lid dar V. N. Auto door trein gegrepen Weerbericht KoM. B&óJbeJU Eenzame zielen zochten elkaar Stichting van de Arbeid richt zich tot de Kamer Sultan Hamid en Abdul Aziz worden noq niet berecht DOODSTRAF GEËIST Besluiten van New-York moeten worden uitgewerkt Begin van nieuw «tarlium. De Franse hoge commissaris, Fran- in van nieuw stadium, zegt Poncet BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTE1N Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten De berichten, die uit Seoel tot ons komen, wekken de indruk, dat daar het get{j zoer langzaam ten gunste van de verbonden strijdkrachten keert. Welis waar hebben deze het door het uitermate harde verzet van de Noordelijken zwaar te verduren, maar op enkele punten wordt toch terreinwinst gemeld. Niettemin werd gisteravond overwogen, een zwaar bombardement op de stad te ondernemen. De troepen der V.N., die in verschillende richtingen van hett' Zuidelijke bruggenhoofd oprukken, leggen steeds grotere afstanden af. De afstand tot het bruggenhoofd van Intsjon wordt steeds kleiner. Overigens hebben verkenningen aangetoond, dat de terugtocht der Noordelijken nog steeds volkomen redelijk geschiedt. Van verwarring i8 nog geen sprake. Han. Dat de toestand van de verdedi gers overigens ernstig is, blijkt uit een Noordelijk communiqué, waarin wordt gezegd, dat Noordkoreaanse regerings ambtenaren met spoed uit Pjongjang naar Seoel zijn gegaan, om te helpen bij het opwerpen van stellingen. Uit het Zuidelijke bruggenhoofd ruk ken de Amerikaanse en andere troepen thans in verschillende richtingen op met de bedoeling, belangrijke aftochts wegen van de Noordlcoreanen af te snijden en hun de mars naar het Noor den onmogelijk te maken. Er worden van alle punten vorderingen gemeld, uiteenlopend van vijftien tot vijf en twintig kilometer. Van Waegwan uit werd Songdjoe bezet. Meer naar het Zuiden is men Koemtsjon tot op korte afstand genaderd. In het Zuiden zijn de Amerikanen in 48 uur tachtig kilometer opgerukt in de richting van Tsjindjoe. Satsjon is hier veroverd. Ten Noord westen van Kigye, aan de Oostkust, werd Panpodong bezet. Hedenochtend meldde Reuter, dat de troepen van de Verenigde Naties in het Noordelijke en het Zuidelijke brug genhoofd thans nog slechts 88 km van elkaar verwijderd zijn. De eerste Ame rikaanse infanteriedivisie, die van het Zuiden uit oprukt, heeft het stadje Poun, 40 km ten Noordwesten van Sangdjoe en ten Noordoosten van Taedjon, veroverd, terwijl de zevende infanteriedivisie in het Noorden enkele kilometers voorbij Osan is getrokken. Zaterdagmorgen werd uit Seoel ge meld, dat de Zuidwestelijke en Noord westelijke voorsteden van Seoel in brand stonden. Artillerie en luchtmacht der verbonden strijdkrachten deden al le mogelijke moeite, om het verzet der Noordelijken in deze arbeiders- en in dustriewijken te breken. Met name de strijdgroep, die uit het Zuiden naar de stad oprukte, had het zwaar te verdu ren. Weliswaar veroverde zij het vlieg veld van Seoel, maar de opmars in de stad zelf werd door de vijandelijke ar tillerie onmogelijk gemaakt. De Ame rikanen konden er niet in slagen, een brug over de Han te slaan, zodat hun eenheden, die zich over de rivier be vonden, door de lucht van het nodige moesten worden voorzien. Eenheden, die uit het Noorden oprukten, hadden meer succes. Zij slaagden er in, in de Noordwesthoek van de stad door te dringen en ondervonden slechts spora disch tegenstand. Een Noordkoreaanse tegenaanval werd door het geschuts- vuur van twee Amerikaanse kruisers tot staan gebracht. Zondag bleken Amerikaanse eenhe den in het Noorden twee kilometer dichter bij de stad te zijn gekomen. Van het Zuiden vorderden de aanval lers vier kilometer in de richting van de Noordkoreaanse stellingen aan de Meer dan honderdvijftig Britse sol daten zqn Zaterdag aan het front bij Waegwan ten Westen van de Naktong gedood of gt'wond door bommenwer pers van de Verenigde Naties en aan vallende Noordkoreanen. De vliegtui gen waren uitgezonden om de Britten te steunen, doch wierpen bij vergis sing hun bommen op de bondgenoten. Na de mislukte luchtaanval vielen de Noordkoreanen aan. De soldaten ter sterkte van twee compagnieën Schotse Hooglanders, had den even te voren een heuvel in het gebied van Sinboendong genomen, toen zij steun van de artillerie vroegen om de Noordkoreanen, die zich gereed maakten voor een tegenaanval, uit te schakelen. De Amerikanen hadden Geen strafbare feiten gebleken In de laatste dagen hebben berichten de ronde gedaan, volgens welke de subs.