Ook Julianadorp produceert kaas ¥tfe?»nes*Crone Kantonrechter las gisteren twee stropers geducht de les Koopt bij Bischolf Fa. BEEMSTERBOES miÉlMt a £- —Voor SINT— Een kijkje in ,,De Vooruiigang - Koegras" Wekelijks twintigduizend kilogram Edammertjes en andere kaassoorten Bedrijf met 32 man personeel VLOOTEENHEDEN NAAR PORTSMOUTH ■35 Kinderlijk blij V/D WITTE CO. Ir. Alozerij candidaat voor functie in Amsterdam? Verdachte hield pleidooi voor zijn hond „Dan kan ik hier wel uit het raam springen" KEIZERSTRAAT 15 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 ^yanneer moeder de vrouw naar de winkel gaat om een ons kaas te kopen, heeft ijj de keuze tussen verschil lende soorten. Goudse en Edammer kaasjes zijn in trek maar ook een plakje Leidse kaas is op zijn tijd niet te versmaden. En dan zijn er nog de commissiekaasjes, de buitenlandse soorten, de korstloze producten en de doosjes of blikjes smeerkaas. Hf Dat is allemaal geen nieuws. Maar stellij? verkeren velen nog steeds in de mening, dat de Edammer kaasjes in Edam ter wereld kwamen, de Goud se in de stad der pijpen en slaolie en de Leidse in de sleutelstad. En zeker weet het groots" - deel van de Nieuwediepers niet, dat on der de rook van Den Helder wekelijks een kleine twintig duizend kilo echte Hollandse kaas wordt gefabriceerd. En het is lang niet onmogelijk, dat het lekkere plakje Edam mer veertig plus afkomstig is van een kaasje, dat door de Coöperatieve Zuivelfabriek „De VooruitgangKoegras" in Julianadorp werd afgele verd. IN HET PEKELLOKAAL gaan de kaasje in het bad, waarna ze een poosje op de druip- stelling (rechts) kunnen uitlekken. (Foto Ben Kool) door de verschillende boeren wordt ge leverd. 's Morgens en 's avonds wordt de melk van ver uit de omtrek aange voerd. Zodra de auto's zijn aangeko men, wordt de melk van iedere leve rancier gewogen. De lege bussen wor den op een uitdrup-apparaat gezet en gaan dan naar een reinigingsmachine, die 240 bussen per uur kan verwerken. Na het wegen wordt de melk van iedere leverancier afzonderlijk bemon sterd voor een onderzoek naar het vet gehalte. Dat gebeurt in het laborato rium, een zeer belangrijke afdeling van het bedrijf. Hier wordt ook het vuilge- halte van de melk onderzocht en wor den reuk- en smaakproeven genomen. De reinheid en de toestand van de melkbussen worden gecontroleerd. Dat alles is natuurlijk in het belang van de consument, maar ook van de producent, want op grond van verschillende facto ren wordt bepaald in welke klasse de melk van iedere boerderij thuis hoort. Daarvan hangt een eventuele korting of toeslag af. Zo zijn er in dit uitstekend uitgeruste laboratorium tal van instrumenten, die in een hypermoderne hygiënische zui velfabriek onontbeerlijk zijn. Ook het machinepark van deze fabriek voldoet aan de zwaarste eisen. Geen wonder, dat het bedrijf geschoold personeel no dig heeft. Er werken twee en dertig mensen, waaronder verscheidene Frie zen. Het behoeft de bezoeker dan ook niet vreemd in de oren te klinken, wan neer /de energieke directeur, de heerD. Kuipers, iets met één van zijn mannen in een rad Fries babbeltje bespreekt! £NIGE TIJD geleden schreven wij iets •wer de uitbreiding van deze fa briek, waarbij wij enkele bijzonder heden over de inrichting van het be drijf publiceerden. In dit artikel wil len wij even stilstaan bij de kaas-fa- bricage, welke toch naast de boter- productie het voornaamste onder deel is van hetgeen in een zuivelfa briek wordt gepresteerd. Hoe groot ook de omzet van melk en melkpro ducten kan zijn, in wezen blijft de kaas- en boter-productie het kenmerk