Stad en Omgeving Van Willigen Landarbeidersbond besprak de werkloosheid en vacantietoeslag Oranje Blauw herstelde zich in basketbalcompetitie Heiligt het doel de middelen? Directeur van het K.N.M.I. te De Bilt verklapte keukengeheimen De heer van der Linde verliet het Helders Postkantoor Interessante lezing voor de Volksuniversiteit Kikkers en likdoorns zijn niet meer in tel Gemeentelijke vleugel Nieuw orgel in Chr. Geref. kerk aan de Steengracht Tussen Haaks en Kuitje NIEUW RADIOSTATION OP CURA£AO Personeel nam Zaterdagmiddag afscheid Medaille der gemeente Aanvulling raadsagenda Besommingen l|muiden Urk Julianadorp IJsclub vergaderde Kleurenfilm Slechts één wedstrijd Anna Paulowna Burgerlijke Stand Texel kader Provinciaal kader te Alkmaar bijeen H.R.C. nog ongeslagen Dr. Ketner sprak op bezinningsbijeenkomst van de Humanistische Gemeenschap Firma te Akersloot voor dertig mille benadeeld Ridderorde voor secretaris van zilveren VARA Rijstepap vier cent per liter duurder iVOVtlMBEB 1950 Als we 's morgens of 's avonds via de radio of krant het weerbericht horen of lezen, dan vermoeden w\J meestal niet, hoeveel werk hiervoor verzet moet worden. Dat de belangstelling voor het weerbericht na de oorlog belangrijk is toegenomen, moge daaruit blijken dat dagelijks in het district Utrecht circa ©500 telefoonabonné's K 01 opbellen om dan te kunnen vernemen hoe het weer bericht voor de volgende dag luidt. Op een avond van de Helderse Volks universiteit heeft prof. dr. W. Bleeker, directeur van het Meteorologisch In stituut te De Bilt, voor een talrijk publiek iets uit de weerkeuken van het KNMI te De Bilt verteld. De lezing werd gehouden in Casino. De belangstelling voor het weerbe richt is vooral na de laatste wereld oorlog belangrijk toegenomen. Tuinder, boer en landbouwer, het moderne vlieg verkeer, onze Nederlandse Spoorwegen, de scheepvaart, zij alle zijn tegenwoor dig zeer geïnteresseerd bij het weerbe richt. Die weervoorspelling komt tegen woordig tot stand met de modernste hulpmiddelen en de meest verfijnde instrumenten. Spreker merkte op, dat de meteorologen niet in een dierentuin werken en het weer niet kunnen voor spellen door te letten op het kwaken van de kikvorsen of het steken van de vliegen. Ook ontlenen zij geen weerbe richten aan het steken van hun lik doorns of eksterogen. De zon, die onze aarde beschijnt, heeft echter wèl invloed op het ver loop van de weersgesteldheid. Daar entegen zijn de maan en de planeten van geen invloed. Het KNMI geeft weerberichten voor heel ons land, de Noordzee en een ge deelte van de Atlantische Oceaan. Deze berichten gelden voor een tijdsduur van 36 48 uur en worden opgemaakt aan de hand van weerkaarten. Lavoisier en Lamarck in Frankrijk voorspelden in de tijd van Napoleon reeds aan de hand van weerkaarten het weer voor de volgende dagen. Na poleon maakte hieraan een eind, doch hij kon niet vermoeden, dat tegenwoor dig de Generale Staven zich ten tijde van oorlog dagelijks door meteorologen lieten voorlichten omtrent de hoedanig heden van het weer. De Duitser Bran- des maakte de eerste weerkaarten welke heden ten dage nog in gebruik zijn. De tropische lucht uit de Sahara of het Azoren-gebied, de polaire lucht uit Canada of Rusland en de aretische lucht uit het Noordpoolgebied maken van tijd tot tijd uitstapjes naar ons land. Mede door het waarnemen van deze luchtstromingen bouwt de meteo roloog zijn diagnose. Door middel van lantaarnplaatjes lichtte de spreker zijn causerie toe. De toeschouwers zagen een waarnemer in de tuin te De Bilt op zijn tocht kij ken naar de lucht en voorts het opne men van de hoeveelheid neerslag welke gevallen was, Hoe de temperaturen ge meten werden, en