Stad en Omgeving Willem Noske en Sas Bungein het eerste abonnementsconcert „Het Vrolijk Toneel" bracht in de Marine-cantine „O, papa" De Nederlandse vloot en... Ambon Predikbeurten Landbouwbelangen onder de loupe Halleluja 75 jaar Wat onze lezers te vertellen hebben Hedenavond een ander programma Slavische dans van Dvorak als toegift Den Helder aan de spits in laatste inzameling Gegevens over Den Helder In VVV-evenementenlijst Sinterklaas-plannen van de Speeltuinvereniging „Turnlust" bestaat spoedig vijf en veertig jaar „DE TAAK VAN VADER EN MOEDER" HCSC speelt morgen voor de beker tegen Dindua Piet Kohier nog altijd de oude Als professor op erg glibberige paden Tussen Haaks en Kuifje Hef gebeurde in Nieuwediep Uitslag verlofing van „Ora ef Labora" Volle winsf voor drie vierfallen van VBC IN HET KORT Ook „Harmonie" binnenkort weer voor Kef voetlicht VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 De bezoekers van het volksconcert, dat hedenavond in Casino wordt gegeven, zullen twee composities kunnen beluisteren, die ook op het eerste abonnements concert van de Muziekkring ten gehore werden gebracht, Willem Noske en Sas Bunge hebben namelijk de Sonate voor viool en piano opus 105 van Schumann, die zij gisteravond met zoveel bezieling en technische begaafdheid uitvoerden, ook op het programma van het volksconcert geplaatst. Eén der Slavische dansen in g klein van Dvorak, die vanavond zullen worden gespeeld ontving het zeer dankbare publiek gisteravond als toegift, na het lang aangehouden applaus. Een temperamentvol notenspel, waarin Het programma van 't abonnements concert, waarmede de Muziekkrfng het nieuwe seizoen zeer gelukkig is inge gaan, bestond in hoofdzaak uit sonaten. Het openingswerk was een sonate van Pieter Hellendaal, die in de tweede helft van de achttiende eeuw tot de vooraanstaande violisten in Nederland behoorde. Hij heeft verschillende com posities voor zijn instrument geschre- en daarbij zijn landsaard niet verloo chend. Ook de sonate opus 1 nr. 3 is grotendeels geïnspireerd op de Oud- Hollandse volksmuziek en wordt geken merkt door een typische mengeling van artisticiteit en nuchterheid. De piano vervult een dienende en ondersteunen de rol. Aanmerkelijk meer muzikale ont roering schonk de tweedelige Sonate K.V. nr. 305 van Mozart, waarin viool en piano in de letterlijke zin des woords concerteerden. In het tweede deel, het „Tema con variazioni", verwerkten bei de instrumenten beurtelings het thema tische materiaal. Willem Noske en Sas Bunge bleken bijzonder op elkaar in gespeeld. Zij gaven een prachtig lopen de vertolking van een gaaf stuk muziek. De Sonate in A groot opus 12 nr. 2 van Beethoven, als derde werk ge speeld, ademde een innige bewogenheid, ondanks het snelle tempo dat de beide hoekdelen vereisten. Het technische meesterschap, waarover zowel violist als pianist beschikken, en hun gelijk gestemde interpretatie van deze vol maakte muziek, stelde hun daartoe in staat. Ook in het meer lyrische genre zij heropenden na de pauze met de Sonate in a klein opus 105 van Schumann had hun spel een sterke bekoring. De viooltoon was zelfs nog iets warmer dan in de voorgaande werken. Het is goed, dat deze zo bijzonder in het ge hoor liggende sonate vanavond wordt herhaald, omdat zij betrekkelijk weinig wordt uitgevoerd. Het concert eindigde met een viertal korte, karakteristieke composities van de Tsjechische componist Josef Suk. Gisteravond zijn de dames en he ren, die hebben meegewerkt aan de actie voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen, nog eenmaal bijeen geweest in het V.B.Z.