Stad en Omgeving Sportraad stad heeft weer het goed met onze voor Carillon na elf jaar weer voor oud volksgebruik in actie Christiaan Jacob Zaal (37 jaar) uit Rusland terug naar Nieuwediep „De heilige vlam" Jeugdorkesten toonden hun kunnen Chr.-Geref. kerk aan de Steengracht heelt een nieuw pijporgel Familie ontving in September laatste brief Censuur liet weinig bijzonderheden passeren T.A.V.E.N.U. Bouw van Christelijke school aan de Wilhelminastraat Uit het zakenleven Horloges v.a. 13.50 Wekkers v a. 6.75 '/„WITTE CO. De heer Tigchelaar 40 jaar onderwijzer te Julianadorp Plannen voor het komende seizoen Zaterdag over een week de eerste avond Sint Maarten-herdenking op 11 November Met een lampion langs de huizen Burgerlijke Stand Marktbericht Mooi concert te Breezand Helder-Terrasvogels wordt om hall drie gespeeld Eerste bespeling door de heer Van der Kuyl Bescheiden instrument met welluidende klank Nutsspaarbank in October IN HËTKORT R.K. Toneelvereniging overtrof zichzelf Hef gebeurde in Nieuwediep Bevorderingen bij PTT en fiscus Tussen Haaks en Kuifje Het lag voor het grijpen DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 Onder de honderd Nederlanders, die uit Russische krijgsgevangenschap zijn vrijgelaten en nu onderweg zijn naar ons land, bevindt zich ook een oud-inwoner van Den Helder, de 37-jarige Christiaan Jacob Zaai. Zijn terugkeer is voor de familie slechts ten dele een verrassing, want men wist dat hjj in een kamp te Kiev vertoefde. Er is zelfs op bescheiden schaal een briefwisseling gevoerd via het Rode Kruis. De laatste brief werd door Zaals moeder, die aan de Jan Bijl straat in Oud Den Helder woont, in September j.1. ontvangen. inaar de Euterpestraat in Amsterdam Mevrouw Zaal was gisteren, toen het officiële bericht over de terugkeer van haar zoon in de bus van Jan Bijlstraat 69 werd gedeponeerd, niet thuis. Haar dochter, mevr. Hennekam-Zaal, W. C. Schoutenstraat 19, vond de brief en heeft onmiddellijk een telegram naar Hilversum gestuurd. Mevr. Hennekam vertelde ons, dat haar broer in het voorjaar van 1943 was ondergedoken om zich aan de „Arbeits- einsatz" te onttrekken. Hij werd echter in Juli van dat jaar gearresteerd en Onder regie van de heer J. Vossen- berg heeft TAVENU gisteravond in Casino een alleszins aannemelijke ver tolking gegeven van „De Heilige Vlam", een toneelspel in drie bedrijven van de Engelse schrijver William So merset Maugham. Het stuk werd ver taald door C. J. Pieters. Zij, die de opvoering van „The sacred Flame" hebben bijgewoond, zul len na afloop stellig niet teleurgesteld huiswaarts zijn gegaan, want de dames en heren tonelisten, die grote moei lijkheden hebben moeten overwinnen, hebben zich op volkomen verantwoorde wijze van hun (meestal lang niet een voudige) taak gekweten. Men is onge twijfeld op de hoogte met het belang rijke verlies dat de vereniging onlangs heeft geleden. TAVENU heeft het daar na niet alleen zonder vijf zeer ge waardeerde „optredende" krachten moeten stellen, maar ook heeft de ver eniging afscheid moeten nemen van een regisseur aan wie men zeer veel had te danken. Dat TAVENU ondanks dit alles is durven komen met een stuk als „De Heilige Vlam", pleit voor de goede wil van de vereniging. En deze wil werd gisteravond beloond. Want al werden er tal van kleine fouten ge maakt al moesten wij nogal wat ver sprekingen noteren, de opvoering in haar geheel werd door de TAVENU- familie met een warm applaus geac cepteerd. Voor een nadere bespreking verwij zen wij naar de krant van morgen, daar wij voor hen, die „De Heilige Vlam" vanavond gaan zien de intrige nog niet aan de openbaarheid willen prijsgeven. Het zij voldoende, dat de inhoud een avond van intens medeleven waar borgt. Vermelden wij ten slotte, dat nog geruime tijd werd gedanst onder leiding van de heer W. Snijder. De schoolvereniging „Laat de Kin- derkens tot Mij komen" heeft de bouw van een nieuwe lagere school, ter ver vanging van de Groen van Prinsterer- school aan de Koningstraat, in voorbe reiding. In overleg met het schoolbe stuur heeft de gemeente daarvoor een terrein aan de Wilhelminastraat aan gewezen. De drie vervallen pandjes die nog op dat terrein staan, moeten worden afgebroken. Op de officiële pu blicatie, dat de Eerste Wilhelmina- dwarsstraat en een gedeelte van de Tweede Wilhelminadwarsstraat aan het openbaar verkeer moeten worden ont trokken, is één bezwaarschrift binnen gekomen en wel van een groentenhan- delaar, die achter zijn woning aan de Wilhelminastraat een pakhuis heeft, dat tevens als garage wordt gebruikt. Aan dit bezwaar kan de gemeente te gemoet komen, door de betrokkene toe te staan, gebruik te maken van het trottoir, dat ter plaatse zal worden aangelegd. Het voorstel van B. en W., waarin het bovenstaande is vervat, wordt hedenavond door de gemeente raad behandeld. In het Handelsregister werd de volgen de nieuwe inschrijving opgenomen: Smidts Automobielbedrijf, Den Helder, Goverdwarsstraat 11; carosseriebedrijf an nex autoplaatwerkerij; eig. K. Smidts. De volgende inschrijving werd gewijzigd: Dorpskring „Steunt Elkaar", Oudeschlld 96, Texel; uitkering bij overlijden; vereni ging overgedragen aan de Vereniging van Levensverzekeringen en Lijfrente „De Groot Noordhollandsche van 1845" te Am sterdam. WieringenMiddengtand overweegt uitg. v. Op de matig bezochte middenstandsver gadering in hotel De Haan, onder voorzit terschap van de heer Bosker, vormde de contributieverhoging de hoofdschotel. De contributie werd van 7,50 op 10 ge bracht. hetgeen nodig was geworden door de verhoogde heffing van de Midden standsbond. Naar de te Utrecht te houden Jaarvergadering werden de heren D. Min nes en C. Tijsen afgevaardigd. Voor de St. Nicolaasattractie werd een commissie samengesteld, bestaande uit de heren J Takes, Js. J. Bosker en J. Hegeman. De ze commissie zal het plan betreffende de verstrekking van kilometer-bonnen door middenstanders nader uitwerken. De vol gende vergadering zal Donderdagavond in lunchroom wed. Koorn plaats vinden. overgebracht. Na nog een half jaar in het kamp te Amersfoort te hebben ge zeten, werd hij in Duitsland te werk gesteld. De familie is niet precies aan de weet gekomen, hoe Zaal in Russi sche krijgsgevangenschap is geraakt. Over en weer werd vrij regelmatig ge correspondeerd, maar zowel de Duitse als de Russische censuur lieten slechts vrij oppervlakkige mededelingen toe. Toen in 1947 de heer Zaal Sr. over leed, heeft men dat niet aan zijn zoon geschreven. Mocht hij nooit in Neder land terugkeren, dan was hem deze droevige tijding bespaard gebleven. Waarschijnlijk is het hem wel opge vallen, dat zijn familie de laatste jaren niet meer over zijn vader schreef, en heeft hij daaruit zijn conclusies getrok ken. Enige malen heeft Zaal in zijn cor respondentie laten uitkomen, dat hij goede hoop had binnen afzienbare tijd naar Nederland te zullen terugkeren. Zijn familie, die wat minder optmis- tiseh was gestemd, was wel zeer ver rast door de mededeling, dat Zaal nu toch in goede welstand onderweg is naar de Jan Bijlstraat, waar hij met grote blijdschap zal worden ontvangen. KEIZERSTRAAT 103 In Julianadorp wordt een welver diende huldiging voorbereid van één der bekendste inwoners van het dorp, de heer L. Tigchelaar, die op Woens dag 15 November gedurende veertig jaar aan de Openbare Lagere School nr. 1 te Julianadorp verbonden zal zijn. Niet alleen door zijn onderwijzer schap heeft de jubilaris zich de ach ting van alle Julianadorpers verwor ven. Ook in het bloeiende verenigings leven ter plaatse heeft hij altijd een vooraanstaande plaats ingenomen. Dat de bevolking van de stad Den Helder op de hoogte kon blijven van hetgeen zich