Tien wonderlijke dagen bij het dal Sport in 't kort Nederland en de markt voor wol Frankrijk kan na drie oorlogen Duitse herbewapening niet verwerken Shangri-la, de verloren vallei (2) Jungle Pimpernels ontdekking achter „de Verboden Rotsen" Akkers loodrecht in de bergen Lieftinck stelt de kabinetskwestie Wijmoetenveel invoeren Mr. s Jacob zonder illusies vertrokken Gevangenis bestormd en vier verdachten gelyncht OP HET MATJE Tweepersoons {ent Ijshockeyers zijn paraat Het Noorden sloeg Utrecht Ha(r)telijke gelukwens van Financiën Geertje Wielema brak het record 3 x 100 m wisselslag Het testament Al Jolson van iK/il Ct/u.Óiibu li/uO n. JN EEN GEDEUKTE, VERROESTE QUONSET-HUT werd me een paar weken na die vliegtocht boven Centraal Nieuw Guinea iets over het mysterie van Shangri-la, ergens in het hart van dat eiland, ergens bjj de Verboden Rotsen, onthuld, en die mededelingen naren merkwaardig ge noeg om later over dat mystieke Shangri-la meer gegevens te verzamelen. De bergbevolking van Centraal Nieuw-Guinea is op de hoogte van een soort legendarische vallei, die zich ergens in het binnenland moet bevinden. Die bevolking spreekt daar alleen fluisterend over en tegenover de enkele, een zame blanke die hun pad kruist helemaal niet. Het is een geestenland. Daar wonen verschrikkelijke wezens. Het ene verhaal vertelt van reuzen, het an dere over afzichtelijke dwergen. Wéér andere verhalen gewagen van witte papoea's. In ieder geval is er geen enkel contact tussen de bergbevolking en de bewoners van die „spook-vallei". £EN PAAR blanken in Nieuw Guinea zijn op de hoogte van die verha len, legenden en geruchten. Eén van hen is Jan van Eechoud, thans Resi dent van Nieuw Guinea, de man die een indrukwekkend aantal tochten dwars door de jungle maakte onder de allermoeilijkste omstandigheden, Een ander: Dr. Jean Victor de Bruyn, Jungle Pynpernel, die in de jaren dat hij samenleefde met de bergbevolking, allerlei vreemde geschiedenissen over dat gebied te horen kreeg. En een derde was een Amerikaan: mr. Ri- chard Archbold, de ontdekkingsreizi ger, die vóór wereldoorlog II verschei dene grote tochten door Australisch Nieuw Guinea maakte en met plannen rondliep voor een tocht in het no, maagdelijke centrum van het Neder lands gedeelte. Richard Archbold, -de Amerikaan, stonden grote gebeurte nissen te wachten. In de jaren 1938'39 vindt zijn grote expeditie plaats, een der grootste en best voorbereide, die ooit georgani seerd zijn. Het is het American Mu seum of Natural History, dat hem uit zendt. Doel: biologische onderzoekin gen en het aanleggen van natuurhis torische verzamelingen. Terrein: het onbetreden gebied tussen de Wilhel minatop en de Idenburgrivier, meer speciaal de noordelijke hellingen van de 5000 meter hoge, met sneeuw en ijs bedekte Wilhelminatop. Het wordt niet alleen een Ameri kaanse, maar ook een Nederlandse ex peditie. Enkele Nederlandse gedele geerden sluiten zich aan, en een dek kingsdetachement van het KNIL wordt eveneens ingedeeld. Ten slotte gaat men terra incognita verkennen en weet men niet welke ontmoetingen men zal hebben. Richard Archbold doolt en werkt wekenlang in het gebied Noordooste lijk van de Wilhelminatop. Een rauw en onmenselijk wild gebied, bedolven onder sneeuw en ijs. Hij zoekt de din gen, die hij zoeken moet en vindt ze. Hij vergaart een enorme hoeveelheid materiaal en mr. Richard Archbold kan tevreden zijn. Maar deze Amerl- Reddende hand van Prof Romme (Vervolg van pagina 1) De heren jhr. mr. M. van der Goes van Naters, de fractie-voorzitter van de PvdA en mr. P. J. Oud, de fractie voorzitter van de