Stad en Omgeving Nadere bijzonderheden over de Bedrijfstelling op 16 October Franse violoncellist Paul Tortelier opent serie schoolconcerten Excelsior (Den Oever) organiseerde zang- en muziekconcours Gemeente zorgt voor uitreiking vragenlijsten Procedure volgens wettelijk voorschrift CIRCUS MULLENS startte gisteravond niet Stadgenoot in hoofdbestuur van de Volleybal-Bond HOND AANGEREDEN Helderse postduiven in nationaal concours Morgenmiddag in de grote zaal van Casino Jac. Burger stootte zich naar de vierde plaats Tweede V. U. - lezing over West-lndië Het lag voor het grijpen KNBO geeft feestavond op Zaterdag 21 October Verbouwing van Mijnen veegkazerne gegund Postzegelverzamelaars in het nieuwe seizoen BRITSE ONDERZEEBOTEN NAAR ROTTERDAM „Noorder Kunstkring" naar Zaanse tentoonstelling VAN MARSDIEP TOT IJ INGEZONDEN STUKKEN De lijdensweg van Jantje Tussen Haaks en Kuifje „Euterpe" uit Den Helder veroverde tweede prijs dinsdag october 1880 Van de zjjde van het gemeentebestuur wordt ons verzocht, de volgende bij zonderheden te publiceren over de Bedrijfstelling, die op 16 October over het gehele land zal worden gehouden. Het zal de tweede maal zijn, dat in ons land zulk een telling plaats vindt. De vorige telling is in 1930 geschied. In 1940 was een Bedrijfstelling in een vergevorderd stadium van voorbereiding, doch ten gevolge van de oorlogsomstandigheden kon deze telling geen doorgang vinden. Bij de wet is voorgeschreven, dat elke tien jaar een algemene Bedrijfstelling moet plaats vinden. Omdat de eerste jaren na de oorlog het bedrijfsleven nog niet voldoende was gestabiliseerd om er een kostbare momentopname van te maken, is de Bedrijfstelling niet zoals de Volkstelling vervroegd. «p een Volks- en woningtelling kon na de oorlog niet tot 1950 worden ge wacht. De bevolkingsregistratie en het woonruimtevraagstuk eisten een spoe dige telling van personen en woningen. Aan de Volks- en woningtelling, die in Mei 1947 is gehouden, was een Beroeps telling verbonden, waarvan de uitkom sten een beeld van de structuur van de werkgelegenheid op dat moment heb ben gegeven. Sinds 1947 zijn ongetwij feld belangrijke wijzigingen in het be drijfsleven ingtreden met betrekking tot personeelsopbouw en -omvang, ma chine-installatie, de producten en han delaren, enz. Dagelijks worden aan het Centraal Bureau voor de Statistiek vragen ge steld met betrekking tot de omvang van de verspreiding van industrie- ambachts-, winkel-, handels- en ver- keersbedrijven; hoeveel mannen en vrouwen daarin werken, welke functies deze personen vervullen (administra tief personeel, winkelpersoneel, fa- briekspersoneel, enz.), hoe de leeftijds opbouw van het personeel in de ver schillende takken van het bedrijfsleven is. hoeveel ondernemingen een bepaald product maken of verhandelen en in welke gemeenten deze gelegen zijn. Dergelijke gegevens zijn voor de zaken man van groot belang bij de markt analyse, die ook de regering nodig heeft bij het uitoefenen van haar taak en die de wetenschap niet kan ontberen bij het uitvoeren van vele economische onderzoekingen. Nu worden er op korte termijn (maandelijk, per kwartaal en jaarlijks) gedetailleerde statistieken samengesteld die betrekking hebben op bepaalde branches van het bedrijfsleven (b.v. productiestatistieken). In vele gevallen kan een afdoend antwoord worden ge geven op bovengenoemde vragen, doch vaak moet worden verwezen naar ge gevens van de telling van 1930, die dus twintig jaar oud zijn en dus nauwelijks meer bruikbaar zijn. De behoefte aan een algemene Bedrijfstelling is daarom zeer dringend. Alle bedrijven De Bedrijfstelling heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nij verheid, handel en verkeer, ongeacht of daarmede al dan niet het maken van winst wordt beoogd. De nijverheid omvat zowel de industrie als het am bacht en onder verkeer zijn ook de