Drie Noordelijke divisies geisoleerd Helder s café als rechtszaal Regering neemt maatregelen tegen prijsopdrijving Ruim 80 arbeiders in Britse mijn omgekomen Een Brits voorstel inzake Korea Accoord over lonen en prijzen viel in slechte aarde VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Amerikanen sluiten het front tussen Osan en Soewon KoAi fijeAbeJk Woensdag 27 Sept. 1950 75e Jaargang No. 10910 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Laatste weerstand in Seoel gebroken H Satii Maximumprijs voor rijwielbanden vastgesteld Onderhandelingen met vakbeweging begonnen Russische nederlaag in V. N.- vergadering De Belgische krijgsraad verklaart zich bevoegd Weerbericht Vrijwilligers 20 October naar Korea Geen verzet tegen de Indonesische aanvraag MYRA WARD HUWT PAUL STEENBERGEN Biljart fungeerde a s groene tafel Hoe kwam de korporaal in de kast? Zij werden door een brand ingesloten Ook Sowjet-plan te verwachten Russen wakkerden vuurtje van demonstraties aan BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDU COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten De Amerikaanse troepen ten zuiden van Seoel hebben tussen Osan en Soewon contact gemaakt met tanks van de eerste divisie cavalerie, die van het zuiden uit optrokken. Ongeveer zes kilometer ten zuiden van Soewon hebben de Ame rikaanse strijdkrachten het front gesloten, waardoor alle Noordkoreaanse troe pen in Zuidwest-Korea naar schatting drie divisies thans geïsoleerd zijn. De Amerikaanse strijdkrachten hebben geen tegenstand ontmoet. De drie ge- Isoleerde divisies bevinden zich ten zuiden en westen van de hoofdweg van Seoel naar Taedjon, de grootste stad, die de noordelijken nog in handen hebben. Hoewel Seoel officieel heroverd is, wordt er volgens de laatste berichten nog hevig gevochten tussen de Ameri kaanse mariniers en de restanten van de Noordelijke bezettingstroepen, die geleidelijk de stad verlaten. In de af gelopen nacht werden drie tegen-aan- vallen ondernomen om de Amerikanen te beletten de laatste vijandelijke res ten in het Noordelijke deel van de stad op te ruimen. Mariniers sloegen twee nachtelijke aanvallen af en rukten ver volgens bijna twee km op na verbit terde huis-aan-huis gevechten. De ze vende divisie weerde een sterke aanval af en vernietigde de aanvallers. In het afgelopen etmaal zijn in Seoel 1700 Noordelijken gesneuveld of gewond en 650 man krijgsgevangen gemaakt. De Zuidkoreaanse troepen ten Oos ten van Seoel vorderen snel naar de rivier de Han, waarbij zij heuvels op 13 km afstand van Seoel bezetten. Bij Hamhoeng hebben Amerikaanse vlieg tuigen even ten Zuiden van de 40ste breedtegraad een hydro-electrische in stallatie vernield, waardoor de stroom in honderden kleine fabrieken in Noord-Korea is uitgevallen. Amerikaans^ mariniers zetten de gevangenen, die zij in de strijd om Seoel hebben gemaakt, met de han den gevouwen in de nek tegen een muur. Terwijl twee mariniers met het geweer in de hand nauwlet tend toezien, dat de gevangenen geen enkele verdachte beweging maken, zoekt een derde hun kle ding na op wapens. «wmwaJ De minister van Economische Zaken heeft 'n aantal beschikkingen afgekon digd om ongewenste prijsstijgingen bij enkele eerste levensbehoeften te kun nen tegengaan. Zo is voor buitenbanden van het type 28 x 1 een stelsel van maximumprijzen vastgesteld, waardoor de consumentenprijs f 4.85 wordt. Deze komt overeen met de prijs welke in Augustus gold. Ook is een beschikking afgekondigd, die eventuele prijsverho gingen in de textielhandel aan nauw keurig begrensde normen bindt. Intus sen is vanmorgen een bespreking van vertegenwoordigers van de Raad van Vakcentralen met de regering over het prijsbeleid begonnen. De afkondiging van een maximum prijs voor rijwielbanden is niet de enige De Algemene Vergadering der V.N. heeft met overweldigende meerder heid besloten, de klacht van natio nalistisch China tegen de Sowjetunie inzake aggressie, de kwestie van de