-officier van justitie te Utrecht, mr. K., onregelmatigheden zou hebben gepleegd. Volgens een mededeling van het ministerie van justitie is een uitge breid onderzoek ingesteld. Daarbij is niets gebleken van strafbare feiten. Het onderzoek is echter nog niet geheel voltooid. In afwachting van de resulta ten ervan is mr. K. niet in functie. De betrokkene heeft een zekere ver maardheid gekregen in de tijd dat hij als substituut-officier van justitie in Breda werkzaam was. Hij is toen zeer energiek opgetreden tegen de veesmok kel tussen Nederland en Belgie. echter hun kanonhen teruggetrokken, washalve de Britten steun van vlieg tuigen vroegen. Ondanks de door de Engelsen uitgezette markering wierpen de vliegtuigen hun bommen te ver achterwaarts. Napalbommen met ben zinegelei en machinegeweervuur van de boordschutters richtten grote schade aan. Een half uur na de aanval kwamen de communisten opzetten en hernamen de heuvel. Zwaar geschut van de Noor delijken zond zijn granaten achter de Britse linies en trof de Rode Kruissci- daten, die de gewone Britten over de Naktong voerden. Men gelooft, dat de mislukte aanval werd uitgevoerd door Amerikaanse vliegtuigen, doch dit is nog niet offi cieel bevestigd. De piloten van de Amerikaanse Mus tangbommenwerpers, die bij vergissing twee Britse compagniën in het gebied ten Noorden van Waegwan hebben ge bombardeerd, zullen hiervoor niet aan sprakelijk worden gesteld. De grond dienst had de piloten meegedeeld, dat in 't te bombarderen gebied geen troe pen van de Verenigde Naties waren, niet wetende, dat de gebombardeerde heuvel kort te voren door de Britten was veroverd. Een antwoord op de vraag, of de Nederlandse torpedoboot jager Evertsen aan de grote invasie bij Intsjon heeft deelgenomen, is Zaterdag gegeven door een woordvoerder van de Amerikaanse marine, die te Washington hulde heeft gebracht aan de hulp, die door „Britse, Canadese, Australische en Neder landse schepen bij de landing bö Intsjon" is verleend. Drie maanden Korea NA ZCS WEKEN [jONGpVK .POHtN.'. TflEGOE' 'POLSAN NA TWEE MAANDEN poh'ang TAEG0E Ons grote leger van feuil- I leton-lezeressen en lezers j| heeft Zaterdag de happy- ending van „Het Chinese f§ Beeldje" kunnen lezen. In |J dit eerste nummer in de nieuwe week vragen wij g de aandacht voor een nieuw j| feuilleton van de hand van s Lauda G. Erdman en ge- g titeld „Drie Dagen". DE REDACTIE. 1 Er werdvooruitgang geboekt De ministers van buitenlandse zaken en van defensie van Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten hebben Zaterdag hun tweedaagse bespreking van de doeltreffendste methode voor de opbouw van een geïntregeerde ver dedigingsmacht besloten. Blijkens een communiqué is er vooruitgang geboekt bij het streven om tussen de drie lan den overeenstemming te bereiken over de wijze, waarop de nieuwe geïntre geerde verdedigingsmacht moet worden opgebouwd. Te Naarden heeft een 64-jarige ge- pensionneerde marine-officier, K. ge naamd, zjjn tien jaar jongerer vrouw van het leven beroofd en daarna door middel van gasverstikking ook zichzelf ter dood gebracht. Men weet niet, hoe de man tot deze gruweldaad is geko men. Wel leed hij aan zwaarmoedig heid, doch de verhouding tussen beide echtelieden was goed. De politie on derzoekt deze zaak nog verder. Zondagmiddag belde de zuster van de heer K. aan bij de villa van het echt paar aan de Van Dijklaan te Naarden. Hoewel ze had afgesproken, dat ze zqu komen, kreeg