„Toonkunst" heeft magistrale uitvoering in voorbereiding Willy Vervoort c.s. vermaakten de leden van de Reisvereniging Oranje Blauw en H.K.V. gaan in de volleybalcompetitie aan de kop Solisten: Jo Vincent, Roos Boelsma, Han Ie Fèvrè en Theo B'aylé Witte Kruis en Wijkverpleging ver richten prachtig sociaal werk Handel's Messias" in de Nieuwe Kerk Donderdag 14 Dec. Herman Zaal Feestelijke jubileumavond in „Casino" Ook de „Visbuurt" hervat het winterclubwerk Voorzitter Witsenburg gaf korte terugblik Weer een jeugddienst Nieuwe huisnummers in de Koningstraat Ambtenaar wegens fraude aangehouden Openbare voordracht-avond Theosofische vereniging Winkeljuffrouw op staande voet ontslagen Fa. C. Leen heropend Bij de dames zijn Mulo en H A. V. ongeslagen Morgenavond ontmoeten IVA en HCSC (heren) elkaar Tussen Haaks en Kuifje Ernstige val aan boord van mijnenveger IN HET KORT Ook in Anna Paulowna Wiering en Uitvoering „Avanti" Breezand Zijpe Burgerlijke Sfand Texel Urk DONDERDAG 96 OCTOBER 1950 AP IS April 1742 verdrong zich 's avonds een grote menigte voor de Music Hall in de Fishamble Street te Londen. De dames waren zonder hoepelrokken gekomen, de cavaliers zonder degen, opdat er meer toehoorders in de zaal plaats konden vinden. Zevenhonderd mensen, een nooit bereikt getal, drongen naar binnen, zo snel had zich reeds de roem verspreid van Handel's grootse schepping, „De Messias". Precies vijf jaren tevoren was de componist door een vreselijke attaque getrof fen. De artsen hadden toen tegen elkaar gezegd: „Misschien kunnen wfl de man behouden. De musicus hebben wij verloren. De beroerte is tot in de hersenen gegaan." Vier maanden leefde Georg Friedrich Handel zonder kracht, en de kracht was zijn leven. De rechterhelft van zijn lichaam was doodMaar onder het starre omhulsel leefde een onbegrijpelijke kracht: de wil van Handel, de oerkracht van zijn wezen. Die was niet geraakt door de vernietigende slag, die wilde het onsterfelijke nog niet laten ondergaan in het sterfelijke lijf.... sias" ook een orgel worden gebrvfikt. Het instrument in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat, waar het concert zal worden gegeven, staat voor een uitvoering als deze op een minder ge schikte plaats. Overwogen wordt, een transportabel instrument van elders te laten komen. Ook de jeugd. RUIMTE in het kerkgebouw is zo danig, dat het concert door min stens achthonderd toehoorders kan oj.V. f|ET WONDER, waarop niemand had durven hopen, geschiedde. Handel rukte zich los uit de verlammende verstrikking van de dood, om het le ven te omarmen, warmer, vuriger dan ooit tevoren, met die onuitsprekelijke blijdschap, welke slechts de genezende kent. De genezende kunstenaar wierp zich met volle kracht en met verdubbelde geestdrift op zijn arbeid. De oude strijdlust was opnieuw over de 53- jarige Handel gekomen. Hij schreef drie opera's, de grote oratoria „Saul" en „Israël in Egypte" en het „Allegro e Pensieroso". De scheppingsdrang welt als uit een lang verstopte bron onuitputtelijk op. Materiële moeilijkheden hebben weer een inzinking ten gevolge. Maar op nieuw herstelt Handel zich. Uit de grote geloofsstrijd, die de kunstenaar moet doormaken, wordt het schoonste werk, dat hij ooit geschapen heeft, ge boren. De hoogten en diepten van zijn leven, de vreugden en het zwaarste verdriet, door Handel met zijn ont vankelijk kunstenaarshart ervaren, vinden hun weerklank in het oratori um „De Messias". Zware opdracht JJIT MACHTIGE WERK is nu door het koor van de afdeling Den Hel der der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst in studie genomen. De dirigent, de heer Herman Zaal en de zeventig dames en heren van „Toon kunst" hebben daarmee een zware