Shaw bestemde deel van fortuin voor nieuw Engels alphabet Noordelijken ten Zuiden van de Tsjongtsjon-stellingen Nationale Reserve over half jaar: vijftien bataljons (16.500 man) I J „Luc" spaarde zijn uitdager Weer Zesdaagse in Nederland? Yamin is tevreden over eerste contact Slechis klein groepje goede vrienden was bij de crematie aanwezig Schrijver schonk legaten aan zijn personeel Finsterwolde krijgt een regeringscommissaris Nederland niet achter het plan-Pleven Onder leiding van reserve-officieren DE 25.000 IS ER UIT K M Weinig sensatie Washington overweegt overeenkomst met Peking Nieuwe aanvallen werden afgeslagen Protest tegen omzet belasting op bananen en sinaasappelen Sukarno belooft veiligheid aan buitenlanders DIT WOELIGE LEVEN Frisse jongens! Reddingsploegen naar Malabar Princess Stichting „500—1000" dagvaardt Min. v. Financiën DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 (Van onze correspondent te Londen) jyjAANDAGMIDDAG vond in Londen de crematie plaats van G. B. S. Er waren geen beroemdheden. Dat was zjjn wens. Slechts een handjevol speciale vrien den, zoals Lady Astor, (een conservatief ex-Lagerhuislid en zijn beste vriendin ondanks de heftige debatten over politiek die hij de afgelopen veertig jaar met haar gevoerd had), de grijze socialistische journalist Hannen Swaffer (de „Paus van Fleetstreet"), de blonde actrice Frances Day, en filmdirecteur Gabriel Pascal, die „Pygmalion" verfilmde en thans een film van het leven van Shaw wil maken. Voorts waren er op Shaws uitdrukkelijk verzoek zjjn trouwe huishoud ster, mevrouw Alice Laden, zijn secretaresse Miss Patch, zjjn chauffeur Fred, zjjn tuinman, ook Fred genaamd, zijn keukenmeisje Maggie Smith en de post bode van zijn dorp, „zonder wiens arbeid ik niet beroemd zou zijn geworden". En ten slotte waren er de twee verpleegsters, die tot het einde bij hem waren. phonetisch alphabet dus. Volgens Shaw zou dit beter zijn dan enige andere po ging tot een vereenvoudigde spelling. Hij bepaalde destijds eveneens dat drie klassieke werken uit de Engelse littera tuur in dit nieuwe alphabet „vertaald" moesten worden en dat de exemplaren ervan na zijn dood in alle bibliotheken ter wereld moesten worden opgenomen. Typerend van Shaw was zijn instruc tie dat tot deze drie phonetische stand aardwerken twee van zijn eigen toneel stukken moesten behoren! Er was geen religieuze dienst. G. B. S. geloofde niet aan het voortbestaan van de geest. Swaffer, in een meester lijke schets, herinnert zich een typerend gesprek bijna ruzie dat Shaw twee jaar geleden hierover met hem voerde. ,Wat je'hier voor je ziet", hsii G. B. S. tegen hem gezegd, „is een combinatie van scheikundige stoffen. De dag zal komen waarop die geweldige denkfa- briek, die op mijn schouders staat, zijn productie stopzet en tot stof zal ver gaan. Wanneer ik sterf, is mijn geest ook weg. Ik geloof niet aan de onster felijkheid van de geest". „Thans", zo schrijft zijn oude vriend Swaffer, „nu zijn lichaam tot stof ver gaan is, zal hij eindelijk weten dat ik gelijk heb gehad. Zijn onsterfelijke geest heeft zich gevoegd bij die van Shakespeare, Ibsen en Voltaire". De as van Shaw, die op zijn verzoejf vermengd is met die van zijn in 1943 overleden vrouw Charlotte, zal ver moedelijk worden bijgezet in Westmin ster Abby, hoewel er uit Ierland ver zoeken zijn binnengekomen om hem in de kathedraal van Dublin te doen bij zetten. Het testament. Toen Shaw in 1943 zijn uit acht dui zend woorden bestaande testament maakte, bepaalde hij o.a. dat zijn huis „Shaw's Corner", in het dorp Ayot St. Lawrence, aan de natie geschonken zou worden als een „literair monument". Het huis, met al zijn boeken en ma nuscripten, komt nu onder het beheer van de National Trust en zal binnen kort voor het publiek geopend worden. Shaw's fortuin wordt