ze geen gehoor. Dit be vreemdde haar. Zij vertelde haar be vindingen bij kennissen in de buurt en tezamen gingen zij naar de woning. In de tuin lag een schildersladder, met behulp waarvan men een blik in de slaapkamer kon werpen. Men zag de vrouw des huizes te "bed liggen, en trachtte te vergeefs haar aandacht te trekken. Ik ben in Australië geweest, het is genoegzaam bekend, hoe in de Verenig de Staten de houding is jegens de ge kleurde rassen, en ik ken Nederland. Hoe de Indonesiërs ons zouden bestu- rene weten wij uit de periode van de Japanse overheersing. Dat alles doet ons verre de voorkeur geven aan de Nederlanders als voogden. Bij hen zijn we er ook zeker van, dat van kolonia lisme geen sprake is. Aldus de mening van de heer N. Jouwe, een Iriaan, die thans als lid van de Centrale Iriaanse politieke vertegenwoordiging in Ne derland vertoeft, om de wensen van zijn groep kenbaar te maken. Binnenkort, zo deelde de heer Jou we mee zullen nog drie heren, n.1. J. Ariks, Kasiepo en Abdullah Arfan uit Nieuw Guinea naar Nederland ver trekken en met spr. zelf een delegatie vormen, die de belangen van de Pa poea's bij de Nederlandse regering zal behartigen. Zij zal niet deelnemen agn de Unieconferentie, omdat Nieuw Gui nea daarbij door Nederland wordt ver tegenwoordigd en het hier een bij eenkomst van de Uniepartners geldt. De heer Jouwe deelde voorts mede, De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft Zaterdag 'n Russi sche poging om nationalistisch China van het lidmaatschap uit te sluiten verijdeld. De Russische delegatie had voorgesteld, de geloofsbrieven van de Chinese delegatie ongeldig te verkla ren. Dit is met 41 tegen 6 stemmen en drie onthoudingen verworpen. Zondagavond is een personenauto, bestuurd door de heer S. Medema uit Winsum, bij de onbewaakte spoorweg overgang te Winsum gegrepen. De wa gen werd enkele tientallen meters meegesleurd en raakte ten slotte in 'n kanaal. De heer Medema wist ondanks het feit dat hij ernstige verwondingen opliep ,uit de auto te komen en naar de kant te zwemmen. Hij moest in een ziekenhuis opgenomen worden. Verwachting tot hedenavond. Wisselende bewolking met enke le buien. Matige tot krachtige, en langs de kust tijdelijk harde wind, ruimend naar Zuidwest tot West. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag: Zon op 6.31, onder 18.31, Maan op 18.30, onder 6.42 (VM). rjok de Chinezen hebben nu een ver tegenwoordiger in het nog steeds groeiende gezelschap van gearresteerde atoomgeleerden. De Amerikaanse be zettingsautoriteiten namen in Japan de Chinese atoombolleboos professor Tsjao Tsjoen Jao in hechtenis. Nog een Chinees nieuwtje- Minister-president Mao Tse Toeng heeft over radio-Peking aangekondigd, dat het nieuwe embleem van de Volksrepubliek zal bestaan uit vijf sterren boven „de poort van de Hemelse Vrede", uitgevoerd in rood en goud en omboord met korenaren en draken. Theodoor wil nu aan de V.N. voorstellen de Russische, Amerikaanse en Chinese sterren respectievelijk als Beren-, Adelaar- en Drakenster te be titelen. Een drietal Oostenrijkers, kennelijk bevreesd dat een aantal van die sterren nog wel eens op elkaar zou kunnen botsen, is in Hoek van Holland aan het hamsteren geslagen. Toen de politie hen arresteerde bleken ze in het bezit te zijn van grote hoeveelheden shag en sigaretten enHaarlemmer- olie.O Ook in Hongrije werden dertig hamsteraars gegrepen en tot gevange nisstraffen van zes maanden tot drie en half jaar veroordeeld. Tevens werd de bedrijfsleider van een genationaliseerde groothandel in vlees ir.et zes van zijn medewerkers wegens zwarte handel in het cachot gestopt. Om hardnekkige lieden, die zich door deze nieuwtjes er toch niet van laten afhouden grote privé-voorraden naar hunne holen te slepen, eens lekker te plagen melden wij onze geachte cliëntele. dat een Britse textielfabriek thans volgens een geheim proces een motvrije wollen stof, niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii die volkomen