-gebouw aan de Keizer straat. De voorzitter van het comité, de kapitein ter zee L. H. Quant, kon de verheugende mededeling doen, dat de opbrengst f 2324,96 heeft bedragen, dat is ruim tweeduizend gulden meer dan verleden jaar. De vele medewer kenden, onder wie de ruim honderd collectanten, hebben dus niet tever geefs zo'n grote activiteit aan de dag gelegd. In zijn hartelijk dankwoord deelde kolonel Quant mede, dat de opbrengst in Den Helder percents gewijs waarschijnlijk de hoogste is geweest van het gehele land. Burgemeester mr. G. D. Rehorst heeft daarop, als voorzitter van het ere-comité, de prijzen uitgereikt aan de collectanten en collectrices, die de hoogste bedragen hadden ingezameld. Deze productieve medewerkers wa ren: de heer G. H. Böhmer (wijkcol- lecte), mej. Jansen (werfcollecte), de heer Kwekel (straatcollecte met at tracties), de heer Lub (straatcollecte «onder attracties) en mej. Quant (col lecte aan boord van Hr. Ms. schepen). Zondag 22 October DEN HELDER: Ned. Herv. gem., Nleu- wekerk Weststraat, 10.30 uur ds. Rasch; Palmstraat 10 uur ds. Borghardt, 19 uur de heer E. Wanders; Hulsduinen 19 uur ds. De Hoest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9 uur ds. Hartkamp 10.45 uur ds. Hart kamp; 17 uur ds. Rothuizen; Rehoboth- kerk 10 uur ds. Hamming 17 uur ds. Hart kamp. Chr. Geref kerk, Steengracht, 10 en 17 uur ds. L. Kleisen, legerpredikant. -— Oud Geref kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur leesdienst. Geref. gem., Janzen- dwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst. Geref. kerk (art. 31) Weststraat, 8.45 en 17 uur ds. F. Tollenaar. Doopsgezinde gem., 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluijs. Baptisten gem. Weststraat, 10.30 uur ds. F. G. J. Hofhuis (afscheidsdienst wegens vertrek naar Drachten). 12 uur Zondags school; Dinsdag 20 uur vrouwenkrans. Oud Kath. kerk, Middenweg, 10 uur hei lige mis, past. Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, io en 19.30 uur samenkomst. 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst in de Visbuurt, 21 uur bid stond. Leger des Heils, Spoorgracht, Zaterdag 19.15 uur bidstond, 20 uur straat zang; Zondag 10 uur heiligingsdienst (op- drachtdienst)12.15 uur Zondagsschool, 18.45 uur openluchtsamenkomst in de Spoorstraat, 20 uur verlossingssamenkomst Maandag 14 uur vrouwenbond. Lutherse kerk, Wezenstraat, 10.30 uur dr. J. A. Stellwag. JULIANADORP: Ned. Herv. gem., 19.30 uur (niet zeven uur) ds. Rasch. Geref. kerk, 10 uur leesdienst, 14.30 uur ds. Ham ming. CALLANTSOOG: Ned. Herv. gem., 10 uur de. De Hoest. de viool domineerde. In een korte toe lichting vertelde Willem Noske enige bijzonderheden over deze muziek en de componist, die een schoonzoon was van Dvorak. Door Josef Suk werd het re pertoire van oorspronkelijke werken voor viool en piano met verschillende zeer goed speelbare oomposities uitge breid. De brillant gespeelde toegift hield de toehoorders nog even in de ban van deze meeslepende Slavische muziek. Vanavond zullen achtereenvolgens worden uitgevoerd: de Vioolspnate in E groot, opus 2 nr. 1 van Jacobus Noze- man; de Suite in d klein van Henry Purcell; de Sonate voor viool en piano in G groot, opus 11 nr. 2 van Chr. Fr. Ruppe; de Sonate voor viool en piano in G groot, opus 30 nr. 3 van Ludwig van Beethoven; de gisteravond gespeel de sonate van Schumann; zes Roemeen se volksdansen van Béla Bartok; twee Slavische dansen in g klein van Dvorak; het Ronde Brésilien van Ingnace Li- lien. In de maandelijkse „evenementen- lijst", die door het Nederlandse V.V.V.