in het plattelandsgedeelte der ge meente afspeelde, is sinds vele jaren mede te danken aan de heer Tigchelaar, die zijn taak als correspondent van de Helderse Courant steeds met grote ac tiviteit en nauwgezetheid heeft ver vuld. Van het hoofd der openbare school te Julianadorp, de heer H. N. Kaptein, ontvingen wij de mededeling, dat het ambtsjdbileum van de heer Tigchelaar op Woensdagmiddag 15 November fees telijk zal worden gevierd. Om half drie begint in café „Prins Hendrik" een receptie, welke ongetwijfeld de belangstelling van vele Julianadorpers zal trekken. Deze groepsfoto werd Zaterdagmiddag in het postkantoor genomen tijdens het afscheid van de heer A. G. van der Linde, die tot bedrijfskadertrainer van de P.T.T. benoorden het IJ is benoemd. Vrijwel het voltallige perso neel van de post- en telegraafkantoren uit het ressort woonden de afscheids bijeenkomst bij. In het midden het echtpaar Van der Linde met zoon en dochter. Het bestuur van de Helderse Sportraad heeft voor dit winterseizoen een aantal interessante plannen gemaakt, die nog gedeeltelijk in voorbereiding zijn. Nu door de geslaagde sportdag in het afgelopen seizoen en de gemeentelijke sub sidie het bestuur over iets ruimere geldmiddelen kan beschikken, heeft het ge meend de sportliefhebbers iets te moeten brengen in de vorm van lezingen en demonstraties. den aan de verschillende sporten meer bekendheid te egven, en wel speciaal om bepaalde sporten te brengen in kringen die daarvan betrekkelijk wei nig weten. Het bestuur van de Sport raad is van mening, dat in de Helder se sportwereld nóg meer een sfeer van eenheid en verbondenheid moet ko men. De waardering voor de prestaties en de werkwijze van anderen zal dan nog meer tot uiting komen in een ge zond gevoel voor sportiviteit en hulp vaardigheid. Voor Zaterdag 18 November staat op het programma een lezing door de heer D. H. Schmüll over „Sport in Ameri ka". De heer Schmüll is directeur van de A. M. V. J. te Amsterdam, en heeft dit jaar een studiereis gemaakt door een groot deel van Amerika, waar hij zich onder andere op het gebied van de sport oriënteerde. De heer Schmüll heeft zich bereid verklaard, om over zjjn ervaringen en zijn kijk op de sportorganisatie en de daaraan ver bonden problemen, in Den Helder iets te komen vertellen. De lezing, die om kwart over acht begint, wordt gegeven in café Sanderse op het Koningsplein. De toegang is vrij. Twee jaar geleden organiseerde het bestuur van de Sportraad een binnen sportavond, die toen bijzonder geslaagd mocht heten. Ook dit jaar zal een der gelijke avond worden gegeven, vermoe delijk op 25 Januari. Verscheidene sporten zullen dan worden gedemon streerd, waardoor men in staat wordt gesteld eens met andermans werk en prestatie kennis te maken. Voorts zijn onderhandelingen gaan de met een spreker die het voor alle Helderse jeugdleiders van alle sportver enigingen zal hebben over de opvoed kundige zijde van de sport, en de taak die de sportman of sportvrouw die re gelmatig met de jeugd omgaat tegen over die jongeren heeft. Het is de be doeling, om in Februari een avond te organiseren, waarop de athletiek-, de zwem- en de watersport door middel van een praatje en een film nader wor den belicht. Ook een avond met films over alle mogelijke sporten staat op het programma. De Helderse Sportraad deelde ons nog mede, dat het de bedoeling is door het organiseren van dergelijke avon- Voor het eerst sinds 1939 gaat het carillon in het Monument voor het Neder landse Reddingwezen te Den Helder weer meedoen aan een oud volksgebruik. In koor gaan de dertig bronzen klokkenstemmen van het carillon de liedjes brengen, die in de vooravond van Zaterdag 11 November zo graag door de jeugd worden gezongen. Dan gaan de jongens en meisjes met lampions of kjjkdoosjes langs de huizen, om overal tractaties of geld