Andrew Begay in zijn eer hersteld Stad en Omgeving „Pro Patria" besloot geslaagde uitvoering met polonaise „Maurits kan rustig thuis blijven Competitie begint voor M.S.C. met wedstrijd tegen Schaakmat Uitbundige stemming in „Casino" Directeur A. Lagerweij vertrekt binnenkort IN HET KORT Avond van vrolijkheid in het Verpleeghuis Vanavond volleyhal met Amsterdam en de Zaan Politie-elftal speelde in Zaandam gelijk Matroos aangereden Schout-bij-nacht Moorman bevordard Tussen Haaks en Kuifje Menselijke emotie op televisiescherm Honger en ellende door onwetendheid Bij trouwe opkomst een goede kans INGEZONDEN STUK Van de groene tafel Op weg naar Australië Anna Paulowna Besfuurdersbond van NW opgericht Wieringen Burgerlijke Stand Urk De week op de visafslag 0 WOENSDAG 18 OCTOBER 1050 Wellicht nooit heeft er in „Casino" zulk een luidruchtig kindergejubel weer klonken als vannacht om twaalf uur, toen met een feestelijke polonaise, waaraan tientallen meisjes en jongens deelnamen, de jaarlijkse uitvoering van de gym nastiekvereniging „Pro Patria" werd besloten. Een vervroegde uitvoering welis waar, in verband met het vertrek van de heer A. Lagerweij naar Weesp per 1 November, doch een uitvoering die alleszins geslaagd mag worden genoemd. Directeur Lagerweij heeft namelijk kans gezien met de werkende leden van zijn vereniging in zeer korte tijd een „openbare lesavond" te verzorgen, die tegen middernacht trotse meisjes en jongens en niet minder trotse ouderparen presen teerde. Voor deze uitvoering had men het midden van de zaal geheel vrij gela ten, zodat ten minste een behoorlijke ruimte ontstond die gelegenheid tot werken bood. Deze ruimte bleek veelal nog te klein, maar kon toch voldoening schenken. Het allereerste nummer van het programma, de opmars, heeft nog het meest van de „engheid" in Casino te lijden gehad. Deze opmars beoogde een kennismaking met alle meisjes en jongens, dames en heren die aan de uitvoering medewerkten. Toen allen in de juiste opstelling stonden, hield de voorzitter van „Pro Patria", de heer B. N. W. Planken, een korte toespraak waarin hij onder andere het vertrek van de heer Lagerweij aankondigde. De heer Planken betreurde dit vertrek ten zeerste, en meende dat het veel moeite zal kosten een waardig opvol ger van de heer Lagerweij te vinden. De vrije kleutergymnastiek waarmee het eigenlijke programma begon, ge tuigde van frisheid en variatie, maar bovenal van een bekoorlijke ongebon denheid. Hoe prachtig naar eigen in zicht speelden deze kleuters hun poe- senspel, hoe doelmatig en in over eenstemming met de kinderlijke na tuur waren al deze oefeningen. Er werd ook braaf ge .uchen om die peuters mid den in de zaal, die naar hartelust, maar volkomen verantwoord, met elkaar ra votten. De toesteloefeningen van de jongens A. bestonden uit bokspringen en brugwerk door twee groepen, waar nsast de heer Lagerweij zich bezig hield met een derde groep knapen. Deze laatsten leverden in wedstrijdvorm en bij een bemoedigend woord heel aar dig werk. Ook de toesteloefeningen, niet al te zware stof, werden naar be horen uitgevoerd. De partneroefeningen door de meisjes A. mochten er even eens zijn. Er werd „gepompt" dat het een lieve lust was, en bepaald grap pig waren de tweetallen waarvan het ene meisje groter was dan het andere. Behalve de kleutergymnastiek hebben de knotsoefeningen door een viertal da mes het meest gepakt. Bijzonder élégant v/aren de bewegingen van deze dames, die hun „dans met knotsbegeleiding" vrijwel foutloos brachten. Vermelden wij van voor de