Tegen pijnen! Stad en Omgeving Zwaardvisch en Bruinvissen leden weer flinke nederlagen „Het Meisje uit het Westen" in een zeer verdienstelijke opvoering Predikbeurten Lezingenserie over de West besloten JAPONSTOF 4.95 RUIT 5.95 De Stoffenhaven IO°/0 KORTING Goede start van Helders R.K. Toneelgezelschap Mej. B. Kraakman als gast in de titelrol Nieuwe actie ten bate van de t.b.c.-bestrijding Carillonbespeling Op het nippertje aan de doo< ontsnapt Spreekuur Chr. Vereniging „Zedenopbouw" Vergadering H.M.v.L. 'N BLAUWTJE ORANJEBOOM BIER! Nereus 2 en Neptunus vertrokken met winst Heyster Zondag middenvoor bij „Helder" HCSC Gouwzee Boys Royal toonde zich royaal Economische ontwikkeling, missie, zending en onderwijs WlTTIhRUS" Gerard Hoek spreekt op Canada-avond in Bethelkerk Weer woningbouw in de Spuistraat IN HET KORT „edenvergadering Algemene Begrafenisvereniging Flink aantal deelnemers aan Veiligheidsrit Zaterdag aanbieding Klaproosdag Tussen Haaks en Kuit)e Tivoli heeft vernieuwde verwarmingsinstallatie Breezand Nieuw schoolhoofd verwelkomd Kleuter door auto aangereden Koeg ras „Advendo" op VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 De steeds groeiende aanhang van het Helders R.K. Toneelgezelschap heeft gisteravond in Casino kunnen genieten van een alleraardigst stuk, dat bijzonder verdienstelijk over het voetlicht werd gebracht. „Het meisje uit het Westen", van J. J. Willemsen, is een blijspel, waarin op eenvoudige en luchtige manier, maar toch niet zinloos en luchthartig, gewone menselijke moeilljkheidjes worden behandeld. Dit stuk met zijn verantwoorde inhoud, dat geen buitengewoon zware eisen aan dilettanten stelt, bleek voor het ambitieus werkende groepje tonelisten bij uitstek geschikt. De regie zou worden gevoerd door de Hoornse acteur Frans 't Hoen, maar deze moest wegens drukke werkzaam heden reeds na de eerste repetitie zijn taak aan een vervanger overdragen. De lieer T. van den Houten heeft zich daarvan serieus en met succes gekwe ten. Enkele kleine foutjes zullen hem gaarne worden vergeven, zo bijvoor beeld het ontbreken van carbon en doorslag in de schrijfmachine, waarop in de allereerste scène een boek in wording was. Het ging in zekere zin om dat boek, want de auteur bleek ten slotte geen voldoening te kunnen vinden in het schrijven van de goed kope prulromans, die reeds bij tien tallen hadden bijgedragen tot verho ging van zijn materiële welstand. Cyril Grainger begreep, dat hij een andere weg moest inslaan. De inspiratie, die hij daartoe nodig had, verwachtte hij van de vrouw, die met hem door het leven zou willen gaan. Op charmante wijze laat de schrijver hem in aanraking komen met verschil lende vrouwentypen. Met behulp van enkele standaard-wendingen (de komst van een brief met verrassende inhoud, weldra gevolgd door een onverwachte candidaat-echtgenote) wordt de belang stelling van de toeschouwer opgewekt. De candidate, die eerst wil weten wat voor vlees zij in de kuip heeft (de in houd van Grainger's boeken geeft niet bepaald een goede indruk van zijn kijk op het zwakke geslacht), treedt eerst als een weinig aantrekkelijke boeren dochter. Wanneer blijkt, dat beiden het goed met elkaar kunnen vinden, ver schijnt zij als het echte „Meisje uit het Westen", dat echter ondanks haar aan trekkelijkheid geen diepe indruk op Grainger maakt. De oplossing ligt voor de hand: vijf minuten vóór het emde vallen de twee meisjes uit het Westen samen en dan gaan Grainger