UNCI verzoekt de militaire actie op Ambon te staken Amerika en Engeland vragen beperking onzer vloot MacArthur vraagt machtiging aan de Veiligheidsraad Collectieve gratie voor politieke gevangenen op komst Een Geallieerd-Duitse commissie voor Duitslands verdediging VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Eerder verzoek werd afgewezen JCcPii BjtileA. Een echtpaar werd geliquideerd Zaterdag 7 Oct. 1950 75e Jaargang No. 10919 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna GEBED VOOR AMBON Indonesische regering beproefdenietalle vrede lievende middelen Acht maanden geëist Y Het laatste 'restjeonzer "zelfstandigheid Verzoek volkomen ten overvloede, zeggen vele V N. -leden Duizend retourvluchten Amsterdam-New York „Kanonnen en brood" zegt Hoffman Zuidelijke opmars is niet tegen te houden Noordkoreanen niet welkom in Lake Succes Stemmen per bonkaart in Berlijn Labourconferentie wijst het plan-Schuman at Frankrijk wil menings verschil oplossen Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 3345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK IIELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten J)E COMMISSIE VAN DE VERENIGDE NATIES voor Indonesië heeft gis teren een beroep gedaan op de Indonesische Republiek om de militaire actie op Ambon te staken en zelfs in dit vergevorderde stadium verdere mo gelijkheden van vreedzame oplossing te onderzoeken door een aanbod van goede diensten van de zijde van de UNCI te aanvaarden. Dit verzoek werd Vrijdag door de voorzitter, de Belg Bihin schriftelijk aan Mohammed Roem, minister van Buitenlandse Zaken, overhandigd. Eenzelfde aanbod van goede diensten werd gedaan op 4 Augustus in een schrijven aan Moh. Hatta. Op 12 September heeft de voorzitter van de UNCI aan premier Natsir voorgesteld, de commissie toestemming te verlenen om Ambon te bezoeken teneinde de mogelijkheid van een regeling door overleg te onderzoeken, welk verzoek op 25 September werd herhaald. Tevens werd toen de suggestie, gedaan, dat de UNCI zich onmiddellijk met een gecharterd koopvaardijschip naar Ambon zou begeven, w aar zij zou kunnen trachten contact op te nemen met leidende per sonen en deze over te halen tot het aangaan van onderhandelingen op basis' van voorwaarden welke de Indonesische regering zou willen stellen. Vijf dagen later stelde de regering van de republiek de commissie in kennis, dat naar haar opvatting inmenging van de UNCI geen enkel doel zou hebben, doch integendeel, voor de rebellen in Ambon een aanmoediging zou zjjn. Deputaten van de Gereformeerde Kerken voor het uitschrijven van bede- en dankstonden hebben- alle Gereformeerde Kerken in Nederland verzocht Zondag in de morgendienst met meer dan ge wone nadruk in het gebed de geestelijke en de materiële nood van Ambon te willen gedenken. Ook het moderamen van de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich tot de predikan ten en kerkeraden gericht met het verzoek tot bijzondere voor bede in de kerkdiensten van, Zondag. Het moderamen der Generale Synode zegt in dit verzoek: „Het is zowel voor de Indonesische regering als voor de leiders van het Ambonese volk een tijd van ernstige beslissingen, waarom wij bidden, dat zij in de worste ling om vrijheid en orde aan beide zijden de weg van het overleg ook thans nog vinden, boven die van geweld en bloed vergieten. Onze verwachting zij van Hem, die het lot der volke ren in zijn hand heeft, wiens ge rechtigheid eigen wegen gaat, die ons onze schuld vergeeft en die machtig van raad en groot van daad is". glHINS brief aan Moh. Roem vermeldt verder, dat de commissie omstreeks 1 October niet officieel vernam, dat dr. Leimena kortgeleden naar de Zuid- Molukken was geweest en dat de mili taire operaties tegen Ambon begonnen waren. „De UNQI erkende de wense lijkheid publiciteit aangaande, deze ont wikkeling te vermijden, welke naar haar mening zou hebben kunnen leiden tot het uitbreken van wanorde in de militaire kampen op Java, waar voor malig Ambonnees personeel van het K.N.I.L. gelegerd is. De ruchtbaarheid welke thans aan de militaire actie is gegeven, maakt deze bijzondere reden voor stilzwijgen niet langer houdbaar". Ook