in ontvangst te nemen. van algemene aard moeten zijn ge weest. Hoewel Sint Maarten zeker niet van minder betekenis is geweest dan Sint Nicolaas, wijst de folklore uit, dat de Sint Nicolaasherdenking met meer luister werd (en wordt) gevierd dan die van Sint Maarten. De klokken van het carillon, dat door de heer Tj. Joh. Dito wordt bespeeld, zullen er evenwel niet minder om klinken. Van de liedjes, die op 11 November worden gezongen, is vooral „Sinter Maarten Keuveltje" zeer geliefd. Sint Maarten, eigenlijk Martinus van Tours, werd omstreeks 316 te Sabaria in Hon garije geboren. Hij trad op jeugdige leeftijd in krijgsdienst, maar voelde zich later bovenal geroepen tot het Christendom. Na in de geestelijke stand te zijn opgenomen, werd hij omstreeks 371 tot Bisschop van Tours gewijd. Sint Maarten was een der eerste ker kelijke gezagsdragers, die verschillen over geloofsmeningen niet met geweld wilde beslechten. Sint Maarten stond vooral ook bekend om zijn vrijgevig heid. Zo geven tal van afbeeldingen te zien, hoe hij zijn mantel deelde met een misdeelde. Afbeeldingen, die sterk spreken van medegevoel en sociaal temperament. Het Sint Maartensfeest wordt zowel in ons land als in het buitenland op verschillende wijzen gevierd. De lied jes die hier en elders worden gezongen, zijn meestal eentonig en lopen nogal uiteen. Wel tonen enkele versjes over eenkomst, daar zij gewag maken van de verwarmingsmiddelen turf en hout tegen de door velen zo gevreesde win terkoude. Uit de versjes blijkt voorts, dat de giften van Sint Maarten zich hebben bepaald tot leniging van de nood in de winter. Dit in tegenstelling tot Sint Nicolaas, wiens gaven meer Bevallen: G. Knol-Jasper, z.; R. Brandsma-Postma, d.; J. L. Pronk-Veld huijsen, z.; A. van Essen-Wiegersma, z.; I. P. Krauss-Augustinus, z.; G. Wind- Wouda, d.; C. M. Roozen-Maskers, d.; A. Bakker-de Boer, z.; I. R. M. M. de Jong-Schipper, z.; A. Wiringa-Kramer, z.; G. Stolk-van Rij, z.; J. C. de Leeuw- Hubregtsen, d. Ondertrouwd: B. Niggendijker en F. J. W. Weber; T. A. Dobber en M. W. Kuiper; A. P. de Zwart en G. Kra mer; A. C. Mallee en J. M. J. Collee; J. Langeveld en A. G. Lanser. G e h u w d: J. C. de Bruijn en D. van der Wal; J. J. A. Maas en M. J. de Boer; P. Goed en M. J. van Pel; J. Leeuwerink en H. van der Meer; I. de Werker en E. Rijkers. Overleden: A. E. Buck, echt gen. v. P. Dortmundt, 74 jaar; F. van der Wal, m., 80 jaar; N. Spigt, wed. v. W. Boonstra, 73 jaar. ALKMAAR. 6 Nov. Veemarkt: 119 vette koeien f 500t 1050, 6 gras kalveren f 175f 275. 52 nuchtere kal veren f 25—f 70, 85 vette schapen f 10 —t 130, 233 varkens f 1.84f 1.91 per kg. Toen drie-en-half jaar geleden de jeugd orkesten „Polders Mandolinata" en „Polders Glorie" werden opgericht, vonden de stichters het maar het beste een bestuur van volwassenen te vormen. Langzamerhand moeten de jonge leden er echter aan gewennen ook zelf de be stuursfuncties te vervullen. Twee der oude be stuursleden zijn afgetreden en vervangen door Alie Tiel en Beb v. d- Heuvel. Maar nu naar buiten moest worden opgetreden, lieten zij nog graag' de leiding over aan de heer Wuis en deze sprak dus het openingswoord op de uit voering, die beide orkestjes in de zaal van de heer Bossen gaven. De heer Wuis herinnerde aan de successen op het concours te Wijk bij Duurstede, waar Polders Glorie en Polders Mandolinata ieder een eerste prijs verwierven in de tweede afdeling, hoewel zij het jaar te voren nog in de derde uitkwamen. Op dat concours bleek echter ook, dat de accordeonclub (P.G.) behoefte had aan instrumenten, die het rhythme ondersteunen. Een grote trom zal de dirigent, de heer Th. Pruim, in bruikleen geven; een kleine trom met ander slagwerk komt er ook; een bas, die f 600,— moet kosten, zal voorlopig wel tot de vrome wensen blijven behoren. Spreker besloot met clementie