mensenrechten in de Balkan en de kwestie van bedreiging van de poli tieke onafhankelijkheid en integriteit van Griekenland, in behandeling te ne men. De Sowjetunie en haar bondge noten hadden deze punten uit de agen da willen houden. Inzake de berechting von Falkenhausen c.s. De Brusselse krijgsraad, waarvoor thans de Duitse generaals Von Falken hausen, Reeder, Bertram en Von Claer °P beschuldiging van oorlogsmisdaden terecht staan, heeft de door de verdedi- gers aangevoerde stelling, dat de raad niet c'ompetent zou zijn in deze zaak, afgewezen. Het proces zal nu normaal v/orden voortgezet. Verwachting tot hedenavond: Wisselend bewolkt met aanvan kelijk en voornamelijk in de kustgebieden nog enkele buien. Elders overwegend droog weer. Matige en in de kustgebieden tijdelijk krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag: Zon op 6.34, onder 18.26, Maan op 18.51, onder 9.11. poging om ongewenste ontwikkelingen bij de handel in dit product tegen te gaan. Om verder gehamstèr te voorko men, is n.1. bepaald, dat voor elke nieuwe buitenband, die men wenst te kopen, een oude moet worden ingele verd. Deze moet dezelfde maat hebben als de nieuwe. Wat betreft de handel in textielwa- ren als bedrijfskleding, wollen stoffen, kousen en sokken, wollen en molton dekens, breig-rens en allerlei huishoud- goederen, de handel mag hiervoor slechts de vervangingswaarde in reke ning brengen wanneer reeds dezelfde goederen zijn ingekocht en in het ma gazijn aanwezig zijn. De handelsmarge in geld mag slechts drie procent hoger liggen dan die, welke gold in de pe riode van 1 Juni 1949 tot 31 Mei 1950. De regering heeft inmiddels 't vraag stuk van de loon- en prijspolitiek in studie gegeven aan de Sociaal-Econo - mische Raad. In een persconferentie heeft het CNV nogmaals aangedrongen op afkondiging van een prijsstop met mogelijkheid van dispensaties. Omstreeks 20 October zullen de Ne derlandse strijdkrachten voor Korea naar het strijdtoneel vertrekken. Aan de oefening van de manschappen wordt alle zorg besteed. Zo zullen zij in de loop van de volgende week naar Belgie gaan om daar met zwaar materiaal in eigen verband een korte oefening te houden. De commandant, majoor Den Ouden, gaat nog deze week zijn Bel gische collega bezoeken voor het uit wisselen van gegevens. Dit bezoek moet echter niet uitgelegd worden als een begin van de vorming van een Benelux-contingent voor Korea. „Kind van de U.N.O." De Veiligheidsraad heeft Indonesië voor het lidmaatschap van de V.N. aanbevolen. Geen der leden verzette zich tegen dit besluit. De gedelegeerde van Nationalistisch China onthield zich. De raad nam dit besluit op aandrin gen van de Indiase afgevaardigde, Sir Benegal Rau, die verklaarde, dat In donesië „een kind van de Verenigde Naties" kon worden genoemd. Als de algemene vergadering Indo- nesie's toetreding goedkeurt, zal In donesië het 60ste lid van de Verenig de Naties worden. De Chinese natio nalistische afgevaardigde motiveerde zjjn onthouding van stemmen door te verklaren, dat Indonesië door „de ma- rionnettenregering van Peiping" te er kennen, gebrek aan trouw aan de be ginselen van het internationale recht had getoond. Paul Steenbergen, directeur van de Haagse Cómedie, zal Maandag 2 October a.s. te Den Haag in het huwe lijk treden met de actrice Myra Ward van „Comedia". Aan bovengenoemde bijeenkomst is een proces voorafgegaan, dat bijna 'n jaar duurde. Wij zullen trachten de nogal ingewikkelde geschiedenis die zo langzamerhand een prestigekwes tie is geworden zo kort mogelijk te schetsen. Op Woensdagavond 17 No vember 1949 was het verre van be haaglijk in Nieuwediep. Niet alleen dat de Novembermaand haar ongerief met zich bracht, maar ook zou de volgende dag een boot vertrekken. Geen wonder dus, dat het café „Zee- In een mijn bij Worksop (Notting- hamshire, Engeland) is brand uitge broken. Hierdoor hebben 83 mijn werker» het leven gelaten. Zij zijn door het vuur ingesloten en men Is er niet In geslaagd