de windsterkten op genomen. In de hogere luchtlagen Het gemeentebestuur, dat uiteraard de verrichtingen op cultureel terrein met grote belangstelling volgt, heeft aandacht geschonken aan een moei lijkheid, waarvoor diverse verenigin gen etc. telkenmale worden geplaatst. Wanneer voor een concert een goede vleugel nodig is, moet men deze uit Alkmaar laten komen, wat altijd extra kosten meebrengt. B. en W, stellen nu aan de raad voor, een crediet te verlenen voor de aankoop van een ge meentelijke concertvleugel, die onder nader te bepalen voorwaarden voor bijzondere gelegenheden in gebruik kan worden gegeven. Nu de gemeente in de gelegenheid is, een uitstekende tweedehands Ibach- vleugel voor 'n redelijke prijs (f 2650.-) over te nemen van de fa. Ypma te Alkmaar, stellen B. en W. de raad voor deze kans aan te grijpen en een crediet van f3000.— te verlenen. Voor bijko mende kosten (aankoop van een slede voor het vervoer, draagsingels,. de kens e.d.) is namelijk nog circa f 350.— nodig. Het bedrag van f3000.— kan in vijf jaar worden afgeschreven. Geadviseerd wordt, de kosten van het vervoer en het eventuele stemmen van de vleugel te doen vergoeden door de gebruikers, en voorts voor het ge bruik een bepaald bedrag in rekening te brengen. Hedenavond zal in de Christ. Geref. kerk aan de Steengracht een nieuw or gel in gebruik worden genomen. In een bijzondere dienst, die onder lei ding staat van ds. Henstra, zal het or gel aan de kerekraad worden overge dragen, waarna het zal worden be speeld door de heer G. van der Kuyl, organist van de gereformeerde kerk hier ter stede. De volgende werken zullen worden uitgevoerd: 1. „O Morgenster", Jan Zwart; 2. Orgelconcert in F dur, G. F. Handel; 3. „Scheepke onder Jezus' hoede" en „Blijf met mij, Heer", Jan Zwart; 4. „Komt als kind'ren van het licht", Feike Asma; 5. „Verset", Alex. Guilmant; 6. „Adagio", F. Mendelssohn- Bartholdy; 7. „Alle roem is uitgeslo ten", Feike Asma. Het is morgen hoog water om 4.55 en 17.50 uur, en laag water om 11.35 en 23.45 uur. jnaakt men gebruik van een radioi- sonde, een toestel dat is uitgerust met een zend-apparaat, welks signalen men in de radiokamer opvangt. Deze signa len worden door vernuftige machines op stroken papier opgetekend. Deze waarnemingen worden elke drie uur per telex naar de omliggende lan den geseind en De Bilt ontvangt op deze wijze ook de waarnemingen van de andere weerstations. Aan de hand van al deze waarnemingen en berich ten stelt de meteoroloog zijn weerpraat- je samen en kunnen de stormwaarschu- wingsdiensten op de hoogte worden ge bracht van een naderende storm. Tot slot van zijn causerie las prof. Bleeker enkele passages voor uit het boek „Storm op komst" van de Ame rikaanse schrijver Stewart, waarin op boeiende wijze wordt geschetst, welke dte grote en vele moeilijkheden zijn waarmede een goede meteoroloog te kampen heeft. Van de rondvraag werd een dank baar gebruik gemaakt. COMMANDO MARITIEME MIDDELEN AMSTERDAM Het commando Maritieme Middelen Amsterdam en het bevel over Hr. Ms. Wachtschip Amsterdam is met ingang van 31 October overgegaan van de kapt. ter zee B. Hessing op de kapt. ter zee J. S. Bax. De Koninklijke Marine heeft op Cu- ragao een nieuw, modern radiostation in gebruik genomen, dat niet alleen een grote verbetering in de continu- verbinding van het marineverkeer tus sen Nederland en de Nederlandse An tillen mogelijk maakt, doch tevens een waardevolle aanwinst betekent in het verbindingsnet van de Atlantische de fensie. Het station stelt de marinelei ding in staat een regelmatig contact te onderhouden met de Nederlandse oor logsschepen die zich in de Atlantische en Stille Oceaan bevinden. Het station is op 1 November om 5 uur 's middags geopend met een gelukwens-telegram van gouverneur Peters aan de minister van Marine. Den Helder - Koningstraat Na twee-endertig jaar aan boord van het Helderse P.T.T.