en Mary h geluk tegemoet. Bij het ontwikkelen van dit intrige- ve loop heeft Willemsen kans gezien, tal van aardige vondsten te verwer ken, en door het invoeren van ver schillende bijfiguren het stuk tot een levendig geheel te maken. Dit zeer speelbare blijspel is door het R.K. to neelgezelschap met veel succes opge voerd. Mej. B. Kraakman, die als het meisje uit het Westen een gastrol ver vulde, heeft in dat succes een groot aandeel gehad. Zij speelde haar dub belrol met begrip en overtuiging. De heer P. Fransen, die als Cyril Gram- ger geen gemakkelijke rol had, liet en„ele zwakke momenten zien, maar beeldde over het algemeen de tobben de schrijver verdienstelijk uit. Zeer geslaagd was de dankbare creatie van de charmeur Tony Boaster (de heer J. van Schie), die het publiek menigmaal in schaterlachen deed uitbarsten. Dan heeft mej. B. Simons met toenemende vlotheid en natuurlijkheid een Lily Owlet op de planken gezet, die als een mondaine, gewetenloze chanteuse een belangrijk element van het stuk was. Mej. B. Groene wegen speelde een charmante, maar onbetekenende Vio- le Graham met de schijnbare arge loosheid die een dergelijk type paste. De typiste Iris Gould (mej. H. van Alphen) vertegenwoordigde, evenals de huishoudster mrs. Green (mej. C. Bosch) het spel van de middelmaat in deze opvoering. Iets daar beneden la gen Ronald Lewis (de heer J. Toes) en inspecteur Blake (de heer J. Padt). De heer Th. Smorenberg was een en kele maal teveel afhankelijk van de souffleur, maar deed overigens in zijn kleine rol geen onaardig werk. De opvoering vond plaats op een met zorg aangekleed toneel Ook de grime, ZONDAG 12 NOVEMBER. DEN HELDER: Ned. Herv. gem., Nieu- wekerk Weststraat, 10,30 uur ds Rasch; Palmstraat 10 uur ds. Meijer, 19 uur de heer E. Wanders; Huisduinen 19 uur ds. Rasch.— Geref. kerk, Bethelkerk 9 uur ds. Hartkamp, 10.45 uur ds. Hartkamp. 11 uur ds. Hamming; Rehobothkerk. 10 uur ds. Hamming, 17 uur ds. Hartkamp. Chr. Geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur cand. J. Boertien van Zwolle. Oud Geref. kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur de heer Codé. Geref. kerk (art. 31), Westsraat, 8.45 en 17 uur ds. F. Tollenaar. Doopsgez. gem., Kerkgracht, 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluijs; Dinsdag 19.30 uur kerkconcert. Baptisten gem., Weststr., 12 uur Zondagschool: Dinsdag 20 uur vrouwenkrans; Diensten alleen te Alk maar; 10 uur ds. G. Visser van Har- lingen, bevestigng van cand. C. van Wier, 15 uur ds. C. van Wier, intrede. Oud Kath. kerk, Middenweg, 10 uur heilige mis. Intrede pastoor Wijker. Evangeli satie Vijzelstraat, 10 en 19.30 uur samen komst, 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur bijbelkring: Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur openluchtsamenkomst (Vlsbuurt), 21 uur bidstond. Leger des Heils, Spoorgracht, Zaterdag 20 uur openbare samenkomst; Zondag 10 uur heiligingsdienst, 12.15 uur Zondagsschool, 18.45 uur openluchtsa menkomst in de Spoorstraat, 20 uur ver lossingssamenkomst; Maandag 14.15 uur vrouwenbond. Luth. kerk, Wezenstraat, 10.30 uur dr. J. A. Stellwag. JULIANADORPNed. Herv. Gem., 10 uur ds Schouten. Ger. Kerk, 10 uur leesdienst; 14,30 uur ds Rothuizen. van de heer B. Polman, was welver zorgd. Vermelden wij, dat de voor zitter, de heer A. Smits, in zijn ope ningswoord o.m. burgemeester G. D. Rehorst en deken A. H. Harst ver welkomde, en dat na de voorstelling de heer