VVD, meenden niet temin, dat toch maar gestemd moest w-orden, tenzij de heer Lucas, de con sequenties vrezende, zijn amendement introk. Maar prof. mr. C. P. M. Romme (KVP), die op een re^eringscrif's niet bijster gesteld scheen, stak prof. Lief- tinck de reddende hand 'pe, nadat hij hem eerst gekapitteld had over een minder gelukkige uitlating en over het onder druk zetten van de Kamer. Wat komt er op deze manier van het ge meen overleg tussen regering en pa lement terecht? riep hij uit. De RK- fractievoorzitter gaf in -overw ging in de vaste co—imissie uit de Kamer te zoeken naar een voorstel, dat het geld opbrengt, dat de schatkist door het amendement-Lucas derft. Prof. Lieftinck had daar wel oren "aar, maar toch school er nog een ad dertje onder het gras. Niet alleen zoe ken naar „en redelijk compensatie- voorstel, zo voerde hij tegen de heer Romme aan, maar ook het amende ment-Lucas zelf nog eens terdege be kijken, hetgeen nu niet direct de be doeling van de fractie der KVP was. Nog een kans Toen schorste de voorzitter de ver gadering voor de gewone vijf-minuten- Pauze. Deze onderbreking groeide ech ter uit tot een zeer lange pauze. Om non minuten over zeven werd de ver gadering heropend en toen deelde de voorzitter mede. dat hij overlegd had met de minister van Financiën en met °o vaste commissie voor de belastin- 8on. Hij stelde voor de beraadslagin- gen te schorsen tot Donderdag No vember en voegde hieraan 'toe, dat er 'en redelijke kans op de mogelijkheid van een oplossing aanwezig is: de mi nister heeft zich bereid verklaard na der overleg te plegen. Hij is bereid in overweging te nemen een sociaal en economisch te verantwoorden directe rPH-!ging voor de middengroepen, vol- edig gecompenseerd door een sociaal en 'oonomisch verantwoorde ver' - ging an andere belastingen. Nadat het voor stel van de voorzitter tot schorsing der uc VUUI ~®*aadslagingen was aangenomen, de vergadering gesloten. kaan is niet tevreden. Er is een ge rucht, een verhaal, dat hem niet los laat. Een gerucht, dat hem al lang daarvoor is komen aanwaaien. Het gerucht dat vertelt over een myste rieuze vallei, ergens in dit land. Hj moet hier dicht in de buurt van dat dal zijn. Maar de dragers, bergpapoea's en dajaks, voelen niets voor de bedoe lingén van hun leider. Ze willen veel liever terug. Waarom achter spook- valleien aanjagen? En de dragers zien achterom en beramen de terugtocht. Het bekende verschijnsel van zo meni ge expeditie in dit land. DE ONTDEKKING j£N DAN ontdekt de Amerikaan Archbold, eigenlijk nog onver wacht, die vallei. Op 18 Augustus 1939 is hem een plaats bekend in het stroomgebied van de Baliem-rivier (die de gehele vallei doorstroomt! waar de meegenomen Guba, een vlieg- boot, kan stijgen en dalen. En drie maanden later staat Archbold's eer ste bivak aan de Baliem en hijzelf aan de vooravond van tien onverge telijke dagen. Misschien wel de zeld zaamste, meest indrukwekkende da gen van zijn leven. Want hij bevindt zich aan de poort van het legendari sche dal, dat van hem de naam krijgt Grand Valiey. De Grote Vallei. Gedurende tien dagen verkeert Ri chard Archbold met een deel van z'n mannen aan de ingang van die vallei en ze doen de allermerkwaardigste ontdekkingen op land- en volkenkun dig gebied. Daar, aan die ingang, le ven reuZen noch dwergen, maar wel een groot, fors en zeer gezond men senras. De agrarische cultuur staat op een buitengewoon hoog peil en men beschikt daar over een drainage- systeem, dat zelfs de akkers en vel den die enkele duizenden meters hoog tegen de vervaarlijk schuine berghel lingen geplaatst zijn, van water