Jtaliano Belastingdruk is loodzwaar JUTTERTJES ÏtauanoI Corruptie onder officieren van Indonesische leger? FISCALE NOTITIES Hoge progressie bleef ook in het nieuwe tarief Tegenover verlichting hier staat verzwaring elders De Oostduitse regering gelijkt op een gans Ook oud-SS-ers naar huis De winter nadert N6 Keng Po spreekt ernstige beschuldigingen uit Oosterse gewoonten SCHEVEN INGEN ZOUT GEEN HARING MEER IN Thorez gaat naar Rusland Belgische code-specialist pleegde zelfmoord Commandant Leger des Heils geïnstalleerd VAN MARSDIEP TOT IJ Besommingen IJmuiden Rijvers niet voor December naar St. Etienne Te koop aangeboden Ruilen Pertoneel MILUOENEN DRAGEN VAN HAREN'S SCHOENEN Filiaal te Den Helder, Spoorstraat 57 uH eigen btuiekea, daardoor lage prijzen en gegarandeerde fcwaliiotf. pEEDS MAANDEN is bij de Staten Generaal in behandeling een wets ontwerp, strekkende tot verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbe lasting. De belangstelling voor dit ont werp van wet is uitermate groot, zo wel binnen als buiten de Kamer. Spe ciaal was dit het geval in de week, gedurende welke er een grote tegen stelling bestond tussen de minister van financiën en het Kamerlid Lucas. Velen vragen zich misschien wel enigszins hoopvol af: zal de minis ter, en met hem het gehele kabinet aftreden? Het is niet gebeurd; er is van beide zijden water in de wijn ge daan. Maar ook zonder deze extra span ning is de belangstelling voor het wets ontwerp zeer groot. En dat niet zonder reden. Immers wij, belastingbetalers, e>*ten de belastingdruk zo langzamer- Snnd meer dan loodzwaar. Wij hunke- naar enige verlichting, vooral om dat wij de dubbeltjes tegenwoordig zo verbazend goed kunnen gebruiken en onze huishouding een niet te dempen put is geworden. Wij kunnen het ons niet meer voorstellen hoe men in vroe ger tijden de zedelijke moed had om over de tiende penning te klagen. De fiscale maatregelen van Alva waren werkelijk heilig, vergeleken bij die van prof. Lieftinck. Is de tegenwoordige belastingdruk inderdaad zo zwaar? Ik heb deze vraag nog door niemand ontkennend horen beantwoorden, zelfs niet door het echt paar, dat maar liefst een millioen gul den rijk was en dit vermogen rustig en zijns inziens veilig had belegd in Staatsobligaties, die trouw telkenj are 3%% rente opbrachten of wel f 35.000.-. Van deze 35 mille moet jaarlijks aan inkomstenbelasting worden betaald f 15.413,terwijl wegens vermogens belasting aan de ontvanger moet wor den afgedragen f 4.925.Na betaling van de directe belastingen resteert dit millionairs-echtpaar voor verteringen jaarlijks dus f 14.662,En hoeveel zou van dit bedrag telkens weer in de ichatkist vloeien wegens omzetbelas ting, suikeraccijns, tabaksaccijns, ge- distilleerdaccijns, bieraccijns, enz. en hoeveel zou nog opgebracht moeten worden wegens personele belasting en wegens sociale lasten voor eventueel personeel? Ik kan het slechts benade ren, maar geloof me het is een aanzienlijke som. „Niet te zwaar". Al is de druk dan zwaar, zijn daar om de belastingen te hoog? Neen! al dus de minister. Het zal de lezers bekend zijn, dat een wetsontwerp, alvorens in openbare behandeling te komen, eerst door een commissie uit de Tweede Kamer wordt onderzocht. De opmerkingen en be schouwingen van deze commissie wor den vastgelegd in het zgn. voorlopig verslag. Hierop antwoordt de minister schriftelijk en wel door middel van de memorie van antwoord. Zo ge schiedde ook met het wetsontwerp, strekkende tot verlaging van inkomsten belasting en loonbelasting. Na het wisselen van voorlopig ver slag en memorie van antwoord, heeft de desbetreffende commissie het nodig geoordeeld omtrent een aantal punten nog nader overleg te plegen met de minister van financiën. Van dit nadere overleg is een verslag gepubliceerd, blijkens