pauze nog het muzi kale intermezzo door Atie List (piano) en Hans Linschoten (accordeon). Onmiddellijk na de pauze demon streerden de dames en meisjes B. nun vaardigheid op de evenwichtsbalk, een toestel dat nog niet zo lang in ge bruik was. Er werd menige fout ge maakt, doch daartegenover stonden enkele oefeningen die zeker concentra tie behoefden en goed werden uitge voerd. Het 'ooiemturnen door de he ren was spectaculair, hier en daar niet volledig bijgeschaafd. Voorzitter Plan ken bewees, hier nog een hartig woord je te kunnen meespreken. Enkele da mes mochten een „open doekje" ont vangen voor hun werk aan de brug. Misschien was het applaus hier echter niet eerlijk verdeeld. De meisjes B. be sloten met springrietoefeningen, die buitengewoon in de smaak vielen. Wij besluiten met het vier-mans or kestje, onder leiding van de heer Boh- len, een compliment te maken voor de begeleidende muziek. Vanavond geeft „Pro Patria" nog een uitvoering. Hedenmiddag om half drie houdt de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen een tentoonstelling in café „Postbrug". Op het programma staat een lezing door mevr. KingmaBoltjes Hedenavond geeft de Gerefor meerde zangvereniging „Halleluja" een jubileum-uitvoering in de Bethelkerk, met medewerking van het kinderkoor „Harpe Davids", de organist Feike Asma en de sopraan mevr. B. Riek- welBruin. De afdeling Zaandam van het Rode Kruis heeft een bezoek aan Den Helder gebracht. Een kijkje werd o.m. genomen aan boord van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" en in de ziekenboeg In de Marinecantine werd de koffie gebruikt. Te Den Haag slaagde voor het examen derde stuurman grote handels vaart de heer J. Meinstman, leerling van de Zeevaartschool te Den Helder. Het cabaretprogramma, dat het revuegezelschap „De Molenwiek" aan de bewoners van het gemeentelijk ver pleeghuis te Huisduinen heeft aange boden, is bijzonder in de smaak geval len. De samenstellers van de revue „Een uurtje lachen", de heren W. Me lis en Van Leeuwen, oogstten ook met deze gewijzigde versie van „Trein 1918" zeer veel succes. Vooral het laatste nummer, „Eventjes telefoneren", bracht zoveel pret in de zaal, dat aan het ap plaus geen einde scheen te komen. De muzikale medewerking van „The Mills Band" werd eveneens op hoge prijs gesteld. Alle populaire wijsjes, die deze band speelde, werden enthousiast meegezongen. De avond werd bijge woond door de heren P. J. Diesbergen, wethouder van Sociale Zaken, H. A. Boon, directeur van Sociale Zaken, en enige bestuursleden van het Verpleeg huis, die zich weer eens ervan konden overtuigen, dat de bewoners zo'n uur tje lachen hogelijk weten te waarderen. In de gymnastiekzaal van het Ko ninklijk Instituut worden vanavond en kele volleybalwedstrijden gespeeld tus sen Helderse, Amsterdamse en Zaanee teams. „Helder 1" zal het moeten op nemen tegen Zaanstreek 1. De Helder se ploeg bestaat uit de volgende spe lers: Enklaar (H.A.V., aanvoerder) Huitinga (H.A.V.,) Vermeer (H.A.V.), Boon (H.C.S.C.), Kramer (W.S.O.V.) Slemmer (H.K.V.). Reserve Wassink (H.K.V.) „Helder 2" ziet er als volgt uit: Reitsma (aanvoerder), IJzendoorn Schenkel, Romijn (allen Zeemacht) Graaff (H.C.S.C.), Van Breda (H.K.V.) Reserve Waafdorp (Zeemacht). Dit team bindt de strijd aan met Zaan streek 2. Voorts komt naar Den Helder het Amsterdamse „Forto", dat twee wed strijden zal spelen, namelijk tegen de Adelborsten en tegen Rood-Blauw. Wij delen hierbij nog mede, dat het helaas niet mogelijk is toeschouwers tot deze wedstrijden toe te laten. Het