hotel-, café- en restaurantbedrijven begrepen. De vragenlijsten worden door de zorg van de gemeente-besturen uitgereikt. Omstreeks de eerste helft van Octo ber zal aan alle vestigingen van boven genoemde bedrijven een vragenlijst door tellers worden uitgereikt. Elke fa briek, elke winkel, elke werkplaats, elk kantoor, enz. zal door een teller vóór 16 October (de teldatum) worden be zocht. In de tweede helft van October worden de beantwoorde vragenlijsten door de tellers verzameld. De vragen, die gesteld worden, zijn beperkt in aantal en zullen betrekke lijk eenvoudig te beantwoorden zijn. De voornaamste vragen, die zullen worden gesteld, betreffen de soorten van bedrijven, die worden uitgeoefend, de voornaamste vervaardigde of ver handelde producten, het aantal perso nen, dat in de vestiging en in de ver schillende bedrijfsonderdelen werk zaam is, onderscheiden naar het ge slacht en da functie in het bedrijf, de verdeling van het totaal dezer personen naar drie leeftijdsgroepen en het aan tal, de soort en het vermogen der krachtwerktuigen. Er worden geen omzetcijfers ge vraagd. Wettelijke verplichting Het volledig en naar waarheid ver strekken der gevraagde gegevens is wettelijk verplicht gesteld. De tellers en al degenen, die betrokken zijn bij de verzameling der gegevens voor de Be drijfstelling zijn wettelijk verplicht deze geheim te houden. De statistische verwerking van de op gaven en inlichtingen is opgedragen aan de directeur van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. In de eerste helft van November zullen vragenlijs ten (pl.m. half millioen in aantal) bij dit Bureau binnenstromen. Een van de voornaamste bewerkin gen, die de vragenlijsten zullen onder gaan, is het typeren der vestigingen, waarop de gegevens van de vragenlijs ten betrekking hebben, naar bedrijfs- klasse en bedrijfsgroepen volgens de nomenclatuur van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Om te onderzoeken of de vragen en de toelichting daarop voor iedereen voldoende duidelijk zijn, is in Maart van dit jaar een proeftelling gehouden in Voorburg en in een deel van 's-Gra- venhage. Bij het ontwerp van de de finitieve vragenlijst en de toelichting is met de ervaringen bij de proeftelling opgedaan, rekening gehouden. Wanneer de kwaliteit van de verzamelde gege vens niet tegenvalt, hoopt het Centraal Bureau voor de Statisstiek reeds in het eerste kwartaal van 1951 enkele voor lopige gegevens te kunnen publiceren, ten einde aan de voornaamste vragen van het bedrijfsleven, de Overheid en de wetenschap te kunnen voldoen. In de loop van 1951 en in de eerste helft van 1952 zullen naar verwachting de definitieve en meer gedetailleerde ge gevens gereedkomen. Gisteravond zou op het terrein aan de Lorentzstraat de openingsvoorstel ling van het Circus Mullens worden gegeven, maar het bleek niet mogelijk op de vastgestelde tijd het hooggeëerde publiek te ontvangen. Toen de circustrein in de loop van de morgen in Den Helder aankwam, achtte de directie van het circus het niet verantwoord, de tent op te bouwen en daarmee bloot te stellen aan de harde Westenwind. Bovendien was het terrein door de aanhoudende regens uitermate drassig geworden, wat even min bevorderlijk was voor een goede gang van zaken. Besloten werd, de openingsvoorstel ling een dag uit te stellen en inmiddels uit te zien naar een ander, liefst enigs zins beschut, terrein. Dit werd gevon den op de plaats, waar het Circus Mul lens reeds eerder werd opgebouwd, na melijk het stuk grond waar vroeger het Marinebondsgebouw en het Kegel huis hebben gestaan. Vanmorgen om vijf uur is daar met de opbouw van de grote tent begonnen, zodat men zeker op tijd klaar kan zijn voor de voorstelling van hedenavond. Tijdens de Zaterdag gehouden ver gadering van de Nederlandse Volleybal Bond werd onze stadgenoot, de heer F. van den Heuvel Rijnders in het hoofd