tegen vuur bestand is, vervaardigt. Voorlopig wordt ze ech ter alleen gemaakt voor de bekleding en de gordijnen van de nieuwste Britse straalvliegtuigen Voor passagiers. yfoor diegenen onder onze lezers en lezeressen, die nog eens tijden ho pen te beleven, waarin hamsteren en aanverwante bezigheden tot het (duis tere/ verleden zullen behoren geven we alvast enkele snufjes, die vertoond wer den op een tentoonstelling in Leeds, welke ten doel heeft, te laten zien wat er in Groot-Brittannie voor de ouden van dagen gedaan wordt. Onder meer vielen te bewonderen: Een bril, voor zien van prisma's om het lezen in bed minder vermoeiend te maken; een pot lood, bevestigd aan een drinkglas, dat door een verstijfde hand gemakkelij ker kan worden gehanteerd en een wandelstok waarmee handschoenen, zakdoeken e.d. van de grond opgeraapt kunnen worden. O Voor huisvrouwen die, oud of nieuw, toch op hun gemak Was ik toch maar een „eenzame ziel" gebleven. gesteld zijn: In Engeland wordt ook nog een nieuwe wasmachine geproduceerd, die 45 liter koud water in anderhalf uur tot het kookpunt kan verhitten. Ouderwets heeft echter ook zijn beko ring. Het boogschieten, dat sinds de 17e eeuw uit de mode raakte, wordt in Groot-Brittannie thans weer in honder den boogschuttersclubs geestdriftig be oefend. Ondanks Stafford Cripps' stren ge bewind blijken de hoge kosten, een goede boog kost 200 tot 900 gulden, geen bezwaar te zijn. De Egptenaren mogen echter nog zulke goede prijzen willen geven, zij krijgen geen Engelse wapens meer. Tsjechoslowakije en Joegoslavië waren er als de kippen bij en maakten koning Faroek offerte voor de levering van allerhande wapens en vliegtuigen. Tot slot nog een vlieg- nieuwtje: Voor het eerst sinds de be vrijding wordt er op 30 September en 1 October weer een Nederlandse rond vlucht voor sportvliegers gehouden. Er wordt gestart op Ypenburg; daarna via Leeuwarden naar Groningen. De vol gende dag naar Twenthe en Teuge en dan weer huistoe. Burgemeester d'Ailly is natuurlijk ook van de partij. Ditmaal als passagier van de Amsterdamse sportvlieger Oberman. dat van de een millioen Papoea's on geveer dertig procent politiek bewust is. Hiervan wil slechts een klein ge deelte overgaan naar Indonesië. Waarom Nieuw Guinea voor het Ne derlandse bestuur voelt? In oorlogstijd is gebleken, wat het Indonesische be stuur waard is. De bestuursambtena ren hebben zich toen herhaaldelijk aan allerlei misdrijven schuldig ge maakt. Bovendien weten we thans, zo zei de heer Jouwe, hoe groot de moeilijkheden zijn, waarmee Indone sië te kampen heeft. Spr. wees er voorts nadrukkelijk op, dat de Papoea's geen Indonesiërs zijn, doch verwant zijn aan de volkeren van Melanesie en Poly- nesie. De taak van Nederland op Nieuw Guinea is nog niet ten einde. Nederland dient voort te gaan met het openleggen van dit land en het op voeden der bevolking. Vele zijn de wijzen, waarop eenzame zielen trachten, aan hun onaangename positie een eind te maken. Zij roepen de hulp in van huwelijksbureaux, of volgen een hun onsympathieke, doch meer en meer gebruikelijke, weg om in de stijl van de bekende advertenties te blijven. In Engeland is een correspon dentieclub voor eenzamen, die een bloeiend bestaan leidt. Op gezette tijden roept de leiding ervan een conventie van eenzame zielen bij een een soort huwelijksmarkt als weleer in de Beemster. Zo ge viel het Zaterdag, dat in een met bloemen versierde balzaal te Whit- ley Bay honderdtachtig heren en tweehonderdtwintig dames bijeen kwamen. Schuchter zaten beide groepen ieder aan een kant van de zaal en hoorden een uiteenzet ting van een psycholoog over de beste huwelijkskeus aan, alvorens zij zich waagden aan een poging, om een levenspartner te vinden. Of deze pogingen geslaagd zijn, vermeldt de geschiedenis niet. Een stimulans was er echter wel: Prijzen tot een waarde van twaalfhonderd gulden waren uit geloofd voor het paar, dat het eerst voor het altaar zou staan Dit was aanleiding, om de politie