welk verslag de minister zich op het standpunt stelde, dat men al leen van te hoge belastingen mag spre ken, indien de rijksuitgaven te hoog zijn. Bij het beantwoorden van de vraag of de belastingen te hoog zijn dient men dus uit te gaan van de uit deze belastingen te bestrijden uitga ven. En deze uitgaven kunnen aldus de minister niet omlaag worden ge bracht, gezien de enorme bedragen, be nodigd voor de dienst van de staats schuld, voor de vergoeding van oor logsschade, voor de defensie en voor het onderwijs. Natuurlijk zijn er bij de onlangs ge houden openbare behandeling van het wetsontwerp meerdere kamerleden ge weest, die deze ministeriële uitspraak in hun beschouwingen hebben betrokken. Eén van hen vond het een prachtige uitspraak, want hiermede snoerde de minister alle critici de mond,» behalve die van het aan 't woord zijnde kamer lid, omdat alle leden van de Kamer (behalve de fractiegenoten) vóór de hoge militaire uitgaven hebben ge stemd. Van geheel andere zijde werd bij herhaling en met aandrang betoogd, dat de rijksuitgaven verminderd dien den te worden omdat zij in verhouding tot het volksinkomen te hoog zijn. Bij een goed beleid aldus deze spreker gaat een zorgzaam huisvader toch met meer uitgeven dan men werke lijk bezit, maar men zorgt in de eerste plaats, dat niet de uitgaven zó wor den opgedreven, dat uiteindelijk het gehele gezin zich moet gaan bekrim pen op een wijze, die niet meer moreel geoorloofd is. Het aanvankelijk door de minister ontworpen nieuwe tarief voor de in komstenbelasting werd reeds enige malen gewijzigd. Het is interessant eni ge vergelijkingen te maken tussen het laatste ontwerp en de thans nog gel dende tarieven. „De Oostduitse regering gelijkt het meest op een gans, want zij is zo vet als Pieck, zij kakelt als Grotewohl en zij bevuilt de ge hele Oostduitse zone". Dit had de 20-jarige Oostberlijnse lood gieter Günther Metscher, toen hij een beetje te diep in het glaas je gekeken had, tegen een lid van de Volkspolitie verteld. Het Oost berlijnse gerechtshof, waarvoor Metscher Donderdag terecht stond, kon de vergelijking niet bepaald waarderen. Het noemde deze „tendentieus" en „het ver spreiden van een gerucht, waar door de vrede in gevaar wordt gebracht". Metschers grap zal hem een jaar gevangenisstraf kosten. De uit de Sowjetunie teruggekeerde Nederlandse leden van de voormalige S.S. kunnen zelf beslissen of zij naar Nederland willen terugkeren. De Ne derlandse commissie, die in het kamp Friedland de gevangenen onderzoekt, heeft geen der vroegere S.S.-ers ge dwongen te repatriëren. Naar het zich laat aanzien, zullen allen naar Neder land gaan. Niemand der teruggekeer den heeft het kamp heimelijk verlaten. Inkomen ongehuwd gehuwd z. kind. gehuwd 2 kind. gehuwd 4 kind. oud nieuw oud nieuw oud nieuw oud nieuw 2,100,— 261,— 221,— 144,60 86,— 47,— 33,— 3,05 3.300,— 603,50 542,— 385,— 292,— 202,50 109,— 78,20 4.800,— 1.124,— 1.040,— 761,— 634,— 490,50 366,— 259,50 150,— 7.200,— 2.113,— 2.003,— 1.491,— 1.321,— 1.142,— 936,— 818,— 594,— 9.000,—» 2.954,— 2.826,— 2.122,— 1.926,— 1.720,— 1.485.— 1.339,— 1.071,— 12.000,— 4.507,— 4.349,— 3.300,— 3.069,— 2.817,— 2.546,— 2.356,— 2.049,— 15.000,— 6.208,— 6.020,— 4.610,— 4.349,— 4.069,— 3.770,— 3.543,— 3.207,— T O N N E M A het lekkerste middel tegen hoest en verkoudheid. 