De feestelijkheden in Friesland bereikten hoogtepunt Tweede Kamer in de contramine Britten vorderen hoofdbureau van Westduitse communisten Nog geen Duitse soldaten in Atlantisch leger Café „Zeemacht" als rechtszaal Koningin en Prins zetten de triomftocht voort Door Noord- en Oosthoek lUlJuALcftjil Het Radioprogramma Totaal bouwvolume van f 560 millioen Nieuw-Guinea-debat achter gesloten deuren Nieuwe wijze van behandelen voor Rijksbegroting 1951 Productie en export zijn gestegen Alkmaarse rechter zetelde achter biljart Onderdeel van offensief tegen rode verzetsactie Frankrijks standpunt vond een meerderheid Eerste Kamer aanvaardt dividendbeperking Damstadt heeft uitstel van betaling gekregen Noord-Holland bezit de meeste auto's WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950 Y'an molenroeden, hooibergen en boerderijen op de meest afgelegen plaatsen ln Friesland heeft eergisteren en gisteren de driekleur gewapperd ter gelegen heid van het bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard aan deze provincie hebben gebracht. En of de zon scheen dan wel de regen stroomde de bevolking spoedde zich naar buiten om de hoge gasten toe te juichen. Gelukkig heeft het weer zich gisteren van een betere kant laten zien. Hoewel eerst riog wat aar zelend heeft de zon zich gedurende de gehele dag laten zien en grote luister aan de feestelijke tocht bijgezet. Leeuwarden beleefde het tweede hoogtepunt in deze dagen door de au bade 's morgens vroeg op het Wilhel- minaplein. Vijftienhonderd schoolkin deren zongen hier de Koningin en de Prins het Wilhelmus en enkele Friese liederen toe. Turndemonstraties, een défilé van een groot aantal plaatselij ke verenigingen en het werk van een rhythmische dansgroep volgden elkaar op en oogstten grote waardering. De hele bevolking was uitgelopen om hiervan getuige te zijn. Al vroeg vertrokken de Koninklijke bezoekers voor een tocht door het Noorden en Oosten van de provincie. Tegen kwart vóór twaalf kwam het Koninklijke Paar in Driesum aan, waar het een bezoek bracht aan Rinse- ma State, een tehuis voor ouden van dagen. Vandaar werd de tocht voort gezet naar Drachten, waar het gezel schap om kwart vóór één aankwam. Daar werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Van Veenkolonie tot Industrieplaats. De gedeputeerde D. de Loor gaf een uiteenzetting van de betekenis van het Industrieschap Oost-Friesland. De lunch werd ge bruikt ten huize van mr. P. A. V. ba ron Van Harinxma thoe Slooten, oud commissaris der Koningin in Fries land, te Beetsterzwaag. Via Gorredijk reden de Hoge Gas ten na de lunch naar Jubbega, waar zij zich op de hoogte stelden van het ze genrijke werk, dat in deze vroegere veenkolonie in het buurthuis wordt verricht. Tegen vier uur ronkten de zware politiemotoren Heerenveen bin nen en juichten duizenden de Koningin en de Prins toe. Schoolkinderen en jeugdorganisaties stonden hier opge steld. Enkele minuten later reed men door Joure. Ook hier opgetogen huldebe tuigingen en geschenken. Tegen half vijf was het gezelschap in Sneek. Wol was je VEILIG 'mm VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Sport. 6.35 Johan Jong. 7.00 Erperanto-uitzending. 7.15 Trio X.IJ.Z. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Weékkro- niek. 7.45 Op bezoek bij anderen. 8.15 The song of songs. 8.50 Het bankje van een mil lioen. 9.50 Kwartet van Jan Corduwener. 10.10 Bach-herdenking. 10.30 Tussen mens en nevel vlek. 10.45 Chopin. 11.15 Dansmuziek. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 „Things to come". 7.40 „Vandaag". 8.05 Disco-actuali teiten. 8.15 Omroeporkest. 9.05 Gram.muziek. 9.15 Onze jongens gaan de kazerne binnen. 9.35 Bartok-herdenking. 10.00 Fantasie. 