It Nederland schuldig aan „Ambon" Noordelijken slaan van zich af Staking in Ooi Zeventig doden bij mijnrampen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Gaat half October naar Korea N.S. vergiste z f 185.000.- ich Weerbericht pag 6 Qct. 1950 75e Jaargang No. 10918 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna )ok wel, zegi Yam in „FORMOSA" OP AGENDA VAN DE ASSEMBLEE Radio Ambon doet een beroep op Australië fERNEST BEVIN OP LABOUR-CONGRES IN MARGATE:^ „Nieuw China zal zich wellicht mede inzetfen in strijd om nieuwe wereld" „He is a jollygood fellow Jongen naar Rusland ontvoerd? Gevechten ten Noorden van Tsjangdjon begonnen Gretha trok twintig jaar de reddingboot Actie bleek mislukking\ Weer een Amer^aarse torpedojager op een mijn Atjeh stelt ultimatum aan Djakarta Autonomie wordt gewenst Werden de parlemenfs- leden omgekocht? Staalstaking aangekor 'igd in provincie Genua In Tsjechoslowakije en Chili COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten ran de vijfde verjaardag van het leger verantwoordelijk gesteld voor wat hij on noemde en welke opstandige bewe- lericht waren. Hjj maakte geen melding Ambon. De voornaamste moeilijkheden ut waren veroorzaakt door militairen Jd, De president beschuldigde voorts |iemv-Guinea" enkel om het sentiment. als „grote mogendheid" met koloniën deriand is slechts mogelijk als men het Iroeid. Tijdens algemene beschouwingen lnog meer onprettige woorden aan het |e partijloze Yamin o.a. verklaarde: ,.lk sie spoedig de tijd zal aanbreken, dat LlJnie kan het ook wel. wellicht zelfs beter". Een ander geluid kwam van de zijde van de grootste fractie, de Masjumi. welks spreker, Sukiman. de resultaten van de RTC verdedigde en zeide: „De Ronde Tafel-conferentie is niet de bron van alle ellende. Zulk een bewering is eenzijdige propaganda". Nederlands contingent Het Nederlandse detachement voor Korea zal midden October recht streeks van Nederland naar Korea varen en daar onmiddellijk na aan komst aan de acties deelnemen. Het zal bestaan uit twee compagnieën, een stafcompagnie en een ondersteunings compagnie, tezamen 725 man. Deze sterkte is echter nog niet bereikt. Gisteren hebben de vrijwilligers op de heide bij Oldebroek voor het eerst met scherp mogen schieten. Onder het toeziende oog van generaal-majoor A. T. C. Opsomer voerden zij een oefe- nings-aanval uit, welke werd ingeluid met een artillerie-bombardement door een batterij van zes stukken. In de middag kregen zij voorts steun van drie straaljagers. Generaal Opsomer juichte het toe. dat de artillerie en de soldaten met scherp hadden mogen schieten. „Dit was een proef", zo zei hij, „om na te gaan of de militie ook met scherp kan gaan oefenen". Overigens was de ge neraal van mening, dat de vrijwilli gers „tiet best zouden rooien". ..Onze soldaten doen voor niemand onder, als ze maar goed geoefend zijn en weten waarvoor ze vechten". De commissie van orde van de Ver. Naties heeft Donderdagavond met tien tegen drie stemmen besloten, dat de kwestie-Formosa op de agenda van de algemene vergadering moet wor den opgenomen. Gisteren werd via radio-Ambon een beroep op Australië gedaan om tussen beide te komen in het conflict inzake Ambon. Voorts werd een beroep ge daan op de Ver. Naties om de „Indone sische aggressie op Ambon" te straffen. In welingelichte kringen te Djakarta werd Donderdagavond gezegd, dat de strijd „geheel voorbij was behalve het kabaal daarover". De Unci heeft de vraag wat zij kan doen met betrekking tot een stop zet ten van de vijandelijkheden op Ambon in beschouwing