Seoel weer in bevriende handen Sowjet-Rusland voert aggressieve actie tegen Joegosiavie Indonesië wil lid der V.N. worden Malik voorstander van een gesprek tussen Truman en Stalin Koningin en Prins maken een triomftocht door Friesland Begin Octobe oefening r in Engeland Emperor 'VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Slag om de siad was voor beide partijen zeer bloedig KoM BtAJbeJh Dinsdag 26 Sept. 1950 75e Jaargang No. 10909 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna I* Weg van Taedjon naar Koemsan overschreden KARDELJ IN ALGEMENE VERGADERING Resolutie inzake stopzetting gewaoende acties Bevin formuleert voorwaarden Raad van Vakcentralen wil een onderhoud met de regering DE NEDERLANDSE BANK VERHOOGT DISCONTO Shaw maakt het goed Aanvraag is ingediend Ter bes/echting van meningsverschillen Noorderlingen leggen spreekwoordelijke stugheid af Met de Piet Hein naar Lemmer Z, Slavie wil commissie van goede d/ensten Worden de Britse ver kiezingen uitgesteld SALAZAR Bij FRANCO Telefoon-automatisering in 1959 gereed? Luchtverdediging moet worden geprobeerd Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten het om 14.10 plaatselijke tijd uitgegeven communiqué, dat door MCacArthur persoonlijk was getekend, wordt gezegd, dat Seoel „weer in bevriende handen" is. De troepen der V.N. hadden de omsingeling en verovering der stad voltooid. De strijd om de stad heeft een etmaal geduurd. Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen namen stormenderhand het centrum van de stad, nadat de Noordkoreanen in bolwerken een „zelfmoord-kernploeg" hadden opgesteld. Bij de laatste aanval drong een colonne van de Amerikaanse zevende divisie tot achter de Noord koreaanse verdedigingsstellingen en bestookte deze van het Zuid-Oosten uit, terwijl de mariniers van het Westen aanvielen. 25.000 manschappen van dé strijdmacht der VN hadden zich in 'n halve cirkel om de stad gelegd. De laatste tegenstand werd ondervonden van 5.000 verwoed strijdende Noordkoreanen, die huis voor huis verdedigden. In het wit geklede „burgers" schoten met tommyguns op de Amerikaanse soldaten, die in een enkele rij langs de gebouwen trokken. Het laatste bolwerk vormden de stevige gebouwen in het centrum. Tot de verdedigers behoorden ook enkele halfnaakte vrouwen, die met rokende geweren in de hand werden gevangen genomen. Voor beide partijen was het een bloedige strijd. MacDonald heeft bij de landing te Intsjon een zware hoofdwonde opge lopen en zal minstens een maand bui ten actie zijn. Daarom is Ward Price van het Naktongrivierfront naar Seoel vertrokken om de verovering ,van de stad te verslaan. In een eerste telegram meldt hij, dat het fabriekscentrum een duidelijk beeld geeft van de precisie der geallieerde luchtmachten. Er staat letterlijk geen enkele fabriek meer, al leen verkoolde puinhopen. Wat ons echter het meest trof toen wij de bui tenwijk van Seoel binnenreden, was de onverstoorbare wijze waarop de bur gers zo goed en zo kwaad het ging, hun dagelijkse arbeid uitvoerden en niet de Behalve de verovering van Seoel hebben de verbonden legers nog suc cessen geboekt door thans op twee plaatsen de weg van Taedjon naar Koemsan te overschrijden. De Ameri kanen die het eerst ten westen van deze weg kwamen, ondervonden vrij hevige Noordkoreaanse tegenstand, doch de Zuidkoreanen meldden, dat zij geen georganiseerde tegenstand meer hebben ontmoet en vele krijgs gevangenen maken. Onze oorlogscorrespondent Lachie De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Kardelj, heeft in de Algemene Vergadering der V.N. de Sowjetunie ervan beschuldigd, een aggres sieve campagne tegen Joegosiavie te voeren. Wanneer Wysjinsky ervoor is dat oorlogspropaganda in alle landen zal worden verboden, dan dient hij hiernaar het allereerst in eigen land te streven, aldus Kardelj. De minister diende voorts een resolutie