Chinese troepen in Korea? Gevangenisstraf geëist tegen twee Nederlandse planters op Java Hem brug ponten Zondag gereed? De eis tegen de „Schelde "-directie Kampioensrit 1950 der K.N.M.V. Bergplaats en versiering Vervanging van het fiscale noodrecht Cultureel Nieuws Zuidelijken ontmoetten onverwachts tegenstand Geen collectieve gratie politieke delinquenten Nader overleg inzake amendement-Lucas Directeur van het P.E.N. gaat heen Odette Churchill en Anna Neagle in ons land Post voor Korea-strijders Zij moeien electrische centrales verdedigen De geruchten over de interventie van Chinese troepen in Korea houden aan. Thans wordt gemeld, dat communistisch China veertigduizend man in de strijd heeft geworpen, teneinde te voorkomen, dat de verbonden troepen de grote electrische centrales aan de Yaloe, welke de Mandsjoerijse zware industrie van stroom voorzien, in handen krUgen. Deze liggen aan de Koreaanse kant van de Yaloe. Het bstreft hier de Soelso-dam en enkele centrales, die in 1937 door de Japanners zijn gebouwd en ook Korea stroom leveren. De Chinezen zouden tevens de grens tussen Mandsjoerije en Korea aanzienlijk versterken en maat regelen nemen, om de industriële bedrijven uit deze streken naar het binnenland te verplaatsen. De generaal, die het bevel voert over het tweede Zuidkoreaanse legercorps, heeft over de Chinese interventie een verklaring afgelegd, die door de Ame rikaanse adviseurs zou zijn aanvaard. Hij deelde mede, dat de Chinese troe- Gedurende de strijd op Korea heben de soldaten van de verbon den legers wel geleerd, dat ze met het opbrengen van Noord- Koreaanse krijgsgevangenen zeer voorzichtig moeten zijn om niet het slachtoffer te worden van trucs. Deze soldaat van de 7e Amerikaanse Cavaleriedivisie heeft er voor gezorgd dat zijn gevan gene geen streken meer kan uithalen. In bepaalde gevallen voor waardelijke vrijlating Naar aanleiding van de berichten over collectieve gratie, die hier en daar zijn gepubliceerd, deelt men ons van be voegde zijde mede, dat er geen voorne mens zijn tot collectieve gratieverlening aan politieke delinquenten. Wel zal ten aanzien van degenen, die een straf hebben te ondergaan van maximaal 10 jaar en voor wie het tijdstip, waarop voorwaardelijke invrijheidsstelling kan ingaan, niet ver af is, van geval tot ge val worden nagegaan, of er aanleiding kan worden gevonden hen voor voor waardelijke gratie voor te dragen. Ernstige gevallen van verraad en mishandeling b.v. komen daarvoor niet in aanmerking. Gratie wordt geenszins verleend om dat de opgelegde straf niet geacht kan worden juist te zijn, doch moet worden gezien als een bijzondere gunst, bij het verlenen waarvan zoals ook bij com mune delicten geschiedt gelet wordt op de gunstige mogelijkheid van reclas- op deg unstge mogelijkheid van reclas sering. Later zal worden nagegaan in hoe verre ook bij zwaarder gestraften om gelijke redenen soortgelijk gunstbetoon mogelijk is. De belaslinqonlwerpen Toen de voorzitter der Tweede Ka mer Woensdag voorstelde, de beraad slaging over het amendement-Lucas op het wetsontwerp tot .verlaging van In komsten- en loonbelasting te schorsen met welk voorstel de Kamer zich verenigd heeft voegde hij daaraan toe, dat de minister van financiën zich bereid had verklaard, nader overleg te plegen. Het ANP verneemt, dat dit overleg van de minister met de com missie van voorbereiding is geopend en dat de besprekingen nog worden voortgezet. In deze commisf/ie van voorbereiding hebben zitting de leden en plaatsvervangende leden van de vaste commissie voor de belastingen. Mr. W. Snellen* directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland, heeft met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag gevraagd wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Ged. Staten stellen aan Pro vinciale Staten