op dracht op de schouders genomen, maar k o;>de de grote capaciteiten van de heer Zaal, zijn wij er zeker van dat Den Helder op Donderdag 14 December een magistrale uitvoering te wachten staat. De voorzitter van „Toonkunst", de heer D. J. Kommer, vertelde ons dezer dagen dat vier prominente solisten hun medewerking hebben toegezegd: Jo Vincent, sopraan; Roos Boelsma, alt; Han le Fèvre, tenor en Theo Bay- lé, bas. Bij de uitvoering van „De Mes sias" is een zware orkestbezetting noodzakelijk. Daarbij is het veelal een moeilijkheid, dat koor en orkest onder leiding van verschillende dirigenten repeteren. Het is wel gebruikelijk, dat de zangdirigent het geheel leidt, maar onwillekeurig staat dan het or kest nog enigermate onder de invloed van de opvattingen van de eigen dirigent. In dit geval heeft „Toonkunst" het getij meegehad: men kon beschikken over het Alkmaarse Toonkunst-orkest, dat eveneens onder leiding staat van de heer Herman Zaal. Evenals bij een vorige gelegenheid zal dit orkest nog worden versterkt door musici uit an dere plaatsen in de kop van Noord- Holland, o.a. uit Den Helder zelf. Mochten er nog stadgenoten zijn, die in het orkest willen meespelen, dan zullen zij van harte welkom zijn. Behalve koor, solisten en orkest moet bij de uitvoering van „De Mes- worden bijgewoond. De plaatsen op de galerijen wil men bestemmen voor jonge mensen, die dan voor een lagere entrée de uitvoering kunnen meema ken. „Het is ook voor ons belangrijk, wanneer de Helderse jeugd weet, wat Toonkunst voor het tulturele leven kan betekenen", zei ons de heer Kom mer. Uit het gesprek, dat wij met de voor zitter hadden, bleek dat „Toonkunst" zijn culturele taak in onze stad terdege begrijpt. Bestuur, dirigent en leden doen hun uiterste best, zich naar be horen van die taak te kwijten. De me dewerking en de belangstelling van de bevolking is daarbij van zo groot be lang. Aan de uitvoering van „De Messias" moeten grote financiële offers ten koste worden gelegd, vooral ook omdat bij het bepalen van de toegangsprijs reke ning moet worden gehouden met de draagkracht der bevolking. Is echter de Nieuwe Kerk op 14 December tot de laatste plaats bezet, dan blijft wellicht nog een klein batig saldo over. „Dat zouden wij dan willen afstaan aan een ideële instelling, in de geest van Handel, die de opbrengst van de eerste uitvoering afstond voor de Lon- dense zieken", beloofde de heer Kom mer. Laten wij hopen, dat de belang stelling zodanig zal zijn, dat deze be lofte van de voorzitter van „Toonkunst" in vervulling kan gaan! ....het geheel onder leiding van Herman Zaal.. De afdeling Den Helder van de Nederlandse Reisvereniging heeft aan het twintigjarig bestaan niet veel ruchtbaarheid gegeven. Maar wat het bestuur meende wel naar voren te moeten brengen, dat heeft men gisteravond in „Casino" kunnen zien en beluisteren. Niemand minder dan Willy Vervoort, de man van het bekende „Cheerio-Holland", en een zestal al even populaire artisten hebben daar aan het twintigjarig jubileum van de NRV-afdeling luister bij gezet. Op een wijze, die hen en do Reisvereniging tot eer strekte. Maandag hervat ook de speeltuin vereniging „Visbuurt" het winterclub werk. Het rooster werd als volgt sa mengesteld: Maandag vijf tot zes uur toneelclubje voor jongens en meisjes van 10 ot 14 jaar; Maandag half zeven tot half acht timmerclub voor jongens van 6 tot 14 jaar; Maandag half acht tot half negen mondharmonicaclub voor jongens van 8 tot 14 jaar; Dins dag half vijf tot half zes handwerk- club voor meisjes van 6 tot 14 jaar; Woensdag half zeven tot kwart vóór acht tekenclub voor jongens van 8 tot 14 jaar; Donderdag half vijf tot half zes handwerkclub voor meisjes van 6 tot 14 