-schip te hebben ge varen, heeft de heer A. G. van der Linde Zaterdagmiddag afscheid van de be manning genomen. Hij begon in 1918 als „matroos onder de gage" in het kan toor Ankerpark, en diende vervolgens in alle rangen, ten slotte (sinds 1948) als hoofdemployé eerste klasse. Zoals de heer P. Kroon in zijn afscheidstoespraak het uitdrukte, gaat de heer Van der Linde nu als commandant varen op een eigen schip. In zijn functie van „Bedrijfskadertrainer" zal hij zijn oude collega's nog wel eens ontmoeten! Vrijwel het gehele personeel van het post- en telegraafkantoor was bij het afscheid aanwezig. Als eerste sprak de directeur, de heer K. Keizer, die zijn grote waardering uitsprak voor de wij ze waarop de heer Van der Linde zijn taak heeft vervuld. Het is dikwijls voorgekomen, dat de heer Van der Linde voor kortere of langere tijd de directeur moest vervangen. De heer Keizer had daarbij wel zodanige erva ringen opgedaan, dat hij zowel de hoofddirectie van de PTT als de nieuwe bedrijfskadertrainer van harte kon ge lukwensen. Als aandenken bood hij een vulpenhouder aan. De heer Kroon, wiens speechje op de zee was geïnspireerd, uitte namens alle collega's zijn waardering voor de goede en aangename samenwerking. Hij overhandigde de bloemen, die het personeel aan mevrouw Van der Linde had toebedacht. Om zelf tot de rang van hoofdem ployé eerste klasse te kunnen opklim men, heeft de heer Van der Linde moe ten studeren in Amsterdam. De jonge- Ontelbare keren werd reeds door de gemeente een medaille beschikbaar ge steld, als prijs voor tentoonstellingen, sportgebeurtenissen e.d. Tot nu toe zijn dat medailles geweest, die geen be paald gemeentelijk kenmerk droegen. Thans wordt door B. en W. aan de raad voorgesteld, over te gaan tot het laten slaan van een speciale gemeente medaille. Een reeds door de Konink lijke Begeer te Voorschoten gemaakt ontwerp toont het gemeentewapen, aan beide zijden geflankeerd door een zee paardje. Onder het wapen is de naam „Den Helder" aangebracht. Het maken van drie stempels in de gangbare ma ten (40, 50 en 60 mm( zal totaal f805 kosten. Voor de medailles zal het ta rief uit de prijscourant worden bere kend. Voor het een en ander vragen B. en W. een crediet van f 850. Blijkens de aanvullingsagenda voor de morgenavond te houden raadsver gadering is inmiddels van Gedepu teerde Staten bericht ontvangen, dat het op 18 Juli 1950 genomen raadsbe sluit betreffende de grondverkoop aan de vereniging „Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken" is goedge keurd. De verdaging van hun beslis sing, waarover in een vroeger geda teerd schrijven van Gedeputeerde Sta ten werd gesproken, heeft derhalve niet langer dan een week geduurd. Als punt 30 is aan de agenda toege voegd een voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het aan kopen van een vleugel-piano voor bij zondere doeleinden. De besommingen van Zaterdag wa ren trawler IJM. 43, f 14600; Haring- loggers SCH. 81, f 4920; KW. 161, f 3470; 19, f 6440; 3, f 3390; 6, f 4618; 18, f 4543; 2, f 2725; 227, f 2560; 44, f 1420; kustvissers HD. 87, f 7790; IJM. 224] f 2010; 11, f 2120; KW. 72. f 1050- 77] f 1620; 12, f 1390, 92, f 1690; 21, f' 830 IJM. 213, f 205. re leden van het personeel waren de laatste jaren gelukkiger, want zij ont vingen te Den Helder hun opleiding, van de heer Van der Linde. Hem werd namens deze leerlingen, waarvan 'er reeds drie slaagden, dank gebracht door de heer F. L. Ouwens. Ook de jonge Postfanfare was de heer Van der Linde