Het neusje van de Zalm fa. leemsterboer Onze collectie M.H.KIercq&Z HAARDEN Firma P. SMIT Sport in 't kort r Wij garanderen U prima werk Op een weiland bij Praag begon de vlucht naar de vrijheid Aió afJtïjd g,e£dt ook tPicmó: Ontsnapte Tsjechen vertellen VIER JAAR GEËIST VOOR POGING TOT MOORD Werken van Grandma Moses naar Nederland Chauffeurs voorhetleger gevraagd Nooit meer opwinden Een vol automatisch horloge Rijdende bibliotheek komt ook naar Julianadorp CHINESE VESTIGINGEN IN OOST-DUITS LAND? In 1951 weer een Ronde van Nederland. Zandvoortmeeuwen contra K. N. V. B. Urk Wieringen Uitkeringen Zuiderzeesteun- wet 5% hoger Been op zee afgeknepen Petten Bouw van Kantonniers- woning aanbesteed VAN MARSDIEP TOT IJ Scheepvaartberichten GEKNOEI! EGNER is thans- bijzonder goed geslaagd en stelt ons, in staat uw oude meubelen weer als nieuw te maken! Vjvaaqt uAJjMijju-end pAijAapgav-e acwA het op.- nieuw- sto^eAen en oueMAeldoen u-, uw-meubelen Meer dan 100 TOON KAMERS maaA WsOMÜty-iatiMifig,! Tb Yb Tb CENEESMIDDELTEGEN JLP.MW.MW. HUIDAANDOENINGEN worden weer schaars! ADVERTEERT IN DIT BLAD III ZATERDAG OCTOBER 1950 (Van onze correspondent te Londen) £JE NEGEN TSJECHEN, waaronder drie piloten, die op sensationele wijze in een gestolen Dakota uit Praag naar Engeland 74)11 gevlucht, zijn onder gebracht in een klein huis in Hampstead, Noord-Londen. Het zijn kapitein Joseph Kaucky, de hoofdtestpiloot der Tsjechische luchtlijnen met zijn vrouw en driejarig zoontje, kapitein Prchal met zijn vrouw en vijfjarig dochtertje Eva, en kapitein Rehka en zijn vrouw. De identiteit van de negende vluchte ling, een man, wordt geheim gehouden, uit vrees voor repressailles tegen zijn familie, die nog in Praag is. De drie piloten waren tijdens de oorlog in Enge land bij het Vrije Tsjechische Squadron. Na een uitgebreid verhoor door de Britse autoriteiten mochten zij de pers bijzonderheden vertellen over hun ge waagde vlucht van achter het IJzeren Gordijn, die zij acht maanden lang had den voorbereid. Kaucky, de 40-jarige testpiloot die het toestel naar Engeland gevlogen had, vertelde ons het volgende: Hij was Za terdagmorgen in de Dakota opgestegen onder het voorwendsel een proefvlucht te gaan maken. Door een list had hij zijn politiegeleide kwijt weten te raken, dat altijd op proefvluchten wordt mee gestuurd, teneinde ontsnappingen naar het Westen te voorkomen. Hoe hij dit precies klaargespeeld had, wilde hij niet vertellen. Voor de vlucht had hij 2000 liter benzine aan boord weten te laden. Hij zette koers naar een wei land, slechts 15 mijl van Praag verwij derd, waar de acht andere vluchtelin gen op hem zouden wachten. Deze za ten in twee auto's aan de kant van de weg. „Toen ik boven het weiland was, tipte ik mijn vleugels als signaal, dat ik alleen was en mijn politie-escorte met succes was kwijtgeraakt. Mijn vrouw zwaaide toen met een kussen sloop op het weiland, zodat ik wist, dat op de grond ook alles veilig was. Toen landde ik. Het was de moeilijkste landing, die ik ooit gemaakt heb, want het veld was nog geen 300 meter lang, maar het was onze enige hoop. Binnen twee minuten waren ze alle acht aan Word. Wij vlo gen eerst over de Russische zone van Duitsland. Toen wij daarna Frank fort naderden, werden we begeleid door een Amerikaanse jager. Drie en een half uur na ons vertrek