voor, dit ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen, onder dankzegging voor de gedurende meer dan 26 jaar aan de Provincie bewezen diensten. Ter benoeming van een nieuwe di recteur bieden Ged. Staten de na volgende voordracht aan: 1. ir. J. den Boesterd, hoofdingenieur bij het Ge meente Energiebedrijf te Rotterdam; 2- ir. J. K. Lijfering, eerstaanwezeno hoofdingenieur bij het Provinciaal Electriciteitsbedrjjf in Friesland. pen te Oensan, op zeventig kilometer van de Mandsjoerijse grens, in de strijd geworpen zijn. Zelfs gaf hij de num mers op van een drietal regimenten. Indien deze berichten juist zijn, zou den zij verklaren, waarom de Zuid- lcoreanen gisteren plotseling krachtige tegenstand ondervonden. Nabij Oensan n.1. stuitten de Zuidelijken plotseling op zulk een krachtig verzet, dat het nodig werd. hen uit de lucht te be voorraden. Zij kregen gebrek aan ben zine en munitie. Groepen Noordkoreanen trekken zich volgens sommige berichten over de grens van Mandsjoerije terug, waar zij zich hergroeperen. ANAK AGUNG GEZANT IN BELGIE Officieel is bekendgemaakt, dat Anak Agung Gde Agung, destijds mi nister van Binnenlandse Zaken der RIS, ig benoemd tot gezant van Indo nesië in Belgie. Verzetsheldin en filmster Een filmster en een groot verzets strijdster kwamen Vrijdag tezamen op Schiphol aan. Het waren Anna Neagle, Engeland's „first lady van het witte •doek" en Odette Churchill, een franse vrouw, die in de afgelopen wereldoor log als Britse agente fungeerde „dooi de Duitsers gevangen genomen werd, gemarteld en ter dood veroordeeld en ten slotte op het laatste ogenblik in het concentratiekamp Ravensbrück door de geallieerde troepen werd bevrijd. Voor haar uitzonderlijk dapper optreden ontving zij na afloop van de oorlog de hoogste Britse onderscheiding, het George Cross. Thans heeft Anna Nea gle het werken en lijden van Odette Churchill uitgebeeld in de film „Odet te Churchill", die Vrijdag in ons land zijn première beleefde. Tevens arriveer den op Schiphol Peter Churchill, Her- bert Wilcox, de maker van de film, en Trevor Howard, die de rol van captain Churchill vertolkte. De gala-première werd o.a. bijge woond door minister-president Dr. W. Drees, minister J. R. H. van Schaik, de president van de Hoge Raad mr. dr. J. Dbnner, de voorzitter van de Eerste Kamer, vier secretarissen-generaal, de ambassadeurs van Groot Brittannie, Amerika, Belgie en India, de Franse zaakgelastigde en de gezant van Zuid- Afrika. De substituut officier van Justitie bij de landraad te Situbondo, de heer Halik, heeft in de bekende Kaju Mas zaak tegen de administrateur ir. J. M. H. J. Houben vier jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd doorgebracht in preventieve hechtenis geëist. De eis tegen de heer H. L. van Sloten, employé van Kaju Mas, luidt zes jaar met aftrek van preventief. Zoals bekend, ontstond op Zaterdag 4 Februari op de koffie-onderneming Kaju Mas in het Situbondose een schietpartij, waarbij de TNI-soldaat Santoso door een schot uit de revolver van ir. Houben werd gewond en de TNI-soldaat Karno door schoten uit de sten van de heer Van Sloten dode lijk werd getroffen. Sinds 4 Februari j.1. bevindt de heer Van Sloten zich in voorarrest, dat hij grotendeels heeft doorgebracht in het ziekenhuis te Situbondo. Ir. Houben heeft het regentschap Situbondo niet mogen verlaten zonder toestemming. Na het uitspreken van het requisitoir hield de verdediger, mr. R. Surjadi, zijn pleidooi, dat ruim twee uur duurde. De verdediger wees erop, dat het noodzakelijk is de zaak te projecteren op de achtergrond van de maatschap pelijke constellatie van het land tij dens het gebeurde. De Indonesische maatschappij was toen nog verre van normaal en stabiel. Het is geen schan de dit te erkennen. Niet willen erken nen is struisvogelpolitiek. Herhaalde