bestuur gekozen. Zijn functie als voor zitter van het district Noord-Holland kwam hierdoor vacant. In deze plaats werd de heer A. H. Reitsma, eveneens uit Den Helder, gekozen. De heer Reitsma werd tevens benoemd in de straf- en protestcommissie van de Ne derlandse Volleybal Bond. Zondag werd, na door een auto te zijn aangereden, een hond licht ge wond opgenomen. Het dier, een jonge zwarte hond met wit-bruine vlekken, werd door de neer J. Valkhoff, Boer- haavestraat 33. liefderijk verzorgd. Aan dit adres kan de eigenaar het dier komen afhalen. Een lelijk souvenir aan de oorlogsdagen vormen de vele bunkers in ons land. Vooral de boulevard te Westkapelle wordt door talrijke bunkers sierd. Verscheidene malen heeft men reeds getracht ze op te ruimen, doe dit bleek op te grote moeilijkheden te stuiten. En zo staan de grote beton- massa's er nog steeds, aanstoot gevend aan een ieder die een wandeling langs de boulevard maakt. De Helderse postduivenliefhebbers heb ben deelgenomen aan een nationaal con cours van Parkestan af, dat werd uitge schreven door Breda. Te Den Helder wer den één en veertig duizend ingekorfd. In het totaal werden zevenduizend vogels gezet. Zij werden om negen uur by Wes- telijke wind gelost. Die wind draaide la ter naar Zuid-West. De eerste duif werd hier om 11.44.2 uur getoond. Deze was van de heer P. Rap van „Nieuwediep". De prijzen werden als volgt behaald: P. Rap 1 (Nieuwediep); A. Heyblok 2 (Victoria); C. Bregman 3 (Victoria); J. Hengsdijk 4 (VOP); A. Rietveld 5 (Het Noorden); W. van Leeuwen 6 (Victoria); A. Rietveld 7 (Het Noorden); M. Masten maker 8 (VOP); J. Eldijk 9 (Nieuwediep): A. C. Bruinink 10 (Victoria): J. C.-Wit- tenberg 11 (Het Noorden): W. J. Pluy- mers 12 (Het Noorden); D. Makelaar 13 (Victoria); J. v. d. Wal 14 (Victoria); J. Eldyk 15 (Nieuwediep); C. Post 16 (Het Noorden); J. Barendrecht 17 (Het Noor den); W. Nellestein 18 (Het Noorden). Zaterdag zijn in Hotel de Nachtegaal te Alkmaar de voorwedstrijden hoofd klasse libre 711, waaraan zes spelers uit dit district deelname, beëindigd. Jan Burger uit Alkmaar wist zich eerste te plaatsen met een algemeen gem, van 9.53, gevolgd door P. Schou ten met 8.45. Ook de Haarlemse spe ler Willemse maakte een goede indruk evenals Jac. Burger uit Den Helder. Willemse speelde Zaterdag een partij met een gem. van 15.62. Boenderma ker eindigde met een iets lager ge middelde dan de vier boven hem ge plaatsten, n.1. met 6.84. Kersbergen kon zijn beste vorm niet vinden en moest eerst wat aan het materiaal wennen. Het zal er maar van afhangen, wat de diverse groepen in andere distric ten in deze voorwedstrijden hebben bereikt. Daaruit zal n.1. moeten blij ken wie in de finale komen. De uitslagen en de eindstand volgen hieronder: Jac. Burger Jan Burger Willemse Kersbergen Boendermaker Jac. Burger Jan Burger Willemse Eindstand: Jan Burger Willemse p. Schouten Jac Burger C. oBendermal Kersbergen 250 32 42 7.81 250 18 79 13.88 250 16 68 15.62 33 16 9 2.06 250 26 50 9.61 181 26 28 6.96 250 17 79 13.88 60 18 24 3.33 1436 150 79 9.53 1207 145 55 8.32 1207 145 55 8.32 1335 ,163 74 8.19 1348 197 50 6.84 858 183 35 4.63 In de tweede V.U.-lezing over West- Indie werd niet, zoals aangekondigd, de economische ontwikkeling van Surina me besproken. Ditmaal behandelde de heer J. v. d. Walle het onderwerp, dat aanvankelijk voor de vijfde cursus avond was gereserveerd, namelijk de culturele ontwikkeling van de West. De docent vestigde er de aandacht op, dat het begrip „beschaving" dik wijls moeilijk te omschrijven is, vooral wanneer men spreekt over een land als Amerika, waar men zowel een inheem se als een Europese beschaving aan treft. Elk volk en elke stam heeft zijn eigen beschaving. Zelfs wanneer zij hun geboortegrond verlaten, zoals de wilde volksstammen uit West-Indie, laten zij' iets van hun beschaving achter. Zo kan men door