Arm land met weinig perspectief Bronchitis STOP DIE JEUK Een historisch-critisch overzicht van de Nederl. kinder-litteratuur DAGEN 1 Schoonheid in Gent en Brugge DÊBRALINE WEERZIEN MET OOSTENRIJK Opbouw onder moeilijke toestanden l' Liefde voor misdeelde jeugd niet verflauwd Het Radioprogramma Pleegde accountant verduistering? Krantenpapier is schaars Wormcruyt met suycker" door D. L. Daalder Soldaten varen thuis Bunche Jr hangt de vuile was te kijk Pim, Pam en Pom als schatgravers xxxxxxxxxx Siilie en inkeer voor een oud schilderij LOPER VERLOOR 25 MILLE DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 (Van onze speciale verslaggever). QOSTENRIJK Is een arm land. Dat verzekerden ons niet alleen de bewo- g,7T man', ,die met hard werken loon verdient en de autoriteiten, die jammerklachten aanhieven over de ontelbare moeilijkheden van politieke, maar vooral van financiële aard, die overwonnen moeten wor den om het land, dat zwaar van de oorlog geleden heeft, weer op te bouwen. VMj werden op de autotocht, die wjj met enige collega's naar het rllk met natuurschoon gezegende Oostenrijk maakten op een pjjniyke manier met deze armoede geconfronteerd. Het doel van de reis was een aantal Inrich tingen te bezoeken, waar lichamelijk en geestelijk gebrekkige kinderen wor den verzorgd, teneinde ons op de hoogte te stellen van wat op dit irebied na de oorlog bereikt is. pi één van die inrichtingen, de „Kin- dersonnenheilstatte Gmundner Berg" In Altmünster aan de lieflijk in het Solzkammergut gelegen Traunsee, trac teerde men ons op boterhammen, die smakelijk gegarneerd waren met worst met de eeuwige knoflook met kaas, stukjes tomaat en stukjes augurk. De zusters hadden haar best gedaan om de Nederlandse gasten rijkelijk te ont halen. Toen een onzer een mes vroeg, bracht men hem er een, doch met vele excuses, dat het niet mogelijk was alle leden van het kleine gezelschapje van messen te voorzien, om de eenvoudige reden, dat men ze niet had De directrice beklaagde zich: in het sanatorium, waar verscheidene kinde ren verpleegd worden, die lijden aan long- of gewrichtstuberculose, be schikte men over slechts twee koorts- thermometers! Grote armoede. De armoede in Oostenrijk blijkt ook uit de voor Nederlandse begrippen trage gang van de wederopbouw. Het moet echter ter ere van de Oostenrij kers gezegd worden: zij hebben er in het algemeen hun goed humeur bij be waard. Uiterlijk althans, want telkens schemerde in de gesprekken, die wij er gevoerd hebben door, dat men de druk van de bezetting als een loden last voelt, dat men de nabijheid van het ijzeren gordijn als een voortdurende be dreiging ervaart en dat de toekomst als een vrij uitzichtloos perspectief gezien wordt. „Waar leven wij naar toe'* vragen de Oostenrijkers zich af. Zal ons misschien het lot beschoren zijn, waar onder het naburige Tsjechoslowakije gebukt gaat? Zal een nieuwe oorlog het zo moeizaam voor de wederopbouw verrichte werk weer vernietigen? Wan neer zullen wij de zo vurig begeerde vrijheid verwerven? VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Sunset Rangers. 6.48 Sport. 7.15 Actualiteiten. 7.23 Hier is Europa. 7,52 Van het Binnenhof. 8.12 Radio Philharmonisch Orkest. 9.35 Actualiteiten. 9.45 Goldberg'-variaties. 10.10 Kamer-Muziekconcert. 10.45 Avondgebed. 11.15 Elf componisten schreven een serenade. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 Hugo de Groot. 7.00 Paris vous parle. 7.05 Orkest. 7.20 Fanfare. 7.45 Koninklijke Marine. 