lijk hoorden verdachten van rampok- partijen en moorden in de onmiddelij- ke omgeving. Is het te verwonderen, dat zij nerveus waren en in hoogspan ning verkeerden? Dit is een testcase, die moet bewijzen of het jonge Indo nesië in staat is de beginselen van een rechtsstaat te verwezenlijken. Het door de arrestatie van beide verdach ten geschokte vertrouwen in planters kringen zal alleen terugkeren, als zij weten, dat de rechten op onpartijdige en objectieve wijze vonnis heeft ge wezen en als zij overtuigd worden, dat ze door een onpartijdige rechter be schermd zijn tegen eventuele wille keur van wie dan ook. Zo niet dan zul len de planters wegtrekken en de be drijven gesloten moeten worden. De raadsman concludeerde ten slotte tot ontslag van rechtsvervolging omdat de feiten uit noodweer of noodweer-exces gepleegd zijn. (Vervolg van pagina 1) Het oude remmingswerk, dat 18 jaar heeft dienst gedaan, was vrijwel geheel verrot en het werd de hoogste tijd, dat hierin voorzieningen werden getroffen. Weliswaar bracht de firma Van der Vlies, die reeds twee en twintig jaren de onderhoudswerken in het Noord zeekanaal verzorgt, geregtld proviso rische herstellingen aan, maar afdoen de waren, deze uiteraard niet. Het nieuwe remmingswerk, dat ver stevigd wordt door een stalen balk van dertig meter lang, zal verder in het kanaal steken dan het vorige, zodat de ponten bij zijwind of het spuien in IJmuiden minder kans lopen, dat zij dwars voor de wal komen te liggen. Volgens de uitvoerder, de heer C. Ver schoor, zal deze langere remming de frequentie van het veer opvoeren. Hoofdingenieur Volkers van de Rijks waterstaat heeft het toezicht op de werkzaamheden. yANMORGEN werden de laatste van de 68 palen van de middenremming de bodem ingeslagen. Het lastigste deel van dit karwei is daarmee achter de rug en met man en macht kan nu aan de verdere afwerking worden be gonnen. Dat moet ook, want men heeft nog maar een week de tijd. „De termijn van veertien dagen is buitengewoon krap, maar we zullen ons uiterste best doen de twee middenremmingen op tijd klaar te hebben", vertelt de heer Verschoor. „We hebben aanvankelijk enige vertraging gehad met het oprui men van de oude palen, waardoor we iets op ons werkschema ten achter zijn. Maar misschien is er nog een kansje, als het droog blijft. Regen is het ergste wat ons thans zou kunnen overkomen". pEINZEND kijkt deze ras-echte Slie- drechter naar de hijgende heiblok ken aan de overkant. Hij roept een goede raad aan de werklieden, die met hun laarzen in het steenkoude water staan en beent dan naar het woon schip „De Waal", waar kok Willem een voortreffelijke bak koffie heeft klaar staan. Willem weet wat de mannen toe komt die de hele dag en een groot deel van de nacht daar buiten in de kou staan. Hij is even onmisbaar als de man, die het zware heiblok in al zijn verpletterende kracht op de palen laat neerkomen. Nog een paar maanden, dan is dit aparte wereldje weer verhuisd naar elders, misschien ergens in Neder land, misschien ook ergens in het bui tenland. Want de mannen van Slie- drecht hebben tot ver over onze gren zen goede naam gemaakt. ■IIIIIIIIH Plicht tot geven van inlichtingen blijft Op voordracht van de minister van Financien zijn bij de Tweede Kamer twee ontwerpen van wet ingediend, die beide betrekking hebben op het fiscale noodrecht. Het ene wetsont werp bevat bepalingen inzake de af schaffing van dat noodrecht en ver vanging daarvan onder meer door een De officier van Justitie bij de Bijz. Kamer van de Arrondissementsrecht bank te Rotterdam, zitting houdende te Middelburg, heeft tegen de directie van „De Schelde", ir. van W. en ir. van T. een gevangenisstraf geëist voor de duur van de tijd door hen in preven tieve hechtenis doorgebracht. Boven dien eiste hij tegen ir. W. f 30.000 boete subs. zes maanden