voor ziet. Het zijn tien dagen,' boordevol ont dekking van nieuw leven, en Archbold heeft maar éér. doel: verder gaan. Heel die wonderlijke Grand Valley doorkruisen en verkennen. Maar de betreder van dit terra in cognita wikt, en Wereldoorlog II be schikt. Er komt een radiobericht uit de USA, dat Archbold terugroept. En Archbold keert de ingang van The Grand Valley de rug toe en reist naar zijn vaderland. De Grote Vallei blijft eenzaam ach ter, en het leven gaat daar door, zo als het tienduizenden jaren lang daar doorging. JUNGLE PIMPERNEL' S ONTDEKKING JUNGLE PIMPERNEL maakte in 't begin van '39 een grote tocht van zijn basis aan de Wisselmeren naar 't Oosten en gedurende die tocht sprak hij keer op keer met de bergbevol king over de grote, onbekende vallei, die zich daar ergens in het Oosten moest bevinden. De bergpapoea's we zen hem een eeuwenoude handelsweg, lopende naar het gebied van de Car- stensztoppen. Daar moest die vallei zijnver weghéél ver daar, waar de Baliem stroomdeZe vertelden het met bonzend hart. Niet één van hen was bereid hem zo ver te volgen en Jungle Pimpernel was verplicht terug te keren. Later vloog deze merkwaardige jonge bestuursambtenaar over de on bekende rotsen en valleien van Cen traal Nieuw Guinea en ontdekte hij de oorsprong van de Baliem. Déze ont dekking moest hij echter delen met Jan van Eechoud, die eveneens op de hoogte was van het bestaan dezer oorsprong. Twee der meest ervaren jungle-lopers hadden onafhankelijk van elkaar, dezelfde ontdekking ge daan! Maar Jungle Pimpernel kwam in die jaren niet in The Grand Valley, die van Van Eechoud de naam ,,Baliem- Vallei" kreeg. Zelfs zijn „lijfgardist" en gids Soalekigi weigerde zó ver te gaanDie was niet van plan z'n leven te geven aan zoiets verschrik kelijks en duivels als dat geestenland! UITKIJKPOSTEN EN PIJLEN f)P EEN DAG in 1942 vloog Colonel Ray T. Elsmore in 'n twee-motorige Lockheed op 10.000 voet hoogte over Centraal Nieuw Guinea. Elsmore was leider der luchttransporten van de Geallieerde Luchtstrijdkrachten in de Z.W.-Pacific en op zoek naar ge-, schikte landingsplaatsen in het bin nenland. Landingsplaatsen voor de vliegtuigen, die de verbinding ondei hielden tussen Merauke aan de Zuid kust en Hollandia op de Noordkust. Op die dag deed Elsmore de ontdek king van z'n leven. Hij vloog' over een vallei, die zich als een fantastisch g- kleurde maquette onder de onderste nevelvelden verborg en waar hij men sen aan het werk zag op akkers, die haast loodrecht tegen de hellingen la gen. De Lockheed dook en toen zag hij dingen, die hem niet verbijstering sloegen. Ronde huizen en hoge uit- kijkposten, bezet door wachters. On der die posten stonden pijlen gereed. De meeste wachters vluchtten, toen het vliegtuig ronkend in het dal neer dook. Enkelen keerden zich om en wierpen hun speren naar dat toestel Colonel Elsmore meende een nieu we vallei ontdekt te hebben. Maar toen hij de foto's, op die tocht gemaakt, opzond aan zijn landgenoot Archbold, bleek dat het om één en dezelfde val lei ging: The Grand Valley! EL DORADOSHANGRI-LA £R WERDEN daarna meer vluchten naar die vallei gemaakt. De eerste Amerikaanse oorlogscorrespondenten vlogen er met Elsmore heen en wat ze zagen vervulde hen met opperste ver bazing. Een paradijs achter de bergen. Een soort El Dorado in het stenen hart van wild Nieuw Guinea. Een van hen gaf die vallei een naam: Shangri- la Die naam behield het dal in die jaren. En niet lang daarna zouden alle voorpagina's van alle Amerikaan se dagbladen die naam groot opge maakt vermelden. Dat was in Mei '45, toen een vliegtuig met 21 jonge