Op Ambon woedt een zware strijd Rusland wil geen oorlog „Jehova's Getuigen" veroordeeld De stakingen in Oostenrijk zijn thans practisch mislukt Britse resolutie aangaande Korea aanvaard VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ook Oeidjongboe nu veroverd Tsjechosbwaalcse vluchtelingen met vliegtuig in Engeland geland Donderdag 5 Oct. 1950 75e Jaargang No. 10917 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Moh. Naisir antwoordde dr. Drees: Nederland trad te slap op'' Wat doet de Unci Bevin gelooft dat Moskou voorzichtiger wordt Geraffineerde opiichters voor de rechter Staak boycot van Franco Onbewaakte overweg eist weer een slachtoffer Weerbericht Rode haan kraaide en brandweer was op reis Haroid Stassen (V.S.) wil met Stalin spreken Russen hielpen communistische agitators Weensetrambestuurders ranselden lastposten af Twee voormalige RAF- piloten aan boord De bolhoed is honderd jaar KoAt ft&AJLeJk, Rijkspersoneel krijgt 5 pet loonsverhoging Turkije en Grieken'and zullen deelnemen Hond worstelde met een reuzenrat De Willem Barendsz zal Zaterdag zee kiezen „Studie bij kaarslicht" is een echte „Van Cogh" Nederland in commissie van toezicht gekozen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten De regering van de Republiek Indonesië heeft officieel bevestigd, dat er thans „positieve maatregelen" worden genomen tegen de „opstandige" regering van de Zuid-Molukken. In een telegram aan dr. Drees zegt de minister-president der R.I.. Moh. Natsir, dat zijn regering „met leedwezen genoopt is", tot deze maat- gegel over te gaan. Verklarend, dat zijn regering „alles wat in haar vermogen |s" in het werk heeft gesteld voor het vinden van een vreedzame oplossing van de kwestie der Zuid-Molukken, vervolgt Moh. Natsir dat „zijn regering de hoop uitspreekt dat de moeilijkheden, die men thans in de Zuid-Molukken aan het overwinnen is, de laatste moeilijkheden zullen zijn in een reeks van moeilijkheden, die niet kunnen worden gezien los van het terugtrekken van het Nederlandse gezagsapparaat uit Indonesië". Zonder openlijk de schuld voor de Ambonese opstand op Nederland te werpen, zegt minister Natsir, dat de rebellie in April op touw gezet is door een troep militairen van het KNIL en dat Nederland, dat voor de handelingen van deze mensen verantwoordelijk was, tegen hen geen strenge maatregelen heeft genomen. De Nederlandse regering heeft via de hoge commissaris in Djakarta de UNCI gewezen op de ontwikkeling in verband met de kwestie Ambon. De aandacht van de UNCI is in het bij zonder gevestigd op de militaire weg-, welke de Indonesische regering heeft gekozen om deze kwestie tot oplossing te brengen. Zoals bekend heeft de Ne derlandse regering steeds aangedrongen op een oplossing langs vreedzame weg. De Nederlandse regering heeft, naar men mag aannemen, de verwachting- dat de UNCI zal handelen overeen komstig haar instructies van de Vei ligheidsraad. Stilzwijgen. Uit welingelichte bron vernam Reu ter, dat de Indonesische minister van voorlichting aan de Indonesische ra dio heeft opgedragen, geen melding te maken van het -militaire offensief te gen Ambon. Eerder op de dag had de minister van defensie verzoeken van buiten landse correspondenten die door het verbreken der verbindingen niet in staat zijn, zich naar Ambon te bege- De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft bij zijn te rugkomst uit Amerika te Southampton verklaard, dat hij niet geloofde „dat de Russen zo onverstandig zouden zijn een algehele oorlog te willen". Hij zeide ten aanzien van de Kore aanse oorlog dat de Sowjetunie „de Ko- reanen er in geduwd had" en een we reldbrand had kunnen veroorzaken. „Ik geloof, dat het een groot