10.15 Bach-herdenking. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Orkestmuziek. VOOR DONDERDAG HILVERSüM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Morgenwijding'. 9.15 Symphonie. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Korte gesprek ken. 10.35 „Croon-crew". 10.50 Kleutertje luis ter. 11.00 Sopraan met piano. 11.30 Dansen uit het ballet. 11.45 Jeugd van Nederland. 12.00 Sopraan met Orgel. 12.38 Peter Kellen- bach, 1.15 Dolf van der Linden. 1.45 U kunt het geloven of niet. 1.50 Richard Croocks. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Jan Huckriede, piano. 3.00 Klimop. 4.00 „Van vier tot vijf". 5.00 Kaleidoscoop. 5.50 Regeringsuitzending. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Tom's prairie pioneers. 6.50 Cabaretprogramma. 7.15 Amsterdams Sa lonorkest. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.15 „De Burgers van Calais". 10.45 Felix Mendclssóhn. 11.15 Sport. 11.30 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.40 School radio. 10.00 Nieuw Londens Strijkorkest. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgelspel. 11.00 De Zon nebloem. 12.03 Om-en-om-programma. 1.20 Recital. 1.50 Margaret Ritchie. 2.00 Prome nade-concert. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.30 Recital. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Vocaal- ensemble. 5.00 Het Radio-Jeugdjournaal. 5.30 Sweelinck-kwartet. 6.00 Leger des Heilskwar- tier. 0.15 Land- en Tuinbouw. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Voor onze postzegelverzamelaars 7.30 Symphonisohe suite. 7.40 „Vandaag". 9.00 Protestants kerkelijk leven. 9.20 Kerkmuziek. 10.15 Do vaart der volken. 10.35 Rozette. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Concert voor viool en orkest. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 8.05 Concert. 9.10 Verz.progr. 10.00 Orgel. 10.30 Troise en zijn Banjoliers. 11.00 Dagboek. 11.15 Spa-orkest. 11.45 Cau serie. 12.15 VI. Br.: The 2 Pianobrothert. 1.15 Gram. 2,00 Muziekgeschiedenis. 3.00 Eng. L. P.- Alyari en Zigeuners. 3.30 Voor de Sol daten. 3.45 Daiisorkest. 4.15 Eng. H.S.: Or kestmuziek. 4.45 Eng. L.P.: BBC Schots Var.- orkest. 5.30 Uitwisselingsprogramma. 6.00 Or gel. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Gram. 8.00 VI. Br.: Verz.progr. 9.00 Rocr- roer-romme-de-pot. 9.30 Beniamino Gigli. 9.45 Actualiteiten. 10.15 Kamermuziek. 11.05 Gram. LIJN IV: 8.10 Concert. 9.05 Romant. Ca sinoprogramma. 10.00 Lux.: Ménage et Musi- que (VI.). 10.30 VGO: Feuilleton. 10.45 Verz. progr. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Klein Ca sinoprogramma. 12.00 Gram. 12.30 Eng. H. S.: Voor de arbeiders. 1.00 Eng. L.P.: BBC Midland Light Orchestrn. 1.45 Fr. Br.: Gram. 2.00 Symph. Jazzmuziek. 3.00 VGO: Samba hier Samba daar. 3.15 Palmyras. 3.30 Rus sische koren. 3.40 Palmyras. 3.55 Gram. 4.00 Amusements-ensemble. 4.30 Fr. Br.: Piano muziek. 5.10 Dansmuziek. 6.00 Voor de sol daten. 6.30 Filmmuziek. 7.00 Eng. H.S.: Land of Romance. 7.30 Eng. L.P.: Verz.progr. 8.00 Lux.: Lichte muziek. 8.30 Eng. L.P.: Muziek ln Miniatuur. 9.00 Welsh Rareblt. 10.15 Ac tualiteiten. 10.20 Happy Hoe-Down. 11.00 Voordracht, 11.15 Tango-orkest. Hier volgde op een officiële ontvangst ten stadhuize een défilé van de plaat selijke verenigingen, een zanghulde en het dansen van de Skotse Trije, de Friese nationale dans. Via Hommerts, Spannenburg, en Follega ging de stoet ten slotte naar Lemmer, waar de Piet Hein reeds lag te wachten. Klok slag zes uur vertrok het Koninklijke jacht, toegejuicht door de duizenden, die spontaan het Wilhelmus aanhie ven. Het Koninklijke bezoek aan Fries land was ten einde. Het Koninklijk paar op de tribune tijdens het voorbijtrekken