voetbalelftal van de Helderse politie heeft gistermidag in Zaandam gelijk gespeeld tegen de gemeente politie aldaar. Onze stadgenoten had den met de rust een 21-voorsprong door doelpunten van Backer en Loots. Ongeveer vijftien minuten na de her vatting maakten de gastheren gelijk (22). En daarbij bleef het, ondanks een overwicht van de Helderse poli tiemannen, die een kleine overwin ning hadden verdiend. In de tweede helft noteerden zij onder andere twee schoten tegen de lat. Volledigheidshalve voegen wij hier aan toe, dat de wedstrijd onder ab normale weersomstandigheden werd gespeeld, want de Nieuwediepers lie ten zich niet afschrikken door een waterballet; zij waren nu eenmaal in Zaandam, dus ook maar voetballen. Dinsdag spelen de Helderse politie mannen hun derde uitwedstrijd. Dan gaat de reis naar Purmerend, waar de strijd zal worden aangebonden met de Rijkspolitie. Op de Buitenhaven, ter hoogte van Hr. Ms. „Pelikaan", werd gistermorgen omstreeks half tien de 22-jarige J. de B., matroos bij de Koninklijke Marine, door een militaire vrachtauto aange reden. De matroos, die daarbij verwon dingen opliep, werd naar het Marine- hosiptaal te Overveen overgebracht. Naar de toedracht van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Naar alle waarschijnlijkheid is een samen loop van omstandigheden de oorzaak. Schout bij nacht H. C. W. Moorman is met ingang van 11 October 1950 be vorderd tot vice-admiraal. Henricus Cornelis Willem Moorman werd op 30 Juli 1899 te Roermond ge boren en kwam op 6 September 1916 als adelborst op het Koninklijk Insti tuut der Marine te Willemsoord, waar na hij op 16 Augustus 1919 bevorderd werd tot luitenant ter zee der derde klasse. Hij deed o.m. dienst op onder zeeboten, werd commandant van ver schillende onderzeeboten en later flot- tiljecommandant. In 1938 vertrok hij naar Ned. Indie, waar hij geplaatst werd ten departemente van Marine. Na de oorlog wérd hij verbonden aan het Nederlandse ministerie van Marine. Op 15 Januari 1947 werd hij belast met de functie van vlagofficier-personeel, waarna op 1 Mei van dat jaar zijn be noeming tot schout bij nacht volgde. Een jaar later, op 1 Mei 1949, volgde zijn benoeming tot staatssecretaris van Marine. De Deense palingkotter „Karvan" arriveerde gistermorgen uit Kerte- münde en heeft, na haar lading te hebben gelost, de haven weer ver laten. Op de terugreis van Rotterdam, waar zij „door de ring" is gedaan, naar haar station Oostmahorn, heeft de reddingboot „Insulinde" de nacht in Nieuwediep doorgebracht. Hr. Ms. mijnenveger „Marken", die te Rotterdam is gedemagnetiseerd, is in Den Helder teruggekeerd en ligt thans in het Bassin. Hr. Ms. landingsvaartuig „LT 5" kwam gisteren van de werf en ver trok vanmorgen naar Rotterdam. Het is morgen hoog water om 0.45 en 13.50 uur, en laag water om .30 en 19.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 12,6 graden Celsius. o-oranM. Met een ruk keek hii nanr ru ^CHT JAAR geleden had hij gehoor gegeven aan de roep der bleekge- zichten, die zijn diensten nodig had den in de strijd tegen de Japanners. Bijna 2000 Navajos ook al spraken zij geen woord Engels werden G.I.'s. Op de slagvelden van de eilan den in de Stille Zuidzee maakten zij zich onmisbaar bij de verbindings troepen. De Japanners hadden niet de minste moeite de codes te ontraadse len, waarin de instructies van divisie naar brigades, van bataljons naar compagnieën werden doorgegeven. De taal van de Navajos was echter een onvertaalbare code. Vandaar dat men Andrew en zijn stamgenoten, verge