genomen. De commis sie zal de Indonesische regering om in lichtingen verzoeken. Het bureau der Zuid-Molukken in Den Haag deelt mede: „Mocht Ambon door de strijdkrachten van de republiek Indonesië worden overweldigd, dan wordt de strijd voor vrijheid en demo cratie voortgezet door dit bureau onder leiding van de gevolmachtigd minister der Zuid-Molukken, de heer R. W. Lo- kollo". Voorgeschiedenis De afgetreden waarnemend Hoge Commissaris van Nederland in Djakar- In een rede op het congres van de Labourpartjj te Margate gaf de Britse minister van Buitenlandse Zaken een overzicht van Engelands buitenlands beleid. Daarbij zeide hij o.a. dat „in dien men geduld oefende en de zaken voorzichtig aanvatte, het niet lang zou duren of het nieuwe China zou -zich met de rest van de wereld verbinden in de strijd om een nieuwe wereld". Over Korea zeide hij, dat het de be doeling was geweest de Ver. Naties voor een voldongen feit te stellen. Men had er op gerekend, dat „Amerika, wij en anderen" ons zouden beperken tot resoluties en oproepen doch de Veiligheidsraad deed het enige, wat hem te doen stond. Bevin bracht hulde aan de wijze waarop Nederland in Indonesië is op getreden. Hij verwelkomde Indonesie's toelating tot de Ver. Naties als een onafhankelijke staat en zeide dat Ne- ta, die gisteravond op Schiphol arri veerde. gaf een uiteenzetting over de voorgeschiedenis van de huidige ge beurtenissen op Ambon en in de repu bliek der Zuid-Molukken. Toen de komst van enkele honderden groene en rode 'baretten op Ambon de schaal deed overslaan naar de kant dei onaf hankelijkheidsbeweging, is van de zijde van het H.C. een commissie naar Am bon gezonden teneinde de discipline te herstellen. De KNIL-militairen weiger den zich onder het bevel van hun offi cieren te stellen. Er was hier sprake van muiterij, maar de leiding was niet tegen de overmacht opgewassen. Dat de troepen op Ambon hun wapenen droe gen was normaal. Dit is ook zo in door gangskampen elders. De Ambonnese militairen, vier- a vijfduizend die nog op Java zijn geconcentreerd, zijn voor de helft ontwapend. Zij zijn geheel in gekapseld in kampen met Nederlandse troepen. Dezer dagen wisten de bladen te be richten, dat een zeventienjarige jon gen, die zich na de bevrijding met zjjn moeder in Nederland had gevestigd, door de Russische autoriteiten was ontvoerd. Het ANP weet thans te mel den, dat dit verhaal in hoofdzaak juist is geweest. Het betreft hier een Russische jongen. Zijn moeder is na de oorlog met hem uit Duitsland weg getrokken, in gezelschap van een Ne derlander. Zij woonden de laatste tjjd te Amsterdam. De Russische ambassade in Den Haag heeft kortelings aan de Neder landse autoriteiten toestemming ver zocht, de jongen in het repatrianten huis in Den Haag te mogen onder brengen. De jongerhan zou zich vrij willig voor repatriëring hebben aan gemeld. Enige dagen later bleek, dat de jon- De Noordelijken hebben plotseling hun overhaaste terugtocht gestaakt en van zich afgeslagen. De Zuidelijken bevinden zich nu op ongeveer honderddertig kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Het strijdtoneel ligt ongeveer vijf kilometer ten Noorden van Tsjangdjon op een plaats, waar de hoofdweg langs de Oostkust en de spoorweg aan de ene zijde door de zee en aan de andere zijde door de bergen worden begrensd. De Noordkoreanen worden in de rug gedekt door sterke en diepe verdedigingsstellingen. Dit is de eerste ernstige tegen stand. die de Zuidkoreanen ontmoeten sinds zij Jangjang, acht kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad bezetten. De