te waarschuwen. Deze drong in de woning door en ontdekte, dat mevrouw K. reed» dood was. Met bijlslagen was zij van het leven beroofd. Ook rook men gas- lucht. In de badkamer vond men de heer K. in het bad liggen. De gaskraan van de geyser was geheel opengedraaid. Ook de heer K. had de geest gegeven. De politie vermoedt, dat de man des nachts of in de vroege ochtend van Zondag zijn vreselijke daad heeft ge pleegd. Zaterdagmiddag nog heeft de vrouw er tegenover kennissen over geklaagd, dat het door de sterk gestegen kosten van levensonderhoud zo moeilijk was, van het pensioen rond te komen. Uit brieven van zeer recente datum is ech ter gebleken, dat de echtelieden plan nen hadden, om in de buurt van Er- melo een bungalow te laten bouwen. 100 overtredingen geconstateerd Bij het nagaan van het prijsverloop bij industrie en handel heeft de Eco nomische Contröledienst zich in de af gelopen veertien dagen in het bijzon der gericht op die sectoren van het be drijfsleven, welke voor de voorziening van de dagelijkse levensbehoeften van overwegend belang zijn. Een groot aan tal onderzoekingen werd verricht, vnl. in de levensmiddelen-, textiel-, schoe nen-, huishoudelijke artikelen- en rij wielbandenbranche. Uit deze onderzoekingen is gebleken, dat in ongeveer honderd gevallen ver moedelijk van ongemotiveerde prijs verhoging sprake is, op grond waarvan tegen de betrokken bedrijven proces verbaal is of zal worden opgemaakt. De Economische Controledienst zal zijn activiteit, op het gebied van de le vensmiddelen, in nauwe samenwerking met de CCD, met kracht voortzetten. De vijf procent In verband met de aanstaande parle mentaire gedachtenwisseling over de loonpolitiek heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid zich in een adres tot de leden van de Tweede Ka mer gewend. Onder opsomming van haar argumentatie dringt de Stichting van de Arbeid er op aan, in de vorm van een vergunning toe te staan, dat ook boven de f 3600.de lonen met maximaal vijf procent kunnen worden verhoogd. De president van het Indonesische Hooggerechtshof te Djakarta, tevens voorzitter van de hogere krijgsraad en lid van het Uniehof, mr. dr. Kusumah Atmadja, heeft medegedeeld dat be richten als zou de berechting van Sul tan Hamid II van Fontianak en Andi Abdul Azis reeds volgende week door de hogere krijgsraad aangevangen wor den, alle grond misten. Het vooronder zoek is in deze zaken nog niet vol tooid. De chef van de Aussendienststelle van de Sicherheitspolizei te Rotterdam, H, J. Wolk, die de dood van verschei dene Nederlanders op zijn geweten heeft, is deswege door het Haagse Bijz. Gerechtshof ter dood veroordeeld. Bij behandeling van zijn zaak voor de Raad van Cassatie is de doodstraf te gen hem geëist. De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft, bijgestaan door zjjn mi nister van economische zaken, Ludwig Erhard, en het hoofd van de buiten landse afdeling der kanselarij, Blankenhorn, geconfereerd met de hoge com missarissen voor West-Duitsland. Bij deze gelegenheid zijn de consequenties besproken van de besluiten der ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke mogendheden. Deze zuilen door gemengde geallieerd-Duitse commissies nader worden bestudeerd. Volgens Adenauer lagen nog lang durige en moeilijke onderhandelingen in het verschiet. j De bondskanselier verklaarde, niet te hebben verzocht om onverwijlde herziening van het bezettingsstatuut. Dit zou moeten worden vervangen door een complex van nieuwe voor schriften, welke door vertegenwoordi gers van West-Duitsland en de gealli eerden nader zouden moeten worden uitgewerkt. gois Poncet, heeft medegedeeld, dat er een tweede accoord van Petersberg waarschijnlijk was. Het eerste kwam verleden jaar tot stand en maakte voor een groot deel een eind aan de ontmanteling. Het tweede zou zekere Duitse verplichtingen en zekere ver zachtingen van de contrólemaatrege- gen inhouden. (Zie vervolg pag. D)

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1