zeld van meer ontwikkelde Navajos, die als vertalers dienst deden, in de voorste linies aantrof bij veldtelefoons en walkie-talkies. Tijdens de gevechten op Okinawa werd Andrew Begay drie maal ge wond. De laatste maal was scheeps recht. Op een hospitaalschip keerde De laatste weken hebben de leden van de Helderse schaakvereniging MSC met spanning uitgezien naar de indeling van de nieuwe competitie. De wedstrijd leiding moest de schakers even geduld laten oefenen, omdat nog rekening moest worden gehouden met enkele wijzigingen. De rooster, die inmiddels bekend is gemaakt, is nog niet in alle opzichten definitef, daar op het laatste moment enkele clubs uitvielen wegens gebrek aan leden. Voor MSC staat het echter vast, dat de eerste ontmoeting in het nieuwe seizoen zal plaats vinden op Woensdag 25 October tegen „Schaakmat" in Noord-Scharwoude. het nieuwe seizoen een mooie kans op de kampioenstitel. Het tweede team zal waarschijnlijk in WV II een zware concurrent ontmoeten. Het derde team zal het in zijn afdeling niet gemakke lijk hebben, omdat deze grotendeels uit gelijkwaardige tegenstanders bestaat. In de vierde klasse maken de Adelbor sten een goede kans op de eerste plaats. Het eerste team van MSC is met Krommenie-W„ Oppositie, Purmerend, Schaakmat en Zaandam II ingedeeld iii de afdeling B van de eerste klasse. Het tweede team komt met Caïssa II, Schaakmat II en VW II uit in de tweede klasse, afdeling E. Het derde team zal in de derde klasse, afdeling D, de schakers van Aartswoud, Edam II, KTV II, Schaaklust II, VVV III en Zaandam III ontmoeten. Het vierde team ten slotte is met de Adelborsten schaakclub ingedeeld in de vierde klasse, afdeling D, waarin voorts uit komen Pion V, Schaakmat III, VVV IV en Wieringerwerf. De wedstrijd-commissie heeft bij het opstellen van de rooster er mee gere kend, dat de teams van één vereniging zoveel mogelijk samen reizen. Zo zullen MSC I, MSC II en MSC IV op 25 Oc tober in Noord-Scharwoude spelen te gen „Schaakmat", een graag geziene en sportieve tegenstander van de Helder se club. Het derde team gaat dezelfde avond naar Aartswoud, om een com petitiewedstrijd tegen de plaatselijke schaakvereniging te spelen. Aartswoud en Noord-Scharwoude liggen wel zo dicht bij elkaar, dat de vier teams met één autobus de reis kunnen maken. Wanneer de spelers van het eerste tiental trouw aan de competitiewed strijden deelnemen, maakt MSC I in tf Naar aanleiding van uw artikel in de Helderse Courant van Donderdag 12 October, betreffende de wedstrijd Marine-elftal tegen Maurits, verzoek ik u beleefd het onderstaande op te nemen: Uw schrijver geeft een uitvoerig re laas over deze kwestie, waarin te ken nen wordt gegeven dat hij ingelicht werd door het bestuur van „Zeemacht". Op zichzelf is dit m.i. al een fout, want ook de gemeente en de v.v. HRC hadden misschien wel iets kunnen ver tellen omtrent deze kwestie. Ik krijg trouwens de indruk, dat uw schrijven de schuld van het niet doorgaan van deze wedstrijd op de gemeente en op HRC wil schuiven. Ik zie dit echter geheel anders. Iedere organisator in de voetbal wereld weet, dat een z.g. vrije Zondag steeds vervalt, behoudens een uitzon dering. Typerend is, dat reeds vele sportliefhebbers rekenden op de wed strijden Bergen—Watervogels; Always Forward—Helder en HRC—Water graafsmeer op 15 October. Het ge meentebestuur hield daar ook reke ning mee, daarvoor een pluim. Maar ons gemeentebestuur hield met meer rekening. Zij weet ook dat HRC 18 elftallen heeft en dat deze 18 elftallen 135 maal op reis