en tegen ir. van T. f 15.000 subs. drie maanden. Naar de overtuiging van de officier gingen bij de heren W. en Van T. de zaken vóór het beginsel. Aan de getui genverklaringen hechtte spreker weinig waarde. Zij geven in de eerste plaats Ze hebben aan 1214Ieerlingen van (lagere) scholen gevraagd: als je vijf dubbeltjes hebt en je krijgt er twee bij wat heb je dan? 1212 antwoordden: zeven dubbeltjes 1 antwoordde: zeventig cent 1 antwoordde: 'n doosje Bond Street In alle crnsiDe sigaret met de record omzet een indruk van de anti-Duitse gevoe lens van verdachten en daaraan heeft hij geen moment getwijfeld. Bovendien zijn of waren bijna alle getuigen nauw met „De Schelde" verbonden. Verdachte W. heeft de leiding van het bedrijf bepaald. Hij was een be kwaam leider en hij was het, die veel te vroeg besloot om voor de vijand te werken. Van T. was de knappe tweede, die minder schuld draagt, maar toch had moeten begrijpen, dat „De Schel de" voor de Duitsers was ingezet. Ten gunste van ir. W. pleit, dat het arbei dersaantal niet abnormaal is opgevoerd, dat hij vooral in de eerste weken na de bevrijding in een uiterst moeilijke po sitie verkeerde en dat men de „Willem Ruys uit Duitse handen heeft weten te houden. Mr. van Doorn achtte het ech ter volkomen juist, dat beide verdach ten na de bevrijding vijf en een halve maand gevangen hebben gezeten. Heden zullen de pleidooien worden gehouden. nieuwe algemene regeling van de plicht van de burgers om aan de be lastingdienst inlichtingen te geven in het belang van een juiste belastinghef fing. Het andere, zeer korte, wetsont werp houdt enkele overgangsbepa lingen inzake het conservatoir beslag voor belastingschulden. De fiscale maatregelen, die kort na de bevrijding ter sanering van 's lands financien zijn getroffen, kunnen wor den verdeeld in drie groepen, t.w.: 1. De zekerheidstellingen en de ver lenging van de navorderingstermijn; 2. Het recht van toegang en van huis zoeking, het recht om voorwerpen tot nader onderzoek onder zich te nemen, het blokkeren en onderzoeken van sa fes en het conservatoir beslag; 3. De plicht om gegevens te verstrekken en om inzage te verlenen van boeken en bescheiden. Handhaving van beide eerstgenoem de groepen acht de minister niet no dig. Wat het derde punt betreft, is het standpunt van de bewindsman, dat ieder volledige medewerking moet verlenen om te bepalen of en zo ja hoeveel hij zelf aan belasting verschul digd is. Zo nodig zal hij zijn aangifte of de door hem verstrekte inlichtingen of gegevens door boeken en beschei den moeten staven. |_JOE wordt, zelfs bij de vestloze mode, de man nog door menigi vrouw benijd om het grote aantal zakken, waarin hij allerlei practische en onnutte dingen kan bergen! Voor wie de mode volgt, zoals die voor dit seizoen ook in de Nederlandse collecties is aan vaard, bestaat er alle gelegenheid, de makers van mannenkleding ook op dit punt te overtreffen. Dat dit mogelijk is, danken wij aan de ontwerpers, die over de mantels en tailleurs evengoed als over japonnen en deux-pièces de meest grillige zakken en zakjes met gulle hand hebben uitgestrooid. Zij konden dat doen, doordat de stijl van deze mode zich zo bijzon der goed voor dergelijke versieringen leent. Zo wordt bij de brede, diep uitlopende revers bijvoorbeeld het vlak gebroken door een paar kleine zakjes. En ook de 'wijd vallende mouw blijkt plotseling allerlei mogelijkheden te bevatten, om be halve bekleding van de arm tevens bergplaats te zijn voor tram- en buskaartjes. En was het niet ean van die befaamde Weense kleer makers, die de puntig toelopende voorpanden van een zwart laken tailleur liet opslaan en vastknopen, waarmee hij meteen twee han dige zakjes won? Hoe groot die zakken mogen worden, beslist overigens niet alleen de mode, maar ook het gekozen model. De wijde, ruime