8.15 Avro's Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Avro allerlei. 9.35 Bel Canto. 10.00 Goede moed. 10.15 Bach-cyclus. 10.45 Buitenlands overzicht. 11.15Avondconcert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Muziek bij het werk. 9.00 Ochtendbezoek. 9.35 Con cert. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Gram.-muziek 11.05 Vrijheid overal. 12.05 Fragmenten. 12.33 Orgelconcert. 1.15 Militaire reportage. I.20 Selecta. 1.45 Gabriel Fauré. 2.30 Kamer muziek. 3.00 Sans Souci. 3.50 Viool en piano. 3.45 Zangrecital. 4.15 Voor onze meisjes en jongens. 5.30 Piano-duo. 5.45 Regeringsuitzen ding. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.15 De Discussie club. 7.30 Urendans. 7.40 „Vandaag". 8.05 Dankdienst. 9.30 Wij hebben een woord voor de wereld. 10.00 Omroeporkest. 10.45 Avond overdenking. 11.15 Populair avondconcert. II.50 Impromptu in ges. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Will Glahe en zijn Mu- sette-orkest. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Paganini-kwartet. 10.00 Schoolradio. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Rijpere jeugd. 11.30 Populair Nonstop. 12.00 The Ramblers. 12.38 Kwartet Jan Cor- duwener. 1.15 Promenade-orkest. 1.50 George Ulmer zingt. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Koksmaat Jan van Leeuwen. 3.50 Speel jij dit ook. 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 Hans van der Werff. 5.00 Het stond in de krant. 5.30 Malando en zijn Tango-Rumba-orkest. 6.20 Dingen van de dag. 6.35 Johan Jong en zijn Banjoliers. 7.00 Kerk en politiek. 7.15 Trio X.IJ.Z. 7.30 Voor de jeugd. 7.55 Weekkroniek. 8.15 Langs de Donau. 9.50 Ik gehoorzaam meester. 10.25 Muziek voor twee vleugels. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Orgelspel. 11.35 Songs. RADIO-DIS TR1BUTIEDIEN ST LIJN III: 8.05 Concert. 9.05 Lichte mu ziek. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (V.). 11.00 VGO: Radio-varia. 12.00 VI. Br.: Tan- zerische Suite van Künneke. 12.32 Orkest Zon- nenberg. 1.15 Kamermuziek. 2.00 Piano. 2.15 Orkest Scott. 2.30 Fr. Br.: Fragmenten uit „Samson et Dalila". 4.15 VI. Br.: Kamermuziek. 4.45 Aria's van Mozart. 5.10 Kilima Hawaiians. 5.30 Voordracht. 5.40 Gram. 5.50 Boekbespre king. 6.00 Cello-klanken. 6.30 Voor de sol daten. 7.30 Gram. 7.50 Feuilleton. 8.00 Die lustige Witwe. 9.50 Ouverture Rosamunde. 10.15 Kwintet van Franck. 10.50 Clavecimbel. 11.05 Verz.progr. LIJN IV: 8.15 Apache Band. 8.50 Lift up your hearts. 9.00 Fr. Br.: Kookpraatje. 9.10 Kamermuziek. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel. 11.30 Ensemble Ward. 12.00 VGO: Gram. 12.30 Gram. 1.00 Eng. H.S.: Gram. 1.15 Eng. LJP.: BBC Var.-orkest. 2.00 BBC Welsh Or- chestra. 2.45, Voor de kleuters. 3.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 3.30 Kalundborg: Jeugdconcert. 4.20 VGO: Gram. 4.45 Eng. L.P.: Mil.-orkest. 5.15 Fr. Br.: Gevar. muziek. 5.30 Eng. L.P.: Ballroom Orchestra. 6.00 BBC North. Orchestra. 7.00 Orgel. 7.15 Kalundborg: Zang. 8.00 Symph.-orkest. 9.05 Gevar. muziek. 10.05 Bach-herdenking. 