Zuidkoreanen hebben een offensief tegen Tsjangdjon ingezet, in het vaste voornemen, om zich door geen enkele tegenstand te laten weerhouden. Men gelooft, dat het hier slechts een vertragingsactie betreft, die de Noordelijken gelegenheid moet geven, zich voor de slag om Wonsan te hergroeperen. vlak ten Zuiden van de voormalige grens tussen Noord- en Zuid-Korea zijn overgebracht. Deze haastige ën kostbare verplaatsing van militaire eenheden zou niet gemotiveerd zijn, wanneer er niet iets bijzonders op handen was. In Washington is medegedeeld, dat de Amerikanen tot 29 September in totaal 20.756 man hebben verloren. Van 2954 man is bekend, dat zij gesneuveld zijn. 4143 man worden vermist. Troepen der V. N. spoedig over 38ste breedtegraad In de andere sectoren van het front ontwikkelt zich de toestand volgens plannen, Zuidkoreanen hebben gis teren Masogoeri ingenomen, 35 kilo meter ten Noordwesten van Seoel ge legen. Verder hebben Zuidkoreaanse eenheden met goed gevolg landingen uitgevoerd op twee plaatsen aan de Zuidkust, n.1. nabij Mokpo en Josoe. De activiteit van guerrillabenden, waarvan in de laatste dagen al vaker melding is gemaakt, neemt thans steeds in ernst toe. De Noordelijken opereren in bendei, van 10 tot duizend man sterk en terroriseren met name het platteland, teneinde voedsel mach tig te worden. Zij vormen een gevaar deriand „het grote besluit genomen had, zoals wij inzake India hebben gedaan". Toen Bevin, die juist uit Amerika \yas teruggekeerd, de zaal binnen kwam, kreeg hij een ovatie. Alle 1500 afgevaardigden zongen spontaan „He is a jollv good fellow" (hij is een beste kerel"). Een resolutie van de tegenstanders der regeringspolitiek op het congres werd verworpen met 4.861.000 tegen 881.000 stemmen. De Berger tram Een niet alledaags jubileum valt van het eiland Ameland te melden, waar het paard „Gretha" twintig jaren De staking in Oostenrijk is gisteren door het actiecomité van winkelbe-| dienden plotseling afgelast. Via radioJ Wenen werd medegedeeld, dat het doel] was bereikt en dat de stakers hu solidariteit hadden getoond. De sta-l king wordt algemeen als een misluk king beschouwd; buiten het door dej Russen bezette deel van Oostenrijk deed er nigmand aan mee. De Oostenrijkse regering heeft gisJ teren eerst alleen en later ook met de Westelijke leden van de geallieerde, raad de toestand besproken. Tevoren! was een protestnota aan de raad ge-f zr Jen, waarin bijzonderheden werder ikgeyen van alle incidenten in Russische zone van Oostenrijk. Het Nederlands Economisch Insti tuut, dat in opdracht van het gemeen tebestuur van Bergen een rapport heeft samengesteld over het verkeers- vraagstuk in die gemeente, heeft zich uitgesproken voor het behoud van de tram AlkmaarBergen aan Zee. In de behoefte van openbaar vervoer kan, aldus het rapport, op de economisch meest verantwoorde wijze worden voorzien door exploitatie met diesel tram-materieel. Noodzakelijke voor waarden hiervoor zijn uitstel van de opheffing der huidige verbinding en de overneming om niet van de aan- v/ezige tramweg. Wel zeer interessant is de conclusie van het instituut inzake het verlies bij exploitatie met stoommaterieeL Op grond van reële berekeningen, die met de werkelijkheid in overeenstem ming zijn, komt het Ned. Economisch Instituut tot een jaarlijks tekort van f 19100. De Nederlandse Spoorwegen berekenden het tekort op de lijn Alk maarBergen aan Zee op204.000. Een en twintig vermisien De Amerikaanse marine heeft Don derdag bekendgemaakt, dat de mijnen veger „Magpie" voor de kust ;tn Noord-Korea