Wittelaar het gezelschap be dankte voor he gebodene. Tenslotte nog, dat de entr'acte-muziek en de dansmuziek bij „The Rhythm Sheiks" in goede handen waren Enkele stadgenoten zijn dezer dagen op de gedachte gekomen om ten bate van de tbc-bestrijding een schilderijen tentoonstelling te organiseren. Het be hoeft geen betoog, dat een dergelijk idee door velen zeer zal worden ge waardeerd. De lieden die zich evenwel met de organisatie van de tentoonstel ling willen belasten, hebben de hulp nodig van anderen. Er zijn natuurlijk werkzaamheden van administratieve aard. de tentoonstellingszaal moet worden aangekleed, enz. Het is de be doeling de expositie omstreeks Kerst mis te houden. Allen, die hun medewerking willen verlenen op welke wijze ook, kunnen zich opgeven bij de heer K Doolaard, Olivier van Noortstraat 51. Daarna zal een vergadering worden belegd, waar uit in de eerste plaats een werkcomité zal worden samengesteld. Vervolgens kunnen spijkers met koppen worden geslagen, hetgeen de tbc-stichting stel lig een welkome kasversteviging zal opleveren. De heer Tj. Joh. Dito, stads- beiaardier, verzorgt morgenmid dag van vier tot vijf uur een concert op het carillon van het Monument Nederlands Redding wezen. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1 Een lied van de zee (mr. J. J. Viotta); 2 a Sinter Maarten Keuveltje, c Sinte Meerte, d Van daag is 't Sinter Merte, e Sint Martinus Bisschop, f Sint Maar ten 't is zo koud; 3 Schep vreügde in 't leven; 4 In Den Haag daar woont een graaf, 5 Varia. Gisteravond om ongeveer half zeven is de matroos 2e klas J. Koldenhoff bij een ongeval aan de dood ontsnapt. Het ongeval, dat gelukkig goed is afgelo- pen, geschiedde bij het meren van Hr, Ms. mijnenveger „Vliestroom". Kolden hoff sprong van het schip op een vlot en wilde vandaar op de wal springen, Hij gleed evenwel van het vlot in het water en raakte met zijn borst tussen het vlot en de wal beklemd. Gelukkig voor K. waren twee heren van het on geval getuige. Zij grepen K. onmiddel lijk en slaagden er in hem op de stei ger te trekken. Juist op tijd, want een ogenblik later stootte de „Vliestroom" het vlot met kracht tegen de wal. De matroos kwam, dankzij reeds genoemde heren, met de schrik en een nat pak vrij. De Helderse afdeling van de Chris telijke vereniging „Zedenopbouw' heeft in de anderhalf jaar sinds de op richting reeds veel belangrijk werk in stilte verricht. Van het spreekuur dat iedere Zaterdagmiddag wordt ge houden, wordt een dankbaar gebruik gemaakt Velen hebben „Zedenop- bouw" leren kennen als een instituut, waar men verantwoorde adviezen bij huwelijks- en gezinsmoeilijkheden kan ontvangen. Ook de sexuele voor lichting, die desgevraagd wordt gege ven, blijkt in hoge mate te worden ge waardeerd. Het is goed, nog eens de aandacht te vestigen op het beteke nisvolle voorlichtende werk, dat door „Zedenopbouw" geheel belangeloos wordt verricht. Men kan er op reke nen, dat op het spreekuur (iedere Za terdagmiddag van vier tot vijf uur in de ULO-school aan de Vismarkt) vol komen vertrouwelijk over de naar voren gebrachte moeilijkheden wordt gesproken. De afdeling Den Helder van de Holland se Maatschappij van Landbouw hield de zer dagen een ledenvergadering in café „Prins Hendrik". Deze vergadering werd bezocht door negen en twintig leden. Na de opening door de voorzitter, de heer N, Hoornsman, werden de notulen gelezen door de heer J. Hendrikx en onveranderd goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken werden uitvoerig besproken. De contribu tieverhoging werd na een uitvoerige toe' lichting door de voorzitter met algemene stemmen aangenomen. Als afgevaardigden werden aangewezen de hereh K. Hoog' schagen en A. Maters. Voor de controle' commissie werden aangewezen de heren C. Paarlberg en J. C. Los. Het winterpro gramma zal verzorgd worden in samen werking met de Ver. v. Oud-leerlingen en de Ver van Bedrijfsvoorlichting. BOUW KANTONNIERSWONING OPGEDRAGEN. De bouw van de onlangs aanbestede kantonnierswoning te Petten door de Rijkswaterstaat, waarvan de gunning was aangehouden, is thans opgedragen aan de heer W. de Leeuw te 't Zand. De zeventallen van de Zwaardvisch en de Helderse Bruinvissen, die Woens dagavond respectievelijk Nereus 2 (Zaandijk) en Neptunus 1 (Zaandam) ont vingen, hebben wederom aan het kortste eind moeten trekken. Hoewel vol goede moed, moesten de actieve Helderse clubs de punten toch aan de gasten laten. De Zaankanters toonden zich over de gehele linie sterker dan hun gast heren. treffer te plaatsen. Vóór de rust kon den onze stadgenoten het nog aardig bijbenen. Het bleek echter, dat de Bruinvissen hard een goede goalgetter nodig hebben, want hoewel enkele aanvallen behoorlijk werden opge bouwd, aan de afwerking ontbrak nog wel het één en ander. Na het wisselen, toen de stand nog steeds 00 was, be gonnen de Bruinvissen achterop te ra ken. Het mee-terugkomen van de voorhoede (vóór de rust ging het heel aardig) was er niet meer bij, met als gevolg steeds een vrij-zwemmende te genstander, die op zijn gemak doel- puntjes kon maken. De stand werd 60, waarmee de Zaandammers van zelfsprekend zeer tevreden waren. Te meer, daar de Bruinvissen van de zomer nog niets voor hen behoefden onder te doen. Als eerste wedstrijd werd gespeeld ZwaardvissenNereus 2. Vóór de rust ging het heel aardig. De Zwaardvissen hadden hun beste krachten ingezet en wisten zelfs door Koolhof de leiding te nemen. Hierna werden twee Zaandijkse doelpunten geboren, waarna de Zwaardvis nog gelijk maakte. Maar de rust mocht niet met gelijke stand ingaan. Een achterspeler maakte een overtreding, die een strafworp tot ge volg had. Na het draaien veroorzaakte dezelfde jonker nog twee strafworpen, waarvan keeper Heek er één op voor beeldige wijze wist te keren. Toen ook de Zwaardvis een strafworp kreeg te nemen, werd de achterstand tot 53 teruggebracht. Nereus voegde nog een doelpunt aan de score toe, zodat het einde kwam met een 63 overwinning voor de bezoekers. De Bruinvissen deden het nog slech ter. Zij zagen namelijk geen kans tegen zes Neptunus-doelpunten ook maar één Met ingang van vandaag is aan de Zeemacht-speler Heyster overschrijving verleend naar de voetbalvereniging Helder. Voor de wedstrijd, die Helder Zondagmiddag om half drie aan de Sportlaan tegen Terrasvogels speelt, staat Heyster als middenvoor opgesteld. Men zal nóg een nieuw gezicht kunnen zien in het Helder-elftal. Dat is van A Veendaal, die reeds enige tijd in Hel der 2 heeft meegespeeld. De opstelling voor Zondag ziet er nu als volgt uit: doel: Boekei; achter (v.1 n.r.): Himpers en Bal; midden: Beek hoven. Van der Neutt en Puhl; voor; Veendaal. Van der Meulen, Hevster Mos en Krab. Morgenmiddag krijgt het eerste elftal van HCSC Gouwzee Boys 1 op bezoek. De bezoekers zullen zich gedücht we ren en trachten door hun enthousiasme een overwinning te forceren. Of zij daar in, zoals verleden jaar, zullen