verschillende oorzaken in West-Indie een gemengde beschaving aantreffen. Eerst kwamen er kolonis ten uit het Zuiden, daarna uit het Noor den, en ook de negers die er als slaven werden ingevoerd, brachten bescha vingselementen mee. De genoemde wijzigingen in de be volking hebben, behalve op de culturele ontwikkeling, invloed gehad op de taal, die in West-Indie werd gesproken. Het ontstaan van z.g. mengtalen is derhalve verklaarbaar. Zulk een mengtaal wordt ook nog gesproken in Suriname en op de Antillen, hoewel toch het onderwijs in het Nederlands wordt gegeven. Een eigen cultuur vindt men nog in geïsoleerde gebieden, waarin stammen als de bosnegers zich hebben terugge trokken. Missionarissen en zendelingen houden zoveel mogelijk rekening met de zeden en gewoonten van deze men sen, die zich niet zonder meer aan Westelijke normen zouden kunnen aan passen. Vooral waar missie en zending in contact komen met. Hindoes en Mohammedanen blijkt het moeilijk, in de levenssfeer van de bevolking door te dringen. De heer Van de Walle heeft ter il lustratie verschillende lantaarnplaatjes laten zien, en bovendien onderhoudend verteld over de fascinerende inheemse muziek en de instrumenten die er wor den gebruikt. Gevonden: alpinomuts, autoped, armband, bril, broche, ceintuur, dasspeld dekzeil, twee honden, halsdoek, hand schoen, jasje, kraan, halsketting, klomp legitimatiebewys, médaille, mutsje, blau we muts, drie portemonnaies, portefeuille, twee aanstekers, shawl, tasje, aktentas vulpen, zelfbinder en zakje. Verloren: twee armbanden, twee alpinomutsen, vier autopeds, twee brillen, bankbiljet van 25, ceintuur, enveloppe, twee étuis, handschben, hond, kettinkje mutsje, overhemd, zeven portemonnaies passerdoos, riem, sleutel, rijwiel, twee shawls, twee schoentjes, schot van een auto, vulpen, vulpotlood, zilverbon van 1.-. Zoals wij Zaterdag in het kort meld den, zal het eerste schoolconcert Inliet nieuwe seizoen niet hedenmiddag, maar morgenmiddag in Casino wor den gegeven. De tijden van aanvang (kwart vóór drie en kwart vóór vier) z(jn niet gewijzigd. Ook dit jaar worden de schoolcon certen georganiseerd door de Helder se Volksuniversiteit, in samenwerking met de stichting „Een uur muziek" te Amsterdam. Deze stichting, die nu aan het begin van haar veertiende leer jaar staat, heeft voor de komende maanden enige van de meest vooraan staande kunstenaars kunnen engage ren. Uit de medewerking van solisten als Willem Andriessen, Jo Vincent, Ca- rel van Leeuwen Boomkamp, Herman Schey, Cor de Groot en de eerste so listen van het Concertgebouworkest kan worden geconcludeerd, dat ook deze kunstenaars een zeer grote waar de aan de schoolconcerten toekennen. In het vorige seizoen werden meer dan vierhonderd van deze concerten 1 Ondanks het slechte weer gaf een groot aantal leden van de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-Onderoffi cieren, afdeling Den Helder, gisteravond acte de présence op de maandelijkse vergadering in „Musis Sacrum", waar tal van huishoudelijke zaken werden afgewerkt. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer Romer, mede, dat het aantal leden thans de driehonderd vijftig nadert. Een zestal oud-onder officieren te Alkmaar had zich inmid dels bij de afdeling Den Helder aange sloten en enige andere nieuwe leden waren toegetreden. Dank zij de vlotte medewerking van het lid. de heer Kersbergen, was de kast voor het niéuwe vaandel nog voor de vergadering gereed gekomen. Deze aanwinst werd vooralsnog door een doek aan het oog onttrokken, maar op uitnodiging van de voorzitter verwij derden de vaandeldragers, de heren J. Kwekel en M. Moleman, dat beletsel, zodat een ieder zich ervan kon over tuigen dat het fraaie nieuwe vaandel een plaatsje heeft gevonden in een keurige kast, die permanent aan één der wanden van het vergaderlokaal is opgehangen. Van hetgeen verder