Drijft Mao Tse Toeng naar oorlog? Assembléeaanvaardtplan-Acheson De K.P.M. gaat in hoger beroep Tweede Kamer knabbelt aan de verhoging van omzetbelasting Chinese aggressie in Korea Zondag voor de Veiligheidsraad? Sowjet Unie stelt conferentie voor Nederlanders uit Rusland in Berlii VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10943 Dagblad voor Den HelderKoegras. Texel,Wleringen en Anna Paulowna Spanning in communistisch China zoekt uitlaat over de grenzen Werkelijk' gevaar nog niet te duchten Hei wachien is op bevestiging van McArthur Europees Handvest te Rome ondertekend George Bernard Shaw op zijn doodsbed j Toestand bij Oensan niet critiek Prinses Elisabeth en gemaal naarGriekenland Weerbericht BIJZONDERE TOESLAGEN OP PENSIOENEN Engeland behoeft geen MarshaH-hulp meer Bezwaren tegen noodzakelijke verhogingen Voorzitter EntezamWellicht de belangrijkste resolutie welke ooit is aangenomen O JCoAt B&ileJk De LAMMERS KRIJGT GRATIE Soldaten varen thuis 'jn mam BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Zaterdag 4 Mov. 1950 l'OIMT TARIEVEN: Advertenties? 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten (Van onze diplomatieke medewerker) IS COMMUNISTISCH CHINA BEREID z«n wil tot macht, eigen aan elk revoluttonnair regiem, zo de vrije loop te laten, dat daardoor een oorlog Ye,r g Staten' al of nlet gesteund door de Verenigde Naties, on- Verm«del„k wordt? Duidelijk is, dat Mao Tse Toeng en zijn volgelingen In het midden gelaten, of dit op eigen houtje dan wel onder invloed van het Hremlin geschiedt een riskant spel spelen. Overal in het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azie, waar communistische aggressie zich breed maakt, is Mao's hand te bespeuren: verdekt in Korea en Indo-China, openlijk in Tibet. De Verenigde Staten, gevolgd door de overgrote meerderheid der Verenigde Naties hebben verklaard, dat zjj aggressie niet meer zullen dul-t den. Dat nas, naar in Korea gebleken is, geen hol woord. Mao Tse zou eeni noodlottige vergissing begaan, indien hjj aannam, dat deze waarschuwing niet voor hem geldt. Maar vergissingen van zijn zijde zijn moeilijk denkbaar. Gedurende zjjn gehele lange politieke carrière heeft hjj blijk gegeven, een zeer goed onderscheid te kunnen maken tussen mogelijk en onmogelijk. Aan vaardt hij het risico van oorlog, dan moet men wel geloven, dat hij dat wel bewust doet. sche China ongetwijfeld koestert, na tot een punt, waarop een verder gaan onmogelijk is, zonder dat dit een ^OVER is hij echter nog niet gegaan en zolang het tegendeel niet bewezen is is er aanleiding om erop te vertrouwen, dat hij dit ook in de overzienbare toekomst niet zal doen. Mao Tse heeft alle reden om de Ame rikanen niet tot het uiterste te tarten. De voornaamste redenen zijn de Ame rikaanse strategische luchtmacht en de atoombom. Zeker, in het begin van een eventuele oorlog, zou Mao Tse te land grote successen kunnen boeken. Op het Aziatische continent hebben de Verenigde Staten en hun aanhang in de Verenigde Naties vrijwel niets, waarmee zij het tegen de Chinese mil- lioenenlegers kunnen opnemen. Maar van de lucht uit is China met zijn on verdedigde, overbevolkte steden en industrie-centra vele malen kwets baarder dan de Sowjet-Unie. En reeds déAr heeft men voor de Amerikaanse luchtmacht zo'n heilig ontzag. Geen plekje Chinees gebied is voor de Ame rikaanse piloten onbereikbaar, nu de Amerikanen onlangs zijn begonnen met de productie van vliegtuigen, die, beladen met cJe 5000 kg. wegende atoombom, van een vliegdekschip af kunnen starten. Zelfs op het ogen blik, nu de Verenigde Staten pas met hun herbewapeningsprogram op dreef beginnen te komen, zijn zij ongetwij feld reeds in staat, China murw te beuken en het op de duur de onrecht matige