van Leeuwardense meisjes. De Rijkbegroting voor Volkshuis vesting en Wederopbouw geeft voor het jaar 1951 een verlaging van de kapitaalsuitgaven van rond f 29.5 mil lioen te zien. Daarentegen kent de ge wene en buitengewone dienst een ver hoging van f61,8 millioen. Tot en met 31 December 1949 bedroeg het aantal gereed gekomen particuliere wonin gen, gebouwd met steun op grond van de financieringsregeling woningbouw 1947 of 1948 17500. Voor 1950 kan het gemiddelde aantal geschat worden op 5000 per maand. Het totaal uitgetrokken bouwvolume ad f 560 millioen zal als volgt over de verschillende sectoren verdeeld wor den: herbouwwoningen 80 millioen, woningwetwoningen 220 millioen, par ticuliere nieuwbouw met rijkssteun 180 millioen, vrije sector 80 millioen. DE „CHITRAL" VERTROKKEN Op 22 September is het Britse schip Chitral uit Tandjong Priok naar Ne derland vertrokken. Aan boord bevin den zich 767 opvarenden, in hoofdzaak bestaande uit militairen van het voor malige KNIL met hun gezinnen. De Tweede Kamer heeft gistermid dag uitgebreid gedebatteerd over de vraag, of de begroting voor 1951 op de klassieke manier zal worden behan deld dus met voorbereidende bespre kingen in de afdelingen, met al de na delen daaraan verbonden dan wel op een andere, die een vluggere werk wijze schijnt te garanderen. Bij wijze van proef is besloten, speciale begro tingscommissie^ In het leven te roepen, die ieder een hoofdstuk zullen bekij ken'. Zij zullen overleg kunnen plegen met de betrokken minister en daardoor de behandeling grondiger kunnen voor bereiden. Al evenmin kon de Kamer voets- stoots een voorstel aanvaarden, om de volgende week het rapport inzake Nieuw-Guinea in besloten zitting te be handelen. De heer Van der Goes van Naters voelde nog al wat grondwette lijke bezwaren, die echter alle werden bestreden. Als voornaamste argument vóór het voorstel werd aangevoerd, dat het ongewenst kon zijn, in het openbaar een stanapunt te gaan inne men, nu de onderhandelingen zo vlak voor de deur staan. Ten slotte is het Vrijdag onderbro ken debat over de regerlngspolitiek ten aanzien van kunst en cultuur afge sloten. Nadat de heer Hoogcarspel (CPN) nog een waslijst van desiderata had opgesomd, heeft minister Rutten de verschillende sprekers beantwoord. De minister meende dat de regering de voorrang moet laten aan het particu liere initiatief en aan de organisaties, die zich bemoeien met kunst en cul tuur. De aandacht moet worden gericht op de grote waarde, dat de jeugd de kunst leert aanvoelen als een noodza kelijkheid. Op het ogenblik wordt na gegaan, wat er in de gewesten zoal leeft, en waar het geld van rijk, pro vincie en gemeente, dat als subsidie aan culturele instellingen ten goede komt, uiteindelijk blijft. Over de Nederlandse opera wordt nog met de gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam onderhandeld. Nadat nog de staatssecretaris, de heer Cals, enkele details nader had toege licht, werd het verslag van de onder wijscommissie voor kennisgeving aan genomen. Maar we zijn er nog niei In zjjn toelichting op de begroting van Economische Zaken heeft de mi nister erop gewezen, dat het zwaarte punt van Nederlands taak op econo misch terrein voor de komende jaren is gelegen in een herstel van het even wicht tussen nationale productie "ten het totaal van verbruik en investeringen. Dit evenwicht zal vóór de algehele af loop van de Marshall-hulp bereikt moe ten zjjn. Op 't gebied van de nationale produc tie is nog steeds een stijging te consta teren, hoewel het doel nog geenszins bereikt is. Vergeleken met 1948 bedroeg de stijging 12%, hetgeen meer is dan in Belgie (1%), Engeland (7%) en Frankrijk (9%). De export zal op voort schrijdende wijze