geschat op on geveer driekwart millioen pond ster ling, hoewel hij altijd mopperde dat hij maar net rond kon komen en al zijn verdiensten aan de belastingen moest afdragen „zonder dat de regering me voor die opbrengst commissie betaal de". O verlij densbelastingen zullen er bijna de helft van opslokken. Het is vrij zeker dat het testament nog de door Shaw in 1943 vastgelegde instructie zal bevatten tenzij hij sindsdien van gedachten veranderd is dat het grootste deel van zijn nala tenschap gebruikt moet worden voor het invoeren van een nieuw Engels alphabet. Dit is door hemzelf ontwor pen en bestaat uit 42 klankletters, een Communistische raadsfractie veroorzaakt moeilijkheden Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende voorzienin gen in het bestuur der gemeente Fin sterwolde. Dat houdt in, dat de burge meester zal worden benoemd tot rege ringscommissaris. Reeds geruime tijd geeft de gang van zaken op bestuurlijk terrein in de gemeente Finsterwolde reden tot ern stige bezorgdheid. Was voor 1946 de houding van de communistische leden der bestuurscolleges in die gemeente nog zo, dat een redelijk oi^rleg omtrent de behartiging van de belangen der gemeente in het algemeen op norma le wijze kon worden gevoerd, sedert dien is de houding van deze leden al lengs zodanig gewijzigd, dat van een normaal overleg of van een redelijke behartiging van deze belangen niet meer kan worden gesproken, en dat geleidelijk de plaats van de gemeente als onderdeel van onze staatsorde uit liet oog is verloren. Deze leden schro men niet, bij de uitoefening van hun functie een politiek te volgen, welke duidelijk aantoont, dat zij zich van de Nederlandse opvattingen hebben los gemaakt en kennelijk beogen het wet tig gezag en het gezag der wet te on dermijnen. De gemeenteraad van Finsterwolde bestaat uit zes communisten en vijf leden (drie „Gemeentebelangen" en twee P. v. d. A.), die gemeenlijk als „rechtse fractie" worden aangeduid. In een inderhaast bijeengeroepen buiten gewone raadsvergadering hebben de communistische leden gisteren woorden van heftig protest tegen de voorgeno men regeringsmaatregelen doen horen. Legaten voor personeel. Naar Shaw onlangs verklaarde, staan in zijn testament wat personen be treft in de eerste plaats genoemd zijn secretaresse Miss Blanche Patch en zijn huishoudster mevrouw Laden. Deze laatste had o.a. tot taak alle be zoekers van zijn deur weg te jagen. Maar ook zijn tuinman en chauffeur staan op de lijst, evenals Maggie Smith, zijn dienstbode. Shaw was altijd bijzon der hartelijk voor zijn personeel. Toen Maggie enkele maanden geleden trouw de, leende Shaw haar zijn eigen Rolls Royce voor de huwelijksreis. G. B. S. heeft altijd het copyright van al zijn werken behouden en men vraagt zich thans af wie dit zal erven. Het zal de meest waardevolle literaire erfenis ter wereld zijn. Het copyright blijft nog vijftig jaar na de dood van de auteur gehandhaafd en het fortuin dat in die tijd nog uit de gehele wereld van Shaw's werken zal binnenkomen, wordt op enkele millioenen ponden geschat. De minister van Oorlog en Marine, mr. H. L. s' Jacob, die Maandag uit New York terugkeerde, heeft op Schip hol verteld, dat hij het gevoel had, dat de Fransen met het Plan-Pleven mm of meer alleen staan. „Het is zeker niet zo, dat Belgie en Frankrijk zich achter het Franse voorstel zouden scharen", aldus de bewindman. Ter conferentie van de ministers van Defensie is zowel de militaire zijde van het Franse, als het ter tafel liggende Amerikaanse voorstel besproken. Jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer zal minister Stikker over de politieke aspecten van het Plan-Pleven voor echten. De vraag of gesproken was over de aanleg van vliegvelden en andere militaire objecten in het kader van het Atlantisch Pact, beantwoordde