in te roepen voor het optreden van de mandoline-club, die door emigratie naar Australië leden verloor. Het concert. Beide clubs speelden voor en na de pauze ieder vier nummers, een trio tweemaal drie en de heer Pruim zelf hield nog' een babbeltje, waarin hij vertelde hoe hij tot de muziek studie kwam en wat hij met de jeugdorkesten voor had. Een heel programma dus. Polders Glorie werd in de loop van de avond steeds beter. Werd bijvoorbeeld de openings mars wat vlak gespeeld, het vierde nummer, ook een mars, klonk veel pittiger. Maar na de pauze bereikte deze olub toch haar hoogte punt. De ouverture „Tredici" van Joh. B. Kok, evenals andere nummers door de heer Pruim vooraf toegelicht, werd zeer mooi gespeeld, goed genuanceerd en met gevoelige voordracht. Polders Mandolinata deed het andersom. Het vierde nummer vóór de pauze, „La Frisonnette' was het meest geslaagd. Bij het tweede optreden (was er in de pauze niet weer gestemd?) liet de zuiverheid te wensen over, vooral in de. lage Het inhaalprogramma dat voor Zon dag 12 November werd vastgesteld, vermeldt onder meer de wedstrijd HelderTerrasvogels. Hoewel het be stuur van Helder daartoe pogingen heeft aangewend, is het niet gelukt de wedstrijd op een vroeger tijdstip dan gewoonlijk (in verband met de inter landwedstrijd BelgieNederland) te doen spelen. Het bestuur van Terras vogels heeft het bestuur van Helder medegedeeld, dat de wedstrijd 's mid dags op de normale tijd (half drie dus) dient te worden gespeeld. De diensten in de Chr.-Geref. kerk aan de Steengracht zullen voortaan, wat de gemeentezang betreft, met meer wijding kunnen worden gehouden dan tot nu toe het geval is geweest. Voor het oude, niet meer aan de eisen voldoende kerkorgel, is een nieuw instrument in de plaats gekomen, dat gisteravond in een bijzondere samenkomst in gebruik werd genomen. Het kleine, maar welluidende pijporgel werd bij die gelegenheid bespeeld door de heer G. van der Kuyl, organist van de Bethelkcrk. de reeds genoemde registers bevat het orgel een tweevoets Woudfluit, een 23/4 Quint en 'n 13/5 voets Terts. Het vrije pedaal kan worden verstrekt door een koppeling op het klavier, terwijl voorts een afzonderlijke tutti-knop voor het inschakelen van het volle werk is aangebracht. Een tremolo com pleteert de bescheiden dispositie. Alvorens de dienst door ds. Henstra met dankgebed werd gesloten, heeft de gemeente voor het eerst met bege leiding van het nieuwe instrument ge zongen, en wel Psalm 150 vers 2 en het laatste vers van Psalm 72. Nadat de dienst door de consulent, ds. Henstra van Broek op Langendijk, met schriftlezing en gebed was geopend, heeft hij een welgemeend woord van dank gericht tot allen, die aan de tot standkoming van het nieuwe instru ment hadden meegewerkt. De leden der betrekkelijk kleine gemeente heb ben stuk voor stuk grote offers moeten brengen, om de benodigde financiën bijeen te krijgen. Met een enkel woord belichtte ds. Henstra de plaats van het kerkorgel in de eredienst. Niet alleen voor de be geleiding van de gemeentezang is een goed orgel van grote waarde, maar ook om door gepast spel voor en na de dienst de harten van de kerkgangers te richten op het hoofddoel van de godsdienstoefening: de ere Gods. Door de heer F. van Zoest, organist van de Chr. Geref. kerk, werd het in strument namens het orgel-comité aan de kerkeraad overgedragen. Ouderling O. Boon aanvaardde de nieuwe aan winst, waarvan de circa tweehonderd aanwezigen (onder de genodigden wa ren vrijwel alle plaatselijke organisten) even later de kwaliteiten konden be luisteren. In een welgekozen programma heeft de heer G. van der Kuyl alle mogelijk heden van het orgel laten horen. Deze zijn beperkt, omdat de dispositie maar kiein is en de bespeler slechts de be schikking heeft over één klavier met pedaal. In een drietal bekende werkjes