mi litairen en 4 Wac's (meisjes van het Amerikaanse Vrouwen Korps) in Shangri-la neerstortte en er twee mannen en één der meisjes overble ven. Dit is het drama van Shangri-la geworden; één der drama's van Cen traal Nieuw Guinea, dat alleen wereld kundig werd gemaakt omdat het toe vallig Amerikanen betrof. Als Neder landers daar ten ondergaan, door gaans onder minder „romantische" omstandigheden, hoort men er niets van. Nu werd dat ene meisje, miss Margaret Hastings, bijna een nationale figuur HET EERSTE CONTACT QP DIT ogenblik, October 1950, ligt de Baliem Vallei, The Grand Valley, Shangri-la, achter de besneeuwde top pen van de Verboden Rotsen. Het volk werkt daar tegen de schuine hellingen en het werkt voort zoals het eeuwen lang werkte. Onbekend met de we reld, onbekend met de „rode mensen". Het leeft daar in het Stenen Tijdperk zoals het wil leven, en het sterft er zoals het w i 1 sterven. Het zou echter kunnen zijn, dat binnenkort opnieuw de naam van de Baliem Vallei in het brandpunt der belangstelling komt te staan. Moge het zijn, dat het dan Nederlanders zijn, die zich daarheen begeven en Neder landers, die het eerste contact leggen met dit wonderlijke bergvolk. En aan wie zouden wij dan eerder denken dan aan mannen als Jan van Eechoud en dr. De Bruyn, Jungle Pimpernel, die bewezen, in de loop van lange jaren, dat ze beschikken over de tact, hel inzicht en de intuïtie om dat eerste contact te leggen? Dat eerste con tact, dat alles bepaalt voor de primi tieve bevolking en dat voor hen altijd neerkomt op: angst en verwondering. Wat hen roept en lokt naar deze onbekende streken, dit misschien laat ste brok terra incognita op deze nu bijna geheel verkende planeet, is ze ker niet alleen de roepstem van het avontuur en de hang naar romantiek. Zeer beslist niet. Zulke mensen wor den door andere motieven gedreven. Door motieven, die in aanzienlijke mate te maken hebben met waarach tige mensenliefde, en met het verrij ken van het wetenschappelijk arse naal der mensheid van deze dagen. ANTHONY VAN KAMPEN. Nog steeds is het einde van de strijd in Indo-China niet te zien. Hoewel er zwaar gevochten wordt, rukken de communistische strijdkrachten steeds vérder op, langs het ruim 200 km. lange front. Franse soldaten nemen een communistische soldaat gevangen. Gesprek met de heer E. D. Govers Shangri-la: de naam van het dal in de beroemde vóóroorlogse speelfilm „Lost Horizon', zich afspelend ergens achter de Himalaya, op de hoogvlakte van Pamir. JJIT DE RESULTATEN van de ten toonstelling, die deze zomer te 's-Hertogenbosch is gehouden, bleek duidelijk, dat de schapenteelt in N.- Holland mede toonaangevend is voor de Nederlandse schapenhouderij. Dit betekent, dat de belangstelling voor alles, wat deze tak van bedrijf aan gaat, in ons gewest zeer groot moet zün en het deed ons dan ook genoegen de heer E. D. Govers te Alkmaar be reid te vinden ons bet een en ander mede te delen omtrent de perspectie ven van de wolmarkt. De grote wolvoortbrengende landen vindt men alleen op het Zuidelijk halfrond, ht zijn Australië en Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika, Argentinië, Uru guay en Paraguay. De soorten, die uit deze landen komen zijn verschillend. De Merinowol, die van uiterst fijne kwaliteit is, komt uit Australië en Zuid-Afrika. Argentinië en Nieuw- Zeeland leveren de grovere wol, ter wijl ten slotte Uruguay en Paraguay een tüssensoort produceren, die veel overeenkomst vertoont met de wol, die in Nederland wordt voortgebracht. On ze Nederlandse wol leent zich overi gens uitstekend voor de fabricage van dekens, brei- en industriegarens, maar is minder goed te gebruiken voor de vervaardiging van costuumstoffen. De prijsstijging. De prijsstijging van de wol zette reeds in aan het begin van dit jaar en ze was het gevolg van verschillende factoren, die alle op zichzelf een prijs verhogende werking hadden. In de eerste plaats verscheen Rus land aan de Australische markt, iets, wat in het verleden niet het geval was. Daarnaast waren de voorraden in W.