11.30 Lux.: Bonsoir les Amis. 11.20 Orkest Geraldo. De geestelijke druk en de lage levens standaard lieten van het vrolijke, voor oorlogse Wenen, het Wien van „Wein, Weib und Gesang" niet veel meer over. In de drukke Kartnerstrasse, de hoofdstraat, waar des avonds ontelbare kleurige lichtreclames aanflitsen, die de stad het aanzien geven van een ware metropole en de indruk vestigen van een welvarend land, rijen zich de win kels aaneen. Dure winkels, waar alleen de welgestelden hun inkopen kunnen doen. De prijzen zijn er hoog. De arme Weners zoeken elders de zaken, waar zij de noodzakelijke levensbehoeften aanschaffen. In het algemeen komen de prijzen omgerekend in Nederlands geld overeen met die in ons land. Maar.... de Oostenrijkers verdienen ongeveer de helft van wat een Neder lander in een gelijksoortige betrekking aan salaris ontvangt. Schijnwelvaart in de Kartnerstrasse en de andere grote winkelstraten in Wenen, waar de zaken goed gevuld zijn; maar dicht daarbij lopen jongemannen, onder wie talrijke oorlogsslachtoffers, leuren met doosjes sigaretten en andere artikelen. In de dure restaurants dansen de paren tot diep in de nacht. Anderen kwelt de zorg, hoe zij de eind jes aan elkaar moeten knopen. Neen, Wenen is niet meer wat het vroeger was. De verwachtingen op vele plaatsen en de Franse, de Engelse, de Amerikaanse en de Russische soldaten herinneren er de bevolking nog te veel aan, dat een oorlog met een tragische nasleep over het land is gegaan. Toch versaagt men niet. Men weet, dat men de handen uit de mouwen moet steken, dat de eigen houding voor een belangrijk deel de toekomst van Oostenrijk zal bepalen. Verheugend was het althans te zien, dat met be perkte middelen, maar met veel piëteit gearbeid wordt aan de verzorging van de misdeelde jeugd. Verscheidene staal tjes hebben wij daarvan gezien. In een volgend artikel willen wij daarvan het een en ander vertellen. Sleperscoöperatie benadeeld Enkele weken geleden kwamen er bij de recherche te Rotterdam ver schillende klachten binnen van sleep bootkapiteins, die waren aangesloten bij de coöperatieve vereniging „Rena- ta". Zij waren ontevreden over het te lange uitblijven van het sleeploon, dat hun door de coöperatie wordt betaald. Wanneer zij om hun geld vroegen werd de ene maal verteld, dat de ac countant er niet was; de andere keer was de boekhouder afwezig. Toen dit enige tijd zo gegaan was wendden de kapiteins zich tot de politie, die een onderzoek begon. Het is nu gebleken, dat er gelden zijn verduisterd, doch de grootte van het bedrag is nog onbe kend, hoewel vast staat, dat het om een groot bedrag gaat. Verdacht van deze verduistering is de 49-jarige accountant W. G. H. uit Voorburg, aangehouden. De voorzitter van de Britse „News- paper Society", W. T. Curtis-Willson, uit in een brief aan de „Times" de waarschuwing, dat de wereld zich voor een schaarste aan krantenpapier ge steld ziet, die nijpender zal worden. „Het wordt tijd, dat wij onze aandacht richten op de toekomstige behoefte en beginnen te denken over nieuwe voor raden grondstoffen; anders zullen wij eeuwig te kampen hebben met het toe nemend tekort aan hetgeen een der kostbaarste producten ter wereld is ge worden, aldus dit schrijven. Men moet wel optimist zijn, en over een enorme werkkracht en werklust beschikken om een boek als dit tot een goed einde te brengen. Hier staat de litteraire criticus als pionier in een nog aar door weinigen betreden gebed, het terrein van de jeugdlectuur waar schone bloemen tus sen onkruid en distels groeien. De heer Daalder wijst er in zijn in leiding op, dat in het verleden en ook nog in het heden vele litterato ren dit gebied opzettelijk hebben ge meden. Eensdeels omdat men het niet de moeite waard, en zelfs een beetje minderwaardig, vond uit zijn ivoren toren er in af te dalen, anderszijds om dat men, wat voor kinderen werd ge schreven