jaar; Donderdag zeven tot acht uur houtzaagclub voor jongens van 7 tot 14 jaar; Vrijdag zeven tot acht uur sierclub voor jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar; Vrijdag acht tot negen uur schaakclub voor jongens van 10 tot 14 jaar. Bij voldoende deelname wordt ook aan tafeltennis gedacht. Hiervoor zal men nog een datum bepalen. De jon gens en meisjes van het toneelclubje worden dus Maandagmiddag om vijf uur in het clubgebouw van de speel tuin verwacht. Voorts kunnen de kinderen van de „Visbuurt", die willen meedoen aan bet Sinterklaasfeest van de speeltuin, zich van Maandag 30 October af opge ven bij de opzichter, de heer C. Mal let, Ruyghweg 249, die overdag aan de tuin te bereiken ie. De kosten bedra gen veertig cent per kind. De voorzitter van de afdeling, de heer A. Witsenburg, zag aan het begin van de avond in een kort openings woord, waarin hij in het bijzonder ver tegenwoordigers van het gemeente bestuur en de marine welkom heette, terug op de belangrijkste feiten uit de twintigjarige geschiedenis. Zo vertelde hij, dat de dames De BoerJongkees en Teune-Van der Vijgh en de heren Biersteker, Feiting, Van Walsum en Van Mierlo de werkzaamheden ver richtten die aan de oprichting voc af gingen. Van de oprichters was alleen mevrouw Teune gisteravond in de zaal aanwezig. Tot hen die veel voor de afdeling hebben betekend en zijn over leden, behoorden ook de heren Maas en Lorette. De heer Witsenburg bracht mede dank aan hun nagedachtenis. Uit het propagandistische betoog dat hierop volgde, halen wij nog aan dat de Nederlandse Reisvereniging mo menteel vijf en zestigduizend leden telt. De heer Witsenburg besloot met de wens, dat de afdeling na het ju bileumfeest een nieuw tijdperk van bloei zou ingaan. En toen kwam Willy Vervoort de aandacht vragen voor een vrolijk klein- kunstprogramma waarin alle medewer kenden het beste gaven. Het is moeilijk om te vertellen wie de vrij talrijke aanwezigen (de zaal had voller kun nen zijn) het meest hebben vermaakt. Maar wel staat vast, dat Willy Ver voort een zeer voornaam heerschap is in het land van de dolle humor. Op grappige wijze vertelde hij zijn geesti ge kolder, die hij soms vergezeld deed gaan van een nonsens-liedje dat het nog „deed" ook. Behalve deze prima humorist werkten aan het programma mede Tonny Boucher, Co van der Heide Wijma, de Annabella's, mr, Oradi en Ted Valerio, goede bekenden dus in Den Helder. Tonny Boucher zong enkele aardige liedjes, waarbij zij zich zelfs verstoutte de zaal in te gaan Zondagmorgen om half elf wordt in de Nieuwe kerk aan de Weststraat weer een jeugddienst gehouden voor jonge ren van vijftien jaar en ouder. Als voor ganger zal optreden de Doopsgezinde predikant ds. J. van Sluys. Als bijzon derheid zij vermeld, dat deze diensten door de jeugd zelf worden georganiseerd. De jongeren hespreke- tijdens hun bij eenkomsten de problemen die hen bezig houden. Men verzocht ons mede te de len dat een ieder in deze samenkomsten welkom is. om een aantal heren van haar lipstick te doen genieten. Wellicht heeft zij haar nummer bij de jonge kerels in de tropen met nog meer animo ge bracht dan gisteravond, toen de jeug dige (jaloerse) mannen er naast gre pen. Ook van de Annabella's, de voortreffelijke pianobegeleiding van Co van der Heide Wijma, de frappante imitaties van mr. Oradi en het virtuoze spel van de accordeonnist Ted Valerio niets dan goeds. Geen wonder dus dat het een avond was om niet licht te vergeten. Na af loop werd nog gedanst. De nummering van de percelen in de Koningstraat vertoont sinds enige jaren niet meer de gewenste logische opklim ming. Er zijn na de vaststelling van de thans geldende nummering diverse ver bouwingen verricht