UNCI verantwoordelijk. J^'A het verzoek om interventie van de Nederlandse regering gereleveerd te hebben, wijst Bihin er in zijn brief op, dat de corunajgslé binnen het terrein harer bevoegdheden ook een verant woordelijkheid heeft in verband met de demobilisatie en repatriëring van de Ambonese leden van het voormalige K.N.I.L., op wie de huidige operaties op Ambon belangrijke invloed zouden kunnen hebben. Hoewel aanvoelende dat de uiteindelijke verantwoordelijk- beid voor de wijze waarop op Ambon orde en rust hersteld worden, bij de Indonesische regering ligt, meent de UNCI mede om bloedvergieten onder de vredelievende burgerbevolking te voorkomen, dat zij nogmaals de Indone sische rqgering moet benaderen. Niet alle middelen. glHIN besluit zijn brief met de opmer king, dat de Indonesische regering meerdere malen heeft gezegd, dat zij voor tot de militaire actie werd over gegaan alle mogelijke middelen heeft aangewend om een vreedzame regeling te bereiken. De commissie meent ech ter, dat zij in dit verband de aandacht moet vestigen op het afwijzen van haar aanbod tot goede fliensten dat sinds 4 Augustus open staat en waarvan de aanvaarding mogelijk de weg had kun nen openen voor een vreedzame oplos sing van het probleem. Ten aanzien van de operaties op Am bon werd te Djakarta medegedeeld, dat zij thans in het eindstadium verkeer den. Bijzonderheden werden echter niet verstrekt. Een vertegenwoordiger vón de R.M.S. heeft bij de directie van de K.P.M. en bij de Nederlandse regering ten sterkste geprotesteerd tegen het gebruik van onder Nederlandse vlag varende K.P.M.-schepen bij de landing en beschieting op Ambon. Men acht net gebruik van deze schepen voor deze doeleinden in strijd met het R.T.C.- accoord. Het Bureau Zuid-Molukkën in Den Haag heeft gistermiddag bekend ge maakt. dat een Indonesisch korvet de stad Ambon gedurende drie kwartier heeft beschoten, waardoor o.m. het ziekenhuis 'zwaar werd gehavend. Een Mitchell-bommenwerper mitrailleerde de bevolking. De moeilijkheden zijn zeer groot, maar de strijdwil van de bevolking is ongebroken, aldus het bureau, dat voorts de Indonesische bewering, alsof de strijd reeds ten einde zou zijn, stellig tegenspreekt. Inspecienr sloeg er op los Voor de Utrechtse Rechtbank stond terecht de 41-jarige hoofdinspecteur van politie te Zuilen, H. V., die zich zou hebben schuldig gemaakt aan mis handeling van arrestanten. Enige re chercheurs uit Zuilen gaven toe. dat de hoofdinspecteur hun had gezegd „stevig aan te pakken" als een getui ge of verdachte niet wilde zeggen, wat gezegd moest worden. Dat stevig aanpakken bestond uit de keel dicht knijpen, hand omdraaien en slagen in het gezicht. Een tweetal jongens be vestigde tijdens een verhoor op deze wijze mishandeld te zijn. De officier van justitie constateerde, dat de mis handeling in Zuilen tot systeem was geworden. Hij eiste tegen V. acht maanden gevangenisstraf. AAN NEDERLAND IS GEVRAAGD ZIJN BIJDRAGE AAN ZEESTRI JD- KRACHTEN TOT DE ATLANTISCHE DEFENSIE TE BEPERKEN TEN GUNSTE VAN ZIJN ANDERE DEFENSIEMIDDELEN, ZO IS VRIJDAG AVOND TE LONDEN UIT GEZAGHEBBENDE BRON VERNOMEN. „De gehele kwestie zal worden uitgewerkt door de Raad van het Atlantisch Pact, waarvan Nederland een gelijkwaardig lid is", aldus deze bron. „Alles, wat tot dusver gebeurd is, is, dat zekere voorstellen aan de Nederlanders zijn gedaan. Wanneer de ministers van defensie van het Noordatlantische Pact op 28 October te Washington bijeenkomen, zal Nederland de kwestie naar voren kunnen brengen". „Er is zeker geen samenzwering om de Nederlandse vloot te beperken", zo zeide de woordvoerder. „Er is geen sprake van, dat de andere landen van het Atlantische Pact in het geheim iets bekokstoven, waarvan Nederland niets weet". Over de 38ste breedtegraad? MacArthur heeft aan de Verenigde Naties machtiging gevraagd, om de Noord- koreaanse strijdkrachten ook over de 38ste breedtegraad na te zetten. Hij is er n.1. allerminst van overtuigd, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van 27 Juni over de interventie van de V.N. hem de bevoegdheid geeft, Noord-Korea te be treden. De beslissing dienaangaande kan echter nog wel even op zich