vruchten ener aggressie te ontnemen. Dat weet ook Mao Tse. Waarom dan jaagt hij de buitenlandse politie ke wensdromen, die het communistl- noodlottige botsing met de Verenigde Staten ten gevolge zou hebben? Dat de Russen er achter zitten, is aanne melijk, maar gestook van het Krem- lin kan in Peking niet de doorslag geven, al zal men er met een welwil lend oor naar Russische raadgevingen luisteren. £HINA is een met de Sowjet-Unie verbonden staat. Een satelliet Is het niet. Veel waarschijnlijker is, dat het communistische regiem in China over de grenzen een uitlaat zoekt voor spanningen in het binnenland. Die zijn er ongetwijfeld meer, dan Mao Tse lief zal zijn. De macht in een burger oorlog veroveren is gemakkelijk In vergelijking met het probleem, hoe die macht in vredestijd te consolide ren. In het bijzonder is zulks het geval in China. De millioenen soldaten van het rode leger lopen, nu het vechten afgelopen is, werkeloos rond. Zij moe ten gevoed en betaald worden. Dat betekent een enorme last voor het door bijna veertig jaar ooriog en bur geroorlog uitgemergelde iard. Het meest voor de hand liggend zou na tuurlijk zijn, het gros van deze strijd krachten te demobiliseren. Maai waar moeten zij heen? China heeft te wei nig land en te veel mensen. Bij ge brek aan grondstoffen kan oe toch al te kleine industrie slechts ten dele op gang gehouden worden. In grote delen van het land heerst hongers nood. Onder die omstandigheden bestaat er zeer veel kans. dat het Chinese milli- oenen-leger bij een poging tot demo bilisering naar oud Chinees gebruik uiteen zou vallen in talrijke plunde rende en elkaar beoorlogende bandie tenbenden. (Zie verder elders in dit blad). Men verwacht, dat de Verenigde Staten een buitengewone bijeenkomst van de Veiligheidsraad zullen verzoeken, indien generaal MacArthur bevestigt, dat Chinese strijdkrachten aan de strijd in Korea deelnemen. Deze vergadering zou zo mogelijk Zondag plaats hebben. Het feit, dat steeds maar bericht wordt over Chinese troepen in Korea heeft ernstige bezorgdheid gewekt bij vele delegaties. De interventie door Chinese troepen in de Koreaanse oorlog zou te Flushing Meadows als een ernstige daad van „aggressie" worden beschouwd en zou de kans op een spoedige erkenning van Peking in gevaar brengen. De hereniging van Duitsland De Sowjetunie heeft voorgesteld, dat tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" bespre kingen gevoerd zullen worden over de voorstellen van Praag ter vorming van een constitutionele raad voor geheel Duitsland ter hereniging van het land onder een enkele regering, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken medegedeeld. Te Lake Succes wordt verder ver wacht, dat de Sowjet-Unie binnen de komende vier weken ook stappen, zal doen om tot een oplossing te komen van de volgende kwesties: Vredesver drag met Oostenrijk, overeenkomst aangaande Japan en de ontwapening en controle op de atoomenergie. Rechien van de mens Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft te Rome vergaderd. De ministers werden het eens over een handvest van de rechten van de mens voor West-Europa. Een internationaal hof zal op de naleving ervan moeten toezien. De conventie, die het hand vest belichaamt, zou heden worden on dertekend. Voorts is besloten, Chur- chill's voorstel tot vorming van een Europees leger onder een Europese mi nister van defensie, die aan een Euro pees parlement verantwoording ver schuldigd zou zijn, niet te behandelen. Van het front in Korea wordt ge- meid, dat de slag in de sector van Oensan als „ernstig, doch niet beslis- sind of kritiek" is. Naar verluidt heb ben de aanvallers een punt in de buurt van Koenoeri, minder van 80 km van Pjongjang, bereikt. Amerikaanse, Brit se en