geluk voor de wereld is, dat hetgeen in Korea ge beurde toevallig van betrekkelijk ge ringe omvang was". Hij meende, dat de Sowjetunie „voorzichtiger zou zijn na het succes der V.N. in Korea". Bevin zei voorts, dat de Sowjetunie een groot risico nam in Berlijn. Elke dag had er in Berlijn een incident kun nen zijn. Al deze problemen waren op de conferenties in de V.S. openhartig besproken. Wij hebben de Sowjetunie medegedeeld, dat, indien zij haar po litie in Berlijn gaat gebruiken, de plaat selijke bewoners niet alléén zullen wor den gelaten in hun verzet, aldus Bevin. Hij verklaarde ten slotte, dat de toe stand in Wenen niet besproken was. „Maar wij zouden dezelfde politiek ook op Wenen van toepassing laten zijn". Een uitzonderlijk geval van geraffi neerde oplichting is tijdens de zitting van de Arnhemse Arrondissements rechtbank aan het licht gekomen. Een tweetal verdachten, de 60-jarige G. J. H. uit Arnhem en de 47-jarige W. T. kwamen op het idee een volkomen fictieve vereniging in het leven te roepen: „De vereniging van Joodse gerepatrieerden", teneinde door het inzamelen van gelden in hun schamel onderhoud te voorzien. H. liet legiti matiebewijzen drukken en daarmee toog het tweetal de boer op. Ook ver scheen een brochure: „Jeruzalem de staat Israël". Begin Juni van dit jaar vlogen de Verdachten in Zaitbommel tegen de lamp, toen zij daar bij de gemeente een aanvraag om te mogen collecteren hadden ingediend. De burgemeester vertrouwde de zaak niet en riep de hulp van de recherche in. De Officier van Justitie eiste tegen beide ver dachten een gevangenisstraf van tien maanden. Uitspraak volgt over .veer tien dagen. Kleine landen vragen: Bolivia, Costa Rica, San Domingo, San Salvador, Honduras, Nicaragua en Peru hebben een resolutie van de tweede politieke commissie der VN ingediend waarin de V.N. wordt ver- rocht, een eind te maken aan de di plomatieke boycot van Spanje en dit land toe te laten tot de gespeciali seerde bureaux der VN. "Woensdagmiddag wilden twee jon gens de onbewaakte overweg in de Laansloterweg te Schiedam oversteken, terwijl de trein naar Rotterdam reeds naderde. De 9-jarige jongen Verheul nit Rotterdam werd door de trein ge grepen en gedood. De politie heeft de zaak in onderzoek. De trein had 16 minuten vertraging. Verwachting, geldig tot heden avond: Droog weer met nu en dan opklaringen. Matige, later tijdelijk krachtige, Zuidelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Vrijdag: Zon op 6.48, onder 18.08. Maan op 23.39, onder 16.35. De Oosterhoutse brandweer had dit jaar besloten in plaats van de traditionele feestavond een reis naar Antwerpen te organiseren, welke Woensdag werd gemaakt. De rode liaan hield er echter geen rekening mee, dat zijn be strijders een dagje verlof hadden, 's Middags kraaide hij in de schuur van een landbouwer Deze schuur was voor een deel gevuld met hooi en gedeeltelijk met ongedorst stro, welke par tijen een aanzienlijke waarde vertegenwoordigden. Het snpl ontboden personeel van de reser vebrandweer kon geen redding meer bieden. Alleen de kalveren, die ook in de schuur waren on dergebracht, konden gered wor den ven om de berichten over de aan val te bevestigen of te ontkennen, van de hand gewezen. Berichten uit particuliere bron melden, dat de troepen der R. I. het noordelijk deel van het eiland thans beheersen. In deze berichten wordt ook gezegd, dat Ambon-stad is be schoten door de lucht- en de zee macht der R. I. De Ambonezen bieden heftige tegenstand. Morgen een verklaring'. Mohammed Natsir zal over de ge beurtenissen op Ambon Vrijdagoch tend in een besloten plenaire parle- mentszitting een verklaring afleggen. Ned. Rode Kruis wil helpen Er isgebrek