op een mijn gelopen is en gezonken. Een en twintig opvaren den worden vermist. Het ongeluk gebeurde Zondag. Een zusterschip kon twaalf overlevenden oppikken en naar Poesan brengen De „Magpie" is het derde Amerikaanse oorlogsschip, dat in Koreaanse wate ren op een mijn gelopen is Op 27 September liep de torpedojager Brush in de Japanse zee op een mijn. waar bij negen opvarenden om het even kwamen en tien werden gewond "Me dagen later trof voor de Noord :.e- aanse kust eenzelfde lot de torpedo jager „Mansfield". Dinsdag hebben twee Atjehers, leil ers en volksvertegenwoordigers ia leh vertegenwoordigend, de ivgerina r republiek Indonesië te Djakart;. en ultimatieve resolutie aangeboden! aaiin door Atjeh autonomie en da °,':s van provincie wordt gevraagd! ïe'ep wordt er in het schrijveil i_ Z,e?ide regering dit verzoek nie| u 'St kunnen de aanbieders v l Petitionnement niet instaan v< de V°,!k e.n zu'len de ambtenaren erl eiksleiders hun ambten neerlesl amv,.Wellc voorbeeld door vele lager! ambtenaren zal worden gevolgd. wam over de Verlengde Heins- sche weg en wilde zich naar het sta tion begeven. Plotseling sprong een gemaskerd persoon achter een heg te voorschijn en wist de vrouw haar tasje te ontrukken. De rover wist met de buit ruim honderd gulden be vonden zich in het tasje te ont komen. Bonn ot Frankfort i. De Westduitse Bondsdag heeft Don derdag met algemene stemmen besloten een commissie te vormen, die een on derzoek zal moeten instellen naar de waarheid van de beweringen, dat hon derd leden van het parlement gelden hebben aanvaard om voor Bonn te stem men in plaats voor Frankfort als fede rale hoofdstad. De commissie zal onmiddellijk in het openbaar met haar werkzaamheden be ginnen. Alle partijen, behalve de com munisten, zijn erin vertegenwoordigd. CANADEES ESKADER NAAR NEDERLAND Van 11 tot 16 October zal een Cana dees eskader ons land bezoeken. De beide torpedojagers Micmac en Huron zullen naar Amsterdam opva ren, het vliegkampschip Magnificieut onder bevel van commodore K. F. Adams gaat naar Rotterdam. geldig tot heden- oncl. Droog weer met over het 2wa^'+ W6inig bewolking wind Vr matige Zuidelijke ^mperatuur"16 Verandcring van U05r^g: Zon op 6'50' 20n onder Maan op 1.00, onder 16.52. De Italiaanse staplarbeiders hebben voor vandaag een staking van 24 urn- in de gehele provincie Genua aange kondigd uit protest tegen de tijdelij ke sluiting van de staalfariek Arisal- do. De directie sloot de fabriek, waar 23.000 arbeiders werkzaam zijn, toen 2.015 arbeiders,, die ontslagen waren, met medewerking van de andere ar beiders toch op het werk verschenen. Ook de staalfabriek Ilva te Savona is tijdelijk door de directie gesloten, nadat 1100 arbeiders eveneens hun ont slag weigerden te aanvaarden. Ten gevolge een ontploffing in de Michalka-mijn in Ostrava, het voor naamste centrum van de Tsjechoslo - waakse anthracietmijnen en de zware industrie, kwamen zes en dertig arbei ders om het leven. Tientallen arbei ders ontkwamen en werden gered. In een kolenmijn te Lota (Chili) kwamen vier en dertig mijnwerkers om het leven. Er waren voorts vijf gewonden. Doordat er geen brand uitbrak na de explosie, die door mijngas werd veroorzaakt, konden vele mijnwerkers de uitgangen bereiken. De president van de Republiek, ver. gezeld van verscheidene ministers, heeft zich per vliegtuig naar Lota be geven en bevel gegeven de feesten ter gelegenheid van het 400-jarig be staan van de stad Conception nabij Lota. welke juist zouden beginnen, at te gelasten.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1