- wezen wordt samengesteld en ver spreid, staan de programma's afgedrukt van hetgeen ln de eerstkomende weker in verschillende plaatsen wordt onder nomen. Gegevens uit Den Helder worden hoogst zelden in deze „evenementen- lijst" opgenomen, daar de VW hier ter stede slechts een enkele maal de bijzonderheden tijdig kan inzenden. Het bestuur van de VVV zou hierin graag verbetering brengen, omdat het de waarde van deze maandelijkse pu blicatie zeer wel inziet. Elders in den lande wórdt men dan immers gewaar,' dat ook Den Helder op gezette tijden iets te bieden heeft, dat van meer dan plaatselijk belang is. Men wil nu proberen, iedere maand een lijstje gebeurtenissen, die in Den Helder op het programma staan, in bedoelde „evenementenlijst" te laten opnemen. Daarbij heeft de VVV na tuurlijk de medewerking nodig van verenigingsbesturen, exploitanten van feestzalen en vergaderlokalen, kortom van een ieder die actief betrokken is bij de voorbereiding van een uitvoe ring, tentoonstelling, muziekfeest, be langrijke vergadering e.d. Mededelingen daaromtrent kunnen mondeling of schriftelijk worden ge richt tot het informatiebureau van de VVV, ark „De Vraagbaak", Loods- gracht, telefoon 3597. Het is wel nood zakelijk, daï de gegevens voor de eerst volgende uitgave op zeer korte ter mijn worden ingezonden. Voor het tijd vak 5 December—5 Januari worden zij uiterlijk medio November ingewacht, en zo vervolgens iedere maand. Het centraal bestuur van de Speel tuinvereniging Den Helder heeft in zijn laatste vergadering besloten het Sinterklaasfeest voor de kinderen der leden op dezelfde wijze te organiseren als verleden jaar. Het wordt dus weer een feest voor de kinderen uit alle afdelingen geza menlijk. Alleen voor de jongere kin deren wordt een viering per afdeling voorbereid. De oudere kinderen uit de vier afdelingen (Tuindorp, Vogelwijk, Visbuurt en Oud Den Helder) zullen het feest samen vieren. De organisatie van deze feestelijk heden wordt toevertrouwd aan een commissie van acht personen, twee uit iedere afdeling. De penningmees ter van het Centraal Bestuur zal als negende lid zitting nemen. Zodra de commissie definitief is gevormd en de plannen zijn uitgestippeld, zullen na dere mededelingen volgen. Op 14 en 15 November geeft de christelijke gymnastiekver. „Turnlust" zijn negende lustrumuitvoering. Wij vernamen, dat de kaarten voor deze avonden op Maandag 23, Donderdag 26 en Vrijdag 27 October van zeven tot acht uur in het gymnastieklokaal aan de Molenstraat kunnen worden afge haald. Voorts deelde men ons mede, dat men hoopt de uniform te verrijken met het verenigingsembleem, waarvan de kosten vijf en zeventig cent bedra gen. Inlichtingen over de kleding voor dames en meisjes zijn te verkrijgen bij mevrouw Spoel, J. H. van Linschoten- straat 29. In vergadering van H. M. v. L. MA AFLOOP van het jubileum concert, dat de gereformeerde zangvereniging „Halleluja" Woens dagavond gaf in de Bethelkerk, werd deze foto van bestuur, direc teur en koorleden genomen. De dag was voor één der bestuurs leden, de heer K. Bakker, dubbel feestelijk, omdat hij Hoegens zijn 25-jarig lidmaatschap in de bloe metjes werd gezet. De laatste jaren beheert hij de kas van „Halleluja". Gisteravond werd in de Doopsgezinde Kerk aan de Kerkgracht, in het kader van de Interkerkelijke Gezinsweek, een bij eenkomst gehouden voor volwassenen. Na een kort openingswoord door de heer J. H. Keijzer, werden door het zangkoor van het Leger des Heils en daarna gezamen lijk enige liederen gezongen, met orgel begeleiding van de heer Eelman. De spre ker van deze avond, dr. C. Riemers, pre dikant-directeur van het Luthers Diaco nesenhuis te Amsterdam, behandelde het onderwerp „De taak van vader en moe der". Hij legde daarbij de nadruk op de eenheid in het gezin, in het bijzonder de eenheid tussen man en vrouw inzake het geloof. De opvoeding van kinderen begint' reeds vóór de geboorte, want de ouders moeten zich ook geestelijk voorbereiden. Daarvoor is de sfeer in het huiselijk leven van zeer veel belang. De ouders behoren, aldus spreker, hun kinderen te helpen met hun moeilijkheden, niet alleen in hun jonge jaren, maar vooral op rijpere leef tijd. Het voorbeeld van de ouders is hier