Criminele jeugd wordt opgevoed ntegratie van de landbouw 1 DAGE SAN AT OGEN Geen keus tussen boter en kanonnen Geen celmaar gezamenlijke arbeid in fabriek of op het land W" treden ergens een kamertje een cel zou men dus elders zeggen binnen. Onmiddellijk staat een jongeman, die enveloppen sorteert, op. Netjes in de houding antwoordt h\j op de vragen. Hij is nog slechts enkele weken in Zutphen en daarheen overgebracht uit een Huis van Be waring. „Hoe bevalt het je hier?" „Goed, meneer." „Beter dan in het Huls! van Bewaring?" „Ik ben van de hel in de hemel gekomen. Dat durf ik ge rust te zeggen." „Hoezo?" „De omgeving is hier prettiger en de sfeer. Ik kan hier vrjj naar buiten kijken. Ook het eten is beter, bovendien minstens) tweemaal zo veel als in het Huis van Bewaring." De jongen meent het, dat kan men zien. Hjj voelt zich al wat opgelucht, al zal hjj, als hjj goed oppast, toch minstens een maand in dit kamertje opgesloten blijven, dag en nacht, vóór hem enkele vrijheden geboden worden. Vertrouwen is in Zutphen een schone zaak Het Radioprogramma ÖMtApxwJtfLe, feugd (2) Pim, Pam en Pom als schatgravers Haal gezondheid in huis, Het Zenuwsterkende Voedsel Nederland werkt grootse plannen uit Guy Mollet zegt: DIT WOELIGE LEVEN Een gammele boel Gebeente van Naundorff nu weer bijgezet 3 xxx£ Soldaten varen thuis KERKELIJK NIEUWS DINSDAG 3 OCTOBER 1950 (Van onze speciale verslaggever) In een andere „cel" zit een enve loppen plakkende jongeman van an der kaliber. Hij heeft reeds enige vrijheden genoten, doch moest na een ruzie met een ambtenaar naar de „eerste klasse" worden teruggezet, 't Is een onverschillige vent, die vindt, dat hij zelf weinig aan zijn misdaad kon doen en wiens verzekering, dat hij nu wel zal oppassen, niet heel erg geloofwaardig klinkt De „eerste klasse" is een onderdeel van het progessieve stelsel, dat in Zutphen wordt toegepast, een sy- «teem, waarover de experts het nog niet ten volle eens zijn, doch dat zijn deugdelijkheid, althans in de Jeugd gevangenis, begint te bewijzen. Lang duriger ervaring zal moeten uitma ken, of het doeltreffend is. Het progressieve stelsel bedoelt de gestraften geleidelijk aan meer vrij heden te verlenen, verantwoordelijk heid op hun schouders te leggen, hen op te nemen in de gevangenis-„ge- meenschap" en er voor de jongelui een erezaak van te maken, dat zij hem in hen gestelde vertrouwen niet bescha men. Daartoe zijn zij in drie klassen verdeeld. In de eerste, die een maand duurt, leven zij in afzondering en worden zij voortdurend geobserveerd, wat hun geestelijke, intellectuele en physieke toestand betreft. Men pro beert hun geschiktheid voor bepaalde vakken vast te stellen; zij ontvangen onderwijs en verrichten arbeid. In de verlengde observatieklasse duurt dit onderzoek voort, doch over dag werken de gedetineerden in de bedrijven. Buiten de arbeidsuren wonen zij weer cellulair. In de tweede klasse, die vier maan den duurt, worden de gevangenen in de gemeenschap gebracht voor be paalde doeleinden en kunnen zij bin nen de klasse opklimmen. Zij komen in aanmerking voor „gunsten": tweede rang met eigen kop en schotel; eerste rang met boekenkeuze, roken, en2. Door het verlenen van deze gunsten prikkelt men de jongemannen hun best te doen en ten slotte de hoogste gunst te verwerven, waarna zij naar de derde klasse bevorderd kunnen VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Kleur en karak ter. 7.15 Dit is leven. 7.23 Amusements-orkest. 8.12 Haydn, Mozart en Beethoven. 8.40 De arme onder de trap. 10.30 Kamermuziek. 10.45 Avondgebed. 11.15 Gedeelten uit opera's van W. A. Mozart. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 The Skymasters. 