van het weiland landden we op Manston-vliegveld in Kent, dat ik nog van de oorlog kende, want ik was daar bij de RAF gestation- neerd geweest". Leven onder druk. Toen begonnen de dames haar verhaal te vertellen. Mevrouw Prchal zeide, dat ze die Zaterdagochtend gewoon uit hun „Deze verdachte, die een onbeheerst en gevaarlijk iemand is, heeft een medemens als een schadelijk dier neer geknald", aldus de officier van justi tie te Amsterdam in zijn requisitoir tegen de 33-jarige Amsterdammer E. die in de nacht van 30 op 31 Juli in de Paternostersteeg te Amsterdam zijn revolver had leeggeschoten op de 33- jarige koopman J. Drenth. Drenth was door drie kogels getroffen en zwaar gewond. Ter zitting verscheen hij nog met zijn rechtervoet in gipsverband. Verdachte verklaarde, dat Drenth hem had gedreigd bij de politie aan te ge ven als hij hem geen handel meer be zorgde. Hij had daarop het voornemen Drenth van het leven te beroven. De officier eiste vier jaar gevangenis straf. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak op 20 October. Van 13 October tot 9 November ü.s. zullen in het Gemeente Mu seum te 's-Gravenhage de werken te zien zijn van de 90-jarige me vrouw Anna Mary Robertson Moses, of kortweg „Grandma Moses". Grandma Moses, een in Amerika beroemd en populair schilderes, begon met de uitoefe ning van de schilderkunst op 76- jarige leeftijd. Dit deed zij op doktersadvies tegen haar rheuma- tiek. Voordien had Grandma Moses nog nooit een penseel aan geraakt. Maar eerste stukjes gaf mevrouw Moses weg aan vrien den. Later wist zij een paar werk jes te verkopen tegen de prijs van 3.—, en nu maakt zij voor haar primitieven liefst 3000.Links Grandma Moses tijdens de ver vaardiging van een schilderij, rechts een van haar voltooide werken. huis waren gegaan met de kinderen, alsof ze gingen winkelen. Om geen arg waan te wekken, hadden ze niets mee kunnen nemen, alleen hun handtasjes en lege boodschappentassen. Onderweg hadden de twee andere piloten en de anonime burger hen met auto's opge pikt en waren ze hals over kop naar het weiland gereden. „Het Russische régime in Tsjecho- slowakije is nog veel erger dan de Duitse bezetting tijdens de oorlog", zei mevrouw Prchal. „Aan alle kanten word je door de politie beloerd. Onze mannen waren al een jaar lang elke dag geschaduwd. De politie vertrouwde hen niet, omdat ze tijdens de oorlog bij de RAF in dienst geweest waren". Inmiddels hebben de vluchtelingen hun ontsnapping naar de vrijheid naar behoren gevierd in het Londense club gebouw van de Vrije Tsjechen; hun kinderen zijn overladen met geschen ken. Er kunnen in de komende maanden enige honderden chauffeurs geplaatst worden bij de Koninklijke Landmacht, in de rang van korporaal of korporaal le klasse. Men kan zich voor de tijd van vier of zes jaar verbinden. Voor deze functie komen in aan merking nog in dienst zijnde of reeds gedemobiliseerde oorlogsvrijwilligers en gewone dienstplichtigen, die hun eerste oefening hebben voltooid. Men moet in het bezit zijn van een militair rijbewijs. Aanmelding geschiedt bij de garnizoenscommandant of de afdeling militaire zaken van het gemeentehuis. Gisteravond is de nieuwe vuur toren van Ouddorp officieel in gebruik genomen en in werking gesteld. Inderdaad iets zeer moois. Zo iets zagen wij nog zelden. met een. geheel gesteend