en verschillende percelen zijn tijdens de oorlog verwoest (o.a. enkele kleine huisjes tussen Ko ningstraat en Prins Hendriklaan). Daarom achten B. en W. het noodza kelijk, dat tot vernummering wordt overgegaan. De eigenaren, bewoners en gebruikers van percelen in de Koning straat hebben gisteren een desbetref fende mededeling ontvangen, waarbij gevoegd was een lijst met de voorlopig vastgestelde vernummering. Het ligt in het voornemen, de nieuwe nummering in de tweede helft van net volgend jaar van kracht te doen zijn. De belanghebbenden zijn nu reeds van het een en ander in kennis gesteld, op dat zij daarmee rekening kunnen hou den bij het laten drukken van brief papier, kwitanties, rekeningen etc. Ook zal het nodig zijn, bescheiden als po lissen e.d. tijdig te doen wijzigen. De politie heeft de 44-jarige gem.- ambtenaar W. F. L. aangehouden, aan gezien hij vermoedelijk onregelmatighe den in zijn functie had gepleegd. Hij is voorgeleid bij de Officier van Justitie te Alkmaar, mr. A. W. Holsteijn. Ver schillende feiten, waarvan de oudste uit 1947 dateren, heeft hij reeds bekend. De zaak wordt nog verder onderzocht. De afdeling Den Helder van de Theosofische Vereniging hield dezer dagen een openbare voordrachtavond in de bovenzaal van „Formosa", waar mevr. Van den Berg—Boldingh een lezing hield over „De mens van Naza- reth". In haar openingswoord herin nerde de presidente er aan, dat het op 17 November vijf en zeventig jaar ge leden zal zijn, dat de Theosofische Vereniging door mevrouw Blavatsky en president Olcott werd opgericht. De spreekster behandelde in haar causerie de grote betekenis, die de Jezus-figuur voor de mensheid heeft gehad en nog heeft. In de Evangeliën wordt verteld, hoe de mensen op Jezus' werkzaamheid op aarde hebben gerea geerd. Hoe velen in hem eerst een aardsé verlosser zagen, die hen van onderdrukking kon bevrijden. Ook in Rome, waar het volk zuchtte onder de keizerlijke heerschappij, werd Jezus geëerd als de man van Nazareth, die als een goede herder zijn leven wilde stellen voor zijn schapen. Het beeld, dat de mensen zich van deze Jezus schiepen, veranderde met de tijden. Mevr. Van den Berg betoogde, dat het moeilijk te zeggen is, wat de ware godsdienst is. Zij wees op de tegenstel ling in de menselijke geest, die ener zijds critisch staat tegenover alles wat hij niet begrijpt, maar anderzijds wil vereren wat ver boven hem verheven is. Wanneer de mens dicht bij Jezus wil leven, en zich voortdurend ervan bewust is, dat hij een eeuwigheidsroe ping heeft, zal hij ook zijn taak op aarde beter kunnen vervullen. „Dat vereist een kosmisch denkvermogen zoals Krishnamurti dat bezit", zei mevr. Van den Berg. Met hoeveel belangstelling haar woorden werden aangehoord, bleek uit de vragen, die na afloop werden ge steld. Voor de Economische polltiere 'er in Alkmaar, mr. J. A. Markus, stond gis teren een zakenman uit Den Helder terecht, wie ten laste was gelegd dat hij een werkneemster op staande voet had ontslagen, ofschoon hiervoor geen dringende reden bestond. Ter rechts zitting bleek dat de winkeljuffrouw geweigerd had te voldoen aan de eis van de directie, om in verband met de drukte van de uitverkoop een uur eerder in de winkel te komen. De Officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, zeide dat een complex van omstandigheden aanleiding had ge geven tot dit ontslag waqrvoor volgens hem geen dringende reden bestond. Mr. Vellinga eiste f 40.