erkentelijk voor zijn grote medewerking. De voorzitter van deze muziekvereniging, de heer J. Borra, herinnerde met voldoening aan de succesrijke financiële acties, waarin de heer Van der Linde een werkzaam aandeel heeft gehad. Tenslotte sprak nog de heer L. Noor den uit Hippolytushoef, die namens al le kantoorhouders en hun personeel in het ressort een band met de volledige werken van Vondel aanbood. In een korte pauze werden verver singen rondgediend, waarna de heer Van der Linde een hartelijk afscheids woord sprak. Hij richtte zich daarbij in het bijzonder tot de sprekers, die hij wederkerig bedankte voor hun mede werking en de sympathieke verstand houding. „De herinnering aan de vriendschap, die ik hier heb onder vonden, is van nog groter waarde dan de cadeaux, die mij en mijn vrouw de ze middag zijn aangeboden," zei de heer Van der Linde, die daarop zijn collega's voor het laatst als hoofdem ployé eerste klasse de hand drukte URK STEUNT WEDEROPBOUW GEREF. KERK TE IJMUIDEN Voor de wederopbouw van de Ger. kerk te IJmuiden heeft de kerkeraad van de Kerk te Urk een gift van f 100 ontvangen. VISSERIJBER1CHT Zaterdag werd aan de visafslag te Urk door 18 vaartuigen aangevoerd: 2696 pond snoekbaars 0,47—0,49; 156 pond rode baars 0,280,29; 1514 pond voorn 0,06; 4 pond karper 0,15; 22.440 pond bliek 0,03% p.p. Vrijdagavond vergaderde IJsclub „Julianadorp" in het café „Het Centrum" van de heer H. Veul. De opkomst der leden was niet heel groot, slechts negen leden waren aanwezig. Na opening door de voorzitter, de heer L. Tigche- laar, las mevr. Schermerhorn-Minnes de notulen, daar de secretaris, de heer Schermerhorn, door ziekte verhinderd was. De bescheiden van de penning meester, de heer J. Homminga, werden nagezien door de heren A. Verschoor en J. Weidema en in orde bevonden. Het saldo bedroeg f 93.22. Bij de be stuursverkiezing werd het aftredende bestuurslid, de heer J. Homminga, herkozen. Vervolgens kwam in bespre king de verpachting van een consump tietent op de ijsbaan, die als de gele genheid komt, op de tankgracht zal worden aangelegd. Gegadigden voor het pachten van een consumptietent kunnen zich bij het bestuur vervoegen. Voor een eventuele ijsperiode werden verschillende wedstrijden vastgesteld. De rondvraag leverde weinig op, waarop sluiting volgde. In café „Prins Hendrik" wordt Woensdag 8 November, 's avonds om acht uur een kleurenfilm vertoond, door de Christelijke Vereniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede. Van de vastgestelde wedstrijden voor JVC is alleen de wedstrijd JVCa HCSCa doorgegaan. Deze werd Zater dagmiddag reeds gespeeld en eindigde in een 20 overwinning voor HCSCa. De handbalwedstrijden vonden geen van alle doorgang. Geboren: Cornelia A., d. v. E. Boeck- ling en C. M. Teileman. Hendrikus Joh., z. v. G. Scholten en C. M. Kunnen. Petronella I., d. v. Joh. Kaak en A. v. d. Bos. Wilhelmina J„ d. v. M. Engel en E. de Jong. Geertruida H. M„ d. v. A. C. Verbruggen en G. Jonker. Adria- nus, z. v. N. J. van den Berg en M. C. Duijnhoven. Gerrit, z. v. C. Engeltjes en D. Bosma. Johan A„ z. v. Joh. A. Slesllng en C. J. A. Meilink; Johannes M., z. v. W. M. L. Prins en M. G. C. van den Berg. Helena m.. d. v. Th. A. Ruijter en A. M. van Egmond. Cornelia A. M„ d. v. H. Elfering en J. M. Heemskerk, Josephus B. Joh., z. v. J. B. Lemmens en C. van Diepen; Antonlus H. M., z. v. F. de Valk en Chr. J. M. Rossen. Fran- ciscus P. A., z. v. P. J. H. Winnubst en A. G. Ruitenburg. Wilhelmina, d. v. P. J. Bakker en D. Starreveld. Gehuwd: Joh. C. Dobbe en P. Zand vliet. Jac. Jeninga en Chr. Vonk. A. Mulder en Joh. Liefting. C. G. van der Park en C. M. van den Berg. J. Waag en A. Glim. G. C. Karsten en Joh. A. Rosloot. Overleden: M. C. KeijzerHump. 