7.30 Paris vous parle. 7.35 Mozartprogramma. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Bel Canto. 10.00 Goede moed. 10.15 Onbekende inventionen. 10.45 Buitenlands overzicht. 11.15 Diver timento. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Muziek bij het werk. 9.00 Ochtendbezoek. 9.35 Boyd Neel orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zes preludes voor piano. 11.10 De prijs der vrij heid. 12.00 Sextet Johnny Kroon. 12.33 Paas- bergkoor. 1.15 Orgelconcert. 2.00 Busch-strijk- orkest. 2.30 Recital. 3.00 Jeugdconcerten. 3.45 Omroep-Dubbelkwartet. 4.15 Voor onze meis jes en jongens. 5.00 Jack Down en de ver dwenen paarden. 5.30 Piano-duo. 5.45 Rege ringsuitzending. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Waltztime. 6.40 De neg'en Zapakara's. 7.15 De discussieclub. 7.30 Ouver ture. 7.40 Vandaag". 8.05 Radio Philharmo- nisch-o^-kest. 9.15 Hedendaagse zendingsvragen. 9.35 „La Rosarpa". 10.00 Koorvereniging. 10.30 Gram,muziek. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Sid Merriman en zijn orkest. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Harry Davidson en zijn or kest. 8.30 Voor de huisvrouw. 9.00 Béla Bar- tok. 10.00 Thuis muziek maken. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Populair Nonstop. 12.00 Orgelspel. 12.38 Orkest. 1.15 Promenade-or kest. 1.50 Ann Shelton zingt. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor ,,De Roodborstjes". 3.20 Koksmaat Jan van Leeu wen. 3.50 Speel jij dat ook. 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 De Regenboog. 5.00 Het stond in de krant. 5.30 'Malando en zijn Tango Rumba orkest. 6.20 Louis Davids zingt. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Studie en strijd. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Op de korrel. 8.15 Omroeporkest. 9.15 „Het grote groeide uit nietig materiaal", hoorspel. 10.00 Kwartet Jan Corduwener. 10.20 Bartok-herdenking. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Dansmuziek. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 11.00 VGO: Offenbach. 12.00 VI Br.: Orkest-fantasieën. 12.32 Piano en zang. 1.15 Klassieke muziek. 2.00 Gevar. muziek. 2.30 Fr. Br.: Selectie uit »>Lakmé" 4.15 Voordracht. 4.30 Haydn. 5.10 Lichte muziek. 5.50 Gram. 5.55 Causerie over dierendag. 6.00 Vlaamse uitzending. 6.30 Voor do soldaten. 7.30 Walsen. 7.50 Feuilleton. 8.00 Omroeporkest met sopraansolist. 9.00 Actuali teiten. 9.15 Ethnische muziek. 10.15 Hoom met piano. 11.05 Gram. LIJN IV: 8.10 Concert. 9.10 Verz.progr. 10.00 Orgel. 10.30 Accordeon-orkest. 11.00 Dagboek. 11.15 BBC Midi. Light Orchestra. 12.00 Eng. H.S.: Gram. 12.25 Eng. L.P.: BBC Var.orkest 100 BBC Schots orkest. 1.45 VGO: Amusementsplaten. 2.00 Orgel. 2.25 Filmmu ziek. 2.50 Causerie over Anterpenw. 3.00 Eng. L.P.: Orkest Evans. 3.30 VGO: Cabaret. 3.45 Eng. L.P.: Arb.orkest. 4.15 Dagboek. 4.30 Muziek van Vaughan Williams. 5.30 Victor Silvester. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 Gram. 6.45 Causerie. 7.00 Operette-muziek. 7.30 Eng. L.P.: Verz.progr. 8.00 Fr. Br.: Symph.-orkest met pianosolist. 9.45 Gram. 10.20 Geraldo. 11.00 Kalundborg: Orkest Hennriksen. 11.30 Eng. L.P.t Orkest Slaney. worden. Hierin bestaat algehele ge meenschap, met dien verstande, dat een gedeelte des nachts nog in de ka mer vertoeft, terwjjl een ander ge deelte doorlopend bij elkaar is. Werk in de stad. 