— subs 20 da gen. De verdediger, mr. Van Raalte. kwam op grond van een oud arrest van de Hoge Raad, tot een conclusie, die tegengesteld was aan die van de Offi cier. Verdediger vroeg tenslotte ontslag van rechtsvervolging. Mr. Markus zal op 1 November schriftelijk vonnis wijzen. Gistermiddag is de gerestaureerde winkel van de fa. Gerard Leen, Keizer straat 107, heropend. De eerste bezoe kers zullen hebben gemerkt, dat de zaak nu gespecialiseerd is in baby- en kleuterartikelen. De gehele winkel inrichting is daaraan ook aangepast. Een oud-stadgenoot, de heer Klaas Kool uit Schagen, heeft de nieuwe betimmering en aankleding ontworpen en uitgevoerd. Het houtwerk is in smaakvolle zachte kleuren geschilderd en voorzien van decoraties, die het ook in een kinder kamer uitstekend zouden doen. In deze gezellige omgeving kunnen de huismoe ders een keuze doen uit allerhande arti kelen, die voor de verzorging en kle ding van baby en kleuter nodig zijn. MARKTBERICHT ALKMAAR, 25 October. Paarden markt. Aanvoer 131 paarden. De prij zen waren: voljarige paarden 850 1050; 2V2-jarige paarden 400—650; ly2-jarige paarden 350550; werk paarden 600—850; oudere werkpaar den 400—650; hitten 300—750; slachtpaarden 400850; veulens 200 350. Handel kalm. De Helderse volleybalcompetitie blijft zich in een flinke belangstelling ver heugen. Zó zelfs, dat drie nieuwe ploegen konden worden ingeschreven. Die nieuwe competitie teams zijn een tweede ploeg van de H.A.V. en een dames- en een herenteam van de Helderse Tennisclub. De wedstrijden die vorige week tegen een Amsterdamse en Zaan se ploeg werden gespeeld, hebben er toe bij gedragen dat de pogihgen om het spelpeil op te voeren zijn toegeno- nomen. Het is jammer dat dergelijke contacten niet vaker kunnen plaats vinden. De excentrische ligging van onze stad maakt dat onmogelijk. De laatste dameswedstrijden brach ten geen verrassingen, daar zowel HAV als Mulo wonnen. Deze ploegen handhaafden zich aan de kop van de ranglijst. Ook bij de heren werden normale uitslagen genoteerd. Oranje Blauw zegevierde met 154, 157 over HAV. De andere eerste klasse-ont moeting Pro Patria—WSOV eindigde in het voordeel van eerstgenoemde. De cijfers waren 1511, 1513. De overige uitslagen luidden: Mulo WSOV 2 8—15, 15—6 ,14—15; Her mesPro Patria 2 515, 1416; HKV 2—Openbare Werken 715, 15—17. De competitiestanden zien er thans als volgt uit: le klasse: Oranje-blauw 3 6, HKV 3 6, PP 3 4, Adelborsten 13 4, Adelborsten 2 3 2, Zeemacht 3 2, HAV 3 0, WSOV 3 0. 2e klasse: Openbare Werken 3 6, WSOV 2 3 4, HKV 2 3 4, PP 2 3 2, Mulo 3 2, Her mes 3 0. 3e klasse A: HCSC 2 4, WSOV 3 2 2, Gemeente Dienst 2 Fiscus 2 2 0, HAV 2 0 0. 3e klasse B: RGD 2 4, HMC 2 2, Openbare Wer ken 2 2 2, HCSC 2 2 2, Fiscus 12 0, HTC 0 0. Dames: Mulo 5 10, HAV 4 8, Pro Patria 1 5 8, Pro Patria 2 4 4, Zee macht 15 2, HKV 5 2, Hermes 5 0, HTC 0 0. Cijfers zijn respt. gespeeld punten. Morgenavond om half acht worden in het clublokaal van IVA aan de Westgracht enkele interessante tafel tenniswedstrijden gespeeld. In de eer ste plaats is daar de herenwedstrijd tussen IVA en HCSC. Het HCSC-team bestaat uit de heren Weemhoff, v. d Spek en Smit. Voor IVA komen uit Ma kelaar, Sinjewel en Van der Vliet, Beide teams verloren hun eerste com petitiewedstrijd. Gelijktijdig ontmoe ten elkaar de eerste dames-teams van IVA en WGW. Voor IVA spelen de dames Sinjewel, Vreugdenhil en Goe- degebuur. De WGW-kleuren worden door de gezusters Sinnige en mej. Rui tenburg verdedigd. Het is morgen hoog water om 8.05 en 20.30 uur, en laag water om 2.25 en 14.50. De temperatuur van het zeewater blijft dalende. Zij bedroeg dit maal 10.0 graden Celsius. Gistermorgen omstreeks acht uur fe de luitenant ter zee der tweede klasse H. P. aan boord van Hr. Ms. mijnen, veger „Ameland" vrij ernstig ,Ver een uitstekend onderdeel van het vaartuig gevallen. Hjj is met inwendige kneu- zingen naar het Marinchospitaal te Overveen overgebracht. Aanvankelijk liet het