in, waarin van een land dat een aanval op een buurstaat opent, wordt geëist, dat het zich binnen vier en twintig uur bereid verklaart het vuren te staken, en zijn strijdkrachten terug te trekken, op voorwaarde, dat de weerpartij hiertoe ook zal overgaan. Kardelj beschuldigde er voorts de Sowjetunie van, dat zij een economi sche blokkade tegen Joegosiavie in stand houdt. Langs de grenzen van dit land zijn loopgraven gemaakt en ver sterkingen aangelegd. Troepen worden verplaatst en van de nodige voorraden voorzien. De Joegoslavische gedele geerde stelde de Sowjetunie niet uit sluitend verantwoordelijk voor de heer sende spanningen, doch was wel van Oordeel, dat de Russische buitenlandse politiek het geloof van de Joegoslaven in de vredelievende bedoelingen van Moskou had geschokt. Joegosiavie be hoorde niet tot enig blok en was bereid een overeenkomst van nonaggressie en duurzame vrede met elk buurland te sluiten. Bevin, de Britse minister van buiten landse zaken, heeft zijn steun toege zegd aan het plan-Acheson inzake de vorming van een internationale politie macht voor het behoud van de wereld vrede. Voorts verklaarde de minister, dat zaken als ontwapening en toezicht op de atoomenergie niet kunnen wor den afgedaan met een resolutie zonder meer van de V.N., zoals Wysjinsky ver leden week voorstelde. Voorwaarde voor het bereiken van een stadium, waarin deze kwesties met volkomen vertrouwen zouden kunnen worden be sproken, achtte Bevin de terugtrekking Van de vijfde colonne uit de vrije lan den, geen inmenging in welke vorm ook in de ontwikkeling van andere staten en werkelijke souvereiniteit. Voorts meende de Britse minister dat Wegen moesten worden gevonden voor het herstel van de eenheid in Korea. Ook moest een oplossing worden ge vonden voor de vertegenwoordiging van China. minste aandacht schonken aan de on telbaar vele lijken der Noordkoreaanse soldaten, die overal op straat lagen. In twee dagen tijd maakten de Ame rikanen tweeduizend krijgsgevangenen, die zich nu in een kamp in Kimpo be vinden. Teneinde er zeker van te zijn, dat de zo pas buitgemaakte gevangenen geen wapenen onder hun uniformen zouden verbergen, een truc die al eens eerder uitgehaald is hadden de Amerikanen hen al hun kleren afgeno men. Het was een gek gezicht, die lange rijen naakte Noordkoreanen naar het kamp te zien marcheren, aldus Ward Price. Lonen en prijzen De raad van vakcentralen heeft zich telegrafisch tot de regering ge wend met het verzoek een onder houd te mogen hebben over het ver der door de overheid te voeren be leid inzake de lonen en prijzen. De Nederlandse Bank heeft met in gang van vandaag het wisseldisconto en het promessendisconto met een half procent verhoogd en het gebracht op resp. 3 en De rente voor voor schotten in rekening-courant blijft 3% procent. De bedoeling van deze maat regel is, om een rem aan te leggen aan de waarneembare neiging, om bankcre- diet te gebruiken voor de financiering van toenemende goederenvoorraden. George Bernard Shaw, de 94-jarige Britse toneelschrijver, die in de afge lopen veertien dagen twee operaties heeft ondergaan, zal waarschijnlijk „vrij spoedig" uit het ziekenhuis wor den ontslagen. Een dokter verklaarde, dat de toestand van Shaw goed is: „Hij is in een uitstekend humeur en zeer spraakzaam. Hij is werkelijk prachtig- hersteld".