'pERWIJL wfl met de directeur zit ten te praten, komen er buiten een paar jongens aanfietsen. „Zij zijn naar hun baas geweest." zegt de heer Wedzinga. „Naar hun baas?" „Ja," luidt zijn antwoord, „tegen de tijd, dat zij voor voorwaardelijke in vrijheidstelling in aanmerking komen, kunnen zij voor twee of drie maanden bij een particuliere patroon geplaatst worden. Zij gewennen dan aan meer vrijheid en leren zich opnieuw aan passen aan de maatschappij. Zij blij ven onder mijn direct toezicht staan en vertoeven 's avonds en 's nachts nog in het gesticht." Het gebeurt zelfs, dat zij naar de ambachtsschool gestuurd worden om er een cursus te volgen. Op de Zon dagmorgen gaan de bevoorrechten uit de derde klasse wandelen. Zij hebben llUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllIlM hun eigen muziek- en zangclubje en gaven uitvoeringen in het Huis van Bewaring in Utrecht, in Arnhem en in Zwolle. In de Walburgskerk in Zut phen woonden zg enige tijd geleden een Bach-herdenking bij Zij voetballen tegen clubs uit om liggende plaatsen en nemen deel aan marsen van wandelsportverenigingen. Een gehele opvoedingsstelsel in Zutphen berust op vertrouwen, een vertrouwen, dat het personeel tracht te wekken waarvoor men dan ook geselecteerde ambtenaren nodig heeft en dat, zoals in de practijk blijkt, door de jongens, die het genieten, slechts zelden beschaamd wordt. Se dert 1 Januari 1947 hebben 721 kna pen bij particuliere bazen in de stad gewerkt. Slechts in 3 of 4 gevallen heeft diat tot moeilijkheden gelekt. Men vergete niet, dat men in elk ge val met criminele jeugd te maken heeft! Wanneer één der jongelui ver trouwen schendt, wordt hij meestal door de anderen sterk verguisd „Werksche Veld". QP het „Werksche Veld", de boerde rij, die de Jeugdgevangenis sedert enige tijd tussen Zutphen en Lochem in een prachtige streek in exploita tie heeft, zijn acht jongens onderge bracht. Zij slapen in een bijgebouw en werken overdag op het land, of bij het vee. Twaalf stevige knapen ko men dagelijks uit de inrichting in Zut phen dit team versterken. Er is een toezichthoudende leider en er zijn en kele deskundigen; overigens bewegen de gedetineerden zich vrij. Geen prik keldraad, geen uitkijktoren, geen schijnwerpers wijzen op een gevan genkamp. Op het 21 ha. grote ter rein verrichten zij opgewekt hun ar beid, hooien er of rooien aardappelen, spitten en snijden kool, verzorgen de twee grote, zware varkens en de 29 kleinere en de koeien en de kalveren, de talrijke kippen van het vermeerde- ringsbedrgf. Zjj houden bijen, oogsten van de fruitbomen en kweken bloe men. Nog geen enkele „boer", zoals de hier verblijvende gevangenen door de anderen genoemd worden, heeft enige aspiraties getoond voor een vlucht! „Ik moet jou even hebben," zegt de directeur tot een gedrongen potige knaap op deze boerderij. We horen 't gesprek aan, doch na alles wat we gezien, ervaren en begrepen hebben, niet meer verwonderd. „Et moet voor jou een onderschei ding in Amsterdam in ontvangst ge nomen worden. Ik kreeg daar een brief over. Waar heb je die aan ver diend?" „Voor twee en een half jaar tropen- dienst, directeur." „Zo. en zal ik die onderscheiding nu maar namens jou ontvangen? Of kun je zelf naar Amsterdam? Dat zou je zeker wel graag willen." Natuurlijk wil hij het graag. Hij zal te zijner tijd naar Amsterdam gaan en een nieuw bewijs leveren, dat hij weer een plaats in de samenleving waard is Teleurstelling en voldoening. De directeur heeft teleurstellingen, uiteraard! Maar hij heeft ook veel voldoening van zijn ingespannen en verantwoordelijke werk. Is er iets vreugdevollers dan een tot inkeer ge komen gederailleerde jongeman te zien opgroeien tot een volwaardig, betrouwbaar en ordelijk lid van de maatschappij Het spreekt vanzelf, dat de belang stelling voor zijn pupillen niet ophoudt, als de heer Wedzinga bij hun ontslag afscheid genomen heeft en een gees telijk herboren jongeman de lokken de vrijheid tegemoet gaat. De vrij