de minister ontkennend. jyjET DE INVOERING van de oorlogs organisatie is dezer dagen de defini tieve opzet van de Nationale Reserve tot stand gekomen. In Mei 1951 zullen 15 bataljons zijn geformeerd (16.500 man), voorzien van staven en verzor gingseenheden. Dit verklaarde de in specteur der Nationale Reserve, kolonel J. Termaten, te Utrecht tegenover een aantal verslaggevers. De Nationale Reserve is ingevolge deze oorlogsorganisatie provinciegewij- ze verdeeld in districten. De provincie Groningen en Drenthe vormen samen één district. Ieder district is weer on derverdeeld in zes stukken, die ieder één compagnie zullen leveren. De zes compagnieën tezamen vormen het ba taljon, dat elk district in Mei 1951 ge reed moet hebben. Door het grotere aantal vrijwilligers zullen de provin cies Noord- en Zuid-Holland evenwel meer dan één bataljon kunnen opstel len. Aan het hoofd van deze bataljons komen luit. kolonels te staan, reserve officieren. De districtscommandanten, beroepsofficieren, zijn depot-comman danten en als zodanig belast met de opleiding, indeling en de mobilisatie voorbereidingen van de vrijwilligers. De vijftien bataljons van de Nationale Reserve zullen worden uitgerust met Engels materieel, dat reeds aanwezig is. De opleiding. Over de opleiding van de vrijwilli gers deelde kolonel Termaten het vol gende mede: In het eerste jaar worden de vrijwilligers in 200 uren opgeleid tot soldaat, een opleiding, die verge lijkbaar is met de drie maanden du rende eerste oefening van de dienst plichtigen. In het tweede jaar van hun opleiding komen de vrijwilligers bij elkaar voor oefeningen in pelotons-, compagnies- en bataljonsverband. Deze opleiding duurt minder dan 200 uren, In de 511de Staatsloterij, vierde klasse, eerste lijst, is een prijs van f 25.000 gevallen op no. 8931. MARIE VAN EIJSDEN—VINK ERNSTIG ZIEK De 86-jarige oud-actrice Marie van Ejjsden—Vink is ernstig ziek. Enige weken geleden kreeg zij een hartaanval en sindsdien is de toestand achteruit gaande. waardoor de bataljonsstaven tijd be schikbaar krijgen voor opleidingen e.d. Voor cursussen en kampoefeningen krijgt de Nationale Reserve de beschik king over het kamp Golflinks nabij Arnhem. Dit permanente kamp zal deze maand nog in gebruik worden geno men. Alle vrijwilligers zullen eens per jaar gedurende een week in dit kamp verblijven. De aanwerving en selectie van de vrijwilligers blijft de taak van „Steun Wettig Gezag". De moeilijkheden in dit orgaan, waarvan volgens persbe richten sprake is geweest, verklaarde kolonel Termaten voor opgelost. ÏTOB Wf' Éi pÉ i s M?1 iwvtl wl'tz 'krnfi De grote vloot vliegboten, die Engeland sinds 1935 bezit, wordt in de jaren 1950 tot en met 1953 geheel vernieuwd. Tijdens deze vernieuwing worden de vliegboten vervangen door landvliegtuigen. De nieuwe 10-motorige „Princess"-vliegboten, die in gebruik zullen worden genomen, zullen in staat zijn 105 passagiers te vervoeren. De „Somerset?', een vliegboot van het oude type, verlaat haar basis voor de laatste vlucht naar Afrika. Roos was kansloos tegen Van Dam Zonder ook maar een ogenblik in gevaar te zijn geweest heeft Luc van Dam in de Ahoyhal te Rotterdam zijn titel van Nederlands kampioen tegen Rob Roos verdedigd. Gedurende alle twaalf ronden is de Nederlandse kampioen in de meerderheid geweest en het was dan ook niet verwonderlijk dat hij zijn titel behield met een ruime punten-voorsprong op zijn uitdager. Een gevecht is het feitelijk niet geweest. De beide vuistvechters waren zo hoffelijk tegen elkaar, vooral wat Van Dam betreft, dat het soms de perken te buiten ging. Scheids rechter Bergström vond het op een gegeven moment wat al te gortig toen in de vierde ronde voor de zoveelste maal de strijd werd onderbroken voor een verontschuldiging wegens een duw die niet voor honderd procent