64 jaar. C. Kossen. 67 jaar. K„ Riet vink, 84 jaar. STRANDVONDERIJ-GOEDEREN De burgemeester van Texel heeft in zijn kwaliteit van strandvonder recht hebbenden opgeroepen voor de volgen de strandvonderijgoederen; een partij hout bestaande uit planken en schroten, gedeeltelijk gemerkt +E -f, alsmede 38 ledige ijzeren drums, gemerkt WSW- SWA. Na de resultaten van het in ca. jaar door de bond verrichte werk (Van onze speciale verslaggever) Tüdens een langdurige vergadering te Alkmaar werden Zaterdag de pro blemen van de Algemene Nederlandse Landarbeiders Bond voor de bonds- kaderleden van het district Noord- Holland, besproken. Sprekers waren de lieren A. de Ruyter en L. B. Roelofs, respectievelijk secretaris van het hoofd bestuur en bestuurder voor de Provin cie Noord-Holland. Vóór de pauze roerde de heer De Ruyter de volgende onderwerpen aan: de loon- en prijs-moeilijkheden; de wachtgeld en werkloosheidsverzeke ring en tot slot de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de plaats van liet landbouwschap hierin. De heer Roelofs besprak ten slotte de propa ganda voor de komende maanden. 50 te hebben belicht, behandelde de heer De Ruyter de loon- en prijspolitiek. Hij achtte de export benadeeld, als de steeds hoger wordende prijzen die •op hun beurt weer tot een loonsver hoging nopen de landbouwproduc ten voor afnemers in het buitenland te duur zouden maken. Hierna kwam de vacantie-toeslag aan de orde. In alle andere takken van bedrijf kent men reeds de vacantie- uitkering van 2%. Ook de zuivelarbei- ders zagen zich reeds, evenals andere agrarische bedrijfsgroepen in het ge not van de 2% uitkering gesteld. Thans zal deze ook voor de landarbeiders moeten gelden. „Het ligt in de bedoeling" aldus spreker, „om als eerste en voornaam ste punt voor de komende maanden, deze vacantietoeslag voorde agrarische groepen vastgesteld te zien". Hierna wees hij er op, dat het belangrijk is, dat de bond de grote lijnen volgt, de kleinere belangen voorlopig buiten be schouwing latend Houding bepalen. Een donkere zijde van het bestaan van een landarbeider is de werkloos heid gedurende de vorstperioden. „Het is zeer te betreuren, dat het tot nu toe niet mogelijk is gebleken, te ko men tot de invoering van een wettelij ke regeling, ter vervanging van de in 1945 ingevoerde „Overbruggingsrege ling voor seizoen-werklozen", aldus de heer De Ruyter. Als oplossing is we', genoemd het heffen van premies van 15 tot 20%, om de landarbeiders in de winter een redelijk bedrag uit te keren. Een dergelijke regeling zou echter weer een noodzakelijke loons verhoging tengevolge hebben, terwijl ook de werkgevers, die hun aandeel in de premie zullen moeten betalen, er zeer afwijzend tegenover staan. Het vormen van vaste bedrijfskernen, werd als betere oplossing beschouwd. Hie- door zou althans een deel van de sei zoen-werklozen beschermd zijn. Uiter aard zou de behoefte van elke land- bouw-onderneming aan zo'n kern, in elke gemeente apart geregeld moeten worden. Een andere mogelijkheid tot bestrijding van de seizoen-werkloos heid is het, als de werken, die nu aan de Ned. Heidemaatschappij worden op- Slechts één eerste klasse basketball-wedstrijd stond voor de afgelopen week op het programma, die van Adelborsten tegen Oranje Blauw. Het is een uiter mate sportieve en spannende wedstrijd geworden. De partijen wogen gedurende de gehele ontmoeting vrijwel tegen elkaar op, tot een minuut of vijf vóór het einde, waarschijnlijk door een zich te veel concentreren op de aanval de Adel borsten de dekking gingen verwaarlozen, waarvan de Officieren dankbaar pro fiteerden om de strijd in hun voordeel te beslissen. De