Zuidelijken 50 KM in Noord-Korea Is Molotof uit de gratie? Drie divisies zijn in de aanval Onze rundveestapel bijna weer op het peil van 1939 Drie gewonden bij steekpartij in een logement te Alkmaar Half October ondertekening van het plan-Schuman VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN KxPii B&iJbeJk Dinsdag 3 Oc-t 195C 75e Jaargang No. 10915 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zware strijd ten Noorden /an Seoel Alle vreemde troepen uit Korea terugtrekken BRAZILIË TER STEMBUS De varkensstapel bereikte een recordhoogte Weerbericht DUITSLANDS TOEKOMST Tweetal mogelijkheden: tweemaal de atoombom zegt Niemöller Aanval op Ambon Stalin zou Truman willen ontmoeten Bedrogen minnaar valt vriendin en rivaal aan Hardhandige repliek op onverhoedse overval Wat men feest noemt... In Oostenrijk dreigt een algemene staking Spaans stoomschip in moeilijkheden Rusland antwoordt op de krijgsgevangen-nota's De politieke besprekingen zijn reeds voltooid Economische problemen nog niet opgelost BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Eenheden van drie Zuidkoreaanse divisies bewegen zich thans in snel tempo op Noordelijk gebied voorwaarts. Een regiment van de derde divisie stormde gisteren vijftig kilometer over de 38ste breedtegraad en veroverde de haven plaatsen Jangjang en Kansong. Deze divisie ontvangt thans versterkingen in de vorm van de Zuidelijke Capitooldivisie. Ook de zesde divisie maakt zich gereed, om over de 38ste breedtegraad te trekken. De Amerikanen, die ten Noorden van Seoel opereren, stuiten hier op zware tegenstand. Hun vorderingen ,ün daardoor zeer gering. Het ziet er naar uit, dat de Zuide lijken, die langs de weg aan de Oost kust van Korea opmarcheren, in de ko mende dagen nog wel meer belangrijke successen zullen behalen. De colonnes bewegen zich thans in de richting van Wongsan, een strategisch belangrijke haven. Het is niet onmogelijk, dat het verzet van de Noordelijken hier hevi ger zal worden. Gevangen genomen Noordelijke soldaten hebben n.1. ver klaard, dat zij zich op deze stad moes ten terugtrekken. Er is bovendien een colonne waargenomen, die zich in Zui delijke richting bewoog. Deze is uit de lucht aangevallen en zwaar geteisterd. Amerikaanse mariniers hebben het Wysjinski sielt voor: Amerikanen van aggressie beschuldigd De Russische minister Wysjinski heeft gisteren in de politieke com missie de strijd op het propaganda- front voortgezet door een resolutie jn te dienen, waarin werd voorgesteld, de vijandelijkheden in Korea onver wijld te staken en alle buitenlandse troepen uit dit gebied terug te trek ken. Dan zou er een regering voor een verenigd Korea moeten komen, en er zou een nationale vergadering moe ten worden gekozen, voor te bereiden door de parlementen van Noord- en Zuid-Korea. Dit alles zou dienen te geschieden onder controle van een commissie der V.N., waarin ook de buurlanden zitting dienden te hebben. Wysjinski diende dit voorstel in aan het eind van een rede, die an derhalf uur duurde, en waarin hij de Amerikanen ervan beschuldigde, de overval op Noord-Korea zorgvul dig te hebben voorbereid. Zij zouden een autoritaire en corrupte schaduw- regering in stand houden, die uit alle macht de oppositie onderdrukt. Uiter aard keerde de Russische minister zich scherp tegen het Britse voor stel inzake de vereniging en de we deropbouw van Korea. Vandaag worden in Brazilië verkie zingen gehouden voor het president schap en het parlement. Voor de pre sidentsfunctie zijn vier candidaten. De huidige president, generaal Dutra, is niet herkiesbaar. Het hoogste kiescollege heeft zekere candidaten voor het parlement gedis kwalificeerd, die, communist zijnde, zich op de lijsten van andere partijen hadden laten inschrijven. De politie heeft 54 stembureaux gesloten en 300 communisten aangehouden. Het aantal ingeschreven stemgerechtigden be draagt 11.299.692. thans bij Oeidjongboe zwaar te ver antwoorden. Zij stuitten hier op hevige tegenstand. Ondanks de steun van ar tillerie en luchtmacht kon men hier slechts geringe vorderingen maken. De