heid, maar misschien ook zijn oude milieu en de verleidingen, die aan alle kanten aan hem zullen plukken en trekken en sluw zullen onderzoeken, of hij met twee stevige benen onwrik baar op de grond staat. De directeur en de sociale afdeling van de jeugd gevangenis blijven een oogje in het zeil houden. Een aantal jaren ontvan gen de ontslagen gedetineerden op hun verjaardag een simpel felicitatiekaar tje van de directeur en met Oud en Nieuw een brief met de beste wen sen. Kleinigheden, doch zij herinne ren de zelfstandig geworden jonge- mensen aan de gevolgen, waartoe een nieuwe misstap zou kunnen leiden en zij sporen aan om op de goede weg voort te gaan. Op den duur houdt dit contact op De gedachte aan de Jeugdgevangenis moet verdwijnen. Moeilijkheden, bij voorbeeld bij de aanvraag van een bewijs van goed zedelijk gedrag, nó dig voor een of andere betrekking, probeert de directeur nog wel eens op te lossen, omdat het stempel van een jeugdmisdaad niet het gehele leven op een goedwillend mens mag blijven drukken! 5. De drie broertjes zijn heerlijk eigens een berg geld begraaft moet je in de beek aan het zwemmen, maar het weer kunnen terugvinden en dus... Pim kan de gedachten aan een be- zet je op die plaats een kruisje in het graven schat niet van zich afzetten, zand, of op een rotsblok, als je de „Stel je nu eens voor dat een ro- schat daaronder legt". „Oh, nu begin ver",aan het zwemmen ging", jij er weer over", zucht Pam. „Kom in vult Pam lachend aan en trekt zijn het water asjeblieft". „Ja, dat wil ik broertje onder water. Proestend komt wel", roept Pom en neemt meteen een Pim weer boven. „Je hebt gelijk, we duik, maar als hij weer boven komt praten vanmiddag niet meer over wijst hij in de verte naar een bordje, schatten". Maar dan zien ze Pom met dat aan de rand van de weg staat. „Zo- een ernstig gezicht op de kant staan iets als daar staat bijvoorbeeld, dat is „Ja het is mij heel duidelijk", horen de duidelijk een aanwijzing voor een be twee anderen hem mompelen. „Als je graven schat!! een reserve aan gezondheid, waaruit gij putten kunt na dagen van inspan ning of zorgen, om Uw vermoeide lichaam en zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. „Nederland zal binnenkort in staat zjjn zjjn plannen tot integratie van de Europese landbouw uit te brengen en het zal actie voeren voor een ernstige behandeling van een der moeilijkste Europese problemen: de integratie van Guy Mollet, de secretaris van de Franse socialistische partij, heeft te Lumbres in Noord-Frankrijk verklaard, dat zijn partij niet wil, dat de kosten van de herbewapening op de schouders van de arbeiders worden afgewenteld. „Wij zullen de regering vragen om hei maken van winsten door het bewape ningsprogram te verbieden. Wij zijn het er niet mee eens, dat de keuze gaat tussen kanonnen of boter", zo zeide hij. Mollet vroeg om internationale over eenkomsten tot controle van de han del en de prijzen van grondstoffen. Gedachtig aan de oude wijsheid, dat een gezonde ziel in 'n gezond lichaam woont, wordt in de jeugdgevangenis in Zutphen veel aan gymnastiek en sport gedaan. Strenge discipline, lichaamsarbeid, samenwerking, aanpas sing en gehoorzaamheid leggen de grondslag voor een herplaatsing in de vrije maatschappij. de landbouw", aldus sprak minister S. L. Mansholt tijdens de opening van de nieuwe gebouwen der Nijmeegse vei ling. De minister toonde zich ongerust over de jongste ontwikkeling van het inter nationaal handelsverkeer. Onder de werking van de liberalisatie van het handelsverkeer is in ons omringende landen bezorgdheid ontstaan voor de eigen productie. Het oude protectio nisme steekt met beperkingen van de handel de kop