Zuidkoreaanse troepen hebben zich langs de rivier de Tsjongtsjon in gegraven. Zij staan bloot aan aanvallen van zwaar uitgeruste noordelijke strijd krachten waaronder vele Chinese troe pen. Er zijn elementen van vijf Chine se divisies aan dit front geïdentifi ceerd. Men weet niet hoeveel Noord- koreanen en Chinezen er bij elkaar zijn. Het aantal zou 50.000 kunnen be dragen. Zij zijn uitgerust met tanks, zware artillerie en snelvurend raket- geschut. Bij luchtverkenningen zouden grote troepenbewegingen aan beide zij den van de Mandsjoerijse grens zijn waargenomen. Prinses Elisabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh zullen in December een niet-officieel bezoek aan Griekenland brengen. De directie van de Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij zal in hoger be roep gaan tegen het vonnis, dat de president van de Amsterdamse Ar rondissementsrechtbank Donderdag heeft uitgesproken in het kort geding van de Republiek der Zuid-Molukken contra de KPM. De Indonesische minister van Ver bindingen, Djuanda, heeft met betrek king tot de uitspraak in de zaak tegen de KPM verklaard, dat de directeuren van de KPM te Djakarta nog geen in structies uit Nederland ontvingen. „Zo lang er geen instructies aanwezig zijn gaat de KPM gewoon door", aldus mi Verwachting, geldig tot heden avond: Over het algemeen vrij veel bewolking met op enkele plaatsen nog een buitje. Meest matige wind tussen Noord en Noordoost. Iets kouder. Zondag: Zon op 7.41, onder 17.06; Maan op 0.20, onder 15.23. Maandag: Zon op 7.43, onder 17.04. Maan op 2.43. onder 15.43. nister Djuanda, die eraan toevoegde: „de zaak maakt de toestand nog moei lijker voor de aanstaande besprekin gen, zowel ter unie-conferentie als in de onderhandelingen met de KPM". 0E IDESTOtfl IN NOOBO-KORE4 De minister van binnenlandse zaken heeft aan de Eerste Kamer medege deeld, dat reeds in November een be gin zal worden gemaakt met de uitbe taling van de toeslagen op de pensioe nen. In de maand November zullen 78.000 gepensionneerden tegelijk met hun pensioen een voorschot op de toe slag ontvangen. De overigen zullen net zoveel mogelijk in December uitbetaald krijgen. Het betreft hier uitsluitend de gepensionneerden van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Half October heeft de ECA aan Engeland een bedrag van 175 millioen vrije dollars toegewezen. Dit is voor lopig het laatste steunbedrag, dat het Verenigde Koninkrijk zal ontvangen. Het is het eerste land, dat na de oor log weer het peil van „economi sche levensvatbaarheid" heeft bereikt. GEORGE BERNARD SHAW. de beroemde Engelse toneelschrijver, na zijn dood opgebaard in zijn slaapkamer in Ayot St.-Lawrence, waar hij op 94-jarige leeftijd overleed. DE BELASTINGONTWERPEN De Tweede Kamer is nog steeds niet door de belastingdebatten heengekotnen. Weliswaar is thans ook artikel 1 van het wetsontwerp tot verlaging van de Inkomsten- en Loonbelasting aangenomen, maar de stemming over het gehele stuk is aangehouden totdat bekend zal zijn, wat het lot van de andere belas tingvoorstellen is. De mipister is n.1. accoord gegaan met een verdere verlaging van de inkomstenbelasting dan hij had voorgesteld, maar wil nu, dat daartegen over andere belastingen worden verhoogd. Hiertegen bestaat echter in sommige kringen ernstig bezwaar, zoals bleek uit een amendement van de heer Van der Heuvel (AR) om de omzetbelasting op diensten niet van 3 op 4% te brengen welk amendement de instemming van de heer Hoogcarspel (CPN) had. Volgende week beslissing Het amendement-Hofstra, om de voorgestelde belastingverlaging van f 15.000 geringer te maken en de hef fing op inkomens boven f 33.000 op de oude grondslag te handhaven, werd verworpen met 52 tegen 29 stemmen (vóór alleen PvdA en CPN). Het