slagen, kan slechts door de spelers worden beant woord. De wedstrijd begint om drie uur. Eveneens om drie uur komen op het Watervogels-terrein HCSC 2 en BOL 1 te gen elkaar uit. Waarschijnlijk wordt di1 een strijd tussen vrijwel gelijkwaardige tegenstanders. HCSC 3 speelt uit tegen DEK 2. HCSC 4 gaat op bezoek bij And. Boys 2. Het vertrek werd bepaald op kwart voor twee van garage Moorman. De HCSC-Junioren spelen uit tegen Alcmaria c. De adspiranten zijn vrij. Voor de bridge-competitie werden Woensdagavond de volgende wedstrijden gespeeld: HBC 3Royal 2 4237; VBC 3 Royal 1 3313; HBC 6Royal 3 4541* VBC 6—Royal 4 34—30. De competitie wordt voortgezet op Woensdag 22 Novem ber in Bellevue met de wedstrijden VBC fHBC 1, VBC 2HBC 2. VBC 4- HBC 5 en VBC 5HBC 4 en op Donder dag 23 November in de Marineclub me' de ontmoetingen OBC 1—HBC 3, OBC 2 VBC 3, OBC 3HBC 6 en OBC 4— VBC 8. Het kleine aantal cursisten, dat belangstelling toonde voor de thans beëin digde lezingencyclus van de Volksuniversiteit over West-Indie, heeft door Ir. W. L. Utermark de economische ontwikkeling van Suriname en de Antil len en door de heer J. A. Mulder de situatie op het gebied van missie, zending en onderwijs horen bespreken. Beide lezingen waren boeiend en goed ge documenteerd en vormden een waardige afsluiting van een zeer instructieve serie. Na de voornaamste geografische bijzonderheden te hebben verteld, kon ir. Utermark concluderen dat de lig' ging van de grote Antillen zeer gun stig is. Mede daaraan is het te dan ken, dat op Curaoao en Aruba zulk een sterk ontwikkelde olie-industrie kon worden opgebouwd. In de raffi naderijen op Curagao werken twaalf duizend arbeiders, in die op Aruba achtduizend. Inmiddels is men gaan omzien naar andere middelen van bestaan, voor het geval de olie-industrie onverhoopt in betekenis mocht afnemen. Daartoe werd opgericht de „Stichting Wel vaartsplan Nederlandse Antillen 1946' welke nauw contact onderhoudt met het Nederlandse „Voorlichtingsinsti tuut voor het Welvaartsplan Neder landse Antillen." De heer Utermark vertelde nog, dat ook de Curagaose fosfaat-produc tie (tachtigduizend ton per jaar) zeer belangrijk is. En ten slotte dat de Bo venwindse eilanden (de kleine Antil len) zich meer lenen voor landbouw en veeteelt. Kleine landbouw- en vee teeltbedrijven worden er gesticht ten behoeve van de Benedenwindse eilan den. POEDERS CACHETS - TABLETTEN De gereformeerde Jeugdraad heeft de bekende radio-reporter en program maleider van de NCRV, de heer Gerard Hoek, uitgenodigd een avond te komen vertellen over zijn reis naar Canada. De heer Hoek heeft deze invitatie aan vaard en daaraan de belofte verbonden ook twee mooie kleurenfilms te zullen vertonen. Deze Canada-avond zal op Dinsdag 21 November worden gehou den in de Bethelkerk aan het Juliana- park. In opdracht van de erven J. Leen werd gisteren in „Formosa" door archi tect J. J. van der Leek aanbesteed de bouw van twee boven- en twee bene denwoningen aan de Spuistraat. De huizen zullen verrijzen aan de zijde waar ook de nieuwe apotheek Beth staat. De aanbesteding had het volgende resultaat: 1 S. Sjoersma (Den Helder) f 52.600; 2 fa. Gebr. Smit (Den Helder) f 50.240; 3 gebr. Kersbergen (Den Hel der) f 50.200; 4 C. van Essen (Den Hel der) f 49.143; 5 M. C. v. d. Plas (Den Helder) f 48.980; 6 C. J. de Wit (Den Helder) f 48.525; 7 J. P. van Os (Den Helder) f 47.600; 8 J. Bakker (Den Hel der) f 46.890; 9 fa. A. v. d. Wouw (Den