van een zuivelfabriek. Wie een bezoek aan „De Vooruit gang - Koegras" aan de Van Foreest- weg te Jülianadorp brengt, ziet in de kaasmakerij twee reusachtige open bakken, waarin de melk door mid del van een paar grote „harken" wordt gestremd. Over enige tijd zal er een derde bak bijkomen, want in de drukke tijd is de capaciteit van de beide bakken onvoldoende. De gestremde melk wordt met de hand in de kaaspersen overgebracht. Het afranden, omlopen en ontdoeken gebeurt nog precies als in de tijd van onze overgrootouders, alleen gaat al les wat meer op grote schaal. De kaas blijft een dag in de pers en gaat dan voor een dag of drie in de pekel. Daarna worden de kaasjes op de lek- of druipstelling geplaatst. Zijn ze voldoende uitgelekt, dan kunnen ze naar het kaaspakhuis worden overge bracht. Naar het pakhuis. DENEDEN in het kaaspakhuis staat in een afgesloten ruimte een grote weegschaal, waar de kazen eerst wor den gewogen. Dan kunnen zij met de lift aan de achterzijde van het pak huis naar boven worden gebracht. In hele rijen achter elkaar komen ze daar netjes op planken te staan, maar rust vinden ze niet. De kaasjes worden iedere dag gekeerd en gedraaid, wat noodzakelijk is voor een gelijkmatige vochtverdeling, een goede vorm en niet in de laatste plaats voor het aro ma van de kaas. Aan de voorzijde van iedere afde ling hangt een kaartje, waarop de soort, het aantal, het gewicht, het vet gehalte en de productiedatum. Dat is wettelijk voorschrift, want de kaas mag pas na veertien dagen worden af geleverd. In dit kaaspakhuis staat ge middeld zestig ton kaas opgeslagen Dat is wel zo ongeveer het minimum, want de fabriek produceert achttien a twintig ton kaas per week! Op de bovenste verdieping van dit zelfde kaaspakhuis liggen de voorraden oudere kazen. Dank zij de dubbele ra men is dit gebouw geheel geïsoleerd en tochtvrij. DIT IS de automatische flessen-vulmachine. £EN INTERESSANTE afdeling is ook de botermakerij, waarin dagelijks 350 a 400 kg boter wordt geproduceerd. De melk komt binnen in het centri fugelokaal. In een zuurmelkpasteur met een inhoud van 250 liter worden melk zuurbacteriën gekweekt voor het zuren van de room en de kaasmelk. In dit lokaal staat verder een 2400 liter-karn met ingebouwde walsen. De bereide boter wordt machinaal verpakt in de bekende pakjes van een kwart kilo gram. In de boterkelder worden kisten met pakjes boter in koeltemperatuur bewaard tot het moment van afleve ring. Het laboratorium. LIET spreekt vanzelf, dat het voor de bedrijfsleiding belangrijk is te weten hoe de kwaliteit is van de melk, die Nadat H. M. de Koningin voor haar bezoek aan Groot-Brittannie haar luchtverdedigingskruiser „Jacob van Heemskerck" te Dover heeft verlaten, zal dit schip, onder bevel van kapitein ter zee C. J. W. van Waning, verge zeld van Hr. Ms. torpedobootjagers „Marnix", onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse J. van Stave ren en „Tjerk Hiddes" onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse J. F. G. Haentjes, een officieel bezoek brengen aan Portsmouth, waar deze oorlogsbodems in de loop van 21 No vember worden verwacht. In de na middag van 23 November zullen zij Portsmouth weer verlaten. VIJFTIG JAAR BIJ DE O.Z.D. Aan de majoor-monteur J. Westhof van de Onderzeedienst te Rotterdam zal de commandant van de Onderzee dienst, kapitein ter zee A. Molenaar, vandaag de grote gouden medaille voor vijftig jaren militaire dienst uit reiken. (Foto Ben Kool) h zijn ouders met een foto van hun kinderen. Geef ze een mooie foto van Sint Nicolaas. Ga naar KONINGSTRAAT 29 Chr. Herenhorloges vanaf 13.50 Doublé 47.50 Goud 195.