moeten worden ver hoogd. De ontwikkeling van deze laat ste laat zich intussen nog steeds gun stig aanzien. De uitvoer bedroeg in 1949 142% van die in 1948. Voor het eerste resp. tweede kwartaal 1950 zijn de cijfers in vergelijking met 1949 131% en 140%. Daartegenover staat, dat de invoer op het eind van 1949 en begin 1950 plotseling sterk omhoog liep. De cijfers over Juli wijzen er op, dat de ontwikkeling gedurende het tweede halfjaar van 1950 gunstiger zal zijn. Wat de middenstand betreft, zal de minister de gedachten van samenwer kende organisaties zoveel mogelijk sti muleren. De minister stelt zich voor een nieu we Bedrijfsvergunningenwet, Vestigings wet en een Wet met betrekking tot kartelvraagstukken in te dienen. (Vervolg van pagina 1) Tegen de kellner en de korporaal, die met U. als getuigen a décharge op traden, werd wegens meineed proces verbaal opgemaakt. De „meineed" te gen de korporaal heeft voor het Hoog Militair Gerechtshof gediend, waar voor S. in hoger beroep verscheen na door de Krijgsraad tot vijf maanden te zijn veroordeeld. De luitenant ter zee der le klasse B. Knopper heeft de korporaal voor het Hoog Militair Ge rechtshof op knappe wijze verdedigd. De zaak werd aangehouden om een onderzoek te laten instellen door een commissie onder leiding van vice- admiraal A. Vos. De „meineed" tegen de kellner diende gisteren voor de Alkmaarse rechtbank, waar ten slotte werd be sloten de zitting 's avonds om negen uur voort te zetten waarvoor de rechtbank besloot het domicilie naar café „Zeemacht" te verplatsen. En daar troffen wij dan gisteravond het gezelschap aan. Terwijl de ver lichting net zo werd gesteld als op 17 November 1949 en een aantal verbaas de stamgasten aan het buffet hun glaasje bier slurpten de zitting was openbaar vernamen wij dat de korporaal S. bij de marine zeer gunstig bekend staat. Hij zou zelfs op de nominatie staan voor promotie. Toen de rechtbank had plaats genomen kon de zitting tegen een décor van tafeltjes, een kapstok en een fiets een aanvang nemen. De ramen beslagen? „U weet wat u met uw verklaringen De Britse autoriteiten in Duitsland hebben het moderne gebouw gevor derd, waarin de Westduitse communis tische partjj haar hoofdbureau had ondergebracht. Dit bureau verhuisde onlangs van Frankfurt naar Dttssel- dorf. Generaal Bishop, commissaris voor de staat Noordrijnland-West- falen heeft bevel gegeven tot deze vor dering ten behoeve van de huisves ting van een nieuwe militaire eenheid, die uit Engeland is aangekomen. De communisten moeten het gebouw binnen acht en veertig uur ontruimen. De kantoorinventaris en de drukpers moeten blijven staan. In het gebouw huizen niet alleen het bestuur van de partij, doch ook de leiding van tal van andere communistische organisaties. Ook zijn er de redactie en de drukke rij van het grootste Westduitse com munistische orgaan, Freies Volk. Volgens een Britse mededeling maakt dit bevel deel uit van een reeks van requisities ten behoeve van de Britse militairen in Duitsland. Bo vendien beschouwt men haar als on- Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs zal Duitsland op het ogenblik geen manschappen leveren voor het Atlantische leger, dat binnen kort gevormd wordt. Wel zal een be langrijk deel van dit leger in West- Duitsland gestationneerd worden. Frankrijk, Engeland en de Benelux- landen zouden een deel van hun divi sies onder commando van een Atlanti sche generale staf plaatsen. De divisies van Italië, Portugal en Noorwegen zou den naar verluidt ln het eigen land blij ven, tenzij er vijandelijkheden uitbre ken. Het Franse standpunt, dat het nog te vroeg is om de herbewapening van Duitsland te bespreken, schijnt in de vergaderingen van de Grote Drie en