Helder) f 46.690; 10 R. Noppert (Den Helder) f 46.480; 11 fa. W. Veenstra en Zn (Den Helder) f 46.170; 12 K. de Klerk (Den Helder) f 45.935; 13 fa. Star- renburg en Boerdijk (Den Helder) f 45.900; 14 H. Bays (Den Helder) f 45.690; 15 C. van Noort en Zn. (Ber gen) f 44.890; 16 J. Roomeyer (Den Helder) f 44.200; 17 fa. Gebr. Tuin ('t Zand) f 43.549; 18 fa. Wed. M. de Vries en Zn. (Den Hel<»sr) f 43.220; 19 Minne- boo en Walboom (Den Helder) f 43.139; 20 M. Schutte en Zn. (Den Helder) f 42.910; 21 fa. G. Groot en Zn. (Den Helder) f 42.885; 22 fa. C. Th. Kwak en Zn. (Den Helder) f 42.650; 23 gebr. J, en J. Obdam (Heiloo) f 42.100. Hedenmiddag geeft de pianist Wil lem Hielkema twee concerten voor de schooljeugd. De tijden van aanvang zijn resp. kwart voor drie en kwart voor vier. Op Woensdag 29 November houdt de damesafdeling van de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-onderoffi cieren een verkoopmiddag ten bate van de tuberculose-bestrijding. Het Marine Sanatorium Fonds geeft voor het komende jaar weer ka lenders uit. Zij zijn in Den Helder ver krijgbaar aan het adres Ruyghweg 150. Een auto, die geparkeerd stond aan de Parallelweg, werd aan de achterzijde aangereden en daarbij beschadigd. Een wielrijdster werd omver ge reden door een fietser, tengevolge waarvan haar mantel, kousen en fiets bel schade opliepen. Een oud-stadgenoot, de heer P. S N. Oost, is benoemd tot directeur van de „Prins Alexanderstichting" Huis ter Heide, school en internaat voor kinde ren met een beperkt gezichtsvermogen. De WSOV geeft op 23 November in Casino een opvoering van het toneel spel „Vrijdag de dertiende". Naar het bestuur van de Algemene Begrafenisvereniging „Den Helder" ons mededeelt, zal op Dinsdagavond 28 No vember een ledenvergadering worden gehouden in „Formosa". Gezien de be langrijke agenda wordt een grote op komst van de leden verwacht. Wan neer allen komen, zal de zaal te klein zijn, want het ledental bedraagt ruim vierduizend Over de grote betekenis van zen ding en missie heeft de heer Mulder gesproken. De financiële offers, die hiervoor in Nederland worden ge bracht, zijn nooit te hoog. Talloze heidenen leven nog in de ban van de „adat", vervuld van angst voor het godendom. Reeds uit algemeen men selijk oogpunt is het zending s» en missiewerk verantwoord en noodza kelijk, teneinde de mensen uit primi tieve gebieden de democratische ge dachte b(j te brengen. De Protestantse en Lutherse ge meenten, die in de tweede helft van de zeventiende eeuw hun werkzaam heid in Suriname begonnen, bepaal den zich uitsluitend tot de arbeid on der de Nederlanders aldaor. Onder de Indianen, Bosnegers en Creolen wer ken sedert 1735 de Moravische Broe ders of Hernhutters. Zij begonnen met de zendingsarbeid onder de Marrons, de naar het binnenland gevluchte ne gerslaven. Helaas eiste dit werk door moeraskoortsen vele slachtoffers on der de zendelingen en hun familie leden. Dit werk werd later overgeno men door inheemse voorgangers, die tegelijk ook primitief onderwijs ga ven. De zendingsarbeid onder de sla ven moest clandestien worden ver richt, omdat het verboden was, deze mensen tot andere godsdiensten over te halen. Daarachter school de vrees, dat de slaven (die als mensen nauwe lijks meetelden) te wijs zouden wor den en als arbeidskrachten aan waar de zouden inboeten. Desondanks wa ren bij de afschaffing der slavernij ruim tachtig procent van de 84.000 sla ven aangesloten bij de Evangelische