- MR. FOCKEMA ANDREAE NAAR NEDERLAND VERTROKKEN De staatssecretaris van Oorlog, mr. Fockema Andreae, is na een verblijf van een week in Indonesië heden per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Het hoofd van de Indonesische missie in Lake Success, de heer N. Palar, heeft een verzoek om het lidmaatschap der V.N. aan de secretaris-generaal, Trygve Lie overhandigd. De delegatie van India zal vandaag in de Veiligheidsraad voorstellen, In donesië als lid van de V.N. toe te laten. Sir Benegal Rau, de leider der dele gatie, zal bovendien in overweging ge ven, dit punt als eerste op de voorlo pige agenda te plaatsen. Aangenomen wordt, dat het Indonesische verzoek in deze zitting van de Algemene Ver gadering zal worden afgedaan. In dat geval wordt Indonesië het zestigste lid van de V.N. PAUSELIJKE ENCYCLIEK De Paus heeft in een encycliek het communisme en de „euvele gevolgen van het kapitalisme" veroordeeld. Jaeob Malik, Sowjetrussisch onder minister van buitenlandse zaken, heeft te New York verklaard, dat hjj voor stander is van een bijeenkomst tussen de hoogste leiders van de V.S. en de Sowjetunie voor onderhandelingen over hun meningsverschillen, teneinde te helpen bij het tot stand brengen van een algehele vrede. Een vraag welke hierop betrekking had, was Malik voor gelegd door het Vredescomité voor Maryland, uit Baltimore. Aangenomen wordt, dat onder „hoogste leiders" ver staan werd: president Truman en pre mier Stalin. Malik antwoordde eveneens bevesti gend op de vraag of hij voorstander was van een vrije uitwisseling van in lichtingen en ideeën tussen de volkeren der V.S. en de Sowjetunie, voor het Ondanks het meer dan slechte weer hebben de Friezen gisteren een enthou siast welkom bereid aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, die een offi cieel bezoek van twee diagen aan de provincie Friesland brengen. Alle regent heeft de vreugde over deze ontmoeting niet kunnen uitblussen. De uiterlijke stugge Noorderlingen hebben bewezen, in staat te zjjn tot een daverende blijdschap en tot een aanhankelijkheid aan het Koninklijk Huis, die elders in den lande niet wordt overtroffen. De Koningin en de Prins, die Zon dagavond in Muiden aan boord van de Piet Hein waren gegaan, zetten Maan dagmiddag om één uur voet aan wal in Stavoren, de oude Hanze-stad in 't uiterste Zuidwesten van de provincie Het weer was toen nog vrij goed. De lucht was betrokken, doch het regen de nog niet. Nadat de KoninklijKe gasten Bier aan de grens van de pro vincie officieel waren verwelkomd, re- '.en zij in een hofauto naar Koudum, waar een aantal bejaarde dames, die nog getuige waren geweest van het bezoek van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik in 1905, hun een zilve ren snuifdoos aanboden. In Workum, de volgende stopplaats, brachten de Koningin en de Prins, begeleid door de burgemeester, een bezoek aan de coöperatieve zuivelfabriek. Drie meis jes in Fries costuum boden enkele voortbrengselen van de industrie van het stadje aan. In Bolsward ging men bij de officië le ontvangst uit van de gedachte, dat de Koningin is de moeder van ons volk en de moeder van haar gezin. Zij werden dan ook begroet door een moeder, mevrouw G. BuistraDraais- ma, die zestien kinderen het levens licht heeft geschonken. Er werd 'voorts een tableau vertoond, het Bolswarder Kwartier geheten, waarin een aantal Bolswarder figuren uit het verre verleden de Hoge Bezoe' kers hun hulde brachten. (Zie vervolg pag. 3) Joegosiavie heeft bij de V.N. een voorstel ingediend, om een permanente ■.Commissie voor goede diensten" in te "tellen, die moet trachten directe on derhandelingen tot stand te brengen in ®Be internationale geschillen, die de Algemene Vergadering of de Veilig heidsraad te behandelen krijgen. De Commissie zou moeten bestaan uit de zes niet-permanente leden van de Vei- "gheidsraad en zes andere landen, met uitsluiting van de „Grote Vijf" (China, Engeland, Frankrijk, de Sowjetunie en de V.S.). Een 21-jarige jongeman in De ®teeg (Gld.) is om het leven gekomen, doordat hij poogde, een granaat, die hij 0 de omgeving gevonden had, uit ««war te halen. behoud van de vrede. Ook gaf hij een toestemmend antwoord op de volgende vragen: 1. Wil uw regering beloven, dat zij niet als eerste de atoombom zal ge bruiken? 