- Europa betrekkelijk gering, zodat de Westeuropese landen als concurreren- den' moesten meebieden. Onder zulke omstandigheden pleegt altijd de speculatie op te treden en de ze werd nog in de hand gewerkt door het feit, dat vooral in Engeland de vrees voor devaluatie van het pond hand over hand toenam. Bij dit laat ste moet worden bedacht, dat vermoe delijk geen enkel artikel zich beter leent voor speculatie dan juist wol. Wanneer het goed wordt bewaard, is er practisch gesproken geen kwali teitsachteruitgang en wol. die 20 jaar oud is, kan nog zijn' als die van de laatste scheer. Later in het jaar hadden de gebeur tenissen plaats in Korea, de specula- Met de KLM-Constellation „Rotter dam" is de minister van Oorlog en Marine, mr. H. L. s' Jacob Woensdag avond naar Washington vertrokken om daar deel te nemen aan de confe rentie van ministers van Defensie der landen aangesloten bij het Atlanti sche Pact. Voor zijn vertrek hadden wij een ge sprek met de minister, waarin hij on der meer vertelde te verwachten Za- De gevangenis van Xapece in Zuid- Brazilië is vorige week het toneel ge weest van een bloedig drama. Te mid dernacht heeft een woedende menigte de gevangenispoort ingebeukt en, na de bewakers te hebben overmeesterd vier gevangenen, die er van verdacht werden de kerk in brand te hebben gestoken, doodgeschoten en hun lijken op een brandstapel geworpen. De be wakers slaagden erinde brandende lijken te doven, voor zij volledig ver koold waren. Men heeft op de lijken sparen gevonden van folteringen. terdag 4 November in Nederland terug te zijn De conferentie wordt gehou den op 28, 29, 30 en 31 October. Daar na zal gelegenheid bestaan gedurende twee dagen leger- en marine etablis sementen te bezichtigen. Donderdag 2 of Vrijdag 3 November hoopt de mi nister dan de terugreis te aanvaarden. Uiteraard kwam het plan der Franse regering ter sprake. De minister zei- de te verwachten, dat het nieuwe Franse plan de besprekingen in Was hington zal bemoeilijken. „Immers", zo zeide hij, „nu komt een geheel an dere gedachte naar voren en boven dien is het plan Pleven gekoppeld aan het plan-Schuman, waarover nogal het een en ander te doen is". Overi gens dacht de minister niet, dat het Franse plan consequenties voor Ne derland inhoudt. Wel heeft een en an der tot gevolg, dat de Nederlandse minister persoonlijk weinig verwach tingen koestert omtrent de besprekin gen in Washington. „Er zullen", zo zei hij. ..naar mijn mening geen grote be sluiten worden genomen. De herbewa pening van Duitsland kan Frankrijk intern politiek niet verwerken. Daar voor is de herinnering aan 1870, 1914 en 1940 in Frankrijk nog te levendig Ik acht het zelfs niet uitgesloten, dat deze moeilijkheden te zwaar zullen blijken te zjjn voor de huidige Franse regering". tie trad op met vernieuwde kracht en de prijzen vlogen opnieuw met spron gen de hoogte in. Wel probeerden de Verenigde Staten van Amerika deze speculatiezucht af te remmen, maar de resultaten van deze bemoeienissen zijn tot dusverre nog niet zeer groot ge weest. Productie én behoefte. Hoe weinig Nederland in staat is om in de eigen behoefte te voorzien, blijkt uit de volgende cijfers. De