behandeld werd releveren wii de plannen voor de feest avond in C^fyio, op Zaterdag 21 Octo ber. De vereniging hoopt dan het win terseizoen te ..penen met de opvoering van het toneelstuk in drie bedrijven ..Levensgang". Het wordt door de jonge toneelgroep, bestaande uit leden van de KNBO. ingestudeerd onder regie van de heer H. Jas. (Van onze Haagse redacteur). De verbouwing van de Mijnenveeg kazerne in Den Helder is gegund aan de firma Krey en De Rouw te Rosma len, die had ingeschreven voor f 237 500 Dezo firma was niet de laagste in- schrijfster. gegeven. Dit jaar zal dat aantal zeker nog groter zijn. Daarom werd beslo ten, in beperkte mate ook buitenlandse kunstenaars te inviteren. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft hiertoe zijn volle me dewerking verleend. Eén van deze buitenlandse musici is de vermaarde Franse violon-cellist Paul Tortelier, die morgen in Den Helder de serie schoolconcerten komt openen. Het programma zal worden toegelicht door de pianist Willem Hielkema, die ook de pianobegeleiding voor zijn rekening heeft genomen. Beide schoolconcerten kunnen, voor zover de plaatsruimte toelaat, door volwassenen worden bijgewoond. De entrée-prijs bedraagt voor hen zestig cent. In café „Postbrug" werd dezer dagen het winterseizoen ingezet van de post zegelvereniging „Helder". Elke vierde Woensdag van de maand komen daar de zegelmaniakken bij elkaar, om ze gels te ruilen of te verhandelen. Om de kennis van philatelistische aangelegen heden te verruimen, zo deelde de voor zitter, de heer M. Quant mede, bestaat het voornemen om na de Octoberverlo- ting te komen met de expositie van de complete verzameling U.P.U.-zegels, 'n lezing over de kenmerken van valse zegels met een expositie van een grote verzameling daarvan, een lezing over de Zwitserse zegels met een expositie van een nagenoeg complete verzameling. Verscheidene leden voelen zich mis schien geroepen ook hun schatten met een begeleidend woordje te exposeren. De maandelijkse bijeenkomsten, waar voor het dikwijls moeilijk is geschikte onderwerpen te vinden, zullen hierdoor •ongetwijfeld zeer aan waarde winnen. Na een uitvoerig verslag over de bondsvergadering te Groningen, werd het „jeugd-verzamelen" aan een nadere beschouwing onderworpen. Het ziet er naar uit, dat dit onderwerp nog wel nader ter sprake zal komen. Om tien uur sloot de voorzitter deze geanimeer de vergadering. Drie van Engelands nieuwste on derzeeboten de „Artful", „Amphion" en „Tirewess" zijn gisteren de Firth of Clyde uitgevaren voor een kruis tocht van drie wtken tijdens welke ook een beleefdheidsbezoek aan Rot terdam zal worden gebracht. Hoewel het bezoek niet officieel zal zijn, zul len er toch recepties voor de beman ningen worden gehouden. De onderzeeboten worden vergezeld door de torpedoboot jager „Zambesi" en het moederschip voor -de onderzee boten „Monteclare". Het contingent staat onder bevel van commandant Henry Ducan. Naar wjj vernemen, heeft de „Noor der Kunstkring" zich bereid verklaard tot deelneming aan een tentoonstelling, die omstreeks Pasen 1951 in Zaandam zal worden gehouden. De opzet van deze expositie is een gezamenlijke manifestatie van alle verenigingen van amateur-schilders in Noord-Holland. Behalve de „Noorder Kunstkring" hebben zich tot nu toe de volgende verenigingen opgegeven: het „Sint Lucasgilde" te Beverwijk, de Zaanse Schilderskring, de Amster damse Amateur-kunstschildersvereni ging „Het Palet", de vereniging „Tin- toretto" uit Heiloo en „Paulus Potter" uit Enkhuizen. „Kunst zij ons doel" uit Alkmaar heeft zich voorwaarde lijk aangemeld. Aangezien het in de bedoeling ligt, dat iedere vereniging ten minste één werkstuk van ieder lid inzendt, kan dus nu reeds een zeer uitgebreide tentoonstelling tegemoet worden ge zien. Op de Alkmaarseweg te Beverwijk is een 16-jarig meisje uit Heemskerk door een auto aangereden