Amerikanen zullen in ieder geval de 38ste breedtegraad overschrijden, zo heeft een Amerikaanse stafofficier in Tokio verklaard. De strijdkrachten der Noordelijken ten Zuiden van de 38ste breedtegraad bevinden zich thans volledig in ont binding. Er zijn reeds 25 tot 35.000 krijgsgevangenen gemaakt. Het leger heeft vrijwel zijn gehele zware bewa pening en de meeste automatische wa penen verloren. Uit Mandsjoerije van daan beweegt zich een ononderbroken stroom van voertuigen in Zuidelijke richting, maar niets wijst op een her bewapening van het uiteengeslagen Noordelijke leger. Admiraal Forrst Sherman, chef voor de marine-operaties der VS, heeft me degedeeld, dat er in de Koreaanse wa teren een groot aantal Russische mij nen is gevonden, die er nog pas kort geleden waren gelegd. Woensdag liep de torpedobootjager Brush op zulk een mijn, gisteren werd de torpedoboot jager Mansfield, eveneens varende on der Amerikaanse vlag, door een mijn beschadigd. Zeven personen werden gewond. Terwijl er door de leden der Verenigde Naties nog besprekingen worden gevoerd over het al dan niet overschrijden van de 38ste breedtegraad, hebben Zuidkoreaanse troepen Zondagmorgen deze graad overschreden. Tijdens een bespreking te Flushing Meadows, v.l.n.r. de Koreaanse gedele geerde T. S. Tsjang, de Koreaanse ambassadeur dr. John M. Tsjang, de Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken Ben C. Limb, en de Ameri kaanse gedelegeerde Warren Austin. Paarden- en schapenstapel sterk ingekrompen De Nederlandse rundveestapel telt thans 2.707.000 dieren, hetgeen ten op zichte van September 1949 een uit breiding betekent met 164.700 stuks of ca. 7 pet. Het peil van September 1939 is hiermede op 26.000 stuks na bereikt. Het aantal melk- en kalfkoeien steeg met rond 5 pet. en bedraagt thans 1.515.600 stuks. Het aantal stuks vrou welijk jongvee onderging een sterke uitbreiding, n.1. met 91.500 stuks of 9 Pet. Hiervan nam het aantal stuks jongvee met 24.000 stuks, d.i. met 8 pet. toe. De varkensstapel is sinds September 1949 met niet minder dan 407.800 stuks (23 pet.) uitgebreid en omvat thans 2.173.500 dieren, een aantal, dat nog nimmer in Nederland is geteld. Het aantal mestvarkens nam naar verhou ding het sterkste toe, n.1. met rond 319.000 stuks of ca. 39 pet. De fokzeu- genstapel kwam op 306.400 stuks en is thans 10 pet. groter dan in September 1949. De paarden en schapenstapel zijn daarentegen blijkens de thans be kendgemaakte desbetreffende uit komsten van de in Mei j.1. gehouden landbouwtelling 1950 sterk inge krompen. Het aantal landbouwpaarden daalt gestadig. Vergeleken met Mei 1949 bedraagt de vermindering 23.500 stuks of 8.5 pet. Het aantal nog niet in het landbouwbedrijf medewerkende Paarden van 2 jaar en jonger daalde Verwachting tot hedenavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. In de kust provincies tijdelijk harde, overi gens krachtige tot matige Weste lijke wind. Vrij koud. Woensdag: Zon op 6.45, onder 18.12. Maan op 22.23, onder 15.41 L.K.) met ca. 9600 dieren (23 pet.) Mede in verband met de voortschrijdende me chanisatie geeft het aantal medewer kende landbouwpaarden van 2 jaar en ouder een achteruitgng te zien, n.1. van 233.500 stuks in 1949 tot 219.500 stuks in 1950 (6 pet.) De schapenstapel vertoonde een da ling ten opzichte van Mei 1949 met ruim 74.000 stuks (16 pet.) en bereikte daarmede een dieptepunt. Zo daalde het aantal ooilammeren, bestemd voor de fokkerij, ten opzichte van 1949 met ruim 12.000 stuks (10 pet.) en het aan tal fokooien met ruim 40.000 dieren (19 pet.). De sterkste inkrimping kwam voor in de categorie der fok- rammen (56 pet.). De totale schapen stapel bedraagt slechts 57 pet. van die in 1939. Deze cijfers zijn verstrekt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Dr. Martin Niemöller, de president van de evangelische kerk in de staat Hessen, die in de tweede wereldoorlog in een concentratiekamp van de Nazi's heeft gezeten, heeft verklaard, dat er „ingeval van een nieuwe wereldoorlog voor Duitsland voornamelijk de twee volgende mogelijkheden