aan verpleegsters en medicamenten. Men heeft een verzoek gericht aan het Internationale Rode Kruis om de verzorging der gewonden op zich te willen nemen. Het hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis heeft het Indonesische Rode Kruis bericht gezonden, waarin verzocht wordt de Indonesische regering opnieuw de ver zekering te geven van de bereidheid van het Ned. Rode Kruis tot hulpver lening aan de bevolking van Ambon. Zuidelijken blijven oprukken De Amerikaanse mariniers, die van Seoel uit in Noordelijke richting trachten op te rukken, hebben giste ren een zwaar karwei tot een goed einde gebracht. Zij zijn er na een har de strijd, die verscheidene dagen heeft geduurd, in geslaagd de stad Oeid jongboe, vijftien kilometer ten Noorden van Seoel te overmeesteren. De Noord- koreanen hebben haar als bevoorra dingscentrum gebruikt. De Zuidelijken rukken nog steeds in snel tempo voort in de richting van Wonsan, na Pjongjang de belangrijk ste stad in Noord-Koi'ea. Men onder vindt slechts hinder van sluipschut ters, doch aangenomen wordt, dat er in Wonsan een sterke Noordelijke strijdmacht is gelegerd. In de Zuidelijke h^lft van Korea worden nog slechts zuiveringsacties uitgevoerd. Deze zijn zeer noodzake lijk aangezien men in verschillende Zuidelijke steden guerrilla-activiteit, heeft waargenomen. Bijna elke nacht komen er schermutselingen voor. Er is een grote hoeveelheid rijst voor de bewoners van Seoel aange voerd. Ook zullen kleding, zeep, brandstof en dekens worden uitge deeld. De stad is door de Noordelijken zeer zwaar gehavend en grondig ge plunderd. Zo is het moderne zieken huis volkomen beroofd van al zijn uit rustingsstukken. TIENDUIZEND PAAR SCHOENEN IN EEN WEEK Voor het eerst in haar geschiedenis heeft de Swift Schoenfabriek te Nij megen Zaterdag 'n productie van méér dan tienduizend paar schoenen in één week bereikt. Het Oostduitse oppergerechtshof te Berlijn heeft twee leden van de gods dienstige gemeenschap „Jehova's Getui gen" tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. Zeven andere beschuldigden kregen vonnissen van acht tot 15 jaar. Allen werden schuldig bevonden aan „spionnage, opruiing, laster en het ver spreiden van haat". Volgens de presidente (mevrouw Hilde Benjamin) was het godsdienstige genootschap 'n vermomde Amerikaanse spionnage-organisatie. Een vooraanstaand lid van de ge meenschap heêft in West Berlijn ver klaard, dat in de nacht van 30 Augus tus, toen ongeveer 1000 leden van de gemeenschap werden gearresteerd, din gen gebeurden „die leken op het optre den der nazi's tegen de Joden in de nacht van acht November 1938". Vele persoonlijke eigendommen werden ge- confiskeerd en Se behandeling was zeer slecht. De Amerikaanse politicus Haroid Stassen, een mededinger van Dewey voor de republikeinse candidatuur bij de presidentsverkiezingen van 1948, heeft Woensdag verklaard, dat hij Stalin om een persoonlijk onderhoud heeft gevraagd om een nieuwe weg voor de wereldvrede te vinden. HAROLD STASSEN naar Moskou? Het eerste doel van zijn brief noem de Stassen het voorbereiden van een conferentie tussen Stalin en leden van het politieburo en hemzelf en vier of vijf andere vooraanstaande Amerikaanse „burgers". Stassen, die in April 1947 een onder houd met Stalm heeft gehad, verklaar de. dat hij zijn stap heeft gedaan na een lange tijd van studie en bespre kingen met Amerikaanse leiders, meest republikeinen. Ongeveer vijftigduizend van de anderhalf millioen Oostenrijkse arbeider» hebben Woensdag aan de oproep van do communisten tot algemene staking gevolg gegeven. Behalve in de onder Russisch beheer staande fabrieken in de Sowjetsector werd in de meeste fabrieken normaal