2. Bent u voorstander van algehele ontwapening en het buiten de wet stel len van atoomwapens door alle landen, in het kader van een streng stelsel van controle en inspectie, met welks uit voering de V.N. belast zullen zijn? Onze landgenoot, mr. G. J. van Heuven Goedhart (rechts), die met 54 stemmen voor en vijf onthou dingen door de Assemblee der V.N. tot voorzitter van de derde com missie, belast met de behandeling van sociale, humanitaire en cultu rele vraagstukken, werd gekozen, in gesprek met de Russische gedele geerde bij de Verenigde Naties, Jacob Malik. Premier Attlee heeft het plan het houden van algemene verkiezingen tot in het volgende jaar uit te stellen tenzij zijn regering eerder in het par lement verslagen wordt. Tegengespro ken wordt, dat men druk op Attlee zou uitoefenen om spoedig verkiezin gen te doen houden. De datum der ver kiezingen zou niet door de ministers besproken zijn. In krantenberichten zinspeelt men op een botsing tussen Aneurin Bevan en de rechter vleugel van het kabinet. Richard Crossmann, leider van de „houdt links" groep in het Britse par lement, heeft ontkend, dat er een scher pe tegenstelling is tussen de linker- en rechtervleugel van het kabinet en van de labour-partij ten aanzien van de te volgen politiek. -..as-.t* Qver Belgie woei dezer dagen een (bij na 400 jaar) verlaat vlaagje van de Beeldenstorm. Ditmaal kwam de wind uit een andere hoek. Een bronzen naja de (uiteraard ongekleed, want die da mes zwemmen nogal veel) in opdracht van de vorige regering vervaardigd om een brug over de Schelde in Doornijk te sieren werd, nadat de geestelijkheid had verklaard, dat een processie onmo gelijk over deze „slet-brug" kon trek ken, verwijderd en ligt nu onder de brug. Was hier de kunst de dupe, op de Washingtonse universiteit moest de weténschap het loodje leggeh: Elke aankomende student (e) werd daar me dische onderzocht, doorgelicht en, in het belang van een typen-theorie en ten einde eventuele houdingsfouten op te sporen, in zijn (haar) blootje gefoto grafeerd. Door krantenkoppen als: „Studenten moeten voor naaktfoto s po seren" verontruste ouders eisten ver nietiging van alle negatieven. Hetgeen geschiedde. Nog meer kuisheid: Na dat de Duitse horden Europa tot op haar hemd hebben uitgekleed hebben de West-Duitsers thans bezwaren te gen de ongeklede „Europa" op hun nieuwe vijfmarkbiljetten. En ze zijn nu .nog bozer, want de posterijen geven voor biljetten, waarop die juffrouw met potlood of inkt is „aangekleed maar vier mark terug, want je moet het uitvlakken ook niet uitvlakken vindt tante (Germania) Pos. De sol daten van het Tsjechische leger komen er anders nog kaler af. Evenals de Russische soldaten moeten zij zich laten milimeteren. Een korporaal, die zien beklaagde dat zijn meisje bij het aan schouwen van zijn biljartbal in tranen was uitgebarsten, kreeg de raad haar de bons te geven, daar ze kennelijk miuiiiiiiiiiiHHiHniiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii meer met zijn haar dan met zijn (glim mende) glorie als verdediger van de volksdemocratie op had. De oppas van de Bloemfonteinse dierentuin zou tegen zo'n operatie wel geen bezwaar hebben. Die heeft haar genoeg op zijn tanden, want daarmee beet hij een onwillige leeuw, die niet in zijn hok terug wilde in z'n staart. Toen ging de leeuw wel. Die man moesten ze eens naar India sturen: In Lucknow en Alla- habad hebben wolven in één week 47 kinderen opgepeuzeld. Soldaten en hout hakkers zijn nu met geweren en dyna miet op wolvenjacht gegaan. „W/out de houthakker" kan helaas niet van de partij zijn, daar hij ont vreemd is. Het gaat hier om een ge tekend kinderboek, dat weggenomen werd van de tentoonstelling, die „Het Lichtspoor" in de residentele Pulchri- ffc ben huisknecht geworden bi) Jane Ruesell studio organiseerde. O Over studio's gesproken: De Engelse filmster Rex Harrison heeft bij zijn thuiskomst uit Hollywood verklaard, dat daar een nieuwe „Herrenrasse" ontstaan is. Zo als meestal in