Broedergemeente. Het is deze gemeen te, die het onderwijs en het medische werk in Suriname grotendeels in han den heeft. Voor de missie was Suriname tot 1817 een gesloten gebied, maar in 186(5 woonden er reeds meer dan twaalfdui zend rooms-katholieken. Het werk werd door de Paters Redemptoristen breed e» groots opgezet, zowel op me disch als op sociaal terrein. De Nederlandse zending heeft, noch in Suriname noch op de Antillen veel vruchtbaar werk gedaan. Van een actief Protestants leven is geen spra ke. Van de 134.000 eilandbewoners zijn er ruim honderdduizend rooms-katho- liek, vooral dank zij de geweldige krachten die de room-katholieke mis sie op alle terreinen des levens heeft ontplooid. De Vereniging voor Veilig Verkeer heeft niet te klagen over het aantal in schrijvingen voor de „Veiligheidsrit", die morgenmiddag in de bebouwde kom van Den Helder wordt gehouden. Gis termiddag naderde men reeds de hon derd, terwijl verschillende collectieve aanmeldingen van de scholen nog niet binnen waren. Zoals wij reedse berichtten, start de eerste deelnemer aan deze puzzlerit om twee uur op de Vismarkt. Nummer twee start een minuut later en zo ver volgens. Wie zich nog niet heeft opge geven, kan daartoe morgenmiddag tus sen twee uur en half drie alsnog te recht bij de startplaats. ZUIVER WOLLEN 140 cm. breed ZUIVER WOLLEN 140 cm. breed SPOORSTRAAT 49 KOOPT BI] Wij geven Zaterdag op alle werkkleding. Overaals lange stofjassen korte jassen Bakkersbroeken witte vakkleding manches ter broeken. Morgen is het weer Klaproosdag in Nederland. Op deze dag krijgt ons land de gelegenheid een deel van zijn ere- schuld te vereffenen aan de nabestaan, den van dertigduizend soldaten van onz« bondgenoten, die mede voor onze vrij heid zijn gesneuveld. Dertigduizend witte kruisen op de militaire begraaf plaatsen in ons land betekenen dertig, duizend lege plaatsen in tienduizenden geallieerde gezinnen. De familieleden hebben er recht op eens het graf van hen die hun zo dierbaar waren te zien. Om dat mogelijk te maken behoeft het Nederlands Oorlogsgraven Comité alle, steun. Morgen, op Klaprooadag, zullen collectanten en collectrices, mensen die begrijpen waarom het gaat, overal de bekende klaproos aanbieden. De op brengst van deze klaproosverkoop stelt vele nabestaanden van onze geallieerde gevallenen in staat in Nederland de graven te bezoeken. Collectanten en collectrices kunnen zich in Den Helder morgen van negen uur af op het gemeentehuis melden. Zij zijn zeer welkom. Het tweede flottielje mijnenvegers en Hr. Ms. mijnenvegers „Oosterschel- de" en „Zuiderdiep" van het zesde flot tielje keerden gistermiddag van Ter schelling in Den Helder terug. Hr. Ms. „L 9603" is vanmorgen naar Rotterdam vertrokken. Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" liep van morgen de haven binnen. Het is morgen hoog water om 8.15 en 20.40 uur en laag water om 2.25 en 14.45 uur. De temperatuur van het zee water was 9.8 graden Celsius. Voor de vele bioscoopbezoekers die onze stad telt, hebben wij een prettige mededeling. De Tivoli-bioscoop zal in het vervolg namelijk veel beter ver warmd zijn, dan reeds sedert enige tijd het geval was. Er werd nog wel eens gemopperd en gehuiverd, maar daaraan is nu stellig een einde geko men. De directie liet onlangs zijn ver warmingsinstallatie vernieuwen, wat hierop neer komt, dat de vroegere .stoomketel" werd vervangen door een ,Ideal-H.F. 4"-ketel, die een driemaal zo sterke kracht