van Jan Zwart liet de organist de mooi getimbreerde achtvoets Holpijp en vier- voets Roerfluit samenklinken, met de donkere zestienvoets Subbas uit het pedaal als fraai dragende ondersteu ning. In het beroemde F dur-concerto van Handel kwamen ook de achtvoets Prestant (die in het orgelfront is ge bouwd) en viervcets Octaaf tot klin ken. Uiteraard kon het magistrale ka rakter van het Allegro en het Presto uit dit concert met een zo bescheiden registratie niet voldoende tot zijn recht komen, en ook voor het Larghetto en het Alla Siciliano stonden niet de stem men ter beschikking, die de organist eigenlijk nodig heeft bij de vertolking van een dergelijke compositie, maar toch konden de aanwezigen zich ervan overtuigen dat een vaardig bespeler aan het nieuwe instrument welluidende en krachtige klanken kan ontlokken. Het volle werk, door de heer G. van der Kuyl gebruikt in twee koraalbe werkingen van Feike Asma, bleek ruimschoots voldoende voor de afme tingen van het kerkgebouw. Behalve In de maand October werd op de Nutsspaarbank op spaarbankboekjes ingelegd f 350.961,70 (v.j. f 298.658,28) en terugbetaald f 458.997,85 (vorig jaar f 451.016,98). Er werd derhalve meer te rugbetaald f 108.036,15 (v.j. f 152.358,70). Het aan inleggers verschuldigde Ka pitaal bij de aanvang van het jaar f 9.334.887,22 bedraagt nu f 8.789.993,43 (v.j. f 9.223.361,22). Het aantal posten van inleg bedroeg 3088 (2819) en dat van terugbetaling 2733 (2413). In de maand October werden uitgege ven 198 (207) nieuwe boekjes. Ingetrok ken werden 127 (105) boekjes. In om loop zijn thans 21586 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 13 (27) boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst De lediging van 412 spaarbusjes le de Spaarbank 'n eerste inleg van f 1. verde een bedrag van f4109,83 aan kleine besparingen op. De resultaten van de Wereldspaar- dag waren: Ingelegd werd f38.495,32 (hoogste bedrag tot nu toe f57.500.— 1946). Aantal nieuwe spaarders 115 (hoogste aantal tot nu toe 95 in 1946). Aantal posten van inleg 1146 (hoogste aantal tot nu toe 1025 in 1949) f 1.— t/m f 10.665 posten van flO.— t/m f 100.48 posten van f 100.— t/m f 500.-, 7 posten van f 500.- t/m f 1000.-, 2 posten boven f 1000. Vanavond om acht uur in „Casino" speelt „TAVENU" nogmaals „De heilige vlam". In de Vakschool voor Meisjes houdt ir. C. Boot hedenavond om acht uur een lezing over het onderwerp „Sociale toestanden en voor zieningen in Amerika". Te 's-Gravenhage slaagde dezer dagen voor het examen derde stuurman grote han delsvaart de heer W. Steneker, leerling van de Zeevaartschool te Den Helder, partij. En ja, juist bij een kleine bezetting fe elk foutje zo goed merkbaar. Het trio Alie Tiel, Jan de Boer en Ferry Pruim speelde met veel bravour tango's andere dansmuziek en een modern liedje. Het ging de accordeonnisten goed af en het piano- werk van Pruim Jr. kwam hierbij ook goed tot zijn recht. Met een potpourri van bekende liedjes, die door het publiek meegezongen werden, ba- eindigde Polders Glorie het programma. De heer Wuis sprak naar ons hart, toen bij in zijn slotwoord enige rumoerige klanten ach ter in de zaai verzocht voortaan liever weg te blijven. Het kan dus toch! Toegang alléén boven de 18 jaar, geen bal of gezellig samenzijn na, een ernstig stuk en toch een volle zaal. Dc opvoering van „De moordenaar en het meisje" (Ma- riëtte Coretti) door /le R.K. toneel vereniging „Breezand" bewees dat het mogelijk is. Hoe goed die bepaling ten aanzien van de leeftijdsgrens was, werd eveneens bewezen. Met uitzon dering van wat irriterend pinda's- geknap tijdens het begin van het derde bedrijf, was het doodstil in de zaal. Maar we zouden de toneelclub tekort doen als we de grote aandacht voor de opvoering alleen toeschreven aan het feit, dat men voor een over het geheel wat ouder publiek