gewerkt. Alle winkels in Wenen waren open. Het departement van binnenlandse zaken heeft Woensdag avond een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat „de algemene staking, die door de communistische partij is uitgeroepen, op de wil tot weer stand van de Oostenrijkse arbeiders is gebroken". De onder Russisch beheer staand» radio te Wenen deed voortdurend een beroep op de arbeiders om aan de de monstraties deej te nemen. In Wenen en op het land deden zich verschillende incidenten voor. Tram bestuurders in de Amerikaanse sector ranselden honderd vijftig stakers af, die hen wilden beletten te rijden. De politie arresteerden dertig personen, onder wie de dochter van de leider der Oostenrijkse communisten Kople- nig. Spoorwegarbeiders te St. Valentin in de Sowjetrussische zone verdreven vierhonderd stakers, die naar het sta tion waren gekomen om het treinver keer op te houden. De Oostenrijkse regering heeft bij de geallieerde raad geprotesteerd en verklaard, dat de Sowjetrussische auto riteiten de Oostenrijkse politie verhin deren tegen de stakers en de demon stranten op te treden. Russische offi cieren beletten Woensdagochtend de politie om de oplage van het in de Russifcfhe seetor verschijnende com munistische blad „Volksstimme" in be slag te nemen. Om een postkantoor in de Russische sector van Wenen en een staalfabriek te Ternitz in de Russische zone kwam het tot hevige gevechten tussen sta kers en werkwilligen. Beide gebouwen werden verschillende malen op de an dere veroverd. 's Avonds bezochten 7 a 15.000 per sonen een demonstratie voor het stad huis van Wenen. Zij luisterden rustig Het Britse ministerie van Lucht vaart heeft bekend gemaakt, dat Za terdag te Manston in Kent een vlieg tuig van de Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij is geland. Aan boord bevonden zich twaalf vluchte lingen uit Isjchoslowakije, waaronder vrouwen en kinderen. Het toestel werd bestuurd door kapitein Kaucky, de voornaamste testpiloot van de Tsjechoslowaakse luchtlijnen. De bolhoed, het uiterlijk teken van de Britse waardigheid, was Woensdag honderd jaar oud. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest hebben de Londense hoedenver- kopers een receptie gegeven in het aristocratische „Park Lane". Op de bolhoed werden heildronken uitgebracht met een speciale cocktail van die naam. De bol-f hoed zag in Engeland het levens licht, toen honderd jaar geleden een jager, William Stoke, er ge noeg van had steeds zijn hoge hoeden te beschadigen als hij in zijn bossen op jacht was. p>e directie van de KNSM. die onlangs opdracht gaf voor de bouw van vier imHUHIHIIHIIIHUIIIIIIIIIIIimiHIIHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIHUIUIHIIHIIIIIIIIIIIilllllHIIIIIIIUtllNIIIIIM gesprongen. motorschepen heeft besloten deze, ge heel volgens de traditie, namen ont leend aan de Griekse en Romeinse mythologie te geven. Binnenkort zal Eiffeltoren naar beneden onze koopvaardij daai-om een (gemoto- Hij kwam om het leven, riseerde) „Eos", „Argos", „Hathor" en „Amor" rijk zijn De Californische Liet leven gaat echter voort vrienden heer Crichton schijnt het ook bijzon- en daarom melden wij U uit het- der goed met de weer- en wind-go- zelfde Parijs, dat president Auriol in den te kunnen vinden. In z'n dooie April met zijn echtgenote een bezoek eentje maakte hij in een 12-voets zeil- aan Canada en de V. S. zal brengen boot zonder radio of hulpmotor een Kan hij mooi met de „Air France" tocht van 6400 km. door Europa. Na gaan. Die heeft Maandag een dagelijk- drie jaar zwerven is hij nu behouden se dienst van Parijs naar Montreal ge in Haifa aangekomen We wensen opend; de Constellations doen er vijf- alle zeelieden op de