sluitende geklede tailleur. En zou een mantel ook geen binnenzak mogen heb ben? Och kom, het gaat best, vooral wanneer het een ruim vallend model is, dat niet al te nadrukkelijk de lijn volgt van het figuur. Behalve de mantels en tailleur hebben ook de japonnen deel aan dit mode-verschijnsel. Wij zouden geneigd zijn, te zeggen dat de fantasie hierbij nog ruimere mogelijkheden heeft, door middel van oplossingen met een opgestukte strook die als een brievenbus een heel klein eindje openkiert, ofwel door het zakje eenvoudig te laten bungelen aan een ceintuur.... ELSE DAN AH. Ere-voorzitter van het CNV Officier Oranje-Nassau Het heeft H.M. de Koningin be haagd de ere-voorzitter van het CNV. de heer K. Kruithof, ter gelegenheid van diens 75ste verjaardag te bevorde ren tot officier in de orde van Oranje Nassau. Het eerste traject van de kampioens rit 1950 van de KNMV zal de deelne mers steeds bijblijven als het „zand- traject". Zand, zand en nog eens zand, dat was het wat de rijders gedurende 200 km. werd gepresenteerd. Af en toe was er een stukje grint of harde weg, waarop de ridders in het leder weer wat konden bijkomen. Een groot ge luk is nog maar, dat het de gehele dag droog is gebleven. Tot laat in de mid dag bleef het zonnetje zijn verkwik kende stralen over de verkleumde mannen strooien. En dat was ook wel nodig want toen de zon achter de grij ze wolken ging verdwijnen werd het vinnig koud. Hoewel er flink door de rijders wordt geklaagd over het zwa re parcours, bleven de cracks toch wel zonder strafpunten. Bij de controle in Uden, dat toen voor de tweede maal werd gepasseerd, kwamen rijders bin nen met pleisters op schaafwonden, op gelopen bij valpartijen. In Valkenburg leidde de jeugdige Honders uit Veenendaal nog altijd in de 250 cc-klasse. Hij kwam zonder strafpunten aan. In de lichtste klasse en de zware klasse is de strijd weer ge- Gerard den Brabander, Cola en QNLANGS was het tien jaar geleden dat op initiatief van dokter Chris Engels in de Antillen het Nederlandse litteraire tijdschrift ,De Stoep" werd ter, opgericht. Toen in het vaderland het Estelle Debrot en Albert Helman, letterkundige leven grote moeilijkhe- Verschenen is het eerste nummer van den ondervond ten gevolge van de „Cultureel Nieuws", een maandelijkse overweldiging door de Duitsèrs, voelde uitgave van de Stichting voor de Cul- men in de West, dat men ook voor de turele Samenwerking, die zich ten doel Nederlandse letteren op de bres moest stelt overzee de kennis van en het con- staan. De oplaag van het eerste num- tact met de Westerse cultuur speciaal mer dat door de heer Engels samen in haar Nederlandse vorm te stimule- met Frits van der Molen werd uitge- ren, terwijl omgekeerd hetzelfde in geven, was 500 exemplaren en is tot de huidige dag op dit getal gebleven. De copy kwam uit alle windstreken: De Oost, Suriname, New York, Zuid- Afrika, Brazilië, Australië en Turkije. Zelfs uit bezet Nederland en Belgie. Rie Marsman in Londen zorgde voor het verzamelen en doorzenden en voor al Greshoff heeft zich voor „De Stoep" zeer verdienstelijk gemaakt. V. Met het einde van de oorlog was de Nederland zal worden nagestreefd ten taak van „De Stoep" eigenlijk afgelo- aanzien van Indonesië, Suriname en de pen, waar men is met het uitgeven er Nederlandse Antillen. Dit eerste num- Letterkundig leven in de „West" Kunsthistorici naar Amsterdam André Kostelanetz van doorgegaan, omdat in de laatste oorlogsjaren een generatie van jonge mer staat geheel in het teken van in Augustus te Djakarta gehouden matio- Westindische schrijvers is ontstaan: Tip nale Culturele Conferentie en is op in- Marugg, de Surinamer Rene de Rooy, teressante wijze verlucht met vignet- Pierre Lauffer (de eerste Curagaose ten van Baharudin. O, Effendi en Zaini. dichter)Oda Blinder, de eerste Cura- Het adres