fair was. Bergström vertelde Van Dam en Roos dat zij niet in de ring stonden om over en weer plichtplegingen uit te leveren maar om te boksen. mogelijke resultaat te bereiken, is dat hij niet doorzette wanneer hij zijn te- Wie gekomen was voor sensatie in de vorm van furieuze slagwisselingen achtte zich bedrogen. Wie echter oog had voor de fijne kantjes van de no- ble art prees zich gelukkig de strijd bij tc wonen, want Van Dam demonstreerde een nobele kunst van zelfverdediging tot in de perfectie, waarbij hij duikend of uitwijkend- op het kritieke moment dan wel met bliksemsnelle linksen die als rapieren door de gebrekkige dek king van zijn tegenstander flitsten, de stugge aanvallen van de zeer moedige en taaie Roos telkens weer verijdelde. Wat de toeschouwers Van Dam ook ditmaal weer verweten, en dit terecht wanneer men zich op het standpunt stelt dat een bokser verplicht is zich tot het uiterste te geven om het best Volgens berichten van het Amerikaanse hoofdkwartier zijn de Noordelijken er in Noordwest-Korea in geslaagd, door te dringen ten Zuiden van de Ameri kaanse linie langs de Tsjongtsjonrivier. Ook het Engelse bruggenhoofd aan deze rivier heeft het zwaar te verduren gehad. De verbonden troepen moesten terug trekken, nadat zij de vijand „zware verliezen" hadden toegebracht, VAj hadden net de dag te voren deze stellingen ingenomen, nadat zij reeds «erder een eindweegs waren teruggetrokken. Ook ten Zuiden van Oensan heeft de vijand zware aanvallen ondernomen. Deze nieuwe aanvallen, zijn echter in de kiem gesmoord, doordat de ver bonden troepen uit het Zuiden snel versterkingen hebben laten aanrukken. Amerika overweegt thans, commu nistisch China een overeenkomst aan te bieden, welke de stroomvoorziening van Mandsjoerije zou waarborgen. Het zou willen aanbieden, dat de accoorden, waarop de stroomlevering aan China en Noordkorca uit de Soeiho-centrales aan de Yaloe berust, gehandhaafd zul len blijven, mits Peking zich verder buiten de oorlog in Korea houdt. Een woordvoerder van het achtste Amerikaanse leger verklaarde dat de situatie in Korea in de afgelopen 24 uur „zeer is verbeterd". „Onze linie wordt gestabiliseerd en niet. slechts in de zin dat wij in staat zijn de commu nistische aanvallen af te slaan, doch ook in de betekenis dat wij thans hard terug slaan", verklaarde hij. De vakgroepen in de groente- en fruithandel hebben een request gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij de aandacht vragen voor de gevolgen,, voortvloeiende uit de wederinvoering van de omzetbelasting voor sinaasap pelen en bananen, die van grote waar de zijn voor de volksgezondheid en door hun vitamine c-gehalte bij de schaarste aan vitaminerijke groente en fruit in de wintermaanden, in het bijzonder voor kinderen, onmisbaar zijn. Requestranten vrezen, dat door een verhoging van de prijs van sinaasap pelen en bananen, deze producten buiten het bereik zullen komen van de grote massa van onze bevolking. Leerling-vliegers uit vijf landen, die deelnemen aan het Noordatlantisch Pact, ontvangen in Canada hun verdere opleiding. Na een oefenvlucht be geven de cadetten zich naar de leslokalen. V.l.n.r.: Luit. Steinar Wang Noorwegen; 2e Luit. André Maes - België; Leerling-vlieger Norman Ro- naasen - Canada; 2e Luit Manlio Qugrantelll - Ifalte en Leerling-vlieger Frank van der VÏugt - Nederland. President Sukarno, die momenteel een reis door de Kleine Sunda-eilan- den maakt, heeft op Flores, dat onge veer 450.000 katholieken telt, zeer uit voerig over de vrijheid van godsdienst gesproken. Hij verklaarde, dat de In donesische regering hiervoor nadruk kelijk waakt. Hij zei voorts, dat ieder een ongestoord in Indonesië mag leven en werken, die de vrijheid en de wetten des lands eerbiedigt. Iedere Nederlan der of andere buitenlander zal hier in