opwind- systeem, in totaal 25 Rubis, waterproof, shock- proof, Antimagnetisch, radium, cen trale secondenwjjzer. Roestvrij, geheel stalen kast, totaalprijs 157.50 Slechts enkele stuks. Kent U ons sterk jongenshorloge, merk Kien zier, voor 18.75 en het Dames sporthorloge van 30.80 KEIZERSTRAAT 15, DEN HELDER In overleg met het bestuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Den Helder heeft het bestuur van de provinciale bond van Openbare Lees zalen en Bibliotheken besloten, de rij dende bibliotheek éénmaal in de veer tien dagen ook te Julianadorp te doen stoppen. In verschillende gemeenten in Noor delijk Noord-Holland is de „Boeken- auto", die zijn waarde voor de lec tuurvoorziening ten plattelande reeds overtuigend heeft bewezen, een graag geziene gast. Nu zullen ook de bewo ners van Julianadorp en omgeving ééns in de veertien dagen een keuze kunnen doen uit de met zorg samen gestelde en uit ongeveer achthonderd boeken bestaande bibliotheek, die in de boekenauto een plaatsje heeft ge vonden. Woensdagmiddag 11 October, van één tot twee uur, komt de auto voor het eerst naar Julianadorp. Over veertien dagen, dus op Woensdagmiddag 25 October, brengt de boekenauto weer een bezoek aan het dorp. Dan kunnen dus de boeken worden geruild. Zo zal men iedere Woensdagmiddag om de veertien dagen de auto in Juliana dorp zien verschijnen. Volgens het Westberlijnse blad Der Tag zouden in het onder Pools be stuur gestelde Silezische gebied thans behalve Oostpolen ook Chinezen ge vestigd zijn. Het zou in de bedoeling liggen vóór het einde van dit jaar nog twintigduizend Chinezen, die in hun eigen land geen werk kunnen vinden, op basis van vrijwilligheid naar Sile- zie te brengen. De Chinezen zouden gevestigd zijn zowel in Opper-Silezie als in het Waldenburgse bergland en in de Nedersilezische industrieplaatsen. In Kattowitz en Beuthen zouden spe ciale Chinezen-wijken zijn ingericht. Tijdens een persconferentie, welke gistermiddag in Amsterdam werd ge houden, maakte de secretaris van de Stichting Ronde van Nederland, mr. Feendorp, bekend, dat in 1951 in ieder geval weer een Ronde van Nederland zal worden georganiseerd. Weliswaar waren de financiële uitkomsten van de vorige ronde niet van dien aard dat men geheel en al tevreden kon zijn, doch de financier heeft aangeboden ook het komende jaar zijn bemiddeling te verlenen. Om aan de Ronde van1 Nederland meer populariteit te verlenen heeft men gemeend enkele veranderingen in dit wielergebeuren te moeten aanbrengen. Zo heeft men besloten dat de Ronde in ieder geval door alle provicies van Ne derland zal moeten komen, waardoor het noodzakelijk is gebleken, dat 't aan tal etappes wordt vergroot. Het ligt bo vendien in de bedoeling tijdens iedere etappe een sterrit voor wielrijders te organiseren. De plannen voor de na tionale Rijwiel Rally heeft men nog niet zuiver omlijnd, doch vast staat, dat tijdens iedere wedstrijddag een rit, met als centraalpunt de aankomstplaats van de Ronde, zal worden gehouden. Hierdoor hoopt men een grotere be langstelling voor de Ronde van Neder land te kweken. Belangrijk is in dit verband bovendien, dat de organisatoren zich bewust zijn, dat de Ronde zich eerst in de volle belangstelling van wielersportlievend Nederland zal kun nen verheugen, als de buitenlandse deel neming groter en sterker