van de redactie is J. 3. Viot- gaose sghrijfster en Charles Corsen. In tastraat 41, Amsterdam Zuid. „De Stoep" hebben o.a. gepubliceerd Mr. E. Elias. Boutens^ Greshoff, Mar- nix Gijsen, Bric v. d. Steen, Simon Kos- yAN 23 JuM tot en met 4 Augustus 1958 aal in Amsterdam het achttiende internationale kunsthistorische congres worden gehouden. Meer dan duizend deelnemers: kunsthistorici, museum directeuren en kunstverzamelaars uit tal van landen zullen naar de hoofdstad komen om van gedachten te wisselen. Als thema voor dit Congres is gekozen „De herfsttijd der middeleeuwen". Daar de deelnemers natuurlijk onze belang rijke musea zullen bezoeken, zullen tij dens het congres alle bekende kunst bezittingen „thuis" zijn. Na een maandenlang verblijf in Zuid- Amerika is het gezelschap van Jean Louis Barrault in Parijs teruggekeerd. Donderdag had de eerste grote pre mière van dit seizoen plaats. Gebracht werd „La repetition ou 1' amour puni" van Jean Anouilh. Op 15 December gaat de première van „Malatesta" van Henry de Montherlant met Barrault in de rol van Malatesta, Pierre Blanchard in die van de Paus en Madeleine Re- naud in die van Isota. Wist u dat het publiek in de Ver. Staten in de afgelopen tien jaar meer dan twintig millioen André Kostelanetz gramofoonplaten heeft gekocht? Koste lanetz werd negen en veertig jaar ge leden in het toenmalige St. Petersburg geboren en studeerde aldaar op het conservatorium piano. Tijdens de bur geroorlog verliet hij zijn geboorteland en kwam al spoedig in de Ver. Staten terecht, waar hij een grote bewonde ring opvatte voor de muziek van Gershwin, Por bet en Rodgers. heel open geworden, want Van der Made en Waayenberg, die resp. in de 125 cc en d, 500 cc-klasse de leiding hadden na de Coupe des Montagnes en de Zuid-Holland Grensrit, hebben bei den strafpunten opgelopen. Van der Made kwam enige malen te laat bij tijd-contróles en Waayenberg kreeg pech met zijn achterwiel in De Peel. Vannacht in het duister gingen de deel nemers de heuvels in het uiterste Zui den van Limburg in. Honderd km. lang zochten zij hun weg langs smalle weg getjes en over slingerende paden. Daarna ging het door de mijnstreek naar Arnhem, alwaar het tweede tra ject eindigde, dat in totaal 313 km. lang was. Klokkengieterij dreigde een drama fe worden Toen in St. Florian (Oostenrijk) een klok van drie ton voor de St. Stefans- k.athedraal in Wenen gegoten zou wor den gebeurde er bijna een drama. De vorm brak namelijk en het vloeibare metaal verspreidde zich, brand ver oorzakend aan de houten tribune voor de 600 toeschouwers. De redders hadden grote moeite met het redden van de invalide bisschop van Linz, dr. Joseph f liesser. Niemand werd echter gewond. De klok zou de grootste worden die in Oostenrijk sinds 1711 gegoten werd. Post, welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt aan de militai ren van het Nederlandse detachement Verenigde Naties op weg naar Korea, moet uiterlijk op 9 November a.s. in Nederland worden ter post bezorgd. Op de adreszijde van de brieven moet worden vermeld rang, naam en voor- letters, legernummer, „Netherlands De- tachment United Nations, aan boord Zuiderkruis". Frankering geschiedt volgens binnen lands tarief. De naam van de vermoe delijke tussenhaven mag niet in het adres worden opgenomen. Brieven, welke na 9 November worden verzon den, zullen eerst in de haven van aan komst worden uitgereikt. De vermei- ding „aan boord Zuiderkruis" dient dan te vervallen. De regeling van het postverkeer met de militairen geduren de hun verblijf in Korea zal spoedig nader worden bekend gemaakt. Ruim zestienduizend personen, werkzaam bij de Western Electric, een grote Amerikaanse teletfoonmaatsehap- pij, zullen Donderdag a.s. om een loon. geeohü het werk neerleggen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7