uitslag werd 3119. Oranje Blauw scoorde tien punten in de laatste vijf minuten. punten scoren tegen Openbare Werken In de 2e kl. Heren boekte HRC zijn vierde overwinning. Deze ploeg gaat trots aan de kop van de ranglijst. Niet, dat de wedstrijd tegen Openbare Wer ken dat leiderschap onderstreepte. Het was van beide zijden een zeer matige vertoning met onmachtige voorhoeden. Met de rust was de stand zelfs nog dubbel-blank. iets wat zel den voorkomt. Opvallend aan beide zijden was het bijzonder slechte plaat sen. Na de rust ging het bij HRC iets beter en konden de roodjakken tien Zondag hield de humanistische ge meenschap zijn periodieke bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Dr. Ketner gaf daarin talrijke voorbeelden van het gebruik van de stelling dat het doel de middelen zou heiligen. Deze stelling wordt in het gezin toe gepast, als ouders, hun kinderen over halen iets noodzakelijks, dat onaange naam is te doen, door een onwaarheid te vertellen. De morele schade toege bracht aan het vertrouwde kind is dik wijls erger (hoewel moeilijker te me ten) dan de onaangenaamheid zelve. In groter verband wordt deze stelling eveneens te dikwijls toegepast. „Gelden zedelijke normen ook tegenover vij anden?" vroeg spreker zich af. Zijn antwoord luidde: „ten dele". Voor ieder rr""s en in iedere situatie kan de juis t: 'i'sirig anders zijn. Met voorbeel den, ontleend aan politieke situaties en aan levensbeschouwelijke organisaties verduidelijkte spr. zijn mening. De juistheid van de toepassing van onze zedelijke normen in een bepaald geval beoordelen we niet uitsluitend met ons verstand. Zedelijke normen De- staan niet alleen door hun „nut" voor de bepaalde groep. Weliswaar moet „het kleine" wijken voor „het grote", maar de beoordeling van wat „klein" en wat „groot" is mag niet een dogma tisch karakter dragen. Juist de fana tici, de mensen die slechts „rechtlijnig" denken, staan méér dan juist is op het standpunt dat het doel de middelen heiligt. Ons medegevoel strekt zich óók uit over onze tegenstanders, onze vijanden. We kunnen ons soms niet onttrekken aan een gewetensconflict, wanneer we die vijanden een nederlaag trachten toe te brengen met alle denkbare middelen, zo zeide dr. Ketner. Een talrijk gehoor luisterde aandachtig toe. Helder II kon ook zijn tweede wed strijd, nu tegen Fac., niet in winst omzetten. Was de eerste helft voor Hel der (de rust kwam met 71), de tweede was gedecideerd voor Fac.. dat zijn achterstand inliep om ten slotte met 1210 te winnen. KVH II en HCSC gaven elkaar wei nig toe. Met rust was de stand 6—5 voor KVH II. Het einde kwam met 139 in het voordeel van KVH. Dij de dames kwam Cito voor het eerst in het veld. De Cito-dames moes ten in Fac. I hun meerdere erkennen. De uitslag werd 8—23. Fac. III dolf het onderspit tegen de HAV-dames, Vóór de rust lukte het niet zo best bij HAV, maar na de pauze kwamen de doelpunten los. HAV won ten slotte verdiend met 33—4. Ook de dames- ploeg van Hermes ging op de goede weg voort. Met 188 werd van de HCSC-dames gewonnen. De stand in de 2e kl. Heren is nu: HRC 4 4 0 0 66-26 8 KVH II 3 2 0 1 35-35 4 Fac. 3 1 0 2 30—35 2 HCSC 3 1 0 2 36-47 2 Openb. W. 3 1 0 2 17-32 2 Helder II 2 0 0 2 16-25 0 Afdeling B., Dames: HAV 2 2 0 0 58-6 4 Fac. I 2 2 0 0 33-15 4 Hermes 2 2 0 0 30-14 4 Cito 1 0 0 1 8-23 0 KVH II 10 0 1 6-12 0 Fac. III 2 0 0 2 11-43 0 HCSC 2 2 0 0 10-43 0 Verleden week werd de uitslag 2e kl. Heren Fac.Openbare W. verkeerd doorgegeven. De uitslag moet zijn 98 in het voordeel van Openbare Werken Het programma voor deze week ziet er als volgt uit: Dinsdag 7 November, Dames (B): Cito—KVH II; (A>: AMM gedragen, gedurende de wüntermaan den, door de