met een geheel andere maat werkende dan wat voor volwassenen bestemd was. Voor kinderen, die zelf geen eisen stelden en voor wie de ouders vaak alleen datgene kochten dat goedkoop was en er toch netjes uit zag. was alles wat er verscheen goed genoeg om de leeshonger te stillen. Van selectie was vrijwel geen sprake en zo werd de boekhandel overstroomd met waardeloze producten, vaak met in paedagogisch opzicht verderfelijke lectuur, omdat zowel de schrijver als de uitgever allereerst naar het maken van een zo groot mogelijke winst in zo kort mogelijke tijd keken. ASTURIAS, van Djakarta naar Amsterdam, passeerde Zondag Gi braltar; ATLANTIS, van Djakarta naar Amsterdam, passeerde Zondag Gi braltar; EMPIRE BRENT van Djakarta naar Rotterdam, vertrok Zondag van Colombo naar Aden; JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT, van Djakarta naar Amster dam, vertrok Maandag van Co lombo naar Suez; WATERMAN, van Djakarta naar Rotterdam, vertrok Zondag van Colombo naar Port Said. Daarin begint gelukkig een kente ring te komen. Er worden hogere eisen gesteld aan het kinderboek omdat men beseft, dat hier een groot gevaar schuilt en dat vooral de jeugd die vaak zelf niet kan kiezen recht heeft op het beste dat goede schrijvers het kind kunnen geven. Men moet bewondering hebben voor de auteur van dit standaardwerk, die met de sikkel in de hand door dit ge bied is gegaan en datgene heeft verza meld wat een nadere beschouwing waard is. Uit honderde jongens- en meisjesboeken heeft de heer Daalder het opmerkenswaardige naar voren ge bracht en de rest buiten beschouwing gelaten omdat ze behalve voor de uitgever en de door deze vaak geëx ploiteerde auteur door gebrek aan vorm en inhoud geen enkele beteke nis geweest is. De schrijver geeft een critisch over zicht van de Nederlandse jeugdlectuur uit de middeleeuwen, de 16e, 17e en 18e eeuw, de kinderboeken van 1800 tot 1940 welk tijdperk hij in perioden verdeelt en van de boeken, die na na dat jaar zijn verschenen. Hij selec teert scherp en geeft van menige auteur een uitvoerige beschouwing. De protestants-christelijk-, de ka tholieke-, jie Friese- en de Vlaamse kinderlectuur worden niet vergeten, de bekende buitenlandse klassieken krij gen een royale beurt en ook aan de boekverzorging en de illustratie wordt aandacht gewijd. Het is niet mogelijk in kort bestek alles waaraan de schrijver zijn aan dacht wijdde de revue te laten passe ren. Van de auteurs, die in de kop van Noord-Holland woonden of wonen en in dit werk naar voren komen noemen wij de dames BrinkgreveWicherink en Anke Servaes (beiden overleden). SellegerElout, CramerSchaap, en Toos Blom. en de heren Anthony van Kampen, G. Holle (overleden), Leo- nard Roggeveen Gabriël Smit. Tjeerd Adema, Rein Valkhoff en K. Norel. De heer Daalder heeft in een boek als in dit zijn naam niet op de voor grond willen brengen. Wij noemen hem gaarne als een auteur, die vele jonge ren op uitstekende lectuur vergastte. In dit omvangrijke oeuvre zijn de portretten van 29 auteurs opgenomen, benevens vele afbeeldingen van il lustraties uit de besproken boeken. De N.V. Arbeiderspers heeft als ge Ralph Bunche, de beroemde Negerdiplomaat, die voor zijn werk als bemiddelaar in Palestina de Nobelprijs heeft ontvangen, zou onlangs door journalisten ge ïnterviewd worden. Dezen von den echter, toen zij in de woning van Bunche aankwamen, niet de Nobelprijswinnaar, maar zijn tienjarige zoon. Deze was erg blij, zijn eerste interview te kunnen