van zeer veel invloed, niet alleen maat schappelijk, maar zeer zeker in het bele ven van hun geloof. Schroom belette waarschijnlijk de toe hoorders om vragen te stellen. Na het zingen door het zangkoor, werd het slot woord gesproken door kapitein J. Bergs- ma, die de bijeenkomst met dankgebed eindigde. Hedenavond zijn de verloofden en jong gehuwden aan de beurt. De bijeenkomst die om kwart voor acht aanvangt, wordt gehouden in de Lutherse Kerk aan de Wezenstraat. Het onderwerp „Voorberei ding tot het huwelijk" zal worden ingeleid door mr. A. Bouman, sexualoog te Amster dam. HCSC speelt morgen in de eerste ronde om de KNVB-beker te Enkhui zen tegen de derde klasser Dindua. Onze stadgenoten zullen dus de tweede ronde wel niet bereiken. Toch zien wij de verrichtingen van de HCSC'ers met belangstelling tegemoet. HCSC 2 gaat naar Medemblik, en brengt het tegen D.E.K. 1 wellicht tot een kleine overwinning. Andijker Boys 2 treedt op als gastheer van HCSC 3. HCSC 4 gaat op bezoek bij Opperdoes 1 De elftallen vertrekken om twee uur van garage Moorman. Voor HCSC ziet het programma er verder als volgt uit: HCSC a (jun.)— Kaagvogels a (3.30 uur), HCSC a— Oudesluis a (4 uur op het terrein van Watervogels), HRC f—HCSC b (4 uw). „O, papa" was de titel van het vermakelijke spel, dat gisteravond in de Marine cantine door „Het Vrojjk Toneel" voor bet voetlicht werd gebracht. Veel om het lijf had dat „O, papa" beslist niet. Dat hebben de stukken waarin Piet Kohier excelleerde trouwens nooit gehad. Deze grote komiek beoogt met zijn spel en dat van de zijnen slechts de theaterbezoekers aan het lachen te maken. En daarin slaagt hij telkenmale wonderwel, hoewel zijn zotternij hem nooit zot genoeg is. Dat laatste heeft de inhoud van „O, papa" wederom bewezen. Wim Sibbelee (onder andere als de Jammer voor Piet Kohier, dat er na zijn geweldige succes in „De Boemel baron" geen te evenaren glansrollen meer voor hem te spelen waren. Want al geeft deze grote grollenmaker steeds alles wat hij te geven heeft (en dat is veel voor een artist met een zestigjari ge ervaring), nimmer werd hem na de Boemelbaron nog een rol „op het lijf" geschreven. Maar daarom moet men juist waardering hebben voor de thans acht en zeventigjarige Kohier, die zelf aan het successtuk „De Boemelbaron" wellicht de meeste zweetdruppels en tranen heeft kleven. Gisteravond was hij weer bijzonder op dreef als de professor die eigenlijk maar kruier was, en zich voor het geluk van zijn doch ter op glibberige paden waagde. Kohier heeft rond zijn gezelschap al tijd die aantrekkelijke operette-achtige toneelsfeer. Een operette kan men zijn werk moeilijk noemen, maar men kan het ook niet met toneel betitelen. Voor beide praedicaten heeft het teveel weg van een al te kluchtig revue-program ma. Soms wat te gewild komisch om door volwassenen te worden genoten, dan weer doorspekt met geestige humor waarom men schaterlacht. Behalve Kohier, die weer bewees plotseling van een dolle scène op een ontroerende werkelijkheid te kunnen overstappen, werd in „O, papa" geas sisteerd door een aantal zeer bekwame krachten van wie wij in de eerste plaats noemen Nora Loranch (de verliefde tan te), Gerard Doting (haar broer), Bert van der Linden (het Manusje van al les) en Micha Hofland (Max). Niet min der voor hun taak berekend waren Hr. Ms. „O. 21" is gisteren, na het beëindigen van de inschietoefe- ningen, naar Rotterdam vertrokken. Gisteravond kwam het Duitse motorschip „Claus" in de haven. Het bootje, dat op weg is van Amsterdam naar Höbre, zette vandaar zijn reis voort. Het is morgen hoog water om 3.45 en 16.55 uur, en laag water om 10.35 en 22.40 uur. De temperatuur van het zeewater was 12,8 graden Celsius. Apache), Dinie van Dijk (de vrouw van Max) en Rinie Blazer (Loulou). Als er gezongen