op. Ernstige handels belemmeringen leiden echter op den duur tot wederzijdse beperkingen, daar door tot vermindering van de inter nationale handel en ten slotte tot het terugvallen, internationaal, van de wel vaart tot een onaanvaardbaar niveau. Daarom is internationale economische samenwerking nodig, met een werke lijke integratie van land- en tuinbouw, die leidt tot stabilisatie van afzet en prijs en daardoor tot verhoging van de welvaart. ^AAROM zouden we elkander Mietje noemen, vrienden het is een gam mele boel met de wereldvrede en het enige dat zeker is, is de onzekerheid. Kijk er de krant eens op aan die er tenslotte óók niets aan doen kan en ge hebt al gegeten en gedronken voor de hele week. De Chinezen zit ten te blazen met hoge ruggen, de Fransen beginnen een nieuw oorlogje in Indo-China, in Korea loopt de koorts boven de achtendertig, Molotof is uit de gratie bij ome Jozef (en die zal z'n lol dus wel alléén op kunnen), Stalin wil intussen op een Zwitserse alp converseren met Harry (maar die is uit vissen in een motorbootje), Ache- son moet er uit en Garry Davis wil d'r weer in, de ene helft van Leek Succes is optimistisch en de andere helft zit te jammeren, Sukarno's leger schiet Am- bon plat („door de eeuwen trouw, thans in rouw") en terwijl de Newyorks» politie vergiftigd blijkt te zijn van de corruptie verklaren de Russen dat zij honderdvijftig jaar geleden de fiets hebben uitgevonden. Oók dat nog! Wat een wereld, wat een mensheid.» Tibet, dat vreemde land van mon nikken en bidmolens, zal vreedzaam door de communisten worden bevrijd, maar Formosa moet een slagveld wor den dat kondigen de heren leukweg aan, alsof het om een picnic ging! Malik wordt opnieuw in zijn resolutie- hemd gezet en Canada stuurt 10.000 ge wapende aanstaande bruigommen naar Europa. Generaal Walker kreeg het (Amerikaanse) eikenloof en dat be richt moet hartversterkend werken op de Duitse SS-generaals, die staan ta trappelen om hun eerste parade na da grote verzoendag te houden. We ko men straks eikebomen tekort om alla dapperheid naar waarde te versieren. Nee, laten we elkaar geen Mietje noemen, het is met de wereld en de mensheid nog lang geen botertje en sui kertje. Het enige, waar we staat op kunnen maken is het weer van mor gen. Onder garantie: regen en wind. De rest is gammel. JEREMIA BLOM. Resultaten van onderzoek nog onbekend Gistermorgen is in alle stilte de kist met het gebeente van Naundorff (Charles Louis de Bourbon) opnieuw bijgezet in de grafkelder bij de Haagse Poort te Delft, nadat dr. J. P. L. Hulst uit Leiden Woensdagmiddag j.1. de stoffelijke resten had onderzocht. Om tent de resultaten van dit onderzoek is nog niets bekend gemaakt. De grafkelder, waarvan een der mu ren is verzakt, is in de afgelopen dagen gerestaureerd. Aan een firma te Delft was opdracht gegeven een nieuwe steen te maken, welke een getrouwe copie moest zijn van de oude steen, welke op drie plaatsen was gescheurd. Nadat de kist in de grafkelder was neerge laten, werd de nieuwe steen op het graf gelegd. Het bleek, dat zich op de kist, welke bij de opgraving met een laag asphalt was bedekt, een zilveren plaat met inscriptie bevindt, die daar op bij de herbegrafenis in 1904 uit naam van het restauratie-comité was aangebracht. PUZZLE 158. Aan de oplossers. In de puzzle 158 moet in de achtste lettercombinatie een letter K worden bijgeplaatst. pxxxxxxxxx XXXXXXXXXX DOOR LOULA G. ERDMAN <xxxxxxxxxxxxxxxxxxx: „Hier", zei Dade Kenzie, een kippen bout op Elaine's bord leggend, „eet dat op, kind. Je hebt een lichaam om te eten". Toen had ze haar eerste fout tegen over hem gemaakt. Indien ze een drift bui had gekregen en geweigerd had te eten, zou