landbouwarbeiders op aT bedrijven zelf worden uitgevoerd ajl laatste mogelijkheid noemde sprek» een regerings-subsidie aan de te stich ten bedrijfsvereniging, waardoor orgaan ruimere mogelijkheden tot bti. stand aan de seizoen-werklozen ver! krijgen zou. Het is van het grootste belang, zo zeide hij, dat onze bond zij» politiek in deze vaststelt. Er doen be- richten de ronde, dat men vóór Jmj 19"1 tot behandeling van de werkloos heidsregeling zal overgaan. Lang vóór die tijd zal men moeten weten welke oplossing de meest doeltreffende om dan samen met de andere bedrijft, takken in de regeling te worden opge nomen. Het landbouwschap „De wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie ligt klaar; het is nu zaak dat daarvoor zo spoedig mogelijk een landbouwschap wordt gevormd, met een zo groot mogelijke interne taak" Dit zal dan in het verband van de PBO gelijkgerechtigheid heb ben en zodoende grotere invloed dan thans mogelijk is, op verschillende ter reinen, zoals mechanisatie, normalisa tie etc. kunnen uitoefenen. Dit bete kent verwezenlijking van de reeds ja renlang gestelde eis van medezeggen schap voor de arbeiders. Dat de bond het belang van de spoedige vorming van een landbouwschap inziet, heeft za v/el bewezen door nu reeds de samen stelling ervan op de agenda te plaat sen. Het totaal verdwijnen van de oude organisatie in casu de „Stichting van de Landbouw", achtte spreker niet wenselijk. Deze zal in geheel verander de en veel eenvoudiger vorm nog veel goeds op bepaalde gebieden, liggend buiten het kader van het landbouw schap kunnen verrichten. De instand. houding werd geacht geen hoge kos ten mee te brengen en wordt uitvoer baar beschouwd. Na de pauze en de discussie, waarin de heer De Ruyter het besprokene uit gebreid toelichtte, sprak de bestuurder voor Noord-Holland over de te voeren winter-propaganda. Richtlijnen hier voor werden gegeven, waarna de ver gadering uiteenging. De Rijkspolitie te Uitgeest heeft een inwoner van Wormer gearresteerd, die ervan verdacht wordt ten nadele van een firma te Akersloot, waar hü al* boekhouder werkzaam was, een bedrag van f 30.000 te hebben ontvreemd. Zo groot was het aantal gasten, dat Zaterdagmiddag in het Minervapavil- joen te Amsterdam het hoofdbestuur van de VARA met het 25-jarig. bestaan kwam gelukwensen, dat zij ook in de zijvleugel van het gebouw nauwelijks voldoende plaats kon vinden. De minister van O.K.W., prof. dr. F, J. Th. Rutten roemde de VARA om het vele culturele werk en deelde mede dat het H.M. de Koningin heeft be haagd, de secretaris-penningmeester, de heer J. W. Lebon, die de VARA van de oprichting af heeft meegemaakt, te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Onde de aanwezigen bevonden zich o.a. afgevaardigden van de P.v.d.A., het N.V.V., N. V. Philips, alsmede de voorzitters van de K.R.O. en N.C.R.V, en de directeur van de A.V.R.O. Het bedrijfschap voor Zuivel heeft onder goedkeuring van de minister bepaald, dat met ingang van gisteren aan de consument voor rijstepap, be reid met gestandaardiseerde melk, vier cent per liter meei mag worden bere kend dan voor andere pappen, bereid met gestandaardiseerde melk. Dit geldt zowel voor rijstepap in literflessen als voor het z.g. los verkochte product. Tot nu toe golden voor al deze pappen, on geacht de ingrediënten, die er in ver werkt werden, dezelfde prijzen. De in dertijd reeds gestegen rijstprijzen ma ken thans de prijsstijging van de rijste pap noodzakelijk. „Hier is de nieuwe hoed voor mevrouw, mijnheer". (A>: DBC; (A); WSOV—Helder; KVH IFac. II. Donderdag 9 November, kl. II: KVH II; (I); Oranje BlauwHA"> (I): KVH IAdelborsten.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2