productie aan scheerwol bedraagt per jaar ongeveer 1.000.000 kg. Daar naast wordt nog ongeveer 600.000 kg zogenaamde blootwol voortgebracht. Blootwol is wol, die verkregen wordt van de huiden van geslachte schapen. Aangezien we hierbij te doen hebben met wol van zeer verschillende leng te, is de kwaliteit minder dan die van de scheerwol. Tegenover deze productie van ruim anderhalf millioen kg staat een be hoefte van niet minder dan ongeveer 15 millioen kg. Hiervan komt 8 mil lioen kg voor eigen gebruik, de reste rende 7 millioen kg worden door onze textielfabrieken verwerkt en weer ge ëxporteerd. Over het algemeen kan worden ge zegd, dat de Nederlandse wol een zeer goede prijs opbracht. Deze was onge veer even hoog als de hoogste prijs, die werd besteed voor zogenaamde cross- bred, vrij lange en iets grovere wol, geen Merino. Intussen doet zich het verschijnsel voor, dat zowel in Nederland als in verschillende andere Westeuropese landen het aantal schapen vermindert. In Nederland daalde het aantal voor de weiderij bestemde schapen van 31.000 op 7.000, terwijl het aantal ooien, bestemd voor de fokkerij, verminder de met bijna 50.000. Het resultaat daar van is geweest, dat de Nederlandse wolproductie in de afgelopen zomer ruim 20 pet. lagfer was dan in 1949, een aanzienlijk productieverlies, dat moest worden opgevangen door meer dere import. p^LLEN, die nog niet meerderjarig zijn, doen er beter aan, zich te ver diepen in de marktberichten op een andere pagina, want hetgeen hier volgt is rijst met kerrie en sambal voor men sen met volgroeide magen. Zo en als de ouwelieden nu een beetje dicht om me heen komen staan, zal ik ze eerst even de hoed beschrij ven, die het jonggetrouwde vrouwtje droeg, dat vanochtend, mede namens haar man, op het bankje der verdach ten zat te wiebelen. Het was een soort spiralerige aureool van dun ijzerdraad, omwoeld met genopte tafzij en daar overheen in gebiesde plooitjes zo'n witte sjerp van kippengaas. Een schrik kerig kind zou er stuipen van krijgen, maar boven de blozende toet van dit jeugdig mevrouwtje kreeg het ding de kittige allure van laat-de-kat-maar- komen. Nu had dit mevrouwtje eigenlijk stof en as op haar hoofd moeten dragen als demonstratie van boete en berouw, maar met een zesweeks huwelijk lacht de wereld zo blomzoet, dat je wel terug moet lachen. Hetgeen ze dan ook zachtjes deed ondanks die tweeper soons kampeertent en dat verkeerde trouwboekje, waarover zij en heur Hendrik zich ietwat te vroeg de be schikking hadden aangemeten. Het was in Augustus en ze waren nog niet getrouwd. Ze gingen samen kamperen in een streng dorp en ze hadden maar één tent. Daar kun je mee tobben, vrienden. Want de ge meenteraad aldaar had sinds jaar en dag in het tentenleven de vrije bokken van de maagdelijke schapen geschei den; slechtsop vertoon van een trouw boekje accepteerde de veldwachter tweepersoonsbedden en twijfelaars. Gelijk het behoort in een maatschappij met borden en prikkeldraad. Stel je voor Gezien die ene tent en subsidiair ge zien het naderen van de trouwdag en- meer subsidiair gezien en gelet op de hang naar gezelligheid, die de mens nu eenmaal is ingeschapen, hadden Hendrik en Mientje (bij wijze van ren teloos voorschot) het trouwboekje ge leend van een gehuwde kennis en daarmee hadden ze het gemeentebe stuur een rad voor de ogen en zichzelf het tweepersoons tentzeil openge draaid. Eén alleen is maar verdrietig en laat de klok maar luien. Hoe het allemaal uitgekomen is, weet ik niet, maar de officier trilde vanochtend van kwaadheid. Schande lijk misbruik van huwelijkspapieren en ik heb