amen dement-Hoogcarspel, om alle aanslagen voor inkomens beneden f 12.000 met f 50 te verlagen, werd met alleen de stemmen van de communisten vóór eveneens verworpen. De Kamerleden hebben zich voorts bij ut behandeling van de verhoging op de omzetbelasting bezig gehouden De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft het plan-Acheson tot versterking van de macht van de Assemblee en de vorming van een inter nationaal systeem van gemeenschappelijk gewaarborgde veiligheid aangenomen. Het plan omvat de volgende punten: 1) De Algemene Vergadering van de UNO zal binnen vier en twintig uur worden bijeengeroepen, wanneer een actie tegen een gewapende aanval door een veto in de Veiligheidsraad wordt verhinderd. 2) Er zal een bewakingscommissie voor de vrede worden gevormd, waarin veer tien leden zitting zullen hebben. 3) Er zal een commissie eveneens van veertien leden worden gevormd voor het opstellen van de gemeenschappelijk uit te voe ren maatregelen voor het behoud of de verdediging van de vrede. Het plan, dat met 52 stemmen vóór ging voor de vrede". Het is aan ons om werd aangenomen, werd door de voor zitter van de Assemblee, Nasrollah En tezam van Persie, „wellicht de belang rijkste resolutie, welke ooit door de Assemblée is aangenomen" genoemd. „Deze resolutie is bekend als „vereni- die titel te rechtvaardigen". Tegen het plan stemden de Sowjet unie, Polen, Tsjechoslowakije, Wit-Rus- land en de Oekraine. India en Argen tinië onthielden zich van stemming. De afgevaardigde van de Libanon was niet een onbewaakte overweg bij Luik reed een trein dwars door een vrachtwagen heen. De reddingploeg die op zoek ging naar wat er van de chauffeur over was, trof deze tot haar grote verbazing springlevend aan met cabine en vastgeklemd tussen de buf fers van de locomotief. 0 Een dame uit Den Haag kwam er niet zo best van af. Die werd op straat plotsklaps aan gevallen door een hond en daarbij in haar hals, oor, rug en elleboog ge beten. Het dwaze is nu, dat de politie de eigenaar niet kan verplichten het beest'te muilkorven, want dat kan pa« nadat drie maal is geconstateerd, dat. de hond heeft gebeten. Over muil korven gesproken: In Oost-Duitslani circuleren momenteel officiële lijsten waarop men zich met een handteke ning kan verplichten niet te luistere» naar Westduitse of andere Westeurn- pese radiozenders. Gin terklaas en de Kerstman zyn blijk baar ook al uit de gratie bij de he ren, want de speelgoedfabrikanten in Ac Oostzone moeten n» in plaats van Kerstengeltjes en Sinterklaaspoppeo uniformen maken, voor de „Freie Deut sche Jugend." Van de jeugd naar de ouderdom: In Achteveld is op 90-jarige leeftijd Nederlands oudste tolgaarder, de heer J. van Laar, die 52 jaar de tol iS&s Over de rechten van de aap hoor ja nüca. aldaar heeft bediend, overleden, Toch zijn er altijd nog lieden, die lie ver geen tol betalen. Daarom hebben diezelfde Oostduitse heren, die we van daag nu reeds tweemaal ontmoetten, een aantal vervoersmaatschappijen ge sloten op beschuldiging van smokkel van Oostduitse producten naar het Westen. Belgische minister van defensie is anders niets op die Oostelijke ge vaarten gesteld, Daarom heeft hij het binnenbrengen van zeven Belgische communistische bladen (de beide dag bladen, drie jeugdbladen en twee weekbladen) in kazernes of militaire kampen verboden. De minister vindt natuurlijk, dat daar zonder die bladen al voldoende gestookt wordt. En de heer Will Hersey, die in Arkansas een ander ..stookverbod" overtrad voerde, toen er een partij zelfgestookte whiskey in z'n bezit werd aangetrof fen, tot zijn verontschuldiging aan. dat nooit een druppel van deze „eigen teelt" verkocht had. Omdat hij het zelf zo leMoer vond. ter vergadering. Een aantal Russische