veiligheid kunnen arbeiden. Veldmaarschalk Montgomery is uit Parijs in de Britse zone van Duits land aangekomen voor een vijfdaagse inspectie van de Britse troepen. genstander in moeilijkheden had ge bracht. Hij volgde niet als Roos door prachtige getimede linksen zover uit zijn balans was gebracht, dat hij wa genwijd open stond voor een beslissen de rechtse, en hij gaf hem ook steeds kans zich te herstellen als Roos, na een zware rechtse opstoot of hoek op de ribben, wel niet direct groggy was. maar toch evenmin over zijn normale reactievermogen beschikte. Was dit overgrote voorzichtigheid, gebrek aan durf, of spaarde Van Dam zijn tegen stander? Misschien zou hij er zelf geen antwoord op kunnen geven. In elk ge val was het gevolg van deze terughou dendheid een zeer ruime punten- zege, waarbij resoluter doorzetten, een overwinning binnen de limiet der 12 ronden binnen zijn bereik scheen te lig gen. Job Roos heeft zeker niet teleurge steld, integendeel. Hij was vaker dan Van Dam in de aanval en kwam steeds terug, zonder zich door de stroom van tergende linksen, die hem een bloed neus bezorgden, te laten ontmoedigen. Te appreciëren was ook de promptheid, waarmee hij zijn rechtse hoek plaatste als Van Dam, wat twee of drie keer gebeurde, zijn dekking openliet om een aanval uit te lokken om daarvan met een van zijn gevreesde counters gebruik te maken. Want die counter kwam wel, daar bleek Roos dan ook op te hebben gerekend, zodat er geen gevaar uit ontstond. Van Dam won met een straatlengte op punten. n/T mensdom, dat van tijd tot tijd verbluffende staaltjes van moed en zelfopoffering en eerlijk heldendom oplevert, is in doorsnee toch maar een lamentabel zootje afbraak. Vergeef me de bittere uitdrukking, maar hier sta ik, ik kan vandaag niet anders. En dat is de schuld van zekere Belgische wapenfabrikanten, over wie het Rooms-Katholieke blad „La Cité" weet te melden dat ze dit jaar al voor 237 millioen francs aan wapens en munitie naar communistisch China hebben ver scheept. Voor 237 millioen francs. Kanonnen, snelvuurgeweren, handgranaten, pa tronen.... allemaal voor de commu nisten van Mao Tse Toeng, die op het ogenblik Noord-Korea binnenrukken om de legers der Verenigde Naties en met name de Amerikanen op de snelst mogelijke wijze koud te maken. Ge moet daar 's even over naden ken. Wij, in Europa, zitten met inge houden adem te wachten hoe dat hoge pokerspel in Korea gaat aflopen. Van die afloop kan het afhangen, of het straks afgelopen is met Europa. En terwijl gij en ik van uur tot uur de gevechten volgen en meeleven met de soldaten, zitten de Belgische wapen kapitalisten hun smerige winsten te tellen. Van iedere liter Amerikaans en Engels en Australisch bloed, die in Korea vergoten wordt, heben zij pro visie.' En dat niet alleen; zij zullen straks ook winst mogen incasseren van het bloed hunner eigen landgenoten. Het Belgische vrijwilligerscorps staat ge reed om naar Korea te vertrekken; er is alle kans dat de jongens straks be groet worden met een rood salvo van Belgisch fabrikaat. Zij kunnen dan begraven worden naast de Amerika nen, wier ouders per belastingbiljet het geld moeten opbrengen, waarvan het zware materiaal wordt betaald dat Belgie in Amerika heeft aangevraagd. Voor zijn eigen landsverdediging tegen decommunisten. Als het waar is wat „La Cité" schrijft (de Belgische regering ontkent het), dat een Belgisch minister de wapen leveranties aan communistisch China laat camoufleren door het schrappen van gedetailleerde exportgegevens als dat waar is dan heb ik de eer deze heer een excellente schobber te noemen, die dief en diefjesmaat speelt met onvaderlandslievende boeven, aan welker winst eerlijke soldaten in Korea sterven. JEREMIA BLOM Maandagavond is in Amsterdam op initiatief van de heer M. A. de Jonge, directeur van