doorstaan en zo vertelde de jonge Bunche aan de ijverig noterende persmen sen: „Mijn vader heeft vanzelf sprekend alle redenen, om blij te zijn met zijn Nobelprijs. Persoon lijk ben ik echter van mening, dat hij, voor en aleer vrede te stich ten in de wereld, eerst in eigen huis maar eens een eind moet maken aan alle ruzie. Hier zijn de toestanden verre van prettig. Ik lig met mijn achttienjarige zuster Joan overhoop, die een onmoge lijk karakter heeft; zij op haar beurt heeft steeds ruzie met mijn moeder. Mijn vader kan het weer niet met mij vinden en mijn moe der leeft op voet van vijand schap met mijn vader. Ik hoop, dat de Nobelprijs er eindelijk toe zal bijdragen, dat ook in ons huis nu de vrede tot stand komt." (Weltwoche) Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Zij werkt als pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U vele uren inademt. Maakt slijm los, verwijdert congestie en de ademhaling wordt rustig. 35. Pim heeft de lantaarn op de van de deur en die is aan het boren muur gericht, waarin de ijzeren plaat roept Pim 'fluisterend. „Maar waarom zit. „Dat is een boor", zegt Pom weer. prikt hij je dan in je staart?" „Ach, „Ja en die boor heeft mij in m'n staart niemand weet toch, dat wij hier zijn? antwoordt Pim. Jkjoei^net Het maar. toeval dat ik juist tegen die plaats leunde". „Misschien zijn het geprikt nog!" „Ja maar hoe komt die boor daar en waarom prikt hij jou in je staart?" Het is Pam die deze vraag opwerpt en Zwa^as e" La"goor wel"' zef Pom zijn gezicht laat duidelijk zien dat hij »Nu' wle het ook ZIJn' ze moeten ons er niets van begrijpt. „Domoor, er zit niet zien. Vooruit laten we in deze kist woonhjk voor een keurige uitgave ge- natuurlijk iemand aan de andere kant kruipen". zorgd. DOOR LOULA G. ERDMAN <xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx 38) Vreselijke dingen, films. Door ze te zien kregen de mensen allerlei slechte opvattingen over dé liefde. Vroeger wis ten 'n jongen en een meisje niets anders van de liefde dan het vasthouden van eikaars hand. En hier waren nu Marta en George, die zich voor iedereen ge droegen als filmsterren, op het punt om elkaar te kussen. Een getrouwde man en een vrouw, zo kort geleden weduwe geworden, dat zij nog als getrouwd kon worden beschouwd. Juffrouw Lauia schraapte haar keel van ergernis. Ze probeerde er mee op te houden, maar het ging door zonder dat ze het wilde. De man en de vrouw schenen het te horen, zij keken op en zagen haar zoals ze hen stond gade te slaan. George sprong achteruit als door een schot ge troffen. Maar Marta sprong niet op. Zij draaide zich om, langzaam en rus tig, en keek jufrouw Laura aan. De manier, waarop ze keek, was zo dat ieder zou hebben gedacht, dat ze een fatsoenlijke vrouw was, die verwijtend omzag dat iemand haar bespionneerde. Inderdaad als een fatsoenlijke vrouw. Rose Marshall behoorde het te weten. Zij, Laura Meeks, ging het haar ver tellen. Ze zou geen ogenblik rust kun nen hebben, voor zij had gedaan wat goed was. Zodra zij haar ontbijtbord jes had afgewassen en het huis aan kant had gebracht, zou ze gaan. Ze moest ook opbellen en horen hoe het met Dade Kenzie was. Hij was nu al een week ziek. Natuurlijk was Dade nog sterk en in staat om ziektes te bo ven te komen, maar desniettemin was het als met al de anderen geweest - een knap gezicht, brutaal optreden en toch was hij gevangen. Mannen wilden geen aardige, bescheiden meisjes. Het gaf niet of een meisje lief en goed was. Dat