moeten. Dat kost ruw geschat f 6450. Daarbij komt nog een bedrag aan oefenmeester, drukwerk en andere kosten, ongeveer van f 15000. Dit bedrag moet in hoofdzaak worden opgebracht door het eerste elftal. Hier. uit blijkt dat HRC inderdaad geen me dewerking kan verlenen. De strijd te gen Watergraafsmeer is nu nog be langrijk, straks misschien niet meer. Daar komt nog bij, dat de KNVB vol gens mij geen uitstel verleent. Dit alles had „Zeemacht" bij de organisatie toch ook kunnen weten, of houden deze heren geen rekening met de burger verenigingen? Overigens is het toch bekend dat de gemeente altijd bereid is de Marinp zoveel mogelijk bij te staan. Zelfs volgens de clubs wel eens teveel. Ik denk hierbij aan de vele zo merwedstrijden, waardoor de clubs niet konden trainen en zelfs de velden te laat konden worden opgeknapt. Wat uw schrijven waarschijnlijk acht. dat de Marine-autoriteiten zich in de toe komst zullen bedenken om hulp te bieden aan de clubs, meen ik te moe ten betwijfelen. De autoriteiten zullen zich het standpunt zeer zeker kunnen begrijpen. Overigens twijfel ik er niet aan dat bij een goede organisatie pro minente clubs zeer zeker in de toe komst naar Den Helder zullen komen. Ik denk nog maar aan Heerenveen, kort geleden. Dat „Zeemacht" in het na-seizoen er in zal slagen een club van naam naar onze stad te halen, is mijn vurige wens. F. W. v. ANRAAT Den Helder, October 1950. NASCHRIFT Het spreekt vanzelf, dat wij bij het samenstellen van het artikel „Maurits kan rustig thuis blijvengebruik hebben gemaakt van gegevens die ons door het bestuur van „Zeemaobt" wer- (Van onze correspondent te New-York IN DIT LAND kunnen slechts weinigen prat gaan op voorvaderen, die dui zend jaar geleden reedg Amerikaan waren. Maar dit is de geschiedenis van één van hen, Andrew Begay, wiens voorvaderen uit de eeuwige jachtvel den toezien, hoe hun nageslacht nog in enge reservaten leeft als In de dagen van Winnetou. Er was wrok in het hart van Andrew Begay. Het opperhoofd van zj|n stam, de Navajos, had zijn relaas aangehoord, maar kon niet meer doen dan zjjn schouders ophalen. „Vroeger," had het opperhoofd gezegd, „javroeger. Toen had ik kunnen gelasten op de trommels te slaan en de dans van het krjjgspad te beginnen." Nu viel er voor Andrew Begay niet anders te doen dan terug te keren naar zijn erbarmelijke plaggenhut en er te dromen van het verleden der Navajos, toen een Indiaan de strijdbijl kon opnemen tegen wie hem had bedrogen. hij terug naar Amerika; maanden lang verbleef hij in tal van ziekenhuizen. Toen was Andrew Begay weer zover, dat h(j naar zijn reservaat kon terug keren. Hij had meer dan zijn plicht gedaan en het invaliden-pensioen waarover men hem had gesproken, had zijn grootste zorgen weggevaagd. Zonder' aarzelen tekende hjj dus het paperas, dat hem bij het verlaten van het laatste ziekenhuis was voorgelegd, hoewel hjj het niet had kunnen lezen Honger en wraak. Terug in zijn reservaat leed Andrew honger. Het beloofde pensioen kwam niet. Wel verschenen er, na twee jaar, twee militaire politiemannen die hem overbrachten naar een kamp voordeserteurs. Het document, dat Andrew in het ziekenhuis had ge tekend, bleek louter een reispas te zijn geweest, waarmee hij zich naar een legerkamp had moeten begeven om formeel zijn eervol ontslag te ontvan gen. Nu had men hem als deserteur gebrandmerkt, zijn pensioen ingehou den en zijn arrestatie gelast. De stugge, zwijgzame Indiaan was in opstand gekomen. Zijn onverwach te woordenstroom had de officieren in het kamp overtuigd, dat