de JOCO-rijwielfabrieki een vergadering gehouden teneinde te komen tot oprichting van een comité, dat zich zal bezig houden met het or ganiseren van zesdaagse wielerwed strijden in Nederland. Het „Comité Zesdaagsen in Nederland" is als volgt samengesteld: mr. K. R. Beks (Hilver sum), voorzitter: W. van Steenbergen Jr. (Amsterdam), vice-voorzitter; mr. J. Veenhoven (Amsterdam), secretaris; George Hogenkamp (Maarssen), pers en propaganda; mr. R. Kokosky (Am sterdam), juridisch adviseur en de he ren H. Engelmoer (Amsterdam) en A. Muller (Amsterdam), leden. De eerste zesdaagse zal waarschijnlijk reeds in de eerste helft van Januari 1951 in Am sterdam of Rotterdam gehouden wor den. STAAT KOOPT FABRIEKSCOMPLEX De Staat der Nederlanden heeft ten behoeve van het departement van defen sie het fabriekscomplex van de Efa Produka te Amsterdam aangekocht. Gebouwen en machines brachten in totaal f 1.143.648 op. Weinig kans op overlevenden Ervaren berggidsen en de beste Franse bergsoldaten zjjn Maandagmor gen vroeg begonnen met het beklim men van de Mont Blanc, waar Vrijdag de Indiase Constellation „Malabar Princess" met 48 inzittenden is neer gestort. Het wrak werd Zondag ge vonden. Volgens bergbeklimmers te Chamo- nix is er nog nooit een poging gedaan de top van de Mont Blanc in Novem ber te bereiken.#De temperatuur in 'f gebied, waar het wrak ligt, is 20 a 25 graden Celsius onder nul. Wanneer de passagiers geen kans hebben ge zien op de één of andere wijze verwar ming te vinden, is het niet waarschijn lijk, dat er een drie dagen van sner pende wind en sneeuwstorm op de on beschutte bergtop heeft overleefd. In verband met het gevaar van lawines en de diepe sneeuwlaag is het moge lijk, dat de reddingsploegen het wrak niet vóór Dinsdag of Woensdag berei ken. Amerikaanse parachutisten zul len worden neergelaten, mocht enig te ken van leven bespeurd worden. Het is de vraag of de lijken naar Chanio- nix kunnen worden gebracht. Nog een slachtoffer. Bij het zoeken naar de „Malabar Princess" is een der gidsen om het le ven gekomen. De stichting „500-1000" deelt mede, dat van harentwege een dagvaarding is uitgebracht tegen de minister van Financiën, als orgaan der regering, ter betaling van na-ingeleverde bankbil jetten van f 500 en f 1000, waarvan in een bepaald geval inwisseling is ge weigerd. Uit de aard der zaak geldt het hier een proefproces. Zoals bekend is de stichting ,,500- 1000" opgericht, met het doel uitbeta ling te verkrijgen voor bezitters van tijdens de bezetting ongeldig verklaar de bankbiljetten van f 500 en f 1000. Stemming echter slechter dan tijdens R.T.C. De heer Yamin heeft namens de par lementaire commissie van Indonesië verklaard, niet ontevreden te zjjn over zqn eerste contacten in Nederland. Weliswaar was de sfeer van samen werking en de algemene stemming in Nederland ten opzichte van Indonesië minder gunstig dan ten tijde van de RTC, maar hieraan zullen, aldus de heer Yamin, beide partijen wel schuld hebben. De Indonesische woordvoerder, die zich een overtuigd voorstander van sa- menwerking in Unieverband noemde, zeide dat de kwestie Irian nog het be langrijkste wrijvingspunt vormt, doch was van oordeel, dat de zaak tussen Nederland en Indonesië, zonder in menging van derden kan worden opge lost. Yamin verklaarde voorts in alle eerlijkheid naar een overeenkomst met Nederland te streven. De Indonesische delegatie heeft vo rige week reeds contact gehad met de ministers Drees en Van Maarseveen, staatssecretaris Blom, de voorzitters van beider Kamers en de Commissie voor Uniezaken uit de Tweede Kamer- Hedenavond vindt een bespreking plaats met de Commissie uit de Eerste Kamer, gevolgd door een onderhou J met de vertegenwoordigers van de P- Vi d. A, uit Eerste en Tweede Kamer.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4