de indruk, zei de magistraat, dat het initiatief van de vrouw is uit gegaan. Hij zei er niet bij, waaróm hij zulks dacht, maar ik denk dat Eva en de appel hem door het brein spocjcten. De vrouwen hebben van de aanvang af het initiatief genomen; wij, man nen, bleven het sterke geslacht. Eerlijk is eerlijk. Het werd een eis van voor ieder 25 gulden boete of tien dagen brommen (in aparte celletjes, 'want we maken er geen potje van), maar de rechter, die het vonnis velde, had begrip voor de situatie en hij herinnerde zich wellicht Vader Abraham, die reeds in zijn da gen zei, dat de vrouw in de tent hoort. Het werd een tientje boete en dat is dus twintig gulden uit één en de zelfde portemonnaie. Samen uit, samen thuis. Waaruit maar weer blijkt, dat rente loze voorschotten soms veranderen in ware woekerzaakjes. En waarmee we het tentzeil der lief de thans zachtkens dichtdoen. KAR EL. Te Utrecht heeft het Noordelijk elf tal een verdiende 2—3 overwinning behaald op het Utrechts elftal. De wedstrijd Zuid-Slavie—Noor wegen op Zondag 5 November te Bel grado zal geleid worden door de heer K. Schipper uit Groningen. Voor de 20e Marathon van Kosice, Zondag a.s., zijn inschrijvingen van 84 athleten binnengekomen, w.o. de Ne derlander Joop Overdijk van AAC. In het komende ijshockey seizoen zullen voor Nederland om de West- Europa-Cup spelen de bekerhouder HHYC uit Den Haag, de TYSC uit Tilburg en de Ijsvogels uit Amster dam. Amsterdam neemt echter alleen deel onder de voorwaarde, dat alle thuiswedstrijden als uitwedstrijden De Wolverhampton Wanderers hebben dezer dagen een bedrag van 12.000 Pd.St. als „premie voor trouwe diensten verdeeld onder twaalf spelers, die telkens weer verleidelijke aanbiedingen van andere verenigingen hadden afgewezen, omdat ze hun club niet in de steek wilden laten. Natuurlijk ontvingen de twaalf gelukkigen felicitatiebrieven uit alle delen van Engeland. Er was echter één brief bij welke zij met gemengde gevoelens lazen. Die brief kwam van het departement van financiën en behelsde, behal ve oprechte gelukwensen, ook de onder betuiging van leedwezen uitgesproken mededeling dat van de aanhankelijkheidspremie on geveer 30 percent aan belastingen moest worden betaald. worden gespeeld, dit in verband met 't feit, dat Amsterdam geen ijshockey- baan meer bezit. Verder spelen twee Franse en twee Belgische ploegen. Van Oostenrijkse zijde is het plan geopperd om de beraamde landen- wedstrijd gewichtheffen BelgieOos tenrijkNederland, te houden in het voorjaar van 1951 te Antwerpen. Het voorstel vond een gunstig onthaal. Tijdens een zwemfeest in de over dekte zweminrichting te Hilversum heeft de Robbenzwemster Geertje Wielema een geslaagde aanval gedaan op het Nederlands record 3 x 100 me ter wisselslag persoonlijk, dat sedert 30 Maart 1949 op naam stond van An- nie Veldhuizen met de tijd van 4 min. 27,5 sec. Geertje Wielema, die geheel alleen over de baan ging, legde de af stand af in 4 min. 17,9 sec., zodat zij 't oude record met 9,6 sec. verbeterde. Vier millioen dollar De overleden zanger Al Jolson heeft vier millioen dollar nagelaten. Deze erfenis zal worden verdeeld- onder Joodse. Protestantse en Room-Katho- lieke liefdadigheidsinstanties, die elk een gelijk aandeel krijgen, nadat hier van voor behoeftige studenten een spe ciaal legaat is afgetrokken. Voor zijn weduwe (zijn vierde vrouw) en de twee aangenomen kinderen zijn even eens geldelijke voorzieningen getrof fen. Al Jolson liet zijn derde vrouw, Ruby Keeler en hun aangenomen 15- jarige zoon AI Jolson Jr. niets na.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5