moest worden bege leidde Ad Veen op voortreffelijke wijze op de piano. De luitenant ter zee der le klasse U. F. van Veen bood na afloop de dames van het gezelschap bloemen aan, en wendde zich vervol gens met een extra woord van hulde tot de heer Kohier. Deze toonde zich daarvoor in een hartelijk wederwoord zeer erkentelijk. fe Anna Paulowna Woensdagavond vergaderde de afde ling van de Holl. Mü. van Landbouw in „Veerburg". De heer Jac. Lindenbergh heette in zijn openingswoord in het bij zonder de heer B. v. d. Wal van de Centrale Landbouw Onderlinge^ wei- kom, die zou spreken over Sociale Verzekeringen. De notulen van de heer W. de Jong werden gevolgd door enige mededelin gen, waarvan we vermelden: de land- bouwwintercursus is begonnen met 14 leerlingen en er zal ook een cursus voor landbouwwerktuigkunde komen. De aftredende bestuursleden, de he ren A. C. Langreis en J. Vethman. wa ren niet herkiesbaar. De heren D. P. de Lange en H. Delver zullen hun plaatsen innemen. In 1901, zo begon de heer Van der Wal ongeveer zijn lezing, kwam voor de industrie reeds de ongevallenwet tot stand. In 1910 werd de Centrale Land bouw Onderlinge gesticht, later ge volgd door de Tuinbouwonderlinge en Boeren- en Tuindersonderlinge. Deze hielden de verzekering in eigen hand. Toen in 1922 ook de Land- en Tuinbouw Ongevallenwet kwam, bleven de be staande bedrijfsorganisaties gehand haafd. Er zijn er zelfs nog vijf bij ge komen. Deze acht organisaties werden in 1949 tot één bedrijfsvereniging sa mengevoegd, waarvan zij de afdelin gen vormen. Spr. ging de verschillende vormen van verzekering na en ried aan het slot van zijn lezing aan, vrijwillig tot een verhoging voor de wettelijke aansprakelijkheid en tot verzekering van de patroon en diens kinderen over te gaan, daar laatstgenoemden vaak zelf op tractor en andere werktuigen het meeste gevaar lopen. Oogstvoorziening. Verschillende vragen werden door de heer Van der Wal beantwoord, waarna de heer Lindenbergh het een en ander vertelde over het verloop van de oogstvoorziening in 1950 en hoe deze in 1951 zal zijn. Dit jaar liep de zaak niet schitterend. Het bureau Oogstvoor ziening had te weinig arbeiders ter be schikking en daar door het ongunstige weer de oogst verlaat werd, kwam b.v. het vlas in gedrang, omdat de be schikbare krachten voor het aardap- pelrooien nodig waren. Vrij veel aard appelen en bieten zitten nog in de grond en het zal van het weer afhan gen of ze er nog tijdig uit komen. Was er voor 1950 een bedrag van f 2.100.000 voor de oogstvoorziening uitgetrokken, voor 1951 is dat maar f 500.000. De plaatselijke commissie van de Stichting van de Landbouw heeft gevraagd het volgende jaar weer de jeugd in te schakelen. Het is van belang tijdig te weten of men extra hulp kan verwachten, want dan kan daar met het bouwplan rekening worden gehouden. Inschakelen van de jeugd. De heer K. Kaan complimenteerde de hereh Lindenberg en Meyer voor hun bemoeienissen ten aanzien van de oogstvoorziening. De 20 ct. per man en per dag, die de commissie vraagt, zijn beslist nodig voor de regeling van deze hulp, zo deelde de voorzitter me de. De heer Van Balen Blanken gaf nog in overweging zelf te trachten de jeugd in te schakelen als het Bureau Oogstvoorziening niet voor voldoende werkkrachten kan zorgen. Bij de rondvraag beloofde de voor zitter, naar aanleiding van een opmer king van de heer K. Kaan, dat het bestuur onder de ogen zal zien of het aanbeveling verdient een cursus in touwsplitsen te organiseren. De heer D. Geerligs bracht de areaalheffing op pootaardappelen ter sprake. Het vorig jaar is f 50 per bunder van alles ge heven en werd f 25 terugbetaald voor binnenlandse rassen. Nu wordt f 75 per h.a. van de goedgekeurde pootaard appelen geheven. De heer Geerligs vond dat een extra belasting