hij beter over haar hebben gedacht. Ze had geen honger. Ze had een raar, ziek gevoel in haar maag, alsof eten op zichzelf een daad van on trouw was jegens Papa. Zo voelde ze het en toch trachtte ze gehoorzaam het voedsel door te slikken dat hij op haar bord had gelegd. Hij wist dat zij het niet wilde hebben, toch ging zij door met eten. Daarom had hij weinig respect voor haar, van het eerste ogen blik af. Hij kon zwakke mensen niet verdragen. Barry Kenzie zat naast Elaine. Het was een jongen van veertien, veel jonger dan de andere kinderen Ken zie, die al getrouwd en uit huis wa ren. Tom, de oudste, was gehuwd met vulia Callaway en zij woonden op een aangrenzende boerderij. Hij en Julia en hun twee kinderen. Allison en Mark kwamen dikwijls aanlopen, soms om te blijven eten, soms voor een vluchtig bezoek. Ben Kenzie, die was getrouwd met Opal Gregory. woonde op een andere boerderij in de buurt De Ben Kenzies hadden drie meisjes en nu Opal zo'n moeilijke tijd met de laatste baby had gehad, was er geen hoop op een zoon voor hen. Jaren ge leden was er nog een ander meisje Kenzie geweest Mary Ellen, Dade en Ellie's enige dochter, die stierf toen ze tien jaar oud was. Een jaar later werd Barry geboren en de oude vrouwen zeiden dat het vaak zo ging .de Heer zond een ander om de plaats in te nemen van degeen die Hij wegnam. Zo groeide Barry op, als het ware als een enig kind, niet veel ou der dan Allison en Mark, zijn neefjes en nichtje De jongen was lang en erg slank, ■net zacht aflopende schouders. Al zijn trekken waren teer en fijn, als de wei- gesneden lijnen van een camee. Zijn vel was blank en zijn haar goudblond Achter zijn zware goudomrande bril waren zijn ogen helder zacht grijs als de borst van een duif. „Altijd met zijn neus in een boek" zei Dade. „Doet nooit iets was andere jongens doen. Ik denk dat we hem te Iaat hebben gekregen, hè, Ellie?" Tante Ellie zei dat het onzin was en vroeg om de ham door te geven. Ade- laide had niets op haar bord. Er was niets aan tante Ellie om bang voor te zijn. Zij straalde vertrouwen en hartelijkheid uit zoals een kachel warmte Zij zat goed stevig in het vlees en om haar heen was altijd een zwakke, heerlijk prikkelende geur Later merkte Elaine wat de oorzaak caarvan was tientallen zakjes ge droogde rozenblaadjes, verstopt in al les wat vrouwen gebruiken. Haar on-' bergoed, kleren, zelfs haar huishoud- lxnnen waren doortrokken van deze geur. „Houd je van lezen?" vroeg Barry zacht aan Elaine onder de conversatie der volwassenen door. „O, javertelde Elaine hem. „Maak dan voort en eet je taart op" zei hij. „Ik heb een nieuwe „Ameri can Boy" vandaag. Dan gaan we die lezen". „Ik wil helemaal geen taart" zei ze, stoutmoedig geworden door zijn te genwoordigheid. „Laten we nu gaan". Ze kregen toestemming en gingen naar de zitkamer. Barry ging languit op zijn buik op het vloerkleed liggen en zij zat met gekruiste benen naast hem, terwijl haar zachte bruine vlech ten over haar smalle borst vielen toen ze naar voren boog om de woor den op te vangen, die hij haar voor las. Op een gegeven ogenblik raakte een van haar voeten in slaap, maar zij bewoog zich niet uit angst dat een be weging van haar de regelmatige woor denstroom van de jongen zou stoppen. Ze had nooit speelmakkertjes gekend, ze had geen vertrouwen in haar ver mogen er een te hebben. Zij en Barry zaten daar in hun eigen kleine sfeer, waarin niemand probeerde binnen te dringen. In de eetkamer door de hall heer., gingen de stemmen van de ou deren voort, levendig en slagvaardig, terwijl zij plannen maakten voorAde- laide's toekomst en die van Elaine een aangelegenheid, waarover het meisje niet dacht, noch zich zorgen