— Chr. Dameshorloges vanaf 25. Doublé 45.— Goud 97.50 Pendules 35. Ie KLAS REPARATIE-INRICHTING KEIZERSTRAAT 103 Reeds ongeveer een jaar is de func tie van Directeur van de Gemeente lijke Woningdienst te. Amsterdam va cant. Wellicht zal in de eerstvolgende vergadering van de Amsterdamse ge meenteraad in deze vacature worden voorzien, want inmiddels hebben B. en W. een voordracht bij de raad inge diend. Als nummer één wordt voorge dragen de heer J. Bommer, thans af delingschef bij het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting; als nummer twee de heer ir. L. van Mar len, hoofdingenieur bij de Woning- dienst te Amsterdam. Naar aanleiding van deze voordracht hebben enkele tot verschillende frac ties (VVD), KVP en CPN) behorende raadsleden een voorstel bij de raad in gediend. Zij willen B. en W. uitnodi gen, de voordracht terug te nemen en een nieuwe voordracht in te dienen waarop ook zal voorkomen de naam van ir. J. F. A. Alozerij, directeur van de gemeentelijke Dienst voor Openba re Werken te Den Helder. De betrok ken raadsleden achten de heer Alozerij namelijk in hoge mate geschikt om de heer Flipse als directeur van de Ge meentelijke Woningdienst op te vol gen. De raad zal zich allereerst hebben uit te spreken, of een verzoek tot wij ziging van de voordracht aan B. en W. Zal worden gericht. Stemt men hier mee in, en handelen B. en W. van Am sterdam overeenkomstig het verzoek, dan is t.z.t. de heer Alozerij één der candidaten voor een belangrijke func tie in de hoofdstad. Het is geen geheim, dat de politie stevig optreedt tegen lieden die er hun werk van maken om op duistere avonden met een carbidlantaren op pad te gaan ten einde een paar konijntjes te strikken. Dat mag nu eenmaal niet, vandaar dat C. D. en I, G. uit Zjjpe voor de kantonrechter te Den Helder werden gedaagd. Zij waren in het verboden gebied bü het „Zwanenwater" aangetroffen, in gezelschap van Fanny en Blacky die als vanghonden lang geen gek figuur hadden geslagen. zoeken; die was ik verloren". En on middellijk daarop zei hij: „Maar laten we sportief zijn. Ik liep daar te kij ken. Ik wou een ^konijntje vangen Maar deze man (de veldwachter) is niet sportief, want die heeft niets ge constateerd Bij voorbaat.... De ambtenaar viel de opgewonden verdachte in de rede: „Als ik het goed begrepen heb, dan zit u erg over uw hond in". „Ja", luidde het antwoord, „ik ben erg aan m'n hond gehecht. En wat hij zegt (de veldwachter), kan hij niet verklaren. Ik ben al bij voorbaat veroordeeld!" De kantonrechter vond de geschie denis nogal ernStig, waarbij hij er op wees, dat D. momenteel in hechtenis zat, óók al weer voor stroperij. En G verklaarde zelfs, dat hij als het ware met konijnen was groot gebracht; dat het stropen hem in het bloed zat.... Het bleek, dat de honden van beide stropers, die in beslag waren genomen, wat hun afkomst betreft, slechts vijf tien a twintig gulden waard waren. „Maar", zó zeide wachtmeester J., „voor de verdachten zijn ze wel dui zend gulden waard". Zodra de ambte naar van het O.M. aanstalten maakte om zijn requisitoir te houden, zei G. nog; „Ik hoop dat u een beetje reke ning houdt met m'n beurs". „Daar hebt u niets mee te maken", luidde het wederwoord, kort maar krachtig. Voorwaardelijk Beide verdachten, van wie D. geen woord ten nadele van G. wilde zeg gen, stonden in feite voor drie over- Beginnen wij deze kantongerecht zitting onder mr. J. 