ongeval zici. niet ernstig aanzien, maar later op de dag werd het inroepen van medische assistentie raadzaam geoordeeld. pe mijnenveger, die zich op het operatie, terrein bij Terschelling bevond, zette koers naar Den Helder. Na de radio, oproep verlieten de snellopende res- cue-boat Hr. Ms. „Y 861" (de voor. malige RI 1) en Hr. Ms. mijnenveger „Schiermonnikoog", aan boord waar- van zich een dokter en een verpleger bevonden, de haven. Ter hoogte van de Noordpunt van Texel stapten deze over op de „Ameland". Het bleek niet wenselijk, de patiënt bij de vrij ruw» zee over te brengen. De „Schiermon nikoog" en de „Y 861" keerden terug naar Nieuwediep, waar zij gisteravond om acht uur aankwamen. Om kwart over negen arriveerde ook de minder snelle „Ameland", die aanlegde bij de steiger van de Texelse boot. Daar stond reeds een ambulancewagen van de Ko ninklijke Marine gereed. Aangezien de dokter onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk achtte, werd luitenant ter zee P. naar Overveen vervoerd. Zijn toestand is ernstig, maar niet levensgevaarlijk. In de „Sportkroniek" lazen wij d» volgende verzoeken om overschrijving: J. Siesling van Oosterparkers naar Helder; J. J. van Merwijk van Ber- dos naar Helder en L. W. B. Hageman van Foresters naar Helder. Hedenavond geeft het Stedelijk Muziekkorps zijn eerste winterconcert in Casino. Het programma wordt Za terdagavond herhaald: Mr. Mijiilieff kon op de jaarvergadering van het Witte Kruis slechts een gering aantal be zoekers welkom heten. Het ledental, zo deelde hij mede, was in het afgelopen jaar met 87 toegenomen en be draagt thans 1386. Het batig saldo op 1 Januari 1950 was f 5146,97. In 1949 zijn gehouden: twee moedercur sussen, twee cursussen voor verzorging van zuigelingen en tweemaal kwam er een spre- den in '48 794 artikelen uitgeleend, in '49 was dit aantal 986. Een sterke stijging was, niettegenstaande het ongunstige weer, waar te nemen in het gebruik van het zwembad, kwamen er in '49 6066 bezoekers en werden 432 schoolbezoeken geteld; voor '50 waren deze getallen 14.743 en 907, dus meer dan het dubbele. Men is bezig met het sloopwerk in de vroegere Naco-garage, waar het magazijn van het Witte Kruis zal komen met woonruimte voor de verpleegsters en een garag'e. Wanneer een en ander klaar is, zal het materiaal, dat aangevuld moet worden, wel onder beheer van de heer Speets blijven, maar de zusters zullen er toch een beter overzicht over heb ben. Bovendien komt het nieuwe magazijn meer in het centrum van de gemeente te liggen. Wegens vertrek van de heer Van Ingen moest een nieuw bestuurslid gekozen worden. Op voorstel van het bestuur zal de open ge komen plaats door de heer K. Beunder, hoofd der school te Breezand, worden ingenomen. De beschrijvingsbrief voor de algemene ver* gadering in Amsterdam was nog niet aanwezig. Do heer Liefhebber zal de afdeling' vertegen woordigen (plaatsvervanger de heer Doets). Met waarderende woorden voor het werk van de secretaris-penningmeester, de heer Lief hebber, en lof voor de badmeester, sloot mr. Mijiilieff de vergadering. Wijkverpleging. Sinds begin 1949 is het contact met Wie- ringerwaard op het gebied van wijkverpleging verbroken. Van de zusters Beels en Hekkert, die hier in '49 werkzaam waren, is laatst genoemde op 31 Mei '50 op eigen verzoek ontslagen. Zuster Molenmaker kwam 1 April '50 in dienst. De zusters legden 5643 bezoe ken af in '49, tegenover 3226 in '48. Ook hier dus een verhoogde werkzaaamheid, die eveneens in andere cijfers tot uiting komt. De stijging van het ledental van 525 tot 702 is verheugend, maar als rekening gehouden wordt met dat van het Wit-Gele Kruis blij ken toch altijd nog een 300 gezinnen in onze gemeente