was altijd het verdrietige een meisje kon zo goed als wat ook zijn, en toch wilde een man haar niet. Ze zou nooit de avond vergeten, dat Dade Ellie voor het eerst ontmoette. Hij had haar, Laura Meeks, meegeno men naar dat partijtje bij de Fullers. Hij was met naar vrij geregeld omge gaan gedurende bijna een jaar. Papa over hem gehoord, beneden in het dorp bij de stalhouderij en op straat. Natuurlijk wilde hij zijn dochter niet vertellen wat hij ^hoorde, maar hij zei dat Dade Kenzie een zwierbol was en dat hij liever had, dat Dade niet te veel om zijn kind heen draaide. Laura wist wel, dat wat de mannen zeiden, over dreven was, mannen fantaseerden zo. Ze waren even slecht als vrouwen op dat punt, misschien erger. Ze was er zeker van dat Dade zich correct zou gedragen, ook na nu ja, na ver der dacht ze niet. Ze wilde niet verder denken. Toen Dade haar die avond haalde voor de partij, kwam hij met een nieuw rijtuigje met een vlug lopend paardje. Het wagentje was zo hoog, dat ze er niet in kon komen zonder haar enkels te laten zien. Dade steunde haar, ze bloosde steeds dieper en raakte hoe langer hoe meer in de war. Het paardje was zo ongedurig, dat ze werkelijk een paar moeilijke ogenblikken hadden voor ze er eindelijk in waren. Ze kon zich alles herineren van de rit met Dade naast haar op de hoge bok. Hij was knap en zag er stoutmoe dig en onverschrokken uit. Zijn haar had een bijzondere rode kleur, meer donker kastanjebruin dan rood eigenlijk. Het was niet veel ver hield niet van hem. Hij had praatjes j anderd met de jaren. Zelfs nu, als hij (Van één onzer redacteuren). J-JET WAS welhaast vanzelfsprekend, dat wie Zeeland In de afgelopen we ken bezocht, er een trip naar Gent aan verbond. Zeeland te zien zonder kennis te nemen van de tentoonstelling Zie Zeeland was eenvoudig ondenk baar. Inderdaad vulden deze bezoeken we zeiden het al elkaar goed aan. Maar Gent op zichzelf was de moeite waard. En het verlichte Brugge trok eveneensVoor een trip van een dag was dit programma rijkelijk veel. En toch hebben we er onvergetelijke indrukken opgedaan. gen, die critisch en nieuwsgierig al de ze voortbrengselen van menselijk kun nen bezagen. Het bezoek dreigde ons onbevredigd te zullen laten. Maar, toen stonden we plotseling voor een zijkapel, die welis waar de gebruikelijke afsluiting had, maar welker inhoud door zware gordij nen aan het oog was onttrokken. Een kaartje berichtte, dat men tegen drie franken inkom de Aanbidding van het Lam kon bezichtigen. Verstilling. We traden binnen en onmiddellijk beving ons dat gevoel van stille schroom, dat men heeft, wanneer men wordt ge confronteerd met een uiting van het Heilige. Hier niets van de overdadigs pronk en praal van de rest van de kerk. Eenvoudige grauwe gordijnen onttrok- ke zoveel mogelijk van de omgeving aan het gezicht en deden alle aandacht vallen op het beroemde drieluik van de gebroeders Van Eyck. Door het hoge boogvenster viel een zacht gezeefd licht en dat droeg bij tot de verstilde sfeer in de kapel. Men moet deze schildering zelf heb ben gezien, om te weten van welk een ontroerende kracht de Primitieven kun nen zijn. Het oog dronk zich hier zat aan de kleuren en het hart onderging de innige vroomheid, die uit elk paneel sprak: tezamen legden zij het nuchtere verstand het zwijgen op, dat critisch wilde zoeken naar fouten tegen de wet ten der perspectief en der anatomie. Hier troonde God de Vader in al zijn liefderijke heerlijkheid, omhuld door een gewaad van