en de heer K. Waiboer was van mening, dat de regering, die de prijs van de (con sumptie)-aardappelen drukt, ook zelf moet bijspringen als de poterspriji lonend is. De heren Van Balen Blaq, ken, K. Kaan en P. J. Waiboer bestrt! den deze zienswijze. Het geld gaat i* een fonds en blijft eigendom van d. telers, die er in ongunstige jaren uk gesteund kunnen worden. De heer Maters en enkele anderen hadden het nog over het dure vrije veevoer. Waar kwam dat vrije voer vandaan? Verschillende leden gaven daar uitleg van. Op het Koningsplein kwamen Woensdagmorgen een Solex-berijder en een wielrijdster met elkaar in botsing Eerstgenoemde, A. van A. uit Amster dam, was de schuldige, want komende uit de Prins Hendriklaan verleende hij aan de wielrijdster, mej. A. van O. uit Julianadorp, die uit de Koningstraat kwam, geen voorrang. De aanrijding had een val tot gevolg. De geringe schade die door de botsing werd aan gericht werd onderling geregeld. In de nacht van Dinsdag op Woene- dag heeft men zich toegang verschaft tot de wasserij R. De buit van de in breker (s) bestond uit een geldkistje, in houdende een bedrag groot f 138. Ongeveer veertien dagen geleden werden een paar deuren en wat hout ontvreemd uit een oud huis in de Kap perstraat. Aanvankelijk dacht men dat het jongenswerk was, maar eergisteren heeft de politie de dader aangehouden. Woensdagavond om ongeveer half elf deed zich in de Keizerstraat nog een ongeval voor. Daar ontstond een aan rijding tussen een luxe auto en een taxi. ,De personenauto, bestuurd door C.W.S., reed in de richting Spoorstraat toen uit de Gravendwarsstraat een taxi kwam, bestuurd door A. G. O. De be stuurders merkten elkaar te laat op; een aanrijding was dan ook onvermij delijk. De schade, die niet groot was, werd onderling geregeld. De twee en zestigjarige mevrouw v. d. V., die bij de heer S. in de auto zat, kreeg een lichte wonde boven het linker oog. De bazar van de Oud-Katholieke vrouwenvereniging heeft een druk be zoek getrokken. Onder de talloze kij kers waren ook vele kopers, zodat er goede zaken werden gedaan. De belang stelling nam nog toe naarmate de ver loting naderde. Menigeen sloeg een b«- gerig oog op de drie hoofdprijzen, tot de verloting zekerheid bracht. Deze drie hoofdprijzen vielen op de num mers 465 blauw, 739 geel en 931 oranje. Zij kunnen worden afgehaald bij mevr. Visser, Parallelweg 59. Van de dertig overige prijzen zijn de volgende nog niet aan de winnaars overhandigd: blauw 86, 262, 268, 308, 371, 385 en 395; geel 67, 212, 757, 782, 850, 874 en 899; oranje 26, 101, 118, 208, 264, 529, 720, 738, 756, 764, 788, 791 en 982. Ook deze kunnen bij mevr. Visser worden afge haald. Van de acht te behalen winstpunten uit de Woensdagavond gespeelde wedstrijden tussen Royal en VBC, wis ten de VBC'ers er zeven in de wacht te slepen. Het- met invallers uitko mende tweede viertal kon op het nippertje een gelijk spel tegen Royal II bereiken. Het verschil be droeg drie matchpunten en lag dus nog juist binnen de gelijkspelmarge. De uitslagen waren: Royal I—VBC I 23—39 Royal II—VBC II 42—39 gelijk Royal III—VBC V 10—55 Royal IV—VBC IV 29—48 De stand is nu: le klasse A: Mijnheer de redacteur, Men zou zou zeggen dat een land met 'n meer dan 300-jarige ervaring op koloniaal gebied en een levensstandaard, waaraan menig Europees land niet kon tippen, al les wat die levensstandaard bedreigt, bo venmate moet interesseren. In de practijk mankeert daar echter nog al eens wat aan, ook al neemt men ten volle in aanmer king, dat de totaal onvoldoende voorlich ting van het volk, voorafgaande aan de tot drie maal toe herhaalde verkiezingen die voor de overdracht van de souvereinl- teit nodig waren, hieraan mede schuldig is. Dat de overheid aan de interesse van het volk nog wel het een en ander toe