zo'n geval zijn het de vroegere knechten. Het huispersoneel is er schrikbarend duur; 's heren Har- risons butler kwam elke dag met zijn eigen achtcylinder Cadillac voorrijden, het keukenmeisje moest het met een gloednieuwe Buick doen. We blij ven nog even in Hollywood: De Mono- gram-studios hebben de opnamen voor een film over Longfellows „Hia watha" (die volgens de legende de elkaar be- krijgende Indianenstammen tot het ro ken van de vredespijp wist te bewe gen) gestaakt, omdat deze film het Amerikaanse publiek momenteel te „communistisch" zou aandoen. Meer overgevoelige lieden: Een driftig heer in Chicago schoot mevrouw Lilly John son in haar nek, omdat ze de electri- sche piano in een café nog eens het zelfde moppie liet spelen, dat hij zich al eens had laten voorjengelen O En in de staat Massachusets liet iemand de kerk in zijn woonplaats vijfduizend dollar na. die gebruikt dienen te wor den om motor- en andere hinderlijke geluiden uit het kerkorgel te verwijde ren. O Ten slotte een bericht over twee vredesapostelen wier stem immer bo ven het gedruis dezer barre tijden ge hoord zal blijven: Binnenkort zal een bundel brieven, gewisseld tussen graaf Leo Tolstoy en Mahatma Ghandi door India aan Rusland worden overgedra gen. De brieven zijn gebonden in door Ghandi geweven stof en zij zullen op het graf van Tolstoy op diens tot mu seum ingerichte voormalige landgoed worden geplaatst. Te Workum bood een meisje in Fries costuum de Koningin een mandje met kazen aan (links). Bij aankomst te Staveren kreeg de Koningin van een meisje, dat ook in Fries costuum was gekleed, bloemen aangeboden (midden). De bevolking van Bolsward had een tableau ingestudeerd, dat door het Koninklijk echtpaar met belangstelling van het bordes af werd gadegeslagen. Dr. Antonio Salazar vertoeft op het ogenblik incognito in Spanje, waar hij de gast is van generaal Franco. Het bezoek houdt vermoedelijk verband met de aanstaande besprekingen in de Algemene Vergadering der V.N. van de kwestie-Spanje en met de opneming van het land in het Atlantische Pact. Naar uit de memorie van toelichting op de begroting voor het Staatsbedrijf der PTT blijkt, is kortelings een plan gereedgekomen, dat ten doel heeft, de volledige automatisering van het tele foonverkeer in ons land tegen 1959 tot stand te brengen. De Poolse zaakgelastigde te Lon den heeft gedreigd metj represaille maatregelen tegen de Engelse handel wegens het verbod, dat door de Engel se regering is uitgevaardigd op de uit voer van bepaalde kapitaalgoederen naar Polen. Tussen 6 en 16 October zal boven Engeland de Iuchtoefening Emperor worden gehouden, d» grootste van die aard sinds de oorlog. Z\j zal die nen, om het Engelse verdedigingssy steem te toetsen. De gehele oefening speelt zich in en boven Engeland af. Als v(jandeljjke bommenwerpers die nende toestellen zullen over West- Europa vliegen en vandlaar naar Groot-Brittannie oversteken. Van Nederlandse zijde wordt deel genomen door een versterkt squadron Meteor-straaljagers van de lucht strijdkrachten, door radar-personeel en het personeel dat onlangs tjjdens de oefening Cupola in de operations- room in Nederland dienst deed. De opzet van de „emperor"-oefening is in bijzonderheden nog niet bekend. Wel weet men reeds, dat Engelse en Amerikaanse vliegtuigen aanvallen op Engeland zullen doen en dat de Royal Air Force en vliegtuigen van Frankrijk, Belgie, Nederland, Noor wegen en Denemarken voor de ver dediging zullen worden gebruikt. Het Nederlandse squadron wordt gestar tionneerd op het vliegveld Horsham and St. Faith. Verwachting tot hedenavond: Koud weer met wisselende be wolking en nu en dan buien. Wind ruimend naar West of Noord-West, geleidelijk tot krach tig en langs de kust tot hard toe nemend. WOENSDAG: Zon op 6.33, onder 18.28. Maan op 18.40, onder 7.56.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1