de Atlantische Raad te New York de over hand gehad tc hebben. Het is echter mogelijk, dat deze kwestie weer ter sprake komt, wanneer de ministers van defensie van de Atlantische Raad 34 October te New York bijeenkomen. derdeel van het Westelijke tegenof fensief tegen de campagne van natio naal verzet tegen de Westelijke mo gendheden, door de communisten ont ketend. De Eerste Kamer heeft gisteravond na afdoening van enkele kleinigheden langdurig gesproken over het wetsont werp inzake dividendbeperking, door minister Lieftinck ingediend. De heren Steinkixhler (KVP) en Molenaar (VVD) juichten het wetsontwerp voor al toe, omdat het een einddatum bevat. Overigens vond de laatste het ont werp een voorbeeld van fiscale wet geving. De heer Vixseboxse (CH) drong in dit verband aan op afschaf fing van de Vennootschapsbelasting. De heer Van de Kieft (Arb.) stemde vol komen met het wetsontwerp in. De heer Van Santen (CPN) kon geen goeds aan het wetje ontdekken. Prof. Lieftinck, de minister van Fi nanciën, stelde vast, dat de wet geen regeling bevat voor de opheffing van de dividendbeperking. Echter dient zij wel een regeling te bevatten. Het voor stel werd aangenomen. De Amsterdamse rechtbank heeft surséance van betaling verleend aan Damstadt (Stichting Vijf Eeuwen Kal- verstraat) voor de tijd van zes maan den, ingaande 2 Augustus J.l. Op de vorige week gehouden crediteurenver gadering werd unaniem voor verlening van surséance gestemd. Zoals bekend, is er een tekort van ongeveer drie ton. REORGANISATIE VAN DE DUITSE STAALCONCERNS Deze maand zal een begin worden gemaakt met de reorganisatie van de Westduitse staalconcerns. Het is de bedoeling, zes grote maatschappijen, die thans tezamen elf millioen ton staal per jaar produceren, op te lossen in een tiental kleinere ondernemingen. De reorganisatie is opgedragen aan de tegenwoordige directeuren der con cerns. BABY IN HAAR BEDJE GESTIKT Maandagmiddag is te Amsterdam bij een familie in de Valeriusstraat een baby, een meisje van acht maanden, in haar bedje gestikt. 3> David Kenzie had niet zoveel over zichzelf nagedacht tot dat ogenblik Dat was hij nou, drie en twintig jaar oud, hielp zijn vader op de boerderij. Het was een mooi bezit, want de Ken- zies hadden meer (jan de meesten hiet in de buurt. Hij was geen heilige, maar hij was niet zo slecht als de oude klets kousen beweerden. Toen hij dit meisje zsg, werd hij zich plotseling van zich zelf bewust. Nü scheen het belangrijk dat hij de langste man in de kamer was dat zijn haar warm kastanjebruin glansde en dat zijn tanden wit schit terden als hij glimlachte. Hij wist da: hij sterker was dan de meesten, zowel wat lichaam als geest betrof. Hij wist dat het leven een goed ding was en hij was er niet bang voor. Hij wist dat hij dit meisje wilde heb Zo zag hij alles duidelijk. Zijn eigen kracht en zijn eigen verlangen, en de dingen die hij van het leven wenste. Hij had het nooit werkelijk geweten vóór dit ogenblik. Iedere hoop en droom die hij ooit zou hebben, zweefde rond dat lange meisje in de blauwe jurk met haar zacht bruin haar en grijze ogen. Natuurlijk dansten zij die avond niet de hemel weet wat de predikant en de leden van de kerk gezegd zouden hebben als ze het wèl hadden gedaan. Maar niemand was in staat de drang van de jeugd te beknotten. Als dansen verboden was, dan vonden zij toch andere wegen om eikaars handen aan te raken en als 't ging, zelfs de ander even tegen zich aan te drukken of te kussen. Zij deden „zang-spelletjes" en Dade met Ellie's hand in de zijne vond die sterk en stevig en wonderlijk heerlijk om aan te raken. En dan •speelden zij „pandverbeuren" en Ellie verloor van hem; daarom mocht hij een opdracht geven. Hij deelde