30 cent per 100 gram. 4 A - SNEEK (Van onze correspondent te Djak^fta). Er is hier in de hoofdstad nogal wat opschudding veroorzaakt door een even sensationele als vrijmoedige publicatie in het vooraanstaande Chinese dagblad „Keng Po". Dit blad schreef in een hoofdartikel, dat de Indonesi sche regering over voldoende bewijzen beschikt om meer dan twintig hoge officieren van de legerleiding te ontslaan wegens corruptieve handelingen en incompetentie, doch dat de regering aarzelt zulks te doen uit vrees voor een groot schandaal, dat de toch al labiele situatie maar zou verslechteren. De regering heeft, bij monde van het departement van voorlichting, hierop ge antwoord, dat haar de bedoelde bewijzen niet ter beschikking staan, doch dat zij niet zal terugschrikken voor maatregelen, indien inderdaad corruptieve handelingen zouden hebben plaats gehad op welk terrein van haar werk zaamheid ook. De Keng Po tekent bij haar be schuldiging aan, dat de redactie lang heeft geaarzeld de dingen bij de naam te noemen, doch dat zij deze aarze ling opzij heeft gezet op grond van premier Natsir's recente uitspraak: „Bij de bestrijding van alle soorten wanorde moet men durven!" Dat de regering van ingrijpen ernstige ge volgen vreest, kan het blad begrijpen, Bovenstaande uittreksel geeft in de eerste plaats enig inzicht in de reeds bestaande en ook nu weer gehand haafde zware progressie in het tarief. Daarnaast toont het aan, dat de ont worpen verlaging voor de lagere inko mens en voor de gezinnen met kinde ren het belangrijkste is. Vanuit de Ka mer werd speciale aandrang op de mi nister uitgeoefend om tegenover de zgn. middengroepen meerdere tege moetkoming te betrachten. En niet zonder succes. Alhoewel in het amen dement Lucas een grotere verminde ring was geprojecteerd, is de minister thans toch bereid verder te gaan dan uit het hierboven afgedrukte uittrek sel blijkt. In het nieuwste regeringsvoorstel wordt de maximale vermindering be reikt bij een inkomen van ƒ15.000. Voor gehuwden zonder kinderen be draagt dit maximum 600.voor gehuwden met kinderen ligt het ma ximum iets hoger. Voor ongehuwden bedraagt de thans ontworpen vermin dering niet meer dan 350.welk maximum wordt bereikt bij een inko men van 14.500.—. Dus toch een tempering van de be lastingdruk? Ja, maar op andere wijze worden nieuwe offers gevraagd. J. G. FLINK. De Scheveningse reders hebben vol gens de Tel. besloten, met ingang van 18 November geen haring meer in te zouten. De vangsten, die thans nog in de haven van Scheveningen worden aangevoerd, zullen nog worden ge zouten, maar schepen, die mochten willen uitvaren, krijgen geen zout meer mee. De geweldige vangsten en de geringe uitvoer zijn oorzaak van deze ingrijpende beperking. De rege ring heeft zich met deze maatregel accoord verklaard. Een Sowjetrussisch vliegtuig zal bin nenkort in Frankrijk landen om de se cretaris-generaal van de Franse com munistische partij, Maurice Thorez naar Moskou te brengen voor medische behandeling. Thorez, die nog steeds ziek is tengevolge van een bloeduit storting in de hersenen, zal vergezeld worden door zijn vrouw en de commu nistische volksvertegenwoordiger Jean- nette Vermeersch. Gisteren hebben de drie bonden van Fabrieksarbeiders, de drie bonden van Metaalbewerkers en de N.V. Philips tijdens een bescheiden plechtigheid te Eindhoven de C.A.O. voor de handarbeiders ondertekend. Deze C.A.O. geldt voor genoemde werknemers in de Phïlipsfabrieken in Eindhoven, Valkenswaard en Geldrop. Zij is de eerste van de Collectieve Contracten, die als gevolg van de zogenaamde mantelovereenkomst van het vorige jaar worden afgesloten. Bij de Collectieve Arbeids Overeenkomst zijn 16.500 handarbeiders betrokken. Op de foto v.l.n.r. de heer F. Brussel van de Katholieke Fabrieksarbeidersbond; ir. Th. P. Tromp, lid van de Raad van Bestuur van Philips, de Directeur voor Sociale Zaken G. F. Evelein; ir. F. J. Philips; de heer E. Nooy van het Christelijk Nationaal Vakverbond. De 46-jarige Frangois Rockx, ambte naar van de codedienst van het Belgi sche ministerie van Defensie heeft zich aan de veiligheidsinstallatie van zijn kamer in de Boudewijnkazerne te Brussel opgehangen. Volgens de dag bladen zijn er tekenen, die erop wijzen, dat de geheime