of af kan doen, blijkt wel duidelijk uit de beide kwesties die thans weer betreffende Nederland en Indonesië aan de orde zijn, n.1. de kwestie van vermindering der Ne derlandse vloot ende kwestie Am- bon. Het nooit te vergeven schandaal van het in de steek laten van het trouwe Am- bon zal ten eeuwigen dage een bloedige smet blijven op het blazoen van onze nationale eer. Maar ik geloof niet dat één kwart van het Nederlandse volk zich daar over zorgen maakt. Het volk dat eeuwenlang in de voorste rijen vocht om ons onze vooraanstaande positie in de wereld en onze levensstan daard te doen behouden, wordt weerloos in een wolfskuil achtergelaten, terwijl één oproep van de regering aan de Nederland se Marine om zich naar het bedreigde Ambon te spoeden, waarschijnlijk de Veiligheidsraad van zijn stoelen zou heb ben doen rollen en het toeroepen van een „halt" tot Indonesië, niet langer uitgeble ven zou zijn. Maar een dergelijke van ka rakter getuigende houding moet men van onze Nederlandse regering niet verwach ten. Elk volk heeft de regering die het verdienten het Nederlandse volk ver dient deze regering. Als het dan ook maar weet dat het ds consequenties van deze houding zal moe ten aanvaarden. In de plaats van het rijke Indonesië, dat men zo gul los liet, aal nu de langere arbeidsdag de tekorten moe ten aanvullen. Wat wil men? Komt het niet uit de vestzak, dan zal het uit de broekzak moeten komen, maar komen moet het er. Ziedaar, waar ons volk zich dus niet druk om maakt. Maar waar maakt het zich dan wel druk om? Welnu, sedert ongeveer een week wordt het ons zowel door de pers als door de radio, als het ware toegeschreeuwd. Onze oren tui ten van het lawaai over de schande die Nederland zou worden aangedaan door een eventueel besluit van de Atlantische Raad, welke het snode voornemen zou hebben, onze vloot te kortwieken. Thans geen spoor van verlegenheid aan de Nederlandse kant. nu durft men de trom te roeren en te wijzen op onze pres taties in de oorlog en onze traditie ter zee. En toch.... Indonesië bracht ons welvaart, terwijl die grote, misschien thans wel te grote geprojecteerde Neder landse vloot (die toch niet wordt gebruikt als het werkelijk nodig is), ons slechts een stapje dichter bij.... de bedelstaf kan brengen. Ziedaar de feiten, begrijpe het, wie het kan. Ik ben er waarschijnlijk niet capabel voor. Nijmegen. Oct. 1950. b H De vierde lezing in de V.U.-cur- sus over West-Indie zou vanavond in het Museum Den Helder worden ge houden. Wij maken de cursisten er op attent, dat deze lezing is uitgesteld tot 6 November. De avond van 27 October ral normaal doorgang vinden. Royal II VBC II HBC II OBC 1 HBC III le klasse B: 1. VBC I 2. OBC II 3. HBC I 4. VBC III 5. Royal I 2e klasse A: 1. VBC V 2. OBC III 3. HBC 6 4. HBC 4 5. Royal IH 2e klasse B: 1. VBC 4 2. OBC 4 3. VBC 6 4. HBC 5 Royal 4 20 8 - 17 22 M 12 0 - 17 - 28 57 38 S - 15 - 78 31 3 - 15 88 Vermoedelijk op Donderdag 2 No vember volgen de wedstrijden HBC I— OBC II, HBC II—OBC I, HBC *- OBC 3 en HBC 5—OBC 4. De zang-, reciteer- en orkestvereni ging „Harmonie" verzorgt op 27 en 28 November een „cabaret-avond", waar aan medewerken het eigen koor, solis ten uit eigen kring en het „Harmonie Amusementsorkest", onder leiding van de heer L. F. van Loo Jr. Vóór de pauze zullen in de eerste plaats koof en solisten de aandacht vragen, daarna komt het orkest aan de beurt, met on der meer verschillende soli en een gezongen duet uit „Rose Marie" van Frimml. Naar wij vernemen, zal op DIn - dagavond 14 November weer een Youth for Christ RMly worden gehou den, ditmaal ln „Musis Sacrum" aa" de Koningstraat. Blijkens de Staatscourant zich vorige week hier ter stede 8 geval van de besmetelijke ziekte r0° vonk voorgedaan.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3