amendementen werd met grote meer derheid van stemmen verworpen. In een aparte resolutie drong de As semblée er bij de Veiligheidsraad op aan ervoor te zorgen, dat de bepa lingen van het handvest van de UNO die betrekking hebben op het ter be schikking van de Veiligheidsraad stel len van strijdkrachten, nauwkeurig Vorden nageleefd. Een beroep op de Grote Vijf om de internationale vraag stukken van het ogenblik op een con ferentie te bespreken werd met alge mene stemmen goedgekeurd. Voorts zal de Assemblee aan alle landen der UNO het verzoek richten een deel van hun nationale strijd krachten paraat te houden om hulp te kunnen bieden, zodra ergens ter we reld een gewapende aanval wordt uit gevoerd. Bij Kon. Beslui). is gratie verieeno aan F. E. Lammers. tot de doodstral veroordeeld door de Bijz. strafkamer bij de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. ATLANTIS (rep) Djakarta-Am- sterdam. Bij Malta. OTRANTO (rep) 3 Nov. te Rotter dam verwacht. met allerlei detailkwesties. De heer Van de Wetering (CK) wilde blijkens een dooi- hem ingediend amendement banketbakkerswaren met niet meer dan 4% belasten, inplaats van met de voorgestelde 6 De heer Hoogcarspel (CPN) wilde er zelfs 3% van maken. De heer Hofstra (PvdA) kwam met een amendement, om boeken van om zetbelasting vrij te stellen waarin hij de heren Hoogcarspel (CPN) en Hooy (KVP) aan zijn zijde vond. Hg was echter tegen het amendement-Van de Wetering, omdat het tarief van 6% de prijs is voor de vrijstelling van de eerste levensbehoeften. Voor goedkope koekjes \roeg hij echter wei enige ver lichting. De heer Van der Heuvel wil de weten, of kerkelijke en verenigings- •organen ook buiten de omzetbelasting zouden vallen. De heer Ritmeester (VVD) vond het zeer onaangenaam, dat allerlei artikelen onder het tarief voor weelde-artikelen vallen, hoewel zij dit allerminst zijn. En de heer Gortzak (CPN) rekende de Kamer voor, welk een groot bedrag aan omzetbelasting een jong getrouwd paar extra zou moe ten betalen voor zijn meubeltjes, dank zij de verlichting van de belasting op de hogere inkomens. Minister Lieftinck gaf als zijn me ning te kennen dat de oppositie de tekenen des tijös nog allerminst blijkt te verstaan. Tal van landen moeten hun belastingdruk verzwaren, om hun defensie te kunnen betalen en hier komt de regering met voorstellen, die een verlichting betekenen. Het viel hem daarom moeilijk, aan alle wensen te voldoen. Niettemin diende hij een aantal wijzigingen in. waardoor boe ken in de sfeer van de kleinhandel vrij gesteld zullen zijn van omzetbe lasting, en biscuits en koekjes niet zwaarder zullen worden belast. Kerke lijke- en verenigingsbladen zullen niet worden vrijgesteld. Of tijdschriften on der het weeldetarief zullen vallen, hangt van de beslissing van de tarie- vencommissie af. Op verzoek van de minister bracht de heer Van de Wetering enkele wijzi gingen in zijn amendement aan, waar na dit door de minister werd overge nomen. Dinsdag worden de debatten voortgezet. Tegen het eind van het jaar zal een conferentie van ministers der Be- neluxlanden worden gehouden. Deze zal in Den Haag bijeenkomen. De honderd Nederlanders die vol gens dezer dagen verschenen berichten uit Rusland cp weg zijn naar Neder land. zullen vandaag in Berlijn aankc men. Het transport zal waarschijnlijk eerst worden ondergebracht in het ge allieerde doorgangskamp Friedlana te Göttingen, aan de grens tussen de En gelse en de Russische zone. Het is niet bekend, wanneer deze mensen naar Nederland zullen worden doorgezon den Evenmin weet men iets omtrent hun identiteit De Britse regering overweegt bin nenkort een conferentie van ministers van defensie van het Gemenebest bij een te roepen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1