maakte. Het enige van belang was Barry's stem en het feit, dat hij haar had aanvaard als vriend en gelijke Het kon haar weinig schelen dat in de andere kamer het patroon van haar leven werd opgezet. Vóór Adelaide en Ellie en Dade de ta fel uiteindelijk hadden verlaten, hadden ze de dingen onder elkaar geregeld. Ade laide en Elaine zouden in het Kenzte-huis haar intrek nemen. Er was ruimte ge noeg. teveel eigenlijk nu alle kinderen behalve Barry weg waren. Adelaide kon Ellie helpen, die deze herfst helemaal niet goed was. Elaine zou gezelschap zijn voor Barry hij was teveel alleen nu de anderen uit huis waren. (Later, als de Courtneys weer weg wilden gaan, zou dat best kunnen, maar nu was hier blijven het verstanddigste wat ze konden doen. (Wordt vervolgd) Het Septembernummer van „De Speel wagen", het bekende en steeds zo boei ende maandblad van de Historische Ge nootschappen in Hollands Noorderkwar tier, opent met een artikel van de hand van de heer J. v. d. Worp, inspecteur L.O., die als oud-directeur van de Rijks kweekschool te Alkmaar woorden van herdenken wijdt aan wijlen de heer E. Kroeskop, in leven leraar aan genoem de school en een voortreffelijk en toe gewijd medewerker van „De Speelwa gen". Uit het met een foto van de over ledene geïllustreerde artikel blijkt welk een grote plaats de heer Kroeskop zo wel in kleine kring als in de Noord hollandse gemeenschap heeft ingeno men. Mr. H. J. J. Scholten, burgemeester van Beverwijk, wijdt een bijdrage aan dat wat men geografisch onder het begrip „Kennemerland" dient te ver staan. Een belangwekkend artikel is dat onder de titel „Praatjes en plaatjes bij enige Gemeentewapens". „Marktdag in Alkmaar" schrijft Huib Fenijn boven een aardig, vers gewijd aan het weke lijkse drukke gedoe op het bekende Waagplein. Een foto uit de^ prenten ver zameling van de Gemeente Alkmaar in 1909 genomen, laat zien dat ook in het begin onzer eeuw Alkmaar als vee markt een belangrijke plaats innam. Voor belangstellenden zeer lezenswaar dig is ten slotte het met rijmpjes en versregels gedocumenteerde artikel, dat M. Zwaagdijk schreef over „Kinder spelen en Kinderspeelgoed uit de Na tuur". GENERAL S. D. STURGIS, met militairen onderweg naar Amster dam, passeerde Zaterdag Suez. SKAUGUM, vertrok Maandag van Djakarta naar Rotterdam. SIBAJAK en ZUIDERKRUIS, met militairen onderweg naar Rotterdam, waren Zondag 450 mijl O.Z.O. van Malta. CHITRAL, op weg naar Rotter dam, was Zondag 500 mijl O.Z.O. van Guardafui. VAPOLI, met repatriërende bur gers op weg naar Marseille, was Zondag 200 mijl Oost van Dondra- head. De deugd heeft vele predikers «n weinig martelaren. HELVETIUS Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te BruinisseJ. van der Brink, candidaat te Waarde; te Noorde loos en te Randwijk: P. Wes'land, candi daat te Huizen (N.H.); te Breukeien: A. de Bruijn te Werkendam. Bedankt voor Krimpen aan de Lek: J. T. Doorne bal te Oene. Benoemd tot hulp prediker te Haarlem-Noord: ds A. K. de Groot, zendeling-le-aar met verldf. Gereformeerde Kerken. Tweetal te Driebergen, vacature W. Reeskamp: L. A Bos te IJselmonde en P. Riemersma te Vijfhuizen. Beroe pen te Oost-Kapelle: P. v. d. Schaaf, res. leger-predikant te Epe. Christ. Gereformeerde Kerk. Tweetal te Assen: W. de Graaf te Dedemsvaart en C. J. Ph. Sobering, rei. legerpredikant te Apeldoorn. Remonstr. Broederschap. Beroepen te Haarlem, vacature ds W. R. W. M. Noordhoff: ds J. J. van Hille, voorheen predikant van de Prot. Kerk ln Indonesië. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Dordrecht: F. J. Die- leman te Borselen; voor Tolen: W. de Wit te Middelburg.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3