haar mee, dat ze de deurknop moest kussen. Toen hij haar dat opdroeg nam hij haar mee naar de achterkamer en sloot de deur. Er was geen gegil noch opgewondenheid. Ze lachte een beetje en deed wat hij zei, ze had er geen flauwe notie van wat de truc was. Hij liet haar alleen, terwijl ze op de grond geknield lag, gereed om de deurknop te kussen, zodra hij haar een teken gaf. „Houd je mond, helemaal klaar", beval htj, „ik zal zeggen wanneer het tijd is". Hij ging terug in de andere kamer, juist naar de andere kant van de ge sloten deur, Iedereen lachte. De mees ten kenden de truc. Maar Ellie niet. Hij kon dat zweren. Dade riep: „Nu" en opende de deur op hetzelfde ogenblik. Ellie, haar lip pen samengeplooid, leunde voorover op het bevel. Dade kuste haar pal op de lippen. De mensen in beide kamers brulden van het lachen. Ellie stond op en wreef haar lippen met haar zakdoek. „Weet je", zei ze, „het was de eerste "oodharige deurknop, die ik in m'n ieven ben tegengekomen". Precies zo. Geen zogenaamd bele digd zijn. Geen zweem van een ver onderstelling, dat het meer zou kun nen zijn dan een grap op een partijtje, Geen onbeschaamde houding of het niets nieuws voor haar was. Alleen maar een eenvoudig, natuurlijk, ter loops accepteren. Hij lachte ook, maar hij kon niet vergeten hoe haar lippen hadden aan gevoeld onder de zijne. Koel en stevig en zoet. Omdat ze klaar was iets te kuseen, had ze geen tijd gehad zich terug te trekken. Er stroomde leven door die lippen. Ofschoon hij begreep, evengoed alsof ze het hem had ver teld, dat zij er geen spijt van had dat ze een plaatsvervanger voor de porse leinen knop had gevonden, wist hij toch dat ze zich niet gemakkelijk zou laten kussen. Dat bleek ook zo te zijn. Het was ten harde dobber geweest om haar te krijgen, grote goedheid nog aan toe. ofschoon hij er alles voor had ingezet en hij haar was nagelopen met één enkel doel voor ogen. Er was geen en kele reden waarom zij niet spoedig zouden trouwen. Hij was enig kind. nu zijn twee zusters waren gestorven aan diphteritis. En zijn beide ouders eagen graag dat hij zou trouwen met een aardig meisje, dat hij zich zou vestigen en een gezin stichten. Het huis was zeker groot genoeg voor twee families en de boerderij kon best allen onderhouden. Iedereen in de ge meente vond dat het een goede partij was bovendien en was het er mee eens, dat het passend en betamelijk was voor een Sparks en een Kenzie om samen te trouwen. (Wordt vervolgd). Bureaucratie is de dwingelandij der traagheid. DE GIRARDIN op u neemt", begon mr. Krabbe met de korporaal deze zitting. En toen de marine-man wat al te ijverig van „ja" knikte, vervolgde de president: „Ja, u zegt zo gauw ja. U weet wat de ge volgen kunnen zijn?" Van zijn stuk gebracht in deze om geving, slaagde S. er eerst na de derde keer in de eedsformule over de tong te krijgen. De korporaal herhaalde nog eens in het kort wat precies was gebeurd, waaruit voor de aanwezigen kwam vast te staan, dat hij na twaalf uur niet in de benedenzaal van het café was geweest en daar dus ook geen glaasje kon hebben gebruikt. Er werd druk gesproken over zijn kleding op die veelbesproken avond, over de vraag of de ramen waardoor de poli tiemannen naar binnen gluurden al dan niet waren beslagen, over de kleur van de overjas die S. droeg en over diens hoed. „Draagt u wel eens een hoed", wilde de president weten. „Ik heb geen eens een hoed", luidde het antwoord van S. Agent Van M. beschreef hierna de situatie zoals die op 17 November 1949 in het café was. De kellner, die intus sen zijn werkzaamheden aan de tap kast voortzette, keek verontwaardigd toen Van M. zei dat de ruiten niet zo beslagen waren geweest dat hij er niet doorheen had kunnen