bestaan; 1. Overlopen te worden door de Russen, voor hen kanonnen te maken en te wachten op de Amerikaanse atoombom, en 2. Overlopen te worden door de Amerikanen, voor hen kanon nen, te maken en te wachten op de Russische atoombom". De huidige werkgelegenheid in ons land is niet onbevredigend. Naast een totaal aantal van 2.8 millioen loontrek- kenden zijn er 55.000 werklozen. Gedurende het einde van de vorige week is de aanval op Ambon be gonnen. Wai (op het kaartje ge speld als Wae), Toelehoe en Soeli zijn bezet, een aanval op Paso is afgeslagen. De stad Ambon is een paar maal door artillerie van de Indonesische oorlogsschepen ge bombardeerd. Drew Pearson, de Amerikaanse ra diocommentator, heeft in zijn weke lijkse causerie verklaard, dat admi raal Alan Kirk, de Amerikaanse am bassadeur te Moskou, Washington er van in kennis zou hebben gesteld, dat Molotof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, persona nongrata zou zijn geworden als gevolg van de nederlaag in Korea. Volgens Pearson zou het Kremlin misnoegd zijn omdat Molotof onnauw keurige veronderstellingen had ge opperd betreffende de Amerikaanse reactie op de Noordkoreaanse aanval, waardoor hij het onnodig achtte vlieg tuigen te leveren aan Noord-Korea. Verder verklaarde Drew Pearson vernomen te hebben, dat de Roemeen se en Bulgaarse ambassadeurs te Mos- (Van onze speciale verslaggever) Gistermiddag omstreeks half één werden de bewoners van de St. Anna- straat te Alkmaar opgeschrikt door het alarmerende gejammer van een vrouw, die in alle toonaarden schreeuwde, dat haar man werd ver moord. Het hulpgeroep kwam uit het logement „Rellevue" en indlerdaad heeft het niet veel gescheeld of er werd daar een moord gepleegd. Kpkele dagen geleden hadden twee p&liórten, de 39-jarige vrouw H: en de iets oudere P. zich in het logement laten inschrijven. Naar wij vernamen kwam dit tweetal uit Leeuwarden en men vermoedt, dat zij de kost verdienden met venten langs de huizen. Gister middag nu ging de deur van het loge ment open en trad de 56-jarige W. binnen, die, terwijl hij woedende blikken op de vrouw wierp en een knipmes uit zijn zak haalde, zei: „Jou moet ik hebben". De vrouw had geen gelegenheid zich te verdedigen en voordat de omstanders begrepen wat er aan de hand was, had de vrouw reeds enige messteken in het gelaat en één in de rug opgelopen. Na deze onverhoedse aanval richtte de dader zich tegen de andere man en raakte met hem in gevecht. Deze had zich inmiddels voorzien van een pook, waarmede hij W. te lijf ging. De aanvaller ontving enjge slagen op het hoofd en de aangevallene kreeg, even als de vrouw, 'n messteek in de rug. De inmiddels gewaarschuwde politie, met aan het hoofd inspecteur W. van der Horst, was spoedig ter plaatse en kon voorkomen, dat het incident zich ver der uitbreidde. Het staat wel vast, dat de aanrander tot deze daad was ge komen uit jaloezie. Hij had ongeveer twaalf jaar met de vrouw samen geleefd en toen hij ver nam dat zij met een andere man naar Alkmaar was gereisd, had hij Friesland verlaten om zich op het tweetal te wreken. De twee slachtoffers werden per ambulance naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar vervoerd waar zij in observatie werden genomen. P. kon spoedig uit het ziekenhuis worden ont slagen. De vrouw daarentegen werd in ernstige toestand naar het St. Elisabeth Ziekenhuis overgebracht. Het is niet denkbeeldig dat een long van de vrouw door een van de messteken werd geraakt. De aanvaller werd, nadat hij was verbonden, in het politiebureau opgesloten alwaar hij aan een verhoor werd onderworpen. Gisteren hebben ook de slagers- en slachthuisknechten in Finland zich gevoegd bij de ruim honderdduizend stakers, die loonsverhogingen tot 50 procent toe eisen. Honderdnegenenveertig kinde ren werden vermist, 1.866 perso nen gewond en 17.000 bierkan nen gestolen tijdens het grootste en het vrolijkste herfstfeest, dat Zondagavond te München geëin digd is. De organisatiecommissie van het traditionele feest, dat twee weken duurt, verklaarde voorts, dat er 1.500 hoofdpijntabletten en 