zal worden. Uit een en ander blijkt wel duidelijk dat belanghebbenden zich thans reeds bezighouden met het wel en wee van de Ronde van Nederland 1951 en het is te wensen dat deze Ronde daardoor in de toekomst aan belangrijkheid zal toenemen. Naar bekend zijn enkele voetbal lers o.w. Stoffelen, Schubert, Wiertz, Drager, Klein, Koning, Korndorffer en Wiggemans door de strafcommissie der KNVB voor vier wedstrijden voorwaar delijk geschorst met een proeftijd van drie jaar. Acht leden van Zandvoort- meeuwen zijn verder door de KNVB geschorst met ingang van 2 October tot 1 November alsmede een half jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en verder tot betaling van een bedrag van f 3.80 wegens ko'sten vooronderzoek. Het verschil in straf maten valt destemeer op indien men nagaat dat alle spelers van de op 29 Juli te Zandvoort gespeelde voetbal wedstrijd tussen een plaatselijk en een badgastenelftal op de hoogte waren van het feit, dat deze ontmoeting georga niseerd ten bate van het verzetscomité niet door de KNVB was goedge keurd. Het bestuur van Zandvoort- meeuwen schorste het achttal onmid dellijk en stond ongeveer 20 September de spelers weer toe voor wedstrijden uit te komen. Dit bestuur is dezer da gen bijeengekomen en besloot het vol gende telegram naar de KNVB te zen den: Zandvoortmeeuwenbestuur protes teert tegen beslissing inzake wedstrijd 29 Juli. Is van oordeel dat alle spelers wisten, dat hetv erboden wedstrijd be trof en zij dienden derhalve gelijke straf te ontvangen. Zo anders wordt ge handeld is er geen sprake meer van recht. Ons prestige onherroepelijk ge schaad evenals het uwe op deze wijze Indien geen andere beslissing, zal be stuur van Zandvoortmeeuwen en bloc functie neerleggen. Negentien athleten, die de Rus sische ploeg vormen voor de wereld kampioenschappen gewichtheffen van 1315 October a.s. te Parijs, hebben al len een visum gekregen om naar Frank rijk te komen, zo verklaarde heden een woordvoerder van het Franse minis terie van buitenlandse zaken. In de Riviórahal te Rotterdam worden Maandag 16 October bokswed strijden gehouden met als hoofdpartij een ontmoeting tussen Job Roos en de Franse middengewicht Emile Godart Het gevecht gaat over tien ronden. In de tweede hoofdpartij komt Teun Brommer in de ring tegen de Noord afrikaanse weiter Baouez Haida. In de bijpartijen komt Snucky de Bruin tegen Jean Gainetta, een Pools-Franse mid dengewicht bokser uit en Piet Voor winde ontmoet in een vedergewicht' partij de Fransman Jules Tirlemont. Het bedrag der geldelijke tegemoetko ming, met inbegrip van de bijzondere toe slag, toekomende aan belanghebbenden ingevolge de Zuiderzeesteunwet zal even eens tijdelijk met 5 procent worden ver hoogd, en wel m.i.v. 1 Januari 1950. De uitkering ad 5 procent over het door belanghebbenden vanaf 1 Januari 1950 t.m. 9 September 1950 genoten be drag aan geldelijke tegemoetkoming zal in de loop van de maand October worden uitbetaald. Voorts zal de verhoging tel kens per kwartaal, in de eerste maand na afloop van het kwartaal worden uitge keerd, over het tijdvak 10 Sept. t.m. 30 Dec. derhalve in de loop van Januari 1951. BEKROOND VEE OP TENTOONSTELLING TE SCHAGEN. Op de veetentoonstelling te Schagen heeft Blom"s slagerij te Wieringen een eerste prijs verworven met een inzen ding in de rubriek vet