niet aangesloten. Dat is jammer voor deze nuttige instelling, maar ook voor de betrokkenen zelf, die misschien niet beseffen, dat zij zichzelf daarmee te kort doen, want dat zij de hulp, die ieder, geheel onverwacht, nodig kan hebben, moeten ontberen of veel duurder betalen. Het batig saldo was op 1 Januari '50 f 568,42. In '49 ging er voor f 6423,08 om bij de wijkverpleging (in '46 f2909,39). Er ger is de stijging van uitgaven voor de tuber- culose-bestrijding: in '46 was het bedrag f 4022,-, in '48 f 10.844,33 en in '49 zelfs f 13.212,51. Op Zaterdag 28 October zal de ac cordeonclub „Avanti" een herfstuit- voering geven in zaal „Wiron" te Den Oever. Het programma bestaat aller eerst uit een zestal populaire nummers, te spelen door „Avanti" onder leiding van de heer J. van Glabbeek. Na de pauze zal de toneelgroep O.V.K. uit Winkel optreden met het blijspel „Gebr Pompernikkel, in zuidvruchten" door D Lefeber. Dit gezelschap wist verleden jaar de eerste prijs te behalen op het toneelcon cours te Wieringen, zodat een avond van goed amateurtoneel kan worden verwacht. Het schijnt nog niet voldoende bekend te zijn, dat de zusters ook beschikbaar zijn voor kraamverpleging, maar ook biervoor moet men aangesloten zijn bij de vereniging Wijkver pleging. In de vacature-Rezelman en -Van Ingen werden in het bestuur de heren K. Beunder en W. Ooudshoorn gekozen. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat via een aanvrage bij de gemeente-arts, de zuster» ook behulpzaam kunnen zijn op de scholen, bij he bestrijdne van hoofdonrein. ONREGELMATIGHEDEN MET TEELTVERGUNNINGEN EN POOTGOED. Hubrecht van D. en Cornelis D„ twee bloembollentelers uit Breezand, ston den gisteren voor de Economische Po litierechter in Alkmaar, mr. J. A. Mar kus, terecht, omdat zij onregelmatighe den begaan hadden met teeltvergun ningen en pootgoed. De Officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, eiste bij verstek tegen Van D. f 200,subs. 30 dagen en f 25 subs. 10 dagen en tegen D f 206, subs. 30 dagen. Mr. Markus verminderde de tweede boete van Van D. tot f 20 subs. 10 dagen en vonniste voorts overeenkomstig de eis. LELIJKE VAL VAN LADDER Tijdens werkzaamheden, in de zaak van de heer A. v. d. Berg Jz„ waarbij van een ladder gebruik gemaakt werd, kwam de heer M. Broers te vallen. Hij kwam te recht op wat balken en stenen en bezeer de zijn rug zodanig, dat opname in een ziekenhuis voor het maken van een rönt genfoto nodig was. Geboren: Cornelis A„ d. van P« N. A. van den Berg en D. van Diepen. Ondertrouwd: H. Hardebol. huisschilder en G. Kiesling, beiden *e Zijpe. Jan Schager en A. E. Schager, beiden te Zijpe. Ov erleden: P. Nierop, 34 jaaD echtgenoot van M. Keetman. ZIJPER DAMCLUB De uitslagen van de competitiewed strijden luiden: A. LouweP. Koop man 0—2; C. Tuin—A. Slijkerman P 0—2; P. de Wit—G. Rademaker l-1' P. Hoedjes—C. Kooy 2—0; W. Jim' mink—P. J. Waiboer 1—1; A. Louwe- A. Slijkerman Jzn. 1—1. DE EERSTE SLEE GESIGNALEERD Aangemoedigd door de ruige vors die de landerijen een fijn wit tintje ha gegeven, verscheen op Texel reeds e® kleuter met een sleetje in het 8r langs de Kogerweg. En passant kon volgens d„ Tex. Crt., nog van de Ot men snoepenl VISSERIJBERICHT URK, 25 Oct. 1950. Door 11 vaart"'!!, werd aangevoerd: 4322 pond snockba 4547 cent; 346 pond rode baars cent en 2038 pond voorn 6—7 een 10 pond karper 13 cent. Alles per P Enige leden van de Prov. Stahjjj van Noord-Holland hebben op 2» ee„ voorgesteld, aan alle Statenleden exemplaar van het Gedenkboek De vinciale Wet Honderd Jaar aan te den. Ged. Staten adviseren thans, niet te doen, aangezien zulks de vinoie f 1264 zal kosten.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2