codes, waarvan Rockx op de hoogte was, niet voor iedereen meer geheim zijn. Van officiële zijde is echter gemeld, dat zwaarmoedigheid als gevolg van tegenslagen in zijn per soonlijk leven, de reden is geweest van de zelfmoord. WARMENHUIZEN, 9 Nov. - 26.000 kg rode ikool 4,10-8,40; 19.900 kg witte kool 4-4,40; 1500 kg andijvie 11,10-11,60; 600 kg gele kool 3,50-5,50. De Deense Heilsofficieren Eijner C. Thykjaer en mevr. M. Thykjaer-Larsen zijn gisteravond door de internationale secretaris van het Leger des Heils, commissioner Oegrim in een te Amster dam gehouden bijeenkomst geïnstal leerd als territoriale leiders van het Leger in Nederland. „Hjartlig valkommen" stond in de grote zaal van Krasnapolsky geschre ven, toen de nieuwe commandant en zijn echtgenote binnentraden. Commis sioner Oegrim las een boodschap voor van generaal Osborn en hield vervol gens de installatierede, waarbij hij de nieuwe leiders in aller liefde aanbeval. doch delen kan het die vrees niet, want: „Het kritieke moment van he den is beslissend voor het peil, waarop het leger en de nationale regering van Indonesië in de toekomst zullen staan. Juist in een kritieke situatie als die van heden mag de regering niet lan ger aarzelen om radicaal tot zuive ring over te gaan." Zowel de publicatie zelf als het daarop gevolgde commentaar leggen de vinger op een wonde plek in de samenleving van de jonge staat Indo nesië. Want het gerucht over corrup tie zo al niet de corruptie zelve, tiert hier welig. De verhalen over officie ren, die op vreemde wijze tfiet hoge aankoopsommen en met legervoorra- den en -materieel omspringen zijn legio. Evenals de verhalen over merk waardige financieringsmethoden bij di verse regeringsinstanties en diensten. Grote sommen verdwijnen spoorloos ot min of meer openlijk in de zakken var hoge ambtenaren: Bij ontdekking volgt, veelal geen aangifte bij de politie, aan gezien men hier op typisch Oosterse wijze, waar in allerlei hogere of lagere officiële functies de familiebanden nauw dooreen geweven zijn, deze za ken liever onderling „regelt". Vooral ook bij de belastingen zijn tal van ho gere of lagere ambtenaren niet be stand tegen de geraffineerde verlet- dingsmethoden van rijke handelaren, die op het stuk van belastingaanslagen en met behulp van zonderlinge boek houdingen de grens tussen steekpen ningen en vriendschapsgeschenken bij zonder vernuftig weten te verdoeze len. Een andere dienst, waar de amb tenaren aan grote verleidingen wor den blootgesteld, is de immigratie er is vrijwel geen kantoor, waar het personeel zo rijk voorzien is van dure Ronson-aanstekers, Parkers of fraaie polshorloges als op het kantoor van de Immigratiedienst, waar ook in In donesië. Doch ook op ander terrein, in de handel bijvoorbeeld, kan niet al tijd alles het volle daglicht verdra gen. Smokkelarij, ontduiding van de viezen- en andere bepalingen, ge paard gaande met grotere of kleinere „vergoedingen" zijn aan de orde van de dag. En er gaat geen Pasar Malam (een soort kermis, waar de goktentjes de voornaamste attracties vormen» voorbij of er worden tekorten en mal versaties ontdekt. Lang niet alle onregelmatigheden in dit land kunnen uiteraard samengevat worden in het funeste woord corruptie en veel van deze onregelmatigheden kunnen, zo al niet goed gepraat dan toch verklaard worden uit het feit, dat het in een politiek, sociaal en eco nomisch nog zo fel gistend en woe lend land als het jonge Indonesië nu eenmaal nog lang niet op alle punten op rolletjes kan lopen. Maar 't kwaad is er. Het sluimert nog. Hier en daar steekt het reeds fel en dodelijk de kop op. Daarom is het goed, dat de Keng Po de regering op haar plicht Bij een excursie van de leerlingen der eerste klasse van de R.K. ULO- school te Purmerend is een 12-jarige jongen in Artis te Amsterdam door een leeuw in de arm gegrepen, waar door de knaap vele vleeswonden op liep en in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. De Kantonrechter te Hoorn heeft de Enkhuizer kwakzalver J. A. veroor deeld tot drie geldboeten van f 300. Van de leerlingen der o.l.