3.000 meter verband zijn uit gereikt. Meer dan duizend stoelen zijn vernield en de eerste hulp post moest 17 gebroken ribben en 70 gevallen van alcoholvergif tiging behandelen. Een buschauf feur had zijn 40 passagiers ver loren en een andere chauffeur zijn bus. Een man, die zijn trein had ge mist door het zoeken naar zijn hoed en parapluie, wilde een cer tificaat hebben, dat hij de nacht in het locaal voor gevonden voor werpen had doorgebracht. Zijn vrouw mocht hem eens niet ge loven. kou aan de ambassadeur van de Ver. Staten hebben te verstaan gegeven, dat generalissimus Stalin het verlan gen zou koesteren president Truman te ontmoeten, hetzij in Zwitserland of in Zweden, met het doel een vijf tigjarige vrede te verzekeren. Drew Pearson maakte voorts mel ding van „zekere te Washington in omloop zijnde geruchten", volgens welke Dean Acheson in Januari als minister van Buitenlandse Zaken zou worden vervangen en volgens welke president Truman voornemens zou zijn Fred Vinson, voorzitter van het hoog gerechtshof, in zijn plaats t« benoe men. Eisen inzake lonen en prijzen Een „Comité van actie" van Oosten rijkse winkelbedienden en stakingslei ders heeft gisteren aan kanselier Figl een ultimatum ter hand gesteld, waar in gedreigd wordt met een algemene staking, welke Woensdag zou begin nen, wanneer de regering niet aan de gestelde eisen ten aanzien van lonen en prijzen tegemoet zou komen. In het ultimatum wordt geëist:; terugbrengen van de prijzen op het peil van kortgeleden of dubbele loons verhoging, waarborg dat er niet op nieuw prijsstijgingen zullen voorko men en waarborg dat de Oostenrijkse schilling niet verder devalueren zaL Het Spaanse stoomschip „Ramon Alonsor" heeft gisteravond geseind dat de stuurschacht is gebroken. De positie van het schip was ongeveer vijf en vijftig mijl ten Noorden van de Lauwerszee. De „Ramon Alonsor" vroeg drin gend hulp van een in de buurt va rende sleepboot. Twee slepers zijn ter assistentie opgestoomd. De ambassades te Moskou van Ame rika, Engeland en Frankrijk hebben een antwoord ontvangen van het Sow- j et-ministerie van Buitenlandse Zaken op hun nota's naar aanleiding van de kwestie der Duitse krijgsgevangenen in Rusland. Na opgemerkt te hebben, dat de grote aandacht die de vragen stellers schenken aan dit punt er op wijst dat zij de zaak voor propaganda willen gebruiken, wordt in het ant woord verwezen naar dat van 5 "lei 1950, waarin werd gezegd dat de re patriëring der krijgsgevangenen waa voltooid en slechts wegens oorlogsmis daden en daarvan verdachte personen zich nog in de Sowjetunie bevinden. Washington is thans voorstand" van het benoemen van een bijzondere mis sie om een onderzoek in te stellen naar het aantal Duitse en Japanse krijgsgevangenen, dat nog in Russische handen is. QNZE correspondent in Breezand meldt ons, dat een van de jochies van de kleuterschool van juffrouw Nel- ly bij het tekenen een groen paard ge pleegd heeft en bij nadere informatie verklaarde: „Hij eet toch gras Of het terugkeren naar de kinderjaren dus tot een beter begrip van de ultra-moderne schilderkunst zou leiden vraagt deze goede vrind ons Natuurlijk: een paars paard heeft rode kool gegeten, een rode koe denkt: „Mij een biet" en als U er helemaal geen touw aan kunt vast knopen kunt U het schilderij immers toch niet ophangen. Wt gaan nog even door over de jeugd en de modei- ne kunst. De kinderen, die op de (vooruitstrevende) Britse Barclay-school worden opgevoed, klauteren tegenwoor dig naar hartelust rond op een door dc directie aangekochte beeldengroep vai de moderne beeldhouwer Henry Moore (U weet wel, met die boordeknoop hoofden hebben ze natuurlijk inge slikt). Heer Moore vindt dat helemaa niet erg (dat klauteren dan) want h> had in Vehetie een paar erg aardigf leeuwen gezien, die ook kinderen op hur rug lieten ronddartelen Nu we het toch over leeuwen hebben: De parochie van de H. Willebrordus te Leeuwen- rinmilllIHHHHOHilllHUlHHHIHtMIIIIIIIIIIIIMIIIIHIIIIIIMIIIIIIIIIIHIimUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUllinil Beneden vierde onlangs