laten wachten. De Algemene Vergadering is gisteren voortgegaan met de behandeling van de Britse resolutie inzake Korea. Zonder dat men tot een beslissing kwam is de zitting tot heden verdaagd. In Lake Success is trouwens van een verzoek van MacArthur niets bekend. Velen zijn bovendien van mening, dat nieuwe machtigingen niet nodig zijn, omdat de oude voldoende armslag geven. Een maatregel tot collectieve voorwaardelijke gratieverlening aan politieke delinquenten, die vóór eind 1946 zijn gearresteerd en die veroordeeld zijn tot straffen, korter dan tien jaar, is in verregaande staat van voorbereiding. Enkele weken geleden is een geheime circulaire van de minister van Justitie uitgegaan, waarin de ambtelijke instanties, die met de uitvoering van deze maatregel belast zullen worden, van het voornemen op de hoogte worden ge bracht. Binnenkort is afkondiging van deze maatregel bij K.B. te verwachten, meldt het Parool. Binnenkort 600 gevangenen in vrijheid Een maatregel tot collectieve voor waardelijke gratieverlening aan poli tieke delinquenten die voor eind 1946 zijn gearresteerd en die veroordeeld zijn tot straffen, korter dan tien jaar, is in verregaande staat van voorberei ding. Enkele weken geleden is een ge heime circulaire van de minister van Justitie uitgegaan, waarin de ambte lijke instanties, die met de uitvoering van deze maatregel belast zullen wor den, van het voornemen op de hoogte worden gebracht. Binnenkort is afkon diging van deze maatregel bij K.B. te verwachten, meldt het Parool. Intussen heeft de Bijzondere Raad van Cassatie bij de minister van Justi tie reeds geprotesteerd tegen deze mas sale gratie-verlening. De Raad wijst er in zijn protest op, dat deze collectieve gratiëring zou kunnen wijzen op twij fel aan de rechtvaardigheid waarmede Politieke delinquenten zijn bestraft. Het zou de bedoeling zijn, de poli tieke delinquenten, die van deze gratie- maatregel zouden profiteren, tussen November en Februari in vrijheid te stellen. Dat betekent, dat, na aftrek van 2 g- jubileumjaar-gratie en de schen king van eenderde wegens goed gedrag, een collectieve gratie wordt toegepast, Waarvan de waarde voor de gedeti neerde varieert van twee maanden tot twee jaar en twee maanden. Van de maatregel zullen, naar ruwe schatting, een 600 veroordeelden profi teren. Men houdt reeds rekening met de -Goud in Bergeyk Onder de gemeente Bergeyk (N.-B.) zijn arbeiders bij ver bouwingswerkzaamheden aan een huis, gestoten op een urn. die een 9root aantal goudstukken bleek te bevatten. mogelijkheid, dat in een volgend sta dium (misschien eind 1951, resp. eind 1952) deze maatregel zou worden her haald voor de categorieën met straffen van tien tot twaalf en van twaalf tot vijftien jaar. Een besluit is echter nog niet genomen. Van de collectieve gratie zullen Duit sers niet profiteren. Ook zij die zich hebben schuldig gemaakt aan zware misdrijven tegen personen mishande ling, verraad op grote schaal enz. zullen er geen voordeel van hebben. Paul Hoffman, de aftredende direc teur van de ECA, heeft in Parijs tot de organisatie voor Europese econo mische samenwerking een afscheids rede gehouden, waarin hij zeide, dat West-Europa zijn bruto-productie in 10 jaar tijds met meer dan 60 pet. zou kunnen verhogen. „Wij kunnen zowel kanonnen als brood hebben, wanneer wij nog nauwer samenwer ken dan in het verleden", aldus Hoff man. JN DE NACHT van Donderdag op Vrij dag om ongeveer 1 uur, vetrok van Schiphol de K. L. M. Constellation „Surabaja" voor de 1000ste retour vlucht AmsterdamNew York. Ge zagvoerder is de Amerikaan George Malouin. Voor 't vertrek werd van de be manning en passagiers, die om het grote bord, dat zwart op wit het heu gelijke feit vermeldde, stonden ge groepeerd, een plaatje gemaakt. Midden achter het bord de bekende ehef- stewardess, mejuffrouw Trix Terwindt. Jn die goeie ouwe tijd, toen de oorlogen 4 nog naar rode en witte rozen ver noemd werden en de mensen elkaar bij gebrek aan waterstofknotsen met pijl en boog te lijf gingen (het resultaat bleef overigens qualitatief vrijwel hetzelfde), waren er ook al Guiliano's. Eén van hen, de alle filmliefhebbers welbekende Robin Hood, had destijds zijn tenten in Sherwood Forest opgeslagen. Laat er nu een paar dagen geleden in een voor stad van 't Amerikaanse Atlanta, Sher wood Forest genaamd, een mijnheer Robin Hood komen wonen. Over bossen gesproken: In de wouden van Gambia in W.