Noordzee een even tien en een half uur over Nog een „behouden vaart" toe, want daar ZÖ" de laatste dagen verschillende drijven de mijnen waar-genomen, die door de storm zijn losgeslagen O Admiraals hebben het anders ook niet zo makke lijk. De vlootvoogden van Groot Brit- tanië, de V. S.. Italië en Frankrijk, die deelnamen aan een speciale zeekaart oefening in de Middellandse Zee, moesten een moeilijk vraagstuk oplos sen, dat was gebaserd op een (geluk kig) denkbeeldige situatie, waarin hun vloten zich bij het uitbreken van een oorlog kunnen bevinden Over moei lijke sommen gesproken: De vijftien jarige Henri Hubler is, uit wanhoop over het slechte rapport dat hij gekre gen had, ven de eerste omgang ven d«? Nog een bol(s)hoed dan: Op de Britse waardigheid vliegnieuwtje: Ter herdenking van de eerste vlucht over de Alpen is de Ita liaanse majoor Bellinvia met een hef- schroefvliegtuig de Simplon overge vlogen Ondanks deze overvloed aan nieuws heeft Theodoor toch nog vak broeders, die zélf leven in de brouwe rij brengen: Twee Finse smerissen, die, ontboden om in een winkel te Helsin ki een inbreker te arresteren, dezelve ter plaatse zeer hardhandig verhoor den, kunnen er van meepraten. Een verslaggever van de Finse radio, die in de winkel een microfoon had opge hangen, bracht hun praktijken aan 't licht. De politiemannen werden ontsla gen Meer licht: Een Britse fabriek maakt tegenwoordig een nieuwe fluo rescerende inktsoort in verschillende kleuren. Het licht, dat deze inkt, spe ciaal bedoeld voor aanplakbiljetten, uitstraalt is even helder als dat van neonlampen. Alida wil er nu een lip stick van hebben. Zoen ik haar ten minste niet op haar neus als de maan niet schijnt, zegt ze Nu we het toch over de maan hebben: Professor Ra- man uit India heeft ontdekt, dat maan stenen niet, zoals men tot nu toe dacht, het licht weerkaatsen, maar zélf licht uitstralen. Tot slot een duister be richt: Uit een huis in Zuid Engeland zijn drie schilderijen, ter waarde van 150.000 gulden, waaronder een zelfpor tret van de meester van het „Clair- obacttr", Rem brandt, gestolen. Men meent te weten, dat de man nen uit de groep leden zijn van een ondergrondse beweging, die vernomen hadden, dat hun activiteiten aan de Tsjechoslowaakse autoriteiten bekend waren geworden. Zij waren gevlucht om arrestatie te ontgaan. Later verklaarde een woordvoerder van de „Vrije Tsjechische Beweging", dat Kaucky erin geslaagd was voor zijn opstijgen het gebruikelijke politie- geleide te ontlopen. Dertig km. buiten Praag gaf hij een afgesproken teken, dat hij alleen in het vliegtuig was. Toen hij antwoord kreeg, landde hij op een weide en nam zijn medevluch telingen aan boord. Volgens de woord voerder bevonden zich onder de vluch telingen twee voormalige RAF-vliege- niers, Rheka en Prchal, met vrouwen en kinderen. Vliegtuig en passagiers zijn ter beschikking van de immigra tie-autoriteiten gesteld. Een K.B., waarin zowel de 5 pet. loons verhoging, welke na de devaluatie aan het overheidspersoneel is toegekend als die, welke thans voor bindende loon regelingen is voorgeschreven, zullen worden geïncorporeerd, is aan het einde van dit kalenderjaar te verwachten. De Rijksdiensten zijn gemachtigd aan degenen, die ervoor in aanmerking ko men, een voorschot uit te keren. De regering heeft aan de lagere organen verzocht, evenzo te handelen. Uiteraard worden de laatste verhogin gen toegekend met inachtneming van de grens van f 180.