en daarbij zodanig verwond, dat zij in het Rode Kruis Ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. Tijdens het verblijf van Circus Mullens te Beverwijk is van een der artisten een accordeon ontvreemd. De dader, een minderjarige jongen uit Overveen, is evenwel achterhaald en het muziekinstrument opgespoord. De gemeente Velsen zal jaarlijks f 5000 beschikbaar stellen voor de toekenning van studiebeurzen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Kort voor de eerste wereldoord, woonde er in de toenmalige Van d Hamstraat een klein jongetje. Als Fi buiten mocht spelen, tippelde hy J z'n korte beentjes door de brandstee naar de Krugerstraat, waar toen maar één rijtje huizen stond. Wat ko? Jan zich daar fijn vermaken! Hij keek over de uitgestrekte landen en zag hH de watertoren, huize „Ivo", waar Ooti Kraakman woonde en de huisjes van de „Vijfsprong"; heel in de verte Wa, de vuurtoren. Jantje had het daar beet naar zijn zin. Maar er was toch iets dat hem hin- derde. Want als hij met z'n ouders de stad in mocht, moest hij zo ver lopen. helemaal de Polderweg af en over het Koningsplein. „Kon je maar de spoor, baan over", zuchtte Jantje, „dan was je zó in 't spoorbossie"! Toen 't jochie groter werd, ging men de Krugerstraat aanleggen en dat werd zo'n mooie, brede straat. „Kijk", zeiden de grote mensen, „dat wordt gedaan omdat de spoorbaan gaat verdwijnen, dan ga je zó van de Kru. gerstraat naar 't Stationsplein". Wat was Jantje blij. Want hij moest naar de kleuterschool bij juffrouw Pietje en dan moest hij vier keer per dag 't Koningsplein over. Maar Jan ging naar de grote school en naar de gymnastiekvereniging, naar de Mulo en naar de Handelsavond, school, hij kwam op kantoor, hij was verliefd en verloofd en hij ging trou. wen. En altijd maar weer, jaar in jaar uit, liep hij het rondje om de bron zijns ergernis. Nu woont Jan zelf „achter 't spoor" en heeft zelf van die kleine jochies en ook die gaan weer de weg der zuch. ten. En met hen vele honderden: kin. deren, scholieren, onderwijzers, win. kelende vrouwen, marinemannen én werfmensen. Want de stad breidde zich uit, men bouwde woonwijken, zieken huizen, scholen en kerken, zodat de mensen uit de stad ook de lange weg daarheen moesten afleggen. Nu zegt vader Jan tegen zijn jongens! „Troost je maar hoor! Er zijn grote doorbraakplannen, de hele spoorbaan verdwijnt en er komen prachtige ge- bouwen en plantsoenen, een nieuw station. Vandaag of morgen loop je zo van de Javastraat de Spoorstraat in, Reeds dit jaar zou men aan 't plan be ginnen". Wat zijn de knapen blij! Maar straks is vader Jan grootvader geworden en als hij dan met z'n klein- Minderen gaat wandelen, dan moet hij met z'n stramme benen wéér de lange wandeling maken en de kleintjes za niken „Opa, ik ben zo moe!" Inmiddels vraagt Jan zich af hoelang de vroede vaderen ons nog koeien met gouden horens beloven en wanneer men inziet, dat wij zo arm zijn als een kerkrat en ons de uitvoering van groot se wederopbouwplannen niet kunnen veroorloven, 't Ligt toch voor de hand dat de „Spoorkezen" in Utrecht geen enkel economisch belang hebben bij 't spoortje van Den Helder en glad ma ling aan het gruwelijk lelijke obsta kel, dat onze stad in tweeën splitst. Uitvoering van de bestaande plan nen zou immers honderdlizenden kos ten! Zou binnen afzienbare tijd niet een luchtbrug gemaakt kunnen worden, waardoor aan de tegenwoordige on houdbare toestand een einde komt? Als 't Gemeentebestuur eens bij de Di rectie der Nederlandse Spoorwegen op 't matje komt met redelijke voorstellen dan zou in die geest misschien iets kunnen worden bereikt. We worden nu al 40 jaar aan 't lijntje gehouden. We kunnen alle respect hebben voor de enthousiaste wederopbouwplannen en hulde brengen aan de ontwerpers daarvan. Thans echter is de verzuch ting van vele honderden stadgenoten: „Houdt het luchtkasteel in ere, maar geeft ons voorlopig een luchtbrug". Jan Stapallemachtig, Van de vrachtschepen, die Zondag in de haven kwamen bijleggen, hebben de kustvaarders „Brandenburg", „Ger- mania" en „Inspé" gisteren de reis voortgezet. Twee met hout geladen Neder landse motorschoeners arriveerden gis teren in Nieuwediep. De „Fakir" kwam van Hernosand en is bestemd voor Venlo, de „Noordster" is onderweg van Köpmannebro naar Alkmaar. Hr. Ms. onderzeeboot „Tijgerhaai" liep gistermorgen de haven binnen. Zij gaat vandaag naar de werf. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de vorige week aange voerd: 1300 kg bot, 704 kg garnalen, 11 kg kaan. 89 kg kabeljauw, 71 kg rog, 1142 kg schar, 23325 kg schol. 17 kg poon. 440 kg tarbot, 5437 kg tong en 10287 kg wijting. Het is morgen hoog water om 11.50 uur en laag water om 5.50 en 17.55 uur De temperatuur van het zeewater was 13,6 graden Celsius. Zondag werd in de zaal „Wiron" van de heer D. Lont te Den Oever het ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de gemengde zangvereniging „Excel sior" uitgeschreven zang- en muziekconcours gehouden. Bij de officiële ont' vangst, die aan het concours vooraf ging, sprak de heer Van Glabbeek namens „Excelsior" woorden van welkom tot de genodigden. Daarna kreeg de burge meester, de heer L. C. Kolff, het woord. Deze wees op de moeilijkheden, die „Excelsior" reeds spoedig na de oprichting had moeten overwinnen. De spreker beschouwde een concours als een soort tentoonstelling, waar men kon laten horen wat men had bereikt, en waar men zich tegelijk met anderen kon meten, mengde koren, „Sonora", Oude Nie- dorp, eerste prijs (346 punten); ere-a:r- deling koren, Andijks Gemengd koo Andijk-W., eerste pr. (379 p.) tweede afdeling fanfare, „St. Martinus", "w dewind. eerste prijs (343 punten). Het Helders dubbelmanncnkwar«i .Euterpe" bracht ten gehore „MyU van N. Hoogerwerf en „Die Ve=pe van Ludwig von Beethoven. Jamm 1 dat „Euterpe" zonder tweede ten die door bijzondere omstandigne was verhinderd, moest verschijnen. „Helders Dameskoor", dat pas goed jaar bestaat en een eerste P won, zong „Blondje" van W. F. R en .Vlindertje' van O. Koops. De burgemeester eindigde zijn rede met de jubilerende vereniging veel succes toe te wensen, waarbij hij wees op de moeilijke, maar opvoedende taak van de jury. Na dit openings woord feliciteerde de heer D. Ploeg uit Den Helder namens het „Helders Dameskoor" en namens „Euterpe" de zangvereniging „Excelsior" met het jubileum. De spreker betreurde de ge ringe deelname, waardoor weinig spra ke kon zijn van het meten der krach ten. Hiertegenover stond, dat door hpt puntensysteem toch eerste prijzen wa ren te behalen. De voorzitter van „Excelsior", de heer M. Tijsen Cz„ dankte de sprekers voor de goede wensen, en nadat de erewijn was rondgediend, kon het con cours een aanvang nemen. Het viertal zangkoren en het muziekcorps dat aan het concours deelnam, hebben zich van hun beste zijde laten zien. Er werd uitstekend gezongen en gemusi ceerd. De jury had dan ook een zeer dankbare taak. De uitslag was: tweede afdeling, dub- belmannenkwartet „Euterpe". Den Helder, tweede prijs (313 punten); derde afdeling, vrouwenkoren: „Hel ders Dameskoor", eerste prijs (346 pun ten); afdeling uitmuntendheid, ge- visserijbescmmengen ijmuiden Gr. tong 3.40—3.10; gr"}. tong 2.12—2, kim. tong 1.37—1-22. kl. tong 1 1.22—0.97, tarbot I 2.16- kl. tong 1.84 per II 1-04- 1 kg-, tarb 0.75, bo1 schol II 61—58, gr. schol 67—60, grm- - 6057, kim. schol 5852, kl- I 48—44, kl. II schol 34—8, schar t 20, v. haring 30—10.80, makreeLlvll 12, kim. schelvis 4331, kl. s', f I 34—28, kl. schelvis II 20"} gul 42—38. mld. gul 39—26, kb 21—13 per 50 kg., gr. kabeljauw —136, gr. koolvis zw. 98"f®. P,.isten- kg. De aanvoer bedroeg 8195 waarvan 4590 met haring.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2