het prachtigste purper. Aan Zijn rechterhand Maria in diep blauw, ter andere zijde Johannes de Doper in bruin kleed. Links en rechts engelen in hun verstilde jubel, dan Adam en Eva, schroomvallig naderend in hun naaktheid. Er onder de aanbidding zelf: op een altaar het Lam Gods met de kruis vaan, midden in een sappige groene grasvlakte, waar een fontein van levend water opsprong en waar van alle kan ten de gelovigen nader kwamen ter aanbidding: de rechters en de ridders, de priesters en de pelgrims en al wie zich verder tot lofprijzing gedrongen wist. En over dit hele tafereel zweefde de witte duif van de H. Geest. Er kwamen die middag velen het stuk zien. Niemand zei een woord, tenzij fluisterend, om een detail van bijzon dere schoonheid aan te duiden. Het was een goed uur, dat wij daar in die stille kapel beleefden. Brugge. En toen, enkele uren later: Brugge, welhaast de beroemdste onder de Vlaam se steden. Met recht, want het is een juwelenkistje gelijk. Wat er aan ge bouwen in het oud$fe gedeelte van de stad te vinden is, heeft zijn weerga in de Lage Landen niet. Het Minnewater is wereldberoemd maar wat er langs de Dijver, de Rozenhoedkaai, en aan allerlei andere straten en wateren te vinden is, is nauwelijks minder mooi. De opening van het Europese College was een dankbaar benutte gelegenheid, om al deze juwelen van bouwkunst nog eens onder een andere belichting dan gewoonlijk te laten zien. Zo had men de schijnwerpers gericht op de oude griffie en de basiliek van het H. Bloed, twee prachtige staaltjes van Gothiek. We waanden ons terugverplaatst in de Middeleeuwen, toen twee baardige mon niken in hun donkere pijen langzaam voorbij helverlichte gebouwen schreden. Elders, langs de Dijver en de Rozen hoedkaai, wierpen de felle lichten hun stralen op de achterkanten van enkele oude huizen, die er uit de grachten op rezen en er in hun vreemde schoonheid in weerspiegelden. Hetlover van een treurwilg werd onder een zachtgroene belichting tot een fijne kanten sluier, die van hoog neerwaasde tot op het water. En hoog boven dit alles torende don ker het Belfdrt. Maar in het allerhoog ste gedeelte van deze machtige toren waren verstolen enkele lichtpunten ge plaatst, zodat ze het als het ware van binnen uit bestraalden en er zo het massale en toch sierlijke van deden uitkomen. Maar drie kwartier kon het bezoek aan Brugge duren. Toen raasde de bus weer door het donkere Vlaamse land naar de Nederlandse grens waar het gedoe met deviezenboekjes en bewijzen van Nederlanderschap ons rauw in de realiteit van economische problemen en internationale scheidingslijnen terug bracht. Huizen onder schijnwerpers WIE op een door-de-weekse middag door Gent loopt, waant zich in Amsterdam. Het verkeer is er stellig niet veel minder druk, maar het moet zich vaak door betrekkelijk nauwe straten wringen. Dat maakt een wan deling door het centrum bepaald niet tot een plezier, althans, wanneer men er opuit is om te winkelen. Dit is trou wens een teleurstellende bezigheid. Nu de tijd van de goedkope franken voorbij is en de levensstandaard Belgie zelf ook veel hoger ligt, wordt alles naar onze maatstaven bezien schreeuwend duur. Oud stadsschoon is er echter nog al tijd gratis te bezichtigen. We hebben ons dan ook beperkt tot een bezoek aan de St. Bavo en een wandeling naar het Steen, die oude grafelijke gevan genis met zijn grimmig uiterlijk. Gothiek en Barok, Het bezoek aan de St. Bavo werd een merkwaardige sensatie. In vergelij king