hen te redden. Het vuur was zeer hevig en de luchtverversing onvoldoende, zodat de reddingploegen een uitermate zware taak hadden. De brand begon op vierhonderd me ter onder de grond op ongeveer een kilometer afstand van de schacht, die naar de begane grond leidt. Op dat moment waren ongeveer tweehonderd j man beneden aan het werk. Vele hunner wisten te ontkomen. Sommi gen geraakten uitgeput door de rook en de hitte en kropen de laatste paar De Britse regering heeft de delegaties naar de V.N. een resolutie aangeboden, die in brede lijnen een oplossing aan de hand zou doen voor de toekomst van Korea na het einde van de oorlog. De voornaamste punten van het voor stel zouden zijn: vorming van een ver enigd en onafhankelijk Korea, vrije ver kiezingen onder toezicht van de V.N. instelling van een commissie van toe zicht op de overgang van oorlog naar vrede, en verantwoordelijkheid van de V.N. voor het economisch herstel van Korea. In de Veiligheidsraad heeft Jacob Malik medegedeeld, dat ook de Sowjet unie voorstellen t.a.v. Korea zal indie nen. Volgens Reuters correspondent Paul Scott Rankine zou de mogelijk heid bestaan, dat de Sowjetunie vóór het eind van de week stappen zal doen om door onderhandelingen een eind te maken aan de oorlog op Korea. |Ua de Tsjechische soldaten, waarover wij gisteren berichtten, zijn nu de rondtrekkende zigeuners aldaar aan de beurt. Zij hebben aanzegging gekre gen, dat ze hun levenswijze moeten herzien en zich op een vaste plaats dienen te vestigen. Ongehoorzaamheid zal met verbeurdverklaring van hun paarden gestraft worden. Wie paar- IIIllllIllllll nac met vijf sterren. Of een donker rode roos, zoals Sir Gladwyn Jebb, En- gelands afgevaardigde ter U.N.O., er een kreeg van de prima ballerina var het Sadler Wells ballet, dat met groot van de „Pan-American" in New York succes in New York optreedt. Zij vond de directeur van de A.O.A. een cheque dat zijn optreden op de Bühne" in van 17% millioen dollar en toen wa- Lake Success ook een bloemenhulde ren ook daar de bordjes verhangen. verdiende. O Ook Koningin Eilsabeth den zegt, zegt toto. In Auckland is een jacky Coogan, in de twintiger jaren van Engeland is populair bij de konin electrische totalisator gedemonstreerd, de populairste kinder-filmster, is ook gjnnen van toneel en film. Irene die het mogelijk zal maken in geheel behoorlijk gegroeid. Hij is thans 35 Dunne, die van Hare Majesteit een Nieuw-Zeeland weddenschappen af te jaar en directeur van een handel in paar' waardevolle tips kreeg voor haar sluiten, die onmiddellijk naar het wed- keukenuitrustingen. De juiste kokkin rol Van Koningin Victoria, vond haar strijdterrein worden overgebracht. D heeft hij echter nog steeds niet ge- een Koningin van top tot teen. De Mocht U ook van een gokje houden, vonden, onlangs scheidde hij na vier Engelse landarbeiders mogen dan geen vertrouw dan niet te zeer op geluks- jaar huwelijk van zijn derde vrouw, rozen of sterren op de kraag of op be- getallen: Een Amerikaanse zware jon- een 26-jarige voormalige nachtclub- zoek krijgen, ze krijgen sterling en gen, die voor de derde maal een 2angeres. kraakje trachtte te zetten in de „Lucky Seven Grill" werd daarbij voor de derde maal gegrepen. D Over f getallen gesproken: Een drietal artsen meer sterren: Als er hierboven na 400 „land-loze" gezinnen kregen in- van de universiteit van Chicago heeft nog meer stonden, dan had U het gevolge een nieuwe wet land toege uitgerekend, dat voor een juiste e- jujSbe aantal, dat de kraag van gene- wezen. De regering zal steun verlenen handeling van het aantal slachtoffers rgaj omar Bradley thans siert. Ten- bij de ontginning. In het totaal zullen van radio-actieve stralen (men ie en ejJ)(je hem de gelijke in rang te maken 250.000 Italianen 1.200.000 hectaren op 500.000) bij een aanval met wee vgn generaals Eisenhower en Mac bouwland in eigendom krijgen. De twee atoombommen op een grote stad Arthur besloot het congres hem van boeren