weidevee met twee breede tanden en een tweede in dezelfde rubriek echter met zes bre de tanden. FILM IN DIENST VAN DE SPAARACTIE Als onderdeel van de jeugdspaaractie zal door de Coöp. Boerenleenbank te Hip- polytushoef op Woensdagmiddag 18 Octo ber in Cinema De Haan voor de school jeugd een filmmiddag worden gehouden. VISSERIJBERICHT URK, 6 Oct. 1950. Door 36 vaartui gen werd aangevoerd: 1519 pond lijnaal 1,041.10; 2451 pond snoekbaars 0,39 0.40; 918 pond rode baars 0,220,23 2190 pond voorn 0,05, alles per pond. Tijdens het vissen op het IJselmeer is de knecht van de UK 147 een zeer ernstig ongeluk overkomen. Toen de 18-jarige Sijmen Schenk aan boord het vliegwiel wilde overgooien, geraakte hij hier tus sen, met het noodlottige gevolg dat één der benen van het slachtoffer werd af geknepen. In alle haast werd hij naar hel ziekenhuis te Zwolle vervoerd. BEKENDE FIGUUR HEENGEGAAN Donderdag is alhier overleden de heer Reier Kale, aannemer te Urk. De heer Kale was op Urk een bekende persoon lijkheid. Hij was brandmeester, bestuurs lid van de afd. Urk van de A.R. Partij en van de Evangelisatievereniging. De be grafenis zal plaats hebben Maandag op de algemene begraafplaats te Urk. Aan het graf zal spreken ds Vellinga Gerefor meerd predikant te Veendam, waar de overledene tijdens de oorlog was onder gedoken. Vanwege de Rijkswaterstaat In de di rectie Noord-Holland is gisteren te Haar lem aanbesteed: het wederopbouwen van een kantonierswoning te Petten. Inge schreven werd als volgt: W. J. de Leeuw te 't Zand voor 17.350; D. Eriks te Bur- gerbrug voor 17.985; Gebr. Tuin te t Zand 17.580; C. Vriesman te Petten f 17.900; P. Buis te Oudorp 18.580 en D, Langendijk te Heiloo f 18.100. De gunning heeft later plaats. D. J. VON BALLUSECK OOK IN DE VELIGHEIDSRAAD De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, de heer D. J. von Balluseck, zal waar schijnlijk tevens worden aangewezen als vertegenwoordiger van Nederland in de Veiligheidsraad. V Te Beverwijk heeft de melkhandel besloten tot de vorming van een weer baarheidsfonds. De hoofdprijs van de loterij der Fe deratie Noord-Holland van VVV's (8 koeien ter waarde van f 5000) blijkt te zijn gewonnen door de Loterijclub „De Kleine Winst" te Akersloot. Morgen herdenkt de heer A. J. Lee- wens zijn diamanten jubileum als diri gent van het r.k. kerkelijk zangkoor te Den Helder. V Niet minder dan 15 Zaankanters ma ken deel uit van de bemanning van de walvisvaarder „Willem Barendsz", wel ke hedenmorgen weer zee koos. Te Wormer is de gerestaureerde molen „De Koker" weer in bedrijf gesteld; burge meester A. Loggers verrichtte de sym bolische handeling van het ophalen van de vang. Aan de Kepplerstraat te Zaandam is de eerste heipaal gesla gen voor de bouw van 34 duplex-wo- ningen. V De brandweer aan de Langedijk be staat 225 jaar. Aagtedijk, R'dam—New York, 5-10 van Ant werpen Aalsum, Calcutta—R'dam, 6-10 te Antwerpen Aardijk, Hoüston—R'dam, pass, 4-10 Straat Florida naar Londen Aldabi, R'dam—Buenos Aires. pas». 5-10 Casquets Alderamin, Bordeaux—Dakar, pass. 5-10 Fi- nisterre Alhena, 6-10 van Buenos Aires t» R'dam Bali, Balik Papan—A'dam, 6-10 te Colombo Bennekom, 5-10 te Callao Bloem fontein, A'dam—Beira, 5-10 te Teneriffe Boschfontein, A'dam—Beira, 5-10 te Lindi ter rede Caltex Leiden (t), Ras Tanura—R'dam, pass. 5-10 Kaap de Gata Caltex The Hague (t) Ras Tanura—R'dam, pass. 5-10 Gibraltar Caltex Utrecht (t), Ras Tanura-R'dam, pass. 5-10 Malta - Coryda (t), Singapore-R'dam, pass. 6-10 Aden - Dalerdijk, 6-10 van R'dam naar Vancouver Delfland, A'dam-Buenos Aires. 