kan ontwikkelen. Het gevaarte, dat zo groot is als een flinke man, werd geleverd door de fa. A de Vries van de Weststraat. Wy zijn niet voldoende technisch onderlegd om de gehele gang van zaken op afdoende wijze te verklaren, maar w« kunnen onze lezers wel vertellen dat acht toe voerkanalen het theater met zó veel warme lucht vullen, dat het verblijf er zeer wordt veraangenaamd. Op drie plaatsen wordt de „verbruikte" lucht weer aan de zaal onttrokken, zodat men verzekerd blijft van een gezonde atmosfeer. De vernieuwde installatie werd Woensdagavond voor het eerst gebruikt. Vorige week is hier ter stede één geval van de besmettelijke ziekte rood vonk geconstateerd. Zes en zeventig ouders vulden een der lokalen toen dokter Veenis, de voorzitter der ouder-commissie, hier de heer K. Beunder voorstelde als aet nieuwe hoofd der openbare school en de wens uitte, dat de kennismaking en de samenwerking wederzijds aange naam zou zün. De heer Veenis vervolgde met waar derende worden aan het adres van de naar Zundert vertrokken heer Van Ingen, die als secretaris van de Ouder- commissie een van haar stimulerende krachten was en nooit een vergadering van die commissie of een ouderavond verzuimde. De heer Beunder kreeg hierna de leiding van de bijeenkomst en wist al dadelijk de goede toon te treffen, toen hij zich aansloot bü de woorden van de heer Veenis en er op wees, dat een goede samenwerking tussen school en huis in het belang is van de kinderen Vervolgens vertelde hij van zijn eerste belevenissen in Breezand, bij zijn po gingen om daar wat wegwijs te wor den. Dit laatste is nog niet zo gemak kelijk als de mensen spreken van Zwarteweg en deze officieel Burge meester Lovinkstraat heet, of van Krommetocht als op het naambordie Middenweg staat en ze je naar het Zwarte padje verwijzen terwijl je niet weet dat daarmee de Wijdenes Spaans- weg bedoeld wordt. Na een reeks mededelingen zette de heer Beunder uiteen, waarom In dere school na onderling overleg is afge weken van de plattelandsgewoonte en hij zelf nu geen les geeft in de hoog ste. maar in de vijfde klas. De verkiezing van een lid der Oude commissie (vacature Van' Ingen) tot resultaat, dat mevr. A. L- kange reis—Vader werd gekozen. Na de pauze, waarin er gelegenn® was voor persoonlijk contact tusse ouders en de leerkrachten, was ee der voornaamste punten van hespr king het St. Nicolaasfeest. Waarschijn lijk zal dit weer op de gebruiken! wijze gevierd worden. Bij de rondvraag kwamen nog schoolbroei (voor de bolbloemen toonstelling), de schooltijden en houden van de ouderavonden in andere vorm ter sprake. Bij het Uitgaan van de RK- 14f iarig school werd gistermiddag het vi J dochtertje van de heer Vrone door een uit Zuid-Holland afkoms auto. Het kindje bekwam hoofdw vooral door het versplinterde glas „jng autolamp, waarmee het in aan„u- kwam. Het werd voor behandeling 0 j- servatie naar het ziekenhuis in Den der vervoerd. Een aantal leden van de vrou en meisjesvereniging „Advendo Koegras heeft een bezoek gebrücn. de textielfabriek van de gebr. te Den Helder. Het gezelschap ontvangen door de directeur, de Westerhuis, die tal van bijzonder vertelde. Daarna werden de ve t lende afdelingen in de fabriek be Daar waren de leerlingenkamei. zaal met geroutineerde krach strijkerij en de afdelingen ver-pa* en export. Toen alles was bez, f00f dankte mevrouw Dunk-Abbenes de interessante rondleiding-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2