't Hooft, met mede te delen, dat D. geëscorteerd door twee wachtmeesters van 's Rijks poli tie voor de balie verscheen. Daaruit bleek dus al, dat D. niet aan de ge rechtelijke arm had kunnen ontkomen Uit deze omstandigheid vloeide wel licht ook zijn stille berusting voort. Heel anders was het gesteld met zijn maat, die als vrij man ter plaatse ver scheen, evenwel geheel uit het lood geslagen. Toen hij van de kantonrech ter wilde weten waarom deze Blacky de hond, er van beschuldigde in de duinen verboden dingen te hebben ge wild, kreeg hij van mr. 't Hooft een geducht standje. Wachtmeester J. verklaarde, dat de beide stropers met een auto waren en dat hij hen op de bewuste avond met de honden had gezien. Maar de onbe zoldigd rijksveldwachter J. van A. wist er méér van. Hij had peoi aan zijn motor gekregen en had toen iemand met een lamp uit de duinen naar beneden zien komen. „Wie was dat?", wilde de kantonrechter weten Ja, D. of G.", antwoordde de getuige, weinig overtuigend. Waarop verdachte G. honend sprak: „Ja, één van de twee. Hij (wijzend op zijn zwijgzame maat) of ik. Ja, da's logisch". Op de vraag van de kantonrechter, wat G. daar in de duinen zocht, antwoordde deze: „Ik liep m'n portemonnaie te Ratiné joppers vanaf 34 5g Plusfours 13.80 tredingen terecht. De ambtenaar eist tegen elk drie weken hechtenis J/1 verbeurdverklaring van de lantaarn in de honden en de opbrengst van de beslag genomen konijnen. „Drie weken, is dat nou niet beetje overdreven?", klaagde G. uit d" grond van zijn hart. „Schiet dat beest nou asjeblieft, niet dood", smeekte h de kantonrechter vervolgens, „ik u zo aan hem gehecht; dan heb ik liever een dubbele straf". nog ,Hou hem dan binnen", drong 't Hooft aan. „U moet er rekening me' rlo+ li liiir Vinn J J: houden, dat u uw hond, die wordt verbeurd verklaard, kunt terugkopen. Maar dan moet hij binnen worden ge. houden, anders moet hij uit het kan ton". De straf voor de beide stropers* werd drie weken hechtenis voorwaar- delijk, met een proeftijd van twee jaar. En dan moest het tweetal beloven nooit weer te stropen. Verdachte G kwam er rond voor uit: „Dat ken iii niet beloven. Dan ken ik- net zo goed zeggen, dat ik hier uit het raam spring Ondanks de ernst van de zaak gleed er een glimlach over het gezicht van de kantonrechter. De leden van de speeltuinvereni. ging afd. Visbuurt kunnen het inleg, geld voor het Sinterklaasfeest (veertig cent per kind) afdragen bij de opzich- ter, Ruyghweg 249, uiterlijk a.s. Zater. dag. Men kan daartoe ook Zaterdag middag van twee tot vijf uur in het clublokaal terecht. Juwelier EN HIER een kijkje in het laboratorium, waar men juist bezig is enige proeven uit te voeren. (Foto Ben Kool) EEN JAAR? Y^oewel Gradus niet blind is, 'was hij blij met het briefje dat hij gisteren ont ving van „een inwoner der gemeente Den Helder, die dagelijks aan de Kerkgracht moet zijn". Stadgenoot schreef: „Is het u reeds be kend, dat er plannen be staan tot oprichting van een verhuurcentrale van zoge naamde „kikkerpakken"? Enkele gepensionneerden hebben zich reeds bereid verklaard de huurders (be woners van de Kerkgracht en zij die daar beslist moe ten zijn) gratis instructie te geven". Nou vüelt Gradus wel, dat deze regels slaan op de toestand waarin zich al sinds enige tijd het wegdek van de Kerkgracht bevindt. Hij voelt ook, dat de „inwo ner van de gemeente Den Helder die dage,enz. over de kikkerpakken maar een grapje maakt. Een wrang lolletje. Maar best is het niet met de Kerkgracht. Gradus kan zich indenken dat trotse vaders die „hun eerste" gaan aangeven, niet geneigd zijn om naar het raadhuis de Kerkgracht te volgen. En welk paartje laat zich in een koetsje door een waterpoel voeren naar het huis, waar de ambtenaar van de B.S. (Burgerlijke Stand) de schorre Ja- kreten in ontvangst moet nemen? Gradus sprak een meneer, die wist dat een behoorlijke bestrating pas over een jaar zal worden aangepakt. Over een jaar. LAATSTE DAG liet is vandaag de laatste dag.... waarop men bij het postkantoor zijn zilveren en zinken kwartjes en zijn nikkelen (vierkante) en zin ken (vierkante) stuivertjes kan inwisselen. Vooral giste ren was het druk ten post kantore. Er moest een extra loket aan te pas komen. En vandaag is 'het de laatste dag. 