5-10 van Rio de Janeiro naar Vitoria Eendracht, R'dam-Port Said, pass. 5-19 Gi braltar - Gadila (t), 5-10 van Grangemouth naar New Orleans - Grootebeer, 6-10 van Surabaja te Djakarta - Hoogkerk, Kaapstad- A'dam, 5-10 van Antwerpen - Jupiter, 5-10 van Gibraltar naar R'dam - Keilehaven, Car- diff—Tabou, pass. 5-10 Kaap Verde - Kei» bergen, Bona-A'dam, pass. 5-10 Beachyhead Lekhaven, Huelva-R'dam, pass. 5-10 Ff- nisterre Leuvekerk, R'dam—Basrah, pass. 5-10 Algiers - Limburg, 6-10 van Lorenzo Marqué» te Durban - Mataram, R'dam-Djakarta, 5-10 van Penang naar Singapore Noordam, R'dam -New York, 9-10 te R'dam verwacht - Poelau Laut, Djakarta—A'dam, pass. 5-10 Gibraltar Riouw, Djakarta-New York, 6-10 te Halifax Roebiah, A'dam—Indonesië, 5-10 van Port Said naar Suez Roepat, Surabaja—A'dam, 5-10 te Liverpool ter rede - Rondo, 5-10 van Bahrein naar Karachi Rotti, A dam Indo nesië, pass. 5-10 Singapore naar Djakarta Rijnkerk, R'dam—Kobe, pass. 5-10 Minicoy Sarangan, 6-10 van Madras te Calcutta Scherpendrecht, Ras Tanura—Philadelphia, pass. 5-10 Brothers Schiedijk, 6-10, 11 uur, van Havanna te Antwerpen verwacht Soest- dijk, 4-10 van Mobile naar Savanna Stad Haarlem, Vlaarlingen—Genua, pass. 5-10 Oues- sant - Tegelberg, Rio de Janeiro-Japan, 5-10 van Durban naar Mauritius Tiba, 5-10 van R'dam naar Buenos Aires Tjikampek, 5-10 van Durban naar Mombassa Trompenberg, 5-10 van Charleston naar Le Havre Wil lemstad, Pacific—A'dam, 5-10 van Antwerpen Zijpenberg, R'dam—Savona, pass. 5-10 Beachyhead. Andijk, 1-10 van Tampico naar New Orleans Arendsdijk, New York—Buenos Aires, 3-10 te Montevideo Caltex Pernis (t), 2-10 van Ras Tanura, pass. 5-10 Rasmadraka Cla- vella (t), Abadan—Beiroeth, pass. 5-10 Straat Ormuz Friesland, New York—Surabaja, 5-10 van Aden Ittersum, 2-10 van New Orleans naar Brownsville Maaskerk, 6-10 van Lagos te A'dam Oranje, 5-10 van A'dam naar Dja karta Phrontis, A'dam—Djakarta, 4-10 te Port Swettenbam - Raki, 3-10 van Singapore te Surabaja Sloterdijk, 4-10 van Djakarta naar New Orleans Straat Malakka, Yoko- hama—Kaapstad, 4-10 te Penang Willem stad, 5-10 van A'dam naar Pacific. mei een aftandse vulpen? HIER HELPT HAAR EEN DING: Koop een merk- vulpen bij erk- j KEIZERSTR. 37 - TEL. 2521 DEN HELDER Meubelstoffen en Gobelins S SPOORSTRAAT 8-10 „WIJ LEVEN IN EEN GROTE TIJD" 3 lezingen door Dr. J. M. Rombouts, geneesheer a. h. Prov. Ziekenhuis te Santpoort op DINSDAGEN 10, 17 en 24 OCTOBER, 8 uur in de VAKSCHOOL voor meisjes. Kaarten bij Mej. E. S. HELD, Singel 53 of 's avonds in de Vakschool. Krobbetl vererger» de kwaal en maakt U ontoonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondragelijke lost en folterende |euk. Neem direct de heldere D.D.D.-vloeistof die diep Ie de poriën doordringt en d« ziektekiemen doodt, zodat da buid zich kon herstellen. Wij zijn echter nog ruim gesorteerd. Wilt U niet teleur gesteld worden, beslist dan zo spoedig mogelijk! Vakkundige voorlichting en volledige vice ontvangt U bij de Krugerstraat 9599, Tel. 3038 Ruyghweg 5557 Tel. 3814

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3