Andrew iets te zeggen had. Een Navajo-tolk werd ontboden en bij stukjes en beetjes werd het mysterie opgelost. Het leger kamp gaf hem een reispas naar zijn reservaat in Arizona en de Navajo- tolk instrueerde hem om terug te gaan. „Je zult er later wel meer van horen," had hij gezegd. Maar sinds dien waren opnieuw jaren verlopen En Andrew hoorde niets, ontving even min pensioen, waarop hij recht had. Nieuwe hoop. Toen er enige maanden opnieuw twee mannen in het reservaat kwamen en naar hem vroegen, leefde de hoop in Andrew's hart even op. Maar zij brachten hem niets. Zij vroegen slechts, of hjj opnieuw met hen mee wilde gaan. Ditmaal bracht men hem naar een televisiestudio, waar men hem wilde laten optreden in een programma voor een zeepvlokkenfabriek Toen Andrew Begay plaats nam onder de schijnwer pers had hij echter niet het minste besef van wat hem te wachten stond Hij keek ietwat wantrouwig om zien heen, toen een legerofficier op hem af kwam en in het Engels een toespraak hield, die hij niet kon verstaan. Maar toen het publiek in de zaal uitbundig applaudiseerde, had een Navajo-tolk de gelegenheid om hem met enkele woorden te verklaren, dat de officier hem dadelijk het speldje zou overhan digen, dat het symbool was van eer vol ontslag. Andrew verroerde geen ooglid. Begrijp je het? vroeg de tolk. Zwijgend knikte de Navajo, maar van enige emotie was geen spoor te mer ken. Stroom van geschenken. Evenmin toen een paar seconden daarna een gloednieuwe huifkar voor de televisie-camera's werd getrokken door het studiopersoneel een ge schenk voor Andrew Begay van de makers van zeepvlokken. Hij knikte opnieuw, zwijgend. De stem van de conferencier van het programma nam toe in intensiteit, toen hij mededeelde, dat een hotel in Arizone twee trek- ezels had aangeboden die prompt ten tonele werden geleid opdat An drew zou kunnen terugkeren naar 1 reservaat en er op het land zou kun nen werken zoals zijn meer gefortu neerde stamgenoten. Het publiek mocht juichen alsof er een doelpunt was gemaakt of een koning gekroond, Andrew Begay bleef onbeweeglijk, knikte zwijgend. Er waren meer ge schenken. Een jaar lang voer voor de trekezels, dekens, tuig, een staafje goud en een staafje zilver voor het smeden van de zilveren versierselen waarop de Navajos zo trots zijn, zes lammeren, waarmee hij een schapen fokkerij zou kunnen beginnen. Het studiopersoneel bracht een riJ- pony op het toneel, met een met zil ver beslagen rijzadel en hoofdstel plus een prachtige zadel-deken. Daarmee was de gevoelige snaar van de Navajo I.V.A. 5 heeft de uitwedstrijd tegen Ready 2 met 82 gewonnen. M. Oos terbeek won zijn drie partijen in twee games. Vooral zijn wedstrijd tegen Schoonhoven was zeer spannend (21 16, 2523). G. Oosterbeek en K. Lui- ting wonnen hun partijen tegen P. de Broek en Sleman, maar moesten het onderspit delven tegen Schoonhoven. Het achtste punt haalden de neven Oosterbeek, die in drie games van SchoonhovenDe Broek hun dubbel spel wonnen (2117, 1321, 215.). Voorts ontvingen wij de volgende uitslagen: 2e klasse heren: Disnie 3 W.G.W. 1 46; 3e klasse heren; W. G. W. 2—De Merletten 2 8—2; T.O.S. 1— I.V.A. 4 100; 3b heren: De Merletten 1Tempo 1 91; 4e klasse heren: Ready 2— I.V.A. 5 2—8; I.V.A. 7—I.V.A. 6 55; 4c heren: Dito 4De Merletten 3 82; Dito 5Disnie 5 19; 3e klasse dames: I.V.A. 1—I.V.A. 2 5—5; H.C.S.C. 1—T.O.S. 1 3—7; D.S.S. 1—W.G.W. 100; 4e klasse dames: Dito 1Ready 1 3—7; Dito 2—D.S.S. 2 0—10. den verstrekt. De heer Van Anraat kan het ons moeilijk kwalijk nemen, dat wij ons