haar gouden feest. Bij die gelegenheid werd 'n, door honderdvijfendertig leeuwinnen met dito moed geknoopt, smyrnakleed aangebo den. In totaal werden er 1.700.000 kno pen gelegd. Over knopen gesproken: De V.S. gaan vrachtschepen bouwen die zoveel knopen lopen, dat ze zonder escorte in met duikboten „besmet" wa- -fü-'ïv ter kunnen varen. Een dame uit Iowa van 64 jaar voelde zich zelfs veiliger zonder escorte. Ze beklaagde zich er bij de politie over dat een 76-jarige ex- vrijer steeds probeerde met haar op te wandelen, 's nachts met zijn auto voor haar huis heen en weer race-te en daar bij met het licht van zijn koplampen haar slaapkamer binnenscheen. De 79-lentes tellende mevrouw Schussman uit Washington kon het beter met haar vrindje van 63 vinden. Zo goed zelfs, dat beiden wegens dronkenschap en verregaande baldadigheid werden op gesloten. „Het was ons eerste afspraak je", voerde ze ter verontschuldiging aan. „Niet tof, voor Molotof" y^LS 't nieuwtje er af is kunnen zulke eerste afspraakjes trouwens nog ake- iger gevolgen hebben. Te Fort Worth in Texas verklaarde een vrouw, die scheiden wilde, dat manlief haar te middernacht gewekt had met de mede deling, dat ze een „mooie dode" zou zijn. O Nee geef ons dan maar die heer uit San Diego, die aan de poort van de plaatselijke gevangenis kwam aanbie den om voor alle vrouwelijke „ingezete nen" snoepgoed en sigaretten te kopen. Nu zit hjj zelf, wegens dronkenschap. Bonn verwacht: In regeringskringen te Bonn verwacht men, dat vóór half October het ontwerp verdrag voor de oprichting van een Westeuropese kolen- en staalunie tot stand zal komen. De leider van de Duitse delegatie voor het plan-Schuman, prof. dr. Hallstein, heeft Zaterdag j.1. aan de Bondskanselier verslag uitgebracht over de vorderingen van de onderhandelingen, welke te Parijs door de zes mogend heden worden gevoerd. Volgens hem is men reeds zover met de werkzaamheden gevorderd, dat thans de afzonderlijke nationale regeringen hnn standpunt moeten bepalen. plan-Schuman eenmaal in werking is en de markten algemeen gecoördineerd zijn, de subsidiebetalingen kunnen worden stopgezet. In bet kader van deze prijsregelingen zal ook het scheidsgerecht van belang zijn, hoewel het in hoofdzaak de bevoegdheden van de afzonderlijke instellingen van het plan-Schuman zal bepalen. Volgens een bericht uit Parijs ver keren de besprekingen plotseling in een kritiek stadium, doordat men het niet eens kan worden over de bevoegd heden der verschillende organen. Een der gedelegeerden zei: „Men zal thans moeten onderhandelen over compro mis-oplossingen, of zij lopen de kans, dat het plan-Schuman mislukt". Vol gens dit bericht zal het ontwerp-ver- drag tegen het eind van het jaar ge reed zijn en in Januari 1951 van kraeht kunnen worden. De besprekingen zijn reeds voltooid over de voorgestelde organen van het plan-Schuman, n.1. het gezagsorgaan, de algemene vergadering, de minister raad en het scheidsgerecht, alsmede over de vaststelling van hun bevoegd heden. Thans zullen de voornaamste problemen van de economische zijde, zoals een uniforme markt, prijzen en concurrentie, alsmede verrekeningsbe talingen worden behandeld. Het voor nemen bestaat nl., om binnen bepaal de grenzen uniforme prijzen in te voe ren en te garanderen. Het besluit van de Westduitse rege ring zal van de regeling van de prij- zenkwestie afhankelijk zijn, daar de prijzen voor kolen, staal en ijzer in Westduitsland in verhouding tot die in de andere landen het laagst zijn. Daar prijsverlagingen noodzakelijk zullen zijn, moeten vereffeningsbedra gen worden betaald. In bet kader van het plan-Schuman zullen hiervoor na tionale verrekeningskassen worden op gericht, die tijdelijke subsidiebetalingen zullen bevorderen. Men rekent er op, dat waaneer het PREMIER KARL ARNOLD DANKT DE W.-DUITSE POI/ÏTIE. Karl Arnold. de premier van de sleuteldeelstaat Noord-Rijnland- Westfalen, heeft de politie gedankt voor het „succesrijke optreden tegen de verboden demonstraties van de oommunistische jeugd".

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1