rond Parijs zijn daarentegen 7% millioen liter bloedplasma nodig vier-sters- tot vjjf-sters-generaal te pro- ontevreden. De melkvoorziening van zou zijn. Dat is de helft van het totaal moveren. Theodoor heeft liever cog- de Franse hoofdstad daalde tot bijna wel vijf pond per week. Ze zijn daar mee de hoogst betaalde landarbeiders ter wereld. Hun collegae in Zuid- Italie mogen ook niet mopperen. Bij - dat Amerika in de tweede wereldoor log gebruikte. D Nu we toch in het groot bezig zijn: 's werelds grootste fa brikant, de General Motors Corporation, betaalde over 1949 het (lieve) bedrag van 444.377.899 dollar en 44 cent aan inkomstenbelasting. De „Pan Ame rican World Airways" mogen er an ders ook zijn. Op hetzelfde oger.blik waarop vier gezagvoerders van de „American Overseas Airways" op Schiphol in de passagierscabine van hun toestellen een bordje ophingen, waarop vermeld stond, dat het vlieg tuig nu aan de P.A.W.A. toebehoorde, overhandigde een vertegenwoordiger Het is Huilen in Wenen de helft, omdat de veehouders van vier departementen niets afleverden. Ze eisen verhoging van de vastgestelde melkprijs. Ook de vijftien onder officieren van de Wehrmacht. die Maandag na een vlucht uit Rostock in West-Berlijn aankwamen, waren het niet eens met de regering, die eiste dat ze in een Oost-Duits leger dienst zou den nemen. Eis als desert: De voor malige Britse fascisten-leider Sir Os- wald Mosley heeft in een rede te Lon den volledige gelijkheid geëist voor dp Duitsers in een West-Europees leger Blut und Eisen; ijscelijk vindt Theo- dooe. Wie gisteravond om half negen café „Zeemacht" in de Spoorstraat te De* Helder zou zijn binnengestapt, zou niet veel meer hebben gezien dan het keurig verzorgde interieur van een behoorlijk beklante zaak. Maar nauwelijks een half uur later betraden vijf keurig geklede heren het café, van wie mr. J. Krabbe, de president van de Arrondissements Rechtbank te Alkmaar, de eerste was. Achtereenvolgens deden nog hun intrede mr. J. N. Alblas en mr. P. J. M. Nolet (rechters), mr. A. W. Holstejjn (substituut-officier van Justitie) en mr. H. A. van Ravensteijn. Aan een tafeltje in de nabijheid van de leestafel nipte mr. H. Jonker Hz. net van zijn glaasje coca-cola. Drie in burger gestoken agente* van de Helderse politie getuigen i charge verhieven zich even van hun zetel toen de vijf leden van de Meervoudige Kamer zichtbaar werden. Weinigs ogenblikken daarna had zich rond het biljart achter in het vertrek een volledigs rechtbank geïnstalleerd. macht" flink bezet was met mensen die een versterking namen tegen de koude en elkaar een laatste vaarwel toeriepen. Gelijk bekend, behoren ca- fé's onder normale omstandigheden om twaalf uur 's nachts hun deuren te sluiten. Edoch.... Er was nog volk! Drie surveillerende agenten van politie, Van M„ W. en M., zagen om ongeveer een uur echter nog licht branden in het café „Zeemacht". On middellijk gevolg gevend aan een plichtmatige nieuwsgierigheid, ver saagden zij niet op de stang te klim men die de grote ruit voor barsten moet behoeden. Daar de mannen ner gens houvast konden vinden, moesten zij elkaar ondersteunen en dus om de beurt door de valraampjes naar bin nen kijken. Het was vijf minuten over èèn... Wat zij zagen, hebben zij later meermalen verklaard: behalve de toenmalige eigenaar van het café, U.. en diens kellner L. ontwaarden zij nog een burger, een forse man, die tegen de tapkast aanhing en „uit een glaasje een helder vocht" dronk. Twee agenten, M. en W., spoedden zich ach terom, om de achteruitgang af te zei ten. De derde agent, Van M., klopte aan de voorzijde aan, en werd toen door U. binnen gelaten. Hoe hij even wel keek, hij trof slechts aan U. en diens kellner L. Ook de andere agen ten, die inmiddels tot de ontdekking waren gekomen, dat er geen achter uitgang was, moesten bekennen dat de man van het glaasje die een grijze jas droeg in geen velden of wegen te bekennen was. De derde man was dus verdwenen! Korporaal