lieten inlichten door de or ganiserende vereniging, de vereniging dus, die de Zuidelijke eerste klasser naar Den Helder wilde halen. Het wilde ons onnozel voorkomen ergens anders ons licht op te steken dan bij de organiserende vereniging, de enige vereniging die ten slotte kon beslissen over het al of niet doorgaan van de wedstrijd MarineMaurits. Voorts is het ons niet recht duidelijk wat HRC of het gemeentebestuur ons over deze „kwestie" konden medede len. De beslissing van het gemeente bestuur was immers bekend? Deze luidde, dat Zeemacht wel op het Hel- der-veld mocht spelen, maar niet ge lijktijdig met HRC. Had het gemeente, bestuur de even onbillijke beslissing genomen: HRC mag wel spelen, maar niet gelijktijdig met Zeemacht, dan zouden wij in niet mindere mate ver baasd zjjn geweest. En wat HRC be treft: de secretaris van deze vereni ging, de heer Dienaar, heeft ons des gevraagd telefonisch medegedeeld dat de wedstrijd HRCWatergraafsmeer om half twaalf zou worden gespeeld. Uit zijn woorden viel op te maken, dat het HRC weinig interesseerde of de wedstrijd Marine—Maurits al dan niet doorgang zou vinden. Dit scheen ons een gezond standpunt. Wij achtten daarom verdere informaties overbodig. Hoe belangrijk ook de financiële ar gumenten van de heer Van Anraat voor HRC mogen zijn, bij een objectie ve beoordeling van deze kwestie moe. ten zij niettemin als bijkomstig wor den beschouwd. Het gemeentebestuur heeft nu een beslissing genomen ten gunste van HRC en daarmee naar onze mening de rechtvaardigheid niet in acht genomen. Redactie. geraakt. Met een. ruk keek hij naar cja pony, dan vloog zijn blik terug naar de conferencier, dan naar de tolk als om zich te vergewissen, dat dit alles ernst was. En terwijl de tolk de woorden van de conferencier' vertaalde kwam er langzaam een glimlach op Andrew's lippen. Hij deed een paar passen naar voren, ging op de pony af en liet zijn hand glijden over de neus van 't dier, tussen de oren en over de nek; hij hield zijn vingers onder de manen en keek opeens strak in de camera, voor het eerst met een lach, een aar zelende lach. Andrew Begay's geluk hield nog meer geschenken in. Een jachtgeweer en een volle patroonkist begroette hij met een niet langer ingehouden vreug dekreet. Hij pakte het geweer, hief het in beide armen op tot het tegen zijn wang rustte. Over zijn gezicht kwam een brede lach van gelukzalig- heid hij balde zijn vuisten van emo tie. Het was ook even stil in de studio en het televisiebeeld toonde het to neel met alle geschenken, de Navajo in het midden, de conferencier en de tolk naast hem met de ongesproken vraag op het gezicht „Well, Andrew, wat zeg je hiervan?" Andrew Begay sloeg even de blik neer, als dacht hij na over de woor den, die hij zou spreken. Dan keek hjj de zaal in, recht in de lens van de ca mera en zei met moeite, maar on danks zjjn accent en zijn ontroering goed verstaanbaar, zijn eerste woorden in het Engels, uit eerbied voor hen, die hem zijn zelfrespect teruggaven, „Thank you, thank you, thank you". Gisteravond heeft een aantal emi granten uit Den Helder en omgeving met het s.s. „Volendam" de grote reis naar Australië aanvaard. Aan boord van dit emigrantenschip, dat uit Rot terdam vertrok, bevinden zich de vol gende stadgenoten: het echtpaar Th Conneman met twee kinderen, mevr P, M. Botter—Wieringa met één kind het echtpaar J. Leen met drie kinde ren en de heer E. F. A. Luijks. Voorts uit de omgeving: het echtpaar H. J Dijt met vier kinderen (Texel), het echtpaar G. Koolstra met één kind (Texel), het echtpaar A. Mantje met drie kinderen (Texel), mevr P. Don ker—Tuinder met drie kinderen (Texel) en het echtpaar J. Bottema met drie kinderen (Breezand). Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is op een dezer dagen gehou den vergadering een bestuurdersbond opgericht. Deze bond is een overkoepe lingsorgaan voor alle bij het NW aan gesloten vakbondsafdelingen in onze gemeente. Als bestuursleden zijn geko zen deheren L. Schra, R. Schutte, P. Appel, P. Kapitein, A. de Boer en mevr. Bijpost-Hakof. GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant van gisteren meldt de goedkeuring van de gewijzigde sta tuten der Zaaizaad- en Pootgoedver- eniging Anna Paulowna (Z.A.P.), thans genaamd: Zaaizaad- en Pootgoed- telersvereniging Anna Paulown» (Z.A.P.) Derkiena, d. van P. Veling en Geboren: W. Smidt. Ondertrouwd: en A. Rotgans. Getrouwd: H. v. d. Tuin en A. Kossen. Overleden: M. G. Hofstetter, 20 jaar. J. P. M. Alsemgeest TWEE BOUWVERGUNNINGEN Aan de Evangelisatie-vereniging in en ten bate van de Ned. Herv. Kerk, alhier, werd vergunning verleend tot het bouwen van een schuurtje achter haar perceel Koningstraat 31 en aan de heer J. Zomerdijk te Den Oever voor de herbouw van een veestalling aan de Gasthuisweg aldaar. TWEE-EN-TWINTIG OVERTREDERS VAN INENTINGSWET Wegens het niet nakomen van de bepalin gen der Inentingswet is tegen twee-en-twintig personen in deze g'emeente proces-verbaal op gemaakt. In het algemeen kon de vorige week de visserij op de voormalige Zuiderzee onge stoord worden uitgeoefend. De lijn- of beugaalvissers konden de beug drie et malen in zee brengen. De vangsten van deze categorie vissers waren bevredigend. De meesten brachten per etmaal 50 tot 80 pond lijnaal aan de markt. De prijs van deze soort paling bleef duur, n.1. hoge dan 2 per kg. Voor de dikkere soort UeP de notering tot 2,30. Indien het weer zacht blijft, zal deze visserij nog in om vang toenemen. Verleden week besom- den de taeugers van 180 tot 230 P® vaartuig. Voor deze tijd van het jaar 1* men dan ook niet ontevreden. Met de snoekbaarsvisserij kunnen nog geen lonende weckresultaten worden Ce* boekt. Dit ligt niet aan de prijs, dl® °P" liep tot 94 cent per kg, doch aan de z®e geringe vangsten. Dit ls vooral het g®v® met de staandnetvisserij. Per etmaal w ren er wel vangsten van minder dan kg. Deze vissers besomden dan ook m der dan 50 per vaartuig. De sleepne visserij op snoekbaars nam nog in be kenis af. Er schijnt in volle zee weinig snoekbaars te zijn Deze is menteel meer op de laagkant te vang Met vangsten tot 55 kg waren per vaartuigen de besommingen tot 200 P vaartuig. De aanvoer van rode baars t gering met een blijvend hoge prijs- was ook het geval met voorn. Twee vaartuigen voerden hier "00 zeevis aan. De prijs der tong was g mlddeld 90 cent per kg. Besomming I 500 tot 700 per vaartuig. Onze viss die buiten de Afsluitdijk visten, markwj hier voor het eerst met een nieuw s visje, n.1. de bliek. De prijs hiervan ongeveer 8 cent per kg. „j,, De vorige week werd aangevoerd- kg liinaal; 6043 kg snoekbaars: l5'8 rode baars: 3217 kg voorn: 3355 kg No" zeevis: 29 kg bot en 507 bak bliek van. kg voor 3,36 per bak. De beson]S, aan de afslag bedroeg ongeveer 1"-ÖUV' Tsjoe En Lai de minister van b'1'" tenlandse zaken der Chinese _j0 republiek, heeft opnieuw aan Lie om toelating verzocht van een - delegeerde van zijn land tot de mene Vergadering der VN voor dee ming aan de besprekingen over 0 Chinese klachten tegen Amerika-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2