-scholen te Oude Niedorp, Winkel en Nieuwe Niedorp bleken er 35 te reageren op de reactieproef van Piquet, welke door de schoolartsendienst was toegepast. Aan drie Haarlemmers zijn onder scheidingen toegekend wegens hun moedig gedrag bij de redding van een zevenjarige drenkeling uit de Hane- padsluis aldaar. Bij de cokesovens van het Hoog- ovenbedrijf heeft zich een arbeidsge schil voorgedaan doordat de arbeiders in verzet kwamen tegen .de voorgeno men inkrimping van de ploegen. Het conflict was echter van kortstondig# aard, want na enkele uren werd hs# werk weer hervat. Te Bakkum (gem. Castricum) is door de hoogeerw. heer G. B. Hosman, deken van Bever wijk, de eerste steen gelegd voor een aldaar te bouwen R.K. kerk. De besommingen van Donderdag zijnt trawlers: SCH 93 f 9100; ÏJM 42 f 17.040; 1 trawler f 19.080; loggers met verse haring: IJM 741 f 370; SCH 305 f 6669; KW 70 f 5210, 5 f 1670, 20 f 6128, 124 f 6770, 163 f 419. Prijzen per kg: heilbot 2.151.75; gr. tong 2.101.95; grm. tong 1.401.29; kim. tong 1.04—0.89; kl. tong I 1.08 0.89; kl. tong II 1.02—0.79; tarbot I 1.22 0.94; steur 2.20. Prijzen per 50 kg: tarbot II 45; tarbot IV 32; tongschar 68; schartong 2015.50; kl. schol I 40; kl. schol II 3616; schar 2218; verse haring 1410.50; makreel 21.5012.50; gr. schelvis 58.50—48; grm. schelvis 5547; kim. schelvis 4240.50; kl. schelvis I 3931.50; kl. schelvis II 208; wijting 18.508; gr. gul 403#| mid. gul 3025; kl. gul 2320; kl. leng 17—16.50; ham 41—40; kl. hake I 37; kl. hake II 26; poontjes 98; kl. kool- vis zw. 21.5017. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 188 144; gr. kool vis zw. 4134; gr. leng 6455. De aanvoer bedroeg 6234 kisten, waarvan 3038 haring en 805 makreel. In verband met zijn voorgenomen vertrek naar Frankrijk heeft de NAC- er Kees Rijvers een verzoek tot ontslag ingediend bij de PTT waar hij als te kenaar werkzaam is. Daar een opzeg gingstermijn in acht moet worden ge nomen, zal het wel December worden, voordat Rijvers zich definitief in St. Etienne zal kunnen vestigen. „Een mens is toch nooit te oud om te leren, juf". gewezen heeft. Moge de regering haar plicht verstaan en een streng en ob jectief onderzoek instellen. Want wan neer de regering nu aarzelt en wijkt, is er straks geen redden meer aan. Geen kwaad woekert in het Oosten zo snel en wortelt zo diep als corruptie. Studie-piano. Na 6 uur; Piet Heinstraat 19. Damesmantel mt 42 f 20,—, jongenspak (plusfour, grijs) lft 12- 13 jaar f 17,50 en meisjesmantel lft 8-9 jaar f 10,—; alles z.g.a.n. Corn. Ditostraat 11, Oud-Den Helder. Grijs mantelpak met blouse mt 38 f 10,—, jurk mt 40 f 5,—, wol len rokje en vestje lft 6 jr f 4,— en 2 pr. damesschoenen mt 40 f 2,— p. paar. Ooievaarstraat 102. Een herenrijwiel f 35,—. Nar cisstraat 60. Baby-klecrtjcs, rieten wieg met matras, kinderwagen, wollen da meskleding (kl. mt 38) en schaat sen mt 36. Billitonstraat 9. Mooi huis, kamer en suite, S slaapkamers, keuken, vrij erf en boet voor 1-kamer woning; liefst Oud-Den Helder. Adres: Bureau van dit blad. Ruilen. Woning in Oud-Den Holder, bev. 2 kamers, 3 slaap kamers en badcel voor woning pl.m. f 6,—. Br, onder nr 58, Bur. van dit blad. Keurig, nette vrouw, m.g.g.t., biedt zich aan voor bediening' en schoonhouden van kantoor, direc tie-keten, schrijfwerk of derge lijke; ook als noodhulp, onver schillig wat. Br. onder nc 60, Bureau ueo dit Wad. Bruine Heren sportschoen met de onverslijtbare itshide zoot.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3