speelde, dan wat in de regel de zalen bij een uit voering bevolkt. We onderschrijven dan ook de woorden, die pastoor Verhoeff aan het einde van de avond sprak. Toen deze het stuk gelezen had, vroeg hjj zich met benauwd hart af, of er door de club niet te hoog gegrepen was. Hij sprak echter zeker namens de aan wezigen,, toen hij verzekerde, dat al len heel dankbaar waren voor deze opvoering, die hij, voor dilettanten, buitengewoon goed noemde en boven verwachting geslaagd. De toneelvereniging heeft het zich, door dit stuk te kiezen, niet gemak kelijk gemaakt. Het is moeilijk te spelen en heeft o.i. tegen, dat de lange sterf scène in het tweede bedrijf te veel van de aandacht der toeschouwers vraagt. De hoofdrol (Alessandro) werd door G. v. d. Berg al heel verdienstelijk gespeeld. Van B. Langelaan was voor al de Mariette-verschijning succesvol. Wel was ook bij hen, evenals bij en kele bijrollen de spreektoon soms wat onnatuurlijk. (Is er vóór het In studeren wel voldoende aandacht aan het rollezen besteed?) Terecht werd na afloop gewezen op het werk van de man achter de schermen, J. Pranger, die de veel eisende verlichtingstechniek goed be- heerse en een groot aandeel had in het slagen van het derde bedrijf. Ook het werk van de grimeur, E. Karsten, was goed en voor de décors verdient de toneelclub eveneens een woord van waardering. De bestuurders van een personen auto, die in de Keizerstraat geparkeerd stond, kwam tot de minder plezierige ontdekking, dat zijn wagen door een andere auomobilist moest zijn aange reden. De radiateur was namelijk vrij ernstig beschadigd. Vermoedelijk is dit onderdeel door een achteruitrijden- auto geraakt. De 17-jarige mej. S. heeft niet veel plezier gehad van haar eerste ritje op een „bromfiets". Toen zij, ko mende uit de Spoorstraat, linksaf de Keizerstraat wilde inslaan, kon zij het nijdig grommende motortje niet meer de baas. Zij reed tegen het trottoir aan en maakte een lelijke val. In het zie kenhuis, waarheen zij werd overge bracht, werd een hersenschudding ge constateerd. De bromfiets was vrijwel onbeschadigd. Benoemd tot employé 2e klasse PTT G. Buis te Den Helder, voordien em ployé 3e klasse. De heer W. de Zeeuw, adspirant- schrijver bij de belastingen te Den Hel der, is benoemd tot schrijver aldaar. De heer G. J. A. Toes, adjunct commies titulair ter inspectie invoer en accijnzen Den Helder, is benoemd tot adjunct-commies. De heer A. Abbenes, adspirant- schrijver ter inspectie invoer en accijn zen Den Helder, is benoemd tot schrij ver. De heer H. J. Abma, directeur der PTT te Den Burg is op 1 November als zodanig benoemd te Dieren. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de vorige week aan gevoerd: 1311 kg bot, 1095 kg garnalen, 47 kg kaan, 193 kg kabeljauw, 109 kg rog, 265 kg sardien, 2483 kg schar, 16699 kg schol, 8 kg poon, 919 kg tarbot, 8779 kg tong. 8063 kg wijting. De mijnenvegers van het tweede en zesde flottielje zijn gistermorgen onder zeer gunstige meteorologische omstandigheden naar het veegterrein vertrokken. Het is morgen hoog water om 5.50 en 18.40 uur en laag water om 12.25 uur. De temperatuur van het zeewater was 8,3 graden Celsius. Gevonden: twee alpinomutsen, autop* met massieve banden, vier ballpointpennen# speelgoed-beertje, kistje met bloemkool, hri twee seintuurs, drie kaartjes elastiek, f M aan geld, lichte glacé handschoen, bruine lcren handschoen, donkere leren handschoen, blal,w# gebreide handschoen, dames-polshorloge, j°® gensjasje, groene kano, cyperse kater, blauj* kinderkous, paar witte kindcrlaarzen, overa vijftal portemonnaies, bruine pyama, rozenkrsfl gouden ring met monogram, rood kinderrijk* padvindersricm, kinderschoentje, sierspe schaar, kluwen schapenwol, drie wanten, W paar wanten en elf nieuwe zakdoeken.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2