tot deze kerk is de Grote Kerk te Alkmaar evenwichtiger van verhoudin gen en inniger van sfeer. De Gentse kathedraal draagt er alle sporen van, dat zij sinds eeuwen de hoofdkerk van een bisdom is geweest. De verfijnde vormgeving van de late Gothiek is er bijna geheel overspoeld door de uitbun dige weelde van het Barok. De kapel len terzijde van het middenschip en rondom het hoogkoor zijn alle afgeslo ten door zware hekken in wit en zwart marmer. In deze ruimten vindt men bo ven de altaren, die er ter intentie van de vele overleden bisschoppen zijn op gericht, de prachtigste werken van oude Vlaamse meesters, zoals Rubens en Wauters., Met elkaar vormen deze doe ken een uitermate kostbare verzame ling. Grote gedenkplaten en prachtig gebeeldhouwde graftomben vaak met zeer realistisch uitgebeelde figu ren houden de herinnering aan meer dan een geestelijke herder levendig. Er is een kansel, die behoort tot de schoon ste voortbrengselen van beeldhouw- en houtsnijkunst. Het hoogaltaar is van een overweldigende pracht, de koor gestoelten aan weerskanten ervan zijn meesterwerken. En toch kregen we bij al deze praal eerder het gevoel, dat we werden gescheiden van Hem, tot Wiens verheerlijking dit alles was be doeld. Al deze weelde drukte ter neer zij maakte niet stil zij deed de mens niet tot zichzelf inkeren. Zo ging het al thans ons, nuchtere Noorderlingen. De volksvrouwtjes, die voor een zij-altaar hun rozenhoedje baden, schenen er al lerminst door gehinderd te worden. Hun overgave was zo echt mogelijk. Ze hadden hoegenaamd geen aandacht voor de rondwandelende vreemdelin tegenover haar in de kerk zat, kon ze een of twee lokken zien, die bijna de zelfde kleur hadden, als op die avond zo lang geleden. Rood haar veranderde lang niet zo sterk als een andere kleur. Hij was ook dezelfde forse man, en schrompelde niet in met de jaren. Zijn hals had geen net van rimpels en was evenmin pezig. Je zou hem zeker vijf tien jaar jonger schatten. Je kon haar niet wijsmaken, al zou ze honderd jaar worden, dat Ellen Sparks het niet had geweten dat Dade haar zou kussen, toen ze die, deur opendeed. Geen meisje kon zo'n sufferd zijn of ze kende die truc, die was zo oud als de weg. Ellie wist het en stond klaar voor de kus. Ze gedroeg zich als een als een deern. Haar lippen bracht ze naar voren En toen Dade haar zoende, trok ze zich zelfs nier terug, noch gilde ze of sloeg hem in zijn gezicht. Dade had eens geprobeerd juffrouw Laura te kussen en toen had ze hem ge zegd flink en zonder omwegen dat wanneer hij het deed, ze zou gillen. Papa en Mama waren in de kamer er naast en de hemel alleen weet wat Papa zou hebben gedaan. Ze vroeg zich af of ze werkelijk zou hebben gegild. Dade was zo dicht bij, zocht haar hand en boog zich over haar. (Wordt vervolgd Een kantoorloper van de N.V. W. M. H. Müller en Co uit de Zeemanstraat te Rotterdam haalde Zaterdagmorgen een bedrag van f 25.000.— bij een bank aan de Blaak. De tas bond hij aan de zij kant van de bagagedrager van zijn bromfiets. Aan de Boompjes gekomen controleerde hij of de tas er nog hing. Deze was nog aanwezig, maar bij de zaak gekomen bleek de tas met inhoud te zijn verdwenen. Men vermoedt dat het handvat is gebroken. De tas is nog niet terecht. die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt 1 Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar betten met een paar druppels HET HUIDGENEESMIDDEL MET „DIEPTEWERKING"

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3