kijken. Toen de trap ter sprake kwam achter de deur met „telefoon" er op, kwam de gehele rechtbank achter het biljart vandaan om hem met eigen ogen te aanschouwen. Kleine demonstratie „O, wat een steil ding", luidde de conclusie van mr. Krabbe. De korpo raal moest nog demonstreren hoe hij op de trap had gestaan toen de deur voor zijn neus was geopend, voordat agent W. aan het woord kwam. Ook deze bleef bij zijn eenmaal af gelegde verklaringen. En getuige M., de derde politieman, al evenzeer. Ver warrend was het gesprek over de tr-'aag wie nu eigenlijk de deur bnd geopend waarachter de korporaal ver bleef. Er was sprake van, dat Van M. dat had gedaan, er werd verklaard, dat W. het deed en er werd gezegd, dat U. deze daad verrichte. Mr. Krabbe stolde uiteindelijk vast, dat toch iemand de deur moest hebben opengemaakt. Ge tuige M. was naar wij menen de enige die niet in aanmerking kwam bij de deur-kwestie, daar hij er des tijds niet bij was. Zeer ontdaan was U., die met alle geweld vragen wilde stellen aan de agenten, maar toen te horen kreeg, dat hij zich moest bepalen tot het afleg gen van verklaringen. En toen kwam het er uit: „Ik heb de deur open ge daan!" De kellner, in wit jasje met zwart stropdasje voor, was de laatste die gis teravond voor de rechtbank verscheen Midden in zijn beweringen wees hij op het drietal door de warmte besla gen valraampjes, met de opmerking* „Kijk nou eens naar de raampjes, edel achtbare!" En hij wilde dat de recht bank ging proberen of het mogelijk was door die raampjes te kijken. „Ja maar", schrok de president recht, „ik ga niet Op die richel buiten!" Daarna moest de kellner aanwijzen hoe vol gens hem op 17 November 1949 's nachts om één uur, de situatie in de gelagkamer was geweest. L. stapte parmantig naar het midden van het vertrek en begon: „Ome Willem stond hier....", maar hij werd in de rede gevallen, omdat de rechtbank de ach ternaam van de caféhouder U. wilde horen. Zaak nog niet ten einde De verklaringen van beide partijen druisten nogal tegen elkaar in, was onze conclusie toen de zitting om pre cies tien uur voor onbepaalde tijd werd geschorst. Mr. Mulder, die zich nog wenste te verstaan met luitenant Knopper, kreeg op zijn verzoek uitstel van pleidooi. Wanneer beide partijen de inhoud weten van het dossier van het Hoog Militair Gerechtshof, zal de zaak wellicht moedig tot het verleden behoren. Toen de nieuwe eigenaar van „Zee macht", de heer Zeijlemaker, zijn pick-up-installatie liet werken, weer klonk luid: „En van je hele hola, houd er de moed maar in". En buiten hiel pen enkele leden van de rechtbank elkaar om door de beslagen wal- raampjes boven de grote ruit te kij ken.... Zij werden bij hun weinig elegante pogingen door een flinke me nigte met open mond gadegeslagen Noord-Holland, zo deelt de Kon. Ned. Automobielclub mede, kan bogen op de grootste personenauto-dichtheid. Men telt in deze provincie 14.7 personen auto's op elke 1000 inwoners. Daarna komen Utrecht, Zuid-Holland en Gro ningen met respectievelijk 13.2, 12.5 en 12.3. Voor Noord-Brabant en Limburg zijn deze cijfers respectievelijk 8 en 9. Het aantal vrachtauto's is het grootst in Zuid-Holland, namelijk 7.6 per dui zend inwoners. Daarna komen Utrecht met 7.3, Zeeland met 7.2 en Noord-Hol land met 6.9 per duizend. In Overijsel is het aantal autobussen het grootst. Op deze provincie volgen Groningen, Utrecht en Zeeland. Van het aantal personenauto's wordt slechts een mi nimaal percentage (0.8) gebruikt door personen zonder beroep. LOODSDIENSTEN TE IJMUIDEN WERDEN GESTAAKT Gisteravond om half elf is de loods- dienst te IJmuiden als gevolg van de felle Noordwesten wind gestaakt.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3