— per jaar. In het kader van de Marshallhulp heeft 'Nederland een toewijzing van 7.620.000 dollar ontvangen voor de aan koop van broodgranen. naar de redevoeringen, die met luid sprekers werden omgeroepen en waar in werd aangedrongen op aanvaarding van de door de communisten gestelde loon- en prijseisen. Oostenrijkse func tionarissen verklaarden Woensdag avond te verwachten, dat de staking nog enkele dagen zou voortslepen en langzamerhand zou uitsterven. Geallieerd protest? Volgens welingelichte Britse kringen zal door de Westelijke mogendheden bij de Sowjet-autoriteiten een protest worden ingediend „tegen het ge bruik van Russische vrachtauto's voor het vervoer van betogers". De Middellandse Zee defensie Turkije en Griekenland hebben een uitnodiging aanvaard om „deel te ne men" aan het opstellen van defensie plannen in het Middellandse Zeegebied van het Noordatlantisch Pact. Volgens de getroffen regeling zullen zij echter geen volwaardige leden van de Atlan tische alliantie worden. De Griekse en Turkse generale sta ven zullen in de praktijk nauw samen werken met de militaire leiders van de Zuidelijke regionale groep van het Atlantisch Pact, welke op het ogenlik bestaat uit Engeland, Frankrijk en Italië. Een jachthond van de heer H van de Berg uit Eemnes heeft Woensdagmiddag bij de Eemnes- servaart te Eemnes gedurende een half uur een gevecht gevoerd met een rat van uitzonderlijke grootte. De hond kwam als over winnaar te voorschijn. De rat —- vermoedelijk een bisamrat bleek met staart een lengte te bezitten van bijna een meter. Zonder staart mat het dier 55 cm. Zaterdag, 7 October a.s. vertrekt de „Willem Barendsz" voor zijn vijfde ex peditie naar de Zuidelijke IJszee. Het schip vaart via Curagao voor het inne men van stookolie en zal dan Kaapstad aandoen, om vandaar met de twaalf jagers, die dit jaar de „Willem Ba rendsz" zullen vergezellen, naar het vanggebied te vertrekken. De in dit a.s. seizoen te verwachten traanproductie is wederom aan de Ne derlandse regering voorverkocht. De thans vastgestelde prijs bedraagt f 1223.50 per ton le soort tegen f 925. het vorig jaar. Na een langdurige controverse, die de laatste zomer begon, hebben de fis cale autoriteiten in Amerika verklaard, dat een zelfportret van Van Gogh, ge naamd „Studie bij kaarslicht" en dat op een waarde van 50.000 dollar wordt geschat, inderdaad een echte Van Gogh is. De authenticiteit van het doek was namelijk in twijfel getrokken. De eigenaar van het schilderij, William Goetz mocht in Juli j.1. het schilderij niet gratis in Amerika invoeren, daar de ontheffing van douanerechten alleen gegeven wordt voor authentieke wer ken. De politieke commissie" der Verenigde Naties heeft gisteren de Britse resolutie aangaande Korea aanvaard met 47 tegen 5 stemmen en 7 onthoudingen. Daarmee is uitgesproken, dat in Korea alle nood zakelijke stappen dienen te worden ge daan teneinde in dit gebied alle voor waarden ter verzekering van een sta biele opbouw te scheppen. Dat houdt o.m. in, dat de strijdkrachten der Ver. Naties de 38ste breedtegraad zullen mo gen overschrijden. Er is voorts een nieuwe commissie de» VW voor Korea benoemd, bestaande uit vertegenwoor digers van Australië, Chili, Nederland, Pakistan, de Philippijnen, Turkije en nog een ander lid, dat nog benoemd moet worden. Deze zal de taak der oude commissie overnemen, en de VN vertegenwoordigen bij de vestiging van een verenigde, democratische en onaf hankelijke regering in Korea. Het Russische voorstel, om onverwijld alle buitenlandse troepen uit dit gebied terug te trekken, werd met 46 tegen 5 stemmen en 8 onthoudingen verworpen, evenals een voorstel van India, om een subcommissie te benoemen voor de be studering van alle over dit onderwerp ingediende resoluties. Morgen zullen de beslissingen van 'ie politieke commissie door de Algemene Vergadering in behandeling worden genomen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1