't Is maar een tip! ORIGINEEL 7aterdag jongstleden was het keuveltjesavond. Overal langs de wegen zwierven kleine lichtjes, toebehorende aan zingende kinderen. Maar vele leden van de Helderse Tennisclub hebben óók zin gende dèmes aan de deur gehad. De H.T.C. geeft bin nenkort een groot Sinter klaasfeest waarvoor veel geld nodig is. De dames Jans sen, Veth en Zomer kwamen op de gedachte elk een doos te nemen, een letter uit te snijden (een H., een T. en een C.), om daarmee de H.T. C.-leden af te „bedelen" voor een kleine bijdrage in de kos ten. Originele gedachte, die vast wel geld in het laatje heeft gebracht. TOCH SNEU. pietje, een twintigjarig Jut- terinnetje, was, zo vertel de men Gradus, hogelijk ge belgd over het optreden van een personenauto (zo'n saaie zwarte nog wel!), die haar pardoes tegen de vlakte reed en het nylon van één harer kousen verwoestte. Van een Rolls Royce 1950 zou zij het hebben genomen, maar diep verbolgen vertelde zij haar vrienden dat het een stok oud Fordje was. Van zo'n oud beestje had Rietje die intense belangstelling voor dames benen niet verwacht. ZIT GOED gen achtjarig Nieuwedie- pertje beleefde iets, dat Gradus even wil verhalen. Het ventje zoog namelijk op zekere dag aan de loop van een „geladen" windpistool. Het pluimpje schoot in zijn keel, en verdween in 's Nieu- wediepertjes slokdarm. De dokter nam foto's (röntgen), en zei toen: ,,'t Zit goed" Het werd een kwestie van af wachten ,die na een week werd beloond. Hoe? Nou jade normale weg.... MISHANDELING ^eer verontwaardigd ma troos schreef Gradus briefje over afschuwelijke dierenmishandeling. Matroos meldde, dat men uit balda digheid een poes in een kachel had gestopt, om er daarna de brand in te ste ken. Men liet de schreeuwen de kat, die in vlam stond, vervolgens ontsnappen. Het dier belandde via een dak in het water. Nadere gegevens ontbreken. Gradus zal infor meren. KNUTSELEN. Qradus hoorde, dat de leden van het politiecorps te Den Helder zich de laatste tijd behalve met de betrach ting van hun plicht, bezig houden met het vervaardi gen van speelgoed. Wel te verstaan, dat dit in vrije tijd geschiedt. Dat speelgoed (prachtige poppenhuisjes en zo) zal tijdens een Sinter klaasfeest aan de kinderen van de politiemannen worden uitgereikt. ALSJEBLIEFT Qradus hoorde voor u dat de Helderse Ten nisclub op Zaterdagavond 2 December het Sinterklaas feest viert. dat in Den Helder een keuzecommissie rondwaart op zoek naar spelers voor het Nederlands elftal izsi wel niet waar zijn). dat het „slingerbacksy- steem" geen besmettelijks ziekte is. PRONK Sedert de Lange brug bij de zeedoksluis geen dienst meer doet (wat vervelend!)i onderhoudt Willem Pronk in de voorhaven van de Zeedoksluis met zijn 9r°te roeiboot een veerdienst- Ideaal is deze wijze van vervoeren wel niet, maat soms is men er toch mee geholpen. Of lopen onze lezers liever om. Nee, Gra dus weet, dat baas Pronk tal van Nieuwediepers voor een jaar centen onschatbare diensten bewijst. Foto das verdiend. GRAM"

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2