-Afrika wordt een klop jacht op bavianen georganiseerd omdat deze dieren grote schade aan de plan tages aanrichten. De regering betaalt de jagers een gulden voor elke bavianen- staart. Theodoor woedend, net of de mensen zo lekker zijn. Neem bijvoor beeld die arbeiders van de thee en rubberplantages op Colombo, die gaan op 12 Otober staken om aan hun loon eisen kracht bi.i te zetten. Ook schade lijk voor de plantages^ laat ze een staart krijgen. Enfin voorlopig (lekker) geen Ceylon-thee meer. En dat nog wel, nu een Britse firma juist een nieuw model thermosfles gepleegd heeft, waarop aan de bovenkant zowel als aan de onderzijde een kop past (kunnen ze tenminste geen staarten afsnijden). De koppen zijn van polystrene gemaakt. Wat dat is weet Theodoor ook niet, maar daardoor blijven ze van buiten koel ook ai worden m met «en he*e IHtMIIIIMIIIIIIIIIIIill vloeistof gevuld. De bewoners van een paar eilanden langs de Koreaanse kust hadden anders graag hun vingers aan een kopje hete rijst gebrand maar er was niets meer. Een Canadees oor logsschip gaf een seintje aan het hoofd kwartier en onmiddellijk werden met een Australische torpedobootjager twee ton rijst naar de hongerende eilanders verscheept. Ze stonden al op het strand te wachten, vrienden en hamsteraars. Meer verbroedering: De Amerikaanse stad Boulder jn Colorado en het Overijselse Meppel kunnen het ook best met elkaar vinden. Boulder stuurde on- Zo stellen Ucle $am en John Chatham) Buil zich zeker onze minister van Marine voor. langs een zen'ding zaden voor het stads park. Uit Meppel is nu een partijtje tulpenbollen naar Boulder onderweg. ,jn Engeland is het helemaal voor de bakker. Eerst kwam iedereen in het ziekenfonds en nu heeft het parlement een wet goedgekeurd waardoor een ieder, die de wetten overtreed, doch minder dan 420 pond per jaar verdiend en nog geen 500 pond heeft overge spaard om m dergelijke calamiteiten te voorzien, kosteloze gerechtelijke bij stand zal genieten. Ook in Oost- Duitsland heeft vadertje staat bij mon de van president Wilhelm Pieck de hand over 't hart gestreken (beeldige beeldspraak vindt Alida) en ter gele genheid van de eerste verjaardag van de Republiek O.-Duitsland amnestie verleend aan jeugdige personen, die gevangenisstraffen uitzitten. O Toch blijven er nog steeds heel wat lieden, die liever op zichzelf dan op amnestie vertrouwen en derhalve door de gaten in het ijzeren gordijn pogen te glippen. Van de 187.000 mensen die in 't tweede kwartaal van 1950 de W.-Duitse bevol king tot 48.207.300 zielen deden stijgen waren er tenminste 100.000 vluchtelin gen uit het Oosten. Ten slotte nog een gat, niet in het gordijn maar in het Amelandse strand. Bij hoofd B nog wel en 11% meter diep, door de storm van enige weken geleden geslagen. En de Rijkswaterstaat zit zijn hoofd te breken hoe het dicht te krijgen. Slibt bij nader inzien vanzelf dicht. Nu het gat in Uw. Theodoom en ene aller begroting nog! De Noordelijke poging, om de op mars van de Zuidkoreanen bij Tsjang- djon te stuiten, heeft niet veel uitge haald. Tsjangdjon zelf werd gisteren bezet. De verdedigingslinie, die de Noordkoreanen ten Noorden van de stad hadden aangelegd op een nauwe passage tussen de zee en de bergen, en die werd verdedigd door een „zelf- moordbataljon", is door de Zuidkore anen na een hard gevecht onder de voet gelopen. Opnieuw volgde een op mars van bijna dertig kilometer. De Zuidkoreaanse derde divisie is thans tot op 48 kilometer van Wonsan geko men. Men verwacht bij Tongtsjon een nieuwe vertragingsactie. Waarnemingen der Amerikaanse luchtmacht doen verwachten, dat de strijdkrachten der V. N., wanneer zij de 38ste breedtegraad overschrijden, slechts betrekkelijk kort georganiseer de tegenstand van de Noordkoreanen zullen ontmoeten. Bij deze verwach ting gaat men uit van de veronder stelling, dat de Noordelijken geen ac tieve steun van de Russen of de Chi nezen zullen ontvangen. Men