In de „cel". Links, halverw ge het café, is ech ter een deur waarop „telefoon" staat. Toen deze werd geopend, kwam de korporaal voor speciale diensten bij de Koninklijke Marine S. te voorschijn, die zei juist op weg te zijn naar de W.C. Hij stond op de tweede tree van een trap die in de „telefooncel" zijn begin vond, en kwam van boven waar hij naar hij verklaarde boeken aan het sorteren was. De agenten herkenden in de korporaal S. de ver dwenen derde man, van wie werd ver ondersteld dat hij op de trap was gaan zitten om zich aan de arm der wet te onttrekken. Hoe het ook zij, er werd proces-verbaal opgemaakt om- lat het café nu eenmaal geen hotel is en dus 's nachts geen gasten mag herbergen. Van mr. Jonker, de ver dediger, vernamen wiJ*dat de gehele affaire wellicht in der minne „zou zijn geschikt, ware het niet dat de eige naar C. op het kantongerecht te ho ren kreeg dat hij na sluitingstijd had getapt. De heer U. hield vol dat hier van geen sprake was geweest, waarna de kantonrechter de zaak aanhield om de verbalisanten te horen. In de vol gende zitting kwam men niet tot overeenstemming. (Zie vervolg pag. 3) honderd meter op handen en knieën door rook en kolenstof naar de red dende schacht. Reddingploegen begaven zich naar beneden, om te proberen, de ingeslo ten arbeiders te redden. Na een paar uur moest een mijnfunctionaris mede delen, dat de brand weliswaar was bedwongen, doch dat de reddingploe gen door de geweldige hitte en de dichte rook de ingesloten arbeiders niet konden bereiken. De brandende Mijnwerkers en vrijwilligers vullen aan de schachtingang zandzakken om het vuur te verstikken. TELEfoto. afdeling werd afgesloten teneinde te voorkomen, dat het vuur zich nog ver der uitbreidde. Geblakerde en me' roet bedekte redders, die in de schacht waren afgedaald om de brand te be strijden, meldden: „Het is een hel be neden". Tot afsluiting van het brandende gedeelte werd besloten, toen men de zekerheid had. dat de ingesloten mijn werkers niet zouden kunnen worden gered. HANS FRÏTZSCHE VRIJGELATEN Hans Fritzsche, radio-commentator van de nazi's, is wegens goed gedrag in vrijheid gesteld. Hij was door een zui veringshof tot negen jaar veroordeeld. TUMULT IN WENEN In Wenen is gisteren groot rumoer ontstaan door de publicatie van een nieuwe overeenkomst inzake lonen en prijzen, die was gesloten tussen de re gering en het socialistische verbond van vakverenigingen. Deze voorzag in loonsverhogingen van tien tot acht tien procent, ter bestrijding van de sterk gestegen kosten van het levens onderhoud. Deze stijgingen belopen on geveer 25 tot 60 procent. Groepen arbeiders marcheerden op naar de bondskanselarij, om te protes teren tegen deze nieuwe regeling. Daar bij waren er uit de onder Russische controle staande bedrijven. Dezen wer den met vrachtauto's aangevoerd en hadden spandoeken bij zich, waarop leuzen waren geschilderd als „Wij wil len geen hongerloon" en „Weg met het verhongeringspact" De politie hield de demonstranten tegen, waarna er gevechten ontston den. Daarbij werden acht demonstran ten en twee politieagenten gewond. Later verzamelden zich groepen beto gers voor hotels, die bij de Engelsen en de Amerikanen in gebruik zijn. Er werden enkele ruiten ingeworpen. Ook hier werden de opstandige elementen verwijderd. Ook ging een groep beto gers midden op een druk kruispunt zitten, waardoor het verkeer enige tijd werd opgehouden. In de namiddag liep de demonstratie te Wenen rustig af, doch de protest beweging verspreidde zich verder door het land. Er werd melding gemaakt van stakingen in de fabrieken in de Russische zone en van protesttelegram men uit Steyr in de Amerikaanse zone. Treinen van en naar Wenen werden opgehouden. Er is een stormloop op levensmidde len-, textiel- en schoenenwinkels ont staan. De Oostenrijkse regering heeft be sloten. dat de overeenkomst Inzake lonen en prijzen volledig van kracht zal worden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1