heeft geen enkele aanwijzing, dat er ver sterkingen uit Manflsjoerije worden aangevoerd, doch de Amerikaanse luchtmacht neemt het zekere voor het onzekere en strekt haar bombarde- mentsvluchten tot bij de Yaloe uit. De Algemene Vergadering der V.N. heeft een Sowjetrussisch voorstel, om zowel Noord- als Zuidkoreaanse verte genwoordigers uit te nodigen tot deel neming aan de besprekingen over de toekomst van Korea verworpen met 41 tegen 6 stemmen bij zes onthoudingen. BEZETTINGSDRAMA Tegen daders 8 jaar geëist Op 7 Mei 1945 hebben twee leden van een knokploeg uit Utrecht in Zui len een echtpaar doodgeschoten, om dat de vrouw ernstig verdacht werd van verraad. Reeds eerder was tegen haar een liquidatiebevel uitgevaar digd, doch dit was nooit uitgevoerd. De vrouw zou worden gedood, doch toen de beide mannen hun voornemen wilden uitvoeren, bleek haar man thuis te zijn. Deze is toen, ook uit de weg geruimd. De zaak diende dezer dagen voor de Utrechtse rechtbank, waar te gen beide mannen acht jaar gevange nisstraf werd geëist. Tegen een vrouw, die de nodige wapenen had verschaft, werd vijf jaar gevangenis straf geëist. De verdediger, mr. A. B. Stomps uit Haarlem, drong aan op de uiterste clementie in verband met de omstandigheden en de geestesgesteld heid van die dagen. De politieke partijen in de Westelijke sectoren van Berlijn hebben de inwo ners van de Sowjetrussische sector op geroepen om het overgebleven gedeelte van hun oude distributiekaarten naar West-Berlijn te zenden bij wijze van deelneming aan een referendum voor het eisen van „vrije en democratische verkiezingen in alle vier sectoren van de stad". Volgende week Woensdag zullen de ingezonden coupons in het openbaar worden geteld. Vrijdagmiddag waren reeds meer dan 150.000 Oostberlijnse distributie kaarten ontvangen. Met bijna algemene stemmen heeft de conferentie der Labourpartij te Mar- gate een resolutie aangenomen, waarin steun wordt gegeven aan de weigering van de regering, Engeland van tevoren verplichtingen op zich te laten nemen ten aanzien van het plan-Schuman voor de fusie van de steenkool- en staalindustrie. De partij wenst de een wording der Europese zware industrie slechts te aanvaarden, wanneer deze gepaard gaat met nationalisatie en een politiek van volledige werkgelegenheid. SAUNA IN OLYMPISCH STADION Het Olympisch Stadion te Amsterdam is uitgebreid met een sauna. Onder de eretribune kan men in de toekomst van deze nieuwe gelegenheid gebruik ma ken. Het ligt in de bedoeling, dat deze sauna zal worden opengesteld voor het publiek. De westelijke geallieerden hebben de Duitsers uitgenodigd vertegenwoor digers te benoemen in een geallieerd- Duitse commissie op hoog niveau, die de Westduitse regering in zaken, die de veligheid betreffen, zal bijstaan. De commissie zal besprekingen voe ren over kwesties zoals kazerneruimte en vordering voor de nieuwe mobiele Duitse politiemacht van 30.000 man en voor de geallieerde versterkingen, die, naar verwacht wordt, begin volgend jaar in West-Duitsiand zullen aanko men. De Duitsers zijn ook verzocht om voorstellen te doen voor de uitrusting van de Duitse politiemacht, die waar schijnlijk Amerikaanse wapens zal krijgen. Franse voorstellen. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs wordt vernomen, dat aan Washington Franse voorstellen zullen worden gedaan voor het oplossen van de meningeverschillen tuseen Frank rijk en de V. S. over de kwestie der Duitse herbewapening. Volgens welingelichte kringen tracht de Franse regering een compromis met de V. S. te vinden, dat gebaseerd is op de idee van opneming van Duitse een heden in een Europees leger, wanneer dit eenmaal gevormd is. De Amerika nen, aldus de Franse mening, willen nationale legers, die tezamen een Europees leger vormen. Verwachting, geldig tot heden avond: Wisselend bewolkt, met later voornamelijk in het Noor den van het land, hier en daar enige regen. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets min der zacht dan gisteren. Zondag: Zon op 6.52, onder 18.03. Maan op 2.24, onder 17.05. Maandag: Zon op 6.53, onder 18.01 Maan op 3.49. onder 17.17.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1